Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Централна гара - снимането забранено!
Автор: vitttoriostankov   
Дата:   02-01-14 23:22

Здравейте колеги бих искал да споделя с вас един проблем който ми се случи на 01.01.2014 година на централна гара!

Между 16:00 и 17:00 този ден правих любителски снимки на филм Kodak Ektar 100 и двама полицаи ме спряха по сигнал, и ме попитаха
дали имам разрешение да снимам, тъй като там трябвало всеки да има разрешение от директора на гарата за да прави снимки макар и любителски. Аз им обясних че съм любител и не правя снимки за някоя медия или вестник, и те ми казаха че е забранено снимането и да им предам филма. Аз им предадох филма и трябваше да дам обяснение защо снимам! Днес се поинтересувах тъй като не бях наясно как стоят нещата и разбрах че никой, абсолютно никой няма право на ОБЩЕСТВЕНО МЯСТО да забранява снимането, след като няма нито един знак, табела или маркировка посочваща къде е разрешено и къде не е снимането. Документа който имам, по точно копието от показанието което дадох, и една писмена жалба която ще направя, смятам да настоявам за писмено извинение от директора и да ми бъде върнат филма, защото тогава не получих писмено обяснение защо ми забраняват да снимам!
Смятам че никъде по света няма забрана на обществени места да се правят снимки. То тогава всеки обикновен човек, пасажер, чакащ, дете, възрастен, семейство или група ученици трябва да му бъде забранено снимането ли? Какво крият там те - мръсотия ескалаторите не работят от години, разни боклуци навсякъде, спринцовки, наркомани и бездомници се скитат там и не се обръща никакво внимание!

Моля всички вие да обърнете сериозно внимание на това, защото то засяга всички фотографи - без значение професионалисти, любители, работещи и т.н. Също така бих искал някой ако може да ми даде отнякъде образец по който да напиша жалба!

Благодаря Ви.

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: compur   
Дата:   02-01-14 23:35

и как се казваха "тези полицаи"? записахте ли им фамилиите? от кое РПУ са?

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: my.point.of.view   
Дата:   02-01-14 23:41

Да, полицаите са абсолютно прави.

Прочети Постановление 181 на МС от 2009 година.

Нямаш право да снимаш на изброените места.

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: stown   
Дата:   02-01-14 23:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: pstoev   
Дата:   02-01-14 23:42

е добрутру!
не мошеш да снимаш на такива общетвени места, антитерористични мерки!

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: ink   
Дата:   02-01-14 23:47

Не се разпенвай толкова. Има си законови ограничения, без значение дали ни харесва или не. Гарите са забранени за снимане.

"Следните обекти не принадлежат към обществени места: спортни зали/стадиони, музеи, гари в т.ч. станции на метро, училища, университети, болници, магазини, зоологически магазини - това означава, че ако по време на заснемането се намирате в този обект, имате нужда от писменото разрешение на собственика (Property Release)."

Повече: http://photo-cult.com/articles/law/p4.php



Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: boni   
Дата:   02-01-14 23:48

По принцип този , който иска да заснема такова място със зла умисъл, ще го заснеме без никой да разбере. Особено със съвременната техника.

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: swan_   
Дата:   02-01-14 23:48

Аз пък снимах там без да ми правят проблем. За летището и метрото исках позволение :)

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: vitttoriostankov   
Дата:   02-01-14 23:55

Да името на единия полицай имам, тъй като съм попълнил протокол за доброволно предаване на основание чл. 109, чл. 110, и чл. 159 от НПК.

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: bleki1   
Дата:   02-01-14 23:57

Централна гара София е един от обектите със "значение за националната сигурност". Не зная какво значи това, а и какво толкова ще навредя ако снимам този обект, а и както казва Бони-ако искам да снимам нещо с користни цели, имам 1001 начина да го направя без да ме видят. Тъпо е, но в твоя случай полицаите са прави.

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: vitttoriostankov   
Дата:   03-01-14 00:01

Значи с няколко думи - ако си търся правата ще си загубя времето и няма да ми върнат филма.
И ако получа разрешение от директора че мога да снимам - ще бъда спокоен!

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: stown   
Дата:   03-01-14 00:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: pmartinov   
Дата:   03-01-14 00:06

Отчитане на дейност...

Това е по същество мероприятието в което автора на темата е въвлечен не по своя воля.

След атентата в Бургас се хвърлят доста пари за охрана на подобни обекти.


Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   03-01-14 00:06

Снимането на ЖП гара е забранено, ползването на заснемащи устройства е забранено. Охранителна полиция си е свършила работата, а ти нямаш основание да им се сърдиш.



Публикацията е редактирана (03-01-14 00:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: vitttoriostankov   
Дата:   03-01-14 00:08

Zenit ET + Flektogon 35mm + Kodak ektar 100 - конкретно правих снимки на влаковете там където спират, едни графити, подлеза в който е мръсно и ескалаторите не работят, и вътре в самата гара две снимки направих и една бабка докато чакаше влака. Това е!

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: uri64   
Дата:   03-01-14 00:13

Ми най-вероятно на такива места режимът ще се затяга още повече...последните два взрива в Русия май бяха точно на някаква гара...ясно е, че човек с филмов апарат едва ли ще е терорист, но след като има закони и разни нормативни актове е хубаво човек да си иска разрешение...

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: a100   
Дата:   03-01-14 00:13

vitttoriostankov, не гледа ли кво стана на гарата във Волгоград??? Та ти си потенциален терорист. Ченгетата са прави в случая. Наложи се да снимам как се охранява бургаското летище на 12-ти септември, ден след като бутнаха кулите. Нали си наясно, че ако ме бяха видели с фотоапарат да снимам охраната, нямаше да си хортуваме тук сега [cool]. [beer] и не се коси...

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: uri64   
Дата:   03-01-14 00:14

А за конкретния случай май най-добре е било с някоя цифрова джаджа с подвижен дисплей да се снима - примерно некс или подобно..

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: jey6   
Дата:   03-01-14 00:15

Кофти е, че са ти взели филма...

Бони е прав, че ако някой иска ще си наснима гарата от всеки възможен ъгъл и никой няма да го забележи или спре ама...

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: realnoncho   
Дата:   03-01-14 00:19

Аз също не знаех, че е забранено на гари, но имах колега в предишна работа който ми обясни на дълго и широко. Имаше и карта за трейнспотър, с която няма проблем да наблюдаваш и снимаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: stown   
Дата:   03-01-14 00:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: metodiev_martin   
Дата:   03-01-14 00:24

Този въпрос е разискван не веднъж тук. На гари не може да се снима и това е. И на мен са ми правили проблеми и са ми казвали - "извинявай, но ние ще имаме проблеми, на нас не ни пречиш". И тъй като не съм умрял да снимам Централна гара не съм се и разправял. Едни познати бяха снимали там с видео камера, някаква боза за някакъв проект и полицията беше довтасала на минутата. Те бяха казали че снимат "предвалителни кадри" (цитирам) за "Стъклен дом" и ги бяха оставили. Явно има двоен стандарт, но така или иначе не виждам какво толкова може да се снима точно по пероните на централна гара, което не може да се снима на всяка друга селска гара, където няма да правят проблеми.

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: geokar   
Дата:   03-01-14 00:25

На мене веднъж ми извадиха филм от апарата за снимане на жп мост пред гара Белград (и на останалите, снимали моста). Беше 1975 г., бяхме юношески хор, потеглил за Белгия. Беше социализъм и братство между нашите два народа. Когато трийсет години по-късно американците бомбандираха този мост, си помислих, че може би тогавашните югославски полицаи са имали право...[smilie10] [smilie10]


Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   03-01-14 00:26

Напълно е прав uri64, че след трагедията в Русия нещата се затягат повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: dafil   
Дата:   03-01-14 00:27

"Следните обекти не принадлежат към обществени места: спортни зали/стадиони, музеи, гари в т.ч. станции на метро, училища, университети, болници, магазини, зоологически магазини - това означава, че ако по време на заснемането се намирате в този обект, имате нужда от писменото разрешение на собственика (Property Release)."

хах-че те направо казват..."на който не му харесва-да хваща гората".Май само тя и улицата остават свододни за снимане!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »