Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Carl Zeiss (sony) Sonnar FE 1.8/55 ZA и шублер :)
Автор: baron_barbaron   
Дата:   17-06-23 20:29

Здравейте. Имам нужда от едно измерване. Търся човек който разполага със Carl Zeiss (sony) Sonnar FE 1.8/55 ZA и шублер. Нужно ми е точно разстояние между челната повърхност на обектива (металната гривна без сенника) и задната успоредна на гореспоменатата, повърхност на байонета. Колегата, чийто обектив ремонтирам обеща да почерпи бира :)[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Carl Zeiss (sony) Sonnar FE 1.8/55 ZA и шублер :)
Автор: victory13   
Дата:   17-06-23 22:49

бих се доверил на imaging-resource, където са посочени 70,5/64,4 мм като размери...
навсякъде другаде не се задълбочават, и посочват 71/64 /дължина/диаметър/.
също бихте получили и малко разнообразни резултати при няколко измервания от колеги... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Carl Zeiss (sony) Sonnar FE 1.8/55 ZA и шублер :)
Автор: baron_barbaron   
Дата:   18-06-23 13:50

Сякаш ми се иска да си поблъскам главата с разнообразните резултати от измервания :) Всъшност точно това искам да разбера, дали са точно фиксирани или имат "калибровка" защото под байонета има дистанционни пластини. Лошото е че, при мен пристигна в "наливно" състояние и няма как да измеря точно. А така или иначе ще се модефицира захващането към байонета, та мога да спестя доста главоболия в последствие само с измерване преди да почна тая гимнастика :)

Отговори на това съобщение
 Re: Carl Zeiss (sony) Sonnar FE 1.8/55 ZA и шублер :)
Автор: victory13   
Дата:   19-06-23 09:19

много е възможно да съм в грешка, но калибровката не е ли индивидуално за всеки обектив? ... и с други средства и уреди...
в случая бих потърсил евентуални следи върху пластините от калибровката на обектива, с лупа... [smilie8] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Carl Zeiss (sony) Sonnar FE 1.8/55 ZA и шублер :)
Автор: hotsnail   
Дата:   19-06-23 11:46

черната метална част на обектива от край до край е около 70.26мм

Ако се мери по-навътре се хваща самия байонет (бялата метална час на дупето), който предполагам, че има някакви допълнителни подложки и ще добави някоя друга десета от мм до към 70.5 както го пишат..



Публикацията е редактирана (19-06-23 13:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Carl Zeiss (sony) Sonnar FE 1.8/55 ZA и шублер :)
Автор: baron_barbaron   
Дата:   20-06-23 00:25

victory13 Принципно не би трябвало да грешиш, аз точно това искам да установя, дали правят индивидуална калибровка чисто механично с пластините, или не. Вярвам че в днешно време това може да се прави изцяло от софтуера на камерата. Но все пак не съм сигуренкак е в конкретния случай.

hotsnail Черната част е ясна :) Тя е цяла, байонета е изкъртен и за това искам измерването да е от неговата повърхност :)


На кратко да обясня защо ми е инфото. Наш колега имаше лошия късмет да си чукне обектива. Последствията са печални, сони са се изложили брутално с изработката на въпросния обектив, и в конкретния случай байонета е изкъртен заедно с кабелите. Кабелите вече съм ги оправил, но мисля вариант как да закрепя отново байонета. Имам някакви идеи, но преди да почна ми се иска да имам референт от здрав работещ обектив, за да не се налага да пиля или да добавям материал. И също така ако имам повече от един референт и те се различават, ще значи че вероятно се прави чисто механична калибровка. Ако ли не, то значи си е софтуерна и няма се занимавам с илзишни операции, които биха вкарали още прах в обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Carl Zeiss (sony) Sonnar FE 1.8/55 ZA и шублер :)
Автор: hotsnail   
Дата:   20-06-23 01:47

Някъде около 70.42-70.46 ….не ми е супер прецизен шублера….70.42 би трябвало да е по-вярно. От 4-5 замервания дето правих преобладаваше. Може би не съм хванал като света дето видях 70.46



Публикацията е редактирана (20-06-23 01:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Carl Zeiss (sony) Sonnar FE 1.8/55 ZA и шублер :)
Автор: baron_barbaron   
Дата:   20-06-23 10:59

hotsnail Благодаря ! Точно това ми е нужната информация [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Carl Zeiss (sony) Sonnar FE 1.8/55 ZA и шублер :)
Автор: asahi   
Дата:   20-06-23 12:10

"Автор: hotsnail
Дата: 20-06-23 01:47

Някъде около 70.42-70.46 ….не ми е супер прецизен шублера….70.42 би трябвало да е по-вярно. От 4-5 замервания дето правих преобладаваше. Може би не съм хванал като света дето видях 70.46"

Разликата, която наблюдаваш, е по-малка от чувствителността на уреда и може да не и обръщаш внимание.

Отговори на това съобщение
 Re: Carl Zeiss (sony) Sonnar FE 1.8/55 ZA и шублер :)
Автор: baron_barbaron   
Дата:   20-06-23 18:25

asahi
Повечето шублери в днешно време са в стотни :) Не е по-малка. Но пък на мен ми дава полезна насока...

Отговори на това съобщение
 Re: Carl Zeiss (sony) Sonnar FE 1.8/55 ZA и шублер :)
Автор: asahi   
Дата:   20-06-23 19:18

Te скалите може и в хилядни да са, но това не означава, че могат да мерят хилядни. Чувствителността на най-добрите шублери е 0.05, на масовите - 0.1. Не твърдя, че твоят е лош, но по този метод на измерване повече не може да се очаква.

Отговори на това съобщение
 Re: Carl Zeiss (sony) Sonnar FE 1.8/55 ZA и шублер :)
Автор: hotsnail   
Дата:   20-06-23 23:23

Моя е евтин китаец. Има часовник един и уж с 0.02мм точност мери. Пак добре че не е с нониус, че там едвам и десети засичам

Отговори на това съобщение
 Re: Carl Zeiss (sony) Sonnar FE 1.8/55 ZA и шублер :)
Автор: baron_barbaron   
Дата:   21-06-23 09:20

asahi Имам шублер за 9лв от алито, имам за 40лв от не помня къде, на работа механиците ни имат за 500+лв и трите си мерят еднакво. Сравнявал съм ги с пластини. Разликата е в други неща, не в точността. Както и да е, нека не задълбаваме в шублерите. Hotsnail си направи труда да ми даде нужната информация, за което му благодаря ! и дори да не е измерил съвсем точно, на мен ми върши работа. Аз все пак не търся точния размер на неговия обектив, а по скоро дали има отклонение от дадените по сайтовете 70,5мм.

Отговори на това съобщение
 Re: Carl Zeiss (sony) Sonnar FE 1.8/55 ZA и шублер :)
Автор: asahi   
Дата:   21-06-23 12:01

Сравненията се правят с краищни мерки:


https://www.arc-bg.com/static/gallery_images/small/c43d47da8926f56dc219a8f01538500d.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Carl Zeiss (sony) Sonnar FE 1.8/55 ZA и шублер :)
Автор: baron_barbaron   
Дата:   21-06-23 13:52

Правил съм ги с еталонни блокчета, които обаче са през милиметър, за това съм добавял пластини и съм търсил да са еднакви показанията, по едно и също време, на едно и също място. Еднакви си бяха. Накратко и скъпите и евтините шублери си мерят ОК. Раликата не е в пряко в точността. Въпреки, че сериозните са изработени така, че с интензивната си употреба да не загубят качествата си. Както и да е, нека не задълбаваме в шублерите. Целта е да направя приличен ремонт на обектив, без да претендирам да е идеален.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »