Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Смяна на система, защо и как?
Автор: daniil-k   
Дата:   01-01-14 07:29

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на система, защо и как?
Автор: k7   
Дата:   01-01-14 09:06

Честита нова година. Аз моята система я смених пред и 1,5 година. Минах от Никон Д200, на Канон 5ДМ2. Смених я защото си търсех, апарат, който носи на високо исо, да снима видео и тн. Варианта беше да взема само ново никонско тяло, но и обективите ми с изключение на 1-2 не бяха нещо особено. Скочих в дълбокото, разпродадох всичко, взех си кредит, и се оборудвах наново. Това което имам в момента(справка в профила ми), ме устройва чудесно и не мисля в момента за нищо ново. И пари си изкарвам с фото и видео заснемане, но снимам и за кеф, а както е известно той цена няма [shtrak]
Весела, здрава и плодотворна Нова 2014 на всички [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на система, защо и как?
Автор: djfroggy   
Дата:   01-01-14 09:12

Аз съм от хората, които минаха през всички системи /без Пентакс/. Причината за смяната са приказките в тоя форум. Първо бях на Олимпус Е3 с 12-60, 50-200 и 50/2 и всичко беше ОК. Ама тука почнаха малка била матрицата и тн.Подведох се и взех Канон 5Д за кратко. И почнах да чета че цветовете на Канон не стрували, че 17-40 обектива бил лош, че 100-400Л бил мек и тн. и се отказах и взех Сони А900 с цайсовете. Там обаче честно казано не винаги имах фокус.Докато чаках новото Фулфрейм тяло на Сони взех Никон Д700 с един 28-70/2 и 80-200/2,8 и като се почна..... ми те 12мп били малко вече, небето на Никон било лилаво не синьо и го разкарах. Взех А99 на Сони и бях доволен и пак се почна-ама вие сте балъци, това полупрозрачно огледало лошо, краде ви детаил и светлина. Аз бях доволен, обече вече бях пробвал компактноста на Олимпус ОМД5 и останах очарован. Исках фулфрейм, но компактен. И ето ме сега скачам на Сони А7.
Та, относно причината за смяна най-вече са приказки и коментари. Ако искаш вярвай!


Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на система, защо и как?
Автор: cisco   
Дата:   01-01-14 09:30

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на система, защо и как?
Автор: Pavlov   
Дата:   01-01-14 09:46

Аз почнах да снимам с Canon, най-ниския клас тяло. Харесвах си го, накупих му и обективчета. В един момент почувствах нужда от универсален зуум тип "туристически". Четох ревюта, сравнявах, умувах, и накрая се спрях на EF 24-105/4L IS. Само че щяха да ми липсват милиметрите в широката част. Тогава открих, че за същите пари мога да си купя нов Nikkor 18-105VR, плюс никонско тяло [smile] . И го направих. Продадох канонската техника, и си направих никонска система. И тя ми харесваше. Но после установих, че ми липсват някои неща от Canon - цветопредаването е по-различно, менютата, дори и звукът на затвора [smile] . И пак си взех едно тяло нисък клас, да си щракам за кеф.
С какво искам да снимам? Искам да сменя сегашния си D5100 с D7100 [smile] . И един хубав широк обектив за него.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на система, защо и как?
Автор: PhotoBo   
Дата:   01-01-14 10:00

djfroggy дано са шегуваш с тази покъртителна история[smilie21]
В противен случай трябва да си с доста добри финансови възможности...сърцето ми взе да прескача при мисълта каква голяма загуба на средства е неколкократната смяна на с-ма.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на система, защо и как?
Автор: djfroggy   
Дата:   01-01-14 10:11

Не точно, повечето неща са взимани втора употреба, с изключение на А99. Загубата на психически сили и надежда, както и на време в постоянно четене на ревюта и чужди мнения е много по сериозна загуба.Пропилял съм толкова моменти, в които можех да се науча да снимам истински и с желание. А аз все бях в едни подозрения,че нямам най-доброто и това ми пречеше да се развия като фотолюбител.


Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на система, защо и как?
Автор: tbby   
Дата:   01-01-14 10:18

Аз преди време минах от никон д90 на втора ръка канон 5д - по-доволен не съм бил ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на система, защо и как?
Автор: MarinY   
Дата:   01-01-14 10:23

По времето, когато започнах - Смена, Зенит, Практика ... Нешънъл джиографик беше Списанието! Имаше една система, с която се правеше това списание и тя се казваше Никон. "Юношеска мечта" ! 1990 си купих първия Никон. Никога не е се е появявал въпрос за смяна.
Снимал съм и с Хаси ... Снимките ми не станаха по-стойностни.[smilie3]



Публикацията е редактирана (01-01-14 10:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на система, защо и как?
Автор: PhotoBo   
Дата:   01-01-14 10:45

djfroggy в такъв случай се радвам, че сам си достигнал до изводите по-горе, мисля че ще са от полза за всеки изправен пред дилемата за смяна на система. Аз самия преди време се чудех дали да не сменя старото D90 с 60D или дори 6D, но като сметнах какви загуби ще понеса, а смяната няма да ми подобри значително кадрите направо се отказах. За сметка на това смених тялото с D7000 и си понакупих обективи и светкавица, с което разширих кръга на действие, но поне не загубих толкова пари, колкото щах да загубя при смяна на системата и смятам, че взех правилно решение.

ПП: Виж обективи съм сменил доста, но при тях загуба няма или поне е минимална ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на система, защо и как?
Автор: hemilio   
Дата:   01-01-14 10:58

Започнах с Д5000,минах през Д90,сега съм с Фуджи X-E1,мисля,че намерих душевен мир [smile] [smile] [smile] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на система, защо и как?
Автор: kvakioh   
Дата:   01-01-14 11:04

Nikon D50, D200 два пъти, Канон 20Д, 40Д, 50Д, 1д марк 2N, 100Д. Това са официалните, които имам или имах. И над 20 лични обектива.
Ползвам Никон и Канон по простата причина, че дори и да търся, няма да намеря някой, който да снима с други марки. Всичките професионалисти, които познавам снимат с Канони, 2-ма с Никони. Имам възможност да ползвам техните обективи понякога.
Все пак, исках да видя и проверя лично точно какво се харесва и в другите марки- Сони Некс плочка 3 и 5 пробвах, биват, но са скъпи като цяла система. По-точно, не ми се инвестира в тях.
Пробвах Панасоник- слаби цветове, скъпи обективи, отказах се. Иначе има сега GM1, GX7, при които нещата са оправени, но няма да инвестирам повече в това.
КАто цяло, опитвам се да постигна- 2 системи, Никон с 3-4 обектива, Канон кроп с 3 обектива, и изчанчения 1д mark2N с обективи колкото ми трябват. Нещата се поизчистиха и няма да сменям или допълвам.
Евентуално, според средствата, като се мотка едно тяло Фуджи, може би ще се позаинтересовам повече в тази система. Доста са добри нещата там, средноскъпи и ми харесват нещата как са.
Пропускам лентовите апарати. Но се връщам бавно и към тях.



Публикацията е редактирана (01-01-14 11:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на система, защо и как?
Автор: fotorafi   
Дата:   01-01-14 11:14

Сега като се замисля, че снимам от 1964 година и колко фотоапарата съм сменил....служебни и лични, лошо ми става.
Смена-2, Киев-4а, Флексарет, Екзакта.. 4-5 модела, Leica-III, Пентакон 6/6.. десетина служебни съм потрошил, Салют 6/6, Зенит..4-5 различни, Зоркии-11, Канонет 17, Практики- 4-5 модела,Rollei 35, TLR Rolleiflex- 2,8 и 3,5 Хаселблад,Линхоф- техника,Canon AE-1 и F-1, Канон ЕОS F-1n, Minox, Nikon-F 801 S и F-4. Oт цифровите съм сега на Nikon-D 90.. но се замислям и за едно скромно безогледално комплектче и затова си пускам по 1 фишче тото

Но винаги голямата ми любов си остават TLR Rolleiflex 6/6 с Planar 2,8 и Никон-801S....

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на система, защо и как?
Автор: asahi   
Дата:   01-01-14 11:24

Oт '90-та не съм сменял система. Защо? Защото не намирам смисъл. Заради чужд съвет мога да опитам вино, да ида на непознато място. Техниката си купувам по свой избор.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на система, защо и как?
Автор: Gecata   
Дата:   01-01-14 11:24

Напълно нормално. Всеки , който се е докоснал до фотоапарат и е имал някакви амбиции да се развива е минал по този път. Спомням си началото на 90-те сменях техниките като луд: Pentax P30T - 8200лв - колкото една нова Лада от Мототехника, после Pentax Z1 -направо извънземно тяло за колосалните по онова време 2900$, после си казах НЕ, твърде много електроника, къде остава "майсторството"...? Смених системата и минах на механични Никони. Да, ама веднъж свикнал на хубавото това беше крачка назад.Уви, вече бях загубил от замяната. Сдобих се с ниско бюджетно автофокусно тяло Никон F601 и се облизвaх за F90, а нощем сънувах F4..... Пробвах и Лайка R4s, Каноните от серията "Т".....средноформатните реплики на Ролей, 5 години снимах с Хаселблад докато стигнах до извода, че.....хубавите снимки се създават в главата на фотографа, а техниката е само посредник чрез който се изразяваме. Изберете си техника според нуждите и финансовите си възможности. Няма да намерите идеалното тяло и идеалния обектив поради простата причина , че такива не съществуват. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на система, защо и как?
Автор: Digitalgab   
Дата:   01-01-14 11:29

Когато имаш апарати в повече, започваш да се чудиш с какво да снимаш и накрая нищо не снимаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на система, защо и как?
Автор: didesignbg   
Дата:   01-01-14 12:06

Януари. Снимах котката си със сапунера. Ужасно.Ще се наложи да си купя DSLR.Посъветваха ме за Никон Д300.Сега ще видят.
Февруари.Разбрах, че китовата оптика абсолютно не ме устройва. Никаква звънтяща рязкост, нито размиване, пък и бокето - някакво нервно. Снимах котката, мустаците са неясни, съвсем мазно по краищата.
Март. Купих Никон 17-55/2.8.Остър като бръснач. Снимах котката, вижда се всяко косъмче от мустаците. Сега ще видят.
Април. С кропка снимат глупаците. Купих си Никон Д700 - сега снимам котката на тъмно при ИСО 25600. Наложи се да сменя 17-55 с 24-70.
Април. Диапазонът на фокусни разстояния не ми е достатъчен. Котката се крие върху гардероба. Купих си 14-24 и 70-200 на 2.8. Сега снимам котки по съседните покриви.
Юни. Разбрах, защо истинските фотографи снимат с праймове. Купих си 85/1.4 Снимах котката - мустаците са на фокус, останалото приятно размито. Сега ще видят.
Юли. Прочетох на форума, че съвременната оптика няма художествен рисунък. Купих стари ръчнофокусни 50/1.2 и 85/2.0 Опитах се да хвана котката на фокус, но не се дава мръсницата.
Август. На фотофорума оплюха моята котка. Хоризонтът бил крив. Купих си карбонов статив Манфрото с либела. Сега ще видят.
Септември. Каквото и да си приказваме, няма истiнска пластика в цифровите фотографии. Купих си професионалн лентов Никон Ф6. Любувам се на благородното лентово зърно. Само дето ме дразни котешкатa козина и скановете.
Октомври. Във фотолабораторията затриха лентата с новите фтографии на котката ми. Купих си увеличител Durst, котката се научи да живее при червената светлина на Аладиновия фенер.
Ноември. Мъдростта идва с опита. Продадох всичките Никонски боклуци на някакъв новак, заедно със специален шкаф за съхранение на оптиката. Купих си Лайка М7. Ето това е истински рисунък. Само котката се опитва да излезе непрекъснато от кадър, опитвам се да се науча да отчитам паралакса.
Декември. Разбрах какъв глупак съм бил. Продадох Лайката, купих си Хаселблад ( отначало мислех да взема Броника, но си казах - стига толкова компромиси)За да купя цифров задник, се опитах да продам няколко снимки на котката, но на фотостока не ги харесаха. Наложи се да си продам колата. За цифров задник не ми стигнаха парите, но пък сега си имам студийно осветление.
Януари. Хасито е тежко - падна върху котката, сега тя пълзи по бавно на три лапи, по-удобно е да я снимам. Пък и снимките се получават по-драматични.
Февруари. Най-накрая! Получи се. Хасито си лежи в шкафа, а котката я снимам с Холга-пинхол. Получих прекрасни отзиви на anti_photo, но кой знае защо всички смятат, че това е автопортрет.
Март. Ура! Само съжалявам за котката.Донесох днес в къщи карданна камера 4х5", показах я на котката, я тя измяука жално, допълзя до перваза и се хвърли от 16-тия етаж.Слязох долу и за спомен заснех кървавите парцали с мобилен телефон. За експеримент публикувах снимката на фотосайта, а тя стана снимка на деня! Сега разбирам, че ако бях заснел котката от 16-тия етаж през клоните с телеобектив, щеше да е много по-яко.Пак ще трябва да се купи DSLR Nikon. И чифт котки.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на система, защо и как?
Автор: Marconi   
Дата:   01-01-14 12:15

не е като да не са минавали фотоапарати през ръцете ми, ама в първият ми, една много красива Вера, бях истински влюбен [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на система, защо и как?
Автор: philip   
Дата:   01-01-14 12:22

didesignbg направо ме разби човече![thankyou] Имаш дар слово, развесели ме!


Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на система, защо и как?
Автор: io_bs   
Дата:   01-01-14 12:24

Не съм я сменял и нямам такива планове в обозримото бъдеще.
Честита Нова година [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на система, защо и как?
Автор: daniil-k   
Дата:   01-01-14 12:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на система, защо и как?
Автор: VassilK   
Дата:   01-01-14 12:56

Снимам с Никон Д 70с.Доволен съм, не мисля да го сменям, но мисля да взема един Канн 1дс.Имам мерак за 35 мм матрица, без много пиксели, на ниска цена.Има възможност да си снима със стари ръчнофокусни обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на система, защо и как?
Автор: compur   
Дата:   01-01-14 13:55

и любимият ми виц...

от обява в блог за запознанства:
Млад, атлетичен, русокос със сини очи, добре осигурен - апартамент в центъра на софия, апартамент в центъра на париж, яхта на пристанището на монако, вила на лозанското езеро и една в патагония...

не търси запознанство...

просто се хваля!

Весела и Честита на всички сЪфорумци!

[beer] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на система, защо и как?
Автор: deniac   
Дата:   01-01-14 14:14

Някаква част от хората са технократи, повече си пипат техниката, отколкото да снимат с нея. И това не е нещо лошо. Повечето супер спортни коли се карат не от състезатели, а от аматьори и предимно им стоят в луксозните гаражи, а не по пистите.
Някаква част от фото любителите обичаме да експериментираме, да тестваме и т.н. Като не сме добри в "арт"-а, можем да сме добри в разбирането на техниката.

Аз започнах от Смяна 8м, когато бях на 8 години...
После какво ли не механично, само не и величествения Никон. Някак предпочитах Олимпус или Минолта.
Когато дойде цифровото, взех яки сапунерки (PowerShot Pro70 например). После си взех първия цифров Canon DSLR - Canon D30. Голяма радост... малко скъпичка ми беше...
Бързо разбрах, че в любителския клас Canon са недостижими и съвсем уместно повече от 10 години ползвах Canon. Имал съм почти всичко интересно, без тежките телеобективи, включително почти всичките L primes - 24L, 35L, 50L, 85L, 135L, 200/2.8L, както и всичко свястно зуум L. Харесвам им и матриците. Смених всичките двуцифрени, 1Ds, 5D-та.

Единствената друга фирма, която съм считал за смислено да заглеждам е пренадутия маркетингово Nikon. Като им загледате в сайта и PDF брошурите - пълни с грешки, каква жалка история...
Първо загледах D700, когато излезе - хубава камерa, леко демоде, тип "кютук". Да, ама Никон бяха много зле с обективите, а за мен те са по-важното в една система. Това се промени, когато излязоха AF-S 28/1.8, 50/1.8, 85/1.8... Най-после Никон извадиха конкурентни основни обективи. Лесно се реших да сменя системата, след като излезе Д600, а и след като видях цената на новото 5ДМк3 и възможностите на 6Д.
Разпродадох L-ките и минах на Никон с D600 и обективи на 1.8 :) D600 - приятно тяло с отлична Сони матрица и неудобна ергономия от Никон... Новите AF-S на 1.8 се оказаха добри, но не съвсем супер.

Резултат - супер цена/качество Никон комплекта ми си седи в шкафа и излиза от там само по празници, за да си снимам децата. Пълна липса на желание за снимане.

Извод - системата (смяната и) може и да помага на фотографския ентусиасъм, но само временно.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на система, защо и как?
Автор: BotsRevenge   
Дата:   01-01-14 14:18

Аз смених няколко марки и системи:
- сапунерче Sony W5 - първо апаратче. Голяма радост, ръчни настройки. Научих що е то скорост и бленда. Взе да не ми стига зуума от 3х.

- с кръв, сълзи, спестяване от закуски и помощ от баба купих Panasonic FZ50 - голям апарат, голям човек. Почти като професионалист се чувствах. Голям зуум, повече опции, а накрая закачих стара ръчна светкавица отгорему и се родих. Взе обаче да ме дразни, че е шумничък, но чашата преля, когато на едно парти в тъмното не можех да фокусирам заради слабия AF Assist.

- на сбирка на фото форума пробвах dSLR за първи път и бях много впечатлен колко добре се вижда през визьора и т.н. Купих Pentax K100D. Почна се със стари ръчнофокусни обективи. Голям кеф. С един 55мм ф1.4 рикенон направих едни от любимите си кадри. Успях да си купя китак 18-55, един фишай зенитар 16, сигма 70-300, после Pentax 10-17 fisheye и моята гордост - Pentax 50mm f1.4. Отидох да снимам бала на един приятел и вътре в стаята му опитах да го снимам с 50тката на 1.4 с гаджето му. Беше съвсем леко тъмно, а автофокусът търсеше и не можеше да уцели. Хората се напрегръщаха, нацелуваха и се разотидоха, а аз не можах да фокусирам. Толкова ме беше яд, че исках да скачам въру тоя апарат. Дадох шанс на системата като излезе K10D, но се оказа, че автофокусът пак е хилав и реших да купя Nikon D300

- 3 месеца бригада и купих Д300 с китак 18-70, 85мм ф1.8D, сигма 70-200 ф2.8 II (още си я ползвам - много яка) + светкавици SB-800. Много работа свърших с него и се чувствах супер. Бях и на няколко сватби и със светкавица ми беше добре. Дойде, обаче денят, когато реших да се правя на мъж и да снимам в ресторант без светкавица успоредно до колегите с фулфреймите. При обработката на снимките ми се дорева от разликата в шума. 1600 исо изглеждаше доста смотано на D300 и си казах, че трябва да съм конкурентоспособен и трябва да взема D3.

- С D3 вече беше човешко в тежки светлинни условия. Много голям кеф! Жестока машина. Кефът ми беше леко намален като разбрах, че има D3s, който е с по-малко шум на високо исо. Изскочи оферта за D3s и го купих. Снимах над година с двете тела едновременно. Беше страхотно до момента, в който не усетих, че теглото от двата апарата, висящи на рамената ми, ме смазва и след цяло лято снимане много бързо ми се уморява гърбът и ръцете. Губех желание да снимам след като се поуморя. За това реших да премина към нещо много леко и да запазя до колкото мога способностите на техниката си.

- Купих Olympus Pen 2 (E-P2) за туризъм. Добре, ама се държеше като сапунер - бавен, с висок шум (макар по-нисък от сапунерките) и нисък динамичен обхват. Смених го с Pen Mini 2 - феноменален. Динамика като на никоните ми, много скорострелен, бърз фокус, хубави цветове. За малко да купя още две такива тела и да се правя на Jeff Ascough (но той е с лайки). Реших, че това ще е марката, с която ще снимам и взех OM-D E-M1 с 12-40 ф2.8 и грип. Да, крачка назад е в способностите му спрямо про тялото D3/D3s, но пък е в пъти по-лек и не ме уморява толкова. Продадох D3-ката, а след време вероятно ще пусна и D3s-а да си върви.



Публикацията е редактирана (01-01-14 14:23)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »