Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Нивелир за фотоапарат
Автор: Божидар58   
Дата:   09-01-14 17:19

Някой ползва ли това нещо. Много често при снимане изкривявам хоризонта и после се налага да го изправям с фотошоп. Този нивелир, който се слага на мястото на външната светкавица само при статив ли се ползва?

Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: atrifonov   
Дата:   09-01-14 17:20

ползвам вградения в апарата

Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: Alsand   
Дата:   09-01-14 17:24

В допълнение - ако апаратът ти няма вграден такъв, можеш да си купиш специално външен, като той се поставя на мястото на светкавицата.

Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: gbdesign   
Дата:   09-01-14 17:55

Удачни са само ако снимаш от статив. Но пък хубавите стативи си имат вграден нивелир.

Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: Esper   
Дата:   09-01-14 18:01

При наличие на вградена функция колегата едва ли би се интересувал от външен такъв [smilie5]

Аз ме съм ползвал външен но ми се струва, че че няма да бъде изобщо използваемо ако става въпрос за снимане през визьор.
Как ще се ориентираш къде си ако нивелира ти не е в кадъра?
Ако се снима на дисплей или на статив става.
Мисля, че са сравнително рядко случаите, е които тази идея ще бъде практична.

Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: nikton1954   
Дата:   09-01-14 18:05

Имам вграден, ама не го ползвам и след това много лесно го оправям с Capture NX, става за секунда / е, малко се губи от кадъра, колкото по-криво толкова повече губиш /.

Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   09-01-14 18:57

Има няколко вида, с едно, две и три нива, като течността е Фосфорицираща. Най новия хит е нивелир със светодиодна индикация.

Полезни са работа, ако се ползва статив за панорамни и интериорни снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: Божидар58   
Дата:   09-01-14 21:57

Благодаря за мненията.

Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: hotsnail   
Дата:   10-01-14 00:04

на сносните стативи има нивелири т..е тоя на мястото на светкавицата е леко безсмислен.

По добре е апарат с нивелир и по възможност да не е ДСЛР.

На Сони апаратите е най-доброто което съм виждал с две оси и се визуализира страхотно. (Олимпус и Никон са доста странни, другите марки не съм ги пробвал)


http://media.t3.com/img/resized/so/xl_Sony_NEX-7_screen_624.jpg





Публикацията е редактирана (10-01-14 00:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: stown   
Дата:   10-01-14 00:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: hotsnail   
Дата:   10-01-14 00:42

stown показвай по хубаво ако има.

Аз показвам каквото съм видял. Никон и Оли използват индикация подобна на тази за корекция на експозицията т.е. чертички на ляво или на дясно от центъра в зависимост от наклона. Първо са само по една ос, второ не са много интуитивни.

ПП И да убеден съм че НЕКС-7 е най-удобния фотоапарат правен някога, преди да изкарат А7. (за любители. Д700, Д800, Д4 и други са си за профита и не ща да се занимавам с такива)



Публикацията е редактирана (10-01-14 00:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   10-01-14 00:59

това сони го метри през прозореца и се отърви от него[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: chrisnoch   
Дата:   10-01-14 02:03

stown,
баби-играят-с-теб,
'Що се държите като в детската градина? [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: fotorafi   
Дата:   10-01-14 10:21

Имам излишен,вънщен, подвижен малък нивелир. Удобен и специален за фотографски нужди.Обади се 02/840-18-55 и 0886-711-193 и ела да видиш и получиш. Рафи

Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: kvakioh   
Дата:   10-01-14 10:31

Най-добрите като показания са тези като кубче, трипозиционните. Имам на 2 от апаратите едни плоски, скъпи, който не вършат работа кой знае как, сложил съм ги основно да пазят леглата на светкавиците. 14лв за плоско на мястото на светкавицата, 17лв за кубчето.
Може и без някакви специални стативи, важното е в поне 2 равнини да показва, че е изправен и точно позициониран апарата.
П.П.Също е наивно детско да кажеш, че един апарат като имал някаква уникална екстра, значи е върхЪ. Добре, че вече само 1 остана да хФали Сони. Най-щастливия.

Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: Esper   
Дата:   10-01-14 10:51

Може би останалите производители не намират за чак толкова критична тази функция че да и мислят чак и интуитивен интерфейс :)

А и тези нивелири са евтини - като се окаже не функционален за камерата винаги ще се намери друго място, където да се бодне.
Поне тези с флуид в тях. Електронни не съм и виждал.

Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: chrisnoch   
Дата:   10-01-14 13:20

kvakioh,
Не се стърпя, нали?
"П.П.Също е наивно детско да кажеш, че един апарат като имал някаква уникална екстра, значи е върхЪ. Добре, че вече само 1 остана да хФали Сони. Най-щастливия."
- Кой е казал, че е "върхЪ"? И какъв ти е проблемът, че някой хвали Сони? Да не е забранено?

Божидар58,
Тези нивелири са пипкави и неудобни за работа, няма да ти помогнат да изправиш хоризонта. Стават само за снимки от статив. По-добре преценявай на око и коригирай допълнително в софтуера, ако се налага. Загубите от кропа обикновено са минимални.

Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: Alsand   
Дата:   10-01-14 13:24

Автор: chrisnoch: Ако снимаш пейзажи, намирането на правилния хоризонт е само една от причините да снимаш със статив. Колкото по-добре се справиш в момента на снимането, толкова по-малко ще трябва да пипаш после.

Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: kvakioh   
Дата:   10-01-14 13:30

Нивелирче, филтри, после никога не пипаш. На статива дори имам 2 балончета с течност, но не им вярвам. Нещата са комбинативни. Както казаха, основно със статив е добре да се слагат големите нивелири.

Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: thumper   
Дата:   10-01-14 15:44

Няколко съвета за изправяне на хоризонта при снимане:
- Гледай автофокусните точки - при повечето модели те са правоъгълници или квадрати, т.е. с прави линии. Следи тези, които са най-близо до хоризонта да са успоредни на него.
- Снимай с лай вю и пусни решетка на екрана (повечето модели апарати имат такава опция). По линиите на решетката ще се ориентираш по-лесно.
- Екстрата "виртуален хоризонт" е много удобна, но очевидно твоят апарат я няма.
- Снимай от статив, като гледаш нивелира на статива. Моят статив има два нивелира - на основата и на главата. Неудобно е ако снимаш на тъмно, трябва доста да се взираш в тези малки нивелири. Снимането от статив и като цяло ти дава време да обърнеш повече внимание на кадрирането.
- Външен нивелир - ако е фосфорен, би бил добро улеснение в тъмното.
Ако някой се сеща за още нещо - нека ме допълни. Ако нещо можеш да го направиш при снимането, не го оставяй за постпроцесинга (последващата обработка). Така пестиш време и повишаваш качеството на изображението си.

Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: satyno   
Дата:   10-01-14 16:19

Следи за сгради, стълбове, жици като ориентири. В края на кадъра подобни наклонени обекти могат съвсем да го провалят ако решиш да ги изрязваш. Ползвай някакъв софтуер( сопата) да ги "изправиш" ако качеството не се влошава драстично.


Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: thumper   
Дата:   10-01-14 16:37

Заради перспективата и ъгъла, под който гледаш сградите, точно те НЕ трябва да ти бъдат ориентир, за да е прав хоризонта. Да не говорим пък за жици.

п.п. И какви сгради сред природата?



Публикацията е редактирана (10-01-14 16:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: mihajlov2   
Дата:   10-01-14 16:47

Най-добрия нивелир за мен е "вграденият" в Лайтрум[smilie18] Има дори и автоматичен режим. Също много харесвам и "нивелира" в DXO. И в двете програми освен хоризонта мимоходом си "изправям" и перспективните изкривявания, както и всякаквите му там кусури от обективите - аберации и т.н.



Публикацията е редактирана (10-01-14 16:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: jigsaw   
Дата:   10-01-14 16:49

Изправянето на хоризонта в Lightroom 5 отнема между 2 и 5 секунди! Всички чудеса от технологично-трудово-финансов героизъм които някой се опитва да прилага за да си изправи апарата към момента на снимката са откровено безсмислени!

Отговори на това съобщение
 Re: Нивелир за фотоапарат
Автор: satyno   
Дата:   10-01-14 17:13

thumper - хем си прав за перспективата, хем не съвсем, щото зависи колко близо или далеч си от обектите. Снощи съм изправял разни колони, които са можели да служат за идеален нивелир. ( Но в 90% за жиците аз греша-)))



Публикацията е редактирана (10-01-14 17:20)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »