Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Поставяне на антирефлексно покритие - къде?
Автор: wess_music   
Дата:   12-11-09 20:30

Здравейте,

имам няколко по-стари обектива и отделни диоптрични лещи, ползвани като проксални надянати на рамки от филтри, за които търся нейде да им положат антирефлекстно покритие.

Помня, че преди доста години това бе разпространена практика по оптиките когато самите стъкла дето се продаваха нямаха просветление - допълнително им се поставяше такова срещу някаква прилично заплащане.

Бих бил много благодарен за съвет.
Поздрави

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   12-11-09 21:19

ооо Веско, приятелю! [smile] Как си?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: wess_music   
Дата:   12-11-09 22:13

Ей, на, виждаш в какво лутане съм.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   12-11-09 23:31

Ще ти спестя лутането - няма да стане.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   13-11-09 00:32

[smilie18] направо та отряза!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vlex   
Дата:   13-11-09 00:48

И аз не съм чувал някъде да се полага каквото и да било покритие - по-евтино е да не се подържа материална база, способна на подобни процедури, и всичко да се внася на готова заготовка от производителите. Поне аз откакто нося очила с антирефлекс (6-7 години вече) не са ми предлагали нанасянето, просто защото заготовката е била с такова покритие. Мисля, че при едни от първите ми бинокли (преди 10+ години) ме бяха зарибявали видиш ли колко е готино да има антирефлекс, ма тогава на малко чеве, кой ще се джоби за подобни неща? [smilie18]

Успех все пак! Ако намериш подобно място, ще е полезно 100% и за други хора.

Поздрави,
Влад



Публикацията е редактирана (13-11-09 00:49)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   13-11-09 09:27

Много се съмнявам да има такова място у нас. Процесът не е като боядисване с латекс, все пак. Ние практически май нямаме оптическо производство в България, та едва ли можеш да отидеш и в някой цех или завод.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cicomanco   
Дата:   13-11-09 09:29

Имаше такова място! В Оптико - механичния завод , но както на всичко останало , така и на него му ......мамата![smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   13-11-09 09:45

Хич да не си правим илюзии - това е високотехнологична операция, скъпа и сама по себе си неизплащаща се. В смисъл, че парите, получени от отлагане на такива покрития, не могат да финансират инсталацията. Ако се произвежда друг продукт - лещи, филтри и т.н. и те носят печалбата - тогава може да се търси икономически смисъл.

Единият от принципите за отлагане на такива покрития е изпаряване на метали и съединения във вакум и кондензирането им върху оптичните повърхности. Всички параметри на средата се контролират прецизно и пак фирата не е малка.

В Оптикоелектрон - Панагюрище съм виждал лещи с такова покритие. Могат и да имат работеща инсталация към момента.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ivanov_id   
Дата:   13-11-09 16:07

Има една фирма, която се занимава с ремонт на микроскопи - "Уваров". Намира се в една ламаринена барака пред бившия оптичен завод в София - на две пресечки след Орион. Може да провериш там, евентуално.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sirkhann   
Дата:   13-11-09 16:15

Метода с изпаряването е стар и не много продуктивен. Покритието е по-грубо и пада по-лесно. Аз също се съмнявам да има такова, и да има, ще е голяма греда, според мен поне.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vlex   
Дата:   13-11-09 16:16

Не знам, обаче някак си "ламаринена барака" и полагане на хай-тек покритие в бяла стая не ми се връзват [smilie18]

Поздрави,
Влад

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: 5r54   
Дата:   13-11-09 16:31

http://www.optixco.com/bg/index.htm

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: pmartinov   
Дата:   13-11-09 16:43

Оптични покрития

Title

"ОПТИКС" АД притежава нужното техническо оборудване за нанасяне на високовакуумни оптични покрития за различни диапазони на спектъра чрез електронно-лъчево и термично изпарение на материалите. Произвеждат се следните видове покрития:

* Антирефлексни оптични покрития за ултравиолетовата, видимата и инфрачервената област на спектъра,
* огледални покрития,
* светоделителни покрития,
* метални покрития

Високотехнологичното оборудване е производство на фирмите "Leybold" и "ЗОСС", а контролът се осъществява чрез спектрофотометри "Hitachi" и "PerkinElmer" в спектралният диапазон от 190nm до 15мm на отразената и пропусната светлина.

През 2004 година "ОПТИКС" АД усвои технологията за нанасяне на антирефлексно покритие и върху кристали (Ge, ZnSe, др.).


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sirkhann   
Дата:   13-11-09 17:03

Това звучи по-добре от парните бани, определено [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: wess_music   
Дата:   13-11-09 17:41

5r54,
pmartinov,

благодаря Ви.

Поздрави

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: NI   
Дата:   16-11-09 21:14

Търси в чичко гугъл фирма ДИО те полагат антирефлекс има и още една но трябва да се обадя и да питам дали все още го правят.
п.с. Забравих да спомена полагането става само на т.нар. ЦР(органични) стъкла , не на минерални.
Ако искаш пиши и мога да ти дам координатите.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: wess_music   
Дата:   16-11-09 22:36

За жалост, всичко, на което искам да слагам аннтирефлекс, са все минерални, но бих ти бил благодарен, ако оставиш координатите на тези хора, защото никога не се знае дали може да излезе в последствие някаква необходимост от подобна услуга.

Благодаря,
поздрави

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bobihot   
Дата:   17-11-09 01:38

В института по оптика са ми слагали- за последно преди 10г. сега са се преместили и незнам какво още поддържат в кв. хаджи димитър. Ако не си намериш-пиши да ги потърся. имам познати и в оптико-електрон- панагюрище, там май си работят, но ще е по-трудно. и незнам дали и кой ще ти смята и слага над 1 слойно, но може и да ти е достатъчно. над ако не е сметнато и нанесено правилно, може да влоши нещата.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: niro   
Дата:   17-11-09 10:47

В Панагюрище ми правиха навремето едно слепване и ги питах за просветляване на фотолещи - можеха. Телефоните са от тогава: 0357/20-85; ...33-16; ...21-56

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jivar   
Дата:   17-11-09 20:34

Автор: asahi
Дата: 13-11-09 09:45

Хич да не си правим илюзии - това е високотехнологична операция, скъпа и сама по себе си неизплащаща се. В смисъл, че парите, получени от отлагане на такива покрития, не могат да финансират инсталацията. Ако се произвежда друг продукт - лещи, филтри и т.н. и те носят печалбата - тогава може да се търси икономически смисъл. [smilie24] ДА - 100% !![smilie7] Tова да не е БУЧНИ КЛЕЧКА - ПИЙ БОЗА [shtrak] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   17-11-09 20:51

Следя с интерес темата. Дано wess_music намер кой да му направи това покритие, от което има нужда. Засега съм скептично настроен.

"БУЧНИ КЛЕЧКА - ПИЙ БОЗА" е една много хубава поговорка.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jingov   
Дата:   20-11-09 19:15

[smilie21] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »