Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Документи, лиценз и други перипетии за работа като фотограф?
Автор: oskarstz   
Дата:   10-10-09 21:37

Някой който е минал по този път или ще минава ако може да сподели какви са документите как се изкарват какви пари се изискват и други перипетии.Има ли национелен клуб на фотографа или нещо от сорта?

Благодаря предварително.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   10-10-09 22:46

Ти като какъв фотограф искаш да работиш?
Нищо от споменатите от теб неща не е нужно.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: IDA   
Дата:   11-10-09 01:55

"Нищо от споменатите от теб неща не е нужно."

Asahi,

Дали и данъчните са на същото мнение?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: oskarstz   
Дата:   11-10-09 02:04

Точно от такава гледан точка искам да знам озаконяване на този бизнес. Трябва ли да има фирма или може частно лице да работи към фирма прикрепен или самостоятелно?

За мен това е много важно в момента.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: fotorafi   
Дата:   11-10-09 06:15

Би трябвало:
1. да се регистрираш като едноличен търговец,
2.или ако имаш ателие да плащаш Патентен данък/ в зависимост от района в който си в София, той е различен/
3. или да работиш на принципа: Свободна професия и да си...обявяваш доходите на края на годината :
-за данък общ доход 10%
-здравно осигуряване всеки месец
-социално осигуряване в НОИ ...всеки месец
И става дебела...
4.към някоя фирма на познат с данъци и осигуровки...
5...кротко и тихо..без осигуровки, без Данък общ доход.. в сивия сектор, но не можеш да издаваш никакъв документ/ фактура/[beer] [shtrak] дължиш ми една бира


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: digitalgab   
Дата:   11-10-09 07:48

И като подаваш молба, пиши "Узаконяване".

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chicken   
Дата:   11-10-09 18:19

По точка 1, ЕТ си е набутване по всички параграфи, ЕООД е истината. Като обнародват промените в ДВ и пари за капитал няма да трябват. Само си намираш по-евтин адвокат, че взимат от 100 до 500.
2.Пак си иска фирма. Освен ако не влиза по закона за занаятчийството?
3. Не може да издава никакви документи...
Абе квито и отговори да получиш тук, пак стигаш до консултация с човек, който се занимава с такива неща, счетоводител или адвокат

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: biso   
Дата:   11-10-09 18:26

колкото по-дълго забавиш момента на регистрация, толкова по-добре за тебе.
стой си в сивия сектор и се радвай на живота. лошото е, че ще го разбереш, когато вече си излязъл на светло

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: alsash   
Дата:   11-10-09 19:42

записваш ВИТИЗ....следваш и готово...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: oskarstz   
Дата:   12-10-09 07:43

Идеята ми е да си работя сам за себе си. Колкото и да е неприятно този сив сектор е временен и след време хората които работят там искат или не искат ще се принудят да се лицензират. Със всеки бизнес става така. От извесно време съм любител фогограф, но са ми казвали хора че правя добри снимки. Ако има някой, койт се занимава като професионален фотограф може да си даде мнението за снимките от профила ми. Ще качвам по 3 снимки... незнам защо е този лимит ама не бързам за ниъде :) .Колкото до фотоапарата това ми е 3-тия започнах от добра сапунерка след това полупрофесионален и сега съм с ниско бюджетен професионален с китов обектив, но съм замислил да закупя нови.
Благодаря за отговорите ще се радвам на мнения за снимките ми.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danny_falin   
Дата:   12-10-09 09:47

а не мислиш ли, че има разлика от това да ти казват приятелите че правиш хубави снимки до това да започнеш да си изкарваш прехраната като фотограф ? защото приятелите ти сигурно не знаят какво е бленда и не са кой-знай какъв критерий, жалко че не мога да ти дам мнение за снимките, щото нивото ми не е над-твойто, ама не ми изглеждат като да заработиш като фотограф

а пък законността на бизнеса в момента би трябвало да ти е последна грижа

поздрави

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Synthy   
Дата:   12-10-09 09:59

трябва да пишеш и фотография в дейностите на фирмата, и да плащаш патентен данък (за фотография до преди 4 месеца беше задължително, май защото е към занаятите).

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Apostol.Hristosov   
Дата:   12-10-09 10:46

[smilie10]

Ку!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: NeDDRaG   
Дата:   12-10-09 10:57

От гледна точка на данъчна администрация не ги интересува какво имаш като образование или лицензи. Лицензните дейности са малко, фотографията не е от тях, Вече са ти казали. Като ЕТ нямаш никакъв проблем. Евентуално като занаятчия, но и там май данъчните не искат нищо. Там евентуално занаятчийската камара може да има нещо против.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: iva_drag   
Дата:   12-10-09 11:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: hose   
Дата:   12-10-09 11:55

най-лесния вариант е с булстат за свободна професия
но за това ти трябва диплома или договор че работиш като такъв
тогава се самоосигуряваш и т.н.
но е по олекотено от регистрация на фирма

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: deniac   
Дата:   12-10-09 12:30


Автор: oskarstz
Дата: 12-10-09 07:43

...Ако има някой, койт се занимава като професионален фотограф може да си даде мнението за снимките от профила ми...





Аз съм пълен аматьор, но си позволих да ти разгледам снимките и да си кажа мнението:

По-добре първо се запиши на един курс за начинаещи, след това за напреднали и тогава реши дали ще си даваш парите за регистриране на фирма, майсторско свидетелство и прочие.
Гледай повече чужди снимки, мисли върху светлината и композицията.
Виждам много очебийни технически грешки, които на аматьорите са ни простени, но не и на професионалистите.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: n1x0n   
Дата:   12-10-09 12:35

Моят съвет е да започнеш с "другите перипетии" - учене на фотография, правопис, създаване на портфолио... пък това каква фирма да регистрираш и какво да плащаш се решава точно за един ден после.
Успех![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: oskarstz   
Дата:   12-10-09 13:00

Благодаря на всички отговори. Доста неща ми се изясниха.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: MauMyHa   
Дата:   12-10-09 13:31

Какво ще снимаш Сватби? Кръщенета? Балове? Според мен не е достатачно само да се научиш как сработват копчетата на луксозната куруба на последният модел цифров апарат от 15к долара или лева [smilie18] [smilie18] [smilie18] 5 години снимане и четене и пак не е достатачно.
Аз гледах "Пълна Лудница" но Бтв в събота а вие??? [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Ще работиш за да се научиш и ще учиш за да работиш [smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tofo61   
Дата:   12-10-09 14:18

щом искаш сам да си работиш трябва да си член на занаятчийската камара и да имаш документ за фотограф... иначе сива икономика[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exo99   
Дата:   12-10-09 14:38

Последното не е съвсем вярно.
Достатъчно е да си регистрираш фирма / например ЕТ / и после можеш да работиш.
Не могат да ти забранят да сключиш например договор с моята фирма за заснемане на определено мероприятие или направа на снимки за някакъв каталог.
Със съответните договори и т.н.

Но наистина добре е първо да изкараш някакви курсове - Фото Форум периодично организират и да четеш много и да снимаш още повече.

Виж какво ти е написъл Никсъна [smile]
Успех

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: rostoshev   
Дата:   13-10-09 08:44

Ами не става ли с граждански договор /хонорар/ за всяка поръчка? Тогава, който те наеме удържа от хонорара ти данъците и осигуровките. При художниците при поръчки за картнини и дизайн е така. Не се изисква нищо повече. Най-много регистрация за свободна професия.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   13-10-09 09:15

Сивия сертор е ВЕЧЕН !

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tziko   
Дата:   13-10-09 12:29

Моя съвет(като занимаваш се със счетоводство) е не си прави ЕТ, в ЕООД е истината! Всичко друго си има някви недостатъци. Като си направиш ЕООД в дейноста на фирмата може да избройш куп различни неща(Покупка на стоки с цел продажба в първоначален, преработен или обработен вид; производство, съхранение, преработка и търговия със стоки за широко потребление, битови, промишлени, селскостопански, хранителни, вътрешна и външна търговия; спеедиционна дейност; фотографска...) в последствие да ползваш фирмата за друго. Съветът ми като любител-фотограф е не превръщай хобито в професия.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »