Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Помощ за избор на статив.
Автор: strballer   
Дата:   05-01-14 22:41

Здравейте,
дълго време снимах с Fujifilm HS20 и наскоро се реших да мина на DSLR. Най-вероятно следващата седмица ще поръчам Nikon D7100 с китов 18-105mm VR + 35mm f/1.8G. За първо време ще снимам с тях, но по-напред ще купя и по-хубави обективи, съответно общото тегло ще се увеличи. Знам, че стативът е доста важна част и трябва да е издръжлив. Изискванията ми са да е около 1.75м в разпънато положение и да има опция за снимане близко до земята (за макро снимки и други). Не е задължително да се купува от БГ магазин, може да е от eBay или друг онлайн магазин. Трябва ми възможно най-добрият вариант, като също така съм ограничен и от към цената. Не търся най-евтиния, а най-добрия от към цена/качество. Какво бихте ми препоръчали? Благодаря Ви предварително! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на статив.
Автор: PhotoBo   
Дата:   05-01-14 23:23

Иди на място в някой фото магазин и ги виж на живо! Тук всеки хвали каквото има, но всеки има различни критерии за оценка и предпочитания. Да не говорим, че така без споменат таван на бюджета е още по-трудно...
Аз мога само да ти кажа каква грешка да не правиш, а именно да не действаш импулсивно и припряно, така както аз направих и си взех, когато бях на екскурзия някакъв бюджетен BOWER, който ползвам при изключително редки случаи, добре, че не ми се налага често. Сега стои в багажника на колата, ей така за всеки случай [smilie23]
С добри впечатления съм останал от вида на един Benro в последстие, но не помня вече кой модел е... но не беше евтин, а и както казах - това, че на мен ми е допаднал и ми се е сторил стабилен, не значи, че и за теб ще е така.

ПП: Сега разглеждах малко по темата, харесах един карбонов, но не съм сигурен как ще ти е като бюджет и характеристики. На кратко става въпрос за Giottos GT8223 + глава 5011N, на кратко:
•3-way head
•3 leg sections
•22mm gauge legs
•Twist leg lock
•Reverse folding legs for easy transport
•Load capacity: 4 kg
•Minimum working height: 53 cm
•Maximum working height: 145 cm
•Weight: 1.2 kg


http://my.frooition.com/090334/images/GT8223-5011N.jpg





Публикацията е редактирана (05-01-14 23:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на статив.
Автор: strballer   
Дата:   06-01-14 00:30

Благодаря ти много за отговора, може би си прав, че за всеки ще бъде индивидуално. Погледнах статива, но ми се ще да има възможност да се разпъва повече. Иначе определено ще ми е от полза по-ниското тегло на карбона, защото ще го мъкна навсякъде с мен, като ходя из планините. :) Ще го обмисля като вариант. Отностно бюджета - склонен съм да дам и около 300-350лв стига наистина да има смисъл, затова ми се ще да ми дадете съвет заслужава ли се да се насочвам към по-скъпите стативи при положение, че техниката едва ли ще надхвърли 2КГ. При избора на апарата не ми беше толкова трудно, тъй като има куп сравнения в интернет, но за стативите въпросът седи по различен начин.. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на статив.
Автор: chepkata   
Дата:   06-01-14 07:50

Manfrotto 055 XPROB


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на статив.
Автор: kvakioh   
Дата:   06-01-14 08:52

Benro Angel сериите, Vanguard, Velbon Sherpa 5370 D...това като първоначални идеи до макс 320лв според избора.
Този Manfrotto 055XPRo няма глава. Иначе е добре.
Има доста възможности до 350лв, като най-добре е вариантите основа до около 200-250лв макс и 100лв глава. Това като база за прецизност, макрото и ниската точка и по-лесно нагласяне. И основата да не е с ябълковидна глава, ами трипозиционна.
По възможност да се избягват евтини варианти на Cullman и Manfrotto. При едните, въпреки гаранции и т.н. резбите за навиване са слаби и клиповете за заключване на краката са слаби. При вторите алуминият, който е вложен е слаб понякога.



Публикацията е редактирана (06-01-14 08:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на статив.
Автор: itilien   
Дата:   06-01-14 10:38

" И основата да не е с ябълковидна глава"

Toва от какви съображения го казваш? Защото аз съм на обратното мнение. Трипозиционна глава никога, ама никога не бих си взел, защото боравенето с нея е прекалено бавно и неудобно, за разлика от сферичните. И това не е само мое мнение - долу горе може да се обобщи, че почти всички пейзажни фотографи ползват сферични глави.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на статив.
Автор: deyan_de   
Дата:   06-01-14 10:42

"Toва от какви съображения го казваш? Защото аз съм на обратното мнение. Трипозиционна глава никога, ама никога не бих си взел, защото боравенето с нея е прекалено бавно и неудобно, за разлика от сферичните. И това не е само мое мнение - долу горе може да се обобщи, че почти всички пейзажни фотографи ползват сферични глави."

Просто трябва да е от по-стабилните/скъпи модели. Най-удобното е.[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на статив.
Автор: s_l   
Дата:   06-01-14 11:00

Не съм пейзажен фотограф, но по стечение на обстоятелствата чета редовно един форум пълен с пейзажисти и архитектурни фотографи. Така както ми изглежда, е че ползват доминиращо трипозиционни глави и то с предпочитания към "geared" такива. Най-много се харесват Arca Cube, Arca D4 Geared, Manfroto 405. Разбира се това почти няма връзка с темата, или поне не е в бюджета на питащия, но е покана да не се изказваме крайно и убедено.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на статив.
Автор: itilien   
Дата:   06-01-14 11:39

s_l - за архитектурните фотографи вероятно е така. Аз обаче не чета форуми пълни с пейзажисти, а следя определено количество професионални фотографи пейзажисти и поне сред тях няма такива, които да ползват трипозиционни глави. Ако не се правят панорами, не виждам какъв е смисъла от трипозиционната глава - нито е удобна, нито по-компактна, нито по-лека. Едно е с едно движение да си нагласиш кадъра, друго е да въртиш по 3 оси. Това го казвам от лично моя гледна точка на пейзажист.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на статив.
Автор: s_l   
Дата:   06-01-14 12:56

itilien - Предполагам всичко зависи от стила на снимане. За един е добре да композира и затегне главата, за друг да донамества по тази или онази ос..
Между другото, би ми било интересно да погледна работите на про пейзажисти, макар да не снимам обичам да гледам. Би ли споделил няколко линка на тези хора които следиш?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на статив.
Автор: deyan_de   
Дата:   06-01-14 15:09

Малко извън темата, но това какъв е статива няма отношение към полученото изображение освен рязкостта разбира се. Всичко останало е въпрос на лично предпочитание и удобство. А по въпроса с прецизността на три позиционните глави, тя не е по-голяма в сравнение с една качествена сферична глава, която може да се натяга достатъчно прецизно, така че се движи достатъчно плътно и плавно за да се кадрира прецизно. Ако трябва да търся прецизност 1-2% на горе или надолу и да въртя като струг трите врътки няма да се чувствам комфортно, но това е мое лично мнение [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на статив.
Автор: strballer   
Дата:   06-01-14 17:33

Не се бях замислял, но като започнахте да ги обсъждате, прочетох повече за предимствата и недостатъците на двата вида глави. Досега използвах статив на HAMA с трипозиционна глава и мисля, че такъв ще ми бъде по-удобен за снимане, тъй като обичам снимката винаги да е нивелирана правилно, а със сферична глава предполагам това ще бъде по-трудно. Все пак като имам време ще отида до някой фото магазин да пробвам на място. Какво ще кажете за стативите на Fancier и по-специално FT-6663A например? Иначе за сега харесах най-много BENRO A650FHD3, но все още обмислям дали си заслужава да дам толкова пари, при положение, че в началото няма да имам тежко оборудване и парите, спестени от статив, мога да вложа в други неща. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на статив.
Автор: strballer   
Дата:   06-01-14 19:00

И да добавя още нещо - реших, че и около 155см максимална височина ще ми стигне, така че изборът се увеличава.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на статив.
Автор: itilien   
Дата:   06-01-14 19:18

strballer - със сферична глава не се нивелира по-трудно. Напротив, кадрира се по-лесно. Защото както и да ти е килнат статива, единственото, което трябва да направиш е да разхлабиш един винт, и да си нагласиш апарата при свободно движение както искаш, гледайки на дисплея или през визьора. После задържаш, стягаш винта и това е всичко. Никога не съм имал проблеми да си глася хоризонта с такава глава. Ако апарата пък има вградени нивелири (като некс 7, слт сериите на сони и други), тогава съвсем пък нямаш грижи. За разлика от това, трипозиционните глави са къде къде по-сложни и трудоемки са нивелиране и гласене, защото трябва да го правиш отделно по различни оси. Тяхното предимство е основно при снимането на панорами. Особено ако се налага вертикално отклонение.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на статив.
Автор: prisonbreak   
Дата:   06-01-14 19:24

Не си купува по картинка. Отиди и си го пипни. Аз така си бях харесал един Велбон, и като го видях в магазина се уплаших. И си взех дург. SLIK Pro 400DX . До 180лв стативите на струват.(лично мнение)[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на статив.
Автор: BotsRevenge   
Дата:   06-01-14 21:40

Аз подкрепям избора на Manfrotto 055 XPROB. Ползвам такъв от няколко години и съм свършил много работа с него. Редовно правя по 15-20 кадъра с различно осветление и ги смесвам и ми е много важно кадрите да съвпадат до пиксел. С този статив го получавам. На него закачам тежко тяло Nikon D3s с 12-24, 24-70 и 70-200.

Ако авторът на темата смята, че подобна издръжливост му е недостатъчна, не мога да си представя за какво по-страшно нещо ще снима от техническа гледна точка.

На статива ползвам глава Manfrotto 486 RC2 - ябълковидна. Безкрайно съм доволен. Страшно здраво държи дори с хоризонтално поставена централна колона на статива и с тежкото тяло + 70-200.

Недостатък е, че само основата е 350лв в магазините, а главата беше към 120.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на статив.
Автор: 798099   
Дата:   07-01-14 09:36

Автор: BotsRevenge
Дата: 06-01-14 21:40

Недостатък е, че само основата е 350лв в магазините, а главата беше към 120.


Е, това да му е недостатъка! Колега ползва същата комбинация и се изказва само със суперлативи за нея. Да не е по-добре да ти се катурне с Никоня и 70-200 на него, а?

Пожелавам ти приятна и ползотворна работа, пък "недостатъка" ще си го избиеш (ако вече не си).[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на статив.
Автор: ЧЕПАТ   
Дата:   07-01-14 09:56

Ако ще се ползва и за някое видео, трипозиционна глава е много разумен избор [cool] Велбон имат идеални за парите си стативи с флуидни глави, но не са никак компактни

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на статив.
Автор: strballer   
Дата:   12-01-14 20:20

Поръчах апарата, скоро ще дойде времето и за поръчка на статива. Все още чета и не съм се спрял на точно определен модел. Гледам и аукционите в eBay, така че е възможно да взема някой от там. Благодаря на всички за отговорите! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на статив.
Автор: kvakioh   
Дата:   12-01-14 21:39

Ябълковидни/сферични глави за статива само ако са Novoflex, или нещо над 150 евро за глава с гаранция 2 години и повече. Всички други подобни глави са зле или рано или късно ще станат зле. Има и изключения, но са рядкост за по-малко пари.
Трипозиционна за 30 евро- поне 5 пъти по-добре от евтинките сферички, качени на стативи за по 100 лв.



Публикацията е редактирана (12-01-14 21:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на статив.
Автор: cameraman   
Дата:   12-01-14 21:53

Още един глас за Манфротто 055

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на статив.
Автор: kvakioh   
Дата:   13-01-14 10:41

Eто кои са прилично добрите и добрите ябълковидни/сферични глави:
текст
И пак има някои пръчкави и недотам издръжливи.
За макро- твърдо трипозиционна глава, прецизността е по-голяма, нагласянето по-бавно.



Публикацията е редактирана (13-01-14 11:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на статив.
Автор: GOSPODIN   
Дата:   13-01-14 11:00

strballer , ако ще снимаш и видео или на ниски скорости , ще ти трябва тежък здрав статив, защото другите просто ги издухва вятъра или се клатят здраво. Това разбира се е за сметка на едни 4 кг. статив срещу 1,5-2кг. за карбонов, но удоволствието да работиш с флуидната глава е голямо.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »