Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Объркани лещи след отваряне на обектив
Автор: lostinepic   
Дата:   04-01-24 01:10

Тъй...

Реших да почистя гъбите по първият ред лещи (нямам идея как се казва, след малко ще прочета). НО!.. Подяволите обърках всичко при пренареждането обратно. Обектива е достатъчно смешен (30 лева е втора ръка), най вероятно ще замине в коша за боклук, но ми се щеше все пак да се занимая с него, сръчко съм и ми е интересно.
Та питането ми е дали има някаква информация в нета за отделните 2634928356 модела обективи, като конструкция? Или някой мега спец да ми помогне да ги наредя обратно :D

Става въпрос за Multicoated auto zoom 28-70mm F3.5-4.5 (PK)

Щеше ми се да го ползвам за негативите си, или поне да разбера метода на дигитализиране с камера. Единствения от всичките ми обективи, който (май?)става за тази цел.

От тук ви чувам как
се смеете на балъщината ми, ама на...това съм аз и никой нищо не може ми каже :)


Отговори на това съобщение
 Re: Объркани лещи след отваряне на обектив
Автор: lostinepic   
Дата:   04-01-24 03:01

Няма грижи, оправих се :)
Затрийте го поста :))

Отговори на това съобщение
 Re: Объркани лещи след отваряне на обектив
Автор: mihalo   
Дата:   04-01-24 04:09

Викаш начи: 2 милиарда, 634 милиона, 928 хиляди и 356 модела обективи... ми, да се хващаме на работа тогава!

Страничката на Божидар Димитров http://kmp.pentaxians.eu/lenses/ има схеми. То квото е измислено все си се ползва [smilie25]

После следва кво... законите на Питър ли беше, на Паркинсън ли, или пък на Чиизхолм!? Ако не друго, то това ще реши нещата [smilie7]


Връзка (не най-добрата):

https://maddog13.blog.bg/drugi/2009/10/10/parkinson-i-pitar-zakoni-i-principi.413069


Отговори на това съобщение
 Re: Объркани лещи след отваряне на обектив
Автор: mihalo   
Дата:   04-01-24 04:12

Ми казвай навреме [cool]

Редакция: Тъкмо запретнах ръкави [smilie5]



Публикацията е редактирана (04-01-24 04:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Объркани лещи след отваряне на обектив
Автор: Zlatkoo   
Дата:   04-01-24 09:33

А снимки нещо, схема. Търсиш информация, а ти самия не даваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Объркани лещи след отваряне на обектив
Автор: asahi   
Дата:   04-01-24 09:48

Изводът е друг - не разглобявай нещо, което не можеш да сглобиш. За обектив е още по-строго - не разглобявай обектив, който не можеш да настроиш след сглобяването. Защото този обектив горе-долу е сглобен, но 100% е разцентрован.

Отговори на това съобщение
 Re: Объркани лещи след отваряне на обектив
Автор: georgioiv   
Дата:   04-01-24 09:53

и следва резонния въпрос - кой може да оправи такива обективи, че и аз имам един, пращах го в завод за оптика да ми лепят лещите, всичко със стъклата е ок, снима, има безкрайност, обаче нещо не ми седи сглобен както трябва, дрънчи [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Объркани лещи след отваряне на обектив
Автор: lostinepic   
Дата:   04-01-24 10:32

В движение разбрах модела точно Centon (Samyang) 28-70mm f/3.5-4.5 MC и беше май към 02:00...нямаше никакви коментари, та не можех да променя поста :(

Отговори на това съобщение
 Re: Объркани лещи след отваряне на обектив
Автор: lostinepic   
Дата:   04-01-24 10:33

Чуден си :) ще го имам в предвид за следващият обектив, който най вероятно пак ще оплескам :)

Отговори на това съобщение
 Re: Объркани лещи след отваряне на обектив
Автор: asahi   
Дата:   04-01-24 12:11

"Автор: georgioiv
Дата: 04-01-24 09:53

... нещо не ми седи сглобен както трябва, дрънчи [smilie5] [smilie5]"


Може да са забравили нещо вътре - болтче, отвертка, някоя ръка...

Отговори на това съобщение
 Re: Объркани лещи след отваряне на обектив
Автор: free_will   
Дата:   07-01-24 11:30

Няма как да ти помогна точно аз , пък и вече видях ,че си се оправил . Просто искам да кажа ,че няма никои пазещ любовта и страстта на фотографията да ти се смее .Аз самия не един път съм искал сам да си сглобя определен обектив , най вече исках да направя дългофокусен нещо над 1000 - 1500 мм :) Голяма мания за хубава детайлна снимка на луната , събирах лещи от обективи и така , не намерих информация , която ми е нужна как се изчисляват , как се събират , как се смята остротата , как се смята светлосилата , някаква бегла информация намирах , но не достатъчно . Мислех да поръчам някои от лещите , които не подхождат от разглобяване на обективи в оптика и да ми ги просветлят , като цяло не сте единствен в желанието си :) Иначе за вашия проблем , едва ли има много начини да се наредят , предната и задните лещи няма как да объркате в средата трябва да има една , две или три да кажем лещи като те са в групи слепени . Имат си точни легла и като ги въртите ако объркате образа ще избяга тотално , така ,че малко разместване тип опит - грешка и ще дойдат на местата си . Може да направим някаква отделна такава инжинерна тема би била полезна на много хора , примерно как да се махнат и с какво най - правилно гъбички , как се разглобява и слглобява конкретен обектив ( примерно някой , който го е правил да опише или ако е намерил от нета) къде се нанасят покритията , как да ги предпазим , как да ги възстановим ( аз повредих антирефлексното покритие на една леща поради използването на неправилен препарат за чистене ) . Примерно имам доста матириали как се разглобява и ремонтира тамрон 17-50 2.8 . Понеже ми предстои отварянето му ( той е въпросния с повредената леща , но понеже не виждам никаква промяна в снимките не бързам ) Всеки така ако за някой негов проблем е намерил нещо , може да направим някъде на фтп или друго място да качваме тези материали . Аз съм за . Също както имам и тема за остротата на обективите , мисля би била полезна всякаква техническа , практическа информация за сензори , обективи , светкавици , доп.осветление , конвертори , преходници , филтри и др .

Отговори на това съобщение
 Re: Объркани лещи след отваряне на обектив
Автор: lostinepic   
Дата:   07-01-24 11:45

точно използвах леглата в цилинръда на първата група и всичко се нареди както си му трябва, но се оказа, че не мога да махна гъбите, киснах ги в поне 24 часа периоксида, но си остава нещо, което е явно в дълбочина, супер ситни мъгляви точици...
Още като го намерих, си казах че ще го ползвам като с вграден дифузен филтър, теста с него беше с много приятен хейз :))
Чудесен форум :))))

Отговори на това съобщение
 Re: Объркани лещи след отваряне на обектив
Автор: asahi   
Дата:   07-01-24 12:46

Ако разцъкате търсачката на този форум ще разберете, че дори да махнете гъбите не решавате проблема, защото най-често стъклото е разядено. Също така ще разберете, че не е достатъчно да махнеш една леща и после да я сложиш на същото място, за да получиш добър резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: Объркани лещи след отваряне на обектив
Автор: free_will   
Дата:   07-01-24 12:46

Да гъбите не са приятно явление , явно отделят някаква кисилина при самото си хранене , та разяждат в дълбочина и лещата . Честно казано не знам как точно се появяват и има ли начин изобщо да не се появят , предполагам влагата е благоприятна за тях предпоставка . Имам един хелиос 44М , който аз лично си закупих нов (бях на 14 ) , през 1990 - 1991 година , не е съхраняван по никакъв странен начин даже от поне 25 години седи без да е завит на тялото само с предна капачка , не е седял в собствено тубусче , нито в някакво специално помещение , беше в шаф после в килера , сега е на рафтче в гардероба ми и никога не му са се появявали гъби . Точно затова биха ни помогнали и знанията по геометрична оптика в смисъл за проблема ви с точките в дълбочина, защото най - вероятно дадената леща може да се вземе от друг обектив , та дори и да не е същия , като тя отговаря на размери и диоптри и останалите неща , ако с малко не влиза може да се даде на оптика да и отнемат някой друг микрон отстрани . Лошото е ,че лещите не са в "прост" вид , обикновенно са слепени в групи по две или три , примерно има събирателна , има и разсейваща леща , която да кажем в средата не влияе , а само в крайщата за да може да коригира геометричните аберации . Но ако за всичко това имаше литература , мисля с времето можеше да се намират все повече решения . Знам ,че някой ще каже не се занимавайте , купете си нов обектив . Аз лично съм превърженик на възможността да оправиш нещо или да създадеш нещо от вече съществуващо , от колкото да се купуват все повече и повече нови стоки , а и парите не ме блъскат в главата :)
Успех на вас !

ПС: Бих се радвал , ако споделите , когато направите въпросния апарат за преснимане на негативи . Би била полезна информация за много ,като нас .

(аз мога да дам следната идея , която ми е идвала на ума . Примерно представете си ,че взимате от стар фотоувеличител долната част , където се слага касетката за негатива , над нея трябва да има събирателна леща и лампа или друг източник на светлина . Под касетата трябва да има байонет , старите бяха на резба , примерно моя крокус е с м42 резба и стават всички обективи на м42 , от там си представете сега една черна тръба с дължина примерно равна на минималното предметно фокусно разстояние на обектива , примерно , някакъв макро обектив и да кажем 20 см , свързвате тръбата с преходник или тя самата на резба към байонета на увеличителя , така също в задния и край трябва да има преходник или резба към резбата на филтъра на обектива , нагласяте обектива на минималния си фокус и снимате , теоретично поне трябва да стане :) . Естествено настройвате бленда и скорост за оптимални резултати . Исо - минимално , може да се наложи корекция на цветовата гама , може да експерементирате и с различни цветови температури на източника на светлина . Дължината на тръбата , трябва да е съобразена с минималното предметно разстояние , както и от фокусното разстояние , тоест да се събере максимално кадъра на негатива или ако остава отстрани нещо да е минимално . )



Публикацията е редактирана (07-01-24 12:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Объркани лещи след отваряне на обектив
Автор: ZENON   
Дата:   07-01-24 13:53

lostinepic
каква е конценрацията на въпросният пероксид, който използваш.
За тази цел се ползва перхидрол, който по спомен е 30%, докато ако ползваш обикновена "кислородна вода", нещата ще са такива каквито ги описваш.
Освен това, в зависимост от степента на поражение, можеш да докараш обектива като нов или да да не може да се възстанови, поне покритието на засегнатите оптични елементи.
Имай предвид, че някои покртия са чувствителни към перхидрол и можеш да убиеш цялата оптика, ако я накиснеш в перхидрола.

Друго, което е важно.
Киснеш целия обектив, раглобен на части - измити предварително, защото гъбите отделят спори, а те са навсякъде из обектива, че и извън него.

Отговори на това съобщение
 Re: Объркани лещи след отваряне на обектив
Автор: niro   
Дата:   09-01-24 14:55

Горби, имам схеми на обективи, но канонски. А ти май със Сони беше.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »