Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Лаишки въпрос - филтри
Автор: Ray   
Дата:   22-10-09 19:01

Здравейте,

каня се да ви задам лаишки въпрос - за което предварително се извинявам.
Любител съм (както ще ви стане ясно :)), възнамерявам да си купя ДСЛР, но за момента разполагам с непрофесионален апарат.
Въпросът ми е могат ли да се използват филтри при снимане със сапунерка (с ръчни настройки - бленда, скорост на затвора - в сравнително ограничен диапазон) и евентуално как би могло да се реализира, как могат да се прихванат (имам Canon Powershot A520).
Наясно съм, че филтрите пропускат не повече от 30% от светлината и това предполага по-отворена бленда, бавна скорост на затвора, статив и пр. Интересува ме технически възможно ли е?

Моля за снизходжение, плс. Все на някого трябва да го задам :) Такова нещо едва ли е описано в книга. И в многообразието от търговски марки, размери и др. характеристики ми е трудно да се ориентирам все още.

Ако някой му се занимава да ми даде някакви насоки, ще съм благодарна, ако не, поне ще ви развеселя :)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vlex   
Дата:   22-10-09 19:12

Теоретично не е невъзможно. Въпросът е какъв филтър искаш да сложиш, че да пропуска баш точно 30% от светлината. Калпваите полари пускат към 50-60% ако не се лъжа, ако не и повече. Ако искаш да боднеш УВ филтър (което е леко безсмислено в случая) можеш просто да го залепиш с тиксо отпред. При поларите е малко по-различно, защото те трябва да могат да се въртят. Някои от сапунерите позволяват слагането на филтри отпред, но при а520 мисля, че случаят не е такъв. Принципно нищо не ти пречи да си направиш от пвц тръба ф54 примерно приставка, която да уплътниш от вътрешна страна с мека топлоизолация за тръби така, че да пасва точно на обектива и на тази тръба да намериш някой да ти навие резба, за да можеш да си слагаш филтри, но според мен лично това е излишно упражнение. Ефектът надали ще е толкова осезаем, ерго ще имаш само вътрешния гъдел, че ползваш филтри и си се бръкнала още някой лев отгоре [cool] Иначе щом държиш, пробвай - като ти се занимава, занимавай се. Но пак повтарям - 99% от нещата, които ще ти дадат филтрите ще ти го даде и сопата при пост-а.

Поздрави,
Влад

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tziko   
Дата:   22-10-09 19:17

"сопата при пост-а" означава "постобработка на снимката във Фотошоп"

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gam3ra   
Дата:   22-10-09 20:24

Можеш да си купиш 52мм адаптер от photopavilion за Canon A520. На него ще може да завинтваш каквито си пожелаеш 52мм филтри.
Аз съм с Canon A590IS и съм си взел 46мм поляризиращ и ND8 филтри, използвам ги ръчно и не е като да няма ефект [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: v_nikolov   
Дата:   22-10-09 20:28

Ray, аз снимах с подобен апарат (А620) при това изпозвах филтри. Значи, първо тябва да си купиш адаптор 520-ката има около обектива един ринг който се сваля и там се завива адаптора, второ от тук нататък можеш да слагаш каквито и да било филтри, ако не се лъжа беше на резба 52mm, та всичко на такава резба може да се използва. Подобно у-во можеш да намериш във Фотопавилион ето това е http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=24&cat=81&product=324&show=additional



http://www.photopavilion.com/i/products/Adapters/Bower_Tube_PSA510_520.jpg



Това за блендата и скоростта зависи много от филтъра който използваш, така че не се притеснявай особено. Само не съм убеден, че си заслужава точно на този апарат да се слагат филтри, по-добре изчакай и като си вземеш малко по-добър оборудвай него с филтри. Разбира се, това си е лично мое мнение така, че може и да не го вземаш под внимание! :)
P.S. Ако мога да помогна с някаква друга информация, питай смело! [beer]



Публикацията е редактирана (23-10-09 17:14)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: v_nikolov   
Дата:   22-10-09 20:29

изпревариха ме..

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vlex   
Дата:   22-10-09 23:05

Моя грешка - явно има приставка за филтри фабрична. Все пак и аз съм на мнение, че не си струва и че филтрите няма да отприщят някаква скрита сила на апарата и резултатите далеч няма да са толкова впечатляващи колкото предполагам си мислиш :)

Поздрави,
Влад

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: The_Racer_GT   
Дата:   23-10-09 10:41

Ако ще се оборудваш с ДСЛР в скоро време, значи наистина няма да имаш нужда от филтри за сапунерката. Но ако ще снимаш още дълго време с нея, един поляризационен филтър ще ти дойде много добре. Преди снимах с Панасоник ФЗ8 и когато си купих такъв филтър останах поразен от промяната на цветовете. От тогава не го свалям от обектива [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gpi72   
Дата:   23-10-09 11:50

Ако ще копуваш ДСЛР не давай пари за филтри за сапунерката. Спести си ги и купи хубави филтри направо за новия апарат.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Ray   
Дата:   23-10-09 12:40

Благодаря на всички ви за полезната информация. Зададох въпроса си с боязън, защото не е в сферата на сериозната фотография, а и почти не вярвах, че има фабрично решение, въпреки че знам за ринга, който се сваля. Вярвам и че сте прави, че дори да има ефект от използването на филтрите в моя случай, едва ли е много оправдано решение.
Просто си мислех, че докато реша въпроса с преминаването към ДСЛР технологията във времето, бих могла да се опитам да подобря качеството на снимките с помощта на филтри.
Благодаря ви още веднъж и ще помисля внимателно над това, което споделихте като опит и мисли.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »