Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Архив
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Стерео фотозаснимане
Автор: ivkaf   
Дата:   15-10-06 00:22

Има ли в България почитатели на стереофотографията?Ако има ,дайте да отворим очите на останалите!Вижте някои мои предложения и откликнете!

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: Славов   
Дата:   15-10-06 00:24

Снимъл съм със стереофотоапарат "Спутник", невероятно.
Жалко, че изгоря при инцидент.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: avramil   
Дата:   15-10-06 08:57

беше ми попадало някога описание на стереофотозаснимане без специална техника, незнам дали ще го изровя.

ivkaf, моля те дай повече информация за твоя начин...

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: lukcheto   
Дата:   15-10-06 09:16

Аз мога да кажа само, че от известно време си търся стерео апаратче [smile] като Спутник[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: baenas   
Дата:   15-10-06 09:53

с очила ли трябва да ги гледаме?

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: cerebellum   
Дата:   15-10-06 09:57

може да разясните и замисъла в детайли, за да не ровим в гугъл:)

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: fujifan   
Дата:   15-10-06 10:19

бе, идеята е страхотна, ама си е живо приключение да си намериш очила. отдавна не съм търсил, ако някой е виждал някъде може да каже. а другият проблем е, че е голяма играчка да се правят без специален апарат. обаче пък ако станат хубави си ибало мамата от кеф [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: cerebellum   
Дата:   15-10-06 10:21

еми то кой тук има очила !?:) това като да гледаш 3д филм без очила:)

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: avramil   
Дата:   15-10-06 10:29

не може ли да са самоделки?[smilie8] едно синьо и едно червено плексигласче..даже манацани с флумастер?[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: baenas   
Дата:   15-10-06 10:33

и може ли да се постигне без специален апарат, с някоя програмка?:)

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: avramil   
Дата:   15-10-06 10:35

ами мисля може...не с програмка, ами с поредица от кадри, заснети под определен ъгъл...абе ще трябва да се разровя май...[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: baenas   
Дата:   15-10-06 10:41

предполагам че ъгълът на изместване трябва да е разстоянието между двете очи... едното в червеничко, а другото в зеленичко? [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: gecata   
Дата:   15-10-06 10:44

За стереофотография ви трябва обикновен фотоапарат, статив и компас.Смимсълът е в това да се фотографира един и същ обект от две различни точки.Стереоефекта се получава на разстояние 4 пъти базата/разстоянието между гледните точки/,а - компасът да измерите и насо1ите фотоапарата в един и същ азимут към обекта.
ПП - азимутът е ъгълът, който се сключва между стрелката на компаса/северът/ и посоката на снимане.По вече информация за стереофотографията може да намерите в учебниците по фотограметрия.
Разглеждането може да стане със стерео очила /светни, или поляризационни, с един простичък уред наречен стереограф или дори без всякакви помощни средства като поставите двете копия пред вас и си съберете очите на носа стремейки се да наложите двата образа от снимките върху трети койо се появява между тях-стерео.След кратка тренировка е постижимо за всеки[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: avramil   
Дата:   15-10-06 10:45

gecata [smilie24] благодарско[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: gecata   
Дата:   15-10-06 10:46

поправка простичкият уред се нарича стереоскоп, а не стереограф[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: baenas   
Дата:   15-10-06 10:48

[smilie24][smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: 3DFEN   
Дата:   15-10-06 10:53

Бе има един тука 3ФЕН, той се занимава със стерео. Имаше и една две стари теми за стерео доста интересни по въпроса.
Методите за стерео са няколко:
1. Паралелен, който аз правя и е най лесния начин да се прави стерео. Някои от моделите на Пентакс (330GS) например имат вградена функция за стеро, кат правят две снимки на един файл.
2. Крос тоест пресечени ляво око гледа дясна снимка и обратно. не съм се занимавал и не си заслужава.
3Анаглифно стерео, което се гледа с очила - червен и син цваят очилата могат да се направят не трудно, но цветовете не се предават правилно. От всичко ровено и извадено от нета, а то е събрано в 3 тома.
Говоря за най интерерсното съм видял само 2 - 3 снимки на анаглиф, които ми хванаха окото
4. поляроизационен метод. Може би най качествения метод за стереро, но и най скъп.
Снима се с поляризационни филтри след това се прожектира и се гледа с поляризационни очила. Matasel снима така до колкото знам.

С настъпването на цифровоти фото стереото стана достъпно поне за мен. С най малко среедства и загуба на време може да се постигнат много добри резултати. За резултатите не необходим супер апарат защото големината на снимките не трябва да е повече от 7 на 12 см за д а се получи ефекта.
90 % от снимките ми в профила са стерео има и чертеж на оригиналното устр. на Пентакс за гледане.

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: gecata   
Дата:   15-10-06 10:56

http://www.stereograf.ru/stereoskop.htm

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: avramil   
Дата:   15-10-06 10:58

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: 3DFEN   
Дата:   15-10-06 11:12

За тези, които искат да с епробват:
1. Не ви е необходим компас - поне за сега
2. По точно ви е необходим нивелир, но дори да го намерите в шкафа може и без него.
3. Има едно правило: разстоянието до обекта трябва да се раздели на 40.
например: 3,2 м до обекта : 40 = 8 см това ви е базата. тоест:
Поставяте апарата на равна повърхност (желателно е снимките да се правят с обърнат апарат, като за порттретна снимка. Прави се снимка, след това апарата се премества с 8 см
и отново се снима, като се внимава при преместването да се запази кадъра по хоризонтала тоес снимките да съвпадат хоризонтално. Вертикално кадрите ще бъдат леко изместени на дясно.(ще се вижда малко повече изображение в дясно.Сваляте на комп.
Монтирате кадрите един до друг в последователност, както сте снимали, Разпечатвате в размер и двата кадъра общо с д-на 11-12 см, и след това гледате с лещи с фок. р-е около 10 см, като между двете снимки поставите вертикаслен картон така, че
да не може дясното око да види лявата снимка.
По принцип стандартно базата за снимане е около 6,5 см - това е разстоянието между очите на човек.
Когато се снимат макро обекти базата се намалява на 2 -3 см, таблица ще ви дам по късно.

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: Faber   
Дата:   15-10-06 11:14

[smilie25]



Публикацията е редактирана (15-10-06 21:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: IChertoV   
Дата:   15-10-06 11:20

интересно ми е! [smilie24] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: Faber   
Дата:   15-10-06 11:24





Публикацията е редактирана (15-10-06 21:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: Faber   
Дата:   15-10-06 11:27





Публикацията е редактирана (15-10-06 21:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео фотозаснимане
Автор: baenas   
Дата:   15-10-06 11:32

за гореспоменатия метод има ли значение с какъв обектив се снима?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна