Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: dolmov   
Дата:   07-01-14 23:23

Винаги съм се чудил, ама сега ме е жегнало и не издържах..
Защо една снимка размер 9х13 или 10х15 е да кажем средно 30 стотинки, а да ти извадят върху същия размер хартия 4 снимки за документи, почваме от 3лв нагоре? Това дори без да те заснемат във фотото, нито да обработват нищо - всичко си си нагласил сам, лепнал си се 4 пъти по стандарт и си носиш снимката на флашка..
От къде идва тази 10+ кратна разлика в цените?

п.п. За много години! :)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: fotocolor   
Дата:   07-01-14 23:31

На по старите маашини е отделен обектив Паспортен 4-ка.Купува се отделно и е маса пари.
При цифрофите се смена директно от софтуера,но и той както се сещаш не е безплатен.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: bOzo   
Дата:   07-01-14 23:33

A?
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: mravunko   
Дата:   07-01-14 23:33

Носил съм много такива снимки на колеги, които ме молят да ги щракна в офиса, я за американска виза, я за нещо друго. Само в студентски град се пробваха да ми вземат 5лв, на завоя с/у клуб 35 и оттогава само при ZED. Никога не ми е казвал нищо нито той, нито колежките му.
Аз дори успявам да вкарам 8 снимки 3,5х4,5см в 10х15см и хората в офиса са доволни...
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: dolmov   
Дата:   07-01-14 23:35

Нали това казвам, че файла ми е готов и искам само да се разпечата..
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: dolmov   
Дата:   07-01-14 23:37

И що все трябва да пробваме да се минем един друг.. Ама да не се отклонявам от темата. Случвало ми се е във В. Търново и Варна, не в едно фото.. Даже в едно "фото" варненско, дето правят "снимки за документи" със някаква сапунерка и без никакво осветление, ми искаха 10+лв... Бързо излязох :Д
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: bOzo   
Дата:   07-01-14 23:38

Tова са картелни споразумения :D

"При цифрофите се смена директно от софтуера,но и той както се сещаш не е безплатен."
fotocolor, какво се сменя директно?
Като подам на минилаба файл 10х15 да речем какво го бърка
софтуера какво има на файла?
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: Murnau   
Дата:   07-01-14 23:42

затова като излязоха цифраците, половината от "фото"магазините затвориха

абсолютно неоснователна разлика в цената
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: bOzo   
Дата:   07-01-14 23:46

То и МВР сами почнаха да снимат за документи...[smilie18]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: imitev   
Дата:   08-01-14 00:10

Селски тарикатлъци...

Не им обръщайте внимание...

Аз повече се дразня когато изрично напиша в поръчката "БЕЗ КОРЕКЦИИ!" и ги получа с корекции... [smilie23]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: prisonbreak   
Дата:   08-01-14 00:55

imitiev И на мен ми е странно. Пускам снимка на печат, както е излезнала от фотоапарата и пак са миорязани,преоразмерени. Нищо общо с оригинала. Що се получава така?
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: sandesko   
Дата:   08-01-14 01:07

а какъв формат ги пускаш за печат?
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: HungryRabbitJumps   
Дата:   08-01-14 01:33

------



Публикацията е редактирана (09-01-14 12:22)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: brandimi   
Дата:   08-01-14 02:03

Много тъпа тема! Ами купете си принтери или лабове! Защо ако снимате сватба или някое събитие, искате от 300-400 лева нагоре? Всичко си има цена и икономическа обосновка.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: venciwideo   
Дата:   08-01-14 03:06


щото другите докато ядат аз ще бачкам.. и ще ми е гадно че съм гладен.. [smilie18] [smilie18]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: imitev   
Дата:   08-01-14 07:08

Става дума за цветови корекции, аз естествено съм си ги кропнал на реалните размери, взети от фотото...
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: dolmov   
Дата:   08-01-14 07:40

@brandimi Тъпо е твоето изказване. Колко пъти да пиша, че става въпрос просто да ми се извади един файл на хартия без нищо да се прави по него и без да ме снима никой. Технически дали е снимка от празник или са 4 броя една до друга формат за документи е едно и също за машината...
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: jerryes   
Дата:   08-01-14 08:07

защото като идеш да се снимаш за документи отиваш за 4 снимчици, а като принтваш други снимки, да речем от рожден ден или просто си си избрал някаква колекция-отиваш за поне 50-100.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: dolmov   
Дата:   08-01-14 08:34

По принцип обявената цена е за снимка, освен ако изрично не е упоменато, че цената от 20 стотинки е при изваждане на 30+ снимки. Ама така е, всеки гледа да е тарикат..
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: GOSPODIN   
Дата:   08-01-14 09:07

По темата - някои ателиета имат "защитна" практика да копират даже готово форматирани снимки за документи на 1,2 или 3 лв. за да не се подбива бизнеса.

За копирането - размера (отношението на страните) на кадъра от цифрак не отговаря 100% на зададения формат и за това трябва или да се кропне по някой мм. или да се остави бяла рамка около кадъра , за да е цял. Например най-използвания формат за снимки за спомен е 10х15, но реалния размер на хартията е 102х152 и ако сте ги форматирали 10х15 и искате пълен кадър ще остане по един "косъм" бяла ивица около кадъра. За 9х13 е още по-тежък проблема, защото там още повече се кропи.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: BOZO   
Дата:   08-01-14 10:24

Проблема е стотинкаджийски.
Идвам с файл, искам да ми се копира 10х15см гланц.
По ценоразпис това струва 0,25лв./бр. без значение дали на изображението има черен квадрат или 4 еднакви правоъгълника със снимки в тях.
Обаче не-това минава за "паспорт" и въпреки, че не е снимано в "ателието" цената става 3-4лв.
Има много такива стотинкаджийски похвати...
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: e-design   
Дата:   08-01-14 10:26

защо просто не си пуснеш 10/15 принт от някой киоск автоматичен за 40 стотинки ?
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: BOZO   
Дата:   08-01-14 10:33

Аз услуги на минилаб ползвам в супер редки случаи, когато на принтера няма място и не търпи отлагане. EPSON rullz!
А в някои ателиета дори и пари не ми взимат...
Проблема е в стотинкаджийския манталитет на Ганьо.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: ludiakolio   
Дата:   08-01-14 13:03

Сега си им паднал в ръчичките и ако може и дрешките ще ти смъкнат.
Така си е у нас.
За справка на парижкото летище влизаш в кабинка,пускаш 1 евро,шрака те и отпред излизат снимките след минута.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: turntablism   
Дата:   08-01-14 13:19

Ще смъкнат дрешките ама да не се изненадат после от това дето ще изкочи от вътре.

И на мен ми се е случвало това с разликата в цената. Долно е ...
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   08-01-14 16:34

Като отидеш в кръчмата и си поръчаш шкембе с две филиики, защо ти ги хващат по 30 стотинки филииката, а не да разделят филииките на цената на целия хляб?? :) Айде стига сте се правили на дребнави, малцина от вас знаят какво е да поддържаш в момента цял фото магазин, ателие, и минилаб! Аз имам фото от 25 години и ако си влязъл при мен да съм ти взел 3 лева за една снимка, ако ще на нея да има котка с 4 бозаещи котенца. Еденична снимка е нормално да е скъпа, а от телефон снимка в кенеф на огледало взимам също 3 лева и правя по около десетина на ден [smile]



Публикацията е редактирана (08-01-14 16:38)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: imitev   
Дата:   08-01-14 16:37


Ако ти правиш с телефона снимките в кенефа е нормално да вземеш 3 лв. [beer] [beer]

Даже ако се постараят малко може и да дадеш 20тачка [cool] [cool] [cool]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: pmartinov   
Дата:   08-01-14 16:52

А защо не отворите едно студио и не пуснете снимките без пари ?
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: turntablism   
Дата:   08-01-14 17:01

Услугата е ясна и цената е записана срещу нея. Изведнъж като се види съдържанието цената скача, а реално работата е същата. Никой не те слага на стола, не те снима, не наглася осветление. Файл -> комп -> снимка ... Тъп опит е да се повиши цената заради съдържанието. Изобщо няма нищо общо с филийките и кифтетата, ама ако щете...
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: turntablism   
Дата:   08-01-14 17:03

А и да. Ако исках да знам какво е да поддържам фото или лаб. Щях да знам и щях да поддържам евентуално. Мен ме вълнува услугата и цената, който си е отворил фото си е поел и преценил всичко.

Тук има една логика от сорта : от всичко което мога трябва да изкарам допълнително пари!
Тогава какво против имате логиката: от всичко, което мога ще спестя някак пари. Щото нямам!



Публикацията е редактирана (08-01-14 17:05)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   08-01-14 17:06

Всички (независимо занимаващи се професионално или не с фотография) трябва да са благодарни, че все още има отговорни хора занимаващи се с фотографията като занаятчиство или вид бизнес, и най-малкото трябва да не се правят на Дора Габе и на мрънкащи префърцунени клиенти на дребно, че им било с N стотинки по-скъпо. Който търси изгодна цена на копие, може да му дам един английски сайт, да си прати файлчето с четирите саморъчно направени портретчета и да плати 3,7 евроцента и ще му втрнат копието по куриер на вратата. Процентно ще е спестил много, ще е егоцентрично задоволен от цената и ще си купува апарати от ибей, рамки от Кауфланд, и ще търси фотографски съвети от гугъл :)



Публикацията е редактирана (08-01-14 17:08)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: turntablism   
Дата:   08-01-14 17:09

Изобщо ли не правиш разлика между двете неща ?
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   08-01-14 17:12

Разбирам ви напълно, че процесуално и законно сте ПРАВИ. При мен в цената си пише, еденично копие на снимка 3 лева, при над 5 броя е 35 стотинки. Това, че някъде не е написал човека, не означава че е престъпник и мошеник - айде моля ви се [smile]



Публикацията е редактирана (08-01-14 17:12)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: turntablism   
Дата:   08-01-14 17:20

Съгласен съм! :) Да ми каже обаче човекът зад тезгяха "господине, тази снимка ще ви струва 3 лева понеже е един брой, ако си изкарате над 5 броя цената Ви е 35ст."
А не: "това са снимки за паспорт, ще Ви струва 3 лева" . Нищо де [beer]



Публикацията е редактирана (08-01-14 17:21)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   08-01-14 17:21

Ето това е ценоразписа на МакДоналдс!!! Ако мислиш че можеш да го прочетеш с просто око и разбереш кое колко струва лично ще те черпя каквото и колкото пожелаеш от там. Вие сте тръгнали да си търсите зконовите потребителски права от фотоателиетата, при положение, че със сигурност си/е попитал колко ще му струва снимката и му е било отговорено. Може би е нужно така да бъдат лъгани фтографските потребители за да остават доволно излъгани [beer]


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/rmra3718.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2014-01/rjnj7887.JPG


https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/270071_10201190921885637_498812812_n.jpg




Публикацията е редактирана (08-01-14 17:29)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: imitev   
Дата:   08-01-14 17:31


На тозъ тъмбнейл едва ли ще прочетем каквото и да било [smilie5]

В кауфландите има фотокиоски където ръгаш флашката и ти плюе снимките от принтера...

Така само се гонят клиентите - аз почти никога не се разправям за нищо. Ако вземат да ми се дървят нещо и не се изкефя - просто не ходя повече...

В Русе не са ми искали никъде да плащам повече за снимка защото имало нещо специфично на нея...
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: jsf   
Дата:   08-01-14 18:05

Човека е напълно прав да се възмущава. При условие че дава един файл за копиране 10/15, то е редно да се вземе цената за 1 снимка 10/15 без значение от съдържанието на файла.

За щастие аз нямам проблеми във местното фото - дори ми се случва да направя около 100 снимки за едни ID карти по този начин и платих 2-3лв за всичките 8 файла(снимки 10/15)където бях подредил снимките.

Смешно е да има цена 3лв за 1 снимка и 0,35лв за 5 броя т.к. в този случай копираш 5бр - плащаш 1.75 и на излизане от студиото изхвърляш в коша четирите ненужни копия.

Не е броене на стотинки - Вие като предоставяте услугата за копиране си правите сметка - ние като клиенти също [shtrak]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   08-01-14 18:12

Че ние сме си я направили [beer]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   08-01-14 18:19

Виж сега, нормално е като си оставиш нещо за работа в АТЕЛИЕ, а не покупка от хипермаркет да пипиташ кое колко ще ти струва. И ако ти се стори цената нереална, да попиташ защо е така, естествено е нормално и да ти обяснят. Аз лично съм го направили така, защото клиентите с по една снимка (от телефон, флашка, диск, имейл, сървър и кво ли не щеш) губят времето на човека зад щанда, а той за това време може да свърши много повече ценна работа. Аз на този човек му плащам на час отработено време. Както и да е..... в случая е имало неразбирателство между клиент - консултант. А цената за услугата е напълно реална!



Публикацията е редактирана (08-01-14 18:21)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: HIT   
Дата:   08-01-14 18:51

NORMAN-KUK [smilie24]

 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: iliyanb   
Дата:   08-01-14 19:00

"При мен в цената си пише, еденично копие на снимка 3 лева, при над 5 броя е 35 стотинки"

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: BOZO   
Дата:   08-01-14 19:23

NORMAN-KUK,
Значи до 5 бр - 3лв./бр.
[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   08-01-14 19:25

точно така, виж как ста разбрали [smile]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: iliyanb   
Дата:   08-01-14 19:29

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   08-01-14 19:30

Като си поръчаш 6 броя и ще ти излезне на тънкаж....да ти давам ли адреса?



Публикацията е редактирана (08-01-14 19:33)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: BOZO   
Дата:   08-01-14 19:33

Може и да си прав, минилабовете последните две години си вдигнаха работата минимум с 200%, народа се трепе да копира снимки.
[smilie18]
Та въпроса беше, че отиваш при стотинкаджията, обявил цена 0,25 или там Х лв. за снимка 10х15, сложил ценоразпис.
Хоп, вижда че си наредил във файл 10х15 няколко паспортни снимки и казва - не може, това струва 3,00лв. [smilie18] Един вид - ти ще вземеш от клиента 3-4 лв, а път той да ти копира за 25 стинки - не ставааааа [smilie18] [smilie18]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: BOZO   
Дата:   08-01-14 19:34

NORMAN-KUK, не, не ми трябва адрес, няма минилаб, който да вади по-качествени снимки от мастилено струен фото принтер.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   08-01-14 19:35

Не вярвам това някой да го е направил, без да предупреди предварително, че ще е по-скъпо- НЕ ВЯРВАМ, пич :)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: iliyanb   
Дата:   08-01-14 19:37

Еее BOZO, ма при него все пак си на тънкаж[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] . Виж какъв бизнес нюх, какво нещо[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   08-01-14 19:39

BOZO, това с лаб-овете и принтерите е дъвкано, дъвкано та смляно. Като си дойдеш от ОлллИнклузива от Кушадъса и си нашракал 948 снимка да се фукаш пред комшията ти, знаеш ли кога ще ги пуснеш на принтера ти - НИКОГА, той ще се задръдти, разкриви, ще ти свърши хартията, ще те домързи да ходиш да купуваш, ще я поръчаш от Хонк Конг (че е по-евтина) тя може и да дойде след 45 дни, накрая жена ти ще те увика и ще си занеса флашката във фотото :) [beer]



Публикацията е редактирана (08-01-14 19:40)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: jsf   
Дата:   08-01-14 19:42

за неща, които отнемат време за обслужване си сложете адекватни цени:
- снимка от флашка - xxx ст.
- снимка от GSM + XX лв.
- избор на снимки на компютъра във ателието - xxx/час.

иначе наистина сте смешни!!!
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: iliyanb   
Дата:   08-01-14 19:42

Да бе те тия от Кушадасъ първата им работа е да дойдат при теб и да си изпринтират всички снимки от олинклузива. Всичките ми познати си прибират вече снимките от екзкурзии по кашони и в мазето, че нищо не пропускат да отпечатат.[smilie18]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   08-01-14 19:47

Бе идват, такива като теб не идват и не ми и требват :)



Публикацията е редактирана (08-01-14 19:48)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: BOZO   
Дата:   08-01-14 19:49

NORMAN-KUK, като си дойда от Кушадъсъ тия 1000 снимки ги бутам в 2-3 бука - хем систематизирано, хем кеф да показваш после, а не в целофанени китайски полу-разпадащи се класьорчета. Освен това на комп, таблет, телевизор мога да ги пусна на слайд шоу, без да ми се налага да да преквалифицирам кописти на минилабове. На EPSON-ите съм избримчил много, ама много снимки, предимно 10х15, 15х20, 13х18 и не знам колко А4...
Пробвал съм на минилабове-мъкаааа, мъкаааа...
Неграмотно персонал, мързеливо, глупаво...
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: Божидар58   
Дата:   08-01-14 19:50

При мен във фотоателието идват хора, които искат да им извадя някакви размазани снимки правени с телефон. На такива им казвам цената и ги връщам. Септември месец направих много снимки на ученици за бележници. За 6 снимки размер стандарт съм им взимал 3лв. Като правя обикновено 3 снимки, избирам тази, която се хареса на клиента и ако се наложи я обработвам с фотошоп. Това нещо отнема около 10 минути на човек. Снимката се получава веднага и досега не съм имал недоволен клиент. На някои се налага по обстойна обработка, заради многото младежки пъпки, но при други въобще не се налага обработка. Всичко това го правя пред очите на клиента. За жалост напоследък нашата работа намаля драстично. Хората нямат пари дори да се снимат. Наскоро дойде една жена да се снима за здравна книжка. Тя имаше само 1 лв. Не и взех пари, но такива вече са много за съжаление....



Публикацията е редактирана (08-01-14 19:51)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   08-01-14 19:57

Социалния проблем е друга тема за разговор... В момента високата цена която може да се вземе, е в разнообразната предлагана услуга като творческа работа, а не в търговията. Обема от откопирани снимки, себестойност на копие, и други останаха в миналото....те вече нямат значение.



Публикацията е редактирана (08-01-14 19:57)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: BOZO   
Дата:   08-01-14 20:02

Да, няма значение... пускаш минилаба, грее химия, пускаш калибровка, хоп - има/няма 200 снимки днеска...ти за 4 снимки им искаш 12лв... [smilie18] [smilie18]
Среща се и явлението гъз-резе, не иска да сменява касета с хартия за малко снимки, щото щяло да резне ивица като половин снимка, мани драма! [smilie18]
Следващия момент е да се наложи наказание на клиента, решил да ползва минилаб - да си плаща и шкарта, това изцапано от транспорт, надран желатин - сеч, то заради него става така...[smilie18]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   08-01-14 20:05

приказваш глупости, колкото да се правиш на интересен. Най-вероятно като те чета, сигурно си работил нещо подобно, фалирал си...поради некадърност [smilie5]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: BOZO   
Дата:   08-01-14 20:26

Тц. [smilie18]
Не са глупости, реални случки са [smilie5]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: HIT   
Дата:   08-01-14 20:39

Боже, колко мъка има по тоя свят, боже.....



П.П. "Боже" може да се чете и "Бозо"....

 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: emo99   
Дата:   08-01-14 20:59

Няма никаква логика да ми искат 3 лева, след като сам съм снимал,обработил и подготвил за печат. Добре, че в София има доста минилабове. Тези номера вървят в провинцията.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   08-01-14 21:37

Пак казвам, просто е имало някакво нелепо неразбирателство между клиента и продавача. Плюс това става въпрос за 3 лева не за 3000 , всеки от вас като се замисли какво работи и ще намери аналогичен случай в своята си сфера...А, сега ще ви разкажа един истински коварен номер за фотоателие. Един приятел работеше в една не безизвестна верига от фотоателиета, която вече я няма....и шефа му го уволни под някъв тъб претекст и не му даде половината от последната му заплата. Викам сега ще му отмъстим [smile] Дадох му три филма (тогава се снимаше предимно на филми) наснима си оная работа и на трите филма отблизо [cool] и пратихме един агент в трите му ателиета да остави по един филм и да поръча по една снимка формат 15\21 експресно за един час [cool] и естествено никой не отиде да си ги потърси....нека си ги гледат [smile] . Лека вечер.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: iliyanb   
Дата:   08-01-14 21:44

У бре Недялко.....
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: dolmov   
Дата:   08-01-14 22:07

Не е недоразумение а утвърдена практика да се искат неоправдани суми за някаква работа. Както казах, всеки иска да е тарикат и да изкара нещо ако може и от нищо. Не знам защо е заложено в начина на мислене на голям процент от сънародниците ни. Въпроса е принципен.
Благодаря за вниманието!
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: piknik   
Дата:   08-01-14 22:27

Привет, "dolmov" ти спомена "снимка за документи". Мисля, че е нормална цената от 3-5 лв. Защо никой не споменава за такси за обслужване на документите, преводите, таксите на банките...и прочее... - като се тегли чертата излиза, че снимките са най-евтиното нещо.
Напълно съм съгласен с "NORMAN-KUK" - колко да вземе за снимка - 1 стотинка на брой ????

P.S Никой не ти е бил Телеграма - отиди еди къде си и дай 3-5 лв за 4 снимки. Всеки си преценява сам какво да прави.
За наем на помещение, заплата, ток, данъци, оборудване - не се говори.... тия неща са безплатни....
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: mmjm   
Дата:   08-01-14 22:48

Типично българско отношение към потенциален клиент - "Никой не ти е бил Телеграма"... В сила е и обратното, и на теб никой не ти е бил телеграма да наемаш помещение еди къде си, както и да наемаш персонал (бачкай сам и превеждай заплата само на себе си), айде със здраве.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: Патаран   
Дата:   08-01-14 23:01

И аз от 25 години имам фотоателие, когато клиент донесе файл и просто иска принт 10/15 цената е 30 ст, но тръгне ли да обяснява как го бил направил и как трябвало да стане и на неговия монитор цветовете били така а пък сега други и разни такива фотовдъхновения които губят час време за 1 снимка 10/15 3 лева са малко
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: mmjm   
Дата:   08-01-14 23:06

Говорите, като чели клиентите се увеличават, а не намаляват с навлизането на цифраците, и драстичното поевтиняване на относително качествените принтери.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: Патаран   
Дата:   08-01-14 23:13

Със времето се показаха доста кусури на прехвалените качествени принтери, другото е че всеки купил апарат със сменяем обектив вече е господар на светлината а кописта само му разваля шитЬовъра
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: dolmov   
Дата:   08-01-14 23:25

piknik - дали съм казал снимка за документи или паспортен формат - на (почти) всички им стана ясно какво имам предвид. За какви такси и преводи във фото ателие изобщо говориш и какво общо имат с въпроса?
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: stown   
Дата:   08-01-14 23:29

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: imitev   
Дата:   08-01-14 23:29


Българска работа братче...

Продавача ще обяснява на купувача колко е некадърен [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Ей за това бизнесът в тази малка страна е на тоя хал [smilie23]

3 лв. за 9х13 ще ми вземе някой в някакво фото точно когато ми цъфнат налъмите. Харизвам му снимката и си излизам!

И не защото съм стиснат, а защото мразя да ме правят на глупак [smilie23]

Затова ще печатат клиентите ВИ на принтери и ще правят всякакви измисляции - защото няма обслужване...
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: BOZO   
Дата:   08-01-14 23:29

Това го разправям от самото начало - ганьовщина.[smilie18]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: emo99   
Дата:   08-01-14 23:36

stown- сигурно са в някой малък град, в който нямат конкуренция. Въпрос на време е да останат и те в историята.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: mmjm   
Дата:   08-01-14 23:36

Говорих за хората със сапунерки, които допреди 20 години ползваха услугите ви, но вече нямат нужда от вас.
Разбира се не може да се сравняват копията на домашния принтер с професионалната техника, но какво от това.
Иронията ти не е особено уместна при положение, че повече от 80 процента от колегите ти удариха кепенците. Щом си се задържал на пазара, чудесно разбираш за какво говоря и едва ли си позволяваш да гониш клиенти, ако ще и да са най-дървеноглавите първенюта.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: Патаран   
Дата:   08-01-14 23:40

Точно в малкия град се знае кой какво може, и най добре го знаят парвенютата.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: stown   
Дата:   08-01-14 23:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: Патаран   
Дата:   08-01-14 23:44

Снимка 9/13 струва 20 ст, ти ще работиш ли за 20 ст на час като не смятаме разходите по сниката
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: Патаран   
Дата:   08-01-14 23:48

Значи да снимаш сватба за 50 лв не може, а да отделиш един час за 20 ст. може така ли ?
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: iliyanb   
Дата:   08-01-14 23:48

Ако вадиш по снимка на час евала ти праим за бизнеса големец.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: mmjm   
Дата:   08-01-14 23:48

Привлечете клиенти, за да не правите по една поза на час.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: iliyanb   
Дата:   08-01-14 23:50

ти в тоя час баеш ли й на снимката, мътиш ли я, какво?
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: mmjm   
Дата:   08-01-14 23:54

Е айде де, и аз това се чудя.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: Патаран   
Дата:   08-01-14 23:58

Или не съм се изразил както трябва или не четете по нагоре, идеята е че не си заслужава да отделиш толко време за една снимка [beer]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: rx   
Дата:   09-01-14 00:01

Да не би да броиш обедната почивка и прелистването на фотофорум във времето за една снимка? :)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: imitev   
Дата:   09-01-14 00:02


3та година печатам в щатите календар с дъщеря ми за брат ми и семейството му като подарък за НГ.

Вземат за 18" x 24" постер + ламинат + лайсни по късата страна + цена на куриер за доставка е 18 долара преведени с карта. Цената без куриер е $7. Доставено е след 7 дена при получателите.

Тук като поръчвам такива неща обикновено се циганят - това не можело, онова не можело и се налага да взема полуфабрикат от едното място, да го занеса на друго или сам да си го завърша. Не можело тука да ми ламинират щото нам си какво ламината, лайсните не можело еди как си а трябвало и там да чакам.

И това е защото е една бройка - не искат да го направят на никаква цена.

Днеска сисадмина на една фабрика ми обясняваше как не можела да стане една постановка с 2 компютъра. Викам му (понеже нямам адм. права в офиса им) пич бърка ли те да си покрай мен 10 минути да влизаш с паролите и да пробвам 1-2 неща?

- Не ве - вика той - ама няма да стане това дето си го намислил...

- Нищо - нека пробваме!

След 10 минути всичко работеше както го искам и си тръгнах. Той, странно за мен, като че ли не остана особено доволен от развитието на нещата...

Защо всеки трябва да обяснява как нещата НЕ МОГАТ да станат, без да направи малко усилие поне да пробва?!?

И защо трябва да се опитват да ме цакат мен с 2,50, след като такива като мен са още 10 човека на месец - общо 25 лева. Тва фото толкова ли е закъсало за пари че се ебава с клиентите и си прави лоша реклама за 25, нека да са 50 лв на месец ?

Обяснете ми сега пак да си сложа минилаб и да си вадя снимките - ами не искам, ако ще я окъсам за 50 лева на месец да се правя на маймуна - не благодаря!
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: BOZO   
Дата:   09-01-14 00:03

Ами какво ги прави... най-гърбавия Гретаг има капацитет 400/час. Ако не можеш да му ги дадеш само гориш ток и създаваш шум и аромат.
Почваш да събираш - минилаба работи примерно понеделник и чевтъртък, за да натрупа някакъв обем, оправдаващ подгряването.
Много минилабове сдят в кашони вече, точно по тая логика - идва клиент, чшшш, къв си ти бе сопол, тука с 14 снимки 9х13 аз да ти ги "пипам" - прааас директно от файл, съответно резултат=леща с грозде, генерален резултат=хората не копират.[smile]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: Патаран   
Дата:   09-01-14 00:07

Браво, я сега кажете вие какво работите за да ви дам акъл как да заработите по добре и да забогатеете светкавично
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: imitev   
Дата:   09-01-14 00:17

Ако си пусна две копия на един жипег с по 2 визитки на един лист 9х13 пак ли ще ми вземеш 6 леа? [smilie8]

Ако е колаж от 4 снимки на 9х13 - пак ли 3 леа ?

Ако снимките са си мои за виза за щатите, снимал съм си се аз, жената и детето на стената у дома срещу прозореца на 800 исо с 50ката - пак 3 леа на снимка 10х15?

Може и да ти ги дам - ако успееш да ме убедиш какво точно правиш повече върху нея за да ги изкараш. В противен случай ще се чувствам прецакан и няма да си тръгна доволен...

Недоволните клиенти водят единствено до проблеми за търговеца. Предполагам е ясно...
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: Патаран   
Дата:   09-01-14 00:23

Първо - даваш флашката и казваш принтирай ( имаш избор епсон или лаб - калибрирани) - цена 20 ст, обаче ако се окаже че не си оразмерил визитката или за визата и трябва да ти ги оразмерявам и пипам цвтовете - ще струва 5 лв


така разбираемо ли е



Публикацията е редактирана (09-01-14 00:25)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: asahi   
Дата:   09-01-14 00:29

Казусът е ясен - снимка, която по ценоразпис се копира за 30-50 стотинки, се копира за 3 лева ако е с паспортно изображение.

В такава ситуация излизам от това фотоателие, никога повече не влизам и разказвам на всичките си познати да не ходят там. Нещо повече - случвало ми се е към петдесетина пъти поне през последните години да снимам документни снимки на колеги в офиса. Нареждам им карето в 10х15см и ги пращам в проверено фото, където им ги копират веднага и без възражения. Там държат на доволния клиент и няма да правят стотинкаджийски номера.

Едно от ателиетата в София, което не препоръчвам, се намира тук

 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: BOZO   
Дата:   09-01-14 00:34

Патаран, може, ама ако предварително си качил нейде профили на устройстата.
Кви профили ли?
Ти да не искаш клиентите да те квалифицират, пък и пари да вземеш за това? [smilie5]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: imitev   
Дата:   09-01-14 00:46

обаче ако се окаже че не си оразмерил визитката или за визата и трябва да ти ги оразмерявам и пипам цветовете - ще струва 5 лв. така разбираемо ли е


Абсолютно разбираемо и оправдано ако е факт. Но ти вменяваш предварително вина на клиента без даже да си му погледнал файловете.

Освен това аз бих обяснил на клиента (и съм го правил над 12 години но не на минилаб а още по-зле - файлове за фотонаборен автомат(експонатор), цветен принтер и файлове за офсетов печат, сравнено с които цъкането по 10 бутона на минилаба е като детска играчка) какво точно не му е наред на файла.

Първия път го оправям безплатно, едновременно обяснявайки проблемите - за да му покажа добро отношение, да не забавям работния му процес и да може да се представи добре пред своите клиенти, съответно да дойде отново. После (след като съм свършил работата) го предупреждавам, че този път е безплатно, но следващият път този ремонт ще му струва 20 лв./час. Има избор - или да си плати при мен, или да намери някой друг да свърши работата.

Кажи ми сега - аз къде бъркам?
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: Патаран   
Дата:   09-01-14 00:49

Бозо, по критиките разбирам че си имал неуспешен допир с техническата фотография [smilie5]
а за мен не се притеснявай имам гърбав гретаг от първите и все още прави по над 1000 снимки на ден, епсъни и всичко ново в копирната техника ползвам, когато стигна да ме квалифицират клиентите първо теб ще викна [smilie5]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: docenta   
Дата:   09-01-14 00:57

Същия проблем със същото фото в Студентски град, не го препоръчвам на никой!

На въпроса, защо цената за едни копие пейзаж, порно или сватбена фотография е 50ст. а цената за 1бр обработен от мен кадър, който после аз ще си нарежа е 3лв. не получих смислен отговор.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: piknik   
Дата:   09-01-14 01:18

"imitev" го обясни - надълго и широко и е прав !
Накои други съфорумци - също са прави...
"NORMAN-KUK" - тоже...

Що се дърляте.... - 4 снимки - 5 лева.
200 снимки - 4,50 лв.
Точка това е.
Както при печат ( офсетов )и 1 бройка и 200 са си все същата цена. С качването на тиража - намалява цената.



Публикацията е редактирана (09-01-14 01:34)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: BOZO   
Дата:   09-01-14 02:15

Патаран, на тоя гретаг трудно ще ти стана клиент...[smilie24]
Това нито резолюция вади, нито нищо, общо взето е доста дърта. Няма как да е останал здрав CRT, бутнал си и цифрова рамка.
Имал съм допир с много неграмотен народ, набутал в минилаб без да може да работи с него. Epson-а ти вади в пъти по-добри копия от гретага.
И казваш трябва да пипаш цветовете, т.е да тапнеш няколко пъти по тъч скрина - 5лв. Аз ти казвам друго - харесвам=плащам. Не харесвам=не плащам.
Похвално е, че в Самоков успяваш да поддържаш такива тиражи 1000 на ден.
[smilie24]
А "техническата фотография" е нов термин за мен.



Публикацията е редактирана (09-01-14 02:17)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: itilien   
Дата:   09-01-14 11:12

Преди коледа решавам аз да си направя няколко теста - искам да видя как се справя един обектив и един апарат. Нарязвам си парчета от файловете за 9х13 и 10х15 от различни снимки и от разични части на кадъра, общо петнайсетина парчета, подготвям ги, шарпвам ги и ще ги нося на едно фото, от което бях доволен преди. Отивам там, гледам, че ще затварят в 6, а вече е около 5 и нещо. Питам аз - ще е възможно ли да извадя експресно няколко снимки? Каката вика - ами ако са 18х24 ще станат за 15 минути. Аз и казвам - ами не са, 9х13 и 10х15 са. А тя ми вика - а, не мога да се занимавам аз да сменям хартията за няколко снимки. Викам хубаво. Отивам до един друг небезизвестен магазин и питам - принтирате ли в малки размери? Да, принтираме, ей тука на това принтерче, но качеството не е много високо. Като казах, че това са тестови парчета, момчето предложи да ги пуснем на големия епсън, за да постигнем максимално качество. След това лично се хвана и нареди всичките парчета във фотошоп на един голям файл и ги принтира. Е с кеф им дадох 12 лева ли колко беше там.

Пък вие продължавайте да си гоните клиентите.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: JoroHEI   
Дата:   09-01-14 11:29

ами има един отговор: просто фото ателиетата си пазят хляба, аз лично, съм написал в ценовата листа че всичко което по моя преценка става за паспортна снимка, е на цената на снимките за документи, просто такава е политиката на фотоателието ми, защитен механизъм както каза някой по нагоре. Аз съм в правото си да наложа тази цена, който не го устройва си търси на друго място, но има и такива дето ревът по форумите [smile]

 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: itilien   
Дата:   09-01-14 12:10

Ти много хубаво си в правото си, но аз ако попадна в твоето ателие и ти прецениш, че файла ми става за паспортна снимка не само, че няма да вземеш и 20 стотинки от мен, ами и за в бъдеще няма да спечелиш нищо от мен.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: imitev   
Дата:   09-01-14 12:11


Картелно споразумение надушвам [smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: qavkata   
Дата:   09-01-14 12:12

Хаха много сте зле. Фотото си е в правото, а на останалите ще ви дам съвет: извикайте си някой фотограф за сватба примерно, вземете му техниката и си пощракайте сами, а после му дайте по 30ст. на кадър.



Публикацията е редактирана (09-01-14 12:20)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: imitev   
Дата:   09-01-14 12:20


Соц. манталитетът не може да се изкорени за 20 години както виждаме всички...

В чужбина никога няма да оставят клиента да си отиде, и метани ще му правят.

Тук - да ходи дето иска... И после - ама то няма работа... Ами няма да има!

Ще си вадят снимките хората в чужбина и ще си ги получават по куриер, а по фототата ще ходят само в краен случай на нужда, а собствениците ще се чудят как да орежат разходите. Това още на никого не е помогнало да остане в бизнеса...

Конкуренция има навсякъде - в големите градове има доста автомати за моментни снимки за документи - ръгаш флашката и печаташ. Давал съм по учрежденията снимки от цветен лазерен принтер на картон - идеално, никакви проблеми.

В Русе - качвам онлайн и си ги вземам от фотото на другия ден. Или ги нося и ми ги вадят до час. Никога не са се сърдили какво има на тях.

В Смолян, Хасково, Харманли, Долно Уйно - правете както си знаете...

Аз снимки за документи не снимам за пари, но ме дразни отношението ви (като собственици, управители и т.н.) към клиента като цяло. Не позволявам на никого да се държи по този начин към мен - бия си камшика моментално.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: iliyanb   
Дата:   09-01-14 12:24

imitev[smilie24]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: JoroHEI   
Дата:   09-01-14 12:35

imitev аз ако разчитам на твойте 20ст. по добре да затворя ателието, ателиетата няма кой знае от какво да печелят, държавата ни взе снимките за лични документи и е нормално да си пазим малкото останало, това не е картел, защото няма наговаряне между ателиетата, както виждаш има и ателиета който са доволни и на 20ст., това си е техен избор.

 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: qavkata   
Дата:   09-01-14 12:39

Виж сега, единственото, което виждам е това ти да обиждаш и при това без да си запознат с бизнеса, ако помислиш малко за фото ателиетата ще го разбереш. Тези които не ти взимат повече пари си е тяхна работа. На ценоразписа нали пише "снимки за документи - 3 лева" ? е ти какви снимки носиш? или искаш да ми ползваш машината ама без да плащаш? еми няма как да стане. А ти защо не отиде да те снимат а им носиш готов файл? Значи ти искаш да тарикатлееш на чужд гръб??? Сори ман ама мисля че е не коректно колкото от тяхна стрна толкова и от твоя.
Сега ценообразуването на тази услуга е такава още преди появата на цифровите машини и апарати, тъй като снимки за документи можеше да се направят само в студио, а така "ние" можехме да си измислим каквато и да е цена, тъй като клиента нямаше избор. В сегашно време цената е онаследена от преди. Аз не смята, че е правилно да се изкат повече пари, само защото на файла съм сложил 4 снимки 3,5 на 4,5, но пък е ясно защо вие сте ги поставили и предполагам че ако не бяха снимки за документи, а котенца, нямаше да бъдат таксувани по-скъпо. Сега съгласете се, че хората инвестират, за да печелят...Аз работя, за да печеля, "ти" идваш при мен като клиент за да изхарчиш....ееее няма как ти да си на далавера!!!!Спрете с далаверите, и вие работите нещо и вас могат да ви "прескочат", но тогава на дали ще сте толкова либерални! А и в крайна сметка всеки има право да си слага каквито си изка цени, за каквото си иска. На вас като не ви харесва.... Доматите са една цена в магазина, но в различните рестуранти, салатата е с различна цена! Нормално!

п.п. и сега ако не Ви харесва написаното не се "хващайте" за правописа, както правите обикновенно, а напишете нещо....ако можете!
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: HungryRabbitJumps   
Дата:   09-01-14 12:42

Кое е едно от най-слабите ни страни в България?
- Обслужването!

Като искам да използвам някоя услуга, трябва с мен да се отнасят добре, а не със страх да кажа нещо нередно продавача да иска да ме преебе. Това е недопустимо и няма никой от вас, който редовно да не се сблъсква с това!
Какво значение има как изкарват фотоателиетата? Ами плод и зеленчука на ъгъла? За изгнили ябълки ще дадете ли 3лв, за да могат да продължат? Даже и да дам някой лев отгоре, че и вода, ток, транспорт сигурно са забравили да сметнат към цената!

Ами, не! Като ми се предлага услуга за 15ст, очаквам да ми се направи за 15ст. Всяко едно нормално фото си има ценоразпис. Ок първите снимки да са по-скъпи и още по-скъпи ако е за по-бързо време, но в рамките на нормалното.

Божидар58, ако Вашите снимки са 6 за 3 лв и стават введнага, това е нормално. В София цената е 5лв за 4 снимки. Ако ми трябват 8 ми излиза 10лв. В същото време ако аз си ги направя и искам да използвам услуги за обявените 15ст, ще получа едно и също нещо като резултат, но ще дам 0.30лв вместо 10!
И съм в пълното си право да ги искам за 15ст, защото с нищо не се различава от друга 10/15снимка.
Другото са празни приказки.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: qavkata   
Дата:   09-01-14 12:49

Абе ман, какво му е нормалното, след като Божидар58 е "свалил гащити" и стези цени за това, което предлага.

"Кое е едно от най-слабите ни страни в България? "
Клиента

една история: Идва лятото една клиентка на едно от ретро-студията ми на морето и ме пита "Каква е цената?" аз отговарям **лева, а тя "каквооооо, абе ти наеш ли, че сина ми в софия има фото и снимката при него е 0.30ст??"
Е ако искате утре и аз по 0,30ст да ги пусна...Сватбените фотографи и те, абе я по добре всички да почнем да бачкаме на 0.30ст. на снимка.......оф тогава пък ще ни обявят за картелно споразомение и че нямало реална конкуренция.
Стига ревахте като девици, като не ви харесва цената търсете другаде, кво занимавате света с вашата скръндзливост, сметкаджийство или бепаричие. Има студия за 3 лева и такива за 0.3 лева, има сватбени фотографи за 100 лева и такива за 1000 лева, нали никой не очаква еднакви цени от всички.

Сега ще Ви го обясня така: Ако веднъж направите паспортни снимки за 0.30ст, то в скоро бъдеще няма да правите за 3 лева. Защото всички лесно се научавата как да Ви таковат във въздуха!

"За изгнили ябълки ще дадете ли 3лв, за да могат да продължат?"
Няма гнили ябълки

"И съм в пълното си право да ги искам за 15ст, защото с нищо не се различава от друга 10/15снимка."
и сме в правото си да Ви откажем когато на файла има снимки за документи.



Публикацията е редактирана (09-01-14 12:57)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: DD5   
Дата:   09-01-14 12:49

itilien ,

така се прави-вършат ти работа и плащаш колкото ти кажат-защото предполагам , че не си питал предварително колко ще ти струва копието на парче-дай боже такива клиенти като теб всеки му...





imitev

понеже постоянно цитираш как е било на Запад, в Америка-че да те питам
-дали на някой инжинер-химик, любител фотограф, разполагащ със съответната снимачна техника като теб би тръгнал да се занимава с това което правиш ти ?Да правиш икономия за жълти стинки на твоите колеги или не знам какви са ти ? Щото в цитирания от теб западен свят на никой не му идва на акъла, че това е правилно-като му трябват снимки-отива където трябва- на киоска ли, на паспортния автомат-няма значение.Но тук типично по български-ние сме специалисти по всичко, за кво да даваш 4- 7 лв за снимки за документи, аз ще ти направя, кво толкова има, баси за ква дреболия ще ти иска толкова пари[smilie25]

Не те упреквам, че се възмущаваш за това че няма значение какво е съдържанието на файла-такива файлове не пипам и печатам директно, но много често след това се връщат и ми казват-ами не ми приеха снимката, еди кво се било както трябва.Еми техен си е проблема.

А защо цените до 5-6 бр струват лев -еми както искат за поръчка от 100бр нагоре отстъпка, така и е нормално за къс тираж да е по-скъпо/че и веднага да стават е задължително/

С две думи-всяка жаба да си знае гьола и всичко ще е наред[smilie25]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: metodiev_martin   
Дата:   09-01-14 12:52

Преди три години и аз пуснах тема за преоразмеряването на снимки за подобен документ.
Автор: metodiev_martin
Дата: 13-09-11 18:29

Благодаря, получи се! 6 снимки, за 40 стотинки - ебаси социализма! [smilie5]


В отговор получих

Автор: DEKOV
Дата: 13-09-11 19:54

Да де, то това твоето труд ли е ?
То да работи на компютър си го може всеки по рождение, а онези във фотото искат и пари за това, пък и дават луди пари за техника[smile] [smile] [smile]


Най-интересното е, че въпросната снимка за 40ст. беше извадена не къде да е на "Цар Иван Асен II" (даже беше и експресна)

Та и в тази тема един колега се оплака

Автор: turntablism
Дата: 05-09-12 09:38

Веднъж снимах един приятел и му наредих 4 снимки за документи да си ги пусне 102 на 150 във някое фотостудио за 30 стотинки. Връща се и ми обяснява как са му взели 3 лева, понеже е била снимка за документи и той милия е платил ...


явно, че практиката на доста места е такава.

Колкото и собствениците на студия да се палят и да обясняват - колко струва един минилаб, колко ток харчи, колко е поскъпнала хартията не виждам никакво основание, за печатането една снимка 10х15, с обявена цена от 30 стотинки, да ти искат 3лв, понеже на нея има 6 по-малки снимки.
Все едно да си купя парче шунка за 15лв килото и на касата да ми вземат 150, защото в къщи аз ще я нарежа, НО по принцип тънко нарязаната шунка, където всяко парче е поставено върху предходното с цел да се взимат по лесно, поставена в дебела пластмасова опаковка с надпис "майсторски, превъзходни, уникални сухи мезета" струвала много по-скъпо.
Наистина след като МВР и цифровата фотография взеха огромен процент от бизнеса на фотостудиата, много от некадърните собственици започнаха да "избиват" от подобни тарикатлъци.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: iliyanb   
Дата:   09-01-14 12:58

Абе Ганьовци-бизнесмени,

Я ми кажете какво се случва ако си направя 4 снимки за документи при вас и ви платя 5 лв. и съответно ми дадете 1 CD с тези снимки, и 1 месец след това ми трябват нови. Аз ви нося CD-то и пак ми взимате 5 лв. ли? [smilie18] [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (09-01-14 13:00)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: qavkata   
Дата:   09-01-14 13:03

разликата в цената не е за това, че има 6 по-малки снимки, а затова че са за документи, а на тудиото точно това му е работата, да вземе 3 лева а не 0.30ст.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: Dinev   
Дата:   09-01-14 13:03

Не съм фотограф и нямам студио, но уважавам труда на другите ! За да ви вземе 3-5лв ,този човек е инвестирал пари в апарат+ обектив+светкавици+отразители+машина+хартия+ наем за студиото(освен ако не е негово,което пак трябва да се избие)+евентуално работник. Като искате дайте на гаджето да ви щракне до бялата стена и принтирайте на мастилно-струен. [cool]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: qavkata   
Дата:   09-01-14 13:04

точно така. щом му разбирате принтвай те си ги в къщи.
Вие представяте ли си да влезете в ресторант с храна и питиета от вкъщи и да се чудите защо не може, като и най-нагло да поискате да платите само некви стотинки за сервиза.



Публикацията е редактирана (09-01-14 13:07)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: iliyanb   
Дата:   09-01-14 13:04

qavkata точно щото на студиото това му е работата - затова студиото нема никва работа.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: imitev   
Дата:   09-01-14 13:14


ДД5 ти как мислиш - че инженера-химик няма да направи на децата или на жена си снимките ли? Ти как разбра жената на снимките каква е на човека който ги носи?

Откъде накъде коментираш моят интерес за снимането на колежката? Може да е талантлива на френски, ne sait pas? Може да няма пари жената в момента да си плати снимките и аз искам да и ги направя? Може да е приятелка на жена ми и жена ми да ме е помолила?

Може даже случайно да ми е жена дамата на снимките...

Може да е понеже не се харесва на снимките от фотото (не твоето, на конкуренцията от съседната улица!) и да ме е помолила да я снимам (а когато съм поискал торта или свирка в замяна - ми е отговорила, че не е сладкарка).

Въобще на този, който ме обслужва, какво му влиза в работата защо го правя?

Ако има окачен ценоразпис на стената в който е упоменато на видно място: Копиране на снимки за документи от файл на клиента на формат 10х15 - 5 лв., то аз няма да се обяснявам на никого. Просто ще си изляза.

Естествено че не очаквам да пипаш файла - пускаш го като останалите и ако има претенции после - това си е за негова сметка... Аз 0.35 лева мога да преживея винаги да си платя ако съм сгрешил нещо... Всичко се плаща на този свят, по един или друг начин. Обучението също.

Помисли над следните примери:
Като отидеш в автосервиза дали автомонтьора ти взема различно за смяна на накладки, ако колата е служебна или лична? А ще се сърди ли ако сам си сменил накладките предния път?

Когато си купуваш нож от магазина - смятат ли ти го по различна тарифа ако е за домашно ползване или за ресторант?

Ако аз снимам такива снимки за пари на клиенти (конкурент!) - ще си купя струен или сублимационен принтер и ще им ги печатам на място. Даже няма да припаря до фотото... То не си струва да нося на 1 клиент снимки във фотото за 2-3 лева далавера. Смешно е да се мисли така - трябва да донеса поне на 3ма 4ма за да има смисъл при тези цени от 5 лв. на сесия... Какъв е тоя конкурент дето ще изкара днес 10 лв. - смешник някакъв.

Не скачайте като ощипани госпожици всеки път, ами се огледайте и помислете - 2014 година сме, не 1914 [beer]

Добре, че не всички в бранша са дребнави. Аз приключих с темата [beer] [beer] [beer]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: emo99   
Дата:   09-01-14 13:15

Dinev - нищо не си разбрал, защото не си прочел цялата тема.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: Божидар58   
Дата:   09-01-14 13:15

Тук има някои, които вземат 700лв, за да снимат сватба, нямат студио, не плащат данъци, а им се вижда много, ако им искат примерно 3лв за 6 малки снимки на хартиен носител. Айде моля ви се....
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: qavkata   
Дата:   09-01-14 13:16

imetev точно за примера с авто монтьора ви говоря, дали ще има разлика в цената на смяната на накладките ако той ги е купил или аз си ги донеса??? едва ли

Вижте няма как такива непопулярни тези да издържат. Цената е такава каквато прецини собственика. То и бензина сам можеш да си го налееш в колата, ама разлика в цената няма нали? За мен е обидно, когато клиента си мисли, че съм тъп. Аз бих отказал такива поръчки с мотива, че снимките за документи от собствен носител или аз да ви снимам е на една и съща цена. То вие и за разликата в цената за 1 час и за 24ч. може да не сте съгласни, защото материалите били едни и същи...да ама не.



Публикацията е редактирана (09-01-14 13:19)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: emo99   
Дата:   09-01-14 13:21

qavkata - Говориш за хитреене и тарикатлъци. Значи аз съм инвестирал в апарат, обектив,импулсно осветление, фон, компютър и т.н. Обработил съм си снимката и ти я давам за печат и ти ще ми искаш пак 3 лева, въпреки че не е снимана с твой апарат,осветление и не е хабено работно време за обработка ?! Кой е ТАРИКАТА в случая? Аз или ти?

 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   09-01-14 13:22

Кое му е сложното? Оставаш едина ФАЙЛ ЗА КОПИРАНЕ и ПИТАШ, повтарям ПИТАШ....колко ще ми струва??? Казват ти цената и ако не те устройва пожелаваш приятен ден и отиваш на друго място. Всеки си има политика на ценообразуване....може точно в този ден човека да има 300 процента надценка, или да НЕ КОПИРА този формат, или каквото и да е [smile] Вижда ми се, че тук сте неподредена каста безделници, които им е крив живота [beer]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   09-01-14 13:23

Все едно всичките сте раждани във Версай [cool]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: Dinev   
Дата:   09-01-14 13:32

emo99 (в кръга на шегата), така и така си инвестирал, вземи си и една машинка,та да си ги принтваш и кълцаш както ти е густо [beer]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: Aleksandr   
Дата:   09-01-14 13:46

Когато съм си заснел, обрбаотил и лепнал 4 пъти - моите хора ми взимат точно като за снимка 9 Х 13. Никакви 3-4 лева!

 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: emo99   
Дата:   09-01-14 13:46

Dinev - за машина съм се сетил още преди 20 години, но тогава нямах достатъчно пари. Сега положението е друго. Много ателиета се затвориха по понятни причини. Хората все по малко копират снимки на хартия. Аз съм си избрал фото с което работя от 20 години. Копират ми снимки за документи,бележници и т.н. за 0,20лв. Сменят ми бокса с хартия само за една снимка и ми копират снимките веднага. Така трябва да се работи!
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: CDman   
Дата:   09-01-14 13:47

http://www.youtube.com/watch?v=CfCeSmjkzO4


Наздраве ! [beer]

 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: chovecheto   
Дата:   09-01-14 13:49

Спорът е тотално безмислен. Ако клиента си е наредил на подложка еди какъв си размер,образа си или каквото си ще във паспортен или друг формат, си заплаща цената на съответния размер.Няма никаква логика да му се иска цената за снимки за документи. Ако се снима на място или има файл неоразмерен по гореописания начин си заплаща цената на снимки за документи. Повечето читави ателиета работят на този принцип, останалите правят селски тарикътлъци!
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: fove   
Дата:   09-01-14 13:57

Предполагам,че правите разлика между файл с оразмерени снимки, които след принта са в размер 3.5/4.5см.-4бр. и клиентски файл със заснета физиономия пред кухненския шкаф и резолюзия 300/400.Какъвто е масовият случай.



Публикацията е редактирана (09-01-14 14:08)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: Dinev   
Дата:   09-01-14 14:03

Демокрация е, всеки да си таксува колкото иска. Като няма клиентела затваря и толкоз! Пък като не ви устройва, търсете фото с цените които търсите. Фотото до нас взима по 4лв в центъра може и по 0.40 да таксува,но ако ми трябват спешно и трябва да паля колата...парите за бензина,дето ще го изгоря,по-добре да ги дам на човека, да си нахрани семейството!
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: 798099   
Дата:   09-01-14 14:32

Осатавам с впечатление, че някои хора просто спорят, да не кажа зъбят се, без да обръщат внимание на фактологията! А тя е проста - щом има обявен ценоразпис, той трябва да се спазва. Както каза някой по-горе, ако в ценоразписа пише: копиране на снимки за документи от файл на клиента - толкова пари", всичко е наред.
Всякакви приказки от сорта колко струвала техниката, колко ток харчела и колко бил наема са излишни подробности, които нямат връзка с основния въпрос на колегата. А той беше, защо му се иска да заплати цена, по-висока от обявената в ценоразписа. Апропо, това е достатъчен повод да сезира данъчните...
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: DD5   
Дата:   09-01-14 14:38

imitev ,

за пустия манталитет и мисленето говорих, но не си ме разбрал....

Много дребнавост и злоба, а малко позитивно мислещи хора останаха в таз България наша...
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: Rand   
Дата:   09-01-14 14:41

Автор: 798099
Дата: 09-01-14 14:32
А той беше, защо му се иска да заплати цена, по-висока от обявената в ценоразписа. Апропо, това е достатъчен повод да сезира данъчните...

КЗП по-скоро.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: 798099   
Дата:   09-01-14 15:01

Може и КЗП![beer]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: theallseeingeye   
Дата:   09-01-14 15:21

"щом има обявен ценоразпис, той трябва да се спазва. Както каза някой по-горе, ако в ценоразписа пише: копиране на снимки за документи от файл на клиента - толкова пари", всичко е наред.

Това е ясно и никой не спори, ако не ти изнася си излизаш. Въпросът е, че е абсурдно да има такава цена. Снимката си е снимка, какво значение има предназначението??? Баба ми например си носи такива "паспортни" снимки на децата си в портмонето ... как ще я таксуват за такава снимка след като реално употребата и не е в документ? И примера с доматите и ресторантите е също толкова абсурден - доматите са на еднаква цена в магазина и никой не ти държи сметка как ще ги употребяваш, няма различни цени за домати за супа, домати за салата или домати за спагети ...
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: metodiev_martin   
Дата:   09-01-14 17:56

Автор: Божидар58
Дата: 09-01-14 13:15

Тук има някои, които вземат 700лв, за да снимат сватба, нямат студио, не плащат данъци, а им се вижда много, ако им искат примерно 3лв за 6 малки снимки на хартиен носител. Айде моля ви се....




В това изказване има толкова смисъл, колкото в изказване на волен сидеров пред симпатизанти [smilie5]

Айде моля ви се....

Щом искам една снимка 10х15, чиято цена е 35-40 стотинки, НЕЗАВИСИМО какво има на нея, аз трябва да заплатя 40 стотинки.
Ако искам на файла ще поставя текст от 0 и 1, ако искам ще си направя пъзел, които после да изрежа и продам за 50лв, ако искам ще сложа 100 х 150 малки снимчици.
Печатат, документа който съм дал, ако не е оразмерен правилно копират го такова каквото е и се приключва.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: грегари   
Дата:   09-01-14 18:49

може да сте велики математици ама не сте практици....
в крайната цена освен себестойността на материала+труда+други, има и "потенциални ползи за купувача", в които иска да топне хоботчето и продавача.
за реклама, за документи, за пред съда, или някаква друга комерс цел.....плащаш такса. така е!
що не питате каката в общината, съда, митницата....що ви взема 10ки лева за едно принтче А4, аа??
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: pmartinov   
Дата:   09-01-14 19:05

"Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество — винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава."
Атанас Буров (1875 - 1954)


 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   09-01-14 19:14

Хахах, другия път като отида си печатам снимки, ще искам кописта да ми плаща, щото ще има ползи от тях- естетическа наслада най-малкото [smilie25] [smilie25] [smilie25] [smilie25] [smilie25]
А иначе е абсурдна ситуацията... аз не бих ги платила, не заради 4,5-те лева, а заради начина по който се опитват да те изкарат балък. [smilie23]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: iliyanb   
Дата:   09-01-14 19:18

Всички Недялковци от Биг Брадър, собственици на фотостудия наскачаха в темата. А те са едни обикновени тарикати на дребно.



Публикацията е редактирана (09-01-14 19:19)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: Патаран   
Дата:   09-01-14 19:38

И на собствениците на фотостудия завидяхте [smilie5]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: elena19   
Дата:   09-01-14 21:28

Нека ви дам подобна случка,само дето не е във фото студио,пък ми кажете после кой е прав:
Миналата година,когато се женихме искахме да си направим една малка торта и другото да са мъфини,тъй като сватбата беше на открито,в средата на лятото.Отиваме в сладкарското ателие-цената на 1 брой мъфин 2,60. Питам жената ако глазурата отгоре не е в бяло(да кажем кафяво или синьо) ще има ли промяна в цената.Отговор - не,това не се променя,само ако искате някакви допълнителни орнаменти.Всичко ок.След което ми казва,че шефката и я няма и ще ми звънне, за да ми каже цената за определен брой мъфини,малка торта и две питки.През цялото време не ме пита по какъв повод ми трябват.Ок,разбрахме се.
След 1 час ми звъни въпросната шефка: Здравейте,искали сте да ви кажем цена за еди кое си,еди колко си бройки.Обаче,служителката ми не ви е питала за какъв повод ви трябват....Отговарям и,ами за сватба.Можете ли да познаете каква цена ми обяви за бройка на мъфин- 4.50 с обяснението,че за сватба мъфините били "бутикови"

Или пък на другото място,мацката ми заяви,че понеже съм искала странна комбинация за цветовете на тортата(шоколадово кафяво и тюркоазено),да не съм се учудела ако шефката и реши да смени цветовете,защото можело да и се сторят не добра комбинация[smilie10]

 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: metodiev_martin   
Дата:   09-01-14 21:58

Автор: грегари
Дата: 09-01-14 18:49

може да сте велики математици ама не сте практици....
в крайната цена освен себестойността на материала+труда+други, има и "потенциални ползи за купувача", в които иска да топне хоботчето и продавача.
за реклама, за документи, за пред съда, или някаква друга комерс цел.....плащаш такса. така е!
що не питате каката в общината, съда, митницата....що ви взема 10ки лева за едно принтче А4, аа??



Ти и всички "недялковци", както ги оприличи iliyanb сте се главозамаяли, да не кажа умопобъркали.
Какви реклами, какви потенциални ползи, какви 10лв за лист А4?
Я се аргументирай, като дадеш пример къде точно за да ти преснимат нещо ти искат 10лв?
Сега ще кажеш, че и мастилото за печата при нотариуса не е 10лв, но нещата са коренно различни.
Къде вкарваш между шамарите красивото словосъчетание "потенциални ползи за купувача"?
Много ви е далече икономиката, много са ви далече и икономическите теории и понятия. Да не говорим, че явно голяма част от защитниците на тезата за 6-те лв за снимка 10х15 са селски фото баровци тарикати, които за поръчка за над 100 броя снимки, тичат до фотото с минилаба в съседния град, че фотопринтерчето канон много ще се узори, а и мастилата за него скъпи.
Пак питам, ако отида и си направя снимката на пъзел, пак ли трябва да платя 6лв? А ако искам снимка 20х30, която да си залепя на календар, 30лв за работен календар ли трябва да платя?
Същите вие, които обикаляте училищата и снимате абитуриенти, по 40лв на албум ли трябва да плащате, когато ги поръчвате от големите студия? (какъвто е случая с 95% от "фотографите") И там презумпцията в случая е, че въпросните албуми, вие ще ги продадете на учениците и не трябва да плащате редовната цена от 20лв а двойна такава, защото е с комерсиална цел.
Много ще се радвам да попадна на някой такъв тарикат, които ще ми каже - ами виж сега, тая снимка 10х15 ще ти струва 6лв...
https://photo-forum.net/joro/emoticons/luk.gif
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: Патаран   
Дата:   09-01-14 23:29

Праза лекува творчески напъни водещи до хемороиди [smilie5]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: mmjm   
Дата:   09-01-14 23:37

""Кое е едно от най-слабите ни страни в България? "
Клиента"

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
Добре е да запомните, че клиентЪТ винаги е прав - тази максима е валидна в цял свят и е основна движеща сила в търговията.[beer]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: Rand   
Дата:   09-01-14 23:39

Ей, големи драми.

- Добър ден, колко ще ми струва тази снимка разпечатана 10 на 15.
- 6 лв.
- Защо?
- Защото е за документи.
- Довиждане, лек ден!
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: mmjm   
Дата:   09-01-14 23:42

Интересно снимка на жена ми по цици да речем, колко ще ми струва, тъй като мога да имам финансова изгода от нея?
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: Патаран   
Дата:   09-01-14 23:46

ето това виси на видно място


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/hzhm6751.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2014-01/uoyu7024.JPG


http://podaraci-bg.com/pictures/2009/04/01/prd_355_bbig_1238582338.jpg



 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: iliyanb   
Дата:   09-01-14 23:51

Ясно, Недялковци, заспали дълбок зимен сън в далечната 1985 г. и нежелаещи да се събудят. В студията им висят такива табелки, на голфчетата слагат розов китайски ксенон.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: Rand   
Дата:   09-01-14 23:54

Автор: mmjm
Дата: 09-01-14 23:42
Интересно снимка на жена ми по цици да речем, колко ще ми струва, тъй като мога да имам финансова изгода от нея?

Без да видим някаква снимка няма как да кажем колко би струвало отпечатването и. [smilie18]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   09-01-14 23:55

Последния писал е тъп та вдлъбнат и сега ще му обясня защо
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: mmjm   
Дата:   09-01-14 23:55

"-Ако не ни губи времето."
[smilie18] [smilie18] [smilie18]
Гении в областта на търговията и услугите.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: iliyanb   
Дата:   09-01-14 23:57

Айде нема нужда. легам си, а ти разкажи некоо разказче като снощи на аудиторията.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: dolmov   
Дата:   10-01-14 00:02

Аз си знаех, че форума е пълен с много дървени философи, ама чак толкова не съм предполагал.. Визирам тия, за които е нормално да кажем 5лв за принт и 5лв за снимане, обработка, запис на изображенията на диск, принт и рязане да са с цената на една услуга. А ние плащаме услугата.. А нали имаше една приказка "който плаща, той поръчва музиката"..
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: mmjm   
Дата:   10-01-14 00:03

Rand говоря по принцип, хора разни, вкусове разни, та не е важно дали на операторът му харесва, а презумцията, че може да има финансова полза по принцип.
Та 30 ст. или цена за еротика?
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: Патаран   
Дата:   10-01-14 00:06

Автор: mmjm
Дата: 09-01-14 23:55

"-Ако не ни губи времето."
[smilie18] [smilie18] [smilie18]
Гении в областта на търговията и услугите.



гения от фотографската работа има 3 джипа и кабрио и чака сив Дф да се появи в търговската мрежа а философите нека си чешат езиците [smilie5]

редактирам, в малкия ми град хората ме уважават и са доволни от работата ми



Публикацията е редактирана (10-01-14 00:25)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   10-01-14 00:07





Публикацията е редактирана (10-01-14 00:14)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   10-01-14 00:10

Повечето, които пишете сте абсолютни дилетанти и сте достойни граждани само по писания, инак сте деградивни ибществени еденици [smile] Давам пример: предлагам услуга репродукция на стара черно бяла снимка с много леки корекции ( макар, че може и пълна реставрация и оцветяване , но това е друго) увеличена и откопирана на А-3 цената ми е 12-20 лева и нагоре и определено правя подобни неща минимум по две на ден. До мен има копирен център които извършват ПОЧТИ същата услуга за 3 лева , правят по три такива на седмица :-) моите клиенти са ми 99 процента постоянни клиенти и си говорим на ТИ и си пращаме поздрави на децата си. Никой никаго не лъже, нямаме право да се лъжем Така, че малцина от вас биха могли да ми говорят за обслужване.....определено сте ми смешни.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: mmjm   
Дата:   10-01-14 00:18

"Повечето, които пишете сте абсолютни дилетанти и сте достойни граждани само по писания, инак сте деградивни ибществени еденици"
Това в учебника по политикономия ли го прочете?
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   10-01-14 00:21

Не, от един фотографски форум го видях, пълен с капацитети [smilie5]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: metodiev_martin   
Дата:   10-01-14 00:22

NORMAN-KUK и и Патаран с "джиповете кабрио" сте смешните в случая защото с писанията си, доста сте се отклонили от темата.
Как ще ми обясниш, че една снимка 10х15, изкарана от минилаб със себестойност 2 стотинки, веднъж ще ми струва 24 стотинки, веднъж 5лв?
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: boZo   
Дата:   10-01-14 00:31

Патаран, NORMAN-KUK, тук никой не конкретизира точно вас, не знам защо така подскачате.
metodiev_martin, от минилаба идва малко повече от 2 стотинки себестойност...
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   10-01-14 00:32

Ще ти го обясня, много лесно: Ангажиране на производствено време, експресна поръчка, неформална поръчка, минимална бройка, фирмена политика, и други [smile]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: Патаран   
Дата:   10-01-14 00:32

Автор: metodiev_martin
Дата: 10-01-14 00:22

NORMAN-KUK и и Патаран с "джиповете кабрио" сте смешните в случая защото с писанията си, доста сте се отклонили от темата.
Как ще ми обясниш, че една снимка 10х15, изкарана от минилаб със себестойност 2 стотинки, веднъж ще ми струва 24 стотинки, веднъж 5лв?


еми зависи от отношението ти - свободна страна - демокрация,

пресен пример от вчера - идва таксиметраджия за визитки със снимка на колата.
- колата мръсна той иска да я измием с фотошоп или да намерим същия модел в нета да я боядисаме жълта и да пишем такси - и нали струват 5 лв 50 визитки.
отговора е - окей само че услугата струва 50 лв за 50 визитки и като бонус ще изкарам маркуч и ще ти измия таксито [smilie5]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: boZo   
Дата:   10-01-14 00:36

Визитка на минилаб?
NORMAN-KUK
Определено любителско копиране 10х15 за 3лв/брой дава най-голям принос за загуба на производствен ресурс [smilie18]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: Патаран   
Дата:   10-01-14 00:43

Бозо, визитка със снимка на таксито барабар с регистрациония номер е един вид реклама и застраховка че чужденеца на боровец няма да бъде измамен колкото и да повтарят тук форумните корифей че всички частници са измамници
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: stown   
Дата:   10-01-14 00:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: iliyanb   
Дата:   10-01-14 00:47

трия, че вече ми е смешно. Давам ви свободно студио-бизнесмени. Успешен бизнес и наслука в риболова.



Публикацията е редактирана (10-01-14 00:53)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   10-01-14 00:51

Гледай сега: Влизаш...добър ден, добър ден. Колко струва една снимка? 30 стинки. Добре имам една качена в дропбокс, може ли да я сваля. Сваляй....Сваляш я, ама може ли ...., може, всичко може, но не е 30 стотинки [smile]. И ще ти кажа защо? Ти добре си я направил портретна в домашни условия, но си я правил в къщи на еди кой си монитор с еди какво си. Не казвам, че ти е лош монитора , но не е същия като моя и ако искаш да останеш доволен аз трябва да отделя на твоя файл доста повече време, от колкото на тези които са се снимали пред Александър Невски.
и като ти го обясня това в по-ХУДОЖЕСТВЕН СТИЛ И С УСМИВКА, ЩЕ ТЕ УБЕДЯ, ЧЕ продукта който желаеш да получиш не струва 30 стинки, а доста повече и ти ще ми повярваш, че е така [smile] За това казах в самото начало, че е имало неразбирателство клиент-консултант [smile]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: boZo   
Дата:   10-01-14 00:53

Да де, файл като файл, ама на гърба на визитката ще има отрязаци от надпис Fujicolor Crystal, примерно...
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: Патаран   
Дата:   10-01-14 00:59

първо не виждам къде е драмата че има знак на хартията на гърба и второ имам още 10 принтера, да съм споменал някъде че визиткита се правят на лаба
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: iliyanb   
Дата:   10-01-14 01:02

50 лв за 50 визитки щото прилагаме и фотошоп умения. па и ръчно миене на колата. намирали в нета такси и го боядисвали. хахахахахаха. бегай бързо в комиците.



Публикацията е редактирана (10-01-14 01:05)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: Патаран   
Дата:   10-01-14 01:09

прати ми меил на лични утре да ти изпратя снимката на мръсното такси и готовата визитка
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: iliyanb   
Дата:   10-01-14 01:28

забравих да питам за фотошопчето плащате ли или там вече минавате тънко? мейл няма да ти пращам, ще ме извиниш ама качи визитката тука ако е удобно и ако не е много трудно.

и 50те лева от 50те визитки задължително в рамка и на стената до табелата.



Публикацията е редактирана (10-01-14 01:31)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: sir_sky   
Дата:   10-01-14 07:30

Ами ето и как е на изток в Япония:

Няма абсолютно никакъв начин да се промени цената на принта в зависимост какво има на него, ама абсолютно никакъв! Можеш да си слагаш каквото искаш на файла, и да си го нареждаш както си искаш! Във 'фототата' нямат никакво право да се бъркат в това какво принтираш!

Това дето се мъчат да го прилагат още в БГ си е загубена кауза, и едва ли ще продължи дълго...

Друг е въпроса ако нямам снимки на файл които да принтирам, и трябва да си извадя паспортна снимка, има навсякъде машини за само-снимане, отнема по малко от минута но около 6-те лева (тукашни пари) за 4-5 снимки едва ли бъркат някой тукашен бизнесмен като се има предвид за какво заплати става дума, във фототата също цените са подобни!



Публикацията е редактирана (10-01-14 07:58)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: Filipov   
Дата:   10-01-14 08:29

Ето това е - 2 ст е разхода на 10/15. Всички ателиета да си прекалкулират цените. Браво бе!
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   10-01-14 08:53

Що се правите на "ущипани госпожици" ? Никой не ви смята цената, на която ви излиза на вас снимката. Но за вас при клиент който си носи файла ви е все едно дали на него има цветенце или 4 лица. За вас разхода е един и същ. Ако вие снимате, обработвате, печатате, тогава имате възможността да си калкулирате цената. И не е като клиента да не цени труда ви. И аз съм влизала във фото с апарата и спешно да искам да печатам снимка от картата, че отваряхме роу файлове, които се оказа че девойката зад щанда не може, че какво ли не правихме, но... накрая ми искаха цената на разпечатката. Аз естествено оставих много повече, защото им загубих време. Ако цакате клиента на дребно и клиента ви ще цака вас.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   10-01-14 09:30

Дали е цветенце, мачка, кокершпаньол, или си ти на снимката, ако е една и трябва да ти я свалям от пощата, телефона или таблета цената е ТРИ лева - рекламации не съм имал [beer]



Публикацията е редактирана (10-01-14 09:32)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   10-01-14 09:46

Само пликчето в което ще си получиш снимката ми струва 19 стотинки, авторско , бутиково, от еко материал, мулти функционално [smile]



Публикацията е редактирана (10-01-14 09:49)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: 798099   
Дата:   10-01-14 09:55

Някои хора тук, като нямат смислено обяснение за странното ценообразуване, се чудят какви аргументи да извадят от джоба, за да се оправдаят.
Ясно беше казано - човекът дава файла и иска копие. Не държи отговорен за качеството на копието фотоателието. Каквото е направил, това е получил. Какъв Фотошоп, какви 5 лева?

За съжаление, това "продуктово" ценообразуване не касае само снимките за документи. Само си спомнете какви пари взимат на абитуриентките за да им направят прическа... За сватба направо не ми се говори.

Колкото до "професионалните" снимки за документи, ще кажа следното: преди две години снимах сина си за ученическа лична карта и бележник. Снимките са с размери по-малки от стандартните за документи - някъде около 25х35 мм. Отпечатах ги на лазерен (!!!) принтер върху хартия 140 gr/m2 и това беше!
Тази година, понеже се острига "0 номер", отиде да се снима във фотоателие. Е, колкото и да ми се ще, не мога да кажа нищо добро за снимката... Не, че моите бяха шедьоври, ама за 5 лв. можеше да вложат поне малко старание. Най-малкото, можеше да съобразят размера, защото след изрязването, остава да се вижда само едно лице.

 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: GM   
Дата:   10-01-14 10:46

Бай Ганьо е жив!!!

Буров е напълно прав!![smile]



Публикацията е редактирана (10-01-14 10:50)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: mitku   
Дата:   10-01-14 11:31

Дреме ми колко е във фотото. Аз си ги правя на моя принтер и хем е по-качествено, хем е по-удобно... хем няма "изненади" в цената (макар и да е спорно кое е по-евтино). Иначе е факт, че няма да се изцепя да пусна 1000 сники "от олинклузива в Кушадасъ", ама не ми и трябват. [smilie7]
Но истината винаги има 2 страни. И обикновено всеки е прав за себе си и си има своите причини. Но лично аз на подобно отношение към клиента и тарикатлъци на дребно им викам "бизнес по български". Сигурно хората по фотостудиата си имат своите причини, но аз бих задал въпроса така - като разочароваш някой нов клиент за жълти стотинки (да кажем за 3 лв.), той дали ще се върне после пак? Дали има смисъл от подобни Бай-Ганьо-вщини? Кел-файда, че ще го працакаш с 3 лв., като повече никога няма да се върне... Толкова ли струва реномето на една фирма... 3 лв.? [smilie8]



Публикацията е редактирана (10-01-14 11:32)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   10-01-14 12:48

Точно така, проблема е народо-психологически. И този проблем го има само при софиянците [smile] имате един комплекс, че постоянно сте прецакани, излъгани, крив ви е света постоянно, търсите си и си създавате проблеми. Такива са ви и фотостудиата....лицемерно обслужване без да създавате задоволство у клиента (независимо от цената) [smile] Нервно шофирате, свиркате по кръстовищата още на жълто, купувате си коли на безсмислени лизинги, пиете антидепресанти, не правите секс с жените/мъжете си, изкарвате си гнева по интернет форумите, защото имате смелост. Всичко е до човешки взаимоотношения, никой според мен няма за цел да лъже клиентите си, но са ви закърнели истинските човешки качества при взаимоотношенията с околните [smile] При една теоритична ситуация, без да познавам лично никой, бих се срещнал с всеки от вас в ролята на клиенти, да видим дали ще има недоволни? [thankyou]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: iliyanb   
Дата:   10-01-14 12:54

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Разкажи и некоя история за снимани ху----ве като от онази вечер, моля те![smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   10-01-14 13:03

Ако искаш мога да ти стана личен смехотерапевт, но не знам дали нема да ръндзаш после по форумите, че ти е било скъпо и си прецакан.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: DD5   
Дата:   10-01-14 13:41

NORMAN-KUK ,

не искам да ставам адвокат на софиянци, но гореописания СОФИЙСКИ КОМПЛЕКС е много точен, но за 80% от софиянци, но такива които живеят на една туба бензин от София или са се преселели там защото в техните си населени места са останали без хляб и го търсят у Гулемото Селу...
То вече кореняците софиянци са на изчезване[smile]
Познавам доста кореняци софиянци, които са съвсем различни от гореописания профил...
/а аз съм роден в Поморие и там си живея-морето си е море -другото го знаете от Хемингуей [smilie25] /
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: metodiev_martin   
Дата:   10-01-14 14:15

Филипов, в една тема пусната от фактор.бг спореха за себестойността на една снимка 10х15 от минилаб. Там видни "фотаджии" се хвалеха че химия-хартия за 10х15 им излизало около 2 стотинки.

Ти добре си я направил портретна в домашни условия, но си я правил в къщи на еди кой си монитор с еди какво си. Не казвам, че ти е лош монитора , но не е същия като моя и ако искаш да останеш доволен аз трябва да отделя на твоя файл доста повече време, от колкото на тези които са се снимали пред Александър Невски.
Айде нема нужда от толкова лоялности, чрез които снимката да стане от 30 стотинки на 5лв. Отнасям файл за печатане, упоменавам каква поръчка искам и след 24/12/1час 10 минути идвам и си взимам снимката за стойността, която е обявена в ценоразписа.
Какви жълти таксита, какви визитки, какви автомивки с фотошоп. Стига с тия локуми. Искам 6 паспортни снимки, които да подаря на баба си, леля си и родата на село. 6 снимки, които съм събрал с един документ 6x4 инча 300dpi и това е.
като ти го обясня това в по-ХУДОЖЕСТВЕН СТИЛ И С УСМИВКА, ЩЕ ТЕ УБЕДЯ, ЧЕ продукта който желаеш да получиш не струва 30 стинки, а доста повече и ти ще ми повярваш, че е така
Когато стигна до външната врата и се представя че съм данъчен инспектор, със сигурност усмивката ти ще замръзне и ще се почнат едни измислици в художествен стил, че само сега си забравил да ми дадеш фискален бон, че разликата в касата и апарата идва от това, че вътре си сложил едни лични пари в обедната почивка и ... и накрая ще има:
- абе 30 стотинки, добре ли е за снимка 10х15? Абе сега за стотинки ще се занимаваме, подарявам ти я тази снимка [smilie5]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: GM   
Дата:   10-01-14 17:22

metodiev_martin, Вие с какво си изкарвате хляба, ако не е тайна?
Да не би да работите в офис в столицата?[smilie11]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: iliyanb   
Дата:   10-01-14 17:30

metodiev_martin,

няма смисъл от повече обяснения тука. Друго е ако влизаме да се посмееме от време на време. Аз довечера пак ще проверя за някоя история като първата вечер - ако има има, ако не здраве да е. Тука нещата отидоха на София-провинция, а то не е хубаво, щото и в нашата София си има още такива тесни социалисти. То това не е до къде живееш и къде си се родил.

Таксиметров шофьор му бил платил 50лв. за 50 визитки.[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (10-01-14 18:57)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: GM   
Дата:   10-01-14 18:32

Не бе щото в столицата всеки 5 работил в администрацията. Пък ние трябва да си плащаме данъците и за тях да има.Та в безкрайните почивни дни да се изнизват към провинцията да подишат чист въздух[smilie3]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: iliyanb   
Дата:   10-01-14 18:52

GM, ако обичаш без всеки пети и знаменатели. Не си ти тоя на който ще давам отчет колко данъци съм платил, нито искам някакво признание за тях. Ако у ваше село нема администрация, на която да плащате данъците, си е ваш проблем. Тук коментираме принципни неща, а кой къде работи, недей да береш грижа. Гледай си новините по първа и си чети статистическия справочник за всеки пети и всеки десети. Уточних, че не е нужно да диференцираме София и провинция в предишния си пост, ама ти напъваш та напъваш. Ако нема с кой да си говориш за политика и равноправие, пусни ми на лично телефон и ще ти звънна, да не се набутваш, таман ще ми мине за разход и няма да плащам данъци.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: mmjm   
Дата:   10-01-14 19:16

Не ми стана ясно, защо на снимката пред "Александър Невски" не трябва да се отдели време и внимание, може би съм готов да платя за нея пъти повече, поради някакъв сантимент, отколкото за т.нар. документна снимка (тези за бележниците са пълен т...к ).
Р.Р. Ако ме убедиш, и наистина свършиш нещо полезно с, който и да е кадър съм готов да платя за доброто отношение и вложения труд, но промяна на цената, само защото си преценил, че това е снимка за документи ...не става.



Публикацията е редактирана (10-01-14 19:23)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   10-01-14 19:53

Да, абсолютен синдром на малоценност!!! Всички, които го имат този комплекс или работят нещо с което прецакват клиентите си и очакват и тях да ги клеснат на всеки ъгъл, или просто постоянно си ги цакат [smile] Примерно, най вероятно са минали през вас ония сектанти от Цептер, намамили са жените ви да си купят най-обикновени тигани и тепсии за по 1000-2000 лева, минало се е половин година и сте разбрали че сте пре..ни! После са минали ония с прахосмукачките, и сте се набутали с един кашон за 5-6 бона, който го ползвате веднъж в годината и там още по яко сте се нахендрили.....,но това никой няма да си го признае, защото ще ви се смеят и врабчетата и сега си имате постоянен комплекс, че някой ви ебава. И видиш ли, влезнали сте в едно фото и вместо 50 стинки сте платили с лев и 50 повече....и край, хванахме ги тия които ни цакат, селски тарикати, бай ганьовци, вие мен ли ще прецаквате бе еййй! [smile] ....А, онзи с примера с данъчните, най-вероятно освен всичкоото изредено отгоре му се е случило и още нещо. Сигурно чисто новата му кола(някоя грозна дачия), са я откраднали и застрахователите не са му признали каското и той е със още двайсетина бона задна, ама чакай сега как ще плаща 2 лева вместо 50 стинки [smile]



Публикацията е редактирана (10-01-14 19:57)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: iliyanb   
Дата:   10-01-14 19:57

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   10-01-14 20:00

Човеко, много си забавен [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: iliyanb   
Дата:   10-01-14 20:03

Апелирам админите да се смилят над тези хора със студията и тепсиите по 2000 лв [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] и да затворят темата, защото авторът явно няма да го направи. Да се смилят и над нас, че ще умрем от смях.

П.П Щастлив съм че си получих историята и за тази вечер.

(някоя грозна дачия) [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (10-01-14 20:05)
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: chrisnoch   
Дата:   10-01-14 20:31

NORMAN-KUK,
Провинциализмът не е диагноза за месторождение, а за начин на мислене!
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: asahi   
Дата:   10-01-14 20:46

Кажи къде ти е ателието, та да сме отрано запознати с порядките.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: burningice   
Дата:   10-01-14 21:47

И в нашия край дерат яко кожи за тези малки снимчици, но какво да се прави 'ден - година храни'!
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: dolmov   
Дата:   10-01-14 22:08

Изясни ми се начина на мислене на тия, дето взимат различни пари според съдържанието на снимката, а не спрямо това те каква работа извършват реално..
Благодаря на всички, които се включиха!
Някой ако иска да пусне виц по темата, има още по-малко от 2 часа - товава смятам да бия катанеца :[smilie21]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: mmjm   
Дата:   10-01-14 22:14

http://vbox7.com/play:b83d5ff7
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   10-01-14 22:17

Другия път ако искаш да си правиш евтини снимки 9/13 ги нареди по 4 върху бланка 18/24 и после ще си ги набичиш у вас на гилотинката и ще спестиш още [smile]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: iliyanb   
Дата:   10-01-14 22:18

Призовавам авторът да затвори темата по-рано от предвиденото, че нещата изпростяха безнадеждно.
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: Патаран   
Дата:   10-01-14 22:24

Мислех да разясня нещо за снимките за бележници ама като ще затваряш темата ще чакам някои пре..ан от цептер и рейнбоу да отвори отделна тема [smile]
 Re: Снимките за документи и цената им за копиране..
Автор: dolmov   
Дата:   10-01-14 22:30

Не ми се четат повече малоумни обосновки за цената от 3-5лв..
https://photo-forum.net/joro/emoticons/011.gif
 

 Авторът е затворил собствената си тема.