Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Лаптоп
Автор: Mari_   
Дата:   04-06-23 13:14

Здравейте, търсих подобни теми,но са доста стари,а аз самата не знам какво точно да гледам при избора на техника.
Бихте ли ми препоръчали лаптоп,подходящ за обработка на снимки (по-скоро снимам любителски,не ми е професия). Знам че Макбука е добър вариант,но предпочитам да не е Ейпъл. Бюджетът ми е около 2000лв. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп
Автор: asahi   
Дата:   04-06-23 15:17

Гледай да е с метално тяло, че моят ултра тънкия има вече 6 пукнатини по пластмасовата кутия. Другото е колкото повече - толкова повече, плюс добър сервиз.

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп
Автор: Lokosf   
Дата:   04-06-23 16:22

трябвало е да добавиш дали искаш чисто нов или втора употреба, 15 или 17 инча -примерно?
имаш ли предпочитая каква марка да е?

че така много общо питането

на първо четене ей нещо старо
първото което уцелих в продавалника за твоя бюджет

текст

текст



Публикацията е редактирана (04-06-23 16:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп
Автор: Mari_   
Дата:   04-06-23 17:20

Благодаря ти, предпочитам нещо ново. Нямам предпочитания за марката и осъзнавам,че питането ми е доста общо,но колкото повече чета какво трябва да търся,толкова повече се обърквам...

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп
Автор: Vinsent   
Дата:   04-06-23 17:22

И аз трябва да купувам нов лаптоп Apple MacBook. Имам такъв, но много остаря и не ми дава да зареждам новите им операционни системи, а купища приложения изискват по-нови такива.
Имам и ново Lenovo, ама когато се налага да ползвам Майкрософт, винаги ми иде да ругая.


Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп
Автор: compur   
Дата:   04-06-23 18:46

Обработка на снимки на лаптоп е оксиморон, пък бил той и с нахапана ябълка. По-добре е монитор за обработка на изображенията и... някакъв лаптоп с добра карта, много памет и бърз харддиск. ;)
[beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (04-06-23 20:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп
Автор: Hsathv   
Дата:   04-06-23 18:55

Автор: Vinsent
Дата: 04-06-23 17:22

когато се налага да ползвам Майкрософт, винаги ми иде да ругая.
Айде сега пак реклама на ябълките. Те ако бяха много хубави нямаше да ги ползват 5% от хората, при това винаги дублирани с уиндоуска машина. Не знам колко ругаеш, ама такова ругаене от дъщерята по ябълката не съм чувал. Сменихме машината с един zenbook и миряса къщата.

Иначе за този бюджет, няма кой знае колко избор. Някой модел на zenbook с oled дисплей и кошкото повече, толкова по-добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп
Автор: ss_sgp   
Дата:   04-06-23 20:15

https://ardes.bg/product/asus-tuf-gaming-f15-fx507zc4-hn002-90nr0gw1-m007c0-326963


Asus може да не звучи като Dell Precision, но на практика в случая са по-подходящия избор. Мн добро охлаждане, лек и компактен. Дисплеят предполагам не е важен, защото ще се ползва външен. Видеото също за тази цена е по-скромно, за Photoshop няма смисъл от повече.
Друг вариант е да се огледат аналогични от серията Lenovo Legion.

Ако държите добър дисплей, по-мощно видео и т.н. цената е x2

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп
Автор: Vinsent   
Дата:   04-06-23 20:51

"Автор: Hsathv
Дата: 04-06-23 18:55

Автор: Vinsent
Дата: 04-06-23 17:22

когато се налага да ползвам Майкрософт, винаги ми иде да ругая.
Айде сега пак реклама на ябълките. Те ако бяха много хубави нямаше да ги ползват 5% от хората, при това винаги дублирани с уиндоуска машина. Не знам колко ругаеш, ама такова ругаене от дъщерята по ябълката не съм чувал. Сменихме машината с един zenbook и миряса къщата.

Иначе за този бюджет, няма кой знае колко избор. Някой модел на zenbook с oled дисплей и кошкото повече, толкова по-добре."


Hsathv в началото беше 8 битовият Правец, после точно тази конфигурация на 2,87 MHz, с коопроцесор, дебел 10 MB хард диск и 5 инчови дискети. Към него имах Аутокад с хардуерен ключ, принтерче Epson и IBM EGA монитор. Две такива системи, заедно с по два плотера - А3 и А1 плюс дигитайзери (мишките още не бяха измислени) и един графичен монитор купихме от Пловдивския панаир за 52000 лв.



https://photo-forum.net/static/site_pics/2023-06/1685898164_68_21.jpg



На него съм писал по 50 страници листинг на програми на Fotran, lisp и др.
През 90-та направих първият си личен Правец 16 в минитауркейс, изцяло изработена от мен кутия и платки купени оттук-оттам.

Някои, може би тогава не са били още родени.

След това минаха множество компютри през ръцете ми. Но, удоволствието и удобството да работиш на Apple компютър е несравнимо.

Да, малко хора у нас работят с Apple поради ред причини, вкл. и тази, че почти няма пиратски продукти за тях, а и затова че са доста по-скъпи. Но, издателствата ползват изкючително Mac системи. А новите Мак процесори М1 и М2 слагат в джоба си процесорите на Интел.

На въпроса по темата, бих препоръчал някакъв Уиндоуски компютър с допълнително тариран дисплей, по две причини - по-евтини са и може да се намери пиратски Фотошоп за тях. За любители това е допустимо, но има и безплатната GIMP, която работи превъзходно.

[beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп
Автор: jingov   
Дата:   04-06-23 21:36

Mari_ -придържам се към мнението на compur, причините са няколко
1. голям външен дисплей със 100% sRGB, повечето и нови лаптопи не поддържат и/или трябва да се закупи цветен профил.
2.Работа за една даже снимка на голям/малък екран- разлика голяма.
3. Относно производителите- има разлика , но не от към потребителско изживяване, а от към ремонтно пригодно такова-напримeр- Асус и Асеr/добра ремонтопригодност/, има модели на други марки, които са ужас за достъп до НДД или РАМ или захр конектор./например-НР.
4. В момента се говори за мин РАМ от 32 ГБ вече, като екзистенц минимум, 16 като начало са достатъчни.
5. Видеокарта- NVIDIA 3050 6GB ще изкара доста време.
6. Външен дисплей , може и втора ръка, има много добри попадения с малко наработени часове.
в диапазона 1800-2300лв има достатъчно хубави лаптопи с опция ъп грейд на РАМ и м2.диск или бърз ССД .
Да, добре би било Уиндоуса са е купен, има много опции за евтин лиценз.
п.п. Добрата покупка винаги струва малко повече, но се отплаща с дълговечност и без проблемност.


Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп
Автор: asahi   
Дата:   04-06-23 22:50

Аз злобно да подметна - щом няма изискване за размер на екрана, тегло и капацитет на батерията защо не настолен компютър с подобаващите екстри, здравина и производителност?

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп
Автор: wlad   
Дата:   04-06-23 23:22

Всичко, за което се пита в темата, правя ежедневно и от години с Lenovo IdeaPad 3 15ITL6 за има-няма 450лв от емаг и Lenovo ThinkCentre M900 Tiny i5 6500T с монитор Fujitsu P24-8 WE Pro, придобити за още по-скромна сума и не помня да е имало ситуация, в която техниката да ме е ограничавала.
Не винаги всичко е в парите.
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп
Автор: BourbonStreet   
Дата:   05-06-23 01:06

Лаптоп Lenovo Legion Y520 с 4-ядрен процесор и 1050Ti видео карта, намират се около 600лв и няма нещо, което да не могат да свършат на окей ниво. Екранът е IPS, но може да се добави и някой външен 24-инча dell ips монитор за 200лв. Супер добро цветопредаване не те съветвам да те интересува на етап любител, защото ще ти изцеди ненужно бюджета, това има значение само когато се работи с клиенти или когато си много тежък фото-форум гъзар.


Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп
Автор: hansto   
Дата:   05-06-23 08:15

Аз какво направих като си търсех лаптоп. Не харесвам Епъл. Взех си мощен лаптоп Asus със скапана матрица малко или много и като си играя да едитвам снимки го закачам към външен монитор с добро RGB %

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп
Автор: novi4ok   
Дата:   05-06-23 10:24

Автор: Vinsent
Дата: 04-06-23 20:51

Но, издателствата ползват изкючително Mac системи. А новите Мак процесори М1 и М2 слагат в джоба си процесорите на Интел.


И от кога процесорът има значение за фотографска или текстова обработка? Голям праз, че ябълката били сложили двигател на порше в ЗИЛ. Пак си е съшата скъпа безсмислица. Това i-религиозните фанатици са непобедими. Човекът казва ясно, че не иска Епъл, но нее, мисионерът трябва да се изхвърли. Като ч***я на пясък.
[smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп
Автор: Vinsent   
Дата:   05-06-23 11:10

novi4ok как процесорът да няма значение? При обработка на филми или голями изображения бързият процесор извършва обработката за по-кратко време. Мой близък човек, който се занимава професионално със заснемане чрез филмиране и снимки, специално купи новият Мак с процесор М2.

Защо ми се струва, че тук се заформя безмислен спор от типа "Канон или Никон"? [smilie25]
И защо някои хабят чувства относно чисто технически въпроси?

Компютърът е средство и колкото по-лесно се работи с него, толкова по-удобно е то. А, интерфейса на Мак е доказано по-добър и интуитивен от този на Уиндоус.
Нека да спомена още нещо. Новият език за програмиране на Мак - Swift се оказа превъзходен инстумент. Обектно ориентиран, с чудесен синтаксис и семантика, но удобен, както процедурните езици. Всъщност, преди десетина години си купих Мак, заради изучаването на езика Swift. Организиране на виртуална среда под Уиндоус се оказа куца и дразнеща работа.

Независимо отношението ми към Apple, техните компютри при еквиваленти възможности са около 3 пъти по скъпи от Уиндоуските, така че относно въпросът в тази тема не бих го препоръчал на Mari_.

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп
Автор: georgioiv   
Дата:   05-06-23 11:13

novi4ok написа:

> Автор: Vinsent
> Дата: 04-06-23 20:51
>
> Но, издателствата ползват
> изкючително Mac системи. А новите
> Мак процесори М1 и М2 слагат в джоба
> си процесорите на Интел.

>
> И от кога процесорът има значение
> за фотографска или текстова
> обработка? Голям праз, че ябълката
> били сложили двигател на порше в
> ЗИЛ. Пак си е съшата скъпа
> безсмислица. Това i-религиозните
> фанатици са непобедими. Човекът
> казва ясно, че не иска Епъл, но нее,
> мисионерът трябва да се изхвърли.
> Като ч***я на пясък.
> [smilie18] [smilie18] [smilie18]
>

Чуек, пишеш глупости :) Нито си пипал, нито си виждал мак, пък камо ли с М1. Иди пипни, дори най-евтиния еър с М1, пусни един фотошоп, пусни едно давинчи с 4к видео, прибери после увисналото чене и пак пиши за зилове... [smilie5]

Всичко което му трябва на един любител фотограф е най-евтиния М1, и спираш да търсиш решения. Може и с повече рам, с по-голям диск, може с про или макс версията на процесора, но резултатите винаги ще те радват.

Като не ще мак сега, ще поиска за в бъдеще, то е неминуемо като съотношение цена - възможности, монитор и лекота на работа.. И тука няма фенщина. Аз имам на работа и у дома поне 10 компа интелски и пет мака... Аз на интелски, без да е необходимо да ползвам някаква специална програма, не сядам. Нямам толкова нерви и време...



Публикацията е редактирана (05-06-23 12:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп
Автор: ipolit   
Дата:   05-06-23 12:05

За любителска обработка на снимки, компютърът няма абсолютно никакво значение. По едно време жена ми правеше снимки с фотошоп на едно компютърче от 300 кинта ново с Celeron J1900. Естествено е доста изнервящо. Сега е с един iMac 21 от 2011 и си хвърчи. Иначе за видео имаме един iMac с М1 в офиса дето е направо космос.
Ако се търси лаптоп за малко пари, бих препоръчал някое леново с Ryzen 5. Като гледам снимките на дамата задала въпроса, едва ли има нужда дисплеят да дава верни цветове.

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп
Автор: Mari_   
Дата:   05-06-23 16:23

ipolit,това за снимките ми и цветовете как да го разбирам?И снимките са доста стари между другото... Точно защото че на моя екран ги виждам по един начин цветовете,а на друг екран съвсем различни,си търся нов лаптоп... Всеки е започнал от някъде да снима и да се учи...
Някой попита защо не настолен компютър (не ми прозвуча злобно подмятане) мислех си го,но нямам къдеда го сложа този компютър,лаптопа е по-компактен.
Благодаря на всички за съветите!

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп
Автор: ipolit   
Дата:   05-06-23 16:40

Извинявам се, явно моя екран не струва.

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп
Автор: Konstantinov   
Дата:   05-06-23 17:17

Вижте нещо с и7 12 или съответния райзен за около 2500-2800 ако дигнете бюджета има със 3060 карта или пък си вземете каквото ви харесва на външен вид има едни тънки пак с интел И7 1280Р и вградена графика-мойте дъщери такива ползват.Аз бих си взел Лаптоп MSI Sword 17 A12UD, 17.3", Full HD, Intel Core i7-12700H (1.7/4.7GHz, 24M), NVIDIA RTX 3050 Ti 4GB GDDR6, 32 GB, 1 TB SSD - 9S7-17L423-299_32GB_1TBSSDNVMEсъс 32 гб рам и 1 тб ссд е 2500 в ардес, но може другаде да е по изгодно-това избор по параметри.Иначе аз си купувам леново -при мен не се развалят ,но нещо са им увеличили цените от преди 2 години-купих на жена си за 2400 със и7 11700 и 1650 карта.Щом е издържал при нея и внучето 2 години значи е изключително здрав.Горния лаптоп на MSI в ардес ви влиза в цената 2000 със ссд 512 и 16 гб рам 17 инча ипс матов екран.



Публикацията е редактирана (05-06-23 17:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп
Автор: compur   
Дата:   05-06-23 17:27

"Точно защото че на моя екран ги виждам по един начин цветовете,а на друг екран съвсем различни,си търся нов лаптоп" - написаната от вас причина не предполага купуването на нов лаптоп, ако този работи добре.
[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп
Автор: Yog   
Дата:   05-06-23 19:04

Гледам има модел на Lenovo в Ардес, който твърди че 3к екрана му покрива 100% DCI-P3, има 16 гиги от новата DDR5 и 6-гигабайтова 3050. Струва 2400, което е малко над бюджета, но не драматично. Тежи 1,49 килограма, което в моята класация на лаптопите е важен показател. Аз бих си го купил, убеден съм че ще върши всичко, от което непрофесионалист би имал нужда. Вече съвсем отделен въпрос (повдигнат и от коментиращи по-горе) е дали има нужда от купуването на нов лаптоп изобщо. Но - всеки сам си прецЕня...

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп
Автор: wlad   
Дата:   05-06-23 20:23

но нямам къдеда го сложа този компютър,лаптопа е по-компактен

това не винаги е така :)
Настолен компютър не е задължително да значи щайга.
Моят комп е голям колкото половин лист А4 и дебел колкото кутия цигари :)
Все пак обмислете нещата добре, големият монитор не може да се сравни с екрана на кой да е лаптоп. Работата с изображения на малък екран си е мъка отвсякъде.

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп
Автор: asahi   
Дата:   05-06-23 20:51

Чудни малки компютърчета. Могат да се закачат отзад на монитора. В офиса си ползвам подобно.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »