Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Архив
 
 Стерео фотозаснимане
Автор: ivkaf   
Дата:   15-10-06 00:22

Има ли в България почитатели на стереофотографията?Ако има ,дайте да отворим очите на останалите!Вижте някои мои предложения и откликнете!

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: Славов   
Дата:   15-10-06 00:24

Снимъл съм със стереофотоапарат "Спутник", невероятно.
Жалко, че изгоря при инцидент.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: avramil   
Дата:   15-10-06 08:57

беше ми попадало някога описание на стереофотозаснимане без специална техника, незнам дали ще го изровя.

ivkaf, моля те дай повече информация за твоя начин...

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: lukcheto   
Дата:   15-10-06 09:16

Аз мога да кажа само, че от известно време си търся стерео апаратче [smile] като Спутник[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: baenas   
Дата:   15-10-06 09:53

с очила ли трябва да ги гледаме?

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: cerebellum   
Дата:   15-10-06 09:57

може да разясните и замисъла в детайли, за да не ровим в гугъл:)

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: fujifan   
Дата:   15-10-06 10:19

бе, идеята е страхотна, ама си е живо приключение да си намериш очила. отдавна не съм търсил, ако някой е виждал някъде може да каже. а другият проблем е, че е голяма играчка да се правят без специален апарат. обаче пък ако станат хубави си ибало мамата от кеф [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: cerebellum   
Дата:   15-10-06 10:21

еми то кой тук има очила !?:) това като да гледаш 3д филм без очила:)

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: avramil   
Дата:   15-10-06 10:29

не може ли да са самоделки?[smilie8] едно синьо и едно червено плексигласче..даже манацани с флумастер?[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: baenas   
Дата:   15-10-06 10:33

и може ли да се постигне без специален апарат, с някоя програмка?:)

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: avramil   
Дата:   15-10-06 10:35

ами мисля може...не с програмка, ами с поредица от кадри, заснети под определен ъгъл...абе ще трябва да се разровя май...[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: baenas   
Дата:   15-10-06 10:41

предполагам че ъгълът на изместване трябва да е разстоянието между двете очи... едното в червеничко, а другото в зеленичко? [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: gecata   
Дата:   15-10-06 10:44

За стереофотография ви трябва обикновен фотоапарат, статив и компас.Смимсълът е в това да се фотографира един и същ обект от две различни точки.Стереоефекта се получава на разстояние 4 пъти базата/разстоянието между гледните точки/,а - компасът да измерите и насо1ите фотоапарата в един и същ азимут към обекта.
ПП - азимутът е ъгълът, който се сключва между стрелката на компаса/северът/ и посоката на снимане.По вече информация за стереофотографията може да намерите в учебниците по фотограметрия.
Разглеждането може да стане със стерео очила /светни, или поляризационни, с един простичък уред наречен стереограф или дори без всякакви помощни средства като поставите двете копия пред вас и си съберете очите на носа стремейки се да наложите двата образа от снимките върху трети койо се появява между тях-стерео.След кратка тренировка е постижимо за всеки[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: avramil   
Дата:   15-10-06 10:45

gecata [smilie24] благодарско[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: gecata   
Дата:   15-10-06 10:46

поправка простичкият уред се нарича стереоскоп, а не стереограф[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: baenas   
Дата:   15-10-06 10:48

[smilie24][smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: 3DFEN   
Дата:   15-10-06 10:53

Бе има един тука 3ФЕН, той се занимава със стерео. Имаше и една две стари теми за стерео доста интересни по въпроса.
Методите за стерео са няколко:
1. Паралелен, който аз правя и е най лесния начин да се прави стерео. Някои от моделите на Пентакс (330GS) например имат вградена функция за стеро, кат правят две снимки на един файл.
2. Крос тоест пресечени ляво око гледа дясна снимка и обратно. не съм се занимавал и не си заслужава.
3Анаглифно стерео, което се гледа с очила - червен и син цваят очилата могат да се направят не трудно, но цветовете не се предават правилно. От всичко ровено и извадено от нета, а то е събрано в 3 тома.
Говоря за най интерерсното съм видял само 2 - 3 снимки на анаглиф, които ми хванаха окото
4. поляроизационен метод. Може би най качествения метод за стереро, но и най скъп.
Снима се с поляризационни филтри след това се прожектира и се гледа с поляризационни очила. Matasel снима така до колкото знам.

С настъпването на цифровоти фото стереото стана достъпно поне за мен. С най малко среедства и загуба на време може да се постигнат много добри резултати. За резултатите не необходим супер апарат защото големината на снимките не трябва да е повече от 7 на 12 см за д а се получи ефекта.
90 % от снимките ми в профила са стерео има и чертеж на оригиналното устр. на Пентакс за гледане.

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: gecata   
Дата:   15-10-06 10:56

http://www.stereograf.ru/stereoskop.htm

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: avramil   
Дата:   15-10-06 10:58

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: 3DFEN   
Дата:   15-10-06 11:12

За тези, които искат да с епробват:
1. Не ви е необходим компас - поне за сега
2. По точно ви е необходим нивелир, но дори да го намерите в шкафа може и без него.
3. Има едно правило: разстоянието до обекта трябва да се раздели на 40.
например: 3,2 м до обекта : 40 = 8 см това ви е базата. тоест:
Поставяте апарата на равна повърхност (желателно е снимките да се правят с обърнат апарат, като за порттретна снимка. Прави се снимка, след това апарата се премества с 8 см
и отново се снима, като се внимава при преместването да се запази кадъра по хоризонтала тоес снимките да съвпадат хоризонтално. Вертикално кадрите ще бъдат леко изместени на дясно.(ще се вижда малко повече изображение в дясно.Сваляте на комп.
Монтирате кадрите един до друг в последователност, както сте снимали, Разпечатвате в размер и двата кадъра общо с д-на 11-12 см, и след това гледате с лещи с фок. р-е около 10 см, като между двете снимки поставите вертикаслен картон така, че
да не може дясното око да види лявата снимка.
По принцип стандартно базата за снимане е около 6,5 см - това е разстоянието между очите на човек.
Когато се снимат макро обекти базата се намалява на 2 -3 см, таблица ще ви дам по късно.

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: Faber   
Дата:   15-10-06 11:14

[smilie25]



Публикацията е редактирана (15-10-06 21:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: IChertoV   
Дата:   15-10-06 11:20

интересно ми е! [smilie24] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: Faber   
Дата:   15-10-06 11:24





Публикацията е редактирана (15-10-06 21:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: Faber   
Дата:   15-10-06 11:27





Публикацията е редактирана (15-10-06 21:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: baenas   
Дата:   15-10-06 11:32

за гореспоменатия метод има ли значение с какъв обектив се снима?

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: gecata   
Дата:   15-10-06 11:35

по скоро не, важното е и двете снимки да с един и същ обектив и обекта да е равноотдалечен от гледните точки

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: Faber   
Дата:   15-10-06 11:36





Публикацията е редактирана (15-10-06 21:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: 3DFEN   
Дата:   15-10-06 11:36

Ето и таблицата:
р-е до обекта 10 см изместване 0,5 см
р-е до обекта 30 см изместване 1 см
р-е до обекта 50 см изместване 1,5 см
р-е до обекта 1 м изместване 2,5 см
р-е до обекта 3 м изместване 7,5 см
р-е до обекта 5 м изместване 13 см
За по големи разстояния правилото е разстоянието разделено на 40 и се получава базата.
Когато се снима пейзаж разстоянието може да е 40 см 70 см до няколко метра. Но разбира се
желателно е всичко да е на фокус - по затворена бленда.
При много снимки не съм спазвал точно изместване и пак се получава по натам ще кача в профила и други снимки за гледане.

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: Faber   
Дата:   15-10-06 11:38





Публикацията е редактирана (15-10-06 21:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: Faber   
Дата:   15-10-06 11:40

при стереото дълбочината си се получава от самото естество на снимката... няма нужда да се отваря блендата за малка дълбочина на фокуса и от там - постигане на пространственост...

само зависи от осветеността де :)

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: 3DFEN   
Дата:   15-10-06 11:42

По принцип стереото е за статични обекти.
Ако се снима с два синхронизирани апарата може да се получи добра и ефектна снимка и при движещи се обекти. Трябва да се снима с
еднакъв обективи една и съща бленда за да е ок всичко. Ако има движещ се обект в кадъра се получава нещо много интересно обекта хем го има хем го няма , но общо взето резултата не е добър.

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: Morph   
Дата:   15-10-06 12:00

ей тук има едни очилца http://photo.market.dir.bg/scat.php?id=3534

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: avramil   
Дата:   15-10-06 12:00

много полезна тема[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: bobihot   
Дата:   15-10-06 12:46

Имаше видеокарти с очила за 3Д- някой дали е пробвал?

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: Faber   
Дата:   15-10-06 12:47





Публикацията е редактирана (15-10-06 21:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: Faber   
Дата:   15-10-06 12:56





Публикацията е редактирана (15-10-06 21:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: special_k   
Дата:   15-10-06 13:12

Аз ползвам програмка и статив. Има начин да се правят стереоснимки по горе-долу същия метод, за които обаче не е нужно да имаш очила за да ги гледаш. Я да видим дали ще се сети някой как. :)
Стереограмите също са интересни, но със снимки е малко дификълт... трябва преди това да ги докараш почти/или/ до вектор.

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: ivkaf   
Дата:   15-10-06 13:23

Много се радвам че се намери човек който да е в часУважаеми колега виж моите снимки във галериата за да можем да споделяме по-задълбочено или на СКАЙПА Ivankafe8531

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: 3DFEN   
Дата:   15-10-06 14:15

Не знам за кого става въпрос но ще се чуем.

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: ugoali   
Дата:   15-10-06 14:52

3DFEN,гледах снимките ти с изкривяване на очите! интересно е как се вижда
имам малко проблем с фокусирането ,но почнах да свиквам![smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: 3DFEN   
Дата:   15-10-06 15:00

ugoali
Не знам как гледаш, но тези снимки са правени
с паралелен метод на снимане. Което означава, че с ляво око гледаш лява снимка, а с дясно око дясната, но между двете е хубаво да има някава преграда. Аз сигледам снимки с това:http://www.bhphotovideo.com/images/items/278404.jpg

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: 3DFEN   
Дата:   15-10-06 15:03

И тазиhttp://www.paparaci.lt/images/aksesuarai/Pentax%20erdv%20nuotr%20akinuk%20O-3DV1%20b.jpg

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: ugoali   
Дата:   15-10-06 15:21

ами аз обратното правя!
дясното око гледа лявата снимка,а лявото дясната снимка
и ми излиза образа[smilie11]
опитай и ми кажи дали е същия ефект[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: ugoali   
Дата:   15-10-06 15:25

опитах с преграда ,но нещо не става[smilie2] за да мога да сравня дали е същия ефект с изкривяването на очите

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: ugoali   
Дата:   15-10-06 15:27

явно това ми е останало от гледането на триизмерни снимки,но там подходА е друг
гледаш през тях и ти излиза фигурата от цапаницата,която е напечатана [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: 3DFEN   
Дата:   15-10-06 15:27

Чакай, не ми се връзват очите не мога да го направя. Но ако гледаш и виждаш стерео образ
обемен значи всичко е на ред.
http://194.145.63.122/156/2_1158393587.jpg
https://photo-forum.net/imgs/124/F_1133340676_66.jpg

Тези са изразени много добре
Тази Също:http://194.145.63.122/153/F_1131869356_SHIPKA2.jpg

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: ugoali   
Дата:   15-10-06 15:31

определено видам обемен образ ,но се пада в средата,отстрани се виждат разфокусираните страни(лява и дясна)

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: 3DFEN   
Дата:   15-10-06 15:39

Еееееееееееее напредваш.
Значи погледнато нормално, както трябва с лещите. Ще видиш всичко на фокус и реално ще видиш една цяла снимка, по точно тя се формира в мозъка ти. Двете изведнъж стават една. , може да опиташ с две лупи дето ги продават в книжарниците по 2-3 лв. Копираш чертежа който е в моя профил изрязваш го от здрав картон , сглобяваш слагаш лещите и си готов.

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: ugoali   
Дата:   15-10-06 15:52

ааааа,зрибяваш ме![smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: Теменужка   
Дата:   15-10-06 15:55

Буквално станах разногледа, обаче усещането е много странно. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: explorer   
Дата:   15-10-06 17:09

Още нещо - ако гледате анаглифни снимки с червено-сини очила, най-добре е на тъмно, и на дисплея да са на черен фон. Снимките на ivkaf от Метеора са страхотни.
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: 3DFEN   
Дата:   15-10-06 17:41

Абе и за разбиращите и за не разбиращите, я дайте да спретнем някъде една сбирка та да се изясним пък и да видим някоя и друга снимка, пък и да обменим опит. Пък и[beer] да направим.

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: D.H.V.   
Дата:   15-10-06 17:48

Аз предпочитам кръстосания метод за гледане, при който лявата сникма се гледа с дясното око, а дясната - с лявото. Предимството е, че не трябва никакво специално оборудване, и снимките могат да се разглеждат директно от екрана. Метода се усвоява лесно, и освен това снимките могат да бъдат доста по-големи, отколкото при паралелния метод. На практика се гледат на цял екран.

Техниката е следната: двете снимки се монтират една до друга и се пускат на цял екран. Застава се на около един метър от монитора и очите леко се събират (все едно се гледа обект на 30-50 сантиметра разтояние), докато двата образа се слеят в един. След това трябва да се фокусира върху получения 3D образ, което става с известни тренировки. След като веднъж се свикне, може много лесно да се разглеждат стерео снимки без никакви усилия. Аз например успявам да фокусирам 3D изображението за по-малко от секунда.

Досега не съм правил мои стерео композиции, но смятам да пробвам малко планински пейзажи с голяма база. Без специална техника, само със статив и FZ50.

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: D.H.V.   
Дата:   15-10-06 18:03

Забравих да спомена една техника на снимане, която обмислям от известно време. Когато не разполагаме със специално оборудване за едновременно снимане на двата кадъра, не може да се снима сцена в която има подвижни обекти. Но се сетих за следния номер:
Заставаме с апарата в позиция за лявата снимка. Снимаме 2 или повече кадъра в интервал от 1-2 минути. После от позицията за дясната снимка, също правим няколко кадъра. Идеята е проста - комбинирайки части от няколко кадъра, може да се махнат подвижните обекти от снимките. Така може да се направи стерео снимка в града (която обаче ще изглежда като Чернобил [smilie5] без жив човек наоколо)

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: 3DFEN   
Дата:   15-10-06 18:34

D.H.V. Ще трябва да тренираме явно,
по втория ти пост ми прави се с два апарата,
синхронизирани, но кат гледам синхронизирането на сапунерки е с разни платки и бъркане в схемите. има хора, които са го направили и имат много добри снимки.
Ама аз съм си на паралелния щото е най бърз и най евтин. На времето разглеждахме аеро стерео сники в университета Та ще трябва да вдя какви бяха устройствата за гледане.
Но от тук идва и проблема, че трябва да се копират големи клопия например А4 а цената там е по висока. Ще го мислим

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: zaiko   
Дата:   15-10-06 21:34

Явно ви харесва това [smilie5] Аз за пръв път чух за това нещо като за "магическо око", демек картинка скрита в друга, която не можеш да видиш, освен ако не гледаш по някой от гореописаните методи (3D очила май не бачкат, не знам). Та... хората са направили един сайт: http://magiceye.com - погледнете, интересни картинки има [smilie24]

[shtrak]

П.П. Аз бях намерил една програмка, с която можеш да си правиш такива картинки и да слагаш вътре 3D текст, или фигурки разни, по твое желание. Забавно е [cool]



Публикацията е редактирана (15-10-06 21:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: ivkaf   
Дата:   15-10-06 23:13

А бе хора говоря ви за истинско стерео или 3 Д както го викат сега.Паралелните фотоснимки са гот но ви изкривяват очите.Колко време можете да си ги кръстосвате .Който ви говори ,че анаглифните стерео снимки губят цвят,то той просто не се е пробвал в тахната обработка наслагване и т.н.Защо не видите моите снимки пък тогава говорете.Иван



Публикацията е редактирана (15-10-06 23:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: D.H.V.   
Дата:   16-10-06 00:44

ivkaf написа:

> А бе хора говоря ви за истинско стерео или 3 Д както го викат
> сега.Паралелните фотоснимки са гот но ви изкривяват очите.

Какво значи истинско? Има много начини за постигане на 3D изображение: анаглифен, паралелн, кръстосан, поляризационен... всичките са истински.

И точно анаглифният метод е най-капризен от всички (да не казвам най-несъвършен, защото си зависи от реализацията). Освен че трябват очила с цветни филтри, те трябва да са абсолютно точни по цвят, което в 90% от "евтините" случаи не е така.

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: ROLIK   
Дата:   16-10-06 11:57

правил съм и двата вида снимки..анаглифен и крос.
първите се гледат с очила..червен и син или червен и зелен филтър..с успех същите филтри могат да се заменят с цветни прозрачки които се продават по книжарниците.за целта обекта се снима в два кадъра под 15 градуса без изместване във височина.после двата кадъра се наслагват във фотошопа като се гледат с посочените филтри и се нагласят визуално за най добър стереоефект.всеки може да го направи.чудесно например излизат овални предмети снимани по тоя начин.
по отношение на крос кадъра се прави същото, само дето снимките се поставят една до друга с разделителна ивица и за предпочитане двата кадъра да са вертикални .имаше по точен постинг за това някъде преди мен.
проблема при крос гледането е, че не се използват очила или филтри а се разчита на собственото зрение.не всеки може да види стерео ефекта.имам доста такива кадри включително и мои правени.никакъв проблем за крос снимането, проблема е с усвояване на техниката на гледане.и разбира се като не използваш филтри стереоефекта е много по добре изразен.сега ще видя при мен тук имма ли такива и ще пусна.ако ли не - довечера от къщи.


Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: ROLIK   
Дата:   16-10-06 12:08

забравих да напиша, че при крос - гледане трябва да "излезе" трета снимка между двете което си снимал и сложил една до друга.при нея има стереоефект.именно в това се заключава умението да се научиш да гледаш по тоя начин и затова съм написал в предното си , че не всеки го умее и ще се научи.в къщи щерката "прогледна " така за минутки, а жена ми с години не може и да разбере как да го направи...


Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: 4i4o_man4o   
Дата:   16-10-06 13:11

Мен вече ме мислят за луд щото само аз съм виждал нещо в "тази мацаница" на екрана :)

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: ibex   
Дата:   16-10-06 14:42

ugoali на 3DFEN сниките се гледат "лява с ляво око", "дясна с дясно око". Кагато ги гледаш с кръстосани очи пак се получава 3Д образ, само че обектите са с разменена переспектива: тези, които реално са най-близки изглеждат най-отдалечени и обратно, което затруднява фокусирато ти. Тези снимки се гледат като разфокусираш погледа си от около 50см - 1м все едно си фокусирал в безкрайност. 3Д образа на пак се получава в средата.

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: 3DFEN   
Дата:   16-10-06 16:19

Бре момчета, я да ви покажа за кво става въпрос. Кажето къде и кога.
Сега пак на въпроса и четете жнимателно:
Има четири а може и повече начина за стерео
ще се спра на четирите с предимства и недостатъци:
1. Паралелен метод - мойте снимки
Ляво око лява снимка дясно дясна
Снимките се печатат с размер по хоризонтала около 11 - 12 см и се гледат с лупи, които малко увеличават. Гледайки снимките мозькка
вижда една снимка. Това не се обяснява, а се показва.
Недостатък снимките са малки и ако е печатано на принтер може да се видят капките от принтера.
Предимство Малки снимки малка инвестиция
и най Важното виждаш РЕАЛНИТЕ ЦВЕТОВЕ НА СНИМКАТА - тези цветове , които виждате на монитора от снимките ми ще ги възприемете и от хартията.
2. Крос метод. Аз го наричам връзване на очите Прави се , като горепосочения метод
но снимките могат да бъдат и по големи само че при паралелния се снима ч лява после дясна при крос метода мисля, че беше обратно.
Предимства - не ти е необходим никакъв уред, а малко тренировки. Също виждаш реални цветове.
Недостатък - трябва да тренираш за да си вържеш очите. А з не го мога, не се и старая и за това този метод не ми е интересен и не ме интересува.
Предимства на двата метода от по горе.
Най икономични, бъзи и лесни.
3 Анаглифен снимките на ivkaf

Предимства - могат да се правят големи копия.
Когато са в размер А3 - 30 на 40 см, а и по големи са страхотни и ефекта е отличен. (Браво на ижкав. Снимките са идеални днес ги видях.)
Недостатъци;
Трябва да се правят големи копия,. което оскъпява нещата малко.
Трябва да се правят по две снимки, да се свалят по два файла за една снимка, трябва да се обработва всяка снимка с програма
След това да се гледа със специални очила.
А те не са само син и червен цвят, атъочно определени за павилното предаване на цвета.
И най важния недостатък:
Когато се гледат през тези очила образа е някак - няма как да ви го обясня метализиран
зеленото е някак маслено зелено, лимоненото или лимонаденото жълтото не е такова квото трябва да е а някак бозаво. червеното не е червено, а някаво друго. На всякакви монитори и хиляди снимки съм изгледал на всички е така. Може и да е от очилата може да е от мониторите, но нада ли. Проблема си е в снимките.
Между другото съм гледал снимки на Марс. Те са правени и по двата метода.
4 Поляризационен.
НАЙ КАчАЕСТВЕН,НАЙ ДОБРИЯ, но най скъп. По тази система са ифилмите на IMAX Правят се по две снимки с поляризационен филтър.
Прожектират се с два апарата или един стерео апарат, или с два диапроектора, като образите се наслагват един върху друг. Ако се гледа с просто око е голяма БОЗА.
Когато се гледа с пол. филтър лявото око не вижда десния кадър защото той е с - да кажем обатна поларизация. Дясното око не вижда левия кадър. Тоест двете очи виждат два отделни кадъра, амозъка възприема един общ.
Предимства: Реален образ и то в огромни размери например 1 м на 2 м или повече.
Недостатъци: доста скъпо удоволствие и обурудване.
Има и още два метода единия е с местене на задния план зад обекта. Задния план се мести много бързо в ляво и дясно и създава илюзията за обемност.
Другия е електронен. С голяма скорост - честота се сменят двата кадъра лев и десен, (нещо подобно на телевизионната картина)
Това се прожектира на телевизор, а се гледа със специални електронни очила които затварят ляв и десен канал и се вижда страхотно изображение. Веднъж съм гледал таквоз чудо.
Недостаътък на последния метод Цена на системата повече от 22 мегапикселова Мамия.
Баси що изписах. Изастина ми бирата.

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: 3DFEN   
Дата:   16-10-06 16:21

Баси книгата написах.
За тези които искат да се запознаят с мойте снимки ще направя един Жест към всички желаещи.
Днес в 18,45 ще бъда пред Пилоните на НДК до 19,30, Който иска да дойде да се запознаем. Стига да не вали.

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: 3DFEN   
Дата:   16-10-06 16:48

Да не забравя Телефона ми е 0899 888 331

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: PeterPAN   
Дата:   16-10-06 17:43

http://www.loreo.com/pages/products/loreo_3dcap.html

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: PeterPAN   
Дата:   16-10-06 17:45

https://photo-forum.net/static/forum/2006-10/obvk4857.JPG
http://www.loreo.com/pict/products/800/deluxe_viewer_3_1_800.jpg




Публикацията е редактирана (16-10-06 17:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: PeterPAN   
Дата:   16-10-06 17:54

http://www.photostuff.co.uk/stereo.htm

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: D.H.V.   
Дата:   17-10-06 11:18

Ето една доста голяма 3D фотогалерия. На японски е, но това не пречи.

http://www.ne.jp/asahi/okuyuki/stereo/0stp.htm

Има паралелен и кръстосан вариант за всяка снимка.

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: vlassadar   
Дата:   19-10-06 14:17

Здравейте! От 3 дни чета тази тема и се ровя във всички линкове в нея! Толкова е интересно всичко! Вече направих и няколко опита - метода по който ми е най-лесно (а и единствено възможно) да гледам е крос-метода. Доколкото мога да го сравня с другите методи, при този може да се гледат всякакъв размер снимки и то без устройство! Затова и напрвих няколко снимки за този метод:
http://snimka.bg/album.php?album_id=71094&photo=2

Между другото снимката на чантичката и първата снимка на мармаладчето са направени с база 20 (за справка - поста на 3DFEN), а последната за сравнение е с база 40 (по инструкции) Тези с база 20 имат доста по-изразен стерео ефект, но малко по-трудно се фокусират (фона е вече с голяма разлика) така че май истината е по средата.

Много ми хареса и идеята на 3D Lens Cap за SLR-и, но тъй като нямам предства откъде може да се намери, и гледайки чертежа на огледалата, който е много прост, може и да се захвана да си направя custom 3D lens. И понеже не знам какво ще си помисли апарата и колко ще си блъска процесора, се надявам да нямам проблем снимайки на пълни ръчни настройки!
Като се замисля май трябват качествени огледала....

А това последното го написах защото това:
http://www.ne.jp/asahi/okuyuki/stereo/1snb21c.htm
ми дойде в повече! страхотно е и дори да не гоня чак такива резултати, портретните снимки, които ще могат да се правят, са достатъчни (за сега - все пак апетите идва с яденето!)

Ще се радвам да обменяте още опит тук от който да се учим любителите!



Публикацията е редактирана (19-10-06 14:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: priliv   
Дата:   19-10-06 14:59

http://photo-zona.net/index.php?APP_ACTION=DISPLAY_IMAGE&IMAGE_ID=45817
https://photo-forum.net/static/forum/2006-10/juod5704.JPG
http://photo-zona.net/images/user28087/album4333/thumb/comp.jpg

[beer] [beer]



Публикацията е редактирана (19-10-06 15:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: simpleman   
Дата:   19-10-06 16:13

А защо не пишете нищо за стереоприставките към всеки фотоапарат, обикновено огледално-рефлексен. Те имат два правоъгълни отвора 18х24 разположени на около 65 мм един от друг. В приставката лъчите се събират с призми (огледала) и се прожектират върху диапозитивната лента като две изображения едно до друго и правят кадър 24х36. След проявяване кадърът се поставя в обикновена диа-рамка и се разглежда със стерео-“разглеждачка”, която е обратна на приставката. Пиша това защото имам такава руска, но май системата не става за цифровите апарати. Има един американски сайт изцяло посветен на този вид стереофотография (има и Кодак разновидност с кадър 24х24). Инвестиция почти никаква, а удоволствие огромно. Разбира се може да се правят и стерео двойки на негатив и да се разглеждат като снимки. Опитвах това като приспособих една играчка на щерката ми, ако ги помните.
Приятно снимане.

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: PeterPAN   
Дата:   19-10-06 17:17

https://photo-forum.net/static/forum/2006-10/lllf9455.JPG
http://www.loreo.com/pict/products/800/lenscap_3d_1_800.jpg

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: 3DFEN   
Дата:   20-10-06 15:28

vlassadar ,
https://photo-forum.net/static/forum/2006-10/edmn0367.JPG
http://*********/photo.php?photo_id=1403899

Е тази си я уцелил здраво - за паралелно гледане е супер. Казвам го щото ртазпечатах и трите и тази е ок.

simpleman,
за тези приставки аз не пиша(не, че я нямам имам такава приставка за Зенита но никога не съм я ползвал.) щото тези приставки имат един недостатък
http://www.loreo.com/pict/products/800/deluxe_viewer_3_1_800.jpg

недостатъка е, че снимките както е видно от горната картинка имат една тъмна ивица, което опредевлено дразни при гледане. А това няма как да се избегне.

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: 3DFEN   
Дата:   20-10-06 15:31

Еее не мога да вкарвам снимки и това е
vlassadar,
за тая става въпрос:
http://*********/album.php?album_id=71094&photo=3

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: 3DFEN   
Дата:   20-10-06 15:40

http://tridimka.fotoplenka.ru/
Един добър майстор на анаглифни снимки. като
се гледат на мониотора и стоят обемни. Дори икато се мести мишката е някак във въздъха страхотни снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: 3DFEN   
Дата:   20-10-06 15:44

http://tridimka.fotoplenka.ru/album107303/foto1670374.htm#foto

Това е върхът а сладоледа.

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: vlassadar   
Дата:   20-10-06 16:00

Абе не знам дали е нормално, но снимките дали са за паралелно или крос-гледане все имат 3д ефект с крос-метода! Твоите 3DFEN, твърдиш че са за паралелно гледане, а аз всички ги виждам нормално с крос-метода. Приятелката ми е късогледа и може би това и помогна да "прогледне" с този метод за 1 минута с моя помощ. може би трябва да се опиташ, само се дръпни по-далече от снимката, на поне 50 см от монитора.

Отивам на Рила и ще пробвам твоите стойности за панорамните изображения. Взимам си компас, но си мисля че трябва малко и да се завърта апарата по посока на обекта, който искаме да хванем на фокус, може би части от градуса???

Тази снимка, която казваш че съм я уцелил, в крос-метода дава по-малко обем от другите, но е точно по таблицата, която си дал и явно е точния метод за паралелните снимки :)

Линковете за анаглифните очила не ме ориентират откъде мога да си купя такива, ако може някой да каже къде ги продават реално.

Открих някои програми, които май могат да създават анаглифни снимки автоматично, макар че не вярвам да са толкова вълшебни. Ако си намеря очила, ще се занимая с тях...
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: 3DFEN   
Дата:   20-10-06 16:16

vlassadar
Пралелния метод е най лесен, освен това си имам устройството и си ползвам него.
За да се гледат крос снимките също има устр., нмоп е по сложно. А най лесното е да си вържа очите - е не мога. И на три ракии не става. Това бих го правил ако наяма визьор
и да се мъча да постигна нещо. За да се глерда паралелно трябва да се снима паралелно
за крос се снима по друг начин. се га гледах в сетингите на апарата, че трябва да се окаже
как ще се снима в 3Д крос или паралел.
За паралел трябва да снимаш така:
правиш първа снимка, преместваш апарата на дясно колкотро ти е базата, например ако снимаш на 5-6 метра обект местиш около 7 см. То е хубаво да имаш обекти и на 2 , 3 ,4 ме а и зад този дето го снимаш и ефекта се получавеа на целия кадър.
Има и друг начин . Като си прав се разкрачваш
преместваш тялото на левия крак щтракаш после преместваш тялото на десния и па щрак.
Ще трябва да видя бумагите за крос метода как беше, ама не са у нас.


Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: 3DFEN   
Дата:   20-10-06 16:24

Опа това с местенето на 7 см грешно съм го дал по таблицата е 13 см.
Абе по късно ще прочета и за крос метода и ще пусна съобщение.
Някъде го пишеше: Разстоянието до обекта се дели на 40 и резуклтата е базата за снимане.
Стандартната база е 6,5 - 7 см . Това е разстоянието между очите на човека, Но когато се снимат макро обекти, цветя, бръмбари и тн базата трябва да е по малка от 6,5 см
аде до по късно, че излизам

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: D.H.V.   
Дата:   20-10-06 20:46

vlassadar написа:

> Абе не знам дали е нормално, но снимките дали са за паралелно
> или крос-гледане все имат 3д ефект с крос-метода!

Те имат 3D ефект, но е обърнат обратно в дълбочина - най далечните обекти се оказват най-близки. Даже не може точно да схванеш какво виждаш, като паралелна вселена е [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: 3DFEN   
Дата:   20-10-06 21:17

Ето ви нещо по въпроса"
http://eyephoto.ophth.wisc.edu/Photography/JW/stereo/viewing/index.htm

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: Блясък   
Дата:   21-10-06 00:05

А от къде мога да си купя цветни синя и червена плака за очила; нещо се навивам да пробвам от ръка да щракам по два кадъра с отместване и да напасвам в програма. Всъщност кажете програмка за сливане на снимки в анаглифни стерео? [smilie24] зарибен [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: asahi   
Дата:   21-10-06 00:10

Борето имаше узпешни опити с доста по-подръчни средства.

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: 3DFEN   
Дата:   21-10-06 07:57

Блясък
Преди време си купих едно списание "Популярная механика" там имаше тема за стерео и там имаше очила. Подобни плаки намерих в една книжарница мога да си поиграя да ти сглобя нещо на първо време, ако си от София
Проблемът е, че трябва да се спази цветността. Мога да ти взема плака, а пък ти да си ги направиш

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: 3DFEN   
Дата:   21-10-06 08:00

Програмка: ето на пример това
http://www.stereoeye.jp/software/index_e.html

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: Блясък   
Дата:   21-10-06 23:20

Сърдечно благодаря за линка към програмката! 3Д-фен, от Варна съм, много сложно става... в 'АнаглифМейкър' си пише какви цветове трябват, ще си намеря плаки някъде тука. Надявам се че ще уцеля долу-горе цвета на плаките. Всъщност ако не са ТОЧНО на цвета, голяма ли разлика се получава? Предполагам червени и зелени (цианови) бледи сенки?

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: vesa   
Дата:   22-10-06 00:28

3D снимки за успоредно и кръстосано гледане и от мен:
http://photo-zona.net/index.php?APP_ACTION=DISPLAY_IMAGE&IMAGE_ID=25769
http://photo-zona.net/index.php?APP_ACTION=DISPLAY_IMAGE&IMAGE_ID=25770
:)

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: D.H.V.   
Дата:   22-10-06 00:57

Блясък написа:

> ... Надявам се че
> ще уцеля долу-горе цвета на плаките. Всъщност ако не са ТОЧНО
> на цвета, голяма ли разлика се получава? Предполагам червени и
> зелени (цианови) бледи сенки?

Ако не са в точния цвят, започва да прозира и изображението, което е за другото око. То всъщност точният цвят почти никога не може да се улучи, но поне трябва да е доста близък.
Аз лично не знам дори кои са цветовете на филтрите, не харесвам анаглифи и не работя с тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: mandarin   
Дата:   22-10-06 00:59

И аз се включвам с един кадър, който се гледа по крос метода. https://photo-forum.net/static/forum/2006-10/zmzn6314.JPG
http://aycu33.webshots.com/image/6592/2003921288655558431_rs.jpg

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: 3DFEN   
Дата:   22-10-06 01:20

Блясък,
Червено и циан - жълто - зелено, абе циан си е
По книжарниците дето подвъзват със спиртали
и има прозрачни подвързии, те са си такива цветни фолиа, доста дебели. Може да ти намеря в понеделник ама дай адрес да ти ги пратя към 60- 70 ст е парчевто А4.

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: Блясък   
Дата:   22-10-06 11:02

<грешка[smilie8] >



Публикацията е редактирана (22-10-06 11:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: Блясък   
Дата:   22-10-06 11:02

3Д, писах ти ЛС за плаките, да не разводняваме темата ...


Отговори на това съобщение