Рекламирайте тук
ЗатвориРеклама в секции форуми и базар
Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.
За стандартната ценова листа и условия изпратете запитване до webmaster@photo-forum.net.
Поляризационният филтър спира поляризираната светлина под някакъв ъгъл. Това му е смисълът. Ако в сцената нямаш поляризирана светлина не търси ефекта му.
> "А иначе, мернах някакви "звездни филтри" в Ali-то, какво ще кажете за тях ?.."
Звездните филтри са предназначени да направят фотографа звезда. Не винаги се получава, но ако се стараеш и ползваш правилния звезден филтър, може ако не в Рим, поне на село (в тоя форум) да станеш звезда. Успех!
Това е особен вид филтър - филтрира светлината, падаща под ъгъл. Силата на действието зависи от ъгъла. Така два CPL филтъра, наложени един върху друг в противоположна посока ще направят ефект като неутралno-плътен филтър. Всъщност, "променливите" ND са точно това.
Прекия ефект зависи както от насочеността, така и от самата светлина. При силна, разсеяна светлина, филтъра ще ти даде контраст и цветове - примерно около морето. В други ситуации може да не видиш абсолютно никаква разлика. Може би най-видимите ефекти са небето под ъгъл (CPL със широк обектив = много главоболия) - едната страна става тъмна, другата светла. Също така можеш изключително ефектно да "изчистиш" отражения върху стъкло или вода.
Разбира се, безименен китайски филтър може да доведе до повече отражения, от колкото да изчисти - не забравяйте, че всеки филтър е още една преграда за светлината, а не съществува перфектно покритие или оптика.
Назад към училище: Защо небето е синьо, а залезът и изгревът червенеят? (разсейване на Рейли)
И защо отразената под малък ъгъл светлина (спомената от hansto) е поляризирана? И самата конструкция на поляризационния филтър изглежда е базирана на този ефект.
Ако бяхме мигриращи птици, щяхме да използваме поляризацията в здрача за калибриране на магнитния си компас
И можем да се върнем към българското "поларизация" и т.н., вместо я-кането в този и подобни термини, което се е утвърдило заради хубавите учебници на руски език преди години
> И можем да се върнем към българското "поларизация" и т.н., вместо я-кането в този и подобни термини, което се е утвърдило заради
> хубавите учебници на руски език преди години
Ай ся, казваме „полярен“, а не „поларен“ и няма нищо общо с учебниците по руски език. Даже бих флеймил, че руснаците са наследили езика си от нас.
Последно - CPL филтър ли искаш, или Starlight ???????
Много неясно зададено питане... а и честно - няма как да си купиш качествен CPL-филтър на 77мм за никаквите 23лв !!!
То PL вече почти не се продава. А и питащият е показал кръгов :)
Когато купи кръгов, разбере какво точно прави със светлината, ще знае дали му трябва и линеен :)
Рафи, информацията ти е малко остаряла и не съвсем коректна.
B+W са едни от най-добрите филтри, но не са единствените хубави, които се предлагат в България.
За мен те също са фаворит, но веднага след тях слагам тези на NiSi, които не им отстъпват по качество, но са малко по-скъпи и ги има ... айде да не правим излишна реклама, който търси - намира. А да не говорим, че НиСи имат един разкошен поляризационен (какъвто не знам Б+В да имат ?), който е в комбинация с неутрален и не спирам да го ползвам вече 4 год.
На Хоя единствено най-високия им клас става за нещо, останалото е леш!
Другата марка, която също не отстъпва по качество на B+W, а е близо 3 пъти по-евтин е Marumi, само че те вече наистина не се намират в Бг, аз такъв си купих последно от една Фотокина в Кьолн.
Имаше и една система, но сега не се сещам за името - по подобие на Тифен, мисля че се монтираше - също са много качествени!
p.s.
И се казва/пише "поляризационен", а не това неграмотно "поляризиращ"!
Ползвах филтри и то скъпи, точно на п1000.
Махнах ги, развалят качеството, а този, евтин, със сигурност.
Не ти трябват такива филтри, според мен.
Аз снимам Луна единствено с такъв и пак разваля
Поляризационен филтър може да се използва за ограничаване на отраженията върху стъклени повърхности. Примерно да снимаш експонати зад витрина в музей. За картини също важи, даже ефекта е още по-осезаем.