Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Питане за стара лента
Автор: Diversion   
Дата:   02-01-14 22:39

Привет и за много години. Извинявам се предварително ако не е точно за тук тази тема. Имам питане към всеки, който може да ми даде съвет свързан с една 20-тина годишна лента (по-скоро 9 ленти). Лентите са снимани и до ден днешен не са проявени. Означенията им са : "ORWO CHROM UT21 135/36".
Интересува ме има ли шанс да бъдат проявени и не на последно място дали след толкова време е останало изобщо нещо на тях.
Поздрави и мерси предварително.


Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стара лента
Автор: stown   
Дата:   02-01-14 23:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стара лента
Автор: gbdesign   
Дата:   02-01-14 23:07

Орво са си сравнително качествени филми. Увеличи времето за проявяване с 1/3 и съм 99% сигурен че всичко ще е ОК. Може да са малко по-зърнести изображенията но ще ги има.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стара лента
Автор: Diversion   
Дата:   02-01-14 23:13

Нямам нито опита, нито нужната химия. Пишете ми къде може да стане това в София. (на лични ако е нужно за да не става реклама).

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стара лента
Автор: mravunko   
Дата:   02-01-14 23:22

Доколкото видях, това е позитивен цветен филм и май по принцип не се проявявал по Е-6, но пък можело и да стане. Скъпичко излиза вече това Е-6... Но това са само догадки... По-знаещите да кажат.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стара лента
Автор: stown   
Дата:   02-01-14 23:27

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стара лента
Автор: turntablism   
Дата:   02-01-14 23:28

Много трудна задача ...

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стара лента
Автор: deyan_de   
Дата:   02-01-14 23:30

По-сигурно ми изглежда черно-бяло само да се прояви и при по-ниска температура. Пробвай няколко кадъра с позитивното проявяване за да не рискуваш всичко.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стара лента
Автор: pstoev   
Дата:   02-01-14 23:31

резултатата ще е могооооо разочароващ!

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стара лента
Автор: gbdesign   
Дата:   02-01-14 23:32

Упс, не бях прочел внимателно... Цветно на 20 години... забрави! Проявявал съм къде-къде по-качествени филми, на 2-3 години и зърното е ужасно. За ч/б Орво, няма проблем но за цветно, няма да се получат нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стара лента
Автор: deyan_de   
Дата:   02-01-14 23:34

Проблема става двоен, защото е не само стар филма, но и старо сниман.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стара лента
Автор: Diversion   
Дата:   02-01-14 23:39

Смятам да пробвам поне с няколко от лентите. Стига да се съгласят в някое от изброените фото-та. Просто поне една от лентите е с висока сантиментална стойност. Длъжен съм да опитам. Обещавам да споделя какъв е бил резултатът.
Благодаря за информацията, относно това, в кое фото поне ще ми обърнат внимание.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стара лента
Автор: alsash   
Дата:   03-01-14 10:32

"ORWO CHROM UT21 135/36"......ами те си бяха разочароващи още по рождение ...(((

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стара лента
Автор: fotocolor   
Дата:   03-01-14 10:44

Мога да ти ги проявя,но какво ще има на тях не се знае.Проявката на този филм при мен е 10лева.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стара лента
Автор: hose   
Дата:   03-01-14 13:02

Деков ми е споменавал че стари диапозитиви се проявяват като черно бели негативи - не помня защо…

освен при него на Иван Асен, може да питаш и на графа до канала при Трейман
там Кеви проявява Е6 но тези не са по този процес
хубавото е че са много, може да се тества на една лента (ако помниш коя не е толкова важна) няколко варианта и после да пуснеш останалите

навремето бях намерил вкъщи ORWO Chrom UT 20 и на подобно запитване тук, sikk ми беше написал следното:

"В никакъв случай не го проявявай по С-41. Това е негативен процес, а този филм е диапозитивен. Първия процес е ч/б проявяване. Следва
промивка,осветяване,цветно проявяване, избелване и фиксиране. По този процес проявявам цветните кинофилми от 8 мм. кинокамери.

Комплекта химикали включва:
1.Черно-бял проявител Орвоколор-07 за първо проявяване
2. Стоп разтвор Орвоколор-37
3. Цветен проявител Орвоколор-17
4.Избелител Орвоколор-57
5.Фиксаж Орвоколор-71
Капацитета на химикалите е за 4 филма без регенерация. Приготвям ги претеглени като сухо в-во в отделни пликчета. Всяко от тях разтваряш в 0,5 л. вода и след 10-12 часа може да проявяваш. Ще ти напиша и режим на обработка. Имам още диапозитивни филми Орво хром UT-18, UT-21, UK-17 и един Фомахром Д-20. Всички се проявяват по същия процес. Срока им на годност е 1990 г. но са съхранявани в хладилник. Проявявал съм и по-стари и пак става. Разбира се не е като нов филм. Орвото има това предимство пред западните филми, че при стареене губи само чувствителност, но запазва сравнително добре цветопредаването. Трябва само да улучиш експонацията, която трябва да е 2, 4 или повече пъти по-голяма. Няма друг начин да го разбереш освен проба и проявяване на парче от филма. Правиш т.н. клин (различни експонации на няколко кадъра)и установяваш правилната след проявяване.При западните е обратното. При стареене запазват чувствителността си, но цветопредаването се променя значително и може някой цвят да се загуби напълно."

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стара лента
Автор: Kolev68   
Дата:   03-01-14 15:17

Пробвал съм Кодак диапозитив да проявя с химия Орво , резултата бе катастрофален - от 10 кадъра само един и то в тъмно червено. Сега имам зареден от същия кодак но ще го проявя с крос процес на С41 , виждал съм интересни по отношение на цветовете резултати .

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стара лента
Автор: hose   
Дата:   03-01-14 16:57

пак избива в цвят - обикновенно зеленикаво-лилавникаво

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стара лента
Автор: Diversion   
Дата:   03-01-14 19:44

Привет. Както обещах, ще съобщавам какви са резултатите. Тъй, като нямам никакъв опит, а и лентите, не са такива, които да мога да прежаля, днес отидох при Деков, както ме посъветва един от колегите по-горе. Човекът ми обясни как стоят нещата от към вероятност за успех или провал и ме посъветва да му оставя една от лентите, с която да опита. Утре (04.01.) ще чакам резултат от него. Обещавам да споделя какъв е бил той. Но откровено казано дори и да не се получи с тази една пробна лента, стига човекът да се съгласи, смятам да тестваме всички 9 ленти :). Грехота е да не им дам шанс.
Благодаря на всички от форума, които откликнахте на питането ми. До утре и да стискате палци [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стара лента
Автор: Diversion   
Дата:   04-01-14 17:50

Здравейте.
Историята на моите ленти продължава. Пробният филм, който оставих вчера при Деков, видя светлина отново след около 20-25 години(захвърлен без особени грижи в един шкаф на секцията). Най-интересното е, че нещата на него изглеждат страхотно. Нямам представа как биха изглеждали снимките направени и проявени преди 20-тина години, но с ръка на сърцето, това, което този човек е измъкнал от тях и в момента е невероятно. Предполагам за повечето тук чисто, като технология и процеси а за мен - сантиментално. За момента нямам възможност да кача сканирани изображения, тъй като помолих да съберем всичко и от останалите ленти на един общ диск. Ако самият Деков има възможност да ги качи, и покаже за мен няма да е проблем. Ако ли не обещавам аз самия да кача изображения малко по-късно тази седмица. Във вторник следобед ще намина да видя колко от останалите 8 ленти имат нещо върху тях и тогава ще реша кое да сканираме. Така, че към края на идната седмица предполагам ще мога да кача някой и друг кадър от тях тук. Огромни благодарности на stown, който ме насочи към правилния човек тук в София и разбира се на самия "виновник" [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стара лента
Автор: hose   
Дата:   04-01-14 22:17

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стара лента
Автор: Kolev68   
Дата:   05-01-14 11:09


https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/1524654_680743201947462_1006664407_n.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стара лента
Автор: stown   
Дата:   06-01-14 00:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стара лента
Автор: diversion   
Дата:   10-01-14 21:41

Привет. От няколко дни се каня да седна и да покажа резултати от сканираните вече ленти, но все не ми остава време. Наканих се. Показвам 3 кадъра от лентите, такива, каквито са си. Без намеса на фотошоп и други програми върху тях. Резултати има от чудесно запазени кадри до доста побелели. Когато се побутнат малко резултатите са значително по-добри ни ми се искаше да са в оригинал поне тези - мострите ;)
За момента се боря с това да извлека максималното от всеки кадър. Така, че ако някой може да ми помогне и ме насочи, какво да бутна по снимките, за да се пооправи изображението...


http://i39.tinypic.com/2149jpl.jpg




http://i41.tinypic.com/i6cfbl.jpg




http://i43.tinypic.com/2lnbpcl.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Питане за стара лента
Автор: my.point.of.view   
Дата:   10-01-14 21:54

Дай ги на някое фото да ги сканират, че така е трудна работа да се каже нещо.
Ето, малко бутнах контраст, малко черното и бялото и махнах малко от синьото и стана така :


http://farm8.staticflickr.com/7355/11875720163_8f7dd29e65_b.jpg



обаче ако трябва да стане както трябва, трябва по-хубав скан и по-солидна обработка.
примерно сядаш и коригираш хистограмата за всеки цвят.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »