Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Adobe Lightroom 5
Автор: batko_kn   
Дата:   11-01-14 13:49

Аз съм наистина начинаещ с апарати DSLR и обработка на снимки с програми.Имам View NX2 i Adobe Lightroom 5 и вчера за 1ви път обработих сам снимки направени Raw и ги форматирах с View NX2 но самата програма е някак си с по опростени качества за разлика от Lightroom там има доста по голямо поле за изява както се казва и повече опции за обработка и специални ефекти,но за начинаещи определено е трудна и искам някой да ми каже от каде мога да си намеря инструкций за ползване на тази програма и то на български за предпочитане или поне като за начало ми кажете как да форматирам от Raw na JPEG пък другите неща може да ги научя с течение на времето и тестване на всичко,но форматирането ми е важно и ми трябва да го открия и науча по бързо и съответно после как да запаметя новия файл след обработката!Благодаря Ви предварително и се надявам,че же се намери кой да ми помогне [smile] [smilie3] апарата ми е Nikon D5100 АКО ТОВА ИМА ЗНАЧЕНИЕ

Отговори на това съобщение
 Re: Adobe Lightroom 5
Автор: hose   
Дата:   11-01-14 16:34

http://www.youtube.com/watch?v=50Id4THh6DU



Отговори на това съобщение
 Re: Adobe Lightroom 5
Автор: jigsaw   
Дата:   11-01-14 17:20

Вероятно под "...форматирам от Raw na JPEG..." имаш предвид експорт на файла в JPEG. Тоест как в крайна сметка да получиш jpeg на харддиска? Не знам дали има ръководство на български, но в youtube със сигурност можеш да намериш безброй видеа за едно или друго свързани с Lightroom. Ако имаш конкретен въпрос, задай го, ще се опитам да помогна.

Отговори на това съобщение
 Re: Adobe Lightroom 5
Автор: yoyof1   
Дата:   11-01-14 17:29

jigsaw
Ако имаш конкретен въпрос, задай го, ще се опитам да помогна.


Как и по какъв начин е най-удачно да променя Sahrpening-Radius-Detail?
Не виждам как променят, подобряват картинката, ако може да разясните?

Благодаря [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Adobe Lightroom 5
Автор: jigsaw   
Дата:   11-01-14 20:17

В действителност Sharpening само слага финалните шрихи и "изостря" снимката, създавайки впечатление за повече детайл в нея. Но той е последното действие в обработката на снимката. Реално Radius и Detail спокойно можеш да ги оставиш по подразбиране. Преди да стигнеш до шарпването можеш ако желаеш и се налага да подобриш контраста в снимката и динамиката. Тъй като няма универсална формула по която се правят нещата и всяка снимка изисква различен подход, няма как да ти кажа конкретни настройки. И въпреки всичко има един подход за прилагане на sharpening, който е най-правилния и подходящ независимо каква е снимката. Слагаш плъзгача на sharpening-a между 60 и 80. Стойността я нагласяш на око, така че да ти изгледжа достатъчно детайлна снимката и в същото време да не изглежда прекалено "изострена" картинката. Ако сложеш прекалено висока стойност ще забележиш как се появяват артефакти. Това не трябва да се получава. След това натискаш Alt(държиш го) и започваш да местиш плъзгача на Masking. Снимката ще изглежда подобно на негатив и първоначално ще е чисто бяла, но с местеното на Masking ще започнат да почерняват определени зони, а ръбовете и краищата на обектите в снимката ще останат бели. Трябва да гониш таква визия. Там където е черно на практика няма приложен никакъв sharpening, а там където е бяло е плижоен sharpening-a установен с плъзгача sharpening. Този тип шарпване създава измамно усещане за "обем" на снимката. Това е така, защото черните зони са много по блърнати(замазани/без детайл),а белите изпъкват с детайл. Задължително когато прилагаш шарп маска(masking) небето трябва да е черно! Ако има облачета по него, прилагаш маска докато вътрешността на облачетата стане сива или черна и оставаш шарпа само по контурите на облаците, това ще ги направи обемни! Стандартното шарпване не може да постигне този ефект! Измамния "обем" на снимката също се подсилва като направиш достатъчно голям контраста, но контраста за който говоря аз, не се прави само с плъзгача за контраст, а се постига с Brush. Този инструмент е най-мощния и силен в Lightroom. С него реално се постига най-голямата излюзия за техническо съвършенство в една снимка. Разбира се нещата са много комплексни и се използват почти всички инструменти в една или друга степен. Също много мощен инструмент на илюзията са Luminance(за цвят), Saturation и от части, но много деликатно пипане на HUE. Правилната "игра" с тях подсилва динамиката и също засилва измамното усещане за "обем" , тъй като с тях се постигат светлосенки в определни цветови гами , като крайния ефект е че мозъка си мисли, че дадени части от обекта са по-напред или по-назад и някак подсъзнателно асоциира понятието "обем". Изобщо всичко е измама, но красива измама [beer] . Това което съм написал всъщност е ужасно недостатъчно и малко за да постигнеш от първия път резултати които ще те задоволят напълно , но заиграй се с тези неща и малко по малко ще започнеш да усещаш кое,как и кога да променяш. Обърни специално внимание на Brush. Той може да прави чудеса :)

Отговори на това съобщение
 Re: Adobe Lightroom 5
Автор: yoyof1   
Дата:   11-01-14 20:51

jigsaw [beer] [thankyou]
Това за Alt и Masking, не го знаех.



Публикацията е редактирана (11-01-14 20:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Adobe Lightroom 5
Автор: batko_kn   
Дата:   11-01-14 21:05

хахаах аз незнаех как да го обясня на фотографски език,но и попринцип и дефакто именно това исках и искам да науча как подяволите да преварна след обработка разбира се файл от RAW в JPEG [smile] и ако можеш да ми обясниш с прости думи и подробно като на полицай ще съм благодарен :)

Отговори на това съобщение
 Re: Adobe Lightroom 5
Автор: batko_kn   
Дата:   11-01-14 21:07

това беше отговора ми на коментара на jigsaw

Отговори на това съобщение
 Re: Adobe Lightroom 5
Автор: yoyof1   
Дата:   11-01-14 21:19

На вече обработената снимка в Develop, кликваш с мишката десен бутон и Export и от падащото меню си избираш Export...
Отваря се прозорец, на File Settings го настройваш на Jpeg,ако не е и после Export.
Тов е съвсем просто обяснено.

Отговори на това съобщение
 Re: Adobe Lightroom 5
Автор: batko_kn   
Дата:   11-01-14 21:24

аз съм с интерфейс на български и попринцип всичко си е на нашенски както се казва,но незнаех от кад и как да го направя и сега опитвах да отворя сурови рол файлов,но неми дава да ги отворя може би трбва да снимам нещо и гатои сложа картата веднага да ги обработя с тази програма вместо View NX2 и тогава да пробвам казаното от вас [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Adobe Lightroom 5
Автор: yoyof1   
Дата:   11-01-14 21:27

Направо в Lightroom...

Отговори на това съобщение
 Re: Adobe Lightroom 5
Автор: batko_kn   
Дата:   11-01-14 21:28

[shtrak] [thankyou] [beer] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Adobe Lightroom 5
Автор: jigsaw   
Дата:   11-01-14 21:51

@yoyof1
Alt бутона работи съвместно с доста от плъзгачите и е много много ценен в комбинация. Имай предвид, че ако снимката няма фокус и като следствие детайл, няма начин да го постигнеш с sharpening или който и да е инструмент. Sharpening само подсилва/подчертава съществуващия детайл, не го създава

@batko_kn
С десен бутон върху снимката и от менюто избираш Export -> Export. След като се отвори диалоговия прозорец на Export фунцията направи следните настройки:

В Еxport Location секцията
Export To: Same folder as original photo
Put in Subfolder(слагаш отметка) : (пишеш) JPEG
Лайтрум ще ти направи поддиректория с име JPEG в директорията в която са ти RAW файловете, там си търси експортнатите JPEG

В File Settings секцията
Image Format: JPEG
Quality: 70
Color Space: sRGB
Под 70 може да се покажат артефакти, над 70 само уголемява файла без реално обосновано повишаване на качеството. Във форума имаш лимит 500kb!

В Image Sizing секцията
Resize to Fit(слагаш отметка): Long Edge
950 pixels (950 се пише на ръка, а pixels се избира от менюто, ако не е избрано то)
Resolution: 72 pixels per inch
Тук 950 е заради изискването на категория "Представяне" ! Реално ти можеш да си слагаш какъвто размер искаш. А ако не искаш да променяш размера на оригиналната снимка при конверта от RAW към JPEG, просто не слагаш отметка/махаш от Resize to Fit.

В Output Sharpening секция
Sharpen for(слагаш отметка): Screen
Amount: Low или Standard или High
При намаляване на размер (downsize) на снимката задължително се прилага шарп. Дали ще е Low, Standard или High зависи от това колко е бил шарпнат файла при обработката му. Просто гледай да няма артефакти в JPEG-а. Да изглежда ОК. Няма как да ти го обясня с думи. Експортни файла с трите възможни опции и виж кой ще изглежда най-добре.

В Post-Processing секцията
After Export: Show in Explorer
Тази опция ще накара Лайтрум да ти отвори директорита с готовия експортнат JPEG, за да ти е удобно да го видиш веднага,а не да ровиш по дисковете и директориите.


[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Adobe Lightroom 5
Автор: kioto   
Дата:   11-01-14 22:07

Много полезна тема!И на мен ми беше интересно да науча някои нещица![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Adobe Lightroom 5
Автор: batko_kn   
Дата:   11-01-14 22:17

[smile] и аз съм доволен

Отговори на това съобщение
 Re: Adobe Lightroom 5
Автор: danielp   
Дата:   12-01-14 00:42

гледай serge rameli мн добре обяснява супер е[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Adobe Lightroom 5
Автор: batko_kn   
Дата:   12-01-14 01:44

къде мога да го гледам ?

Отговори на това съобщение
 Re: Adobe Lightroom 5
Автор: Aron   
Дата:   12-01-14 12:40

http://www.youtube.com/user/cmoeu



Отговори на това съобщение
 Re: Adobe Lightroom 5
Автор: hose   
Дата:   12-01-14 12:53

опцията с ALT предполагам работи и във фотошоп - нали е ACR и в двата случая… или не? де факто така разграничаваш светлите от тъмните зони… съществува ли обратната опция - да постави ефекта върху тъмните само зони

Отговори на това съобщение
 Re: Adobe Lightroom 5
Автор: yanee   
Дата:   12-01-14 13:26

jigsaw [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Adobe Lightroom 5
Автор: jigsaw   
Дата:   12-01-14 15:55

@hose
Alt работи и в ACR на Photoshop. На практика Lightroom и Photoshop използват абсолютно едини същи енджин и също така абсолютно един и същи ACR. Lightroom е просто един строго профилиран Photoshop само за обработка на снимки в RAW, макар и да поддържа импорт на JPEG, но това е по-скоро бонус и като цяло безсмислена възможност, защото манипулацията върху JPEG винаги води до влошаване на качеството и не е сериозен подход. По отношение на обработката на RAW, Lightroom е по-удобен и някой контроли са оптимизирани по-добре отколкото във Фотошоп. Що се отнася до качеството на обработка и двете програми са абсолютно еднакви, както споменах по-горе те използват абсолютно едни и същи алгоритми. Ако съм разбрал правилно въпроса ти за светлите и тъмни зони, то прилагането на шарп във вътрешността на обекта и блърването на контурите му, е напълно безсмислено. Това противоречи на възприятията, защото разграничаването на обектите, става на база техните контури. Така мозъка подсъзнателно парави асоциацията за детайл, защото разграничаваш обектите. Представи си че си нарисувал на един лист да речем два триъгълника, два квадрата и окръжност. Тези 5 обекта си ги оцветил различно. Сега си представи че им замажеш контурите... Ще получиш една неясна картина на която само ще различаваш различни цветове, но няма да имаш информация какво съдържа тя, защото няма да си в състояние да различиш познатите ти фигури, мозъка ти няма да е в състояние да направи никаква позната за теб асоциация. Сега си представи същото, но дори и без да си ги оцветил, а само силно си подчертал контурите им. Резултата е, че още на пръв поглед моментално ще разпознаеш 5-те фигури и това че не са оцветени дори, изобщо няма да ти попречи да имаш ясен и асоциативен образ. Това е причината маската на Sharpening-а да премахва шарпа от върешността и да го оставя само по контурите. Което е и единствения правилен начин за прилагане на шарп. Например при ретуш на портрет дори и този шарп не е добре да се прилага, защото дори и той е прекалено глобален, а за класическия шарп и дума не може да става. Ако се абстрахираме от останалите компоненти на ретуша и се съсредоточим само върху частта с шарпа, правилния начин е да се приложи шарпнат бръш върху очите, косата и устните, а върху кожата на лицето да се приложи блърнат бръш. Така с поглеждането на снимката вниманието моментално се приковава върху важните елементи и кожата на лицето не се натрапва. Често виждам портрети на които е плиложен класическия sharpening което е абсолютна грешка и скапва снимката.

Отговори на това съобщение
 Re: Adobe Lightroom 5
Автор: yoyof1   
Дата:   12-01-14 16:14

jigsaw, защо не се включиш в секция "обозователна" с тема Lightroom?
Сигорен съм, че тук има много хора, който ще се залепят пред монитора за да научат нещо повече. Обяснено на чист български от колкото да се гледат клипове. Написаното може да се върнеш и прочетеш отново и отново....
[smilie3] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Adobe Lightroom 5
Автор: Kreto   
Дата:   12-01-14 17:08

[smilie24] yoyof1.


Отговори на това съобщение
 Re: Adobe Lightroom 5
Автор: hose   
Дата:   12-01-14 17:34

jigsaw [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Adobe Lightroom 5
Автор: yoyof1   
Дата:   12-01-14 19:55

Еди въпрос.
В Image Sizing на Resolutin каква стойност е най удачна за web и при печат на не по-големи от A4 снимки?

Отговори на това съобщение
 Re: Adobe Lightroom 5
Автор: batko_kn   
Дата:   12-01-14 20:00

а има ли шанс с Lightroom примерно да маркираме и обработим повече от една снимки,защото ако сам снимал повече от 200снимки на ден и ако трява да ги обработвам една по една ще да отнеме доста време бих казал

Отговори на това съобщение
 Re: Adobe Lightroom 5
Автор: imitev   
Дата:   12-01-14 20:14

Има!

Горещо ти препоръчвам да изгледаш някое курсче или да прочетеш ръководството...

Отговори на това съобщение
 Re: Adobe Lightroom 5
Автор: Kreto   
Дата:   12-01-14 20:40

batko_kn: Виж опцията Sync (бутонът долу в дясно)



Публикацията е редактирана (12-01-14 20:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Adobe Lightroom 5
Автор: iyorgo   
Дата:   12-01-14 21:53

http://photoshop-master.org/disc39/
Lightroom- Чародей -95урика за програмата + бонус пресети от автора + видео как да се използват на руски език. Пък все ще се намерят от НякъдЕ [smilie11]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »