Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Digital art & AI предложение
Автор: pstoev   
Дата:   22-04-24 11:42

Виждам че има нова категория "Digital art & AI". AI доста напредна в генериарнето на изображения и когато едно такова изображение влезе в "Албум" е трудно от пръв поглед да се види че е AI генерирано и доста хора не го забелязват. Та в този смисъл предложението ми е, всяко изображение в тази галерия да влиза в "Албум" с щампа "AI генерирано"

Отговори на това съобщение
 Re: Digital art & AI предложение
Автор: marves   
Дата:   22-04-24 15:01

Към днешна дата може да се генерират изображения, които няма как да се разпознаят като AI (от човешко око или дори "AI инспектор"). "Добрата воля" на автора е определяща къде би публикувал "своята"... "творба", но според мен (говорещ от страната на AI генериращ), тези картинки нямат място сред фотографските среди.
По-скоро трябва да са сред илюстраторските, художествено-фотошопарските. Като DeviantArt. А най-добре в собствена "субкултура", CivitAI.

Мисля да създам тема с демонстрацийка за текущите възможности на AI, желаещи да им "изплагиатствам" фотографиите и преобразя?

Отговори на това съобщение
 Re: Digital art & AI предложение
Автор: BXMarkov   
Дата:   22-04-24 21:54

marves [smilie24]



Публикацията е редактирана (22-04-24 21:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Digital art & AI предложение
Автор: ZENON   
Дата:   22-04-24 23:00

[smilie24]
marves
Пробвай с това, което имам тук.



Публикацията е редактирана (22-04-24 23:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Digital art & AI предложение
Автор: mihalo   
Дата:   23-04-24 03:04

Определено ще следя с интерес тази тема! Фиксацията ми, че художествената фотография трябва да бъде колкото художествена, толкова и достоверна ойде у ряката... Та те така, да видим ще се приспособяваме ли към бъдещето [smilie10]


Отговори на това съобщение
 Re: Digital art & AI предложение
Автор: asahi   
Дата:   23-04-24 08:53

Не държа да е достоверна и художествена, ама поне да е фотография.

Отговори на това съобщение
 Re: Digital art & AI предложение
Автор: Synthy   
Дата:   23-04-24 11:12

Думичката "фотография" по дефиниция изключва AI и всякакви други рисувани творби.

Отговори на това съобщение
 Re: Digital art & AI предложение
Автор: CDman   
Дата:   23-04-24 11:58

Преди имаше титла "фотограф-художник" т.е. снима и после дорисува което не му харесва.[smilie3]
С появата на ИИ титлата може да се преименува на "фотограф-генератор" или "генератор-фотограф"[smilie5] и проблема е решен [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Digital art & AI предложение
Автор: compur   
Дата:   23-04-24 12:15

А може да се наименова и "фотограф-литератор" заради доброто словестно описание... ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Digital art & AI предложение
Автор: philip   
Дата:   23-04-24 12:24

По повод предложението на автора на темата:
Нужна ли е щампа след като качващият изображението вече добросъвестно го е добавил в галерията "Digital art & AI"?[smilie11]

Баба ми казваше: "Прекален светец и Богу не е драг". Превеждам си го така, всичко е въпрос на мярка:
За някои 1, 2, 3 или повече чашки (халби)...[beer]

За фотографиите (дорисуваните): леко мазало, пълно мазало, до чиста рисунка (последните гледам май се котират най-много)?![smilie25]

Въобще мярката е ... и въпрос на личен избор.[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Digital art & AI предложение
Автор: nyamago   
Дата:   23-04-24 15:06

За мярката:

Никой не може да те премери така, както сам можеш да се премериш!

(Само попълвам многоточията в "Никой не може да те претакова както сам можеш да се претаковаш..." )
[smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Digital art & AI предложение
Автор: CDman   
Дата:   24-04-24 09:36

А може да се наименова и "фотограф-литератор" заради доброто словестно описание... ;)

Съгласен ![cool]

В скоро време вместо въпроса "с каква техника е снимано" ще се появят въпроси "какво му каза на ИИ"[smilie3]

Тук ще стане като готварски форум.[smilie5]

-О, страхотен залез ! Дай ми рецептата.
-Тайна майна. [smilie3] Купи си новата ми книга "100 рецепти за залези"[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Digital art & AI предложение
Автор: asahi   
Дата:   24-04-24 10:44

Как ще определим с твоята и моята мярка състоянието "леко бременна"?

Отговори на това съобщение
 Re: Digital art & AI предложение
Автор: bogdanov   
Дата:   24-04-24 11:58

Дигиталните медии и интернет платформите предоставят нови пространства за изразяване и взаимодействие, което довежда до още по-голяма демократизация на изкуството. Конструирането на реалността е концепция, която намира приложение в сферата на всяко друго изкуство. Тази идея разглежда начините, по които реалността може да бъде създавана, модифицирана или интерпретирана. Така се подчертава схващането, че реалността не е обективен феномен, а субективно преживяване, формирано от индивидуалните възприятия, култура и влияние.
Фотоапарата никога не е бил нещо което отразява реалността, зад тази машинка винаги е съществувало намерение, идея или както много колеги казват "задапаратно устройство", което избира да покаже една конкретна реалност вместо милярд други. С това искам да кажа, че в основата на всяко едно произведение стоят сходни принципи за създаването му но различни технологии, нищо от това не трябва да се подценява. Страхът който измислянето на фотографията е посял в художниците от онова време малко напомня на този който сее AI днес. Темата е сериозна и навременна. Смятам, че този вид изображения трябва да се развиват и да продължат да търсят своето място сред визуалните изкуства. Ако имаха нещо общо с фотографския процес защо да нямат и свое място тук? Но наричате ли "готвач" човек който пъха замразена пица в микровълновата и натиска копчето за да я стопли? ...Така и аз не приемам на този етап за фотография - генерирано изображение от AI. Не отричам евентуалните му художествени или визуални качества, но фотографията е съвсем друг процес! Ще ми се да има сайт за генерирани изображения и сайт за фотография! [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Digital art & AI предложение
Автор: tako   
Дата:   24-04-24 13:45

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Digital art & AI предложение
Автор: asahi   
Дата:   24-04-24 14:03

"Автор: bogdanov
Дата: 24-04-24 11:58
...
Фотоапарата никога не е бил нещо което отразява реалността, зад тази машинка винаги е съществувало намерение, идея или както много колеги казват "задапаратно устройство", което избира да покаже една конкретна реалност вместо милярд други."

Подкрепям те напълно, но това е вярно само в случаите, когато имаме творчески процес. В този форум има огромно количество фотографии, които не са резултат от творчески процес. Да вкараш един обект в центъра на кадъра, камерата автоматично да го експонира и запише в картата, а след това с проба-грешка да установиш колко можеш да пресатурираш цветовете не е творчески процес. Моята изненада е, че често AI след като генерира образа го докарва също толкова тонално изкривен. Изглежда се учи от лошите примери.

Отговори на това съобщение
 Re: Digital art & AI предложение
Автор: bogdanov   
Дата:   24-04-24 18:09

asahi, за мен също е разпознаваема AI естетиката и никак, ама никак не ми допада, за жалост съм я припознавал в портрети, в пейзажи, дори и в ЧПС-та ... абе на много места, но това е предмет на друг разговор. Вкус се възпитава трудно. Сам забелязваш, че дори AI "се учи от лошите примери" :) Въпроса който ме тревожи е дали генерираните изображения имат място тук...

Отговори на това съобщение
 Re: Digital art & AI предложение
Автор: philip   
Дата:   24-04-24 19:44

bogdanov: "Въпроса който ме тревожи е дали генерираните изображения имат място тук..."

- Абе те и куп "рисунки" вероятно нямат място тук, но по-интересно ми се чини как и кой да ги разпознава ИИ произведенията?![smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Digital art & AI предложение
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   24-04-24 20:11

philip написа:

> - Абе те и куп "рисунки" вероятно
> нямат място тук, но по-интересно ми
> се чини как и кой да ги разпознава
> ИИ произведенията?![smilie11]

Oтносно купът "рисунки" фотографът така или иначе е бил на въпросното място във въпросния момент, и е заснел[shtrak]изображение. Дали след това ще заприлича на рисунка, е въпрос на лично виждане.
Докато генерираните изображения са... [thankyou] даже не знам какъв емотикон да сложа.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Digital art & AI предложение
Автор: asahi   
Дата:   24-04-24 20:24

Подходящото емотиконче.


Отговори на това съобщение
 Re: Digital art & AI предложение
Автор: bogdanov   
Дата:   24-04-24 20:32

philip, отдавна съм тук, но куп рисунки не съм засичал, дори и колегите художници използват камера за да покажат намеренията си. С риск леко да Ви обидя ще предположа, че човек който не прави разлика между фотография и рисунка, няма как да разпознава "ИИ произведенията"! Но повярвайте познават се! Може да Ви звуча радикално, но според мен нямат място в този сайт. По скоро съм съгласен изображенията да се представят в сайта https://www.hulite.net/

"заради доброто словестно описание... ;)" както казва compur


Отговори на това съобщение
 Re: Digital art & AI предложение
Автор: philip   
Дата:   24-04-24 21:49

Богданов, щом ги разпознавате безпогрешно наемате ли се да преглеждате периодично предложенията с цел идентификация на ИИ?


Отговори на това съобщение
 Re: Digital art & AI предложение
Автор: bogdanov   
Дата:   24-04-24 22:12

philip :))) ако правите предложение съм готов да го обсъдим! С автора на темата може да работим на смени!
asahi ще е по празниците! [smilie21]



Публикацията е редактирана (24-04-24 22:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Digital art & AI предложение
Автор: ddantgwyn   
Дата:   24-04-24 22:29

asahi написа:

> Моята изненада е, че често AI след като генерира образа го докарва също толкова тонално изкривен. Изглежда се учи от лошите примери.

Не само от лошите, просто лошите примери преобладават над добрите в паяжината. Въпрос на математика и алгоритми е.

Отговори на това съобщение
 Re: Digital art & AI предложение
Автор: philip   
Дата:   25-04-24 08:05

Богданов, беше само въпрос и благодаря за изразената готовност! А предложение могат да направят само администраторите, ако следят темата и решат.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »