Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Тежки... избори :D Избор на техника, помогнете :)
Автор: aneliaaa   
Дата:   02-12-23 22:22

Здравейте, прясно начинаеща съм, попрочетох разни статии какъв апарат да взема поне не идвам да ви питам ни в клин, ни в ръкав. От малка имам интерес към фотографията, имала съм сапунерка, като малка, но така и не стигнах до момент, в който да си имам поне някакво понятие от ISO, баланс на бялото, експозиции, фреймове и т.н. Труден избор е, защото разполагам и с ограничен бюджет - до 2000. Важно уточнение е, че имам Samsung Galaxy S21 FE, който може да засенчи някои DSLR-и от последните години, имам предвид най-ниския клас Canon 850D, 250D. Харесала съм много 250D, но четох, че ще е повече излишен разход пред това да науча нещо и най-вече да надмина телефона. Обичам да снимам най-много луната, но за това знам, че ще са ми нужни космически обективи, които определено няма да се вместят в бюджета. Искам да направя фотографията най-сетне мое хоби. Обичам да снимам и пейзажи много, най-много искам да обикалям града и да снимам и на по-тъмно, или поне на вечерна обстановка, за която цел разбрах, че ще ми е нужен огледално-рефлексен апарат. Обичам да снимам животни също (котки), не съм по портретната фотография определено. Целта на цялото занятие е да се разкарвам из центъра на София и да снимам сградите от едно време, което знам, че определено ще ми се отрази на въображението добре, както и на здравето (психическото). Определено за тези пари не очаквам нещо "уау", каквито има тук, но поне се надявам да има и за мен някакъв оптимален вариант. Някак си, което си ми остана "комплекс" от онова време, когато имаше налични Никон Д3500 примерно, какъвто сега няма и поради тази причина съм си останала бетон DSLR фенка, но това не е задължително да остане така... Благодарна съм![cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Тежки... избори :D Избор на техника, помогнете :)
Автор: aidend   
Дата:   02-12-23 22:37

Повярвай ми S21 няма да засенчи 850d, нито 250D.

Отговори на това съобщение
 Re: Тежки... избори :D Избор на техника, помогнете :)
Автор: aneliaaa   
Дата:   02-12-23 22:42

Добре, това звучи обнадеждаващо, а може ли някакво по-разгърнато мненние? Марки, модели, ще снимат ли на тъмно (в клубове да речем) тези двата на Канон?

Отговори на това съобщение
 Re: Тежки... избори :D Избор на техника, помогнете :)
Автор: quazimodo   
Дата:   02-12-23 23:27

Сигма 18-35/1.8 + 50/1.8 СТМ + Канон 70/80/90Д за начало. Естествено и трите на старо, за да стигне бюджета. В клубове и дискотеки, с големи черни апарати влизат и снимат само придворните фотографи. В противен случай може да те боли главата, нищо че си дама[smilie5].

Отговори на това съобщение
 Re: Тежки... избори :D Избор на техника, помогнете :)
Автор: asahi   
Дата:   02-12-23 23:44

Засега имаме нещо ясно, в смисъл бюджета. Предлагам ти 1/4 от него да похарчиш за курс по фотография. Така ще повишиш покупателната способност на оставащите 3/4.

Отговори на това съобщение
 Re: Тежки... избори :D Избор на техника, помогнете :)
Автор: aneliaaa   
Дата:   02-12-23 23:59

Мислех си го, но нямам време за курсове... предпочитам да си прочета

Отговори на това съобщение
 Re: Тежки... избори :D Избор на техника, помогнете :)
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   03-12-23 00:01

Здравейте. Споменахте, че най-много обичате да снимате Луната. Също и животни (котки)? Това включва ли снимане на птици, катерички и т. н.?
Ето снимка на Луната: Цък . Съответно апаратът става и за снимане на птички катерички, и т. н.
И не, снимката не е правена с "космически обективи", за каквито говорите. Апаратът е Sony RX10 IV, с несменяем обектив. Ако е нов е извън бюджета ви. Видях няколко обяви тук в базара, изтекли са вече, но цената е била съвсем малко над бюджета ви. Може да се потърси и по-старата версия - Sony RX10 III, който би се включил в бюджета, и е със същия обектив.
При снимане на тъмно от ръка апаратът може да даде сходни резултати, както ако снимате с апарат с APS-C сензор, на който обаче е сложен тъмен обектив. Ако на АPS-C се сложи светъл обектив, нещата стават доста различни. Ако пък отидем на фулфрейм и светъл обектив, там нещата са най-добре. Фулфреймът обаче дори и с тъмен обектив ще бие въпросното Sony, и то с доста.
Все пак могат ли с въпросното Sony да станат добри кадри на тъмно? Да, ако се снима на базово ISO със статив. Прилични резултати могат да се получат и при снимане от ръка, стига все пак да се поддържа достатъчно ниска скорост, което се свързва с това, че стойностите на ISO няма да са прекалено високи. Стабилизацията помага доста. В случай обаче, че се налага снимане с доста по-висока скорост при слабо осветление за някой, който е на сцена в клуб и не стои неподвижно, тогава ви трябва апарат с по-голям сензор и светъл обектив. Снимал съм събития с въпросния апарат на слабо осветена сцена - на моменти имах ISO 8000, и резултатът не ми хареса. При същите условия съм снимал и с Nikon D7200, като резултатът беше по-добър с Никона - почти незабележимо обаче. Там обаче бях с тъмен обектив - f/5.6 в дългия край. Сонито е с f/4 в дългия.
Taка че ако е за снимане на тъмно в клубове - задължително апарат с по-голям сензор, поне АPS-C и светъл обектив.
С aпарат с АPS-C сензор за заснемане на Луната или птици, за да получите същия зрителен ъгъл (същото "увеличение") като на снимката, която съм показал ще ви трябва обектив с фокусно разстояние 400мм. Примерно 100-400мм. За фулфрейм пък отивате на нещо от рода на 150/200-600мм. Това вече си е голям обектив. Ако незабавно след това ви се приснима нещо в широкото - носите си и друг обектив.
Пълно щастие няма.[beer]

П.П. За описаните по-горе примери имам предвид снимане без светкавица.



Публикацията е редактирана (03-12-23 08:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Тежки... избори :D Избор на техника, помогнете :)
Автор: quazimodo   
Дата:   03-12-23 01:33

asahi написа:

> Засега имаме нещо ясно, в смисъл
> бюджета. Предлагам ти 1/4 от него да
> похарчиш за курс по фотография.
> Така ще повишиш покупателната
> способност на оставащите 3/4.

Пак... Отново ли[smilie18][smilie18][smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Тежки... избори :D Избор на техника, помогнете :)
Автор: Mogila   
Дата:   03-12-23 02:27

Aneliaaa първо помисли, прочети и прецени какви обективи ще ти трябват и тогава камера.

s21 ще засенчи гореспоменатите камери от всякъде, ако тези камери се ползват с най-евтините зуум обективи, снимките от тях не се обработват и се гледат само на телефона.
Това го доказва дори и профилът на първия коментиращ темата. Тези снимки биха били доста по-сполучливи с телефона, въпреки, че авторът е използвал за някои дори фулфрейм камера.

С подходящи обективи и добри знания в обработката и заснемането можеш и с тези ниско бюджетни камери да постигнеш много.
Ще могат да снимат и в дискотеката :)

Този бюджет 2000 трябва да го разделиш горе долу така:
800 лева за камера
200 лева за светкавица( за дискотеката)
1000 лева за един или два обектива.



Публикацията е редактирана (03-12-23 02:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Тежки... избори :D Избор на техника, помогнете :)
Автор: asahi   
Дата:   03-12-23 09:42

"Автор: quazimodo
Дата: 03-12-23 01:33

Пак... Отново ли[smilie18][smilie18][smilie18]"

Нещо смущава ли те? Като търсиш медицинска помощ не се обръщаш към самоук ентусиаст, предполагам?

Отговори на това съобщение
 Re: Тежки... избори :D Избор на техника, помогнете :)
Автор: aneliaaa   
Дата:   03-12-23 09:47

Ок, отказвам се

Отговори на това съобщение
 Re: Тежки... избори :D Избор на техника, помогнете :)
Автор: VladHD   
Дата:   03-12-23 09:52

Статистика
РЕГИСТРИРАН
01.12.2023 17:45
ПОСЛЕДНО ВЛИЗАЛ
03.12.2023 09:47

Не че нещо, ама все пак. Прясно-начинаеща, приказки за телефони, засенчващи фотоапарати, странни изисквания. За мезе ни взимат тук, май

Отговори на това съобщение
 Re: Тежки... избори :D Избор на техника, помогнете :)
Автор: aneliaaa   
Дата:   03-12-23 10:20

Аз нямам големи очаквания, просто имам бюджет и на много места прочетох, че с камерата на един такъв телефон, нещата не са много по-различни, но ето че не е точно така. Естествено, тук пълно с надъхани специалисти, които влагат много във фотографията, искам да кажа пари, но аз не съм тръгнала нито да вадя хляб от това, нито нищо. Просто за кеф, а не да се превръща във фанатизъм...

Отговори на това съобщение
 Re: Тежки... избори :D Избор на техника, помогнете :)
Автор: localhost   
Дата:   03-12-23 10:30

За кеф... секс шопа [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Тежки... избори :D Избор на техника, помогнете :)
Автор: quazimodo   
Дата:   03-12-23 10:46

aneliaaa написа:

> Аз нямам големи очаквания... Просто за кеф, а не да се
> превръща във фанатизъм...

Има един много стар лаф за кафа - Кеф цена няма![shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Тежки... избори :D Избор на техника, помогнете :)
Автор: baron_barbaron   
Дата:   03-12-23 10:53

S21 ще засенчи всички DSLR-и конкретно с луната, все пак я тегли от сървър [smilie5] Ако се постави на гъвкаво стативче също може да ги засенчи, в случай че сте си загубили сенника на обектива би било полезен аксесоар. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Тежки... избори :D Избор на техника, помогнете :)
Автор: nozdormu   
Дата:   03-12-23 11:18

Анелия, не позволявай на нищо да те разколебае да снимаш! От всичко, което прочетох, следващата ти стъпка няма нужда да е ДСЛР. И аз съм почнала с най-обикновена сапунерка (тогава нямаше такива телефони), Canon PS a510 и бях супер доволна. Две години с него ми помогнаха да си оформя желанията - какво точно искам да снимам и основите на това - как да стане.

Това, което е най-важно, е ти да имаш представа какво искаш да снимаш и да не спираш да го правиш! Да имаш удобна машина, да можеш да снимаш навсякъде, и всичко, което поискаш. Съветвам те просто да влезеш в сайтовете на Фотосинтезис/Фотопавилион и да прегледаш компактните камери за ценовия диапазон. Ще е добре все пак да има поне 1" сензор и обектива да е по-светъл. Ако чак толкова държиш на луната или пейзажи, вземи си ултразум. Ако снимките си ги гледаш само на теефона, предимно във fb и instagram, не ти трябва друго. ДСЛР - после. [beer]

Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Тежки... избори :D Избор на техника, помогнете :)
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   03-12-23 12:03

VladHD написа:

> приказки за
> телефони, засенчващи фотоапарати
> За мезе ни
> взимат тук, май

Kакво мезе, я гледай какво могат телефоните.
[smilie10] [cool] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Тежки... избори :D Избор на техника, помогнете :)
Автор: mmjm   
Дата:   03-12-23 16:46

„но така и не стигнах до момент, в който да си имам поне някакво понятие от ISO, баланс на бялото, експозиции, фреймове и т.н."
Според мен оттук трябва да започнете и повярвайте, след това изборът ви ще стане по-лесен. Не е нужно да се отказвате, но преди да влагате средства в техника е добре да стъпите в/у някаква поне базова теория, след което ще знаете как да използвате пълните възможности на телефона, който вече имате и ще знаете, с какво Ви ограничава, ако изобщо на този етап Ви ограничава и какво да търсите. В противен случай рискувате да вложите едни не малко средства и да останете разочарована.

Отговори на това съобщение
 Re: Тежки... избори :D Избор на техника, помогнете :)
Автор: Zlatkoo   
Дата:   04-12-23 11:15

Не се отказвай, щом те влече. Просто не скачай от веднъж на високо. Никой не изкачва Еверест на веднъж.
Както казва колегата вземи си за начало една турбо сапунерка. Аз ползвах такъв Канон.
https://www.olx.bg/elektronika/foto-video/fotoaparati/q-canon-sx510hs/
За луна няма да имаш никакви проблеми. Ползвай го докато понаучиш ръчните настройки, и кое за какво е. Никога не снимай на автоматичен режим.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Тежки... избори :D Избор на техника, помогнете :)
Автор: Konstantinov   
Дата:   04-12-23 15:13

В момента аз бих си взел никон Z5 -във синтезиса е 2500 с китов обектив,по нататък може да си вземеш портретен 50 и 85 мм на 1.8.Дават много висока оценка на този апарат във ДПРевю. Аз имам подобен огледално рефлексен -д750 от 7 години и тези апарати на никон правят сто от сто снимки на фокус, колкото и да им пречиш. Имам внуче на 7 години ,от 5 годишен съм му давал тоя апарат със тежък обектив 24-120 и светкавица св 5000 да снима с него в залата за танци и на рождени дни -аз правя сто снимки след тва го давам на майките и внука и те щракат и имат 300 от 300 снимки на фокус...-с тоя апарат всеки може да снима ,като се настрои и стават хубави снимки.Z5 e нов модел още по добър от моя.За качеството дето дава, цената е ок.ДПРевю винаги дават балансирани оценки, според мен, и си вземам апарати по техните критерии. Има и преоценен седял на витрината в синтезиса за 1690 само тялото.



Публикацията е редактирана (04-12-23 15:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Тежки... избори :D Избор на техника, помогнете :)
Автор: georgioiv   
Дата:   04-12-23 15:44

Никон z6 на старо, брутален апарат, с който не трябва да си фотошоп-гуру за да изкараш чудесна снимка.
Никон FTZ адаптер за да ползваш старите чудесни обективи на Никон.
Този апарат няма да те ограничи абсолютно в нищо и е, като обичат да казват, светлинни години пред 850Д и 200Д - и технологично, и като параметри.
Чудесно се справя на тъмно, лек, много удобен за работа, с чудесен екран и след последните ъпдейти - с изключително точен автофокус. Сравнявам го със Сони А7 мкIII и на близки дистанции е по-добър, на по-далечни - фокуса на Сонито е по-добре, не знам на какво се дължи, но ги имам и двата и сравнявам непрекъснато. Ще се влюбиш окончателно във фотографията с този апарат и ако си подбереш добър сет от евтини Никон "не-зум" обективи, няма да се луташ и да се харчиш напразно в търсене на нещо по-добро, ще имаш всичко което ти трябва за години напред, и то без да си надскачаш особено бюджета, в момента Z6 на старо е на смешни пари.
[shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Тежки... избори :D Избор на техника, помогнете :)
Автор: Satsan   
Дата:   04-12-23 19:29

ДСЛР апарат - стара технология (не лоша), а по-стара, по-тежък, по-обемист, но един възможен компромис.
Безогледален апарат - по-нова технология и всичко изброено с обратен знак.
Ако трябва да си купите телефон...ще си вземете ли без тъчскриин например?
Технологиите бързо се развиват. Фотографията не прави изключение. Сега ви се снимат пейзажи, животни и луни, но апетитът идва с яденето. Ще ви се прииска да снимате всичко. Нормално е.
Едно добро начало е пълноформатен апарат.(за домашно прочетете какво означава, ако желаете)
Сони А7 (ILCE 7) е пълноформатен - едно добро начало и се побира в бюджета. Има всякакви обективи за надграждане.
Никон P1000 също е вариант, особено за ЗУУМ и луна. Но е малко особен и не знам дали е за начинаещ.
Успех!
П.С. Разните там забележки и иронични постове просто ги подминавайте. Светът е пълен с мрънкачи и сеирджии.
Админа къде е...не знам.



Публикацията е редактирана (04-12-23 19:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Тежки... избори :D Избор на техника, помогнете :)
Автор: dbull   
Дата:   04-12-23 20:55

Аз също съм любител, снимама от време на време и започнах със компактен с 18xZoom Panasonic fz8. От преди горе-долу 10-тина година, докато мина на кроп-ка. Не съжалявам и на full-frame незнам дали ще мина скоро! Според мен си вземи нещо не много скъпо с възможност да снимаш в ръчен режим, по-натам ако Ти хареса ще си вземеше нещо по-добро, отколкото за начинаещ да минаваш на професионална техника и после да събира прах някъде...

Отговори на това съобщение
 Re: Тежки... избори :D Избор на техника, помогнете :)
Автор: Yog   
Дата:   04-12-23 21:08

Наистина Z6 е много добра камера за парите, на които можеш да я намериш. Но пак струва 2 хиляди, колкото е целия обявен бюджет. Само FTZ адаптера и екзотичната XQD карта като прибавиш, получаваш 2500 лева за апарат без обектив [smilie3]

Един 250D е към 800 лева в отлично състояние. Заедно с обективите 10-18 STM, 24/2.8 EF-S и 50/1.8 STM са към 1700 лева от големите сайтове за техника втора ръка. Пробвани и с 6 месеца гаранция. С други думи, остават пари за карта, резервна батерия и дори малък статив*. За разлика от суперзума, ще даде възможност да се види как е носенето (досадно) и смяната (пак досадна) на обективи и какт изглежда снимка с обектив на 1.8...
Верно, няма "космически" обектив, но е в рамките на бюджета и при елементарни познания и старание, това е комплект, който ще дава добри резултати. Обектив "за снимане на Луната" може да се добави по-късно, ако ентусиазъм още е наличен. Ако не е - разпродаваш купеното, отчиташ някаква загуба (далеч от катастрофална) и имаш отговор на въпроса "това моето ли е или не".
*Сигурен съм, че има и други подобни конфигурации, просто давам пример.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »