Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: tvk75   
Дата:   12-02-12 16:30

- 16MP MOS Four Thirds format сензор
- Водо и прахоустойчиво магнезиево тяло
- две control dials
- нова 5-осна стабилизация на изображението за снимки и видео
- ISO 200 - 25600
- Най-бързата в света автофокусна система с 3D следене
- до 9fps серийно снимане(4.2 fps със следящ AF)
- 1 440 000 точки LCD електронен визьор
- 3" OLED тъчскрийн подвижен дисплей
- TruePic VI процесор
- X-sync скорост - до 1/250 s

и още много...

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: bordon   
Дата:   12-02-12 16:37

25600 ИСО [smilie11] на 4/3 - какъв ли краен резултат ще се получи...
[smilie5]

А дано, но надали [shtrak]

[beer]



Публикацията е редактирана (12-02-12 16:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: Alex-dan   
Дата:   12-02-12 16:44

http://olympusomd.com/bg-BG/omd/e-m5/overview/gallery/


Доста яко изглежда [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: Alex-dan   
Дата:   12-02-12 16:46

Грипа кърти [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: juslen   
Дата:   12-02-12 16:49

Добре бе значи не могат ли да сложат APS-C като нормални бели хора, ами си играят с това индианско 4/3.Супер як класически дизайн вади, ама защо тоя възмалък сензор.



Публикацията е редактирана (12-02-12 16:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   12-02-12 16:54

"Най-бързата в света автофокусна система с 3D следене" - това означава ли, че с Contrast Detection AF ще бъде по-бързо от 1Dx и D4? [smilie10]
Много добре изглежда [smilie24] Но ми се струва, че прекалено много обещава [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: hotsnail   
Дата:   12-02-12 17:09

хсгеоргиев бързо не значи точно или работещо.

1Dx и 4D имат тонове алгоритми измежду коиот избират как да фокусират и имат обективи които да фокусират.

С кой точно обектив на м4/3 мислиш че ти трябва "най-бързия" фокус на света? Кой отчно има настройки на фокуса, ограничители и т.н.? Май нито един. Та ок с 12/2 може да има най-бързия фокус и какво от това.

Точен фокус със следене ти трябва ако имаш поне 70-200/2.8 (35-100/2) или по-дълги и по-светли. 70-300/3.5-6.3 ...ще фокусираш бързо само по обяд между Май и Август.



Публикацията е редактирана (12-02-12 17:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   12-02-12 17:20

hotsnail, ами като прочетох това сайтче от линка останах с друго впечатление ...

Там пише буквално това:

Най-бързата автофокусна система в света* - FAST AF - вече е дори още по-бърза и точна при OM-D. Усъвършенстваният, нов 3D следящ AF ви гарантира, че няма да пропуснете момента, дори когато обектите в кадъра се приближават или отдалечават от вас. В допълнение на това, новият високочувствителен сензор осигурява отлична AF работа и в условия на слаба осветеност. Прецизността на автофокуса е подобрена, за да може да се фокусирате единствено върху това, което желаете да заснемете.

На мен определено ми звучи като да изграждат система с претенции да бъде не само с най-бързия фокус но и с най-точния фокус. Освен това пишат, че тази система е нещо принципно ново и ще замени D-SLR, които (пак там пише) не били съществена промяна върху филмовите SLR. Как да го разбирам, освен че ще ми реши всички проблеми? Аз именно това си мисля, тъй като фокусирането върху самия сензор би трябвало да няма никакво разминаване - няма разминаване между проекция AF сензорите и проекция върху матрицата - това, което отчита AF системата, това се записва и от матрицата, нали? При това описание ако се окаже нещо подобно - че става въпрос само като фокусираш с този 12 мм обектив или нещо подобно, би било голяма грешка от страна на Олимпус ... Създаването на прекалени очаквания в клиентите е опасна стратегия ...
В интерес на истината аз лично ще се радвам, ако това което пишат там е вярно, защото наистина подобна система би решила точно проблемите на хора като мен - които снимат спорт, но никога не биха похарчили парите за 1Dx/D4 и съответните обективи. Но пък ако се окаже, че това е просто бля-бля, не бих се насочил никога повече след това към Олимпус ...

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: serjy   
Дата:   12-02-12 17:23

третата серия пенове фокусират по-бързо от ниския и редния клас дслр-и. това до сега което са казвали от олимпус като данни, винаги е съответствало на реалността, това да не е никон или канон бре [smilie18]

иначе който му трябва по-голям сензор, камери бол... много си е добро 4/3 [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   12-02-12 17:27

Ако това е така, и ако има достатъчно добри и достъпни обективи, това е моята следваща система ... И не само моята де, ако е вярно, то това ще направи наистина революция в репортажното снимане и особено в спорта [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: serjy   
Дата:   12-02-12 17:30

до сега това което имат като следащ фокус си е миш-миш, става да снимаш ходещ човек [smilie18] но щом пишат точно за новия следящ фокус, явно са се постарали... ще видим [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: juslen   
Дата:   12-02-12 17:31

Революция в репортажното снимане и спорта сред любителските среди може би, сред професионалните едва ли.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: djfroggy   
Дата:   12-02-12 17:44

Полудявам вече по новия Оли 75/1,8! Само да кажат цена и кога ще го видим. Ама сигурно ще е чак септември.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: bordon   
Дата:   12-02-12 18:12

За репортаж, спорт, стрийт от първостепенно значение е наличието на бърз фокус, комбиниран с качествена оптика. ОЛИМПУС има всичко това [smilie25]

Въпроса с размера на сензора е на второ място.

Колкото и да не им се иска на някои [smilie5]

[shtrak]

Напр.: Ако снимаш студио и/или актово, ще работиш с ХАСИ, не с ОЛИ.
Обаче няма да ползваш първия при репортаж или ........., защото няма да ти свърши работа. [smilie7]



Публикацията е редактирана (12-02-12 18:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: didesignbg   
Дата:   12-02-12 18:37

Гледам Вила и Сити, не ми прави впечатление да има много Олимпуси по линията. Сигурно са пропуснали да прочетат за бързият фокус, и това че размерът няма значение.[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: bordon   
Дата:   12-02-12 18:40

[smilie5]
Може да се каже че изобщо няма Олимпуси [smilie5]
И аз съм се заглеждал [smilie24]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: bordon   
Дата:   12-02-12 18:54

А за ФФ и кропа има доста разнопосочни мнения - кое е било по-добро. Всеки размер си е с неговите силни и слаби страни.
Зависи към какво точно си се насочил като твой стил от фотографията.

[smilie5] И както се казва в една мисъл - "Не е важно какъв размер имаш, важно е как го използваш" [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   12-02-12 18:56

bordon, това което пишеш за размера на сензора не е вярно ( извинявам се, просто е така [smile] ), но да речем, че може да се реши и преглътне това някак си ... Не е така, защото снимането на спорт е нещо, в което нямаш много време да бъдеш творец и много изобретателен, нито пък дълго и лениво да композираш и да избираш гледна точка. Поради това е добре да можеш да разчиташ на банални и рутинни, но затова пък работещи изразни средства, като например плиткия DOF за изолиране на обекта от фона. Не можеш да снимаш да речем двама футболисти в единоборство или пък двама спринтьори и това на фона на публиката по трибуните и всичко това на фокус - просто кадърът ще е неприемлив, а логическия му център - спортистите в единоборство - ще останат трудно забележими от зрителя. Поради това всеки от нас, снимащите спорт с любителска техника с кропнати матрички винаги обмисля варианта фулфрейм, където при същите условия ще може да постигне по-плитък фокус. Е, 3/4 или микро 3/4 не е точно това, за което мечтаем в тази област. Но казват, че светлосилните зуйковци на Олимпус са много добри - не ги познавам наистина, сега не снимам с обектив твърдо на 2,8 и да предположим, че това може да компенсира ...
Просто не зная дали говорим за едно и също - тук е казано, че това е най-бързата в света система за 3D следящ фокус. С D90, който към момента никак не е най-добрата AF алтернатива на Никон имам съвсем малък брак като използвам следящ фокус върху професионални футболисти в нападение или спринтьори лекоатлети на държавното първенство или на балканските игри. Всъщност и 40D ми даваше по-малко от 30-35% брак с 70-200/4 L в тези ситуации, но D90 дава по-малко брак. И 40D и D90 са много далеч от най-добрите AF системи на производителите си. Точно 3D следящия фокус е по-добър на D300, защото има повече автофокусни точки и още по-добър на D3, пък за D4 да не говорим. Предполагам, че са сходни нещата с 1Dx. Та наистина революционното в тази система на Олимпус е точно в това - ако е наистина най-бързата, по-бърза от горните тела на Никон и Канон и освен това е contrast detect, тоест не е ограничена от определен брой автофоуксни точки на определени места, а може да работи алгоритъма на произволно място на самата матрица на камерата - то това означава, че ще се заличат всички разлики между AF системите на професионалните и на любителските тела, защото би трябвало на практика брак да няма.
Само да вметна, че се чувствам много несигурен в тази тема, по простата причина че става въпрос за две непознати за мен теми накуп - не съм запознат с камерите и обективите на Олимпус и не съм запознат с безогледалните системи на кой да е производител.
Но звучи наистина като революция в спортната фотография. Стига да е вярно това, което пише на този сайт.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: juslen   
Дата:   12-02-12 19:01

Абе тая работа не е като оная работа, фотографията си иска размери [smilie5] Язък за разкошния дизайн с това нюню сензорче-естествено апарата ще има сериозен успех мисля.
Но не и успеха който щеше да има ако се бяха постарали да мушнат APS-C сензор, какъвто вече се ползва масово при безогледалките. Сега това 4/3 му е като черна точка в паспорта [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: emoXide   
Дата:   12-02-12 19:13

OLYMPUS M. ZUIKO DIGITAL ED 12-50mm F3.5-6.3 EZ мноого ми е симпатичен ама що е толкова еректирал, за снимане ли ще се ползва или за нещо друго започвам да се чудя...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: tvk75   
Дата:   12-02-12 19:18

juslen
не искат значи да слагат някакво си АПС-Ц щото не мислят че ще се получи яко [cool]
Сигурно смятат, че с 4/3 ще е по-весело да се опита.
Иначе 100 на 100 знаят как с 24х36 може да се стигне ISO 2000000.
Само дето не е интересно това, другите вече го правят.
По-интересното винаги е било да се върви по нов, неутъпкан път,,,,

Някои от коментарите показват, че тука има и хора дето не осъзнават тая работа, нооооо интересни са останалите [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: tvk75   
Дата:   12-02-12 19:28

Аз пък съм гледал US Open и се виждаха олимпуси тук там, доста често, не знам тениса да е по-скучна игра от футбола :)



Публикацията е редактирана (12-02-12 19:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: juslen   
Дата:   12-02-12 19:28

По-скоро не искат защото трябва да почват всичко отначало с един APS-C сензор-и обективи и всичко. А сега може да се ползват старите обективи за 4/3, пък има и фенове на системата и така.

Но все пак щеше да има повечко интрига с по-голяма матрица, щеше да е рамо до рамо с конкуренцията. И комбинирано със страхотния ретро дизайн щеше да е трепач.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: tvk75   
Дата:   12-02-12 19:33

APS-C каквото и да е,то е някаква средна работа,компромис. Не ни се занимава с компромиси - или-или.

juslen ами представи си, че интригата не е само в голямата матрица!?

някой по-горе спомена нещо по въпроса за размера [smilie5]



Публикацията е редактирана (12-02-12 19:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: juslen   
Дата:   12-02-12 19:43

E значи тогава за да има интрига да се яхаме на малките [smilie5] Да го направиш с малък както го правят с голям-е в това е майсторлъка [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: tvk75   
Дата:   12-02-12 19:54

сега да почакаме и да видим кой ще даде мнение от първа ръка :)
Мнение на което може да се вярва вече

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: serjy   
Дата:   12-02-12 20:23

никой ли не му идва на ум, че и тези които харесват олимпус като фототехника, може да им се приснима спорт и добър следящ фокус не е излишен. то почват едни разсъждения, едни сравнения с ФФ и не знам си кво и кой професионалист с какво снимал... не е лесно да си българин [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: apollo   
Дата:   12-02-12 22:06

Еталон за дизайн на безогледалка до момента [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: miton   
Дата:   12-02-12 22:13

Още утре почвам да разпродавам всичко канонско, преди 10 години първият ми цифрак беше олимпус С2100, апарат без конкуренция за времето си, сега пак така става, явно не е случайно....[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: hotsnail   
Дата:   12-02-12 22:25

Добре ама няма нито един обектив за м43 дето да става за спорт или диви животни или репортаж т.е. където скоростта на фокуса е предимство.

Поне един 100-150мм да има на бленда 4. Пак компромис ама е нещо, ама с бленда 5.6 или 6.8 .....ок де хубаво ече са оправили скоростта на фокуса.

Обективите ще дойдат



Публикацията е редактирана (12-02-12 22:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: karan4o   
Дата:   12-02-12 22:37

Хоти,
а к'во ще прави Сони, като дойде МАТРИЦАТА, щот обективи се намират...

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Радвай им се, докато не са показали камера с читава матрица, щот нали знаеш какво ще последва [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: didesignbg   
Дата:   12-02-12 22:40

то при формат 4/3 и диафрагми от типа на 6,3 може направо на хиперфокусно да се кара [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: Георги   
Дата:   12-02-12 22:41

това заедно с Nokton 17.5mm F0.95 правят интересна комбинация [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: karan4o   
Дата:   12-02-12 22:58

то при формат 4/3 и диафрагми от типа на 6,3 може направо на хиперфокусно да се кара

Те да направят матрица с чисто 1600 исо, пък после ще си говорим за бленди и такива ми ти работи [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: NikNikolov   
Дата:   12-02-12 23:19

Къде пише, че е съвместим със старите обективи 4/3 ?
С или без преходник става съвместяването ?

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: D.S   
Дата:   13-02-12 00:03

А я си представете как ще изглежда обектив 500-600 на това тяло ? За спорт си има други системи и хубав фокус само на снимащите спорт ли им трябва :) Апарата си има доста предимтва, размера един от които поне за мен. Идеалният фотоапарат не съществува, колкото и да си пишем тука. А с апц или фф матрица цената ще е доста по-различна

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: bpavlov   
Дата:   13-02-12 02:43


Ебаси дизайна, направо избиха рибата [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: tvk75   
Дата:   13-02-12 10:00

едно малко ревю


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: mihajlov2   
Дата:   13-02-12 10:31

Сензорът на този Олимпус има ли нещо общо със сензора на GH2 на Панасоник?

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: 1vo   
Дата:   13-02-12 10:32

Никой не знае още [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: vth41   
Дата:   13-02-12 10:45

Спряга се, че е като на GX1, въпреки, че:

GX1 - 16.6 million total pixels
16 million effective pixels

OM-D E-M5 - 16.9 million total pixels
16.1 million effective pixels

Със сигурност не е на GH2, защото той е 18 Mp, но заради това:


http://www.dpreview.com/reviews/panasonicDMCGH2/images/aspect/sensor-nor-001.jpg



е 16 Мp при формат 4:3


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: mihajlov2   
Дата:   13-02-12 10:51

Някак си не мога да привикна отново към някои аспекти на ретро дизайна[smile] Т.е. почти пълната липса на хват за дясната ръка... Иначе е чудесно да има отново купища врътки, гривни и т.н. Но ето на - вече почти година E-PL1 не ми е особено удобен точно заради ръкохватката - а той от Е-Р.. серията е с един от уж най-удобните хватове... Май и при Фуджитата - Х100, Х10 и най-новото е същата работа...
Специално в това отношение Панасониците от G и GH сериите са доста по-удобни, но разбира се не са толкова ретро и фешън[smile]
Та дори и доста оплюваното от някои Сони НЕКС-5 ми е много по-удобно.
Явно доста съм разглезен от DSLR дизайна, не знам.
А ако реша да пипна нещо ретро, винаги мога да изровя от шкафа един КИЕВ4 примерно.
Не ме разбирайте погрешно - новата камера доста ми харесва[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   13-02-12 11:01

Малко кадри с това чудо:


OM-D E-M5 ISO TEST
TESTED THIS AFTERNOON
OM-D E-M5 with 45mm F1.8
FIRMWARE VERSION 0.9


http://www.omuser.com/viewthread.php?tid=179813###



Публикацията е редактирана (13-02-12 11:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   13-02-12 11:09

Нищо не разбирам от Олимпус на практика, още пък по-малко от микро 4/3 ...
Да каже някой плс, това:

http://www.dpreview.com/previews/olympusEM5/images/MMF3_Adapter.jpg



за което в dpreview.com пишат, че "има дори версия на преходника от четири трети към микро четири трети с уплътнения (There's even a version of the Four Thirds to Micro Four Thirds adapter with seals to prevent unwanted ingress) означава ли, че на практика всеки Zuiko, който се използва на DSLR - Е-Х да речем, може да бъде използван и на тази камера? Самата защита от влага не ми е чак толкова интересна.


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: marto   
Дата:   13-02-12 11:12

да, може [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: vth41   
Дата:   13-02-12 11:16

Това май, за момента са единствените снимки на макс. резолюция:

снимка 1


снимка 2

И двете са с новия 12-50.



Публикацията е редактирана (13-02-12 11:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   13-02-12 11:21

Благодаря, Марто [smilie24]
Ами това звучи много добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: vth41   
Дата:   13-02-12 11:27

HSGeorgiev, ето как ще изглежда със ZD 150/2


http://dc.watch.impress.co.jp/img/dcw/docs/510/854/015.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: emoXide   
Дата:   13-02-12 11:45

Някой все пак ще изкаже ли предположение защо OLYMPUS M. ZUIKO DIGITAL ED 12-50mm F3.5-6.3 EZ е толкова издължен? При положение че има MSC M. Zuiko Digital ED 14-42mm II R f3.5/5.6, кому е нужен двойно по-дългия?

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   13-02-12 11:45

ееее, vth41, че той си е огромен ....

Все пак и на самия Е-3 изглежда огромен [smile]


http://www.lenstip.com/upload2/15465_oly150_wstep.jpg



Пък представям си и на Е-510 как изглежда [smile]

Обаче някакъв ZD ED 70-300mm f/4.0-5.6 гледам, който не изглежда да е зле, също някакъв 25mm f/2.8 и този 12-50, който явно излиза с това тяло - оформя се макар и непретенциозен, но доста добър компактен комплект май :) Разбира се, не само че не съм пробвал, дори не съм виждал на живо споменатите обективи, но така или иначе и за самата камера тепърва предстои да чуем впечатления ... Бе добре ми изглежда [smilie24] Това не означава задължително, че самият аз ще се втурна още утре да купувам, но това е наистина много привлекателна камера.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: emoXide   
Дата:   13-02-12 11:57

New lens elements and glass materials ensure the clearest possible imaging performance, and the proven dust and splashproof mechanism originally featured in the Four Thirds SHG (Super High Grade) series lenses is now incorporated for the first time in a Micro Four Thirds System lens. Multiple sealing rings, fitted throughout the lens body, prevent water splashes and dust from penetrating, making the M.ZUIKO DIGITAL ED 12-50mm f3.5-6.3 EZ a versatile zoom lens for the toughest conditions.

Якоооо![cool]

M.ZUIKO DIGITAL ED 12-50mm 1:3.5-6.3 EZ е с нов, изключително плавен и почти безшумен електромагнитен варио механизъм, който сам задвижва обектива без да е необходимо да го завъртате ръчно, което значително улеснява записите на видео. Като добавим и регулируемата скорост при приближаване и светкавичния автофокус, получаваме перфектен варио обектив за видеозаписи и портрети. Подходящ е също и за висококачествени макро и широкоъгълни кадри и е първият PEN обектив с новия L-Fn бутон за заключване на фокуса.А ако по случайност в кадър влезе нежелан обект, просто натискате бутона, за да забраните временно автофокусирането, докато изчаквате той отново да излезе от кадъра.

Фокусно разстояние
Фокусно разстояние 12 mm - 50 mm
Фокусно разстояние при еквив. на 35mm 24 mm - 100 mm
Конструкция на обективите
Зрителен ъгъл 84 - 24 °
Най-близко фокусно разстояние 0,20 m
ED лещи 1
HR елементи 1
Механизъм на обектива
вътрешно приближаване, вътрешно фокусиране
Строеж на обектива 10 обективи / 9 групи
Максимално увеличение на изображението 0,36 x (Микро 4/3) / 0,72 x (35 mm формат)
Минимална площ на полето 36 x 48 mm
Бленда
Максимална бленда 1:3,5 (ш) / 1:6,3 (теле)
Минимална бленда 1:22
Брой пера на блендата 5
Размери
Размери 57 mm Ø, 83 mm
Диаметър на филтъра 52 mm
Tегло 211 g



"вътрешно приближаване, вътрешно фокусиране" - това е отговора на тъпия ми въпрос за дължината му



Публикацията е редактирана (13-02-12 12:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: tvk75   
Дата:   13-02-12 13:28

интересно защо липсва ИСО 100

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: NikNikolov   
Дата:   13-02-12 14:36

Тоест, следва да разбирам, че новият Олимпус, работи с обективи 4/3 от стария Олимпус, само посредством преходник. И в рамките на 2 години, фирмата ни препоръчва да си купим за трети път обективи с различен байонет.
Това е висша степен на непочтеност !
Макар да имам почти целия набор на обективи за 4/3, не възнамерявам да продължа с такава фирма.
Скоро минах на Сони, и няма да се върна. Не виждам причина.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: 1vo   
Дата:   13-02-12 14:40

Тоест, следва да разбирам, че новият Олимпус, работи с обективи 4/3 от стария Олимпус, само посредством преходник. И в рамките на 2 години, фирмата ни препоръчва да си купим за трети път обективи с различен байонет.

[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: vth41   
Дата:   13-02-12 14:47

NikNikolov, нещо бъркаш. Обективите са м43, просто понеже тялото е влагозащитено и има обективи за 43, също влагозащитени, та вече има преходник MMF3, който е също такъв. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: tvk75   
Дата:   13-02-12 14:56

обективите са само 2 типа [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: NikNikolov   
Дата:   13-02-12 15:08

Не мога да схвана логиката на преходника, ама толкоз неща напоследък не схващам в Оли .
За мен въпроса е елементарен. Стават ли старите ми обективи - купувам тяло.
Иска ли преходник - да ходят да питат Любо Пенев, какво да правят.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: tvk75   
Дата:   13-02-12 15:17

логика в преходника няма,името точно показва за какво служи.
Системата 4/3 ползва байонет с малко по-друг диаметър и т.н.

Ти какво мислиш се прави,когато искаш да сложиш М42 или друг обектив на различно тяло с байонет ?
Тела с М42 няма вече,но има и се правят все още чудесни обективи с тая резба



Публикацията е редактирана (13-02-12 15:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: marto   
Дата:   13-02-12 15:22

Автор: NikNikolov
Дата: 13-02-12 15:08

Не мога да схвана логиката на преходника, ама толкоз неща напоследък не схващам в Оли .


Много е просто, но явно за теб - не
Има два байонета - за 4/3 и за микро 4/3
Можеш да ползваш обективите от 4/3 с преходник към м4/3 [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: PlamenT   
Дата:   13-02-12 23:27

До тук добре! Браво на Оли за бързият фокус!
Само никъде май не се споменава за слабото място на автофокусната система на Оли а именно следящият фокус [smilie8]
До сега няма нито едно тяло на Оли, независимо дали е 4/3 или м4/3, което поне да се доближава до точността и бързината на никоните от каласа на Д700, а да не споменавам Д3с, че нещата загрубяват яко.


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: pefoto01   
Дата:   13-02-12 23:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: bordon   
Дата:   14-02-12 03:48

ФФ Никоните - D3x, s, или другите .... могат да се опитват да достигнат бързината не само на директният едноточков фокус на Оли, но и на следящият такъв :-)
Казвам го от лична практика с D-300 и D-3/вече не знам коя версия/.
D-4 няма големи разлики - освен повишено ИСО и допълнителните екстри - съответно за сметка на потребителите :-)
Най-вече като цена :-)

В момента коментираме ФФ и независимо коя система на Оли... 4/3 или безогледална.

И още нещо искам да споделя - бързината на фокуса зависи от цялостната система "обектив-тяло", а не е едно еднозначно решение към даденият момент от това, което е възприел обектива при определени светлинни условия, от една страна, а от друга, как матрицата го възприема като информация.

Може да имаш D-4 със "Самянг" на 1.8, /и да разчиташ на марката - Канон, Никон ФФ/, а друг да си снима на "малката и пренебрежителна кропка" на 2 /приравнено : -) о- суета, моят любим грях/ кроп със Зуйко например 2ф

При такива условия :-)))

Олито откарва като :-)))) да не казвам повече...:-))))

Дали ще е безогледално, дали ще е SLR, Олимпус, комбиниран със Зуйко, просто не искам да кометирам ...... става доста весело :-)



Публикацията е редактирана (14-02-12 05:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: Alex-dan   
Дата:   14-02-12 03:55

+1
И аз съм убеден, че Олито ще отнесе Д4 със Самянг по АФ [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: bordon   
Дата:   14-02-12 04:45

[beer] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: tvk75   
Дата:   14-02-12 09:20

че то има ли Самянг с АФ?

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: Alex-dan   
Дата:   14-02-12 10:00

Е, тихо де :)) Точно се разбрахме [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: tvk75   
Дата:   14-02-12 10:10

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: PlamenT   
Дата:   14-02-12 10:36

Мен лично не ми трябват маркетингови хвалби относно бързината и точкостта на следящият автофокус на Оли, а на практика да може да разчитам, че няма да ми създава проблеми.
Не случайно се носи поговорката, че Оли се справя добре там, където хората си слагат слънчеви очила.
Много пъти докато снимах с Е-30 и много хваленият ZD 12-60mm f/2.8-4.0 SWD и ZD 50mm f/2.0 Macro при ниска осветеност, следящия автофокус просто не се справяше.
Това ме накара да мигрирам при Никон и проблема просто изчезна.
Сега малко ми липсва компактността и затова отново се ослушвам за качествата на новите тела на м4/3 системата, но само бъдещето ще покаже [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: tvk75   
Дата:   14-02-12 20:03

скоро ще стане ясно [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: tvk75   
Дата:   15-02-12 14:00

още едно ревю [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: Azzy   
Дата:   15-02-12 14:09

.. с компромиси или без, хората чакат чинно, за да да го видят!!!
[cool]


http://photo-zona.net/images/user66284/album387603/large/1329307649_ndnh8730_Snimkacopy.JPG




Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: didesignbg   
Дата:   15-02-12 14:09

Странно, защо на него пише Preview?

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: 1vo   
Дата:   15-02-12 14:34


http://www.imaging-resource.com/PRODS/omd-em5/ZURSILVER.JPG




http://www.imaging-resource.com/PRODS/omd-em5/ZURBATTBACK.JPG




[емотикон с течащи лиги] [smitten]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: exile   
Дата:   15-02-12 14:47

Я, следващия ми фотоапарат.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: rorus   
Дата:   15-02-12 15:02

Ако бяха запазили размерите на оригиналния OM щеше да е по-добре откъм хващане.
Този е много малък. Бих искал да е 20-30% по-голям и не толкова ръбат.

Жалко, защото сигурно ще си го купувам.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: te4i   
Дата:   15-02-12 15:04

Фен съм на Оли от дълго време, но не можах да разбера защо им трябваше да спират Е-серията. Беше си достатъчно компактна и си имаше хубав, макар и малък оптичен визьор, а също и цяла серия от качествени стъкла. За пеновете ги разбирам, там целта е да се хване по-масовия потребител. Но с това ново тяло, не мога да разбера към кого е ориентирано - визьорът не ми изглежда даже толкова добър, колкото е на Алфа77. А имам чувството, че се съизмерват и с тяхната комбинация с влагозащитено тяло и влагозащитен обектив Сони 16-50, плюс електронен визьор и бърз автофокус. Само, че защо новия обектив на Оли не е на ф.2.8, а е бая тъмничък и бавен-отива чак на 3.5-6.3. При това ми изглежда не по-малък от този на Сони, поне съизмерено с тялото, а пък трябваше да е, тъй като сензорът е по-малък. Съотношението тяло-обектив е изкривено като при Некс -малко тяло и голям тукмак отпред, което ще води до лоша ергономия. На мен лично този Olympus OM-D E-M5 ми изглежда като някакво недоразумение, и ме кефи далеч по-малко от Пен серията, да не говорим за Е-серията. Според мен освен в Япония, няма да има много успех другаде. Да бяха направили по-добре безогледален Е-7, поне щеше да хване някаква професионална ниша. Просто е нон-сенс да имат две горе долу еднакви серии на м4/3, а различната и според мен уникална 4/3 система да бъде захвърлена на боклука. Ядосвам се, защото съм им фен, но ако се налага да си купя ново влагозащитено тяло няма със сигурност да е Оли, просто защото не предлагат нищо читаво. Особено при наличието на Пентакс К5 и Сони А77[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: 1vo   
Дата:   15-02-12 15:15

Никой не е казал, че спират Е-серията, просто остава само с един модел. Евентуално щели да се слеят с м4/3, когато техниката позволяла.

Според ,мен ще има Е-7 [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: te4i   
Дата:   15-02-12 15:16

Очаквам Е-7 с ергономията на Е-1,тогава ще си го купя непременно[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: tvk75   
Дата:   15-02-12 15:31

че какво му има на Е-5

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: 1vo   
Дата:   15-02-12 15:39

цената :)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: te4i   
Дата:   15-02-12 15:45

Цената на Е-5 наистина е бая висока. Не казвам, че му има нещо на е-5, но нали тенденцията на всички е да намаляват големината и тежеста на телата. Та просто ми се струва, че Е-1(660 g,141 x 104 x 81 mm) е според мен границата на компромиса-големина-ергономия-доста по-лек от е-5(892g,143 x 117 x 75 mm) и същевременно по-удобен като захват и бутони. Същевременно при новия OM-D E-M5 ми се струва, че батерията ще е с големината тази на Пен, и макар да предлагат грип/което прави още по-смешно тялото/. Вместо OM-D E-M5, да бяха направили един влаго и прахозащитен Пен и/или по-компактно, но не за сметка на удобството на ръката Е-тяло. А защо не и да изкопират едно към едно е-4хх телата и просто да добавят въртящ се дисплей, магнезиево тяло и водозащитеност. Просто не мога да разбера OM-D E-M5 освен за японските ръчички, за кого другиго ще е удобно. Жените, които снимат професионално се кефят на по-големи тела и ..., а всички останали бая ще се мъчат да не го изпуснат. Трябваше да е и удароустойчив поне от 3 метра при този малък грип. Не мога да говоря за визьора наизуст, но ми изглежда малък/колкото да се каже че има и визьор/и не много удобен. Всеки случай дори формата и овала ми стоят малко дървено, даже повече от на Сони, с които за съжаление Олимпус започнаха да се съизмерват и копират. А преди беше обратното.Примерно Пен 1 ми харесва най-много-има най-фотографско излъчване, с всеки изминат модел дизайна се скофтя и доближава до сапунерката. Жалко наистина, че от марка за избрани ценители на естетика и качество, Оли започнаха да стават марка за масовия потребител.



Публикацията е редактирана (15-02-12 16:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: tvk75   
Дата:   15-02-12 16:01

те4и, ти снимал ли си с Е-5,да не говорим за ОМ-D [smile]
изчакай малко да видим кой ще е този дето наистина ги e държал в ръце тия Олимпуси [smile]



Публикацията е редактирана (15-02-12 16:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: te4i   
Дата:   15-02-12 16:05

Да снимал съм и с Е-5 и с А77. Като картинка Е-5 ме кефи повече от А77, но като тяло предимствата са в полза на Сони.А пък с ОМ-D май засега само джапанките са снимали[smilie25]



Публикацията е редактирана (15-02-12 16:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: gg26   
Дата:   15-02-12 19:15

Ето малко РАУ семпли

http://www.focus-numerique.com/test-1381/compact-olympus-om-d-e-m5-exemples-photos-15.html
отварят се с Rawtherapee , много малко шум на 3200, файловете са впечатляващи


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: pefoto01   
Дата:   15-02-12 19:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: karan4o   
Дата:   15-02-12 19:42

Браво!!!
Много добре!!!
Ето това вече са кадри, които могат да ме накарат да си купя камерата[smilie24] [smilie24] [smilie24]


П.с.
Абе, това дали е истина или аз си внушавам, че тези кадри са просто перфектни [smilie8]
Просто малко ми се струва невъзможно, та затова [smile]



Публикацията е редактирана (15-02-12 19:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: Alex-dan   
Дата:   15-02-12 19:56

Абе има и кадри дето [smilie2] Отворих първите няколко портрета из линка и структурата на снимките не ми стои добре... Точно в стил 4/3 си е и при тоя май май... Не искам да изглежда като заяждане или нещо...

Този портрет на мъжа с костюма верно е на високо ИСО, ама отблизо все едно е сниман с ФЗ-50, имал съм го и с тая снимка направо дежа ву...



Публикацията е редактирана (15-02-12 20:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: karan4o   
Дата:   15-02-12 19:59

Стига бре, точно тази снимка си е супер. Не е така, много добре пази детайла, това е исо 2000 все пак. На мен доста ми допада, пък де да знам, може и да съм се побъркал [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: serjy   
Дата:   15-02-12 20:14

джипезите за мен са доста омазани, не ми допадат. предпочитам картинката да е без всякакво шумоподтискане и с малък шарпнес. за съжаление никой не качва такива снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: karan4o   
Дата:   15-02-12 20:22

Еми затова гледай роу-вете [smilie3]

Джепезите са ужасно гадни, не е присъщо това за Олимпус, но е факт, че роу-вете са класи над джепега



Публикацията е редактирана (15-02-12 20:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: Alex-dan   
Дата:   15-02-12 20:54

[smilie24] Определено стоят много по-добре да... Сега дръпнах програмката... Дори и на ниско ИСО jpg обаче изглеждат нещо сбъркани малко...

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: Ivan_A   
Дата:   15-02-12 21:11

Не гледайте JPG - омазани са, както винаги.
От RAW, RAWTherapee, пълни кадри, iso 3200:

http://dl.dropbox.com/u/5826485/olympus-om-d-e-m5-preserie-exemple14_iso3200_RT.jpg


iso 6400:

http://dl.dropbox.com/u/5826485/olympus-om-d-e-m5-preserie-exemple15_iso6400_RT.jpg


Никакви корекции при конвертиране не съм правил - не познавам програмата добре - т.е. почти по подразбиране е. Има шум, но е добър. Има и banding на 6400, но на 5Д2 се появява къде-къде по-рано - т.е. не е болка за умиране.

... а и колко пъти/колко % от кадрите Ви са на 6400?! [smilie24]



Публикацията е редактирана (15-02-12 21:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: tvk75   
Дата:   15-02-12 21:14

аз лично не виждам причина да снимам на 6400 [smile]
За тая работа има друго решение [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: pefoto01   
Дата:   15-02-12 21:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: 1vo   
Дата:   15-02-12 21:44

Терапията засилва осветеността и шарпи по подразбиране.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: tvk75   
Дата:   16-02-12 13:22

много са прешарпени наистина

малко снимки


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: ekko   
Дата:   15-06-23 22:30

Купих този фотоапарат случайно. След като гледах видеоклиповете му в Youtube, реших да го използвам. Мисля, че ще бъде легендарен фотоапарат за улична фотография със своите характеристики, цена и Olympus M.Zuiko Digital ED 14-42mm f/3.5-5.6 EZ обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: quazimodo   
Дата:   16-06-23 06:35

ekko написа:

> Купих този фотоапарат случайно.
> След като гледах видеоклиповете
> му в Youtube, реших да го използвам.
> Мисля, че ще бъде легендарен
> фотоапарат за улична фотография
> със своите характеристики, цена и
> Olympus M.Zuiko Digital ED 14-42mm f/3.5-5.6 EZ обектив.

Ako не те е страх да снимаш при ИСО 6400 няма да имаш грижи [smilie5][beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: lamerko   
Дата:   16-06-23 06:44

Хм... абе що не се сложи един лимит да кажем... от 10 години по-стари теми да не могат да се изравят от гроба :)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: quazimodo   
Дата:   16-06-23 08:30

lamerko написа:

> Хм... абе що не се сложи един лимит
> да кажем... от 10 години по-стари
> теми да не могат да се изравят от
> гроба :)

Стига дее[smilie5]! Искаш за всяка идиотия да има по 5 нови теми на ден? Не, че ега ги няма и без забрана[smilie18][beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: CDman   
Дата:   16-06-23 09:23

Автор: lamerko
Дата: 16-06-23 06:44

Хм... абе що не се сложи един лимит да кажем... от 10 години по-стари теми да не могат да се изравят от гроба :)


Аз пък мисля, че подобна "есхумация" на теми е много полезна, за да се види кои мнения са се оказали верни и кои не. [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus OM-D E-M5 - вече официално!
Автор: quazimodo   
Дата:   16-06-23 10:17

Както винаги - да живее рекламата[smilie18][beer] 11 години по-късно, Олимпус ОМ-Д с изключение на Е-М1 не могат, и никога не са можели, да се похвалят с добър следящ фокус. За шум изобщо не говорим. Една 5-ца ми мина през ръцете а в момента имам 2 десетки, не е като да не знам за какво става дума [smilie18][beer]

П.П. Аз наистина съм забил автоисото на 6400 и не се притеснявам. За известно време беше ограничено до 8000, но там вече наистина става много страшно[smilie5]. Последните версии на RAW Therapee се справят добре с обработката на шумни снимки от М4/3 [beer]


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »