Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Сони камера и дублиране на имената на файловете
Автор: vinse   
Дата:   06-09-23 12:00

В нета има доста изписано по въпроса но повечето теми преминават от вайкане какво ще се прави в мрънкане колко мързеливи са Сони а в темите в които се предлага решение обикновено е off camera, преименуване на файловете чрез комп.

Малко инфо, за да съм максимално изчерпателен.
Апарата е Sony a7iv, ползвам 2 карти, като втората карта я ползвам за идентично копие на първата (пиша го в случай, че има някакво значение). Проблема е с имената на снимките, за видео не съм обърнал внимание, защото почти не правя видео. Картите са форматирани многократно, но мизерията се случва за първи път.

Тези дни пощраках, като преди да почна брояча беше DSC09500. Като свърших да снимам и реших да прехвърля снимките на компа видях, че апарата е направил втора папка, в едната са снимките от DSC09500 до DSC09999 а в другата папка брояча е занулен и почва от DSC00001.

Това е досадно, защото в един момент ще почна да имам прекалено много файлове с идентична номерация а сигурно и Лайтрума по някое време ще изпищи, ама той ми е последната грижа.

В камерата не видях някаква опция, която да фиксира това, има само зануляване, промяна на номерацията с дати и промяна на префикса (да не е DSC ми да е Pe6o, примерно).

Firmware на камерата е предпоследна версия, като ъпдейтването до последна версия няма да оправи този проблем.

Има ли решение за тази мизерия или да тегля една на съпорта на Сони, не че някой от тях ще обърне внимание на човек който има същия проблем като n-на-брой други потребители.


Отговори на това съобщение
 Re: Сони камера и дублиране на имената на файловете
Автор: baron_barbaron   
Дата:   06-09-23 12:11

Ами то на почти всички камери си е префикс + 4 цифри. Какво различно очакваш ?

Отговори на това съобщение
 Re: Сони камера и дублиране на имената на файловете
Автор: asahi   
Дата:   06-09-23 12:20

Промяна на номерацията с дати e добро решение.

Отговори на това съобщение
 Re: Сони камера и дублиране на имената на файловете
Автор: vinse   
Дата:   06-09-23 12:36

Да, в крайна сметка така и ще направя, за да няма дублаж, но ми е любопитно дали има някакво друго решение [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Сони камера и дублиране на имената на файловете
Автор: demiman   
Дата:   06-09-23 13:12

Пожелавам ти по-дълъг дублаж [smilie3] ... приятно е в един момент да видиш какво си снимал преди 10к кадъра [shtrak] [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Сони камера и дублиране на имената на файловете
Автор: dekov   
Дата:   06-09-23 14:15

Като наближиш 10000 сменяш префикса и става доста четливо.


Отговори на това съобщение
 Re: Сони камера и дублиране на имената на файловете
Автор: Belshazzar   
Дата:   06-09-23 14:16

Изглежда така сякаш апаратът не може да дава петцифрени номера и ресетва когато достигне 9999. Имах същия допреди няколко месеца, но го продадох преди да достигна този брой.



Публикацията е редактирана (06-09-23 23:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Сони камера и дублиране на имената на файловете
Автор: CDman   
Дата:   07-09-23 08:26

апарата е направил втора папка, в едната са снимките от DSC09500 до DSC09999 а в другата папка брояча е занулен и почва от DSC00001.

Така са СОНИ-тата.
Както вече са те посъветвали слагаш ги в директории с дати. Аз правя така, като добавям и местоположението например: Varna_12_05_23


Отговори на това съобщение
 Re: Сони камера и дублиране на имената на файловете
Автор: vinse   
Дата:   07-09-23 09:20

Писал съм на съпорта на Сони да видим какво ще кажат и те. Сега видях, че номера да даваш дати не е за файловете а за папките, които се създават в камерата, тоест апарата си кръщава файловете DSC01234, но като премине 9999 файла, новата папка, която прави е с дата вместо с букви. Абе безполезно [smilie8] Явно ще трябва да си играя да сменям префикса лато превъртя брояча [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Сони камера и дублиране на имената на файловете
Автор: asahi   
Дата:   07-09-23 10:03

Съществуват удобни решения за batch rename.

Отговори на това съобщение
 Re: Сони камера и дублиране на имената на файловете
Автор: vinse   
Дата:   07-09-23 10:48

Да обаче е off camera, не че е някакъв къртовски труд, по скоро е досадно да се прави всеки път като се прехвърлят файловете.

Отговори на това съобщение
 Re: Сони камера и дублиране на имената на файловете
Автор: vinse   
Дата:   07-09-23 15:59

От съпорта на Сони ми казаха, че в името на файла е възможна промяната на префикса на файловете (и имената на папките в които се намират), всичко останало се задава автоматично от софтуера на камерата, тоест 09999 е максималния номер на файловете.

Отговори на това съобщение
 Re: Сони камера и дублиране на имената на файловете
Автор: baron_barbaron   
Дата:   07-09-23 16:13

И аз пак да си попитам, какво друго се очаква ? Този начин на работа е възприет от почти всички производители на камери. И то не е защото да кажем такъв е бил кефа на дизайнера на първата цифрова камера, а всички останали са били мързеливи да създават друг.

Отговори на това съобщение
 Re: Сони камера и дублиране на имената на файловете
Автор: localhost   
Дата:   07-09-23 17:06

vinse написа:

> Да обаче е off camera, не че е някакъв
> къртовски труд, по скоро е досадно
> да се прави всеки път като се
> прехвърлят файловете.

Потърси PhotoMechanic

Отговори на това съобщение
 Re: Сони камера и дублиране на имената на файловете
Автор: asahi   
Дата:   07-09-23 17:39

Downloader Pro предлага улеснения.


Отговори на това съобщение
 Re: Сони камера и дублиране на имената на файловете
Автор: mihalo   
Дата:   08-09-23 02:58

dekov
06-09-23 14:15

Като наближиш 10000 сменяш префикса и става доста четливо


Не се ориентирам добре в темата защото нямам a7IV, но... вярно ли не може да се редактира "от потребителя" префикса? Да се сложи една единичка вместо нулата на DSC0 та да стане DSC1... при положение, К5 вече го имаше 2010та?


Отговори на това съобщение
 Re: Сони камера и дублиране на имената на файловете
Автор: CDman   
Дата:   08-09-23 07:44

Толкова ли е трудно да преименуваш файловете след като ги свалиш от апарата ?

Слагаш ги всички в една директория, избираш ги всичките, десен бутон на някой от тях, "rename", пишеш някакво конкретно име напр 08092023 и получаваш файлове с имена 08092023(1), 08092023(2) и т.н..

Датите не се дублират, така че проблема с припокриването е решен.

!!!! ВАЖНО !!!!:
Горното се прилага ако снимаш само в JPG или само в ARW. Ако апарата записва и двата формата ще има проблем, защото DSC00001234.ARW съотвества на DSC00001234.JPG
Ако приложиш ренеймване по горния метод няма да има подобно съответствие и търсенето кой JPG на кой ARW съответства е, меко казано, сложна задача.


Успех ! [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Сони камера и дублиране на имената на файловете
Автор: Belshazzar   
Дата:   08-09-23 09:05

А има ли пречка да свалиш JPG и ARW файловете в две отделни папки и да ги преименуваш еднакво за да съвпадат отново? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Сони камера и дублиране на имената на файловете
Автор: vinse   
Дата:   13-09-23 22:15

mihalo

Не се ориентирам добре в темата защото нямам a7IV, но... вярно ли не може да се редактира "от потребителя" префикса? Да се сложи една единичка вместо нулата на DSC0 та да стане DSC1... при положение, К5 вече го имаше 2010та?


Префикса не може да бъде повече от 3 символа, иначе и на мен ми мина през акъла да почна да го сменям DSC1, DSC2 и т.н. но не стаа [smilie8] може да стане DS1, DS2 и така до DS9, което е някакво решение [smile]



Публикацията е редактирана (13-09-23 22:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Сони камера и дублиране на имената на файловете
Автор: asahi   
Дата:   14-09-23 00:21

А01... А99, В01... В99, С01... и така 2600 директории. Ако се работи само с 3 английски букви могат да се именуват 17576 директории, но ще е по-тромаво за навигация.

Отговори на това съобщение
 Re: Сони камера и дублиране на имената на файловете
Автор: mihalo   
Дата:   14-09-23 00:28

vinse
Дата: 13-09-23 22:15



Знчи излиза, че предложението на dekov 06-09-23 14:15 е най-ок. [cool] Аз бих преименувал DSC на DSD, после DSE... за да се запази последователният ред на имената спрямо времето.

Само не мога да си обясня защо, от какъв зор я има тази нула след трите символа на префикса, щом не може да се променя?

Да смятаме ли, че проблемът ти е решен? [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Сони камера и дублиране на имената на файловете
Автор: vinse   
Дата:   14-09-23 06:41

Да по едно време и аз се чудех "аджаба, защо символите след префикса, са 5 а само 4 от тях може да се променят", но кой съм аз, че да успорвам логиката на големите компании [smilie5]

Иначе - да проблема ми е решен, макар и не по начина по който ми се искаше

Отговори на това съобщение
 Re: Сони камера и дублиране на имената на файловете
Автор: mihalo   
Дата:   15-09-23 02:36

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »