Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Архив
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Front focus?
Автор: Marconi   
Дата:   17-10-06 14:10

Здравейте, тъй като не сън много доволен от това което правя, снимките които правя де :) направих тест за определяне на фокуса. Обаче не мога да го интерпретирам :( Някой би ли миобяснил това което се вижда дали е нормално? т.е. запазването в предната част на фокуса нормално ли е или не? Извинявам се за пасивния линк
http://bgphoto.net/photos/1252/o632966906160000000.jpg

Отговори на това съобщение
 Re: Front focus?
Автор: stoyan_5   
Дата:   17-10-06 14:13

Категорично нямаш нужда от притеснения!
Правил съм преди този тест на много апарати и при всички резултата е аналогичен.
Фабрично настойката е умишлено такава.
Автора на статията/теста не е много прав в много неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Front focus?
Автор: slivenski   
Дата:   17-10-06 14:13

цък


По-добре от това, здраве му кажи... [beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (17-10-06 14:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Front focus?
Автор: stoyan_5   
Дата:   17-10-06 14:15

... освен това той /автора на теста де/ говори за много по-драстични разлики!

Отговори на това съобщение
 Re: Front focus?
Автор: Marconi   
Дата:   17-10-06 16:47

Благодаря :) Използвам 350д + 28-135мм и проблема е, че при дистанция от около 0.75-1.5м. на 28 мм. по някой път фокуса е отявлено отпред на мястото където съм искал да е :( и просто нямам обяснение на този факт

Отговори на това съобщение
 Re: Front focus?
Автор: stoyan_5   
Дата:   17-10-06 16:52

Обяснението е, че ако снимаш човек от 2-3 м. и фокусът ти е абсолютно точен, то на фокус ще му бъде само носът.
Това е умишлена фабрична настройка!

Отговори на това съобщение
 Re: Front focus?
Автор: Marconi   
Дата:   17-10-06 16:56

Имам в предвид, че ако например съм искал фокуса да е в/у ухото на човек реално се явява в/у носа му , става въпрос за анфас до лек профил

Отговори на това съобщение
 Re: Front focus?
Автор: stoyan_5   
Дата:   17-10-06 17:02

Фокуса при така показаният тест от теб трябва да бъде в/у очите и това е целта!
Отчети, че и увеличаването на числото на апертурата увеличава дълбочината на фокусното разстояние /ДОФ-а/.

Отговори на това съобщение
 Re: Front focus?
Автор: terminator   
Дата:   17-10-06 17:20

Marconi, пиши ЛС на nsirakov, той има същите кахъри с 350Д и 28-135 УСМ ИС (аз му дадох този обектив да пробва, щото все още не съм с ДСЛР) и споделете туй-онуй тука да видим де е тънкостта. Със същия обектив преди 3г. съм праскал снимки с един ЕОС 100 (лентов) и там не съм забелязал такъв проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Front focus?
Автор: Стоев   
Дата:   17-10-06 21:57

В сайта, дето взе листчето за теста, няма точна интерпретация май


Отговори на това съобщение
 Re: Front focus?
Автор: 3DFEN   
Дата:   17-10-06 22:08

Баси!, Фронт фокус, бак фокус предни , фокуси, задни фокуси свет ми се вие ми всичко ми е стеро:https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=459174&t=459174&phorum_uriauth=
сега го четох

Отговори на това съобщение
 Re: Front focus?
Автор: boni   
Дата:   17-10-06 22:13

Определено имаш лек фронт фокус. Имай предвид, че при точно фокусиране зоната на рязко изобразяваното пространство трябва да е с 1/3 преди точката по която сме фокусирали и с 2/3 след нея. При тебе е точно обратното, но не е много притеснително. При бленди от 1.4 до 2 обаче - гориш.

Отговори на това съобщение
 Re: Front focus?
Автор: MisterX   
Дата:   17-10-06 22:19

da toku sto vidqh testa.. imash lek front fokus... na bledni ot 4-5 na gore sigurno nqma da go usetish osven ako ne slojish 300-400mm tam moje da se useti... po princip DOF-a trqbva da e poveche zad tochkata na fokusa i malko pred... no tova varira pri razlichnite obektivi nqkoi sa tochno obratnoto 2/3 pred i 1/3 zad... nenam dali e defekt... napravi oste nqkolko testa i vij dali rezultat she e takuv pri povecheto kadri...

USPEH

Отговори на това съобщение
 Re: Front focus?
Автор: Marconi   
Дата:   17-10-06 23:34

Изщраках сигурно 50 кадъра - винаги си е така 2/3 пред 1/3 зад, не знам дали е дефект, но при бленда 3.5 си се се усеща и доста дразни. Дайте идея какво да правя - някаква калибровка ли се прави и ако да къде?

Отговори на това съобщение
 Re: Front focus?
Автор: Marconi   
Дата:   18-10-06 00:22

И още нещо - като че ли има разлика в скалата в ляво и дясно - особенно в 14мм, но може и да е от позицията?

Отговори на това съобщение
 Re: Front focus?
Автор: stoyan_5   
Дата:   18-10-06 09:00

Нищо недей да правиш!
Всичките ми апарати са точно с такъв фокус.
Това е фабрична настройка и дори при макро не пречи а помага.

Отговори на това съобщение
 Re: Front focus?
Автор: slivenski   
Дата:   18-10-06 09:27

Това, че отдясно ти е повече на фокус, според мен е от това, че апаратът ти не е бил точно перпендикулярно насочен стрямо линията на теста... Трябва да се мери с рулетка и нивелир... А за ъгъла на насочване, с ъгломер... [beer]



Публикацията е редактирана (18-10-06 20:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Front focus?
Автор: Стоев   
Дата:   18-10-06 20:38

Marconi написа:

> Изщраках сигурно 50 кадъра - винаги си е така 2/3 пред 1/3 зад,
> не знам дали е дефект, но при бленда 3.5 си се се усеща и доста
> дразни. Дайте идея какво да правя - някаква калибровка ли се
> прави и ако да къде?
[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Front focus?
Автор: MisterX   
Дата:   18-10-06 21:30

az do kolkoto znam se kalibira tam nesto si... (ne sum tehnichar az prastam na Nikon i iskam da se opravi... nali za tova e garanciata i serviza)

stoyane nedei taka bre.. front focus-a moje da e fabrichen ma az mu vikam defekt... :) v konkretnia sluchai ne e mnogo silno izrazen no vse pak izglejda che go ima.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна