Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Микросток и/или доходен бизнес - вие решавате
Автор: ecobo   
Дата:   16-11-09 13:58

Аз да отправя няколко съвета към онези, които мислят, че освен микростока, друга алтернатива за продажби няма. Можете да продавате за добри пари, просто си трябват усилия...
1. Усъвършенствайте се и си купете добра техника. Клиентите искат най-доброто. Типично стокаджийски кадри никой няма да купи директно от вас, поради простата причина че нета е пълен с такива за по долар, че и по-евтини.
2. Направете си сайт с портфолио. Не е толкова скъпо, колкото си мислите, и се изплаща бързо.
3. Правете си реклама. Не по телевизията, не по радиото... Рекламирайте сайта си. Във форуми, директории, Фейсбук, Туитър... Ако отделяте всекидневно по 15 минути за реклама на сайта си, скоро ще постигнете добра посещаемост и все повече хора ще научават за вас.
4. Научете се да цените труда си, но се старайте да се оцените обективно. Ако една снимка е заснета като за 5 лева, никой няма да ви даде 500.
5. Не оставяйте купувачите да определят цената. Дръжте се на ниво. Много от агенциите се опитват да извиват ръце, и го правят, ако им позволите. Ако кадърът е достатъчно уникален, вие сте тези, които могат да извиват ръце.
6. Подгответе си бланка-договор за отстъпване на авторски права ЗА ОПРЕДЕЛЕН ПЕРИОД и ЗА ОПРЕДЕЛЕНА ЦЕЛ. В българското законодателство няма възможност за продаване на авторски права. Максималният срок, за който можете да ги преотстъпите е 10 години.
7. Регистрирайте се като фотограф на свободна практика - много е удобно откъм счетоводство и не изисква почти никакви инвестиции.
8. Плащайте си данъците и осигуровките - освен че е задължително, това е още един аргумент да не продавате евтино :-) Не знам как е сега, но до скоро не се дължаха осигуровки върху доходи от авторски права.
9. Не забравяйте, че за да продавате добре, трябват наистина доста усилия, особено в началото. Не очаквайте след като си направите сайт, към вас да потекат реки от пари. Все пак живеем в малка страна, където пазарът е малък, а потребителите в много случаи препочитат да откраднат нещо от нета, вместо да плащат на автори.
10. Ако нещо не се получи, търсете вината само и единствено във вас самите - аз не поемам отговорност, че горното работи на 100% [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Минко   
Дата:   16-11-09 14:03

[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   16-11-09 14:05

Кобо, май едно от най-важните неща, които забрави е купувайте си и софтуера с който ще работите, защото 90% от хората, които те послушат, няма да го направят, а ще имат претенция за 500лв на кадър после.

А иначе защо някой трябва да го прави това и да те слуша, защо не пусне 10 000 кадъра във сток сайт и да чака да взима по $1 от тях или да не снима аматьорски и да продава за по 5лв на агенции?

Ако искаш темата да е акуратна и сериозна заглавието според мен трябва да е, какво да направите за да сте професионален фотограф, а не това което си сложил за микросток :)


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   16-11-09 14:08

ecobo [smilie10] [smilie10] [smilie10]

Ники, ти нали разбираш какво точно правиш с тези съвети [smile] [smile]

Опитваш се да си отгледаш грижливо качествена конкуренция [smile]

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ecobo   
Дата:   16-11-09 14:11

дау, заглавието е такова, защото темата е инспирирана от тази на Чуков, за микростока...
Ицо, няма нищо лошо в конкуренцията, аз се радвам на хора, които успяват [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   16-11-09 14:15

HSGeorgiev и ти ли гледаш по шопския манталитет... да преебеш всички други, ако има как само ти лапкаш...

мега тъпо мислене, ама уникално малоумно тъпо... [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ecobo   
Дата:   16-11-09 14:15

Иначе да, може да се изкарва и от микросток, НО не се знае до кога. Там броя на авторите и кадрите расте в геометрична прогресия и подозирам, че затлачването не е далече. Затова си мисля, че идва момента, когато заклетите микростокъри ще имат нужда от алтернатива [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ecobo   
Дата:   16-11-09 14:17

дау, не си разбрал, HSGeorgiev се майтапи, не е такъв за какъвто го мислиш [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: likeduh   
Дата:   16-11-09 14:18

а не става ли аз да си щракам ...и един път седмично да идва мацка, да аресва половината , да оставя някоя пачка и някой добър спомен...така де за стимулиране

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ecobo   
Дата:   16-11-09 14:18

Всичко става - кой както си го направи [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   16-11-09 14:19

dau

приятелю, просто се възхищавам на Ники.
Поогледай ми пак поста, прочети го...
Виж усмивките, бирите, помисли ако можеш, разбира се, преди да наричаш хората малоумни, тъпи и така нататък... [smile]
Пък между другото аз съм на светлинни години далеч от този бизнес - работата ми изобщо не е свързана с фотография. Нито пък работя на по-малко от 300 км. от София, та да имам шопско мислене [smile]

Айде, жив и здрав, и наздраве [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: marto   
Дата:   16-11-09 14:21

ecobo - [smilie24]

HSGeorgiev - [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   16-11-09 14:27

HSGeorgiev сори, афектирах се като видях думите и нещо бири и усмивки съм ги изпуснал в суматохата... ама, ако е иронично казано това не виждам смисъла от него...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   16-11-09 14:36

Ами dau - не е злонамерено, но и далеч не е иронично [smile] Точно това искам да кажа - Ники се старае грижливо да си създаде качествена конкуренция [smile] Просто за разлика от други той е преценил, че това е най-правилния начин да се повдигне имиджа на този вид фотографски бизнес. Ако аз съм клиент и съм заобграден от качествено и порфесионално предлагане сигурно ще предпочета да работя директно с такива фотографи и да поръчвам точно това, което ми трябва в момента - ще бъде по-скъпо, но точно по мярка. А пък в противен случай - дали ще го сваля от сток-сайт или ще купя напосоки нещо от някой - еднакво зле може да се получи. Като имам няколко срещи с качествени доставчици ще имам вече високо мнение за този отрасъл или съсловие в България и ще продължавам да го търся. Точно така според мен работят в истинските страни, независимо в кой бизнес [smilie24]

Така че за държанието на Ecobo [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   16-11-09 14:51

Екобо [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Kanonir   
Дата:   16-11-09 16:15

11. ако не опитате едно нещо само е сигурно - няма да се случи нищо!

Екобо[smilie24] [smilie24] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   16-11-09 16:52

А, евала
Ето Екобо е дал отговорите на няоклкото въпроса в другата тема.

Напълно споделям това.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ecobo   
Дата:   16-11-09 16:57

Kanonir написа:

> 11. ако не опитате едно нещо само е сигурно - няма да се случи нищо!

Именно! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: snooper   
Дата:   16-11-09 17:02

Да, именно [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: VacMac   
Дата:   16-11-09 17:15

БРАВО!Кратко,точно и ясно - казано!ПРОФЕСИОНАЛНО![smilie24] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: niagara   
Дата:   16-11-09 17:24

[smilie24]
...да се работи високо професионално за да се вдига нивото и като качество, и като отношение[smilie24]
Положението трябва да се извоюва и да се заслужи[smilie24] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ivelinr   
Дата:   16-11-09 17:26

Без лоши чувства да попитам,при следното написано от ecobo в другата тема,как човек да се захваща с нещо подобно?

От сток преди 3 години си правех по 1000-2000$...
Сега едвам правя 200-300$ при 20 пъти повече снимки и при положение, че продавам в 5 агенции.
От това по-голямо доказателство, че нещата не отиват въз добра страна - здраве му кажи.

Скоро споделих на един приятел, че продажбите вече са такива, че не си заслужава да поддържам собствен сървър и че работата отива към отказване. Той много се учуди и позна да ми реди оздравителна програма... Ама аз виждам, че с оздравителна работа няма да стане. Или трябва да оставя всичко друго, както каза Никсъна, и да се задаоволявам с едни примерно 1000$ на месец, или трябва да заеба стока тотално и да си гледам другата работа, дето ми носи в пъти повече пари...
Тая работа със стока умря.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: nafets   
Дата:   16-11-09 17:29

Коректно и точно[smilie24] Приветствам![shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ecobo   
Дата:   16-11-09 18:38

ivelinr, да така е, но става въпрос за микростоковете. Те не че продават по-малко, аз съм сигурен, че сумарно продажбите им не са намалели, но се увеличава броя на авторите и снимките, и това неизменно води до по-малки доходи за всеки от авторите. Това си е закономерно, и аз, а както се видя не само аз, смятам че микростоковата пирамида рано или късно ще рухне.
Не виждам какво противоречие виждаш - аз точно това им казвам на хората - че стока загива и е по-добре да се продава по друг начин.
Ако видиш продажбите ми в личния ми сток-сайт, ще помислиш че съм луд да поддържам сървър и да плащам за реклама (рекламирам през Гугъл и през Фейсбук). Но тоя сайт ми е един вид реклама, хората се свързват с мен и купуват по обичайния за БГ начин: пращам им голям ТИФ и фактура, правим си договор за авторските права, а те ми превеждат парите...
В БГ има и друг проблем: клиентите не могат да си осчетоводят разходите, ако платят през ПейПал, примерно. Или не знаят как. Може и други съображения да имат. Но е факт, че големите продажби не стават през автоматизираната система, а чрез личен контакт и съответното документиране.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   16-11-09 18:49

бош лаф :)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: MartenBG   
Дата:   16-11-09 18:53

Качествената конкуренция мотивира професионалното развитие и максимално удоволетворява потребителя.
Свързана е с темпо и много мислене .Но също и със сълзи за хората объркали бланша си.
Ако погледнем реално,много повече драма има там където е без здравословна конкуренция ,следователно непрофесионално търгане с мотика и оплакващи се участници..

Екобо[smilie24] [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ivelinr   
Дата:   16-11-09 19:49

През последните години оборотите в микросток агенциите имат голям ръст,а в традиционните има спад.Кризата също влияе положително на тази индустрия,ниските цени са добре дошли за много клиенти.Затова мисля че няма да рухне пирамидата на Микростока,а просто след време ще започне да се връща по обратния път.Когато намалеят продажбите много хора ще се откажат,а тези които са постоянни пак ще започнат да изкарват хубави пари.
Бъдещето ще покаже,дотогава трябва яко бачкане! :)
Някой от големите в тоя бранш беше казал,че ако работиш като за 500$ месечно,няма как да изкарваш по 5000... the sky is the limit [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Микросток или доходен бизнес - вие решавате
Автор: Canon   
Дата:   16-11-09 19:54

Екобо
На мен ми е странно такова противопоставяне на двете дейности, още в заглавието.
Втората интересна постановка е още в началото
1. Усъвършенствайте се и си купете добра техника.
Сега да помислим - Как да се усъвършенства този някой. Четене, щракане, курсове,... ли?
Ако някой е на такова ниво, по-добре да забрави думата "доходен", а да мисли като някакъв бизнес. Доходоносния клиент вече не е глупак и има добре изградени критерии и познанства на фотографи, отделно че трудно ще плати на някой, който да се учи за негова сметка. Ще погледне снимките, ще каже - не стават и ще звънне на някой като Екобо, да отиде да ги снима. Е има и изключения - но обикновено, не са толкова много. Втори слаб момент е, че за си оцениш нивото, самия ти трябва да си на ниво. Много често хората силно се надценяват, отъждествявайки се с качеството на техниката си. Всеки отказ очи в очи е неприятен удар по самолюбието на автора или води да драстично сваляне на цени, само и само, да стане "сделката"
Еквивалента "стокпродажба" може да връща откази, но поне са на две очи - по-лесно се приемат от хората. Самоусъвършенстването е доста по-бързо - отказите на ревюърите са в рамките на един ден примерно и имат поне някаква конкретна мотивация, за разлика от неопределеното клиентско изказване "тези снимки не стават"

Просто двата процеса трябва да вървят успоредно - те не само не са в противоречие, а се допълват.
Отделно, е наивно да се мисли, че ако продукцията от едно снимане не отговаря на минималните технически изисквания за сток, с него може да се прави доходен бизнес.
Стока е като калибратора за монитора - и без него може, но след сверка с него резултата е по-добър.

И едно противоречие - за каква възможност за доходен бизнес става дума, ако не можеш от 1 милион клиенти да изкараш четвърт долар със 100 снимки, а искаш от един клиент за една снимка цели 500пари.
Слава богу, и двете си имат място под слънцето



Публикацията е редактирана (16-11-09 20:00)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ecobo   
Дата:   16-11-09 20:04

Генчо, абсолютно съгласен съм с теб, че микросток и сток могат да вървят ръка за ръка. Но не както сега. Микростока би трябвало да бъде мястото, където се продават евтини кадри със съответното качество. Сега в микростока е пълно с перфектно заснети кадри, които се продават за центове. Фотографите сами режат клона, на който седят! И същите хора, които продават там, реват, че в БГ няма пазар, че парите не им стигат, че едва свързват двата края...
Аз също продавам в няколко микросток агенции, но качвам там плявата от сесиите, като изключим АйСток, където цените са малко по-други. Доскоро качвах и в Дриймстайм, но днес много им се ядосах и повече там няма да качвам добри кадри, само плява...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Kanonir   
Дата:   16-11-09 20:12

"Доходоносния клиент вече не е глупак и има добре изградени критерии и познанства на фотографи, отделно че трудно ще плати на някой, който да се учи за негова сметка. Ще погледне снимките, ще каже - не стават и ще звънне на някой като Екобо, да отиде да ги снима."


това как се връзва с мнението ти за Майкъл Кена (от темата на Чуков) - той ли е посредствен фотограф или ония всичките от списъка с които е работил (включая и тези от Ролс Ройс) са глупаци та са му звъннали на него, а не на някой друг?


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   16-11-09 20:25

ecobo: Доскоро качвах и в Дриймстайм, но днес много им се ядосах и повече там няма да качвам добри кадри, само плява...

А защо смяташ че те ще ти вземат плявата? Питам сериозно! Мисля че или много се надценяваш или тях доста подценяваш. И на мен са ми връщали снимки, ядосвам се като теб но продължавам да качвам. Старая се всичко де ми е на ниво, поне на нивото на което аз смятам че не бих се изложил. Странна логика е твоята но,...сигурно имаш своите основания

Отговори на това съобщение
 Re: Микросток или доходен бизнес - вие решавате
Автор: Canon   
Дата:   16-11-09 20:32

Вярно е че трябва да се прави селекция кое е за сток и кое не трябва/не става.
Аз примерно се бях ядосал за тези 25 цента и ИД регистрацията преди 2 години, когато си направих акаунта в шътърсток. И нищо не бях качвал. Е то и свободно време за 25 центова работа нямах. Тази пролет, след като ме навиха да почна сток отново (аз съм на Алами от 2002) видях колко се е вдигнала летвата на работата - и ми стана нещо като фототренировка - примерно един обект, няколко гледни точки, малко работа с осветлението, прецизност в снимането /за си спестя постобработка/, разработих си добра автоматизация на постпроцесинг/кейордиране/ъплоад.
Не е толкова важно колко се изкарва от стока, резултата е, че винаги съм в снимачна форма.Отделно, че имам и по-добра обратна връзка за развитието/търсенията при потребителския вкус.



Публикацията е редактирана (16-11-09 20:36)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Kanonir   
Дата:   16-11-09 20:34

Васкони, един кадър, технически перфектно изпипан (на което се най-веке се държи в микростока) нищо не му пречи пак да си бъде плява - сещаш ли се?


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   16-11-09 20:39

сещам се Kanonir! но това вече е съвсем друга приказка, тук става въпрос са съвсем различни неща. Говорим за стокови кадри, комерсиални и модни, неща вървежни! Ако е въпроса да се прави арт то си има други места за такива снимки, стока налага един стандарт...хванал си се на хорото играеш по правилата, ако не,...четеш препоръките на екобо и си ок!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ecobo   
Дата:   16-11-09 20:45

Kanonir, именно [smilie3]

А на Дриймстайм се ядосах защото в техния сайт не може човек да се откаже от subscription продажбите, а днес са ми изтеглили 20 снимки в пълен размер, а аз получавам по 35 цента. Изроди! Няма да стане тая!

Canon, това за тренинга е вярно [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   16-11-09 20:46

и в айсток вече не може, и във фотолия не може, и в стокексперт не може.... какъв е извода и следващия съвет?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Kanonir   
Дата:   16-11-09 20:55

Васкони - видно е че много неща са ти неясни - нещата дето са извън микростока примерно. Никсъна не знам колко пъти повтори че това твоето "вървежното" там е просто щампа - да, добре технически изпипапана но щампа. Клиентите с изисквания и пари първо плащат за визията и креативността която им предлагаш, после идва техническото изпълнение, което разбира се може да се окачестви от разни такива като тебе за по ниско от това на стока...
.... тя тая приказка на Ансел Адамс, че няма нищо по смотано от остра снимка с мъгляво послание не е от вчера....



Публикацията е редактирана (16-11-09 20:59)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Kanonir   
Дата:   16-11-09 20:57

П.С. Васкони ако аз можех да пиша толкова добре кат Екобо и аз щях да напиша нещо подобно така че няма що да ме съветваш да карам по тях, а на теб кат ти е по лесно хващай се на каквито си хора искаш и им скачай по правилата щом ти е такъв кеф, кой те спира

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   16-11-09 20:58

Да живее Никсъна! [smilie18] Да живеят щампите!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Kanonir   
Дата:   16-11-09 21:01

мдам, змнаех си, че си губя времето[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   16-11-09 21:02

Kanonir
Е като резултата - по-добре да бяха звъннали на Екобо - барабар с транспортните разходи до Англия и по-евтино и много по-добре щеше да им е корицата. Аз и затова този юнак съм го определил като "голяма уста" - сигурен съм, че и картоф да беше снимал - пак щяха да му отпечатат снимката. Това не го прави класен фотограф, а добър търговец.
А за добрия търговец няма значение какво продава - просто го прави.
Но темата не е за търговците /в храма/, а за две измерения на един бизнес.
Колкото до големия му списък с клинти - е не се излагай - В рамките на региона си всеки фотограф на средна възраст има някакви реализации през фирми и личности.
И аз имам в портфейла с клиентите си някакви фирми, барабар с Пепси Кола, Сваровски, 5-6 банки, няколко хотела, БАН, петнайсетина депутати/министри, няколко кмета
и ЕДИН президент. А съм с 4 години по-млад от него. Това обаче не ме прави класен фотограф - че са ми звъннали да ме питат - искаш ли да снимаш Ж.Желев?
И да - от моето ниво е посредствен автор -но вероятно не си видял и кое считам за класна работа - 3-те перфектни снимки на РР. Или не си ги оценил.
Аз не бих се хвалил с такава корица като фотограф, но бих го направил като оня плевенския тарикат с телефоните на съдиите - вижте кои са ми приятели/клиенти [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   16-11-09 21:02

Kanonir, харесва ми хорото а и съм се хванал доста отдавна там...никой не ме спира естествено. Само не си мисли че парите са главното за да се хвана там, така беше само първите пет-шест месеца. Генчо го е обяснил много добре ама няма кой да чете...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: marto   
Дата:   16-11-09 22:43

Автор: vaskoni
Дата: 16-11-09 21:02
Само не си мисли че парите са главното за да се хвана там, така беше само първите пет-шест месеца.





[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   16-11-09 22:48

Ти ли знаеш по добре от мен или аз? Какво беше нивото ми преди да се хвана и какво е сега?
За себе си аз знам, удовлетворен съм и не мисля да се връщам назад! А ти освен да се смееш на собствената си глупост друго смислено не написа през тези дни Мартине! [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: marto   
Дата:   16-11-09 22:50

Амин!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: marto   
Дата:   16-11-09 22:54

Нямам време да се занимавам с твоите глупости бе Васко... Достатъчно работа си имам... Нали знаеш - Аз съм "капиталист" (цитат) :)

Жив и здрав[smilie3]

И многоооого снимки да продадеш по 25 цента, та да си купиш истинска техника

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   16-11-09 23:00

по 25 цента...както казах не си в час! Карай, мерси за пожеланията!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   16-11-09 23:02

По добре си задай въпроса, ти какво правиш с истинската си техника!?? А да,...изтъркания лаф..."кефа нямал цена" [smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: marto   
Дата:   16-11-09 23:04

веселяк...


Ми галя си я бе Васко... галя си я...
Що?
Нещо ти преча ли?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   16-11-09 23:06

[smile] Гали си я. И това е нещо!
С нищо не ми пречиш, само се чудя що си толкова весел...нещо ракията ли е дошла в повече?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: marto   
Дата:   16-11-09 23:09

Ти по-добре вместо да ръсиш мозък (!) вземи се замисли защо подливаш вода на гилдията в Ямбол, че много хора взеха да не те долюбват вече [smilie3]

И не ми почвай пак онази приказка, че бедния човечец с онази учителска заплатка... за какво по-напред... За обективи ли, за читаво осветление ли, за тяло ли?
Играеш сам против себе си, ама за да го проумееш това ще трябва време (и акъл) [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   16-11-09 23:21

Ти от гилдията ли си, не знаех?[smilie18] от коя гилдия бакалската ли?
А за истинската техника мисля че не нужно да обяснявам от къде е нали? И студиото ми, и камерата, обективите, съм изкарал само от сток!!! Нещо с което ти не можеш да се похвалиш...за твое съжаление. Нито ти завиждам за парите, нито ми пречиш...а кой на кого подливал вода се вижда добре! Във всеки случай това не съм аз.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: marto   
Дата:   16-11-09 23:24

Никога и никъде не съм казал подобно нещо (че съм от "гилдията")
Опазил ме господ да се изхранвам от снимки по 25 цента [smilie18]

Жив и здрав, те хората те разбраха вече [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: marto   
Дата:   16-11-09 23:25

Спирам да се занимавам с теб...
Иначе темата е интересна, ама трябва да проумееш за какво точно иде реч[smilie25] а на теб май ти е трудно...


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   16-11-09 23:26

[smile] Лека нощ!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ivelinr   
Дата:   16-11-09 23:29

Аз само да вмъкна,че в началото като започнах с микростока така се получи да обменим малко инфо с vaskoni и човека без да ме познава ми предложи да ми помогне с каквото може! Не са много хората,които ще го направят...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: nacho1   
Дата:   17-11-09 00:22

Аз не съм професионален фотограф,не качвам в сток сайтове, но и с мен vaskoni подобно се отнесе преди време ... даде ми практични съвети, които нямаше как да не ги науча и сам, но ми спести доста време. Ecobo пък ми подсказа за един софтуер за които не знаех ... [smilie24]
Доста неща съм научил от фото форума, но все по често ми става отегчително, че почти няма тема в която да не се спори и квалифицирате ...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: n1x0n   
Дата:   17-11-09 01:55

Вие хубаво си се карате, Екобо хубаво го е написал... само един факт сте забравили в тази дискусия:

от всяко дърво - свирка не става!

Независимо каква техника имаш, в какво студио снимаш, как е организиран, рекламиран и осчетоводен бизнеса ти - ако не си човек с талант и истинска любов към фотографията - нищо няма да стане. Няма как да стане...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ecobo   
Дата:   17-11-09 02:25

n1x0n, то това се подразбира [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   17-11-09 07:17

n1x0n [smilie24] [smilie24] [smilie24] Тук си точно в десятката, някои хора трябва да го запомнят много добре!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: caro-anton   
Дата:   17-11-09 10:30

Също би могло да се каже, че за една работа трябват 5% талант и 95% труд, но без първите 5% останалите са просто на празно...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Mec   
Дата:   17-11-09 23:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bendy   
Дата:   18-11-09 01:21

Евала ecobo! Отдавна следя темите и постовете ти в специализирания форум, и винаги съм ги четял с интерес! Възхищавам се на отдадеността ти, честно. Аз не бих издържал толкова време.

Отговори на това съобщение
 Re: Микросток и/или доходен бизнес - вие решавате
Автор: Canon   
Дата:   18-11-09 01:48

Явно не всички четат всички теми:

Доход на средно добър фотограф за ноември 2009


https://photo-forum.net/static/forum/2009-11/vbrt1102.JPG


http://www.gencho.com/gallery/albums/userpics/10002/screen2~0.jpg


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Mec   
Дата:   18-11-09 11:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: nikidi   
Дата:   18-11-09 12:46

и сега всички като си направят собствен доходен бизнес цените дали ще тръгнат нагоре или надолу?

има едни хора дето могат да печелят пари и други хора дето не могат, без значение кой колко добър фотограф е примерно [beer]


Има три вида компании - едните, които карат нещата да се случват, другите, които гледат как нещата се случват и третите, които се чудят какво се е случило.
Анонимен автор

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: filadendron   
Дата:   18-11-09 14:09

7. Регистрирайте се като фотограф на свободна практика - много е удобно откъм счетоводство и не изисква почти никакви инвестиции.

Това къде се случва ? Къде се прави такава регистрация и какъв е случая с данъците.

Отговори на това съобщение
 Re: Микросток и/или доходен бизнес - вие решавате
Автор: Canon   
Дата:   18-11-09 16:53

Mec
Я обясни, колко ще е месечния доход на белгиец, който един месец не ходи на работа без основателна причина и каква ще му е възможността да започне отново. А май няма и никакъв шанс и на трудова борса да се регистрира след такъв своевол. Ей го - Борис Янков - беше казвал, че три месеца не е качил нито една снимка. Как мислиш, дали нищо не е получавал:

Portfolio
Files: 2195

Downloads: >16000
А на всичкото отгоре Борис не знае белгийски [smilie5]



Публикацията е редактирана (18-11-09 16:55)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   18-11-09 17:06

Ако сметнем средната часова ставка на белгиеца - излиза около 15 евро на час

Ако сметнем за тази му снимка по Downloads: >300 (над 300 евро)

https://photo-forum.net/static/forum/2009-11/xkwu0621.JPG


http://www.istockphoto.com/file_thumbview_approve/3175187/2/istockphoto_3175187-red-notebook-and-pen


излиза, че има 20 часа "белгийски" труд вложен в нея - 2.5 работни дни [smilie10]
Много мързеливи тия белгийци бе, за нещо 1/2 часово, да отделят 2 дни и половина

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Mec   
Дата:   18-11-09 18:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   18-11-09 18:41

Да, правилно си ме разбрал - хората им са толкова мързеливи, че един език не успели да си измислят - ти ми ги даваш за пример [smilie18] - една страна, която величае пикането - не ми я хвали.


Та престоя там явно ти е размазал езиковата и правна грамотност:
"непрофесионални притежатели", "да подаряват на микросток сайтовете"
[smilie7]

Но понеже лечението там е по-скъпичко, затова не ти препоръчвам там да ходиш да те нормализират - по-евтино е на 5-километър


[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ALBIREO   
Дата:   18-11-09 18:46

4-ти... [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Mec   
Дата:   18-11-09 19:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Микросток и/или доходен бизнес - вие решавате
Автор: Canon   
Дата:   18-11-09 20:22

Аз затова съм ти го написал - мързеливи хора - социалната среда -> и теб те мързи да мислиш - чакаш някой да ти напише наготово рецепта за бизнес, така че нищо да не правиш, а парите да се ринат с лопата.
Ама не си познал:
Трудолюбивите ги изкарват с много снимки
Умните - с познаване на пазара, пазарните ниши и приоритета на качествения продукт.
....

п.п. Благодаря ALBIREO, да, на 4-ти.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: digitalgab   
Дата:   18-11-09 20:39

Що не съм поет, поет като Пишурката....

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ecobo   
Дата:   18-11-09 20:46

Защо не съм и аз поет,
поет като Пишурката?
Ех, че ода бих направил
на баба си на хурката!

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Микросток и/или доходен бизнес - вие решавате
Автор: Canon   
Дата:   19-11-09 00:19

Цената на папарашките снимки в Америка е паднала с цели 31% през изминалата година, сочи ново проучване. Означава ли това, че звездният бизнес запада, се питат в сайта Daily Beast.
Трудно е да повярваме, че преди малко повече от година списание People съместно с таблоида Hello плати над 14 млн. долара за снимките на Брад Пит и Анджелина Джоли с техните новородени близнаци. Сделката надхвърли три пъти сумата за снимките на първото им дете - дъщеричката Шайло.

Mec - това е твоя бизнес - грабвай една сапунера и висвай из родилните домове че с ттази рецесия я вземеш по милион на снимка я не

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Mec   
Дата:   19-11-09 11:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   19-11-09 11:34

Благодаря за предложението за уреждането на 750 евро- това ще го отклоня - аз си работя и си заработвам и в БГ.
Другата част - да станем приятели е наистина добро предложение [smilie24] - все по-трудно става с истинските приятелства /не познанства/ и всеки нов приятел е наистина голямо богатство. И обикновено това е двупосочен процес, разтегнат във времето - ще се радвам да се получи.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ecobo   
Дата:   23-11-09 18:48

Калкулатор за цената на снимки

Естествено, това е по-скоро неприложимо в БГ [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   23-11-09 20:15

Аз съм навит на предложението за 750-те евро!

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »