Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Timelapse експонации - разлики
Автор: ksuhorukov   
Дата:   05-01-14 10:34

Завчера за първи път реших да опитам да сглобя някакъв таймлапс и нащраках около 500 кадъра. Снимах в режим М, на една и съща бленда и скорост. Авто ИСО - изключено. Единственото "авто" което може би остана беше белия баланс. Използвах вградения интервалометър в Д200. Зададените стойности бяха бленда 5, скорост 1/80, ИСО 125 през 5 секунди. Неприятно се изненадах обаче, когато в последствие установих, че някои от кадрите не са равно експонирани с другите, а много малко повече, което причиниява един много неприятен flicker ефект. Въпросът ми е някой има ли идея защо се получава така и къде може да се крие причината, за да я отстранявам своевременно.

Отговори на това съобщение
 Re: Timelapse експонации - разлики
Автор: HepBeH_XaMcTep   
Дата:   05-01-14 10:36

Какво си снимал? :)
Много вероятно да има известна промяна в светлината по една или друга причина.
Пускаш Anti-flicker филтър при монтажа на видеото и си готов :)

Отговори на това съобщение
 Re: Timelapse експонации - разлики
Автор: ksuhorukov   
Дата:   05-01-14 10:42

Снимал съм пейзаж над града и няма как да е имало такава промяна в общата осветеност на сцената. Не е въпросът как да отстраня дефекта, а как да не го допускам. Точно този...

Отговори на това съобщение
 Re: Timelapse експонации - разлики
Автор: jigsaw   
Дата:   05-01-14 10:44

При този тип снимки WB задължително се слага на нещо "твърдо", само не и на AWB. Слагаш го на Daylight(на пример) и забравяш, пък после си го сменяш лесно на всички снимки в Lightroom и си монтираш с колко кадъра искаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Timelapse експонации - разлики
Автор: mihail_radkov   
Дата:   05-01-14 10:46

При затварянето на блендата до дадена стойност винаги има някакви минимални разлики. Може да се избегне или със снимане на най-отворена или с физическо подпиране на лостчето по някакъв начин, така че винаги да е затворена в едно и също положение.

Отделно от това белият баланс също е добре да е фиксиран, не ауто. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Timelapse експонации - разлики
Автор: ksuhorukov   
Дата:   05-01-14 10:47

Да, следващият път ще знам, пропуснах. Наблюдаваната разлика обаче е откъм степен на експонация на два съседни кадъра, а не на различен баланс на бялото. Възможно ли е проблем в хардуера?

Михаил Радков, явно този отговор съм чакал, а това обяснява и нещо друго, което съвсем на скоро се чудих, защо един пич в от нета правеше таймлапс на пейзаж на 1.8 бленда.



Публикацията е редактирана (05-01-14 10:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Timelapse експонации - разлики
Автор: HepBeH_XaMcTep   
Дата:   05-01-14 11:04

Срещал съм този проблем доста често. Еднакви ръчни настройки, еднаква позиция на снимане. единствената разлика е лека промяна в посоката (разбирайте - статива е завъртян с 20-тина градуса)
В единия случай трептене няма.

п.с.
Забелязал съм да се усеща повече при високи скорости на затвора.



Публикацията е редактирана (05-01-14 11:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Timelapse експонации - разлики
Автор: mihail_radkov   
Дата:   05-01-14 11:07

[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Timelapse експонации - разлики
Автор: QuattroFX   
Дата:   06-01-14 11:10

http://www.youtube.com/watch?v=Ebu0KrLNRXk

Това ми беше първата проба за таймлапс. Лично аз бях оставил баланса на бялото на авто, Бленда на 8, а скоростта да си е определя апарата в зависимост от тъмнината. Нямах къде да снимам и снимах пред нас, но г/д се получи :)

Отговори на това съобщение
 Re: Timelapse експонации - разлики
Автор: w3q_y2y   
Дата:   06-01-14 12:36

Няма ли да е по-лесно да пуснеш два кадъра да видим къде ти е проблема, вместо хората да се опитват да налучкат какво си снимал!?

Иначе ако трябва да играем на налучкай кадъра... съдейки по настройките си снимал през деня. Ако действително има такава огромна разлика, каквато описваш, то най-вероятната възможна причина за която се сещам е комбинацията "облаци+слънце".
На въпроса ти как да избягваш фликър - не става. Можеш да го намалиш значително, като намериш ултималните настройки за кадъра, но да го избегнеш напълно е невъзможно. Зависи от ситуацията винаги..
Преди да се сглоби един таймлапс кадрите задължително се обработват, като се добавя анти-фликър филтър. Така се коригира напълно.

П.п. А и както ти казаха по-горе баланса на бялото НЕ трябва да е ауто. Пусни го на твърда позиция задължително.

Отговори на това съобщение
 Re: Timelapse експонации - разлики
Автор: asahi   
Дата:   06-01-14 14:24

Мързелива бленда? Студено време?

Отговори на това съобщение
 Re: Timelapse експонации - разлики
Автор: GOSPODIN   
Дата:   06-01-14 14:49

Може би наистина е проблем в обектива от студа. И аз снимам на М и ауто баланс на бялото, но никога не съм имал проблем. Блендата обикновено е 5.6-8-11 , а обектива 16-35/2.8L Разгледай Ексиф-а на кадрите , които са по-свели/тъмни от останалите.
Предполагам, че снимаш в JIPEG , а после с каква програма правиш видеото? С Лайтрума има една техника и експортва в Mpeg4, с много добро качество, но трябва да се изтеглят едни безплатни темплейти.

Ето едно видео, което показва как се прави:

http://www.youtube.com/watch?v=piTbWdeNWaA&feature=related

Отговори на това съобщение
 Re: Timelapse експонации - разлики
Автор: Vizov   
Дата:   06-01-14 15:12

Бичиш с изцяло ръчен обектив за 35лв. и всичко е ОК :) [smilie5]

За насниманите кадри използвай съответните филтри.

Ето тук някъде беше описан подробно този проблем, но сега нямам време да търся и не си спомням дадените съвети.

Ред.: Май това беше темата.



Публикацията е редактирана (06-01-14 15:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Timelapse експонации - разлики
Автор: rx   
Дата:   06-01-14 15:27

И моите съмнения са за обектива. Миналата зима снимах в адски студ високо в планината с една сигмичка и по едно време на случайни кадри почна да ми става тъмно във визьора. Погледнах отпред какво става и се оказа, че явно от студа блендата не се движи като хората - след кадър не се отваря напълно в начално положение, а при DOF preview всеки път се затваряше до различна степен. Като стоплихме машинката, проблема изчезна. Пробвай вкъщи да нащракаш няколко кадъра на топло, ако станат добре - значи знаеш какво е. Ако не, значи нещо ти убягва в настройките или има хардуерен проблем - няма причина иначе да са различни кадрите...

Отговори на това съобщение
 Re: Timelapse експонации - разлики
Автор: ksuhorukov   
Дата:   06-01-14 15:43

Всичко ми се изясни, благодаря за помощта. Явно проблемът е в блендата, защото проблемът се е проявил в началото на сета. По-късно, когато съм снимал на малко по-отворено няма грижи. Разликата не е съществена, може би 1/10 стопа, просто исках да разбера от къде иде.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »