Рекламирайте тук
ЗатвориРеклама в секции форуми и базар
Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.
За стандартната ценова листа и условия изпратете запитване до webmaster@photo-forum.net.
Имам от скоро нов апарат - оли 520. По-късно и за него ще питам знаещите форумци.
Та така - за сега си играя и го разучавам. Снощи за сефте разпечатах на А4 няколко снимки на домашния принтер HP C6180. И очевидно нещо не правя като хората ... Едни снимки на дете на 1 година - на екрана кожата на детето е розова, а на принта има дразнещ морковен отенък. Конвертирах в черно-бяло и се получи нещо леко лилавеещо, а не сиво. Камерата, фотошопа и принтера са на sRGB ...
Какво бъркам? Как да докарам цветовете от екрана на монитора?
аз за съжаление не разбирам много... софтуерните настройки ще ми дойдат нанагорно, освен ако някой не даде подробен алгоритъм :))
прави едно, после две и така нататъка :))
най-прекрасно би било да ми кажете към кого да се обърна за да ми ги направи.
мисля, че всеки трябва да прави онова от което разбира :)
за снимките за които си струва - сигурно ще го направя :)
но за момента още разцъквам апарата и го уча. мисля, че домашния принтер би трябвало да е идеален за тази цел - проби. но все пак бих искал да предава цветовете по-правилно. в момента разликата е крещящо голяма!
ohluff: не е за смяна принтера, просто това, което трябва да се направи е калибрация на 2-те устойства. понеже това, което виждаш на монитора не са реалните цветове, а да не говорим че ако се печата с хубава цифрова техника има и профили на принтера но това е друга тема. като цяло както asenr каза намери кой да ти калибрира монитора и принтера и всичко ще се оправи (и да спомена че давам що годе адекватно мнение, понеже се занимавам с печатаща техника (професионално))
не е задължително за всяка медия, за лазерните се калибрира 1 път, а ти после си правиш профили според зависимост от хартията или ръчно сменях тежината на хартията, само дето на принтера е хубаво през определено време (например на 2-3 дена макс) да се калибрира. най-важното в случая е да е калибриран монитора понеже иначе виждаш едни бози а излизат съвсем различни :D
Защо си мислиш, че не е нужно?
А след като говориш за лазерна хартия нима си мислиш, че грамажа на хартията не се отразява на цвета? Както и на печенето?
А как мислиш, офсета, зандерса или колотеча... еднаква структура и белота ли имат и изображението еднокво ли ще бъде представено като плътност и преходи?
Та... такива ми ти рабути...
Екрана и принтера са две много различни неща
ами аз за това питам, за помощ.
очевидно е, че нещо не правя добре.
към кого да се обърна?
асахи? не го познавам лично и ми е неудобно да го тормозя на лични ... естествено, ще си платя за услугата, това не се коментира
navy: за офсета не комнтирам понеже не съм компетентен, но за лазера се прави една калибрация, спрямо спецялни мостри за калибриране. ако вземеш например един Xerox DC255(Olimpiq) той даже се калибрира със скенера си и става за няма и 5 мин и няма нищо общо с това, каква хартия ползваш ;)
Калибрирай си Олимпийката на Колотех, после на офсетен 300 грама мат и ела да ми кажеш, че е едно и също.
Прочети си Color.pdf от диска с документацията на контролера за справка.
Охлюв, глей сега:
1. За да имаш читав цвят още при заснемането трябва да вземеш някои мерки - светлината да ти е с подходящ спектрален състав (най-добре бяла 6500К) и настройките за баланс на бялото да са адекватни на осветленито.
2. При обработката трябва да са ти указани правилно цветните пространства (профили).
3. Мониторът да е калибриран за да виждаш правилно цветовете ако ще коригираш нещо.
4. Принтерът да е калибриран за съответната медия.
5. да си гледаш разпечатките на бяла светлина.
Само да добавя, че по образование съм прост доктор и за съжаление не съм много на ти с калибриране на монитори и принтери. Компютрите само ги ползвам :)
А за светлината - ами дневна беше, посред бял ден, баланса на бялото - на авто.
за останалото - бос съм и търся помощ от специалист :)
ако съм сбъркал баланса на бялото, при заснемането ше имам куц цвят. тва е ясно.
въпроса ми обаче беше как да направя така, че цвета от монитора (куц или прекрасен) да излезе същия от принтера.
и още - мога ли сам да си го направя тва(настройки, профили, калибрирания и т.н. ) или да търся специалист.
и понеже се съмнявам че бих могъл сам, освен ако не поулча мнооого подробни и разбираеми указания, кък кого да се обърна за да го стори вмесо мен.