Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Микросток и/или доходен бизнес - вие решавате
Автор: ecobo   
Дата:   16-11-09 13:58

Аз да отправя няколко съвета към онези, които мислят, че освен микростока, друга алтернатива за продажби няма. Можете да продавате за добри пари, просто си трябват усилия...
1. Усъвършенствайте се и си купете добра техника. Клиентите искат най-доброто. Типично стокаджийски кадри никой няма да купи директно от вас, поради простата причина че нета е пълен с такива за по долар, че и по-евтини.
2. Направете си сайт с портфолио. Не е толкова скъпо, колкото си мислите, и се изплаща бързо.
3. Правете си реклама. Не по телевизията, не по радиото... Рекламирайте сайта си. Във форуми, директории, Фейсбук, Туитър... Ако отделяте всекидневно по 15 минути за реклама на сайта си, скоро ще постигнете добра посещаемост и все повече хора ще научават за вас.
4. Научете се да цените труда си, но се старайте да се оцените обективно. Ако една снимка е заснета като за 5 лева, никой няма да ви даде 500.
5. Не оставяйте купувачите да определят цената. Дръжте се на ниво. Много от агенциите се опитват да извиват ръце, и го правят, ако им позволите. Ако кадърът е достатъчно уникален, вие сте тези, които могат да извиват ръце.
6. Подгответе си бланка-договор за отстъпване на авторски права ЗА ОПРЕДЕЛЕН ПЕРИОД и ЗА ОПРЕДЕЛЕНА ЦЕЛ. В българското законодателство няма възможност за продаване на авторски права. Максималният срок, за който можете да ги преотстъпите е 10 години.
7. Регистрирайте се като фотограф на свободна практика - много е удобно откъм счетоводство и не изисква почти никакви инвестиции.
8. Плащайте си данъците и осигуровките - освен че е задължително, това е още един аргумент да не продавате евтино :-) Не знам как е сега, но до скоро не се дължаха осигуровки върху доходи от авторски права.
9. Не забравяйте, че за да продавате добре, трябват наистина доста усилия, особено в началото. Не очаквайте след като си направите сайт, към вас да потекат реки от пари. Все пак живеем в малка страна, където пазарът е малък, а потребителите в много случаи препочитат да откраднат нещо от нета, вместо да плащат на автори.
10. Ако нещо не се получи, търсете вината само и единствено във вас самите - аз не поемам отговорност, че горното работи на 100% [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Минко   
Дата:   16-11-09 14:03

[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   16-11-09 14:05

Кобо, май едно от най-важните неща, които забрави е купувайте си и софтуера с който ще работите, защото 90% от хората, които те послушат, няма да го направят, а ще имат претенция за 500лв на кадър после.

А иначе защо някой трябва да го прави това и да те слуша, защо не пусне 10 000 кадъра във сток сайт и да чака да взима по $1 от тях или да не снима аматьорски и да продава за по 5лв на агенции?

Ако искаш темата да е акуратна и сериозна заглавието според мен трябва да е, какво да направите за да сте професионален фотограф, а не това което си сложил за микросток :)


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   16-11-09 14:08

ecobo [smilie10] [smilie10] [smilie10]

Ники, ти нали разбираш какво точно правиш с тези съвети [smile] [smile]

Опитваш се да си отгледаш грижливо качествена конкуренция [smile]

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ecobo   
Дата:   16-11-09 14:11

дау, заглавието е такова, защото темата е инспирирана от тази на Чуков, за микростока...
Ицо, няма нищо лошо в конкуренцията, аз се радвам на хора, които успяват [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   16-11-09 14:15

HSGeorgiev и ти ли гледаш по шопския манталитет... да преебеш всички други, ако има как само ти лапкаш...

мега тъпо мислене, ама уникално малоумно тъпо... [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ecobo   
Дата:   16-11-09 14:15

Иначе да, може да се изкарва и от микросток, НО не се знае до кога. Там броя на авторите и кадрите расте в геометрична прогресия и подозирам, че затлачването не е далече. Затова си мисля, че идва момента, когато заклетите микростокъри ще имат нужда от алтернатива [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ecobo   
Дата:   16-11-09 14:17

дау, не си разбрал, HSGeorgiev се майтапи, не е такъв за какъвто го мислиш [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: likeduh   
Дата:   16-11-09 14:18

а не става ли аз да си щракам ...и един път седмично да идва мацка, да аресва половината , да оставя някоя пачка и някой добър спомен...така де за стимулиране

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ecobo   
Дата:   16-11-09 14:18

Всичко става - кой както си го направи [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   16-11-09 14:19

dau

приятелю, просто се възхищавам на Ники.
Поогледай ми пак поста, прочети го...
Виж усмивките, бирите, помисли ако можеш, разбира се, преди да наричаш хората малоумни, тъпи и така нататък... [smile]
Пък между другото аз съм на светлинни години далеч от този бизнес - работата ми изобщо не е свързана с фотография. Нито пък работя на по-малко от 300 км. от София, та да имам шопско мислене [smile]

Айде, жив и здрав, и наздраве [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: marto   
Дата:   16-11-09 14:21

ecobo - [smilie24]

HSGeorgiev - [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   16-11-09 14:27

HSGeorgiev сори, афектирах се като видях думите и нещо бири и усмивки съм ги изпуснал в суматохата... ама, ако е иронично казано това не виждам смисъла от него...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   16-11-09 14:36

Ами dau - не е злонамерено, но и далеч не е иронично [smile] Точно това искам да кажа - Ники се старае грижливо да си създаде качествена конкуренция [smile] Просто за разлика от други той е преценил, че това е най-правилния начин да се повдигне имиджа на този вид фотографски бизнес. Ако аз съм клиент и съм заобграден от качествено и порфесионално предлагане сигурно ще предпочета да работя директно с такива фотографи и да поръчвам точно това, което ми трябва в момента - ще бъде по-скъпо, но точно по мярка. А пък в противен случай - дали ще го сваля от сток-сайт или ще купя напосоки нещо от някой - еднакво зле може да се получи. Като имам няколко срещи с качествени доставчици ще имам вече високо мнение за този отрасъл или съсловие в България и ще продължавам да го търся. Точно така според мен работят в истинските страни, независимо в кой бизнес [smilie24]

Така че за държанието на Ecobo [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   16-11-09 14:51

Екобо [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Kanonir   
Дата:   16-11-09 16:15

11. ако не опитате едно нещо само е сигурно - няма да се случи нищо!

Екобо[smilie24] [smilie24] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   16-11-09 16:52

А, евала
Ето Екобо е дал отговорите на няоклкото въпроса в другата тема.

Напълно споделям това.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ecobo   
Дата:   16-11-09 16:57

Kanonir написа:

> 11. ако не опитате едно нещо само е сигурно - няма да се случи нищо!

Именно! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: snooper   
Дата:   16-11-09 17:02

Да, именно [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: VacMac   
Дата:   16-11-09 17:15

БРАВО!Кратко,точно и ясно - казано!ПРОФЕСИОНАЛНО![smilie24] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: niagara   
Дата:   16-11-09 17:24

[smilie24]
...да се работи високо професионално за да се вдига нивото и като качество, и като отношение[smilie24]
Положението трябва да се извоюва и да се заслужи[smilie24] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ivelinr   
Дата:   16-11-09 17:26

Без лоши чувства да попитам,при следното написано от ecobo в другата тема,как човек да се захваща с нещо подобно?

От сток преди 3 години си правех по 1000-2000$...
Сега едвам правя 200-300$ при 20 пъти повече снимки и при положение, че продавам в 5 агенции.
От това по-голямо доказателство, че нещата не отиват въз добра страна - здраве му кажи.

Скоро споделих на един приятел, че продажбите вече са такива, че не си заслужава да поддържам собствен сървър и че работата отива към отказване. Той много се учуди и позна да ми реди оздравителна програма... Ама аз виждам, че с оздравителна работа няма да стане. Или трябва да оставя всичко друго, както каза Никсъна, и да се задаоволявам с едни примерно 1000$ на месец, или трябва да заеба стока тотално и да си гледам другата работа, дето ми носи в пъти повече пари...
Тая работа със стока умря.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: nafets   
Дата:   16-11-09 17:29

Коректно и точно[smilie24] Приветствам![shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ecobo   
Дата:   16-11-09 18:38

ivelinr, да така е, но става въпрос за микростоковете. Те не че продават по-малко, аз съм сигурен, че сумарно продажбите им не са намалели, но се увеличава броя на авторите и снимките, и това неизменно води до по-малки доходи за всеки от авторите. Това си е закономерно, и аз, а както се видя не само аз, смятам че микростоковата пирамида рано или късно ще рухне.
Не виждам какво противоречие виждаш - аз точно това им казвам на хората - че стока загива и е по-добре да се продава по друг начин.
Ако видиш продажбите ми в личния ми сток-сайт, ще помислиш че съм луд да поддържам сървър и да плащам за реклама (рекламирам през Гугъл и през Фейсбук). Но тоя сайт ми е един вид реклама, хората се свързват с мен и купуват по обичайния за БГ начин: пращам им голям ТИФ и фактура, правим си договор за авторските права, а те ми превеждат парите...
В БГ има и друг проблем: клиентите не могат да си осчетоводят разходите, ако платят през ПейПал, примерно. Или не знаят как. Може и други съображения да имат. Но е факт, че големите продажби не стават през автоматизираната система, а чрез личен контакт и съответното документиране.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   16-11-09 18:49

бош лаф :)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »