Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 неправилна картина
Автор: jeffersun   
Дата:   18-11-09 18:41

Здр приятели :)
Имам един малък проблем - когато отворя снимка във фотошоп ( снимката е в Raw формат ) се различава картината от това което е на дисплея на фотоапарата [smilie11] тука ще кажете да си направя калибриране е направил см го.
Разминаването в картината също така го виждам и междо двете програми photoshop и кипчър нх 2 на никон. Никонския софтуер вади снимката много по добре почти като на дисплея на фотоапарата.Дори калибрирах самия фотошоп във edit/color settings и пак няма промяна :( настройкте ми на апарата за цветово пространство съм ги сложил на addobe RGB.
Незнам защо се получава това разминавани на картината който може да помогне с мненито си ще съм много благодарен.
Искам само картината ми на дисплея да отговаря с тая на фотошопа [smile]
Мерси предварително може да съм направил някой правописна грешчица xaxa... не обръщайте внимание на това много [smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: darksorrow   
Дата:   18-11-09 18:48

Искам само картината ми на дисплея да отговаря с тая на фотошопа

и защо изобщо? [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Stoychev   
Дата:   18-11-09 18:51

Да знае какво снима.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   18-11-09 19:22

Дисплеят на фотоапарата не дава вярна цветова представа за заснетата сцена.
За оценка на заснетото използвай хистограмите.

В РОУ файла няма декодирана цветова информация. С каквито настройки го процеснеш - с такива цветове се получава. Дефолтните настройки на РОУ конвертора не са меродавни за това какви цветове си заснел.

Ако приемеш горните твърдения ще си спестиш безплодно лутане, а спестеното време ще употребиш за нещо наистина ползотворно.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: недялко_М_цанев   
Дата:   18-11-09 19:26


http://rob.nu/wp-content/uploads/2009/09/facepalm12.jpg




или просто послушай Асахи


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mondragon   
Дата:   18-11-09 20:27

Първият ми съвет е разбери какво означава думата Raw както и какво представлява самият формат.
Вторият е да понаучиш някои неща като например за какво служи дисплеят, какво е цветови профил на фотоапарата и цветови профил във фотошоп, какво е adobe RGB, за какво служи Камера Роу и защо цветовете във фотошоп-а не са такива каквито са на дисплея на фотоапарата и т.н. и т.н.

Не се заяждам с теб, просто искаш да ти се обясни нещо, а не знаеш други 10 неща, които като научиш сам ще си отговориш на въпроса.

И за да ти докажа, че съм добронамерен ще ти обясня с думи прости.
Цветовете на изображението, които виждаш във фотошоп са "сурови". Така ги вижда фотоапаратът, така ги заснема. Изображението не минава през обработващия софтуеър на фотоапарата, а остава в суров вид за допълнителна обработка. В Raw формата имаш възможност, в определени граници, да коригираш множество неща, които не си успял или нарочно си пропуснал в момента на снимане, като изсветляване (коригиране на експонацията), оправяне на цветовете (цветови баланс), оправяне на фокуса и (зостряне) и много други. Освен това нямаш компресията на джипег-а.
Успех и наистина поинтересувай се и ще си спестиш доста подигравки тук, а и ще научиш полезни неща!

П.С. Асахи и другите специалисти в областта, моля да ме извинят ако съм използвал някоя грешна дума или понятие, но се стараех да е максимално просто обяснението...



Публикацията е редактирана (18-11-09 20:29)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: decho3b   
Дата:   18-11-09 20:40

Проблема е ясен, така или иначе ползваш някой от т.нар "Image presets" - Standart,Vivid,Neutral ......и т.н.Никонския софт разпознава с кой от тях си снимал и го отразява в RAW-a още с отварянето му,при Фотошоп или Лайтром не става автоматично , има нещо като Camera Profile - меню и може ръчно да го смениш на този с който си снимал.

Това са запаметени настройки и нямат отношение към информацията в RAW-a, но пестят време.



Публикацията е редактирана (18-11-09 20:44)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jokevcv   
Дата:   18-11-09 20:58

специално защо в Capture NX и Photoshop излиза различно, а в някои случаи коренно различно и аз съм си мислел. Смятам на това че Capture-а си знае какъв файл се подава и знае къде са му слабите места и ги корегира веднага без да те пита (шарпене, експонация и т.н.).

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jivkojj   
Дата:   18-11-09 21:07

Ето същия въпрос, разискван само преди няколко дни, но в зоната. Вярно, че повечко бъзикаха Амиго, но някъде из текста е обяснено добре защо така се получава. [smilie18]

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=48&i=1286560&t=1286560



Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: decho3b   
Дата:   18-11-09 21:19

Проблема (ако изобщо може да се нарече така)е във запаметените настрйки "Image Presets", това са настройки за шарп,сатурация и контраст и др.
Удобство е че Никонския софт ги отчита веднага, но и в АЦР и Лайтром може да се ползват при добро желание.

Виж това:
Nikon Picture Controls

А това е софта който отчита тези настройки:
Софт - странно но всичкия е Никонски [smilie5]



Публикацията е редактирана (18-11-09 21:30)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   19-11-09 01:18

decho3b

А защо пък само никонски софт може да прилага тези "запаметени настройки"? Това ако наистина е така е тъпо. Но предполагам, че не е така.

Във всеки случай Adobe Camera RAW знае за канонските стилове и ги прилага като Camera Profile.

В табчето Camera Calibration на Adobe Camera RAW като избираш от падащия списък Camera Profile освен Adobe Standard, ACR 4.2 и ACR 4.4 (самата версия, която използвам е ACR 5.0) си ги има и канонските стилове, описани като Camera Portrait, Camera Landscape, Camera Standard, Camera Neutral и т.н. И долу-горе манипулират цветовете по доста близък начин с този, който постига самата камера или DPP.

Нямам в момента под ръка NEF, но си мислех че ACR познава никонските навици не по-зле от канонските.

Друг е въпросът доколко е удачно използването на предварително дефинирани пресети, но е факт, че адобския софтуер ги познава по принцип.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »