Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: Тед   
Дата:   10-01-14 17:23

Автор: jigsaw
Дата: 10-01-14 16:49

Явно не си снимал от ниска гледна точка вертикален кадър...да видиш само с малко отклонение колко се реже.....

Или пък да си направил супер композиция и да се наложи да режеш от шидьовъра [smile]

Нивелир си трябва като си ниско от земята и на тъмно....лесно се криви и бая пиксели отиват.

Ако е за софтуер - в АЦР изправянето е за 1 сек...

И без нивелир - в Лайф вю-то - ако апарата има такава опция.

Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: krist   
Дата:   10-01-14 17:33

На Д610 не е с чертички като корекцията на експозицията за сведение, на Д600 - също. Наличието на нивелир по статива пък не виждам как помага (освен за панорами), при положение, че с главата може да накланяш апарата накъдето си искаш и няма да е съобразено с нивелира на статива. Ако имаш вграден нивелир в апарата, външният донякъде е излишен, но може да помага да гледаш кога са угаснали вибрациите от статива по трептенето на мехурчетата, особено във ветровито време. Ако пък нямаш вграден в апарата, въпреки, че външният не е абсолютно точен, е все пак доста полезен.


Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: iliyanb   
Дата:   10-01-14 17:36

написа:

> Автор: jigsaw
> Дата: 10-01-14 16:49
>
> Явно не си снимал от ниска гледна
> точка вертикален кадър...да видиш
> само с малко отклонение колко се
> реже.....
>
> Или пък да си направил супер
> композиция и да се наложи да режеш
> от шидьовъра [smile]
>
> Нивелир си трябва като си ниско от
> земята и на тъмно....лесно се криви
> и бая пиксели отиват.
>
> Ако е за софтуер - в АЦР
> изправянето е за 1 сек...
>
> И без нивелир - в Лайф вю-то - ако
> апарата има такава опция.

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   10-01-14 17:45


http://russned.ru/wp-content/uploads/2013/05/babushki.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: jigsaw   
Дата:   10-01-14 17:55

@iliyanb
Ок ще се съглася. Не съм правил някакви сложни снимки, но за тези които аз съм правил, Lightroom-а ми е бил достатъчен. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: iliyanb   
Дата:   10-01-14 17:59

[beer]

Lightroom се справя добре, но и при несложни снимки понякога губиш много от кадъра, та затова човек ако може предварително да избегне някои неудобства, е най-добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: thumper   
Дата:   10-01-14 19:20

jigsaw, откровени глупости си писал. При снимането трябва да се погрижиш за всичко възможно, не при обработката. Това ще го чуеш от всеки добър фотограф.

Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: chrisnoch   
Дата:   10-01-14 19:59

Alsand,
"Автор: chrisnoch: Ако снимаш пейзажи, намирането на правилния хоризонт е само една от причините да снимаш със статив. Колкото по-добре се справиш в момента на снимането, толкова по-малко ще трябва да пипаш после."
- Абсолютно съм съгласен, пък и не съм написал нищо в противоречие на това! Само отбелязах, че този тип нивелири са за неудобни за работа без статив. Останалите ми коментари са за снимки от ръка - при липса на дигитален нивелир, който във всички случаи е за предпочитане.

Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: narval   
Дата:   10-01-14 20:05

Снимаш ли малко по-сериозно пейзажи се предполага, че ще използваш статив. А горният нивелир е определено по-удобен отколкото този на масовите стативи.


Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: chill   
Дата:   10-01-14 20:15

Две стинки от мен, понеже снимам предимно пейзажи.

Соред мен ползата от нивелир е минимална. Първо, че не е гарантирано да е подравнен с кадъра, поради малки кривини/отклонения я в чехълчето на светкавицата, в основата на самия нивелир. И второ, в много много случаи, кадрирам малко накриво на око, за да се получи визуална представа за прав хоризонт - дори при идеално нивелиран фотоапарат самата сцена (възвишения, залив, перспектива) може да създаде илюзия за крив хоризонт.

Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: narval   
Дата:   10-01-14 20:32

А за снимки на морския бряг?

Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: thumper   
Дата:   10-01-14 21:14

chill [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: Alsand   
Дата:   10-01-14 21:57

chrisnoch, съгласен съм с теб[smilie24]. И все пак с цифровия нивелир в апарата е най-добре :)

Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: jigsaw   
Дата:   10-01-14 22:52

@thumper
Ставаше дума за един най-прост и обикновен хоризонт в една класическа снимка на пейзаж. Не смятам, че преди да я направиш е необходимо чак да пускаш отвеси, да слагаш нивелири и да мериш с транспортири за да направиш хоризонта отличен. Дори и да си го мръднал малко, програмите ще го направят от отличен, перфектен и то за секунда. Толкова! Никой не е казал, анатема! Не ползвайте цифровия нивелир на тялото(ако го има) или не се стремете към съвършенство или сакън, не ползвайте статив, защото е глупаво! Казах, че не е необходимо да се правят чак такива напъни. По-горе се съгласих с колегите iliyanb и Тед , че очевидно има и частни случаи в които този инструмент е необходимост. Абсолютно съгласен съм и с chill , както и с повечето хора дали мнение. И понеже си споменал "обработка" , нека стане ясно, че говорим само за хоризонта, а не за обработка изобщо на файла.

Ай със здраве [beer]



Публикацията е редактирана (10-01-14 22:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: Alsand   
Дата:   10-01-14 22:56

jigsaw, хич не са частни случаите според мен. Ако човек има вграден "нивелир" в тялото, най-добре е да си го използва.

Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: iliyanb   
Дата:   10-01-14 23:00

jigsaw,

Коментарите са по-скоро добронамерени. Не забравяй, че програмите се справят добре, но тогава получаваш други изкривявания в кадъра, които са неизбежни и които често не изглеждат никак добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: jigsaw   
Дата:   10-01-14 23:25

@Alsand
Аз казах абсолютно същото в поста си. Може би не си го прочел внимателно или аз съм се изразил малко по-криво, но в крайна сметка съм абсолютно съгласен с теб.

@iliyanb
Да аз също разбирам, че коментарите са единствено с идеята за помощ и изразяват персонално мнение. Просто и аз изразих своето относно крайните подготовки за една снимка. Не съм имал предвид, че човек не трябва да се съобрази с това или онова или пък да не се постарае, просто някак си, нека не предобряме постановката [smilie6]

[beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »