Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 как е възможно толкова дълга експозиция?
Автор: vkamenov   
Дата:   12-01-14 09:20

Въпросът ми е чисто дилетантски.Аз не правя астрофотография , но обичам да се заглеждам в необятната космическа шир.Винаги съм се чудел когато прочета с какви експозиции са направени астроснимките-с по няколко часа.
Та въпроса ми е как е възможно това ,след като знаем, че земята за това време се върти и обекта би трябвало да се размаже.


Отговори на това съобщение
 Re: как е възможно толкова дълга експозиция?
Автор: falcon   
Дата:   12-01-14 09:32

Възможно е със системи за синхронно задвижване на телескопите, които следвят въртенето на земята.

Отговори на това съобщение
 Re: как е възможно толкова дълга експозиция?
Автор: bairi100   
Дата:   12-01-14 09:32

С гонене,брат![cool]

Отговори на това съобщение
 Re: как е възможно толкова дълга експозиция?
Автор: vkamenov   
Дата:   12-01-14 09:41

Благодаря falcon за бързия отговор.
Приятно е да се научи нещо ново.
Това трябва да е доста прецизна система ,защото при най-малкото зацикляне или несъответствие работата ще зацикли предполагам.
Приятен ден на всички!vkamenov написа:

> Въпросът ми е чисто дилетантски.Аз
> не правя астрофотография , но
> обичам да се заглеждам в
> необятната космическа шир.Винаги
> съм се чудел когато прочета с
> какви експозиции са направени
> астроснимките-с по няколко часа.
> Та въпроса ми е как е възможно това
> ,след като знаем, че земята за това
> време се върти и обекта би
> трябвало да се размаже.
>

Отговори на това съобщение
 Re: как е възможно толкова дълга експозиция?
Автор: slivenski   
Дата:   12-01-14 10:26

екваториална монтировка /на телескопа/ май му се казва... :-))

Отговори на това съобщение
 Re: как е възможно толкова дълга експозиция?
Автор: b0bb0   
Дата:   12-01-14 16:55

Екваториална монтировка, която следи въртенето на звездите и снимане и наслагване на множество кратки кадри вместо един дълъг - 12 кадъра по 5 минути, вместо 1 кадър по 1 час, примерно.

Отговори на това съобщение
 Re: как е възможно толкова дълга експозиция?
Автор: rx   
Дата:   12-01-14 18:01

http://www.youtube.com/watch?v=zw0_O3tUhLo


тук можеш да видиш нагледно - общо взето екваториалната монтировка се засича с полярната звезда и по този начин всеки друг далечен обект(не планетите), може да се следи само по една ос вместо по две и се знае с каква скорост трябва да се променя позицията(скоростта на въртене на земята). Ползва се компютър в монтировката, който следи това. В този случай няма никакъв проблем експозицията да се нацепи и най-често се прави така, защото сензора загрява при дълга експозиция и се появява много шум. Обикновено се правят 20-30 минутки много пъти - 10, 20... може и в различни дни.

После експозициите се наслагват, което до голяма степен елиминира шума, чистят се токовете на тъмно на матрицата и плоското поле. играчка си е и инвестицията в астрофотографията никак не е малка - добра система, която прецизно да следи обекти без да размазва експозицията скача над 10 бона...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »