Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Проблем с фокуса на Коника Минолта 5D
Автор: plamen_kd   
Дата:   18-11-09 10:37

Моля, за съвет от някой от компетентните снимащи.
Имам следния проблем, фотоапаратът потвърждава фокуса, но във визьора картинката изглежда сякаш не е на фокус- резултата все пак е снимка на фокус. Когато снимам с ръчен обектив и картинката е на фокус във визьора крайният резултат е нефокусирана снимка. Въпреки, че ползвам скалата на ръчния обектив за определяне на разстоянието до обекта и по този начин картинката е на фокус във визьора крайният резултат пак е нефокусриана снимка.
Първоначално си мислех, че проблема идва от това, че не съм настроил добре диоптъра на визьора, но при положение, че фокуса във визьора съвпада с разстоянието по скалата на обектива, а резултата е нефокусрина снимка следователно не би трябвало да е от диоптъра.
Трябва да отбележа, че проблема се появи след смяна на фокусното стъкло.
Дали проблемът ще се реши ако се калибрира апарата по някакъв начин- дали става дума за някакъв бесен фронт или бек фокус (извинявам се за чуждиците)? Дали въобще KM 5D подлежи на подобни настройки?

Благодаря предварително на желаещите да ме посъветват.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: solar_sea   
Дата:   18-11-09 10:41

Имам следния проблем, фотоапаратът потвърждава фокуса, но във визьора картинката изглежда сякаш не е на фокус- резултата все пак е снимка на фокус.

Нищо няма да бараш по апаратът в такъв случай, АФ сензорите са под-огледалото, над него е системата за мерене + ти да гледаш. Т.е. апаратът си фокусира точно,

Смени си обратно фокусното стъкло и ще виждаш нормално.

Друго, хм, виж да не си сложил новото матово стъкло на обратно ...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: deathzone   
Дата:   18-11-09 10:42

А да не би да си се базикал к настройките за късогледство на апарата?[smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mugen   
Дата:   18-11-09 10:45

Един страничен въпрос ако може..
Защо си сменял фокусното стъкло?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: plamen_kd   
Дата:   18-11-09 12:01

solar_sea: "Смени си обратно фокусното стъкло и ще виждаш нормално." - имаш предвид да го обърна?
Между другото фокусното стъкло ми го смениха в сервиза на Коника Минолта и се предполага, че са го сложили правилно.
Благодаря, че се отзова.

deathzone: А има ли такива настройки[smilie6]?

mugen: Беше попаднала власинка по някакъв начин там и реших да разглобя фокусното стъкло, да го почистя и пак да го монтирам- голяма грешка ... не успях да го сглобя, защото си е пипкаво, издрах фокусното стъкло и се наложи да поръчам ново и да ми го монтират в сервиза на Коника Минолта.

Аз продължавам да мисля обаче, че то няма отношение по проблема- по някаква причина няма синхрон между визьора и обективите.
Направих експеримент да фокусирам с ръчен обектив върху определена цифра на мерителна линийка- при идеален фокус във визьора на числото 10 (десет) на снимката фокуса реално беше на цифрата 7 (седем).

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: borovinka   
Дата:   18-11-09 13:33

Позицията на фокусировъчния екран има съвсем пряко отношение към проблема. Върнете камерата в сервиза и настоявайте хората там да си свършат работата както трябва.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: plamen_kd   
Дата:   18-11-09 13:46

borovinka: Ясноо, така и ще направя. Благодаря

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: PeterPAN   
Дата:   18-11-09 15:25

най вероятно ти е разбазикана корекциата на диоптрите, прво провери това и после се заниавай със сервиз, невярвам греката да е тяхна.

има една врътка до визьора някъде


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: hotsnail   
Дата:   18-11-09 16:32

ако проблема е във настройката на диоптъра на визьора. Това е уллтра лесно. Има едно малко колелце в дясно на визьора(точно зад гумичката). Гледаш прези визьорара и го съкаш (то цъка като го въртиш) докато маркерите за фокусните зони станат кристално ясни (на сони/минолта имат лека текстура като от ситопечат т.е. изглеждат на микро-квадратчета, като снимка във стар вестник - примерно в. Труд от 1985-а)

(Тази настройка прави корекциа на фокуса във визьора за хора с проблеми в зрението т.е. компенсира късогледство или дългогледство)

Ама както писаха колеги най-вероятно не са поставили фокусното стъкло, като света и с това колелце за финна настройка няма да компенсираш некадърната смяна. [smilie18] Пък сигурно и други проблеми ще се нароят.

Във никакъв случай не базикай калибрацията на фокуса ако Аф обективите ти работят читаво - макар ти да не виждаш това във визьора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: NeDDRaG   
Дата:   18-11-09 16:54

Лично според мен настройката на диоптрите няма нищо общо с това. Окото, здраво или не, тук гледа образа проектиран върху фокусното стъкло. Ако окото има проблем с виждането, то няма да може да види фокусиран образ при никакви обстоятелства. Той ще се фокусира едва след като човека си настрои окуляра според диоптъра. В случая обаче, човека получава фокусиран образ.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: plamen_kd   
Дата:   23-11-09 11:48

Първото, което опитах е да си настроя диоптъра на визьора и разбира се това не реши проблема- автофокуса си работи перфектно, но не и във визиора, а ако го наглася ръчно да е на фокус във визиора (което не би било възможно ако пробелма беше само в диоптъра) то тогава снимката не е на фокус.
Вече е в сервиза и чакам решение на проблема.

Благодаря на всички, че откликнаха.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »