Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Пуцай куме.. (сватбарите да не се дразнят. Просто сайт.....)
Автор: CanoniO   
Дата:   15-06-09 16:57

Сватбари, ей за такива снимки се взимат пари.

Тезата, че клиентите в БГ са цървули, и нямаме инфраструктура я знаем. Коментирайте визията, цветовете и оптиката[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]



http://www.stepanvrzala.net

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: maldito   
Дата:   15-06-09 17:00

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: demiman   
Дата:   15-06-09 17:08

[smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: matani   
Дата:   15-06-09 17:17

https://photo-forum.net/forum/smileys/worshippy.gif



Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: bozo   
Дата:   15-06-09 17:27

...с уговорката, че няма нищо общо с българска сватба [smilie18]
Просторни светли черкви, просторни светли ресторанти, нормални хора...
Изглеждат ми малко по-контрастни от необходимото.
-------------------------------------
и това не е лошо...
-------------------------------------



Публикацията е редактирана (15-06-09 17:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: CanoniO   
Дата:   15-06-09 17:34

Контраста казваш....[smilie5]


Я да видим сега, същият как снима интериор и екстериор:


http://www.stepanvrzala.com/menu.php

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: dau   
Дата:   15-06-09 17:39

Чехия не е много по-далече от нас... ама явн ое някои отношения има доста голяма разлика...

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: nacho1   
Дата:   15-06-09 17:40

CanoniO, като всяко хубаво нещо и тези снимки стават само, ако ред условия се "навържат" ... с риск да те засегна ... хубавата снимка я правят хубава най-вече "обектите" на снимката и обкръжаващата ги среда (в случая гостите и обстановката) ... + фотографа (знанията му и усета за момента) .. и накрая, но не на последно място добрата техника ... та темата е малко "петъчна" [smilie18] и леко си пропуснал срока с 2-3 дни [smilie5]
.. иначе мога да ти дам примери и с българи "свадбари" да сравниш тяхните шедьоври с чехският им колега (или поне на такъв ми заприлича), но някакси сравнения не са уместни [smilie3] в случая.

п.п. иначе за парите не си прав ... такива пари трудно се вземат в Бг поради народопсихологията ни ... дет се вика "хвали ми пазар, а не продукт" (това го знам от опита си - бих могъл да се нарека "занаятчия", но не фотограф - познавам много добри професионалисти в Бг (макар и малко на брой), но дори и на тях им пречи измъченият пазар още при формулирането на идеята за добрият продукт. Разбира се винаги има и друга гледна точка. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: bozo   
Дата:   15-06-09 17:40

На места даже се замислям снимка ли е или 3D графика...това би трябвало да е хубаво, въпрос на възприятие.

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: CanoniO   
Дата:   15-06-09 17:46

Аз пък все си мисля, че ако се женят богати клиенти, и им се покаже такова портфолио, лесно ще ги излъжеш да хвърлят някой лев отгоре ... Пък просторни, светли и интерсесни места за снимане на младоженци има и в БГ. Просто трябва да ги закараш там за една сесия... Но първо трябва да имаш портфолио... А това в БГ е "ненужно"...

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: tantris   
Дата:   15-06-09 17:53

На мен ми стоят кичозно-американски. И много директни светкавици. Не ме кефят изобщо.
С тая мода да се правят комикси от сватбата...

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: rhyan   
Дата:   15-06-09 18:00

Ами аз този линк съм го пускал и друг път тук. Ето един българин, който вероятно също снима не само или предимно извън България, който също считам, че е много добър.
http://www.georgianastasov.com/index2.php


Според мен не е важно къде се намираш и с каква точно техника разполагаш, а желание и идея да направиш нещо запомнящо се за младоженците.

Вярно, че без техника не става, ама не е само тя.
Наскоро гледах един фотограф, който снимаше рожден ден в заведение (вярно не е сватба), ама хората дето снимшае бяха "тежки" чичковци, та сигурно си го бяха платили човечеца.
Въпросния чичка така им праскаше директна светкавица в лицата от 1 м., че хорицата сигурно до края на вечерта щяха да са с приятен летен тен...А заведението си имаше и ниски светли тавани, и не чак толкова оскъдна светлина...па знам ли, аз поне бих сложил дифузьор на светкавицата, дори от тези пластмасовите...А иначе D3 / SB900 - скъп фотограф :)[beer]



Публикацията е редактирана (15-06-09 18:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: CanoniO   
Дата:   15-06-09 18:01

Директни светкавици ?
Бих казал, че са много нежни и почти не се забелязват[smilie10]

А за комиксите - да, всички снимки разказват за сватбата. Сигурно могат да се подредят и в разказ. Но това лошо ли е?



Зелена, лимонена или прегоряла кожа да видяхте някъде?



Публикацията е редактирана (15-06-09 18:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: vladod   
Дата:   15-06-09 18:04

Има достатъчно хора, снимащи сватби в София, които познавам лично и това качество го надминават редовно /предполагам, че и на други места в Бг има такива/[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: CanoniO   
Дата:   15-06-09 18:07

vladod,
дай да им видим сайтовете.

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: nacho1   
Дата:   15-06-09 18:16

rhyan, него имах предвид [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: OGIMAG   
Дата:   15-06-09 18:34

Не знам защо искаш да сравняваш несъпоставими неща. Живеем на различни места- едните са в хола, другите сме в тоалетната на Европа. Тук по-важното е дали на сватята е пресъхнал кладенеца или не. [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: НАСОО   
Дата:   15-06-09 18:35

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: CanoniO   
Дата:   15-06-09 18:43

Няма да сравнявам.. Просто искам да видя фотографите дето "това качество го надминават редовно"...
Ще си запазя мнението за себе си, както не коментирам разликите в класата на качеството между чеха и линка на райан...

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: OGIMAG   
Дата:   15-06-09 18:53

И те имат като нас сигурно много фотографи продуциращи боза като болшинството наши. Просто показвате подбрани автори.

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: dvda   
Дата:   15-06-09 20:27

Да видим на въпросния фотограф всичките снимки от една цяла сватба ... [smilie8]
или от някоя дето младоженците са гледали стреснато понеже не знаят къде се намират ... [smilie8].
или каквото да сте си приказвали преди сватбата и им приказвате по време на снимките те не могат да разберат, че снимките са цял живот, а се кефят на ОРКЕСТЪРА за който са платили 500 лв...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: canonio   
Дата:   15-06-09 20:58

dvda,
работата на професионалиста е не само да снима. ТИ трябва да сведеш условията до благоприятни. Не да чакаш хората да ти позират правилно... Та те наистина може да са от село и да не знаят как да се държат.
Говоря за случаи, когато богати клиенти трябва да се "превъзпитат" и да им се вземат парите...
Продължавам да твърдя, че в БГ няма сватбена фотография на ниво, защото не съм виждал нито един БГ сайт на ниво....

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: MisterX   
Дата:   15-06-09 22:38

CanoniO pak smiah v zlata.

Govorish kato chovek koito nikoga ne e snimal svatba... ili ako si ne smeesh da pokajesh edin kadur. Tozi site deto pokaza picha ima dobri svatbeni kadri i ne samo. Iavno choveka e rabotil dosta nad sobstvena vizia i suotvetno toi she si iska cenata. Hora koito sa na tova nivo zapochvat dosta vnimatelno da si podbirat klientelata sto se otnasia do svatbi. Fani hodi snimai nqkoi put. Sloji si reputaciata i imeto sus eventualno hodene na sud ako se opleskash snimai edna high end couple pokaji rezultat i togava skachai taka. Zastoto ako ne napravish tova nimash dori pravoto da polzvash portfolioto na talantliv chovek koito e minal prez tia uslovia za da videte li nashia smeshnko tuk da se pokaje "az kolko znam"

A kolkoto do tova dali ima dobri BG site-ve ili ne... ne vijdam zasto niakoi tribva tochno da teb da dokazva kakvoto i da bilo. Aman ot smeshnici hodi dokaji se purvo ti predi da se pravesh na vseznaestia PRO.

Estestveno che ima kadurni fotografi vuv BG bilo to za svatbi ili Commercial. Tova che te niama da kisnat tuk ili puk oste poveche da ti se obiasniavat na tebe ne znachi nisto.
I da fakt e che v BG prosto oste niama tazi kultura kum fotografiata kato cialo (ili pone ne vse oste). Tam edva li ne te ti praviat usluga che ti davat da gi snimash. Az v BG se navivam da snimam samo za priateli i samo bezplatno.

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: canonio   
Дата:   15-06-09 22:50

MisterX,
прочетох ника си и нататък спрях да чета. Сори, ама нямам нерви да чета низ от латински букви. Наистина, никога не го правя. Сори. Каквото и да пише, съгласявам се... Дай и някой линк да гледаме.. Тук линковете говорят много...

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: MisterX   
Дата:   15-06-09 22:54

HAHAHAHAHAAHA

eiii krai niama


tragikomedia


na tebe ako trugna da se dokazvam nachi mnogo triabva da sum ia zakusal. A ti iskash ot cialata durjava svatbenite fotografi da ti se dokajat.


Are vij dali mojesh da prochetesh nestoto stoto iavno za 1 duma ti stiga silata

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: rhyan   
Дата:   15-06-09 22:57

Е, хора, ма много се газирате нещо всички. Този чеха си е писал - на него това му е работата. Как снима с марк 1дс, как обработва всеки един кадър за да получи най-естествени цветове и т.н. и т.н. и т.н. Хората обаче наистина отделят специално внимание на сватбата.

Според мен тук в България са малко хората, които не искат просто да имат снимки, а наистина да имат истински снимки...
Аз се интересувам от портрети, не толкова от сватби, но сватбената фотография според мен е един доста добър пример за отлична портретна фотография. Има една мацка, която също снима много сватби и която на своя сайт пише, че снимките ги организира предварително, няколко дни преди или след сватбата, на предварително подбрани места и тн. Т.е. фотографът цели всичко да е перфектно за сватбения албум. Няма начин да не присъства на самото събитие, но онези ултра подбрани кадри са предимно от сесията преди самото напиване.

Та, хайде сега да ми обясните колко от нашите сватбени фотографи подготвят сесия с всички шафери и шаферки, някъде из страната за да снимат перфектната сесия? И колко от младоженците са склонни също да направят такава сесия? И колко сватбени фотографи снимат с поне 1 асистент, който да играе роля от статив до носач и какво ли още не?
Бога ми онзи ден гледах един сватбен фотограф, които в едната ръка държеше видео камера, а на връта беше окичил някакъв EOS, и хвърчеше като изумен - ту с едната, ту с другата ръка...
А да ви обясня ли за фотографите дето на първия танц на младоженците дирижират- не, ръката не тук, погледа не там, тука гледай тука, малко по-нагоре брадичката.
Имаше едно време една реклама 'Невидимо присъствие' - според мен сватбените фотографи трябва да са така.

п.с. Прощавайте за правописните грешки, ама на лаптопа нещо не мога да му целя буквичките :)



Публикацията е редактирана (15-06-09 23:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: canonio   
Дата:   15-06-09 22:58

MisterX,
неграмотността не е порок. Но нямаш ли възможността да пишеш на български в Бг форум, по-добре не пиши. Естествено, че няма да те чета[smilie5] И не само аз.
Не виждам активни линкове, значи нищо интересно не си написал...

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: Damayanti   
Дата:   15-06-09 23:00

Мисля, че тук не малка роля имат самите места на които са правени снимките. Малко са хората които сипозволяват да направят сватба на плажа и на подобни елегантни места. Предполагам, че има дрес код и за гостите, а тук е доста по-различно, но където и какво и да е - сватба се снима трудно с много опит , добра техника и желание [beer]
Хубави снимки [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: rhyan   
Дата:   15-06-09 23:10

И за да не съм голословен, ето и цените на напудрените американски сватбарски снимки...
http://www.jakigoodphotography.com/gallery/3049217

Така...ако наш сватбен фотограф обяви такива цени дали ще има работа за следващите 5 месеца?
Може би само цигански сватби, щото там не се пести - щом е скъпо, начи ша и убаво, сали...дай ша го зимгаме туи мумче да цъква дицато...

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: canonio   
Дата:   15-06-09 23:14

rhyan,
кой е казал, че ще снима само в БГ?

Този го викат по целия свят, като хонорара му достига 18к евро. Защо е всичко това[smilie5] :


http://jeffascough.com/




Публикацията е редактирана (15-06-09 23:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: MisterX   
Дата:   15-06-09 23:14

canonio - Pazi Boje Sliapo da progleda.. vaji za teb v pulna sila. :)

Poviarvai mi zaradi genii kato teb pisha vse po-riadko i po-riadko iz BG forumi. Loshoto e che vie sami si viarvate.

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: rhyan   
Дата:   15-06-09 23:22

Само казвам, че кучето скача според тоягата. Аз познавам прекалено малко хора, които ако не им се плати ще правят чудеса от храброст. Не знам как вървят снимките по нашите сватби, защото мен ме снима приятел - услуга за услуга, и съм много доволен...
Но за какво говорим - 17к евро, 5к долари, тук сигурно повечето сватбари се мръщят на 4-500 лв. Да не говорим, че за тези пари рядко получават подвързан албум, добре направено двд, и тн...аз което видях последно беше 2 плика със снимки + 1 двд jpg при това SOOC. Вярно, някои от снимките обработени преди печат, но вдв-то чиста проба копирани снимките директно от харда.
Когато при нас всеки започне да уважава другия - сватбарите труда на фотографа, а фотографа момента за младоженците, тогава всичко ще си дойде на мястото. Докато нещата стоят "Тоа папарак ми взе 500лв и на сичкото отгоре ша ми яде на сватбата, кой знай ква ше я свърши", а от другата страна "Е тия са адските скръндзи, ше им правя аз евала...ай си..." няма ни свестни хонорари, ни свестни снимки да се правят при нас...

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: canonio   
Дата:   15-06-09 23:25

rhyan,
за това говоря.. Къде им е рекламата на нашите и по какво ще ги познаем, че стават.
Затова исках да видя едно конкурентно на онова портфолио. Щото всички реват, че клиентите са цървули, пък всъщност предлагат едно нищо. Даже и в рекламата си не инвестират...


А иначе, главната ми идея беше, да погледате малко качествена сватбарска фотография и да коментирате труда на точно този човек. Щото е различен и щото го може.... Но типично по български, винаги ще има засегнати на принципа "гузен негонен бяга", та от там и заглавието ми... Провокиращо кавга е един вид, но пък е предизвикателство да видим някой и друг БГ линк... Видяхме един... Все е нещо... ОК..



Публикацията е редактирана (15-06-09 23:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: boni   
Дата:   15-06-09 23:26

Винаги като представям на младоженците снимки им показвам цели сватби. Това е честно спрямо тях. Не е трудно да отделя избрани кадри, няма проблем.
Ето примерно две скорошни цели сватби.

http://belfo.photo-forum.net/svng/


http://belfo.photo-forum.net/svgh/


Между снимките има и доста банални - с роднини, приятели и т.н. Има и с кофти светлина на места, а има някои при които и аз съм допуснал грешки. Има и такива при кофти условия - тесни апартаменти, кухни и т.н., но това е реалността при нас. Важното е, че показват какво могат да очакват хората изцяло.

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: rhyan   
Дата:   15-06-09 23:40

canonio, съгласен съм с теб. Реклама трябва да има, при това адекватна. Не съм далеко от мисълта, че някой фотограф може да изпраска перфектното портфолио, защото ще му го направи читава уеб агенция, и накрая да оака цялата работа.
Не съм фен и на идеята - ами Васко и Ленка са много доволни от този фотограф, дай да го вземем и ние. Хора различни, вкусове различни. Всяка двойка трябва да си избере и фотографа и DJ-а, и сватбената агенция ако щеш.

Съгласен съм с Бони - цяла сватба е най-доброто представяне за един фотограф. Колко обаче го правят? А колко предварително ходят да огледат местата, където ще се снима? А колко ходят с асистенти, или поне 2 апарата с различни обективи за да не се налага да сменят стъкла по никое време?

Нямам представа. Нямам претенции да разбирам, но си мисля, че би трябвало нещата да бъдат така, а не само някой да изскочи пред теб и да ти обясни как е професионален фотограф, и да не му обясняваш кво искаш, щото той знае и ще те оправи :))))

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: nemchev   
Дата:   15-06-09 23:43

канонио....няма дда зле ако се напънеш да прочетеш какво пишат хората па макар и на латиница....мистър Х има какво да каже и покаже но това не е начина...няма да казвам какво и къде снима... но е доста прав[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: canonio   
Дата:   15-06-09 23:44

rhyan,
точно това е човече... За да няма "аз съм добър ама не ми плащат, затова ги снимам гадно", изпраскваш едно луксозно портфолио, слагаш си там извънземните цени и чакаш. Ако никой не се обади, ще си се набутал смешни суми за сайта.... ама ако се намери клиентела, ще се разчупи мита за клиентите-цървули...

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: Георги   
Дата:   15-06-09 23:45

виновна е реалността при нас

и клиентите, че не плащат




всички родни сватбари - кена на квадрат

оле!

(като си помисля май на родните снимки и цвета на кожата на всяка снимка различен, ама то и за постобработката се плаща.... на дребно)

отива да погали чиваса и да прегледа за втори път днес сайта на врзала, или както се казва :)

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: canonio   
Дата:   15-06-09 23:48

nemchev,
погледнах му профила, сватба не видях, съответно не ми е по темата... Защо трябва да го чета всъщност?
Пуснах линк на добър сватбен фотограф, дето няма онлайн конкурент в БГ. Ако има такива майстори, дайте да им видим линковете. Малко реклама няма да им навреди.

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: rhyan   
Дата:   15-06-09 23:54

MisterX може и да има какво да каже, ама не е това правилния подход. Какво значи high-end couple - колко двойки ала Парис Хилтън има тук в България.Всички фолк диви минаха през онзи Коко Динев ли беше...само неговата сватба ли да се снима :))))
Плюс това и баба ми може да снима разни мазни фръцли. Това което показа бони е наистина умение да се снима - втората двойка никак не е лесна за снимане според мен, а снимките са супер. Доста е трудно да се снимат нефотогенични хора по начин по който снимките да не плашат. Още по-лесно е да им покажеш портофолио с Парис хилтън и да кажеш - е те така снимам аз, ко ша кайш, а?

Всяко нещо с времето си - и при нас ще дойдат тези времена някой ден, но един бог знае кога. Не сме дорасли още за такива сватбарски снимки, защото не обръщаме внимание на красивото, а само гледаме да не се прецакаме с 1 стотинка.

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: boni   
Дата:   16-06-09 00:00

Канонио, ок всичко това, ама дай да видим 1-2 линка с цяла сватба на тея хора. Аз лично не виждам някой да представи пълна хронология.

Колкото до реалността - ами такава си е - апартаменти, панелки и т.н. Средното ниво на българина е такова. Ако слезеш надолу отиваш в мизерията, качиш ли се нагоре се нанизваш при мутрите:)
Ти може и да искаш да снимаш "хай-енд" клиенти в БГ, но фактически в по-голямата си част, те са твърде рискови заради връзките им с престъпността. БГ в това отношение е уникат.( достойна 16-та република)

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: canonio   
Дата:   16-06-09 00:02

ОК, прочетох го. От цялата работа разбрах, че съм смешник, дето си няма хабер, също, че нямам право да показвам портфолиото на човека, още че се искало дупе, да ходиш да снимаш такива хора....


И к'во спечелих от цялата работа nemchev? За какво трябваше да го чета? Нещо по темата видях ли там? Аз някъде писал ли съм обиди към този човек? Странно, ама наистина ми е все тая мистър хикс в кой щат е, какво снима и какви са му велики приятелите. Лични обиди не се толерират,съжалявам че се напънах да чета маймуницата...

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: MisterX   
Дата:   16-06-09 00:07

hahahahahah Rhyan

az imam asistent s men VINAGI!!!


kogato vidia che horata dirjat na snimkite si otivam da vidq cherkvata i location-a za vunshnia photoshoot. I da az snimam s dve telva vinagi kato 3-toto stoi vuv ranicata just in case.

High End Couple dalech ne oznachava Paris Hilton oznachava hora koito iskat da platiat premium price no durjat na kachestvoto i ako ne go poluchat she dodiat da si zemat parite obratno. A kolko ot tiah sa fotogenichni e druga tema.

Ma vie stoto ste golemite razbirachi govorete si i se podkrepaite vzaimno moje puk niakoi da pochen da vi se dokazva


Boni e pusnal link. Hubavi kadri boni!! ima nqkoi mnogo dobri... kakto vinagi obache ima i slabi no evala che klientite ti znaiat tochno kakvo she poluchat. [smilie24]

Posledni 10tina stranici ot moeto portfolio sa imenno spread na celi albumi. Zastoto tuk az veche se otkazah da snimam ako nqma da zimat album. Tova za koeto te plashtat e zavurshen produkt a ne furchasti snimki deto sled 1 godina ia gi ima ia ne

Are stiga mi za toia mesec taq doza BG realizam pishete si kvoto si iskate az se maham

Jivi i zdravi
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: autosvet   
Дата:   16-06-09 00:07

Абе прекарването през "филмов" филтър и изкуственото винетиране в 50% от снимките на въпросният човек не ми допада. Не е използвано правилно според мен има и качени "изпуснати" прегорели снимки. Усещането за момента му е отлично, явно и комуникацията с "моделите". Успява да си създаде и условията.
Според мен това е постижим резултат за доста хора тук, стига да има кой да го оцени и пожелае.

Канонино покажи твоите кадри от подобни събития за да сравним. Иначе този фотограф е основен той снима тези моменти които прецени, а онези в които трябва да се отснимат и всички 150 гости да са на картинка с булката са работа на асистента ... У нас трудно нормален човек може да си позволи подобен лукс.



Публикацията е редактирана (16-06-09 00:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: canonio   
Дата:   16-06-09 00:08

boni,
това е сайт-тийзър. Визитка е. Като такава, не е лошо и да е лъскава. Ако някой клъвне и си уговори среща с него, ще види сигурно още един тон кадри, че и разпечатки. Но с такъв сайт се привличат богати клиенти. Ако са мутри и не платят, тогава е до държавата... Ама ако платят, пък насреща нищо, не е от инфраструктурата, ами от снимача....

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: canonio   
Дата:   16-06-09 00:10

autosvet,
приеми ме като клиент, а не като сватбарски фотограф...

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: boni   
Дата:   16-06-09 00:11

МистърХ, в официалния албум никога няма да сложа поредица от банални снимки с родата, особено такива в апартамента в теснотията, пред гардероба и т.н., където те са искали да се снимат:)
Това са всички снимки, които им предавам - обикновено над 400.
В албума влизат 100-130.

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: autosvet   
Дата:   16-06-09 00:15

Къде ще ти е сватбата? 2500лв. мисля, че можеш да отделиш за фотографирането и ще се намери фотограф + асистент, осветител и фотошопист за тези парички.

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: boni   
Дата:   16-06-09 00:15

Канонио, прав си, трябва да има лъскав и стилен сайт-визитка, не оспорвам. Платил съм си - правят ми.
Проблемът е друг... Аз лично харесвам средната БГ класа. Обикновено това са интелигентни и културни хора, без много възможности, но пък са готини като хора. Те са в средното ценово ниво - 500-700лв.
Гарантирано има клиенти и на ценови нива над 1000-1500-2000 и т.н. Въпросът е, че мен лично тези БГ клиенти ме притесняват (казах защо), Не съм сигурен дали ги искам като клиенти...

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: canonio   
Дата:   16-06-09 00:16

autosvet, не бе, не буквално клиент[smilie18] [smilie18] Просто от страната на изискващите, не на снимащите. Опазил ме господ да снимам сватби...[smilie18] [smilie18]

Бони, изключително убедително и аргументирано[smilie24] Туше...
Но това не трябва да те спира, да покажеш какво може да се случи, ако си платят... Затова - лъскавият сайт.



Публикацията е редактирана (16-06-09 00:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: rhyan   
Дата:   16-06-09 00:20

MisterX - човече, ма изпусни я тази пара дето си я глътнал. Звучиш точно като поредното голямо добрютру, дето е минало от другата страна на океана, и му е пораснал втори чифт топки в гащите... Дойде и какво каза - ей, мизерници, много сте зле, ама много сте зле, нищо не разбирате, вие знаете ли аз къде съм, охооо... и хайде сбогом, щото не сте достойни. Никой никого не подкрепя, аз изразявам мое мнение, явно canonio мисли по същия начин. Аз не съм фотограф, нямам портфолио, не си вадя парите с това, нямам асистенти - чиста проба мераклия, enthusiast да ти кажа да ме разбереш, че гледам ти е сложно с българските думички.
В българия има много кадърни фотографи и този и разни други форуми го доказват. Ама все ще се намери някой дето е отишал до хАмерика да каже - нищо не разбирате. Е като сте такива разбирачи, ами елате, покажете какво можете, какво сте научили.
А то какво става - прибирате се - още на летището ви няма я багажче, я куцо такси сте нацелили и се почва - таз ш.ана държава, няма да се оправите, ала бала...
That's not the right way, dude...

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: autosvet   
Дата:   16-06-09 00:26

Не бе потърси един пакистански сватбен фотограф как снима ... Вярно, че за 50-80 долара ще се откачи да щрака. Както викат на запад тябва да си знаеш таргета. Хората събират година и нещо пари за сватба, а ти ще им предложиш продукт на цената на половината сватба само за снимките. Защо ще кажеш ти - ами един ретушист дето трябва да оправи 400-450 снимки няма да го прави за по 10стотинки на кадър, един асистент няма да остане с теб за двете коли почерпка. А тук вече имаме твоят труд, техника и опит. Конюнктурно обикновено в България нещо което не можеш да пипнеш не се цени като труд. Друг е въпроса, че пък има и много хора дето се пънат да снимат сватби, кръщанета, балове, изписваници на бебета (новобранските свършиха), но са зле както технически така и теоретично, да не говорим за творчески подход някакъв.



Публикацията е редактирана (16-06-09 00:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: rhyan   
Дата:   16-06-09 00:31

Autosvet - аз точно това имах предвид като казах, че трябва да започнем да се уважаваме - работата и времето и старанието на сватбения фотограф за него са точно толкова ценни, колкото и момента за сватбената двойка.
Нормално е да предложиш своята цена и визия, пък ако има мераклии, ще имаш и работа. Друг е въпроса, че тук се събират пари от цялата рода едва ли не, за да се направи сватбата, та камо ли да дадеш още толкова пари за снимки...Че то това си е половината сватбено пътешествие :)

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: nemchev   
Дата:   16-06-09 00:33

раян....извинявам се че адвокатствам на мистърХ ма си у голема грешка за втория чифт топки....[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: MisterX   
Дата:   16-06-09 00:33

Hey Boni
estestvenno v krainia produk nemoje da ima nisto posredstvenno :)

Az pravia kato teb. Az izbiram 400-500 kadura koito spored men sa nai-dobrite. Pokazvam samo tiah na pruvata ni sreshta sled medenia mesec. Sled tova puskam vischkite online sus parola za 1-2 meseca za gostite. A kolkoto do krainia album... zavisi ot stila i stranicite koito te izberat no da tam niakude 100-130 kadura.

A kolkoto do klientite. Mnogo vajen moment te da ti dopadnat tolkova kolkoto i ti na tiah.

Pozdravlenia otnovo za kadrite i za kulturnia nachin na biznes koito vodish.. Oste edno dokazatelstvo che v BG ima kadurni fotografi!

Prosto prenebrejenieto na nashia suformuc kum nesto koeto dori ne se e i dokosnal i samochustvieto bez pokritie e nesto koeto ne vijdam zasto triabva da se tolerira.

Kolkoto do latineca Sorry prosto e mnogo star navik.

Cannonio PLS NIKOGA NE CHETI KAKVO PISHA... taka i dvamata ste sme po-stastlivi


Boni [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: canonio   
Дата:   16-06-09 00:34

Абе щом една фирма Василка може да почиства кочината за 1000 лева и да я предпочитат пред по-евтините алтернативи, значи и фотографа има право да се похвали със способностите си и да вземе повече от колегата си с китака......

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: boni   
Дата:   16-06-09 00:34

Освен това сайтът трябва да има анкета за клиентите... Да отговорят на 7-8 върпоса, свързани с разни неща от живота - фотография, музика и т.н. Случва се чат-пат да се начукаш с двата крака в чалгата и няма отказване, колкото и да не те кефи. В същото време за тая дата си отказал 3-4 ангажимента...
Изобщо хубаво е като снимаш да си допаднете с хората, които снимаш и да ви е взаимно приятно.



Публикацията е редактирана (16-06-09 00:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: boni   
Дата:   16-06-09 00:39

Другото, което осмислям е времето за издаване на снимките. Сега то е 2-3 дни след заснемането, което смятам, че е твърде недостатъчно, но повечето хора дават много зор. Май ше трябва да съм категоричен за в бъдеще и времето за издаване да стане поне 10 дни.

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: canonio   
Дата:   16-06-09 00:40

MisterX,
за какво пренебрежение говориш,след като аз пускам сайта, за да покажа какво може да се получи от една сватба? Кого обиждам ? Теб ли? Та ти дори не си в БГ, не ме познаваш, не си ми показал нищо, а вече ме категоризира, обиди и преиначи думите ми...



Публикацията е редактирана (16-06-09 00:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: boni   
Дата:   16-06-09 00:44

Абе прекалихте и двамата с тея обиди. Кому са нужни и за какво???? Какво делите?
Толкова ли е трудно да си говорим нормално и всеки да си изложи аргументите спокойно.
Приканвам ви и двамата да изтриете обидите от постовете си.

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: autosvet   
Дата:   16-06-09 00:44

Канонино китака на 5Д-то е супер за тази цел ако е закачен на Марк.

А направата на хубав сайта колко парички е? Още ни е беден отрасъла трябва да има оборот и повече пари да се въртят в този бранш. Но когато хората се чудят как да си платят парното в една държава без реална икономика, не е чудно защо не дават парички за снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (или, да подразним сватбарите пак..)
Автор: canonio   
Дата:   16-06-09 00:48

ОК, редактирах се....


autosvet, има хора, дето отиват с канон 350Д и 18-55. За такъв китак говоря...

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (сватбарите да не се дразнят. Просто сайт.....)
Автор: Георги   
Дата:   16-06-09 07:33

мистърх я покажи 30тина кадъра от твоя про сватба, че ми стана интересно, 3 тела, асистенти, ние дето нищо не разбираме заслужаваме след толкова тъпотии в темата да изплакнем очи [smilie11] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (сватбарите да не се дразнят. Просто сайт.....)
Автор: Георги   
Дата:   16-06-09 07:36

всъщност недей, видях достатъчно в профила ти


ще ти спестя какво мисля [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (сватбарите да не се дразнят. Просто сайт.....)
Автор: rlk   
Дата:   16-06-09 09:23

Защо не!? На мен ми е интересно да видя, да си сверя часовника и т.н. Не че профила ми е пълен, но имам някоя и друга снимка ей така, а и сайта ми може всеки да го види. Е, нямам асистент/и, но толкова мога за момента. Това с трите тела не го разбрах, но както и да е.....


Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (сватбарите да не се дразнят. Просто сайт.....)
Автор: rhyan   
Дата:   16-06-09 09:59

RLK, мисля, че точно това очакваше да види canonio - български фотограф с подобно портфолио. Според мен тезата му остана неразбрана от повечето съфорумци, а именно - къде са българските сватбени фотографи и защо нямат реклама. Или пък защо рекламата им не е такава, и на какво основание казват, че клиента е цървул, дето нищо не разбира и не иска да плаща.
Ако един свабтен фотограф покаже портфолио и предложи пакетна услуга - имам предвид печат на снимки в няколко варианта - за младоженците и за родителите, хубаво изработено слайд двд, хубав албум или модерните напоследък книги, и тн., тогава може да си поиска съответната сума.
Пък всеки клиент, според това, което му се предложи - ще си избере за какво и колко да плати.
При положение, че клиентите не знаят какво да поискат от сватбен фотограф, а сватбения фотограф може и да знае, ама не го предлага, няма как нито фотографите да претендират за ултра хонорари, нито пък да винят клиентите, че са цървули.
Между другото - хубав линк - влезе в моите любими. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (сватбарите да не се дразнят. Просто сайт.....)
Автор: rlk   
Дата:   17-06-09 09:54

Само да добавя, че чеха (или какъвто там се явяваше) просто го бива, а не че е чудо на чудесата. Това, че в България нещо не вървят нещата е друг въпрос (какво ли върви изобщо, но да не се откланяме). Ако само се разровите с сайта на WPJA или форума на Фред М. (доста от сватбените и не само фотографи) ще видите невероятна работа и наистина чудесна фотография.

П.П. Само малко примерче, че днес си четох една тема по ... някакъв си въпрос на "сватбарина". А, ... и да вметна, че работи с Канон (това по повод на поредните глупости които се пишат във форума - справка темата за светкавиците или коя ли не поред за Канон vs. Никон)!

http://www.edpingolphotography.com/



Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (сватбарите да не се дразнят. Просто сайт.....)
Автор: peppy   
Дата:   19-06-09 17:07

http://voltronofawesomeness.com/

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (сватбарите да не се дразнят. Просто сайт.....)
Автор: tantris   
Дата:   19-06-09 17:20

То за сватбарите стана ясно. Обаче има и по-зле. Портфолията и сайтовете на фотографи дето организирват курсове.

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (сватбарите да не се дразнят. Просто сайт.....)
Автор: Тед   
Дата:   19-06-09 17:51

boni, има две палавнички дето ти мятат предизвикателни погледи, а таз е .... [smilie25] [smile]


http://belfo.photo-forum.net/svng/images/363.jpg



Какви ли не неща стават на тия мероприятия...

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (сватбарите да не се дразнят. Просто сайт.....)
Автор: nenov   
Дата:   19-06-09 23:59

Линкове на фотографи от фотоклуб "Варна"
http://dpsnphotography.blogspot.com/2009/05/blog-post.html

http://angelnenov.com/



Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (сватбарите да не се дразнят. Просто сайт.....)
Автор: danny_falin   
Дата:   20-06-09 00:25

аууу много яки снимки, тоя тилт-шифтва на сградите много готино [smilie10]
всички снимки са му отличен 6

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (сватбарите да не се дразнят. Просто сайт.....)
Автор: danny_falin   
Дата:   20-06-09 00:27

а иначе за сватбите, то не е само до фотографа, не може да снимаш бизони в град който изглежда като бомбандиран и да искаш да имаш снимки дори близки на тези, не става

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (сватбарите да не се дразнят. Просто сайт.....)
Автор: flipbeat   
Дата:   20-06-09 01:01

"гей сватбите ще спасят сватбената фотография в америка" - ню йорк поуст!

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (сватбарите да не се дразнят. Просто сайт.....)
Автор: tochnia   
Дата:   20-06-09 14:56

Това за сватбите дето не можели да снимат в град които изглежда като бомбандиран не е точно така...

Понеже фотографа от първият пост е снимал сватби в града в които живея и на някои от любомите ми места за снимане, които не са нещо чак толкова особено.. но изкарал доста невероятни резултати..

Да не говорим че е снимал мястото където работя и от доста хора снимали го (включително и други професионални фотографи), той е направил най-добрите снимки.. и неслучаино е бил нает от архитектите да свърши тая работа..

Така че на кривата ракета и космоса и пречи [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (сватбарите да не се дразнят. Просто сайт.....)
Автор: cicomanco   
Дата:   20-06-09 16:22

Ако не забелязвате , Бони показва нещо специфично , което е доста полезно да се знае!
БРОЯТ на снимките!
Не е нужно да се нашляпат 2-3000 кадъра без да се мисли - само и само да изглежда крупно та белки народа отдели 150-200лв.
Гледате и не виждате!Затова се изписаха толкова глупости и обиди![smilie23]
Айде сватбари , покажете и вие по някоя цяла сватба....който не снима , той няма издънени кадри!

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (сватбарите да не се дразнят. Просто сайт.....)
Автор: rhyan   
Дата:   21-06-09 10:35

a [smilie18] http://dpsnphotography.blogspot.com/2009/05/blog-post.html - тези младоженци са ми съученици. Човек от къде може да научи новините [smilie25] [beer] [beer] [beer] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (сватбарите да не се дразнят. Просто сайт.....)
Автор: thejoshuatree   
Дата:   21-06-09 16:58

Е, как да не се дразня! Много е добър тоз Степан, как няма да се дразня[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (сватбарите да не се дразнят. Просто сайт.....)
Автор: bozo   
Дата:   21-06-09 17:58

Нещо идолпоклоничеството ви е превзело...
Щом клиента харесва и плаща крайния продукт и те препоръчва пред бъдещи клиенти всичко е ОК.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Георги   
Дата:   21-10-09 10:12

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (сватбарите да не се дразнят. Просто сайт.....)
Автор: didesignbg   
Дата:   21-10-09 10:18

подстрекател[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   21-10-09 10:52

тоя MisterX ще излезе голям Х накрая [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: frenchev   
Дата:   21-10-09 11:00

за мен най големия проблем при снимането на сватби е липсата на време.

Повечето хора не могат да разберат, че трябва да се отдели достатъчно време за снимки.

едни от най-сполучливите ми снимки бяха на една двойка при коята мъжа беше фотограф и знаеше как стоят нещата и беше отделил 3 часа за худ. фотосесия.

https://photo-forum.net/static/forum/2009-10/nygx5752.JPG


http://lh6.ggpht.com/_4tWq-pcpovE/St6-sVDyYaI/AAAAAAAACTg/sCJ0dAyXYDc/s576/wedding2.jpg



https://photo-forum.net/static/forum/2009-10/zzps2792.JPG


http://lh4.ggpht.com/_4tWq-pcpovE/St6-suHLWSI/AAAAAAAACTo/DzTNBD1PFW4/wedding7.jpg



https://photo-forum.net/static/forum/2009-10/rcaa2975.JPG


http://lh3.ggpht.com/_4tWq-pcpovE/St6-saPrLSI/AAAAAAAACTk/L7jQdQ87W08/wedding4.jpg



друг срещан проблем са тесните помещения в които се налага много често да се снимат по 5 и повече човека. Примерно вземането на кръстниците или булката. Тогава става такава търапана, че освен репортаж не можеш да направиш почти нищо друго. Не знам дали забелязвате но такива снимки липсват от портфолиата на западните фотографи.

и съм напълно съгласен с Бони, че е необходимо повече време за обработката на кадрите. Аз винаги казвам 2 седмици.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   21-10-09 13:10

Апропо
много ми се иска за снимане на сватби да говорят хората, който ходят и снимат сватби

Искам да гледам портфолиа от цели сватби, не извадки ней-доброто от най-доброто

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: boni   
Дата:   21-10-09 13:17

Чуков, заповядай една цяла есенно-дъждовна :

http://belfo.photo-forum.net/svrali/


И една цяла есенно-слънчева:)

http://belfo.photo-forum.net/svid/

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   21-10-09 13:54

А мен все още ми е интересно защо в края на 2009-та година продължават да се пускат малки снимки да гледат хората... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Synthy   
Дата:   21-10-09 13:55

щото все още има хора с малки монитори, например

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Sumuelll   
Дата:   21-10-09 14:43

ето малко и от мен:
http://360bg.net/x/190909

http://360bg.net/x/rock

[beer] за Бони ... за снимките и за чдесата дето прави от моделите си ;)
[beer] за Камелия
[beer] и за всички ония незнайни воини дето снимат така, но тук не качват нищо



Публикацията е редактирана (21-10-09 17:04)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   21-10-09 15:44

БОНИ
да ти върна жеста

Айде и аз една от миналата седмица

Малко е по-документална, нооооо нищо

http://www.colorspot.net/ico/




Публикацията е редактирана (21-10-09 16:05)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: nedelchev   
Дата:   21-10-09 23:17

айде и от мен две цели сватби

една на китайци
китайска сватба

и една нашенска
българска сватба


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Sumuelll   
Дата:   22-10-09 01:02

Като стана дума за китайска сватба... обещали са ми да ме уредят с циганска... дали съм си пожелал хубаво нещо и аз не знам, но много ме влече една да заснема, а особено след като пуснаха наскоро в една тема за колегите с видеото от Сърбия... още повече ми се иска. Не им знам обичаите, но съм чувал че каквото кажеш са на разположение за добрата снимка, а малко съм уморен от това да слушам зад гърба си кумата на висок глас да шепти: Тук пък каква свястна снимка може да се направи? После се извинява, ама нещо вече не е същото. А за циганите много ми се иска да се раздам и да видя какво може да излезе, че на "За толкоз пари - Толкова!" никак не вярвам. Има си ценители на хубавото- ИМА ГИ, но и Бони е прав, че понякога не им пука- пускат една тема и питат ли питат кой е най-добрия който може да им се предложи, парите не са им проблем и после си 4 часа с оркестър с жива музика и за да снимаш на нивото на младоженците трябва да се качваш и ти по масите.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bpavlov   
Дата:   22-10-09 01:04

Бони и Френчев, за какво ви е толкова време за обработка? Какво точно разбирате под обработка?
Само +/- експонация и сатурация или задълбочено кропене, ретуш и триене на фон?

Аз правя обикновено 1500 - 2000 снимки само на РОУ и цялото конвертиране + батча на фотошопа за ресайза и шарпенето ми отнема около 2 часа.

Също така не мисля, че като имаш много снимки, това непременно означава, че са некадърни. Според мен 1200+ снимки много по-добре пресъздават атмосферата на събитието отколкото 400.

За снимането в църква без светкавица - винаги питам предварително как искат, със или без светкавица, като им показвам снимки. ВИНАГИ всички, независимо колко разбират от фотография, са избирали БЕЗ светкавица. Отбелязвам го, защото всички форумци тук обясняват, как СЪС светкавица ставали по-добрите снимки, стига да се използвала умерено... Явно клиентите са на друго мнение

За да не съм голословен, ето от последната ми сватба, частта само във и около църквата, снимки само конвертирани на батч, без никакви обработки, общо изтрити от първата до последната - около 5%
(без светкавица)

http://tranz.it/load.php?id=CQ4KOr2EBz7rj2fH399283


Сега, ако някой си хареса определена снимка да си я слага в рамка и иска да му изтрия акордеона горе вдясно и ди-джея долу вляво може да си чака и месеци за обработката, но всички снимки ги давам на следващия ден в по-горния вид


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Sumuelll   
Дата:   22-10-09 01:24

Павлов- "Ти си машина човече!" малко ми се спи и задържах дясната стрелка натисната неволно- снимките от тая църква се гледат много весело по тоя начин, ако имаше и звук си е позти видео. Има доста кадри за триене, но всеки си преценя какво да им даде на младоженците и какво не. Не го приемай като критика, напротив- хареса ми това което видях като качество.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bpavlov   
Дата:   22-10-09 01:49

Аз ако трябваше да оставя кадрите, които на мен ми харесват като самостоятелни снимки, сигурно нямаше да са повече общо от десет. Но все пак идеята ми е да се пресъздаде и хронологичния дух на събитието - тук кумът се прозял, там кумата заспала, това са все дребни детайли, които натрупвайки се допринасят за по-пълноценен спомен, особено на хората, които са били там. Иначе триенето е най-лесно [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Sumuelll   
Дата:   22-10-09 02:03

Това е интересна гледна точка. Аз пък все изхождам от там дали хората биха си изкопирали въпросната снимка. Снимки на които главно действащо лице в момента е решило да премигне, да си оближе устните или да си покаже пломбите го пращам в коша по причина че на съседния кадър нещата се припокриват на 90% поне и там всичко си е наред, а и хората едва ли помнят кога колко съм щракал... имах една булка на която изтрих 50тина кадъра на които е премигнала.. моята гледна точка е че единствения спомен който ще запази докато цялата рода гледа снимките е: Как може да ми даде тези снимки? и да не си го помисли, роднините ще й помогнат в тази насока. Да става по-бавно като се чисти, но както по-горе казах - всеки си избира. След като конвертираш всичко накуп понеже е в РАУ /също снимам цялата сватба в РАУ/ не разбирам как ти и други хора се доверявате на 100% на конвертора. Аз лично на Лайтрума никак не му вярвам за толкова много кадри.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bpavlov   
Дата:   22-10-09 02:24

Значи, когато работя в лайтрума или АЦР-а, почти за всеки кадър правя малко +/- експонация, блек +/- 2-3, цветната температура също я коригирах на 1/3 от кадрите, това беше като снимах с Канон. Тези снимки са конвертирани с NX-а (Д700) на батч без абсолютно никакви корекции, дори без цветно шумоподтискане, и както виждаш няма нито една за дооправяне. Иначе отначало като минах на Никона пак си работех с АЦР-а, конвертирах си ги всички снимки там със съответните корекциии, после правех и копие от NX-а и след това разглеждайки ги триех по-несполучливата. Оказа се, че все тия от NX-а оставям, тъй, както са без корекции
А снимките, на които булката мижи или се облизва и аз ги трия

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tantris   
Дата:   22-10-09 03:01

bpavlov , дръпнах снимките от църквата. Много ме накефиха. Фантастични цветове и динамика. Лудница направо.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mano   
Дата:   22-10-09 09:48

Хора, ако видите обредния дом в Пазарджик ще се чудите на сватба ли сте отишли или на погребение. Да не говорим, че постоянно ме учудват с желанието си да платят 3-4 пъти повече пари за видео отколкото за снимки. На скоро една моя позната (хем младо момиче) ми заяви, че на снимки изобщо не държала, важно било да има видео. Мен лично не може да ми го побере акъла. Това видео я го гледат 1-2 пъти я не. Освен това като нищо ще го затрият до 1 година, а снимките... почти вечни.

Ааа и на всичкото отгоре на 100лв се мръщят щото едикой си им казал 50лв за 1000 снимки на диск :)

На няколко пъти съм се опитвал да придумам млдоженците да отделят 2-3 часа за снимки на места, които аз съм харесал но уви, те все много бързат и нямат време. Ще кажеш, че гонят последния влак. И като изключим десетките снимащи със сапуни, които постоянно ти влизат в кадър, иди и направи удожествената фотография. Затова и избягвам да снимам сватби. Много се дразня :)

Айде със здраве :)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: valetvitor   
Дата:   22-10-09 09:59

50 лв. 1000 снимки [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie2] [smilie2] [smilie2] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tantris   
Дата:   22-10-09 10:04

Снимките трябва да са 2 според мен. На двойката и една групова с гостите и роднините. Другото са комикси.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: fove   
Дата:   22-10-09 10:06

Че,то по-добре да им ги подари.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: boni   
Дата:   22-10-09 10:13

Павлов, ако пуснеш на хората такава галерия онлайн, няма начин да не се отегчат. Въобще не виждам смисъл от толкова кадри. Много от тях са за триене, особено външните.
За мене идеята е освен да се пресъздаде хронологията, да се усети настроението, а и да има фотография... На другото му викат видео, а там има и звук.[smile] Само че много хора вече не искат видео, а търсят фотография - уловени моменти и настроение, а не поредица от снапшотс...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ilcoin   
Дата:   22-10-09 10:28

Забравяте един основен момент, в големите градове има повече хора, които се впечатляват от изкуството или от красивите неща. Освен това стандарта на живот е по-висок и могат да си го позволят. А в малките не достигат и двете. Затова е и такова положението.

И аз съм живял в малък град, сблъсквал съм се многократно с тия проблеми. И да мрънкате, тва е - няма да се променят изведнъж нещата така че или се нагаждайте, или се отказвайте, или се местете. Тва е простата истина - колкото по-бързо узреете за нея и погледнете реално, а не през призмата на нараненото си творческо его, толкова по-добре за вас.

Стандарта в България ще се повишава постепенно и все по-често и в малките градове ще се появяват хора, склонни да плащат добре за това, което правите. Използвайте момента да си повишавате нивото и да си градите име. Според мене нищо не пречи да имаш друга работа и през уикендите да снимаш, а и вече за около 1000лв се сглабя прилична система. Като стане достатъчно доходно, винаги може пак да минеш на фултайм.

Дерзайте и не се сдухвайте [beer] [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Stefoto.Art   
Дата:   22-10-09 10:32

И аз съм на мнение, че 400-500 снимки са добре - нито липсва нещо, нито се разводнява.
Хайде и аз (барабар Петко с мъжете[smile]) да пусна 1 цяла сватба, от далечен Добрич.Е, на този етап и с тези цени в региона не мога да си позволя нещо повече от 400D и 1L-ка, но правим, каквото можем и с наличното.[smile]
Ето: http://stefotoart.snimka.bg/wedding/zornica-i-georgi.316252.all

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   22-10-09 10:35

олеле...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Stefoto.Art   
Дата:   22-10-09 10:41

А ето и 1 Албум:
http://stefotoart.snimka.bg/wedding/album-silviya-i-bilgin.434927

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   22-10-09 10:49

би ли споделил колко струваше услугата - сватбата и албумът?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: VioletaSto100   
Дата:   22-10-09 10:50

[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Stefoto.Art   
Дата:   22-10-09 11:13

всичко 400лв, формата е 20х36(отворен)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: pc_genius   
Дата:   22-10-09 11:16

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Stefoto.Art   
Дата:   22-10-09 11:47

Добър е Чеха, вярно, не съм му на нивото, ама аз поне показвам какво правя, хайде покажи ти нещо, че стана въпрос за цена/качество тук в БГ. И мен ме напушва на смях, че тук е пълно с хора, като онова чукче, дето било писател, а не читател.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: pc_genius   
Дата:   22-10-09 11:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Пуцай куме.. (сватбарите да не се дразнят. Просто сайт.....)
Автор: loveforever   
Дата:   22-10-09 12:04

Обичам да чета подобни теми, защото редом с дискусията се пускат и много интересни кадри, които зареждат с хубаво настроение. След показаните от bpavlov снимки останах без думи.

Иначе споделям казаното от pc_genius макар и да не бих се изразила така остро.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: CanoniO   
Дата:   22-10-09 12:15

Целта на всички "сватбарски" теми дето съм пускал във форума не е била да коментираме как протича една сватба и колко кадъра могат да се направят на едно мероприятие...
Идеята винаги е била, не да гледаме цели сватби (краен продукт), а сайтове-визитки.
Когато искаш да вземеш пари от хората, трябва да имаш очи да си ги поискаш. А какво по-хубаво от това, да им покажеш избрани кадри от различни сватби, във стилен сайт? Хората не искат да гледат цели сватби. Искат да видят фотограф с отношение към професията и с мерак да изкара най-доброто от мероприятието. По този начин клиента дори да е полуидиот и да не знае какво иска, може да му дойде акъла в главата и да развърже кесията... Това е идеята на тези сайтове....

От там нататък, ако някой иска да разгледа цялостният продукт на фотографа, да се обръща към него и да иска снимки.. Може да иска и бекстейдж ако е прекалено взискателен. Хора всякакви...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: evelinster   
Дата:   22-10-09 13:05

Аз пък ги чета тея теми за да си избера фотограф (не съм се засилил, ама все в някой момент ще се заженя), но дори и нещо да ми хване окото си представям как баба ми ще погледне черно-бялата дефокусирана артЪ снимка която много ме кефи... изключваме и снимките пред блока в надежда с 8 различни нюанса на сивото по фасадата :) Много рядко се цитират цени - нещата варират от 350-400 лева за 3-цифрен канон и директна светкавица до 1000-1500 за про изпълнение каквото още не съм виждал ... Колко струва да ти снимат нормално сватбата ? :)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bpavlov   
Дата:   22-10-09 14:56

Бони, напълно съм съгласен, че в онлайн галерия се публикуват малко и избрани снимки. Тези снимки, които аз показах са направени за гледане от харддиск или двд.

Бони, ти не виждаш смисъл в повечето кадри и това е разбираемо. Защото не познаваш хората. Но за тях имат смисъл и те се радват на всяка една снимка. Или снапшотс. А моментите, които трябва да се уловят в една сватба са хиляди, ти как преценяваш кои 400 са най важните? Освен нагласените снимки тип фотосесия?

Ето това са снимките от щатния професионален фтограф, които не отегчават, не се повтарят и са подбрани за същия момент от време.

http://tranz.it/load.php?id=SU0BgCu33ne6UjRC399634


Аз съм сигурен, че ти щеше да направиш много по-добри снимки (~100), но основната ми мисъл е, че 100-те снимки в църквата не успяват да уловят точно настроението на събитието. А тук хората по принцип са сковани и еднакви (уж). За ресторанта е още по-важно да са повече снимките

А всъщност основния ми въпрос беше какво обработвате за 1-2 седмици?


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: iriss   
Дата:   22-10-09 15:06

аз се чудя как изобщо се става фотографче-сватбарче със средно и някакви/никакви/ познания по обща фотография.. и как намират клиенти които да им се вържат на глупостите.. лично съм срещал няколко подобни субекта с интелектуално ниво на 5токласник, които са напълно задоволени от факта че с халтурките си могат да си позволят да не умрат от глад..

как може човек да си отвори фото в БГ ?

няма ли някакви изисквания по дяволите ?

как може да упражняваш професия за която нямаш квалификация.. това са хора чели 1-2 книги през целия си живот..



Публикацията е редактирана (22-10-09 15:07)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bpavlov   
Дата:   22-10-09 15:06

И П.С. - аз не искам да се заяждам с никого, просто показвам гледната точка с повечето от 400 снимки и даже се опитвам да го онагледя със сравнителен пример

А чеха е добър, ама не чак толкова фрапиращо, имаше на скоро едно момченце във форума показа снимки от първа сватба, ми, не бяха по-лоши.

А обработването на снимките с Фотошоп вече е нещо, което е различно от фотографията и може да го направи друг човек, стига да има добър изходен материал

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   22-10-09 15:07

бпавлов, ти си машина бе, да не си го пуснал Д700 на серия [smilie10] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
мега повтараямост на кадрите...
иначе и аз съм твърдо за без светкавица... светлосилен обектив + хубава камера компенсира всичко, ама много затворена тази бленда...
аз какви хубави прасках в църквата на 1.2... ех...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: _alice_   
Дата:   22-10-09 15:15

не мога да изтегля снимките, за да ги видя, .. но наистина не мога да си представя как 1500 кадара РОУ се обработват за 2 часа [smilie10] [smilie10] [smilie10] малко като ауто режим ми звучи това.

все пак на снимка трябват по 1-2 минути само конвертиране ....


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   22-10-09 15:22

Еленки, мощен компютър лесно се оправя с батча :)
явно бпавлов е про и може за 2 часа...
на мен ми трябваха около 3 часа за 50 кадъра, да ги пипна и да ги конвертирам...

И тука е момента да мушна едно тематично видео...

http://vimeo.com/7173182

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mike74   
Дата:   22-10-09 15:41

Дау, супер е видеото [smilie24] [smilie24] [smilie24]
Много добре снимано, подбрано, с премерени ефекти ... абе много добро [smilie24] [smilie24]
С тоя "синема луук" мноо гот [smilie24]

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Synthy   
Дата:   22-10-09 15:45

много хубава тема

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: VioletaSto100   
Дата:   22-10-09 17:16

И аз много харесах видеото![smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jivkojj   
Дата:   22-10-09 17:24

Видеото е хубаво като качество, но ми се струва прекалено "нервно" за сватбарско - повече бие на ТВ реклама.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ando   
Дата:   22-10-09 17:28

Автор: mano
Дата: 22-10-09 09:48

Хора, ако видите обредния дом в Пазарджик ще се чудите на сватба ли сте отишли или на погребение. Да не говорим, че постоянно ме учудват с желанието си да платят 3-4 пъти повече пари за видео отколкото за снимки. На скоро една моя позната (хем младо момиче) ми заяви, че на снимки изобщо не държала, важно било да има видео. Мен лично не може да ми го побере акъла. Това видео я го гледат 1-2 пъти я не. Освен това като нищо ще го затрият до 1 година, а снимките... почти вечни.


Ами естествено, че видеото струва повече. Ако при фотото се заснемат около 1000 кадъра за една сватба, то при видеото се заснемат 360000 кадъра за 4 часа филм в суров вид [smilie19] А сега сериозно. Защо се противопоставя фото срещу видео? И едното си има достоинства и другото. С видеото можеш да разкажеш историята така, както с фотографията не можеш. И обратното също важи. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: elrisha   
Дата:   23-10-09 00:03

С видеото можеш да разкажеш историята така, както с фотографията не можеш.
---------------------------------

[smilie11] [smilie11] [smilie11] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ando   
Дата:   23-10-09 01:19

elrisha, какво неясно има в това, което съм написал?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mano   
Дата:   23-10-09 10:10

Така е спор няма но всички тук знаем каква е разликата от това да си пуснеш видеото и да гледаш 3 часа пред това да вземеш албума и да разлистваш страниците. При снимките някак си оставяш на всеки сам да си развива въображението и да си измисля историйки :) Така е по-интересно според мен.

А и както вече казах не се знае видеото колко пъти ще се гледа и колко време ще издържи. Някак си не може на всеки, който иска да види сватбата ти да му пуснеш 3 часа видео или да превърташ напред назад за да види някой си момент. За сметка на това пък снимките всеки може да ги разгледа за 5-10 минути и да си изгради пълна представа какво е било а и докато ги гледате ще имате тема на разговор, т.е ще имаш възможността да разказваш историята така както си я запомнил :)

Общо взето ако тръгна да се женя съм решил, че ще си викна само фотографи (поне 3-ма) а видеото ще си го спестя. Аз така съм решил :)

За сега това е от мен.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jivkojj   
Дата:   23-10-09 10:23

Фото и видео за сватба са несъпоставими. Хубаво е и 2-те да ги има.

Например на нашата освен големия филм където всичко е документирано има 3 филмчета: в началото нещо като 10 мин. трейлър от най-интересните моменти, след това след материала с официалната част има нарочно заснет видеоклип на морска гара и накрая има още едно кратко филмче с интересни моменти. Всичко това монтирано върху подходяща музика за фон. Е както и да ги гледам снимките, тея движения, жестове, думи не могат да се върнат. Особено при тоя натоварен ден, от който поне аз имам само откъслечни спомени.
Фактичеки аз гледам когато пожелая само тея 20-тина мин. т.нар. есенцията.

Хубаво направеното видео никак не е за подценяване, точно както и при снимките. Единствено за което ме е яд, че тогава все още ХД камерите ги нямаше масово.



Публикацията е редактирана (23-10-09 10:24)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: hose   
Дата:   23-10-09 10:32

http://kameliya-atanasova.com/



Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Synthy   
Дата:   23-10-09 11:08

mano, като се зажениш, кажи какво се случва и какво точно мисли дамата ти по въпроса с видеото (по-точно липсата му) и 3-мата фотографи [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   23-10-09 11:16

Ками е машина [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: shadowhand   
Дата:   23-10-09 11:36

В крайна сметка стигаме до извода, че качествения материал в България изобщо не е малък. Пускането на линкове към сайтовете на 4-5 чужди фотографа не означава, че там всичките са толкова добри колкото тях.

Човек винаги може да намери хубавото стига да има желание. В този форум винаги се е смятало, че кадърните сватбени фотографи в България са 2-3, явно защото хората тук искат да намерят само толкова.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: nacho1   
Дата:   23-10-09 23:38

[smile] ами да Ви кажа, винаги съм се чудил какво означават думите на Мечо Пух ..."колкото повече, толкова повече" ... [smile] .. но пък малката ми дъщеря, която от всичко разбира, винаги е била наясно какво означават те [smilie3] дори се опитва понякога да ми обяснява доста дълго, защото за нея е недоумяващо, че не схващам толкова разбираема фраза [smilie11]

... и стига с това за толкоз пари - такива снимки ... аз съм повече от сигурен, че boni, Камелия, примерите на rhyan, Георги Анастасов и др (нека да ме извинят за неспособността ми да изредя в момента имената и на другите способни фотографи) не само не биха си позволили да снимат, обработват и изкопират необмислени и папарашки кадри, ами дори биха си позволили да изгубят пари в името на експеримента и добрата художествена снимка ... добре, че има подобни професионалисти с такова отношение към работата си [smilie24]

... според мен цените трябва да започват от 1000 кадри на цената за една вечеря ... до 200+ снимки на цената равняваща се на сбора от приятното чувство на всички кефищи се сватбари от разглеждането на снимките 50 години напред [shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »