Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Не погубвайте кадрите от България по Микросток агенциите
Автор: chukov   
Дата:   11-11-09 17:59

Отправям една молба към всички, които качват кадри в микросток агенциите.

Колеги, не пускайте снимки от разпознаваеми места в България (етнографски музеи, курорти, паметници и др.)

Така погубвате кадрите и ги обезценявате заедно с труда на много хора, които се мъчат да оцеляват и си изкарват хляба с фотография.

За да се спечели от кадър в големите сток агенции има смисъл този кадър да бъде свален 10-ки или стотици пъти. Това едва ли ще стане, защото колко пъти снимка на Етъра примерно ще бъде свалена?

10? 20?

Рекламните агенции в България малко по малко започват да купуват кадри от България и така вместо да се продадат на смислена цена, която поне да си заслужава труда, усилията, амортизацията на техниката и професионализма на фотографа, то в момента се купуват на безценица.

Купувам кадър от Шатърсток на Царевец за без пари, а фотографът получава завидните 25 цента.

Всеки има право, разбира се, да продава където си иска, но е глупаво да се харизват на безценица кадри, изкарани с толкова труд и късмет да се уцели момента.

За бога братя
НЕ ПОДАРЯВАЙТЕ КАДРИ

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Apostol.Hristosov   
Дата:   11-11-09 18:01

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dkunev   
Дата:   11-11-09 18:07

Каква е смислената цена, която БГ рекламна агенция дава за кадър, която напълно осмисля труда, усилията, амортизацията на техниката и професионализма на фотографа?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Kanonir   
Дата:   11-11-09 18:09

Чуков[smilie24]... в една друга тема бях писал че трябва така да си калкулираме продажната цена на кадрите, че да ни излизат сметките И (не знам как да го напиша по голямо "И"-то) тая цена да не подбива цените за труда на колегите....


чудя се кога ли ще бъде осъзнато че определена категория кадри не бива да се дават на безценица било в микросток, било другаде, щото това е прецакване на системата или рязане на клона на който седи и самия режещ дето търка с мисълта как на на него може и да не му е добре, но пък на Вуте, оооо на Вуте....


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Everlazt   
Дата:   11-11-09 18:12

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ShotlandetsaWildlife   
Дата:   11-11-09 18:12

chukov [smilie24]
За съжеление призива ти ще остане вопъл в пустиня...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: promis   
Дата:   11-11-09 18:23

Що за тема!? [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   11-11-09 18:28

А как що за тема?

Много просто
Ще дам пример от вчера
Рекламна агенция купи кадър за 120 лева от български сток сайт. Кадърът е на дяволския мост.

Е, не си ли заслужава?
25 лева за чисто документални кадри на софия от сорта на насочи и щракни
Не си ли заслужава?

А 25 цента струват ли си?

Ще ви кажа защо пускам темата.
Купил съм си ваучер за 250 долара от Шатърсток
С този ваучер имам право да купувам по 25 снимки с висока резолюция, на ден в продължение на 1 месец.

Ами ще ви кажа
Купих где що видях хубаво българско
над 500 снимки съм взел

И познайте
с тези снимки по правилата на сайта мога да правя каквото си искам
Да печатам картички, календари, дипляни брошури, билбордове

Е, струва ли си?



Публикацията е редактирана (11-11-09 18:32)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: promis   
Дата:   11-11-09 18:34

Чуков, разбирам, но нали е свободен пазар и всеки сам решава колко струва труда му.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: solar_sea   
Дата:   11-11-09 18:35

Айде пак мечтите и мечтателите за картелни споразумения.

Фотографията вече е достъпна.

Айде сега скочете например на Бони, от къде на къде ще публикува книга безплатно за това как човек да снима, вместо да го кара да ходи на курсове.

Айде пратете и една майна и на Фотопавильона/Фотосинтезиса, че продават на такива цени.

Дайце и да закрием базара тук, щото видиш ли е неудобно на някой хора, че за 500лв човек може да си взема техника с която да вади прилични резултати.

Книгите на Скот Кетли или там както му беше името - 200лв!! По-скъпи да са от курса!!


Ако мога да намеря начин да изкарам примерно 10лв на месец с това, че съм щтракнал нещо за 10 минути - значи това му е актуалната цена.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dkunev   
Дата:   11-11-09 18:38

solar_sea точно в десетката! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: джъмбо   
Дата:   11-11-09 18:39

микро сток не са ли за малки резолюции
нещо като за 10х15.....

какво билбордове и дипляни?????
какви тиражи???

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mixmike   
Дата:   11-11-09 18:40

Чакай сега, монетата не е едностранна.
ОК - шатърсток (там не качвам), обаче в IStock примерно съм качил тази снимка на Ал.Невски, която е одобрена за Vetta колекцията и печеля между 8$ и 14-15$ на изтегляне. А е изтеглена почти 100 пъти.


https://photo-forum.net/static/forum/2009-11/liou7867.JPG


http://www.istockphoto.com/file_thumbview_approve/5426241/2/istockphoto_5426241-alexander-nevski-cat


А също има и друго нещо. Срещал съм доста кадри от България/София в сток сайтовете качени от чужденци(поляци, турци, руснаци). Аз също съм ходил 2 пъти в Истанбул и имам няколко доста теглени снимки на забележителности около босфора.
Според мен по този въпрос не може да има едностранно решение![smilie3] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   11-11-09 18:43

малки ли?
7800x5226 px малка ли е?
Щото и тя ми идва безплатана

Не става дума за картели пичове
Много криво разбирате свободния пазар

На запад хората си тачат труда и си имат гилдии за да го бранят
Не всеки да го съсипва и подбива както намери за добре

Днес браниш моя хляб утре аз браня твоя
Има много хора в тоя форум, които го правят.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dkunev   
Дата:   11-11-09 18:43

Това че е микросток не означава малки снимки...
Освен това със стандартния лиценз струващ 25 стотинки неможе да става дума за тиражи и печалби от въпросния кадър...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Kanonir   
Дата:   11-11-09 18:48

чекай да го удебеля та белким някои хора го стоплят по-лесно

Не става дума за картели пичове
Много криво разбирате свободния пазар

На запад хората си тачат труда и си имат гилдии за да го бранят
Не всеки да го съсипва и подбива както намери за добре

Днес браниш моя хляб утре аз браня твоя
Има много хора в тоя форум, които го правят.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: solar_sea   
Дата:   11-11-09 18:50

Аз лично виждам 2 решения:

1) Правите революция, смяна на режима + форсирани цени.
2) Наемате грузинци.

Сериозно, не казвам, че свободният пазар е идеален, но ..

Гледайки в моето канче, за момента ИТ индустрията в БГ се държи поради уменията и възможността за комуникация (всеки знае английски + близки часови зони).

В момента в който обаче поискаме заплати високи колкото на колегите в ЕУ/USA, ще ни сменят за китайци/индийци/филипинци.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: thomas   
Дата:   11-11-09 18:51

@chukov
По принцип като си ги свалил (според теб "купил"), това не ти дава право да ги правиш "всичко", ако си си прочел изобщо лицензното споразумение. Ако наистина искаш да печаташ картички, календари, или други подобни, не можеш да го правиш с този лиценз, който ти дава право да сваляш по 750 кадъра на месец. Ако искаш пълен лиценз, цените са съвсем други и са напълно в зоната на цените, които агенциите тук са склонни да дават на фотографите и на които се извършват реални сделки.

И само се замислих дали не е същото положеинето и с французите... За бога, братя, не си давайте айфеловата кула за по 25 гадни американски цента. Как мислиш?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dkunev   
Дата:   11-11-09 18:51

Канонире, точно това което си удебелил е много неправилно...
Такива неща в днешно време когато фотографията е толкова популярна и достъпна за всеки, няма как да съществуват.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   11-11-09 18:52

mixmike

Винаги могат да се дадат примери, които да бъдат изключение от правилото

Като цяло 99% от снимките с българска архитектура нямат успеха на твоята

Много малко са ексклузив фотографите от БГ в Istock, които получават повече кредити на продадена снимка


Въпросът е принципен и фундаментален

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: promis   
Дата:   11-11-09 18:56

Това удебеленото от Kanonir го има в България - при проектантите например. Има гилдия (камара), която е определила минимални цени на проектантския труд. По-голяма простотия от това не знам (а, знам - да определят и максимана цена [smilie18]). Та познайте някой работи ли на тези минимални цени, които са примерно 2 пъти по-високи от пазарните. И утре някой от вас ако иска да си построи къща как ще се чувства, ако трябва да плати двойна цена само защото проектантите си бранят хляба?

Ама те и по-удачни примери дадоха по-горе - с Айфеловата кула [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   11-11-09 19:09

Thomas

Ей това как го превеждаш?

On letterhead and business cards, pamphlets, brochures, catalogs and on pop up and/or panel displays for use in conventions and trade shows, provided that no individual Image is reproduced more than 250,000 times in the aggregate;

Копирано е от Standart licence

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ecobo   
Дата:   11-11-09 19:10

Чуков, [smilie24]
Макар монетата винаги да има 2 страни...
Аз например много рядко качвам снимки от БГ в микросток сайтове, освен Дриймстайм и Айсток (щото там дават повече $$$). В Шатърсток напоследък качвам само боклука, и то след като го намаля на 3000х2000 или 2700х1800. Но имам няколко кадъра, от които съм изкарал доста $$$ точно от микросток.
Много хора си мислят, че като купят един кадър от агенция, могат да правят каквото искат с него. Да, ама не. С лиценз за жълти стотинки може да си печатате кадъра в списание или дипляна, но за изделия, където кадъра доминира в страницата/дизайна, ще трябва да се бръкнете доста по-дълбоко за друг вид лиценз. Забранено е също така кадъра да се ползва за изделия, които се продават, примерно принтове, картички...

Днес продадох 1 кадър за $90 и 7 кадъра накуп по 60 лева - така се договорих с купувачите, и в двата случая български рекламни агенции.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: n1x0n   
Дата:   11-11-09 19:22

Чуков, брат, моето мнение го знаеш - всеки един кадър качен в микросток обезценява нечий труд. Дали ще са кадри от БГ или кадри с шопски салати или безлични кадри на костюмари с лаптопи е все тая. Отношението е същото.

Просто обещанието за лесни пари замъгли погледа на хората и те бързо повярваха, че майкростоковете са просто някаква алтернатива на нормалните стокове и нормалната комерсиална фотография.

Майкростоковете са като пирамида - със всеки следващ месец, все повече хора ще печелят все по-малко, а сайтовете ще налагат все по-лоши условия, защото винаги ще има нов фото-любител, който ще си казва "защо пък да не продам за 10 цента кадри, които и без това ми стоят на харда" и ще продължава да тика пирамидата напред.

Така че аз призива ти го разбирам, но няма как да се случи това нещо, защото всеки вече прие изнасилваческия подход на микро-стоковете за нормална практика в бизнеса с изображения.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: J0R0   
Дата:   11-11-09 19:28

Чуков, моите уважения, ама не си прав, да знаеш.
Това което казваш в прав текст е - не качвайте едикъде си, щото подбивате пазара и хората не купуват от там дето аз им предлагам по-скъпо.
То по същата логика аз мога да те призова - не качвай в никакви сток сайтове...
Що реши че твоите цени са най-актуалните?
Както ти се възмущаваш на някой дето продава по-евтино, така и на теб може да ти се нерви някой дето продава по-скъпо, нали?

Това е принципно мнение.
Иначе нямам никакви мераци да качвам където и да било, не предлагам кадри нито в сток нито в микросток.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: KiIIeR   
Дата:   11-11-09 19:37

напълно подкрепям ecobo [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   11-11-09 19:38

Жоро
тук не става дума за колко продавам аз и дали продавам изобщо

Тук става дума за огромна разлика в цената
Погледни колко он-лайн всекидневници пазаруват ежедневно от стоковете

погледни в условията на стандартния лиценз на шатъра

a)
On web sites, provided that no Image is displayed at a resolution greater than 800 x 600 pixels;

Това на практика означава безгранично използване в кой да е уеб сайт

И точно ти Жоро, да ми го казваш това, дето си скитал по 100 места, дето знаеш как се надяваш господ да ти даде шанс да уцелиш и време и момент да щракнеш кадъра.

Никога няма да се съглася с това

А за подбиването на пазара ще ти кажа нещо
Аз съм върл противник на криворазбрания либерализъм. Той ще ни убие рано или късно.

Нека ти дам един пример
Знаеш, че сме наясно горе долу в бизнеса с гумите
В Германия хората негласно са си разпредлелили пазара на региони. Всеки продава в своя регион и никога в региона на колегите си.
Така той знае, че оборотът му еди колко си, но разчита на него, има предвидимост. Той знае, че никой няма да дойде и да го подбие утре в неговия регион така, както той не подбива в чуждия.

Така има възможност да си ориентировъчно да си планира бъдещето и да инвестира в бизнеса си.

В България ние сме вълци
На сульо баща му му купил машина за цифров печат за да се занимава с нещо. Той се изтъпанва до теб и понеже не мисли за амортизации и лизинг жули копията на смешни цени.
А ти увиваш тръните дето се казва и се чудиш как да отчупиш от цената.

Примери много в много бизнеси

Отговори на това съобщение
 Re: Не погубвайте кадрите от България по Микросток агенциите
Автор: Kanonir   
Дата:   11-11-09 19:49

Чуков хабиш се напразно - някои тука все изхождат от силната вярата в "свободния саморегулиращ се пазар" който:
а) тоя дет е работещ хич не е свободен и саморегулиращ се;
б) а където е "саморегулиращ" се след едно известно време току му дотрябва някоя крупна финансова инжекция за сметка на данъкоплатеца та белким се отрегулира - т.е. връщаме се на подточка а)


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ecobo   
Дата:   11-11-09 19:51

Аз преди време, в един специализиран форум за микросток, призовах всички, които качват в Шатърсток, ако не спрат да качват, поне да намалят кадрите до позволения минимум (4Мп). Познай дали някой откликна [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: promis   
Дата:   11-11-09 19:54

А ако някой иска да навлезе в бизнеса с гумите и всички региони са заети какво да направи, за да привлече пазарен дял?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   11-11-09 19:59

n1x0n, прав си в някои отношения за микросток агенциите но както вече написаха няколко души, монетата има и друга страна. Защо упрекваш хората че са лековерни, че са готови да си продадат снимката за 10 цента? Първо не са десет а много повече, второ какво да правят хората на които фотографията не им е основната работа, които обаче все пак искат да си добавят честно заработени средства към скромните заплати давани в държавата?
Всички не може да са професионални фотографи, дизайнери и т.н но това не ги прави по малко желани партньори от тези агенции. Който се труди, който инвестира в тази дейност печели, и това не са трохи а съвсем прилични доходи.... друг е въпроса че самите агенции станаха алчни, а и доста предирчиви за парите които дават на контрибуторите. Защото се иска професионално качество за снимките а се скъпят примерно да дават 10$ на изтеглена снимка, което според мен е една нормална цена за момента. Така че и ти си прав, но и хората имат право да спечелят нещо от труда си. Въпрос на гледна точка и желание...[smile]



Публикацията е редактирана (11-11-09 20:08)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   11-11-09 20:11

Защото Васкони човек трябва да е далновиден
Затова

Не да вижда как ще изкара 5 долара утре а как няма да изкара и цент след няколко години
затова

Промис
Опитай ако си лекар на свободна практика да отидеш да живееш в Холандия и да практикуваш професията си и ще говорим отново.

Хората знаят кое е правилно за бизнеса им и си го преследват
Французите гллупави ли са като защитават езика си или?

Те гледат по-далеч от носа си

А ние сме като циганите
ден да мине друг да дойде

Именно за това, да понадят накой лев към мизерните си заплати, затова си дават задника българите

За да понадят към 500 лева заплата има фотографи, които снимат сватби за 50 лева
щото 4х50 = 200 лева горница

Това е мисленето на скота
Докато мислиш така си обречен

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   11-11-09 20:13

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Tekumze   
Дата:   11-11-09 20:24

Беднотияяя.....


http://212.36.3.59/site_pics/157/3_1257953380.jpg




Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   11-11-09 20:27

chukov, на агенциите изобщо не им дреме дали всите българи заедно ще се откажем да качваме снимките си! Ама хич! Ние като се откажем други ще запълнят нишата,включително и чужденците които идват тук и снимат на воля.
Това е като с гласуването на избори...един гласува, друг не,... остави хората да преценят най добре кое е полезно за самите тях!
Искам да засегна и друг казус за ползата от агенциите! Може и да не ти се вярва но те са и еталон за много хора, някой може и да не си признае, ама гледат всички и цъкат с езици на ум, като видят какво правят майсторите, примерно като Юрий Аркус, Лиза Гагне и т.н Те будали ли са, или смяташ че твоето ниво е по високо от тяхното? Вярно е че има известна доза ...пирамидалност в структурите им/на агенциите/ ама хубавата снимка пак няма да потъне, щом е хубава ще се види от много хора,клиенти и ще ти донесе доходи! В този форум има доста колеги които ако са справедливи ще си сложат ръка на сърцето и ще си признаят че печелят доста добре,именно от там. Ти какво предлагаш, да изчистим профилите си и да гледаме сапуните по телевизията. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: n1x0n   
Дата:   11-11-09 20:35

Защо упрекваш хората че са лековерни, че са готови да си продадат снимката за 10 цента?

Нито някого упреквам, нито наричам лековерен. Казвам, че винаги ще има хора, които ще качват в тези сайтове - независимо от цената. Защото нека сме честни, дали ще са 10 цента или 3,5,10 долара е все тая - и едното и другото е продажба под себестойност.

Микростоковете много умело подхлъзнаха хората с лафа "защо да не припечелите някой лев, така или иначе си щракате?!". Натрупаха огромни библиотеки с изображения и си отвързаха ръцете за все по-лоши условия към авторите и все по-ниски цени към купувачите.
Насадиха един тотално убийствен за сток-фотографите бизнес-модел като нещо нормално и сега ще ви гледат сеира, защото при тази конкуренция - единственият начин да си запазите доходите от сток, ще бъде да си зарежете основната работа...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   11-11-09 20:39

Същото се отнася и за големите търговски вериги в страната!И те извиват ръцете на малките производители с непосилни отстъпки но... май никой не се отказва да работи за метро,пикадили кауфланд...

Отговори на това съобщение
 Re: Не погубвайте кадрите от България по Микросток агенциите
Автор: lipostok   
Дата:   11-11-09 20:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   11-11-09 20:42

едно, че има такива, дето отказват, второ, че не съм чул някой да обича метро, пикадили или кауфланд...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: darksorrow   
Дата:   11-11-09 20:43

три, че отговорът на Васкони беше все едно изобщо не е прочел поста на Никс и какво казва той [smilie8]



Публикацията е редактирана (11-11-09 20:43)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   11-11-09 20:43

Щото сме в България бе Васкони
затова
не си ли разбрал
Коя друга държава с лека ръка ще ликвидира цели отрасли от икономиката си внасяйки безконтролно дотирани и стоки със съмнително качество от вси страни?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   11-11-09 20:46

съгласен съм с много от нещата казани от Никсъна, но това не е причина да се откажа от качване в стокагенции! Защо ...аз си зная най добре!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: n1x0n   
Дата:   11-11-09 20:57

ама хубавата снимка пак няма да потъне, щом е хубава ще се види от много хора,клиенти и ще ти донесе доходи!

Това е най-голямата заблуда... естествено, че ще потъне, когато има купища други снимки на нейното ниво. Стоковете са едни калъпи - за визия, за модели, за композиция, за обработка - всеки снима каквото се търси и продава. Няма уникалност в тази работа.
Колко хора си съсипаха стила на снимане с тия стокове - не ми се говори.

Пък хора като Аркурс не ги гледайте, защото те са си ПР инструмент на сайтовете и са такава рекламна измислица, че няма накъде. Всеки сток сайт си избра 5-6 "рекламни лица", колкото да се пудри мозъка на другите стокаджии с лъскави "success stories" - и взе да ги пробутва за пример.

Помни ми думите: още година-две и от сток ще изкарват смислени пари само онези, които не просто са добри, но и бачкат яко само в тази насока. Това с "допълнителните приходи" ще остане в историята дори за много от хората, които вече имат по 1000 кадъра качени. Нищо, че са в дъното на пирамидата.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: n1x0n   
Дата:   11-11-09 21:06

... и за който ме е разбрал погрешно - никого не агитирам да отказва от микро-стоковете! Ни най-малко.

Напротив, смятам , че стореното зло от микростоковете е необратимо - поне ги експлоатирайте, качвайте колкото можете, докато още можете да си докарате някакви смислени пари от там!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   11-11-09 21:07

Васкони
прочети внимателно първия ми постинг

Качвай където и колкото си искаш

Казвам за последно
Не продавайте на безценица кадрите от България.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Kanonir   
Дата:   11-11-09 21:09

Насадиха един тотално убийствен за сток-фотографите бизнес-модел като нещо нормално и сега ще ви гледат сеира, защото при тази конкуренция - единственият начин да си запазите доходите от сток, ще бъде да си зарежете основната работа...


....Стоковете са едни калъпи - за визия, за модели, за композиция, за обработка - всеки снима каквото се търси и продава. Няма уникалност в тази работа.
Колко хора си съсипаха стила на снимане с тия стокове - не ми се говори.



Точно поради тия причини един Chase Jarvis дето е Chase Jarvis заряза продажбите за сток агенции (имаше статия в блога му), а той не работи с кой да е, но почвам да си мисля че каквото и да нпишем тука наш Ганя ще си знае неговото....

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Svetul4o   
Дата:   11-11-09 21:21

няма да потъне, щом е хубава
Няма ли ?! При 800 хиляди в категория цветя, 500 хиляди пейзажи, милион портрети с ядящи, тичащи и скачащи хора дали няма да потъне. Всичко потъва, повечето преди да са качени още дори.



Публикацията е редактирана (11-11-09 21:22)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   11-11-09 21:22

Чуков баце има наченки на логика в това, което си написал, ама не много и не мога да се съглася с теб.
Първо микросток сайтовете като цяло ползват бизнес кадри и подобни такива, които са идеални за уеб или за малки вестници, списания. Снимките на национални паметници или нещо такова не са им приоритет, ама това няма такова значение тука.
Първо всеки е свободен да прави каквото си иска и на мен не ми харесват много работи, ама какво да направя, да убия хората, които ги правят ли какво?
Второ, ако една агенция е сериозна, винаги би си наела човек за специализирана задача, а не да ползва фотографии от нета. Ок никой няма да качва по микросток сайтове и утре като на някои им трябва кадър от от етъра за брошурите им за еднодневни екскурзии за 30лв, дали няма да си намерят някой, който за една безплатна екскурзия до там ще им даде после 10 кадъра, как мислиш?
Може да седим и да ги дебнем тези хора, ще ги убиваме докато намалеят и после нашия труд може да се котира по-добре.

Трето аз отдавна съм казал, че тази плоскост по която си тръгнал е много опасна и хич не е хубава. Дискутирали сме го това във форума преди 2-3 години ако си спомняш. Ама на запад как си гледали труда какво правили имали гилдии и камари и не знам си какво. Аз да те питам сега
- като ти изгори крушка или бушон викаш ли електротехник или му подбиваш труда като си ги сменяш сам?
- ползваш ли си колата да отидеш да си свършиш работа или викаш такси?
- като вземе някое коляно да ти пуска вода в банята обаждаш ли се на водопроводчик или го омотаваш с калчища...

примерите може да са безкрайни тука, а резултата няма да е по-друг.

Ако някой иска да се занимава сериозно и да изкарва пари от фотография, да има спокоен живот и да му е осигурено всичко, да се учи, да се развива, да направи така, че да го търсят, да си продава работите на цени, които него го устройват. Ако един фотограф се е развил успешен е и го търсят, не мисля че би се притеснявал за сток, микросток агенцийки и не знам си какво, дори и в България да е, това не е оправдание.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   11-11-09 21:32

Анастасе
С теб по много въпроси мислим еднакво
по този - НЕ

Дали е опасна тази плоскост или не остави аз да преценя.
Смея да ти кажа, че не познаваш добре манталитета и бизнеса на рекламните агенции, затова мислиш така. Аз работя вече 13 години в тая сфера и мисля, че нещата стоят друго яче

Хайде да те наема да ми направиш 5 зимни кадри на определени места в Пирин и РИла. Искам изгреви от определени върхове. Давам ти срок 1 месец, защото нямам време.

Мислиш ли, че ще успееш?
Аз ще ти кажа. Няма да можеш приятелю.
Трябва да походиш повече за да разбереш накои неща. Трябва 5 пъти да не ти проработи късмета на другия край на България за да се научиш да цениш това, което си постигнал.

Ето имам конкретна задача за теб. Искам 30 кадъра от определени места в България. Колко време ти трябва и колко пари искаш?

Със сигурност ще поискаш повече, отколкото ако намеря в български сток кадри на фотографи, които са били на тези места в подходящия момент.

Как мога да наема фотограф, да ми направи снимки от всички сезони ако трябва да изпълня проект в кратък срок?

Изобщо има много детайли, на които човек, който не е в калта не обръща внимание



Публикацията е редактирана (11-11-09 21:34)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: skandalen   
Дата:   11-11-09 21:46

Ами те хората го написаха много по-напред в темата.Откакто фотографията стана толкова достъпна нещата никога няма да са същите .
Който не му харесва да смени професията и да търси поприще дето ще е незаменим.
Ако човек прави наистина нещо незаменимо ще бъде оценен , но ако много хора макар и непрофесионалисти правят същото като него за почти без пари ???

Има цели професии , които са изчезнали заради прогреса .Всички сме чели за работниците дето чупели механичните станове в Манчестър , защото им отнемали хляба и ставали ненужни...
Времената се променят и човек трябва да се нагажда или отпада от пазара. Другото е комунизъм.

Отговори на това съобщение
 Re: Не погубвайте кадрите от България по Микросток агенциите
Автор: nodoubt   
Дата:   11-11-09 21:48

снимаш сватба - пиеш мляко [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: serjy   
Дата:   11-11-09 21:51

Повече мога да се причисля към гледната точка на chukov [smilie24] Не е нормално всичко да се комерсиализира и експлоатира в карайност. Трябва да живеем в човешки сват и той да се радва на ирационалните си особености. Печалбарството на всяка цена води до ерозия във всичко което засегне дълбоко. Но баланса между двата бряга трябва да не се нарушава.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   11-11-09 21:51

Skandalen
Проблемът не е в това, че фотографията е цифрова
Учудвам се как не могат да го проумеят накои хора

Ела да ти дам техника ако нямаш и да те пратя на другия край на България да ми снимаш нещо по поръчка. Мислиш ли, че ще си дойдеш с кадър?
Гарантираш ли ми го?
Готов ли си да платиш неустойка за това?

Мисли с главата си
Не ползвай заучени клишета



Публикацията е редактирана (11-11-09 21:52)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: deathzone   
Дата:   11-11-09 22:23

Любопитно ми е коя е най-добрата сток агенция (българска) и международна?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ТодоротВарна   
Дата:   11-11-09 22:35

Нещата се променят и няма как да се върнат по места си, все по лесно се снимат нещата които искаш , по лесно се намират в нета( и безплатно). Виж Google и Skype изцяло променят комуникациите и рекламата. Безплатни таблици и текстови редактори, безплатни телефонни разговори. Скоро всяка част от планета ще е снимата и достъпна за сваляне. Фотографията става все по достъпна и качествена .

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tosho_ot_selo   
Дата:   11-11-09 22:38

Безплатна за сега. След време всичко ще стане платено!!! Това е само реклама!!![smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: skandalen   
Дата:   11-11-09 22:48

Така е , но цифровата фотография направи възможно всеки да снима по много и дори посредствени хора често да постигат добри резултати. Те не се хранят с това и няма как да ги спреш да не публикуват снимки.
Предполагам повечето от тях не им пука за тези 25 цента , а просто се радват че някой е харесъл и свалил снимките им.
Това е обречена кауза и по скоро трябва да се търсят някакви нови варианти за предлагане на нещо ,което другите не могат ...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: CanoniO   
Дата:   11-11-09 22:50

Джеф Аскоу ако разбере,че снимате сватби за по 60 евро, ще ви счупи прешлените....

Сток за 25 цента, сватба за 50 лева, свирка за 5 лева, важното е примоция да има и живота да върви напред...[smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: skandalen   
Дата:   11-11-09 22:51

Както се казва потребителя е Цар [smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   11-11-09 22:54

CanoniO [smilie18] [smilie18] [smilie24] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ecobo   
Дата:   11-11-09 22:55

От сток преди 3 години си правех по 1000-2000$...
Сега едвам правя 200-300$ при 20 пъти повече снимки и при положение, че продавам в 5 агенции.
От това по-голямо доказателство, че нещата не отиват въз добра страна - здраве му кажи.

Скоро споделих на един приятел, че продажбите вече са такива, че не си заслужава да поддържам собствен сървър и че работата отива към отказване. Той много се учуди и позна да ми реди оздравителна програма... Ама аз виждам, че с оздравителна работа няма да стане. Или трябва да оставя всичко друго, както каза Никсъна, и да се задаоволявам с едни примерно 1000$ на месец, или трябва да заеба стока тотално и да си гледам другата работа, дето ми носи в пъти повече пари...
Тая работа със стока умря.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gecata   
Дата:   11-11-09 22:57

Смятате ли акта на получаване на заплата за печалбарство?
Аз работя точно това: Обикалям страната и снимам. При успешни кадри продавам заснетия материал на издателства, рекламни агенции и на всички, които пожелаят да го купят. По този начин формирам заплатите на малкия екип който подържам, плащам си сметките, купувам си техниката и всичко останало което човек прави със заплатата си.
Това , че фотографията била станала достъпна и взимането на пари за снимки от някои се смята за печалбарство са си чисти глупости.
Днес всеки кара кола, но ако те сбарат да извършваш транспортни услуги без лиценз ти скъсват гъза от глоби.
Фотографите като мен са като добрия градски транспорт - не луксозен,но идващ на време да те откара за където си тръгнал.
За каква прекомерна комерсиализация може да става дума тук? Тъпото , е че докато си карате отпуските и работодателите ви плащат за това, и сте сполучили да направите някой и друг прекрасен кадър - сте готови да го изпраскате за жълти стотинки в някой микросток.....



Публикацията е редактирана (11-11-09 23:10)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: skandalen   
Дата:   11-11-09 23:05

"Тъпото , е че докато си карате отпуските и работодателите ви плащат за това, и сте сполучили да направите някой и друг прекрасен кадър - сте готови да го изпраскатеза жълти стотинки в някой микросток..... "


Това е все едно таксиметров шофер да ти се сърди , че си закарал приятеля си донякъде. Ако не си го направил е щял да си хване такси и така им взимаш хляба [smile]

За какви лицензи и глоби бълнуваш ?
Приеми ,че професията се променя и няма път назад. Интернет изяде хляба на много индустрии. Цялата вестникарска индустрия е пред колапс...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gecata   
Дата:   11-11-09 23:06

Ето един пример - през пролетта 2005-та качвам в шатърсток един кадър от изворите на Марица.
По нова година гледам по книжарниците кадрото ми направено на еднолистен календар - лак, лайсни, 50х70, 1,40лв......
Издател Дунав прес. Купили са си го хората както си му е реда, аз получих 1,67$. Под сурдинка ми прошепнаха за 10 000 тираж на плакатчето, х1,40 лв на парче.....
Ама каквото съм посял това и поженах [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: aeobs   
Дата:   11-11-09 23:07

приказки, на приказки...


ecobo, случайно засякох поста ти.
Преди години е имало търсене и предлагане. Сега има същото търсене и в пъти по-голямо предлагане - конкуренция.
Съвсем сега стока минава на ниво от което можеш да докарваш доходи. Стока умира за тези, които имаха малки и средни продажби. Вече си трябва яко бачкане, но поне си знаеш труда.



Публикацията е редактирана (11-11-09 23:09)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gecata   
Дата:   11-11-09 23:08

Това е все едно таксиметров шофер да ти се сърди , че си закарал приятеля си донякъде. Ако не си го направил е щял да си хване такси и така им взимаш хляба [smile]
Скандален, сега ако пък от шатърстока и там другите микростокове са ти чак такива приятели, па вози си ги безплатно[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: skandalen   
Дата:   11-11-09 23:08

Е нали според лицензионните споразумения нямат право да пускат комерсиални календари с кадри за по 1.67 $ ? Трябвало е да ги съдиш.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Георги   
Дата:   11-11-09 23:10

абе и двете страни са прави за себе си, аз лично повече харесвам гледната точка на гецата и чуков.

обаче...

истина е също, че интернет промени доста неща

и че точно в кризата има достатъчно добри клиенти, които не търсят изобщо евтин продукт, а напротив

тези, които търсят евтиния продукт винаги ги е имало, и ще продължава да ги има, ще има и изпълнители на евтиния продукт

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: skandalen   
Дата:   11-11-09 23:14

Не ме разбирайте погрешно , аз не съм фотограф , нито дори има претенции че снимам като хората.
Ако обаче направя и един добър кадър ще се радвам да го споделя с повече хора . Именно такива са и много от тези които качват по разните стокове. А пък ако видя снимката на календар ще се хваля до живот . Това щото е за кеф , а за пари си имам друга работа. Нея обаче едва ли някой може да я прави за кеф ( е случаите са единични и винаги влизат в новините [smile] )
Кой би преживявал с по 200-300 $ месечно ?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gecata   
Дата:   11-11-09 23:14

skandalen
Дата: 11-11-09 23:08

Е нали според лицензионните споразумения нямат право да пускат комерсиални календари с кадри за по 1.67 $ ? Трябвало е да ги съдиш.

Майтапиш ли се?.... колкото осъдихме Марешки за кражбата на 36 кадъра за календара на аптеките му за 2009г...
16 души с ограбени и осрани кадри, щото са ги крали от форумите вместо да си платят по 60-80 лв за кадър......

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ТодоротВарна   
Дата:   11-11-09 23:15

Ярък пример е как малка и безплатна програма като skype изяде "и хляба и салама" на големи компании. Света на "сток агенциите" се променя драматично , все по често виждаме любителски кадри по водещи телевизии.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Георги   
Дата:   11-11-09 23:16

разберете го човека audi rs8-ицата му знаеш ли каква издръжка на месец има [smilie3] [smilie5] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   11-11-09 23:16

skandalen
той и Марешки направи календар с крадени кадри
ама я го осъди

Да, ако правосъдието в БГ беше на място може би щеше да имаш шанс

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: skandalen   
Дата:   11-11-09 23:18

Ами в една бяла държава е можело да бъдат съдени. Тук навлизаме в по-дълбоки води.

Марешки изяде хляба на стотици хора , но клиентите не се интересуват как постига тези цени в аптеките нали ?
Предполагам и много от вас са негови клиенти ,без да им пука за некоректните ( направо незаконни и престъпни) методи с които постига този успех.



Публикацията е редактирана (11-11-09 23:24)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   11-11-09 23:18

а вече сте ме преварили с примера

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ivelinr   
Дата:   11-11-09 23:29

В микросток агенциите вече има супер качествени снимки на всякаква тематика.Дори да не се качват кадри от БГ от нащи фотографи,чужденците отдавна го правят.
Ето един англииски ентусиаст с около 500 продажби в Istock само от няколко снимки от България:
http://www.istockphoto.com/user_view.php?id=369575

Тук положението е подобно:http://www.istockphoto.com/user_view.php?id=434141

Има и много други,затова по-добре български фотографи да вземат някой лев!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   11-11-09 23:45

поогледай му портфолиото и ще видиш, че повечето снимки не са му от България на въпросния фотограф

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gecata   
Дата:   11-11-09 23:56

Автор: ТодоротВарна
Дата: 11-11-09 22:35

Скоро всяка част от планета ще е снимата и достъпна за сваляне. Фотографията става все по достъпна и качествена .


Тодоре, що не искате да разберате, че азбуката е безплатна,четмото и писмото достъпни ама романите са с пари ?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Lalinda   
Дата:   12-11-09 00:06

Проблемът (ви) идва от това, че фотографията е такъв занаят или изкуство, че добър резултат може да постигне и начинаещ..., докато си кара отпуската, платена от работодателя му...

В музиката, танца, театъра, киното, литературата и останалите изобразителни изкуства изобщо не е така...

(на мен, примерно, са ми издали няколко календара с мои кадри на врати, ключалки и прозорци, заснети между две питиета или дори със сладолед в ръка, докато съм се размотавала насам-натам по света...)
[shtrak]

Смятам да пусна в микросток снимките си на тараби - по международните сайтове много ги харесват и постоянно ме подканват да ги продавам - надявам се никой от вас да не възразява, тъй като май никой тук не снима такива неща, пък и те и не струват нищо...

Не продается вдохновение, но можно рукопись продать!

Проблемът със сайтовете е, че краде най-вече вдъхновение, не непременно ръкописи!
[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ivelinr   
Дата:   12-11-09 00:07

chukov,сортирай снимките му по даунлоуди и ще видиш,че топ 5 са от БГ и имат около 400 продажби.
Ако не виждащ броя продажби под снимките,трябва да влезеш в Advanced search и да сложиш отметка на Downloads.



Публикацията е редактирана (12-11-09 00:13)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: J0R0   
Дата:   12-11-09 00:19

В музиката, танца, театъра, киното, литературата и останалите изобразителни изкуства изобщо не е така...

Да, бе да.
И там е така. Ей това тук



го нарисувах сам.
Да не съм луд да дам 100 лева на Мара.

[ezik]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exo99   
Дата:   12-11-09 00:24

Темата ми се струва малко глупава и безсмислена [smile]

Преди известно време някой плачеше в една друга тема, че му се провалял бизнеса за снимки на документи, щото вече щели да щракат в районното.
Ами сори, както казваше баба ми, техниката напредна и нещата не се връщат назад.

Разбирам съображенията на автора на статията, но това е - не може да се спри.
А такива призиви - "Не си продавайте труда на безценица", са просто смешни.
Човек, работещ нещо за 500 - 600 лева, с радост ще заработи още 100 - 200 долара от хобито се, този, който работи за няколко бона месечно, няма да се занимава.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: HITTHEROAD   
Дата:   12-11-09 00:43

J0R0 :))))))

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chill   
Дата:   12-11-09 01:27

Това кралица Елизабет ли е или Свети Георги? [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   12-11-09 08:26

Хм, много странни расъждения...

Явно всеки има различно виждане за демокрация, права, труд, бизнес...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   12-11-09 08:29

exo99

Затова сме на тоя хал в България
щото всеки да понади 100-200 лева към заплатите, след работа ходи да прави ел инсталации, да боядисва и маже, да слага изолации, да лепи плочки

на половин цена

Ти си типичен българин с мисленето си. От ония, дето Иван Хаджийски ги описва в книгите си.

То трябва малко да мърда мозъка за да разбереш защо не трябва да се работи на безценица. Защото ако ти днес имаш някаква професия и си докарваш допълнително от хобито си, подбивайки усилията на хората, на който твоето хоби е професия, така след време и твоята заплата ще падне докато някой си упражнява хобито, вършейки това, за което ти вземаш заплата.

Нека се продава по стоковете, но снимките с български места, на които основният им пазар е българския рекламен пазар, да не се продават на безценица.



Публикацията е редактирана (12-11-09 08:30)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: deathzone   
Дата:   12-11-09 08:33

Аз пак питам, надявам се някой да ми отговори: кой е най-добрият бг сток сайт и кой е най-добрият чужд?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   12-11-09 08:38

Какво значи най-добър?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   12-11-09 09:05

istockphoto, shutterstock, dreamstime, fotolia
от българските май фототрезор ама....

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: finlip   
Дата:   12-11-09 09:20

Изкуството става все достъпно и все по- масово а това е прекрасно!!!
Може би фотографията е най- достъпна и най- масова.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: IDA   
Дата:   12-11-09 09:51

Защо не прочетете заглавието на темата още веднъж, бе хора? Тя гласи:

Не погубвайте кадрите от България по Микросток агенциите

Никой не ви казва да не качвате снимки в сток агенциите, нито ви прави сметка на парите. Става въпрос за това, че качвайки снимка на Злия зъб в Рила, заснет в изключително редкия момент, когато не е забулен в мъгла, тя ще се продава за същите тези 25 цента, за които ще се продава и снимка на чаша с кафе щракната на конвеир в домашното импровизирано студио.

НАИСТИНА ЛИ НЕ ПРАВИТЕ РАЗЛИКА?

И Гецата ви даде толкова красноречиви примери!

Да продаваш уникалната красота на България за 25 цента не е въпрос на пазарна икономика. ТОВА Е ПРЕДИ ВСИЧКО ВЪПРОС НА СЕБЕУВАЖЕНИЕ!!! Нека тези, които продават България за 25 цента знаят, че просто не я заслужават!


Отговори на това съобщение
 Re: Не погубвайте кадрите от България по Микросток агенциите
Автор: Canon   
Дата:   12-11-09 10:04

хаха
темата е за моя снимка на Царевец

Ама гледам за миналите 7 години никой не е купувал една друга моя снимка на Царевец с традиционен лиценз.

http://www.alamy.com/thumbs/6/%7B56C558F5-A50C-4805-979C-F977FD57FCD9%7D/A4CA40.jpg



размер 4397 x 5953 Pixels (като тиф = 79МБ)


Ама там цената е мнооого по-висока.
Явно проблема не във фотографите, ами в клиентите - няколко стотин долара им е височка цена за една картинка.



Публикацията е редактирана (12-11-09 10:34)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cabron   
Дата:   12-11-09 10:11

Верно бе, прави сте!
Българите са продажници [smilie5]
http://www.istockphoto.com/ каза
2571 search results for Bulgaria
2370 search results for Grand Canyon National Park (National Park)
3627 search results for Yellowstone National Park (National Park)

а това че "големите" Български издатели и РА-та не плащат за хубави кадри, а плащат за Беенвета и секси секретарки е една причина, както и това, че мениджмънта на фотогилдията куца защото през ден се появява някой който подкопава цените на които си работил с някой клиент е съвсем трета причина.

Нека има конкуренция, нека има "дрисливи" кадри в микростоковете!
Естествения подбор винаги работи!

Отговори на това съобщение
 Re: Не погубвайте кадрите от България по Микросток агенциите
Автор: Canon   
Дата:   12-11-09 10:30

Я вижте и тази тема

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1092148&t=1092148&phorum_uriauth=

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cabron   
Дата:   12-11-09 10:38

Да това е "новата мода" от около година, печат на рекламни материали директно с ватермарковете на фотолиа или айсток, попадал съм на няколко примера от табела до билборд 2х2 метра с ватермарковете [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   12-11-09 10:48

Генчо Петков
не си прав [smile]

И довечера ще ти обясня защо

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   12-11-09 10:50

Не погубвайте българския уебдизай като купувате темплейти за 20 долара и ползвате уърдпрес! [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: deathzone   
Дата:   12-11-09 10:53

Не си купувайте маркови дрехи и скъпи якета. Изберете българското.[thankyou]



Публикацията е редактирана (12-11-09 10:53)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ksuhorukov   
Дата:   12-11-09 10:58

Според мен работата отново опира до манталитет и комплекси. Нека поразсъждаваме малко по-различно. От много време се пее и леят сълзи из форума, как колегите фотографи отвъд Голямата вода печелят по 2000 долара на сватба, а тук тези които снимат сватби изкарват 1/6 от това. ОК, приемаме, че проблема е изцяло зависим от нас, от икономическото състояние в което се намираме и т.н. Защо да не допуснем, че тия нашите колеги могат да снимат и други неща, освен сватби. Примерно може да има тук-таме някой пейзажист средна ръка. Ако направим една хипотетична съпоставка, колко пари може да вземе той за един свестен кадър, при положение, че тук някой хора взимат да кажем 200 лева за кадър? Значи може да изкара и той доста прилични пари от това...НО!
Дайте да се съгласим, че фотобанките не ги пълним ние, българите. Тия милиони изображения са качвани от стотици хиляди фотографи, които по хипотезите на Никсъна трябва да са малоумници, че продават кадрите си за същите тия 25 цента [smilie10]. Нещо повече. За никой от нас 25 цента не са пари (около 30 стотинки да кажем). Ами какво са 25 цента за един средностатистически американец, който взима по няколко хиляди долара заплата?
Освен това, тук някои хора го казаха, има много приходящи туристи, които също снимат нашите красоти не по-зле от тукашни фотографи. Ако всеки разсъждава така, във сток сайтовете няма да има нито един пейзаж включващ в себе си айфеловата кула, биг бен, статуята на свободата или статуята на Исус... Защо французите, англичаните, американците и айде.. бразилците могат да си продават страната за 25 цента, пък ние не можем?
И ще отговоря на тоя въпрос, дори и с риска някои хора да ме намразят. Защото тук всеки гледа собствения си, единичен и много малък интерес - да припечели някой лев. Колко от вас се замислиха, че тая пуста снимка с някой български манастир или крепост може да се хареса на някой чужденец, може да пробуди интерес към страната ни стоейки отпечатана на някаква брошура? Защо не се замисляте и от тази гледна точка - да популяризираме страната си като туристическа дестинация? Не, вие предлагате да си я крием и да си продаваме кадрите на същите тия, дето организират вътрешните екскурзийки по 30 кинта. Шанса някой свалил кадър за 25 цента от целия свят да дойде тук на екскурзия заради интереса, който хипотетично е придобил и да остави едни 2000 евро за едноседмичен престой не са малки. И от тия 2000 евро, поне 10 човека ще си разделят по 120 лева печалба в различните браншове (транспорт, хотели, заведения, сувенири)...

Да, жалко е, обаче, че един човек няма да вземе едни 120 лева, защото тази снимка я има качена в сток сайтовете...

Отговори на това съобщение
 Re: Не погубвайте кадрите от България по Микросток агенциите
Автор: Canon   
Дата:   12-11-09 11:10

Медала има и друга страна - това е втори случай, когато моя снимка е избрана от българска рекламна агенция/клиент през някакъв сток-сайт.
И аз питам ЗАЩО трябва да се качи навън, за да се купува от БГ?
Защо не се търси директно от наши автори, а на всичкото отгоре, в този случай с Чуков, добре се познаваме и всеки четвъртък си пием пием бирата заедно.
Какво да прави един фотограф - да снима или да си прави мениджмънт на снимките. На примерно няколко хиляди бройки, за които трябва да вложи ресурси за обработка, трафик/листване на сайт, разходи за трансфери, реклама, индексиране...
Защо Бг клиента наивно смята, че това, което е купил от микросток сайт е най-доброто/уникалното от някакъв автор/място. Простата логика, показва, че по такива сайтове се качва много ширпотреба - колкото и да е добра. И да - понякога, редуцирана до по-малки размери - както прави Екобо.



Отделно, имаше и такъв случай тук - някакъв юнак търси снимки на обекти с художествено нощно осветление. От цялата страна. Тънкия момент е, че интереса не е към закупуването на такива снимки с издателска цел, а просто фотографите да наснимат осветени обекти от конкуренцията на фирма за осветление и то БЕЗПЛАТНО да свършат тази работа. От всяка такава снимка се виждат идеята на осветителнатае схема, обектите ...
Едно безплатно национално маркетингово проучване.



Публикацията е редактирана (12-11-09 11:20)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   12-11-09 11:10

Приятелю Кшухоруков

евентуалните туристи не са тия дето ровят по сток сайтовете.

Много малка държавиця сме за да си мерим доходите с тези на колегите ни от Европа и от там да вземаме примери за това как фотографите изкарват пари.

Погледни в условията на микростоковете: на повечето места пише, да не се използва в тираж над 250 000

ти имаш ли представа какво представлява подобен тираж?
Колко печатни изделия от всякакъв характер (с малки изключения на етикети за бира и алкохол) се печатат дори в десетократно по-нисък тираж?

Ако аз мога да продавам рекламния си продукт на европейска цена няма да имам нищо против да плащам както трябва за фотоматериалите в него.

Изобщо загрявате ли за какво става дума?
Прочети пак заглавието на темата.
Пускай манджи, плодове и зеленчуци колкото искаш в сток сайтовете

НЕ ПОХАБЯВАЙ КАДРИТЕ ОТ БЪЛГАРИЯ КАТО ГИ ДАВАШ ТАМ

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exo99   
Дата:   12-11-09 14:09

Автор: chukov
Дата: 12-11-09 08:29

exo99

Затова сме на тоя хал в България
щото всеки да понади 100-200 лева към заплатите, след работа ходи да прави ел инсталации, да боядисва и маже, да слага изолации, да лепи плочки

на половин цена

Ти си типичен българин с мисленето си. От ония, дето Иван Хаджийски ги описва в книгите си.

То трябва малко да мърда мозъка за да разбереш защо не трябва да се работи на безценица. Защото ако ти днес имаш някаква професия и си докарваш допълнително от хобито си, подбивайки усилията на хората, на който твоето хоби е професия, така след време и твоята заплата ще падне докато някой си упражнява хобито, вършейки това, за което ти вземаш заплата.
...........................................

Чуков,
Не ме познаваш лично за да правиш квалификации какъв съм.

Не качвам по сток сайтовете, опитах се да ти обясня, че колкото и да плачеш тук във форума, нещата няма да се променят.
Тези призиви може да ги отправиш към няколко десетки или стотици професионални фотографи / не знам колко ще те послушат/, но всички други любители / само във Фото-форум са десетки хиляди/ едва ли ще следват съвета ти.

Същото е и за призивите за сватби - колкото и да се говори да не снимат хората на смешни цени, ще има и такива / професионалисти/, дето снимат за 60 - 100 лева.
Или някой приятел на младоженеца за без пари [smile]
Какво ще им направиш на тези дето снимат пейзажи от България и ги качват по сток сайтовете ???

Просто затова написах в предишния си пост, че темата е малко глупава и безсмислена.
Но не съм ти дал персонална квалификация и те съветвам и ти да се въздържаш от такива.
Със здраве [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   12-11-09 14:15

Това отново е присъща черта на българина

"Какво да говорим като каквото и да кажем няма да има смисъл"

Ние все така сме свикнали. Примиренчески.
Аз отправям призив. Сигурен съм, че много от хората пускащи бг кадри не са потърсили възможност да си продадат кадрите на добра цена в България. Просто е по-лесно седнал от вкъщи зад бюрото.


Но много проточихме темата

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exo99   
Дата:   12-11-09 14:20

Чуков,
Не отговори нищо за персоналните квалификации.

Въздържай се от такива, не е възпитано. [smile]

Това, че имаш някакво мнение по дадена тема, не означава, че другите хора нямат право да имат малко по-различно.
Не виждам защо това те изнервя.
Форумът е място където да се изразяват различни виждания, не е място за обиди.
Отново със здраве [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   12-11-09 14:22

Много смешна тема !!

Първо, всеки сам си преценя колко му струват фотографиите, ако не иска да му плащат 15 цента за снимка няма и да пуска, толкова е просто. Ако се смята за голям фотограф да си направи сайт и да си обяви цени там.

Цялото това реване ми звучи като в детската градина - мамо, ама той прави като мен, а аз искам да съм единствен.

Да, ама единствен не се става в реване, а с можене. КомунизЪмЪт си отиде.

От друга страна писалият тази тема просто признава, че да правиш фотография днешно време е просто и лесно, поради която и причина тя струва 15 цента. ДА, напълно съм съгласен, фотографията която струва 15 цента е възможна да бъде щтракната от всеки, поради тази и причина тя е 15 цента.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   12-11-09 14:59

По отношение на персоналните квалификации

Не отстъпвам и мм от думите си назад и изобщо не ми пука кой се чувства засегнат и кой не.

Bgprinter
много си далеч. МНОГО.

А ако смяташ, че правенето на фотография е просто и лесно, то потвърждаваш факта колко вън си от тази материя.

Лесно е правенето на снимки!
Правенето на фотография е точно толкова трудно, колкото е било и преди.


[smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chill   
Дата:   12-11-09 15:06

ДА, напълно съм съгласен, фотографията която струва 15 цента е възможна да бъде щтракната от всеки, поради тази и причина тя е 15 цента.

Това може да си го разпечатате. Или да си го татуирате на челото. Или просто да си го прочетете, докато го запомните.



Публикацията е редактирана (12-11-09 15:07)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   12-11-09 15:10

Да, това е вярно
но тук не става дума за фотография, която струва 15 цента

Апропо която и да било фотография няма как да аструва 15 цента по ред причини

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tziko   
Дата:   12-11-09 15:11

"Правенето на фотография е точно толкова трудно, колкото е било и преди."
Да бе, снимам с дигиталката и после се почва: проявители, разтвори, промивания.... а пък колко хора знаеха преди 10г с къв обктив се прави портрет и сега сигурно пак са толкова а?
Чуков иска ти се нещо, ама няма как да стане, процеса е необратим. Ситуацията е същата като примерите с механичните станове и други такива паднали в жертва на масовата електронизация. Методите и тънкостите на фотографията бързо стават масово достояние както апаратите. Колкото до уникалноста, пак губиш, щото Пенчо от с.Горно надолнище дето си купил вчера ДСЛР, живее на баира и по-лесно от теб ще улови връх еди койси без мъгла и ще продава после, пък ти изпълнявай задачки и екскурзии прави.



Публикацията е редактирана (12-11-09 15:17)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   12-11-09 15:14

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: promis   
Дата:   12-11-09 15:14

Въобще не е далеч bgprintera. Пазарът е свободен и той определя цената, а не Чуков да я определя.

Щом една снимка е качена и се продава за 25 цента значи това е цената на тази снимка. И ако твоята не можеш да я продадеш за повече, значи и тя струва точно толкова.

Освен това цената на една снимка не се определя от това какви средства си вложил в направата й, а в това колко е готов да даде купувачът за нея. Може и 25 цента да е.

А ако в твоята фотография е вложен много повече труд, то тя трябва да може да се продаде ВЪПРЕКИ "лесно направените снимки" за 25 цента. Толкова е просто.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   12-11-09 15:19

Аз не определям цени Promis

Аз говоря за по-глобални неща

Ако ти решиш утре да се отървеш от апарата си и го пуснеш в базара за 2 лева това означава ли, че апаратът ти струва 2 лева?

И не става дума за моята фотография
Става думза фотографията на много хора.

Абстрахирайте се от мен
Аз не си вадя хляба с фотография
Аз съм любител

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exo99   
Дата:   12-11-09 15:20

Чуков,
Вече ти казах, че не можеш да водиш нормален разговор.
Писах ти, че аз не качвам в сток сайтове.
Но както на теб не ти пука кой се бил засегнал от квалификациите ти, така и на качващите в сток сайтове не им пука , че ти нямаш работа, че не можеш да си плащаш сметките, че ревеш по сайтовете да не продават евтино.

Написал съм ти - по принцип позицията ти е правилна, но това е абсолютно безполезен призив.
ВИНАГИ ще има някой, който да ти подбива цените.
Не е правилно но това е реалността.
А защо не се запиташ - рекламните агенции защо не купуват добри фотографии на реалната им цена, а правят компромис с качеството и купуват сток ?
Щото им е по-евтино.
Когато десетки хиляди хора могат да произведат един продукт / разбира се с различно качество /, естествено е цените да падат много. Шир потреба !!!

Както и да е - няма да пиша повече в твои теми, защото много се палиш. [smile]

Пожелавам ти много откупки на фотографиите ти на реални / високи / цени [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   12-11-09 15:22

Не се лъжи ехо99
Купуването на кадри от сток сайтовете не е компромис със качеството.
В сток сайтовете има много добри кадри и като художествена стойност и като техническа реализация

Именно за тях говоря аз
Не за ширпотребата

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tziko   
Дата:   12-11-09 15:23

Чуков като си любител, тогава защо си се впрегнал да пускаш такава тема?
първия пост звучи като фразата "За бога братя не купувайте" на известен депутат от преди 15-20 години



Публикацията е редактирана (12-11-09 15:27)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   12-11-09 15:31

Въпросът ти ми прилича на
"Защо да давам пари за тежко болно дете, като то не е моето и мен не ме засяга?"

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: promis   
Дата:   12-11-09 15:35

Нека специалистите по икономика кажат - ако аз си пусна апарата за 2 лв в базара и някой го купи на тази цена, то колко струва точно този мой фотоапарат?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   12-11-09 15:37

ми зависи дали ще го продадеш веднъж или 100 пъти...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: promis   
Дата:   12-11-09 15:41

Ами примерно съм честен и го продам веднъж [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tziko   
Дата:   12-11-09 15:41

Е*аси сравнението
фотографията = тежко болно дете
продаване в сток = не даване на пари
[smilie18]

по другия въпрос: 2лв ще струва реално!
П.П.
Но после тези дето продават фото техника ще пуснат тема "не си продавайте толкова евтино техниката, мислете и за нас"



Публикацията е редактирана (12-11-09 15:59)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sprintgb   
Дата:   12-11-09 16:05

Chykov,аз съм Тошко от Фото СПРИНТ,така стига сте дълбали по-темата защото всеки се скара със всеки май накрая!
Аз си изкарвам хляба с това и какво да направя като има такива които след работа отиват и ПОСНИМВАТ за някой лев/нали все си е нещо/ винаги ще има такива!
А за снимкити--когато Кадъра който си направил е качествен и в него се усеща професионалиста-то ще има кой да го уцени!

Айде със здраве!!!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: rapunzel   
Дата:   12-11-09 17:11

Приемете горчивата истина - нещата никога няма да са същите - дигиталното уби всичко за добро или зло. Знаете ли колко много супер-талантливи хора изгоряха заради тия mp3-ки. Казвам го от личен опит - завърших консерватория и след много години блъскане на главата в стената си намерих друга работа, защото музиката вече умря по същия параграф. RIP![cool]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   12-11-09 17:13

Ми да ама те си продават легално кадрите но по веднъж, ама по десетки, стотици, хиляди пъти...
колко струва едно нещо - толкова, колкото ти е платил някой за него или толкова, колкото ти си изкарал от него? [smilie8] Интересен въпрос [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: n1x0n   
Дата:   12-11-09 17:42

Тия милиони изображения са качвани от стотици хиляди фотографи, които по хипотезите на Никсъна трябва да са малоумници, че продават кадрите си за същите тия 25 цента

Съвременната история познава безброй ситуации, в които голям брой хора са постъпвали абсолютно идиотски. Особено що се касае до икономически решения. Нищо хипотетично - чиста реалност, за справка - сегашната криза.

Нищо малоумно няма в това - просто хората се манипулират лесно.

Микро-стоковете първо го сложиха на фотографите, после ще го сложат и на купувачите. Тяхната система е измислена много добре - разгръщането й е дълго и затова повечето хора не се усещат, преди да е станало твърде късно.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: seal   
Дата:   12-11-09 18:57

Аз пък като един потребител на сток сайтовете съм много доволен от тях. Някакъв уеб проект - ей ти снимки колкото искаш за по 1-2 долара. А не като преди 7-8 години да ми искат getty 400 долара за една снимка за смешен фирмен сайт. Или дисковете за по 800 долара с 80 снимки, от които ще ползваш 10. Може би.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: deathzone   
Дата:   12-11-09 19:34

Защо си правите гъргара? Чуков, не го познавам нищо лично към него, но аз като икономист по професия му давам следният съвет, а той е: да прочете "Икономикс". Този учебник ще му отговори на следните кардинални въпроси, а те са:
1. Що е продукт?
2. Предлагане на продукта.
3. Що е цена на продукта, формиране и определяне.
4. Крива на търсенето и предлагането на продукта. Пазарно равновесие.
Когато Чуков пък и другите, които си мислят, че труда им се изкупува на безценица го прочетат, ще им стане ясно, че не е баш така. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: skandalen   
Дата:   12-11-09 20:05

Гледам че и Еверест се продава за жълти стотинки , та Пирин ли...
Ами какво да кажат горките французи дето нищо не могат изкара от Айфеловата кула , щото кой ли не я е снимал [smile]


Има вечни професии( например проститутка) , има и почти вечни (лекар) , има и преходни( ИТ , фотография...)
След някое друго десетилетие просто такава професия няма да има . Може би около честването на 200 годишнината и [smilie11]



Публикацията е редактирана (12-11-09 20:06)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   12-11-09 20:12

ама вие тука още ли спорите? Аз днес направих една супер прилична сума от агенциите, доволен съм....а вие си продължавайте, явно имате доста свободно време! Забавно е четивото. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ТодоротВарна   
Дата:   12-11-09 21:49

Нещата се променят, ето Google се зае да публикува безплатно за всеки различни романи , Филип Котлър говореше за безплатни (15 $) лекции на топ мениджъри и професори. Висше образование от престижни университети и 3D лекции без реално професора да присъства в залата. Нещата се променят с помоща на снижаване на цената на технологията.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: freestyler   
Дата:   12-11-09 22:15

АЗ НЕ ПРОДАВАМ СНИМКИ ОТ БЪЛГАРСКИ ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ В МИКРОСТОК САЙТОВЕ! [smile]

(може ли някой да ми го направи на аватар или юзърбар ..., а то пък тука не можеше да се ползват такива екстри. Оставете [smilie5] )


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   12-11-09 23:12

Крива на търсенето и предлагането [smilie5]

Как се опитвате да ми говорите глупости.

Слушайте бе пичове толкова ли е трудно да направим следната сметка.

Ако аз днес имам огромен финансов ресурс и го използвам в определен бранш, пускайки улуги на на цени под себестойност, това не е защото пазарът на тези услуги е такъв, а защото ще затрия поне 10 фирми, които няма да издържат на тази конкуренция. Ако тази тенденция се запази по-дълго, фалиралите фирми ще са повече.

Разберете един път за винаги, че пазарът на фотография от българските забележителности е такъв, какъвто си го направим.

Като го харижем за жълти стотинки - за жълти стотинки ще се купуват кадрите.

Ние не можем да издържим на конкуренцията в големите стокове, но можем да устискаме когато става дума за кадри, които основно се ползват на БГ-пазара

Ако искаме разбира се.

Когато отидеш да работиш в Германия получаваш доста по-ниска заплата от германеца, който работи същата работа. И това е защото отсреща няма глупави хора, а далновдност.

И примери мноооооого

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   12-11-09 23:15

deathzone

не можеш ти да ми говориш за цената на фотографиите.
Погледни си профила
Как можеш да разбереш колко струва един истински кадър като твойте са правени ала снимки от прозореца на колата.

Защо давате акъл в материя, в която тепърва навлизате и не сте й усетили проблематиката.

Като си икономист сметни си себестойността на кадрите поне .... [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: deathzone   
Дата:   12-11-09 23:25

Сметнал съм и никъде не ги продавам. [smilie8] Както казваше баба ми, Бог да е прости "чужд акъл в чужда глава не влиза".

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: skandalen   
Дата:   12-11-09 23:38

Труда ти струва толкова за колкото може да го продадеш . Нито повече нито по-малко.
Ако някой предлага същото на много по-ниска цена значи има нещо сбъркано в сметките ти. Така е във всеки бизнес.
Интересно дали като потребител в ежедневието си си толкова стриктен и загрижен за чуждия бизнес .Ще си купиш ли от кварталния магазин нещо , ако може да го купиш от Метро много по-евтино ? Грижа ли те е за производителя , че веригите му извиват ръцете не само да продава максимално евтино , но и промоциите също за за негова сметка ?Щом не му изнася сменя бизнеса и толкова. Фалитите са нещо нормално в света към който се стремим. Инициативноста също.

По твоята логика след като превзеха пазара Метро , Била или Техномаркет например трябва сега да продават на космически цени ?
Да ама тъй като и между тях има огромна конкуренция това няма как да с случи. Същото ще е и при стоковете. Дори да унищожат всички твои съмишленици пак няма как да увеличат цените. Духът от бутилката вече е изпуснат.



Публикацията е редактирана (12-11-09 23:39)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ТодоротВарна   
Дата:   12-11-09 23:49

Преди не повече от 5 години имахме фотоапарат с лента , студио за проявяване, много ленти Agfa 400 и още куп неща дето сега са в миналото. Днес само за 15 митути кадъра е в сайта и ни носи печалба, а преди 5 години най рано след 2 седмици.Няма как нещата да останат същите ако разчитаме само на природните забележителности от БГ . Не си ли в рекламата и модата( или фолкцицоманията :)) които се менят всяка митута е трудно да оцелееш.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   13-11-09 00:24

ТодоротВарна [smilie24]
Искам обаче да кажа още нещо, във връзка с полемиката тук. Замисляли ли сте се, че хората които живеят в по малки градове, да не казвам села, нямат никакъв шанс да продават своя труд не само с достойно заплащане...никак! В един малък град ако човек е решил да печели от качествена фотография какво да прави? Всички не можем да живеем в София, Пловдив или Варна. Просто няма клиенти, няма търсене, или ако има то е чрез познати партньори и т.н. Затова сток агенциите са един изход Никсъне, за хората които искат честно да спечелят доходи, да може да не са чак толкова мащабни но са доходи! Освен това не всичко е само бизнес и ламтене за пари...агенцията е един чудесен учител! Бориш се с най добрите, гледаш как са го направили, стараеш се и ти....и така с времето разбираш много неща, които при други условия няма да направиш. Това е моето мнение и си го отстоявам! Ха наздраве![smile]



Публикацията е редактирана (13-11-09 00:25)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ecobo   
Дата:   13-11-09 00:55

Аз пък днес продадох 5 кадъра с резолюция 800х600 за 500 кинта, клиента предложи тази цена... А даже не съм от София, от село съм си [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Не погубвайте кадрите от България по Микросток агенциите
Автор: Canon   
Дата:   13-11-09 00:58

skandalen
Има редица понятия в икономиката, които пропускаш. Примерно ликвидността. Да, и труда има ликвидност. Какво представлява ли?
Примерно ликвидността на парите е 100% - веднага се реализират. В този смисъл в една бакалия с железен 1 лев може да си купиш хляб, а с безбожно скъп диамант за 1000000 не можеш - просто той е нисколиквидна стока.
Труда за двете стоки е доста различен, но и ликвидността им също. Хайде, позабрави си опростенческите теории, моля те, просто са много непълни и наивни

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dundo   
Дата:   13-11-09 01:22

Забележителностите на България присъстват под разпознаваема форма в 1% от снимките на нашенци качени в микросток. Чуков не е открил нищо по-оригинално от това да снима забележителности, ама вместо да разшири малко портфолиото си, оревава форума, че му крадем хляба. Ми кво ще стане и ако кака ви Л. влети с призиви да пазим софийските богатства - олющените от соца стени и старите кованите порти, че видите ли, тя само това снима и и подбиваме пазара?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: darksorrow   
Дата:   13-11-09 01:32

dundo, изказванийценца точно тип твоето понякога провокират човек да тегли една майна на всичко наред и да си каже "що ли се занимавам изоПщо".

добре, че Чуков поне не изглежда такъв човек... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   13-11-09 09:13

Каквото и да кажа, очевидно повечето хора мислят, че правя това за да защитавам собствения си хляб.

Това в случая не е така, въпреки че е абсолютно нормално да е така.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   13-11-09 09:17

skandalen

"Интересно дали като потребител в ежедневието си си толкова стриктен и загрижен за чуждия бизнес .Ще си купиш ли от кварталния магазин нещо , ако може да го купиш от Метро много по-евтино ? Грижа ли те е за производителя , че веригите му извиват ръцете не само да продава максимално евтино , но и промоциите също за за негова сметка ?Щом не му изнася сменя бизнеса и толкова. Фалитите са нещо нормално в света към който се стремим. Инициативноста също."


Сега ще ти кажа
Аз пазрувам от кварталния магазин, защото е на мой съученик. Такак и така ще купувам, предпочитам да оставя парите си при него, защото и той като мен има семейство с две деца.

Като си вадя снимки, не ги вадя там, където е най-евтино, а където работят мои приятели за да подкрепям макар и с малко и тях.

Като си ремонтирам колата, не ходя там, където е най-евтино и не си сменям сам маслото, въпреки че съм го правил много пъти, ами отивам при комшията, купувам си го от него и при него го сменям, за да остане някой лев и при него.

Това съм аз скандален.
И такъв ще си остана.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   13-11-09 09:22

ecobo [smilie18]
Добре че има кой да ти вярва!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: skandalen   
Дата:   13-11-09 09:23

canon, опростена или не тази теория явно работи и затова сега дискутираме подобна тема.
Това за което се борите е кауза пердута.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: skandalen   
Дата:   13-11-09 09:24

chukov , явно си идеалист от последните мохикани , но нали знаеш че света се движи от други ?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   13-11-09 09:32

Ами Васкони ела в Дряново ще те заведа да видиш хората
Да видиш как живеем какво правим
Ще се почерпим. Имам хубава ракия и хубаво вино.
Убеди се сам.
Ти от Ямбол ли беше?
Как са там колегите?
Помагате ли си?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gecata   
Дата:   13-11-09 09:33

Скандален:...трудЪТ, свеЪТ..и т.н.,когато трябва, че много дразнещо [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   13-11-09 09:40

Апропо,

Васкони

не беше ли ти човекът в Ямбол, който започна да подбива цените на всичките си колеги или греша?

То затова и постингите ти са в тоя стил.
То ти е в кръвта.

[smile]



Публикацията е редактирана (13-11-09 09:49)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: marto   
Дата:   13-11-09 09:46

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]




[beer]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: marto   
Дата:   13-11-09 09:48

Лелеее, Васото чак в Дряново го научили...
[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Breach   
Дата:   13-11-09 09:49

Призивът е малко в стила на 'за бога братя, не купувайте!' ;)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gecata   
Дата:   13-11-09 09:52

Нещо не си разбрал [smilie18], призивът е в точно обратното [smilie3]
За бога братя, не продавайте ефтино [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: virtus   
Дата:   13-11-09 10:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   13-11-09 10:09

Ако искаш опитай да убедиш собственика на рекламната агенция, в която работиш, че трябва да даеш 100 лева за един и същ кадър, който можеш да купиш за 1 долар.

Ако този кадър го нямаше там той щеше да се купи на друга цена, защото е добър.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ecobo   
Дата:   13-11-09 10:13

Васото го знаят не само в Дряново, на много места го знаят вече [smilie18]
Колкото до намека, че лъжа, ще взема да му изпратя на Васото копие от фактурата за сделката, та да си седне на гъза най-накрая и да не си мисли, че ядем доматите с колците... Изобщо, много грешно е да съдиш за възможностите на някого по собствените си такива.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   13-11-09 10:25

[smilie18] Четивото е много полезно!
А това че някой ми е правил безплатна "реклама" си е за негова сметка. А на кой какви са му възможностите то се вижда, не е тук мястото да се хвалим. Званието "Форумен лъв" не ми приляга, както на теб Екобо! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ecobo   
Дата:   13-11-09 10:29

Подозирам, че май доста хора не схванаха какво иска да им каже Чуков и рипат тука като ощипани.
Да, има пазарна икономика, и ние сме чували за криви на търсенето и предлагането и тям подобни... Цената, естествено, се формира на пазарен принцип, никой не твърди обратното, никой не иска да гради комунизъм.
Но! При условията на пазарна икономика е добре да се мисли. Който не мисли, пазарът ще го изяде. Който живее ден за ден, няма да живе дълго...
Никой не иска да ви забрани да продавате в сток агенциите. Продавайте, но мислете.
Ако един кадър го има в Шатърсток, всеки ще предпочете да си го купи от там за $1, вместо да даде $25-100 от АйСток или да даде 100-тина лева директно на фотографа.
Това иска да ви каже Чуков.

Като имате хубави кадри, продавайте ги в АйСток, където освен че плащат доста повече от Шатърсток, често се случва да се продават кадри с по-скъп лиценз (за календари, корици, плакати)...

За съжаление, в България никой (или почти никой) не чете лицензионните споразумения. Ако ги четяха, ползвателите на кадъра щяха да знаят, че евтиния лиценз не им дава право да печатат примерно календари. У нас масово се купуват кадри от Шатърсток за календари. В една нормална държава, с работеща съдебна система, това дори би било добре за фотографа, щото по съдебен път би взел доста парици. Но в България да съдиш някого за авторски права не е сред най-приятните занимания...


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ecobo   
Дата:   13-11-09 10:36

Васо, понякога имам чувството, че първо пишеш и после мислиш. Не е добре за тебе това. Вероятно си го разбрал вече, но продължаваш...
Никога не съм имал нищо против теб, нито пък съм казал, че си лош фотограф или художник, напротив, винаги съм уважавал способностите ти. Жалкото е, че си добър фотограф, но си продаваш труда за жълти стотинки, за това става дума и в тая тема.
Дано си ме разбрал правилно...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   13-11-09 10:47

кобо, стана много личен разговора...а се води на публично място. Какво мислиш за мен аз зная вече много добре, изпитвал съм го на гърба си, и то не от днес [smile]
Дали продавам труда си за жълти стотинки си знам само аз, не си спомням да съм ти давал отчет? Това че с другия хубавец ръсите глупости където сварите, за мен, също е вече без значение. Живота е пъстър и динамичен, всеки ще намери това което търси накрая!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ecobo   
Дата:   13-11-09 10:57

Да, малко се отклонихме в лични констатации, но то е точно във връзка с темата, защото ти си просто един събирателен образ на всички, които Чуков визира - продаваш евтино, питаш колегите си "колко вземате за това" и като ти кажат "100 кинта", ти казваш на клиента 40... Най-малкото не е колегиално. И накрая, за капак, не минава сбирка без да се оплачеш колко си зле финансово и без да подхвърлиш, че тоя имал пари, защото жена му била адвокат, оня имал пари, защото имал фирма, а ти си едва ли не онеправдан и нямаш пари да си купиш техника...
А най-накрая за теб виновни са всики около теб, а ти не виждаш очевидното - че човек каквото си направи сам, не може да му го направи и Господ.
Жив и здрав! Дано да имаш много продажби [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tziko   
Дата:   13-11-09 11:00

Хората го казват, ама койда слуша(чете) темата си е чисто икономическа, става въпрос за търсене и предлагане. Като не искате да прочетете малко икономическа литература, ще се опитам да ви обясня в 2 реда:
голямо приедлагане + ниско търсене = ниска цена;
ниско предлагане + голамо търсене = висока цена; /голямо и ниско се определя от това кое е по-голямо от другото/
или в нашия случай ще изглежда така:
голямо предлагане на снимки(поради масовоста на фотографията) + малко търсене на кадри( не че е малко, но е по-малко от предлагането) = на ниска цена на снимките!
Това е, не можете да го спрете по ни'къв начин, пък дали са от БГ снимките или студиини все тая.



Публикацията е редактирана (13-11-09 11:06)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ecobo   
Дата:   13-11-09 11:14

tziko, и ти не си разбрал за какв е темата...
Закона за търсенето и предлагането не го отрича никой. Но ако всичко на тоя свят се обясняваше само с тоя закон, то би трябвало цената на сток снимките да е еднаква в целия свят, защото търговията става основно в Интернет, което пък премахва фактора "държавни граници"... Твоята теория не обяснява и защо се продават ЕДНАКВИ снимки веднъж по $1, друг път по $100 [smilie3]
Имах един професор по маркетинг, от когото знам една много хубава притча:
"При перфектната сделка, двете страни трябва да останат малко недоволни. Ако едната страна е доволна, а другата - не, това е сделка между глупак и мошеник. Ако и двете страни са доволни, сделката е между кръгли идиоти..."

Отговори на това съобщение
 Re: Не погубвайте кадрите от България по Микросток агенциите
Автор: hose   
Дата:   13-11-09 11:23

n1x0n - прави си, пирамида е, и т.н.

има обаче един момент който мисля пропускате - вече има много голяма конкуренция между пирамидите, и това води до постепенно нормализиране сякаш - т.е. появяват се и сайтове на които ти можеш да определяш цената например
което пък доведе до вкарване на тази опция и от другите сайтове - поне подобни наблюдения имам аз...
всичко това ще доведе до нормализиране на ситуацията, но разбира се са много бавни процеси

самата идея на тези сайтове е гениална - има банка с... общо взето посредствени снимки, на смешни пари, и те обслюжват точно един определен сегмент на пазара

кока-кола няма да използват сток снимка за реклама, нито долче и габана

това до голяма степен е сегментиране, в което няма нищо лошо

има сирене за 4лв и за 7лв

разбирам много добре обаче автора на темата, аз наскоро пуснах подобна тема озаглавена "Сами сме си виновни" - ние сами сме виновни за това че подценяваме труда си, и най вече че се създаваме среда на неуважение към нашия труд и творчество

това за мен е по-съществения проблем, и води след себе си и финансовия

и аз също не качвам в сток най-добрите си снимки, точно защото не искам да видя как се гаврят с тях, а на други поставям цена от 1000$ за купуване на правата...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   13-11-09 11:24

..."питаш колегите си "колко вземате за това" и като ти кажат "100 кинта", ти казваш на клиента 40"...
Ако знаеше че такива долни лъжи по мой адрес не ти правят чест, може би нямаше да го напишеш. Това че лъжеш най безобразно,че отправяш лични квалификации за мен в публичното прлостранство и мяташ палачинката като ти е удобно на теб говори много! Жалко за самия теб, човещината явно не е от най силните ти качества...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   13-11-09 11:27

Хе хе
Васкони
Не познавам Екобо като лъжец.
Един от двама ви лъже, ама за мен със сигурност не е той [smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ecobo   
Дата:   13-11-09 11:37

А кой пита и мен и Стоян колко струва заснемане на интериор? Кажи сега колко ти казах аз, колко ти каза Стоян и ти колко взе от клиента (май за Меркурий ставаше въпрос)?
Като щеше да снимаш ония бижута колко ти казах аз и колко каза ти на клиента?
Като прави плакат на НДСВ колко ти казах аз и ти колко взе?
Естествено, ти си продавай за колкото искаш, но поне недей да питаш, че дразниш колегите. Лично на мен пи е през уровне реке Дунай в сантиметрах, но много хора са ти страшно ядосани за тези изпълнениия. Даже се сещам за един, който искаше да ти праща данъчните и занаятчийската камара на проверка, защото бачкаш без фирма и без да плащаш данъци и осигуровки, и трябва да знаеш, че не си получил проверка само благодарение на същите тези колеги, които пързаляш с цени, защото на една сбирка успяхме да убедим въпросния човек да на прави подобни глупости и да не се занимава с теб...

Спирам да пиша по отношение на теб, че цял форум ще ни се смее, каква картинка сме в Ямбол... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Не погубвайте кадрите от България по Микросток агенциите
Автор: pmartinov   
Дата:   13-11-09 11:41

Когато едно изкуство стане общодостъпно то престава да бъде изкуство.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   13-11-09 11:41

Лошото е, че и в много други градове е така.
Вижте само темата за интервюто с оня хасковски фотограф. Не знам какво става в Хасково, но ми се видя много подло да правят интервю за теб и твоята работа, а ти да обясняваш какъв бил Златко Латев, каво правели другите ти колеги.

Явно синдромът е повсеместен и ако моята кауза е загубена, то не е защото пазарът е такъв ами защото ние с поведението си го оформяме като такъв.

Примери има и в други близки до Дряново градове.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: 12356joro   
Дата:   13-11-09 11:42

chukov - Аз те подкрепям
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tziko   
Дата:   13-11-09 11:42

Що превръщате темата в плювалник?
ecobo мислиш ли, че рационално мислещ би дал 100$ за нещо което се продава и за 1$ и той знае това? Не твърдя, че всичко се свежда до търсене и предлагане, но това е основата във всяка търговиа вкл. и със фотография. И икономиката обяснява много повече неща от това защо една снимка веднъж 1$, друг път 100$, ама тря да си учил икномика, не мога да ти го обясня дори и в 100 поста още.
Но не се стягайте толкова, няма нищо лошо да се бориш срещу вятърните мелници.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   13-11-09 11:48

Абе Цико
Ти вдялваш ли изобщо
нали това говорим бе
да не се пускат там дето струват 1 долар за да не се купуват за 1 долар

те тези дето са качени, качени са

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: freestyler   
Дата:   13-11-09 11:49

Екобо - наистина си голям селянин! Няма нужда да го потвърждаваш в прав текст. Мислиш се за голамата работа, ама си прост селски тарикат братле. [smile]

... между другото чакам да прочета, какво и за колко продаде през последните 5 мин. [smilie5]


Чудя се автора на темата не разбра ли, че няма да получи желания ефект и не е ли време да я остави да си потъне по каналния ред, като поредното недоразумение тук.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   13-11-09 11:53

Фрийстайлър
Темата си е моя и дали ще потъне или не решавам аз

Ако смяташ, че е недоразумение не я чети

И не влизай с бутоните напред да обиждаш толкова явно хората тук

Заеби я тая тема като не ти е интересна и като е безполезна

За мен има значение колко хора мислят по този начин.
Аз не вярвам ефектът да дойде от темата.
Аз искам да се говори за това и не искам сульо и пульо да ми обяснява как не разбирам от икономика, от криви на предлагането и прочее

Пазете си бутафорните познания и безполезните съвети за себе си
Нищо градивно няма в тях

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kalingo27   
Дата:   13-11-09 11:53

Добре е да се научим да уважаваме труда си, тогава ще се научим да уважаваме и труда на хората около нас и на никаква цена да се правят компромиси с качеството. Дали ще се научим скоро, съмнява ме, пък и не вярвам скоро да се случи, по различни причини. Една от причините е ,заложеното ни генче ,,прецакай другарчето''. Другата е незнание...., толкова си може човека и каквото си вземе е ,,кяр'' и пр. Човек, който уважава себе си и цени това, което прави, няма как да се ,,продава'' на безценица. Българина е обладан от тъпото си самочувствие, че едва ли не най простата работица е да е диригент, защото какво му е на човека , работата му е с една тънка, ама много тънка и лека ,,пръчица'' . Фотографията е толкова достъпна, колкото и словото, колкото и футбола. Какъв е проблема някой да си издаде стихосбирка, дори и нищо да не казва в нея, както и има клубове, в които се играе за ,,престиж''. Това не означава, че иде края на словото, или на стремежа ни към спортно майсторство. Темата има смисъл и поздравявам Пенчо Чуков! Въпреки всичко трябва да се говори по тези въпроси, едни ще го разберат, други не, но всички ще се замислят , може би, върху собствените си ,,изцепки''..... Дерзайте!!!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tziko   
Дата:   13-11-09 11:54

Чуков, ти, аз и екобо като не пускаме, ще се появи друг дето да пуска, колкото и да сме много дето не пускаме, и пак ще се прецака работата, май ти не вдяваш не аз.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   13-11-09 11:56

Калине
точно това имам предвид
да се замислят повече хора
Ако често говорим за проблемите в тази гилдия (в крайна сметка сме във фотографски форум) може и да излезе нещо.

Има хора, които тепърва ще избират пътя и постъпките си. Нека те послушат какво им говорим, може и да намерят смисъл в това.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   13-11-09 11:59

Автор: tziko
Дата: 13-11-09 11:54

"Чуков, ти, аз и екобо като не пускаме, ще се появи друг дето да пуска, колкото и да сме много дето не пускаме, и пак ще се прецака работата, май ти не вдяваш не аз."

Това не е така пич.
Аз знам, че всеки ден 200 човека си хвърлят хартиите и фасовете по пътя. Знам, че аз и да не хвърля някой все ще го направи. Но не го правя. Научил съм и детето си да не го прави.
Циганките, дето чистят по временната заетост и те спряха да го правят защото им става обидно да виждат всеки ден как някой се изплюва на труда им.

Аз много добре "вдявам" Цико, но искам да говоря за това, не да си завра главата в задника.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tziko   
Дата:   13-11-09 12:14

Отново изкачаш с крайно неудачен пример! културата, уважението и етиката са едно, парите, икономическите интереси и пазара е друго! Да, говори за това, както казах няма лошо, но дори няма да можеш да забивиш процеса, камоли да го спреш. В добавка ще ти кажа, ако на хората им даваха дори само по 1стотинка за да си хвърлят боклука на улицата, ще се намери кой да го прави, без значение всичко останало.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ecobo   
Дата:   13-11-09 12:22

freestyler, вие с Васото да не сте роднина бре, че се впрягаш така! Ама за разлика от тебе Васото не е простак, не си позволява да обижда в прав текст.

Ако беше следил историята с Васото, щеше да знаеш защо съм му ядосан. След като години наред съм го уважавал, помагал съм му, обективи съм му давал да щрака моделки, монитора съм му калибрирал, консултации съм му давал, разхождал съм го из България и т.н., Васото си позволи точно в този форум да ме обиди, и то само защото не исках да споделя неговото мнение по отношение на един софтуерен продукт. Сега аз просто споделям факти, не го обиждам. И не е толкова лично, щото всички в Ямбол за тая работа.

И да, селянин съм, роден съм на село. Но не съм селяндурин като тебе, надявам се, че ще успееш да проумееш разликата [smilie18]

tziko, баш икономика съм завършил [smilie3]

Изобщо, който разбрал нещо от темата - разбрал... На останалите няма как да им се налее акъл.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tziko   
Дата:   13-11-09 12:32

Хубаво, че си завърчил икономкиа, ами и да беше я научил.[smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: shama   
Дата:   13-11-09 12:38

интересна тема , почнаха да се вадят кирливите ризи [smilie5]

[smilie24] за чуков,екобо и никсън

наистина няма логика да продаваш снимки които и ще се свалят 10/15 пъти макс за жълти стотинки, като ще ги продаваш в сток то за тая работа има РМ .

Разбира се няма как този процес да се спре защото някой хора наистина правят пари дори и с микросток но масата просто си губят времето. Някъде бях чел че над 50% от стокарите не стигат до плащане въобще


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ecobo   
Дата:   13-11-09 12:41

Аз съм практик, не съм теоретик. [smilie25]
Някой ден, ако имаш собствен бизнес и трябва да вземаш решения, ще разбереш колко много от това, което си учил, не може да се прилага в чист вид.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kalingo27   
Дата:   13-11-09 12:44

Така е Чуков ! Какво да се прави, като сме свели до примитивизъм и сивото си ежедневие и по тази причина много избиват комплекси. Виждаш ли: Едни те нарицават, други порицават, трети учат ,,Къдеее съм аз, а къъъъъъде си ти''. Защо пък да не ти стисна ръката и да се зачудя: Това факт ли е, да!? И дори привидно да няма смисъл, да потърся за себе си отговор.. Защо, например, труда на българина е ниско заплатен, пък и той ниско оценява себе си и едва ли не приема това за нормално...!? Ако си стигна до някакво обяснение и отговор, независимо, колко грешен , или колко верен, мога да се постарая да ми стане правило...... Дали това не са така наречените неписани правила в едно общество, които обаче всички ги спазват. Все едно хвърлената хартия на тротоара, че нали някой след мен трябва да я вдигне и за да му се заплати, се взема и от моя джоб. Е, как ще сме богати, когато мисълта ни е на дрипльовци за коричката хляб и , че чистата печалба си е далаверата и кражбата. Иначе сме много умни, щедри на съвети, работливи, гостоприемни и пр. сапунени мехури.



Публикацията е редактирана (13-11-09 12:52)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ecobo   
Дата:   13-11-09 12:46

kalingo27, добре го каза [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tziko   
Дата:   13-11-09 13:37

екобо, аз си имам собствен бизнес -счетоводна кантора и познанията ми по икономика само ми помагат в зимането на трудните решения, а ти като не можеш да приложиш в живота това което си учил, може би тряа да почнеш да учиш друго.(и кой е казал че тряа да се прилага в чист вид? чистия вид на икономкита служи единствено за неиното обяснение, пропуснал си още първия урок)
калинго27 това е така, но не си мисли, че само са България важи! Тук просто липсва ръката на закона и се виждат тези черти повече от колкото в цивилизованите държави.
Повече няма да пиша, че имам склонност всичко да объщам на политика[smilie8] и бягаме от основния проблем, хубава темичка се получи[smilie18]



Публикацията е редактирана (13-11-09 13:46)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: skandalen   
Дата:   13-11-09 14:27

gecata , защо не слагаш точка в края на изречението [smilie5] ?

Отговори на това съобщение
 Re: Не погубвайте кадрите от България по Микросток агенциите
Автор: VacMac   
Дата:   13-11-09 14:40

Браво Чуков!Браво"кмете"![smilie24] Поздрави от Г.О. и мен!Скоро не съм посещавал сбирки, ама може и да се поразмърдам!Темата е интересна, щото както се изказаха по горе всеки гледа да изкара нещо допълнително ако може...първичен инстинкт, да го кажем, има и елемент на авантюризъм, особено в начинаещите...Похвална е инициативата ти макар, че в общото пространство няма да се разбере.[beer]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dundo   
Дата:   13-11-09 15:41

Не мога да разбера едно - каква е разликата между хубава снимка на българска забележителност и хубава снимка на каквото и да е било друго? Очевидно, ако няма разлика, е абсурдно да приканвате хората въобще да не продават снимките си на безценица, защото е ясно че такъв призив няма да доведе до нищо. Но ако имате някаква статистика, според която най-много се свалят снимки на забележителности и имено от тях се печели най-много, ще ми е интересно, ако я споделите. Моите впечатления са, че от такива снимки се интерсуват много ограничен кръг купувачи и следователно от по-изгодната им продажба ще се облагодетелстват много малко хора, като г-н Чуков, например. Ако пък под "кадри от България" се разбират каквито и да е било снимки на полянки, хълмове планини и поточета с неопределно за неизкушения купувач местоположение, то сток сайтовете и без това са пълни с такива - никой няма да забележи, че именно българските ливади липсват.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   13-11-09 15:46

Не знам за кой път вече трябва да кажа, че става дума за РАЗПОЗНАВАЕМИТЕ български места.
Очевидно не става дума за полянките и поточетата

Искам да ти кажа, че все повече фирми държат на автентични български места по кадрите в рекламните си материали

На другите сме се преситили



Публикацията е редактирана (13-11-09 15:48)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: minimalistic   
Дата:   13-11-09 22:07

абе хора, не мога ви разбера. наистина. [smilie8]

повечето тука сте про-та, т.е. вадите си парите със снимане. не виждам при тва положение, как може аджеба да ви притеснява, че некви аматьорски сток снимки се (про)давали за без пари, па били те и на известни български места.

оригалността и качеството на снимките ви и без това би трябвало да бъде много над любителските кадри. което за клиентите ви е всъщност това, което има значение. защото оригиналността и уникалността на кадрите ви (т.е. стила) са единственото нещо в наши дни, което ви различава.

качество вече не е достатъчно, щото всеки с повече възможности може да си купи хубава техника, да дръпне няколко курса по фотография и ретуш, и след 1-2г пукане и учене да почне да трещи. ако обаче съдържанието му е фира, никой няма да го предпочете, па било то и безпари, а ще си купуват от вашите кадри.

обратното важи в пълна сила - ако вие искате (повече/доста/много) пари, за нещо от сходно качество и идея, за които некой аматьор нема да иска и 1 стотинка - ами или трябва да мислите за промяна и диференциране, или да разчитате почнете и вие да разчитате на количество, а не на качество; или да си търсите друга работа. life..

същото е дириджето със свободния vs платен софтуер. всичките ползвате firefox - да го забраним ли, щото им бърка на някои в джоба? ае нема нужда си мисля, въпреки че аз самия съм програмист по професия и безплатния софтуер, по същото сравнение ми бърка в джоба… НО начина да биеш безплатния софтуер не е със забраната му, а с различност и възможности дет той няма ;)

свободния пазар трябва да се стимулира и мен лично е такива неща даже ме радват, защото водят до вдигане на качеството на съдържанието въобще в цялата сфера. това и от 2те страни - и от предлагащите за пари, и от аматьорите/феновете.

това мислене за гилдии и т.н. вече не помага в наши дни. в края на краищата - дали ше ви го зачука бизнеса (некое голямо студио, което може да си позволи да държи ниски цени за дълъг период от време, само за да вземе пазара) или аматьорите, нема никво значение. единственото важно е да сте адаптивни и да реагирате на промяната, а не да се мъчите да я избегнете.

бтв - надявам се нищо от горното да не е прозвучало обидно, щото не ми е тва целта. просто ви казвам, това, което ми се види реалността. щото тая реалност не е само във вашия бранш, ами и в моя, па и в много други. трее сме адаптивни, тва е.

peace

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: promis   
Дата:   13-11-09 23:23

Сашо [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: caro-anton   
Дата:   13-11-09 23:41

ИЗВИНЕТЕ,

АМА ЕДНО НЕЩО НЕ РАЗБИРАМ...

ВИЕ ЗАЩО СЕ ОБИЖДАТЕ???

Аз мога да си позволя да обидя само познат човек.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: wess_music   
Дата:   14-11-09 01:27

" minimalistic
Дата: 13-11-09 22:07

абе хора, не мога ви разбера. наистина.

повечето тука сте про-та, т.е. вадите си парите със снимане. не виждам при тва положение, как може аджеба да ви притеснява, че некви аматьорски сток снимки се (про)давали за без пари,..."

Това е отговора ти, Г-н Чуков.
Аз в моята гюлдия дивях по същия начин като теб срещу лаиците, дорде проумея казаното от "минималистик" по-горе.

Слава Богу, че има криза в главите на страхливите мищоци и евреите, че да може хора, дето имат образование и умения, смелост, търпение и вяра да се развиват напред.

Не се ядосвай напразно, ако си про- то ще си за дълго според делата и убежденията си.
Няма инструмент, който да замени опита и таланта - каквито и смешни фотоапарати да излизат на пазара, каквито и хвалипръзковци да се фукляват с тях и да се мерят с първенците само защото раползагат със същата техника, то нещата ще си останат на нивото на обобщението на Еразъм Ротердамски "маймуната в царска багреница да я облечеш, от това ще стане дважди по-маймуна".

Проблемът е и друг. Аз не продавам снимки, а музика.
Преди години рекламните агениции купуваха авторкса музика, а сега бъркат с пръчката в лайната (в интернет) за да намерят от "май спейс" някоя безплатна свирня.
Лошо няма. Бог е добър и нещата се пренасочват по неговите знаци, стига да ги разчетеш.

От реклама в момента трудно се преживява по начина от преди години.
Защо ли?
Помисли - от реклама човечеството почти няма необходимост. От дума на дум - това се нарича истина, доверие в човешкото, а не в непотребносто. Безценните неща са безплатни - усърдието ти, способностите ти, ума, обичта, занаята, таланта.

За лаиците има възможности да преживея. Тези стокове си мисля, че основно от тя се пълнят.
Но запомни, нещата са в баланс. Бог управлява посредством мислите ни. Сега...

Е, всеки свестен юрист ще те подсети че винаги има насрещна страна. Не бива да го пренебрегваме - ти, аз, останалите мислещи. Бездуховниците. те са.
Не ги съди и не го мисли, не искай нищо от тях - НЕ МОГАТ (другото име на страха) - за тях е иронизираното определение на Ботев "помилуй Боже, грешен съм азе, думай, моли се и твърдо вярвай - Бог не наказва когото мрази".

Знам го от опит, от смислените неща - да!
Кои са те - ерудиран човек като теб ще ги открие сам, убеден съм.
Махни с ръка на емоциите. Пак ще я има професията - за онези, които са я обичали и са й верни. Говоря както за музиката, така и за фотографията и всички останали изпаднали в затруднение.

Аз съм нахавен любител, който дори и да може да си позволи финансово хай-енда на малкоформатните дигиталки (ФФ), си снимам на лента и се кефя от сърце на "възможността", защото в професията си не мога да си го позволя да правя нещата по този толкова честен и красив начин, защото ще ме изядат другите вълците, а аз съм от свирепите единаци, в това, което правя и не бих го допуснал да изпадна в наивност и отказ от мисловност заради идеал, който минава през определено стъпало от развитието си и това е част от борбата.

Така е и във форографията. Всичко ще си дойде на мястото. Прави уникални неща - ако щес снимай само на лента - лайците го не могат и няма да ти е тесен стола! Аз така го реших за себе си в моя бранш, но с други средства. Сега е времето да се хване човек в ръце и да остави смислена градивност.
Остави ги тия рекламни агенции и цвъркаши алчни евреи, самопогубваши се от страховете, в които сами се залутаха и за да не се усъзнае безумието им си намериха оправдание в това да се пренесе страха им като зараза на цялото човечество.

Отговорът е в думите на "минималистик".
Ако не си на "зплата" предполгам ще проумееш думите ми като референт по темата ти.



Публикацията е редактирана (14-11-09 01:31)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: hoseto   
Дата:   14-11-09 01:49

МОЖЕШ ЛИ ДА СПРЕШ ГОРАТА ДА СЕ РАЗЛИСТВА - сентенция на Гацо Бацов /герой на Краси Радков/ която важи в пълна сила за настоящата тема.
Историята е показала че всички събития който не следват естественния си ход са обречени на провал.Приеми нещата кйто неможеш да промениш.

Отговори на това съобщение
 Re: Не погубвайте кадрите от България по Микросток агенциите
Автор: Canon   
Дата:   14-11-09 02:18

Тука малко са омесиха нещата.
Някой изсипа глупостта, че стока е аматьорски снимки и това стана рефрен на темата. И никой не се замисли защо аджеба ще се купува аматьорщина за каквито и де е пари.
Ама просто нещата отдаввна не са така. Стока стана профилирана, шаблонизирана, но силно професионална продукция, която да отговори точно на аматьорския подход от недорасли собственици на ДСЛР-и и еспанзията на технологията на перфектното дигитално изображение.
И затова е вопъла на Чуков - не защото се снимат профански, а точно обратното - защото професионално заснета визия на специфични национални обекти се предлага евтино.

Тук иска да спомена една друга гледна точка за цената - примерно 25 цента на DL (изтегляне).
Хайде да го разглеждаме като лихва на изделието стокснимка (което си е собственост на автора - независимо, че се показва по цял свят, той може винаги да го спре от сайтовете).

Средна лихва за депозит в страната е 3% годишно. Стандартна статистическа стокснимка е нормално да има 4 DL /годишно - 1$ - това са еквивалента на 3% - или стойността на снимката е 33$ - около 43 лева, носещи лихва от 1.3лв годишно.
С постоянна стокработа може да се поддържа над 100 такива кадъра месечно - или 1200 годишно. Т.е., един фотограф, изработва продукция за 52000 лева, но ползва само лихвите им. Разпратена на 10-на сайта дохода се умножава по 3.5.
На втората година, пак им ползва лихвите (поне част от тях), на третата ....
Бележка: Ако една агенция държи да получи изключителни права за ползване на картинка - цената отива на десетки $.
Отделно, че определено добрите снимки имат не по 4, а десетки, стотици, хиляди DL

Така, че да не оплакваме принципа на стокаджиийстовото - лихварството е един от най-старите занаяти. А колко да е лихвата е отделен въпрос



Публикацията е редактирана (14-11-09 04:10)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Mick   
Дата:   14-11-09 10:38

Canon [smilie24]

Някой знае ли български фото сток сайт
в който приемат добри снимки от разпознаваеми /емблематични/ БГ-места, и в който разбира се, те се продават на добри цени. [smilie24]

Призива на Чуков добре би вървял ръка за ръка с подобна алтернатива. [smilie24]

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: skandalen   
Дата:   14-11-09 11:07

Аз имам някой идеи;

Фотограф да е в списъка на регулираните професии.
Фотограф да се става след минимум 5 години академично обучение и 1 година държавен стаж.
Право на собствена практика да се придобива след минимум 2 години чиракуване при майстор-фотограф.
Само дипломирани майстор-фотографи да имат право да снимат националните забележителности.
Бройката на майстор-фотографите да е държавно определена според нуждите по места , по подобие на нотариусите за да не се обезценява професията.
Аматьорите да имат право да снимат само след лицензиране ,изпит пред комисия и ежегодна такса в полза на гилдията .
Това трябва да се заверява всяка година по подобие на ловния билет.
Последните да нямат право да споделят снимки освен с близки роднини по съребрена линия и съпруг/а , и то само с резолюция не по-висока от 800х600 и размер не по-голям 200 kb.
Продажбата на дигитални камери да е строго контролирана по подобие на търговията с бойно оръжие и боеприпаси.
Да се забрани продажбата на мемори карти с големина над 256МБ на лица които не са дипломирани фотографи (512МБ за лица които карат държавния си стаж).
При закупуване на ДСЛР от недипломиран фотограф да се изисква свидетелство за съдимост и психотест.
Въвеждане на минимални защитни цени на кадрите за да се защити достойнството на гилдията.



Публикацията е редактирана (14-11-09 12:15)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ksuhorukov   
Дата:   14-11-09 11:12

Това горното може да се случи, но не и на тази планета, не и в нормално общество.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Vector   
Дата:   14-11-09 11:47

skandalen,
да беше сложил поне такива [smilie18] човечета, че има хора дето от майтап не отбират. ;)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gecata   
Дата:   14-11-09 12:26

Бат Бойко може всичко![smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Георги   
Дата:   14-11-09 13:57

[smilie18] [smilie18] [smilie10] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: minimalistic   
Дата:   14-11-09 14:31

skandalen - много добре казано ;)

:)))) [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gecata   
Дата:   14-11-09 15:08

Абе проститутките поначало излизат по евтино от жените в къщи, но продължаваме да се женим.
От това обаче броят им не намалява.......

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: borisyankov   
Дата:   14-11-09 17:46

Mick, идеята да си има БГ сток сайт за български забележителности не е лоша.

Но пропускаш основната тема.... Чуков не иска това. Той просто си иска да му се продават БГ забележителностите от неговият си сайт.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Mick   
Дата:   14-11-09 17:59

Боре, не бързай с заключението... Чуков, не го е формулирал точно така все пак.

А и наистина в разговор като този , с добра приказка и различни предложения, може да се разгърне идеята да се напълни един БГ сток сайт /който и да е той/ с колекция хубави кадри от различни кътчета на България.
Така и хората към които е отправен 'призива' ще имат една добра алтернатива в лицето на такъв един сайт. [smilie24]

Нали целта е да се правят нещата както трябва, [smilie24] на прилична цена ..итн..

П.С. следя темата от началото,
но сред толкова лични нападки... чак не ми се коментираше...

И все пак мисля че добри варианти има за всичко, само трябва да ги намерим
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gecata   
Дата:   14-11-09 18:12

Но пропускаш основната тема.... Чуков не иска това. Той просто си иска да му се продават БГ забележителностите от неговият си сайт.......
Борис янков, щото ти пък не искаш да се продават твоите [smilie5]
То бива лицемерие и завист!

Отговори на това съобщение
 Re: Не погубвайте кадрите от България по Микросток агенциите
Автор: borisyankov   
Дата:   14-11-09 18:52

Аз продавам в сток сайтове, но не и забележителности от България, така че не ме намесвай във вашите си интереси.

Геца, всъщност вие с Чуков сте тук подстрекателите и лицемерите.

Подбивали цените, еди кои си, но и вашите цени на сайта са по-ниски от колкото се продават нормално снимките при директна връзка с клиента. Значи и вие подбивате. Изобщо доста двуличие струи от темите ви за сток фотография.

'не продавайте България' звучи едновременно популистки и много, много тъпо при положение че вие го правите също.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gecata   
Дата:   14-11-09 19:02

Геца, всъщност вие с Чуков сте тук подстрекателите и лицемерите.
borisyankov, няма да ти отговоря, защото мразя да споря с хора които не стоят на един юмрук разстояние от мен!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: borisyankov   
Дата:   14-11-09 19:05

> мразя да споря с хора които не стоят на един юмрук разстояние от мен!

Много класно. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Mick   
Дата:   14-11-09 19:37

нв ви прави чест и на двамата...


едит: нв=не



Публикацията е редактирана (14-11-09 19:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Не погубвайте кадрите от България по Микросток агенциите
Автор: holden   
Дата:   15-11-09 00:21


http://i119.photobucket.com/albums/o144/League_of_Cantankerous_Misanthropes/InternetToughGuy.jpg




Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   15-11-09 02:09

Bорис Янков

Аз мога да бъда всичко друго, но не и лицемер пич.

Дали цените са по-ниски, можеш да провериш по агенциите, които продават снимки.

Естествено, че ще си защитавам интереса. Да не съм глупак. Ти като води курсовете за сток да не си го правил от филантропия. Нали за да спечелиш от това, което можеш да правиш. Абсолютно нормално е това.

Но аз не съм единствения, който продава български кадри. Има хора, които го правят още от преди да се родиш. И стова си изкарват прехраната.

Ако ти не си успял да направиш собствен сток сайт, от който да продаваш успешно, това си е твой проблем.

Ако искат хората, които снимат България да продават кадри на смислени пари, то това не става в микро сток-сайтовете (справка твоя профил в Istock). Ти защо не продаваш Етъра и Боженци, Жеравна и Ковачевица?
Защото знаеш, че я направиш по 10 даунлоуда я не.
По-добре да се продават там, където ще бъдат оценени по същество.

Именно това се опитвам да обясня аз.
Така и така оборот на тези кадри е трудно да бъде направен, то поне да не се харизват на безценица.

Забравям, че си ме нарекъл лицемер, защото така и така не ме познаваш. Приемам, че си го казал прибързано.



Публикацията е редактирана (15-11-09 02:17)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: snooper   
Дата:   15-11-09 12:26

Някак ми стана по-леко в момента, в който осъзнах, че ако в някакъв момент нещата са зле и не мога да се издържам от фотография - то мога да реша да стана барман, мебелист, съпорт, да монтирам изолации или каквато и да било друга работа, различна от това да качвам кадрите си в микро-сток сайт.

Може би бих качвал нещо, което снимам без удоволствие в неделя следобед в гаража си - но пък не обичам да снимам без удоволствие.

Не съм чел цялата тема (за щастие), но Никсъна го беше обяснил много добре в началото - винаги ще има още и още любители и професиолналисти с по-ниски критерии, които ще казват "Ми що пък да не изкарам някой долар" - и те ще стават все повече, а парите все по-малко. Така нареченото "заливане на пазара" значи, че трябва да клекна в микро-сток сайт - не мисля, същото време човек може да вкара в достигане на ниво, което в тези сайтове не се предлага.

Някой да е виждал Майкъл Кена в микросток, а Брус Пърси или Дарвин Уиджет? Не, пък не са примрели от глад.

Обичам предлагането на принтове - хората се съгласяват или не с цените, защото са оценили даден кадър до там, че да го закачат в личното си пространство и дори само запитването за размери е достатъчен жест. Обаче опре ли до уговаряне за употреба на кадри за брошури и т.н. ... скоро пак един клиент се опитваше да ме притиска "Ама ние купуваме от един човек от един форум тук по 50 лева?", казвам "А, значи имате все пак резервен вариант, да не ви мисля".

Та, ако е толкова зле положението, по-добре друга професия за временно, отколкото да снимаш без удоволствие и да продаваш без пари - принципите са хубаво нещо и пазят от загуба на време в живота ни, нали?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exo99   
Дата:   15-11-09 12:41

Я пийте по една бира [beer]

Като се науча да снимам, ще се пробвам и аз в някой сток сайт, стига до тогава цените да не са паднали още [smile] [beer]

Щом има толкова дебати, явно има и далавера.

И няма да качвам изгледи от България.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   15-11-09 12:48

..."но Никсъна го беше обяснил много добре в началото - винаги ще има още и още любители и професиолналисти с по-ниски критерии, които ще казват "Ми що пък да не изкарам някой долар"

Изобщо не е така!!! Не е до въпрос на ниски критерии а до това човек изобщо да има възможноста да изкарва доходи с фотография! Може ли пак питам, всеки който притежава фотоапарат да отвори ателие, да стане фирма? Могат няколко души в един град, искат се доста средства за това без да се включва фото техниката. Другите които нямат тази възможност да мрат ли? Какво ми ги плещите вече за кой ден едни и същи глупости за критерии, за безценица и т.н. От сток се печели, не заблуждавайте хората които не са наясно с агенциите. Сумата 25 цента е само в Шатърстока и е за начинаещи с малко продажби, после цените стават други. Въпреки че те дават само 0.36$ в моя случай доходите от там са най големи за мен, спрямо другите агенции, друг е въпроса че в Айсток ако си ексклузивен контрибутор се печели още повече! Това могат да го потвърдят и Борис Янков и Иван Матеев които смятам че са доволни от печалбата си там. Оставям настрана и факта че именно там човек е в постоянна конкуренция с другите, и щеш не щеш се стремиш да правиш нещата ти да са професионални. Ако някой все още си мисли че там са само аматьори значи е в тотална заблуда!



Публикацията е редактирана (15-11-09 12:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Не погубвайте кадрите от България по Микросток агенциите
Автор: Canon   
Дата:   15-11-09 13:13

А кои са Майкъл Кена, Брус Пърси, или Дарвин Уиджет?
То и Yuri не изглежда като умрял от глад, даже малко аматьорско студио си е спретнал за сток [smilie3] .
http://www.arcurs.com/videos


Пожелавам го на всички.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ksuhorukov   
Дата:   15-11-09 13:30

Напълно подкрепям Васкони.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: snooper   
Дата:   15-11-09 13:38

Канон, ще кажа това и ще спра, защото вече сме гледали твоите избирателни пробирания на факти.

Юри и ко печелят много добре от продажба на такива неща - мда, хората по панаирите в САЩ печелят много добре и от продажба на китайски плюшени кученца-марионетки, имат къщи като замъци от тези сергии. Никой не казва, че не печелят, това какво изпитват от работата си сутрин като станат - не е ясно обаче.

"А кои са Майкъл Кена, Брус Пърси, или Дарвин Уиджет?"]

Ако за толкова години не знаеш, зле, макар че съмнявам се...

Ето ти малко материал за размисъл:
http://michaelkenna.net/interviews/hokkaido_j.html


И, в крайна сметка, всеки има право на избор - в горния пост описах защо предпочитам да правя нещо друго, пред това да участвам в този цирк. Изборът дали ще правиш трюфели или хот-дог е личен, и за двете има потребители.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gecata   
Дата:   15-11-09 13:41

А кои са Майкъл Кена, Брус Пърси, или Дарвин Уиджет?
Как кои бре Генчо? Ми тез задължително трябва да ги знаеш.....Направо не знам как си лягаш нощем без да знаеш кой са Майкъл Кена, Брус Пърси и Дарвин Уиджет [ezik]
Виж Васкони всеки вече го знае,
Другите които нямат тази възможност да мрат ли? Какво ми ги плещите вече за кой ден едни и същи глупости за критерии
Ам чи мрете бре кой ви пречи? Я виж снупъра как добре го е казал:
"Някак ми стана по-леко в момента, в който осъзнах, че ако в някакъв момент нещата са зле и не мога да се издържам от фотография - то мога да реша да стана барман, мебелист, съпорт, да монтирам изолации или каквато и да било друга работа"
Професионалната фотография е скъпо знимание!
Васконтито ако беше осмислил заглавието на темата щеше да види , че не става дума за ЗА или ПРОТИВ стока, а само за един много тесен сегмент какво не бива да се качва там!



Публикацията е редактирана (15-11-09 13:51)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   15-11-09 13:56

Геца разбрахме го това! Не е нужно да се повтаряме и потретваме, Темата е пусната не случайно, вече се уверих в това. Вие с Чуков си гледайте вашия бизнес и не ме мисли мен. Дали съм станал известен или не това е без значение за мен. Продавайте си снимките от сайта, правете си рекламата и бъдете здрави! Аз повече няма да пиша в тази безполезна/или полезна само за някои/ тема!
Като нямате човещината и не искате да разберете простата истина, значи просто е безполезно да спорим.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   15-11-09 15:03

snooper
Значи ако са мои, са избирателни, но твоите не са ? Нещо мериш с два различни аршина.
Все пак не отговори - кои са тези юнаци и някаква причина да ги цитираш - да не би от данъчното в САЩ лично да ти пращат сводки за месечния им доход от фотография? Щото може да са наследили леля си и да нямат грам доход от фотография - да си щракат за хоби.

Я тогава се сети, защо не даваш примери от БГ гилдията. Само в Ню йорк има 10 000 фотографи, я сега ги дай всичките за пример, как не са умрели от глад, а аз, да ти дам за пример и един успял български фотограф - в Щатите - Жеко Василев - единична цена на продадена снимка 18000 долара - горе-долу 1/2 от средната американска заплата. И какво илюстрира това - точно нищо.

Всеки влак си има пътници, просто класите са различни.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gecata   
Дата:   15-11-09 15:29

Васкони, в този сайт хората които искат да продават са в пъти повече от тези дето искат да купуват....еле пък снимки!
Ако възприемате пускането на темата като рекламен трик, значи разсъждавате твърде елементарно.
Нека не забравяме, че в тази тема не е упоменат нито един линк на български сток!
Още веднъж да обясня за какво става дума всъщност!
Аз съм шеф на малко издателство и правя материал, който е посветен на България. За тази цел са ми необходими Н на брой снимки. Ти си фотограф с който си пием бирата всеки четвъртък.
Част от снимките на ЕМБЛЕМАТИЧНИ БЪЛГАРСКИ МЕСТА (например 50бр.) които са ми необходими ти ги имаш и си ги вдигнал в шатърсток, но не знаеш , че аз знам.
Предлагам да ти платя за тези снимки по 5лв на кадър, а ти ми предлагаш като на приятел сумата да е 40лв на кадър.
Тогава аз си купувам ваучер за 250$, свалям твоите 50 снимки и още 700,които не ми трябват в момента, но в бъдеще мога и да ползвам, ти получаваш 12,5$ аз кадрите ти!
Извод 1 от фотографска гледна точка: - Издателствата и рекламните агенции, които правят материали за България се интересуват основно от ЕМБЛЕМАТИЧНИТЕ МЕСТА.
Като човек, които уважава труда си тези снимки са ми скъпи (в буквалния смисъл на думата)защото за снимки от Банско трябва да ида до Банско, за снимки от Калиакра трябва да ида до Каликра и т.н., и не ги предлагам в микростока. В микро стока предлагам неразпознаваеми, но красиви пейзажи, обжектс, и каквото там ми скимне без горните.
Презумпцията е , че чисто микростокаджийските снимки ще бъдат зареждани стотици пъти и ще ми формират една добра печалба, а на снимките от ЕМБЛЕМАТИЧНИТЕ Български места, които не представляват интерес за световния клиент, ще им търся пазар при тези които се интересуват от тях (а те не са толкова много, че да не знам кои са) на съответната цена!
Ето това мисля , че искаше да обясни Чуков още в първия си пост.
Извод 2 - от издателска гледна точка:
Ако не намеря кадрите от Етъра, Русе, Врачанския карст и т.н. по микростоковете, ще се обърна към българския фотограф и ще си платя колкото е необходимо за да си издам материала.
Извод 3
Сериозните фотографи имат сериозна готовност да откликнат на нуждите на пазара.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ecobo   
Дата:   15-11-09 18:43

Геца [smilie24]
Точно за това става дума:
Ако искате да продадете нещо за 50 кинта, не го качвайте в сайт, откъдето всеки може да си го купи за 5!

И аз имам нещо като сток сайт, където качвам всякакви снимки - от сравнително добри до пълни боклуци. Оказва се, че за всеки влак си има пътници. Най-добрите си снимки обаче съм отделил в отделна категория и цената там е съвсем друга - ако искаш, купуваш, ако не искаш, не купуваш [smilie3]
Освен това имам 2 лиценза: ако кадъра се ползва в списание (примерно), цената е една. Ако се ползва за календар, плакат, билборд - тогава цената е съвсем друга.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: caro-anton   
Дата:   15-11-09 18:48

Аз мисля, че Гецата просто уби коня с правата лопата. Идеално обяснено.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: n1x0n   
Дата:   15-11-09 18:51

Колкото повече чета тази тема, толкова повече се убеждавам какви гениални манипулатори са изобретателите на микростока. Такова майсторско експлоатиране на човешките слабости и потребности - шапка им свалям.

Отговори на това съобщение
 Re: Не погубвайте кадрите от България по Микросток агенциите
Автор: Canon   
Дата:   15-11-09 19:23

n1x0n
Я им обясни и за сток с традиционен лиценз (не роялти фрии), примерно Алами, където цената на една снимка като право за ползване може да достигне над 15000 лири стерлинги. И въобще дали има такава продажба.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: snooper   
Дата:   15-11-09 19:42

Ох, Каноне, Каноне...

Давам горните 3-ма като пример за класни фотографи, имам късмета да познавам 2-ма от тях и да им знам историите от личен разговор - да, единият беше работил доста години като музикант за да може да свърже двата края и да си купува някак камери, сега не е така [smilie3]

Тези хора не пускат в микросток не защото няма да се продават, а защото не оценяват труда си на 0,25 или 5$ - как очакващ клиентите ти да се отнасят сериозно към цените ти, когато продаваш и на такива.

А това, че се правиш на неразбиращ и незнаещ, сиреч на ударен, го отдавам на лоша компания, маси и говорене за "едно време".

Почвам и аз да си мисля, че опитен екип от психолози е мислил концепцията на верижна реклама на микростока... до 2-3 години обаче ще видим резултата [cool]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: skandalen   
Дата:   15-11-09 20:06

Taка е , но не вярвам тия тримата да се страхуват че микросток им яде хляба. Просто са достигнали ниво на което микросток не може да е конкуренция. Не е ли това пътя за всеки дето си уважава труда ?
Ако обаче в микросток се предлага аналогичен на техния продукт те може да оценяват труда си на колкото искат , но клиента е ясно какво ще избере.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: snooper   
Дата:   15-11-09 20:11

Скандален,
за щастие, хората качващи се от едно ниво във фотографията нагоре се налага да имат определено мислене и респект към труда си.

Така че фотография на такова ниво не се вижда по микростокаджийниците.

Днес пуснах в shutterstock търсене за темата катерене - на първите страници излязоха само неща, за които всеки нормален редактор на алпийско списание ще каже "Ама само това ли е, а нещо добро за публикация?".

И точно като теб казах и аз, че хората с определено естетическо ниво и признание не се притесняват ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Не погубвайте кадрите от България по Микросток агенциите
Автор: Canon   
Дата:   15-11-09 20:19

snooper
Ами да са запозная с теб, че да стана и аз класен фотограф - явно това ти е критерия за класност.
Странно как оценяваш снимките само на 0.25$.
Аз имам конкретно предложение за твоите приятели - примера отдолу има над 6000 тегления, дори по 0.25 прави минимум 1500$ (вероятно е около 6000-9000$)като стойност на реализацията на снимката.

http://www.istockphoto.com/stock-photo-3709313-close-up-of-a-female-doctor-smiling.php


Едва ли им е проблем да щракнат една класна картинка за 5 минути и да покажат практически (не на маса), че може да се реализират над нивото на един прост стокаджия.
А ако искат, да ги качват на лицензни сайтове - мисля, че 15000 лири/единично право за публикация не е ниска цена, дори за тях.
А дотогава ги пиши само обикновени фотографи с големи уста - аз познавам много такива.

А да, и вероятно ще им видим снимките на варненския салон между наградените..., нядявам се че имат поне 10 излишни евра за таксата

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   15-11-09 20:21

И ще правим ли сега сток сайт за български забележителности или няма да правим?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: skandalen   
Дата:   15-11-09 20:21

"Така че фотография на такова ниво не се вижда по микростокаджийниците."


Toчно това ми е мисълта [smile]
Всъщност темата едва ли засяга пряко повече от 50-ина човека в България.
Колко са хората , които действително печелят от БГ забележителности и колко са техните клиенти ?
Все пак фотографията е много по-всеобхватна и огромния брой фотографи разчитат на съвсем други неща.

П.С Нямам поглед върху алпийските списания ,но дали някога NatGeo или изданията на GEO ще разчитат на снимки от стоковете [smilie5] ?
Или Vogue , Elle , Cosmo...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dundo   
Дата:   15-11-09 20:25

Това, което каза гецата е вярно и всички са съгласни с него. Недоразумението пораждащо спора, идва от там, че чуков се обръща към всички снимащи, а не към онези, за които снимането на емблематични места е част от професионалните им занимания или които просто знаят как да продадат снимките си изгодно, и които са достатъчно умни и кадърни да не продават труда си за центове с надеждата, че някой ще ги забележи. За болшинството публикуващи в микросток обаче, това е ЕДИНСТВЕНИЯТ начин да продадат каквото и да е било с минимум усилия. Отишъл пичът на екскурзия, щракнал няколко хубави фотоса, защо да не ги пусне, току вж някой ги харесал. Защо, по дяволите, трябва да го вълнуват проблемите на професионалните фотографи? Човечецът няма възможност да си направи сайт, да си отпечата портфолио, да се рекламира, не познава всички потенциални клиенти, както гецата ги познава. Защо да не спечели 5 лева от "нищо"? Трябва ли да се откаже от петте си лева за да спечели друг 500? Именно да се откаже, защото, пак казвам, той НЯМА ДРУГА ВЪЗМОЖНОСТ да спечели нещо от любителските си фотографии, пък били те и страхотни. Просто "не му е работа" да печели от тях по друг начин.
Направете един сайт сток бг сайт продаващ на по-високи цени, направете го известен за всеки сульо и пульо с фотоапарат и тогава може би нещо ще се промени.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   15-11-09 20:31

Аз в тази държава нормално направен сайт рядко съм виждал, така че проблемът остава висящ.
То като с фотографията [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: borisyankov   
Дата:   15-11-09 20:47

http://www.istockphoto.com/stock-photo-1921014-wishes.php


http://www.istockphoto.com/stock-photo-2807197-good-news-travel-fast.php


Никакви $0.25 не са.
Средно ги смятайте даунлоуд по $1.5.

Vetta пордажбите ми са средно по $15, а екстендед лицензи средно по $30-$40.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: snooper   
Дата:   15-11-09 20:49

Canon:
А дотогава ги пиши само обикновени фотографи с големи уста - аз познавам много такива.
GOLD!!! [smilie5]

Надявам се говориш под въздействието на алкохол, иначе би било много жалко, след произволни линкове... Много форумно лаладжийство, много нещо, Каноне.

http://www.michaelkenna.com/commercialwork.php

http://www.michaelkenna.com/publications.php

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   15-11-09 21:00

Едно нещо не спира да ме учудва

В България АБСОЛЮТНО всеки има компетентно мнение по всеки въпрос.
Може, не може, знае, не знае, чел, недочел, той има СЕРИОЗНО мнение по всеки въпрос и е уверен, че трябва непременно да го направи достояние на всички и то на всяка цена

Колко от обадилите се в тази тема (да не говорим колко хора просто написаха постинги без да изчетат дискусията и да видят как се е развила) реално се занимават със снимане и предлагане на пазара на кадрите си?

Колко от хората ИЗОБЩО НЯКОГА са преследвали целенасочено заснимането на определени обекти и то с желанието да направят художествено издържани кадри на тези места?

Колко от хората имат представа какъв е порядъкът в ценово отношение на различните като художествена стойност кадри?


Хората в тая тема, които познават цялата проблематика и имат опита в това поприще се броят на пръстите на ръката на невнимателен стругар.

Преди да се обаждате във всяка тема се претеглете и преценете трезво в качеството на какви си позволявате да съветвате.

Ако прецените, че думата ви тежи, кажете я.
Ако не не хвърляйте на вятъра празни приказки .

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ksuhorukov   
Дата:   15-11-09 21:05

Чуков, аз пък по същия начин ще те попитам, как пък ти успя да направиш заключение за всички ни, без дори да си се опитал да разбреш кой кой е. Това, че има хора които са ти неизвестни, не означава, че са маргинали, нали така. Или всеки който ти не познаваш не съществува.

Всеки има право да прави каквото иска с кадрите си - дори да ги подарява. Това, че на някой и това не му отърва - негов проблем.

ПС: Лично аз съм подарявал кадри на България на българско издателство. Защо ли? Ми моя си работа...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   15-11-09 21:19

То личи по постингите бе Кшухоруков.

Да не чуваш петеля в една област е нормално.
Това не означава, че си маргинал.
Но не означва и че трябва непременно да се оаждаш навсякъде.

Ти да не би да си се почувствал маргинал след моя постинг? Едва ли. Драматизираш.

Аз като един очевидно тясно скроен човек не разбирам и педерастите, но не се чувствам маргинал.

Подарявай бе Кшухоруков.
Такава била ситуацията, така си преценил, подарил си.

Важното е това да не е тенденция.

И аз бих ти подарил една ракия, ама се страхувам, че няма да я изпиеш с правилната салата [smile]



Публикацията е редактирана (15-11-09 21:20)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: skandalen   
Дата:   15-11-09 21:20

chukov , нали точно това казваме че хората дето сте заинтересувани от това нещо сте най-много няколко десетки...
Какво ще правите , когато един ден след година-две-пет евтините стокове се напълнят с всичките кадри които една рекламна агенция/ издание би поискало ? Тогава накъде ?
Човек трябва да се развива и нагажда в обстановката , ако има амбиции .Не сме във феодализма.
Аз в моята си професия знам , че не съм ли постоянно нащрек и в крак с новото младите вълчета , които сега излизат надъхани на пазара за по-малко пари веднага ще ме издухат.
Нямам право да се оплаквам. Или съм винаги едно ниво отгоре или падам надолу.



Публикацията е редактирана (15-11-09 21:23)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   15-11-09 21:20

ще правим ли сток сайта? аз сериозно питам...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   15-11-09 21:22

Аз моя съм си го направил икзайл

Ти като дизайнер направи нов и покани хората в него

Взимай им 60% от продажбите както правят по микростоковете и си шест

И хората доволни че продават кадри и ти доволен, че ти е оценен труда и печелиш от него.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gecata   
Дата:   15-11-09 21:23

Автор: ksuhorukov
ПС: Лично аз съм подарявал кадри на България на българско издателство. Защо ли? Ми моя си работа..

Супермаргинално - дори без да те познавам [smilie18]

Маргинал, маргинален човек (от латински margo – край) – човек, който се намира на границата на различни социални групи, системи, култури, намиращ се под влиянието на противоречащи си норми, ценности и т.н. противоречащи си норми, ценности и т.н. Маргинална група от хора – група, отхвърляща определени ценности и традиции на културата на групата.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   15-11-09 21:27

http://stockphotobg.com/bg/image_details/index.php?img_id=1273&category_id=22


Сори, chukov.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   15-11-09 21:29

Чуков, бих искал да те попитам, понеже толкова много използваш думата "труд" какво точно разбираш под това "труд" в контекста на фотограф?[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gecata   
Дата:   15-11-09 21:31

Слушай бе спец що не показа този кадър?
http://stockphotobg.com/bg/image_details/index.php?img_id=2270&category_id=50

или този
http://stockphotobg.com/bg/image_details/index.php?img_id=2248&category_id=32


Ай дай да ти видя сайтовете! Искаш ли да ти пусна една такава за 25 цента? [smilie5]
За всеки влак си има пътници!



Публикацията е редактирана (15-11-09 21:34)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   15-11-09 21:33

А, супер са.

Спецът ви е твърде вероятен клиент между другото.

В сайта на чуков огромна част от публикуваните кадри не мисля, че изобщо ще ги допуснат до микросток сайтовете, които коментирате.
Ясно, че са просто пълнеж, ама не се прави така световноизвестен сайт...



Публикацията е редактирана (15-11-09 21:35)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gecata   
Дата:   15-11-09 21:40

На далечен път с малка крачка exile!
Не виждам обаче смисълът да публикуваш тук линкове които нямат пряко отношение към темата!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   15-11-09 21:40

Икзайл
Моя сайт поне няма кода на твоя
<html>
<head>
<title>Boris Mihov</title>
</head>
<body style="background-color:black">


</body>
</html>

Проблемът с кадрите в посочения сайт си е мой
Не е твой. Успокой се.

Сега седни, помисли, проектирай и разпиши един сайт за сток и ела пак да говорим
Засега ти водя с 1:0
[smilie5]



Публикацията е редактирана (15-11-09 21:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Не погубвайте кадрите от България по Микросток агенциите
Автор: lipostok   
Дата:   15-11-09 21:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: skandalen   
Дата:   15-11-09 21:43

В тоя кадър най-ценното е Мерцедеса на първа линия .


http://stockphotobg.com/Scripts/phpThumb/phpThumb.php?src=/home/stockpho/snimki/1273.jpg&hash=483079


Щом и от това хората правят пари... Всеки дето е бил това лято на морето сигурно има някой подобен и не по-лош кадър.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   15-11-09 21:45

Огромно отношение имат към темата линковете.

Чуков, кефи ли те? Сам си го писах... [smilie21]

Помисли си пак кой кого води със сайтовете. Да не си броим и потребителите. Пък най-накрая да си премерим и...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gecata   
Дата:   15-11-09 21:47

lipostok, ти не беше ли онзи дето неможа да се класира в селекциите нито на бургаския, нито варнеския конкурс и тръбеше в темите НЕУЧАСТВАЙТЕ, ДИГИТАЛИЗАЦИЯ, ФОТОШОПСКИ ПРОСТОТИИ (цитирам те по памет)...
Та твоето чувство за срам не те ли гъделичка да пишеш тук?



Публикацията е редактирана (15-11-09 21:47)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gecata   
Дата:   15-11-09 21:50

Скандален точно този кадър бе купен от списание Екстериор, по повод откриването на яхтеното пристанище в Св.Влас.
За всеки влак си има пътници. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   15-11-09 21:51

Да им е жив и здрав редакторът на Екстериор!

http://www.exterior.bg/


И уебмастъра също!


Тази тема е за триене, хора.
Ако искате вярвайте.



Публикацията е редактирана (15-11-09 21:52)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: minimalistic   
Дата:   15-11-09 21:52

то само тая да беше... вижте останалите в 100 национални обекта, за които предполагам иде реч и в текущата дискусия.

бах, ше взема се амбицирам да взема 3-4 седмици отпуска догодина и да мина да ги разпукам - по 2 дни на обект. после всичко на фликъра под криейтив комънс...

баси сайта

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: skandalen   
Дата:   15-11-09 21:55

geca , прав си за влака . Именно такива неща обаче карат лаиците да припечелят някоя жълта стотинка от хобито си . Всеки би си рекъл , щом това се продава що да не се пробвам и аз. Когато обаче видиш нещо дето е на ниво и непостижимо за теб ще си кажеш - ...чакай бе къде съм тръгнал аз?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   15-11-09 21:57

Минималистик,

Ам айде де
Ами то нали иска да си отлепиш задника от компютъра и да оставиш някой лев за бензин спане и храна. Нали иска да станеш рано сутрин.

Ама то пуст мързел.


Не превръщайте темата в разбор на определен сайт.

Това, че виждате слаби кадри в сайта само може да ви радва.

Това означава, че ако чуете призива ми, както можете и по-добре да снимате, сте готови да предложите прекрасен продукт на българския пазар.

Нали така Минималистик и Екзайл? Или греша

Отговори на това съобщение
 Re: Не погубвайте кадрите от България по Микросток агенциите
Автор: lipostok   
Дата:   15-11-09 21:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   15-11-09 21:59

Ето ви един стимул.
Щом бездарните кадри от визирания сайт намират купувачи за много повече от 25 цента, това означава, че гъстата мрежа майстори фотографи в тоя форум могат спокойно да изкарват пари, прилагайки на практика знанията и уменията си снимайки България.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ksuhorukov   
Дата:   15-11-09 22:00

Преди време имаше една БГ фирма, която беше направила сток банка и доста фотографи започнаха да си дават кадрите с обещатанията за големи суми и продажби. И какво стана - нищо. Защо нищо ли? Защото мениджърите бяха с български манталитет.. и начин на мислене.

И аз не разбрах, нещо не ви кефи, че правя със снимките си това което намеря за добре ли? Или това ви дразни?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gecata   
Дата:   15-11-09 22:00

Що бе скандален , ти само шедьоври ли бълваш?
Защо да оставям лаиците да припечелват от такива кадри, а аз не? Да не би да съм по лош от тях? [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: skandalen   
Дата:   15-11-09 22:04

На мен снимките в твоя профил ми харесват и то много .Съвсем сериозно!
На тоя сайт обаче наистина има много плява.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   15-11-09 22:04

Във фотолиа ще дам левче, в твоя сайт 15 лева.
14 лева разлика ако мислиш, че ме бъркат като става въпрос за това да си свърша работата...
Айде пусни ги за 200-300 лева начални цени, 5000 за публикация.
Нали за това се борите?
Не струва долар снимка на забележителност, струва 20 лева и по този повод тема пусна?
Оффф...
Продукти на българския пазар вече предлагаме, па и на доста други, е, не са за сток, та къде ли сме тръгнали... Ама чакай, нали стока не беше хубаво нещо [smilie10]

Аз се обърках, често.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   15-11-09 22:07

Апропо подсещате ме по повод разговора да кажа нещо.

Започва да ми прави впечатление, че ние волю неволю влизаме в едни аз ги наричам "форумни" релси.

Какво имам предвид
С времето, наблюдавайки високо рейтингуваните тук кадри започваме неусетно да се стремим да правим подобни.
Излезе кадър с ефект надраскан филм и почваме да налагаме слоеве с драскотини в шопа

Излезе кадър с драматични небеса - правим ги червено-черни и ние.

Излезе социално-битов кадър - убиваме се да снимаме баб си на село в бедната й стая с кувиорче над леглото и чайник на печката.


И това не е всеичко
Започваме да мерим с "форумния" аршин. Ако кадрите не се приближават като визия до високорейтингуваните то те не са хубави.

Защо казвам това

Преди време бях пуснал някоко снимки от Родопите в един форум. Обади ми се човек, който ми поиска 12 кадъра за да си направи календар от тип "колибка"
Аз му дадох един адрес, в който имах качени 40-на снимки с течение на годините.

Оказа се, че на човекът му харесват неща, които аз никога не бих му предложил да купи. И се замислих, че без да искам съсм си вкарал мисленето в границите на форумните кадри.

Тогава се запалих да направя сток-сайта и се убедих, че много често хората харесват съвсем различни неща от нас. А ние все повече се ограничаваме в естетическите критерии, които този или онзи фотографски форум неволно ни налага.

Икзайл, това е и като отговор за съвсем обикновените снимки, които виждаш в посоечния адрес

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   15-11-09 22:10

Ами ако това ти е отговорът значи отдавна трябва да си си отговорил и на всички подобни въпроси за микростока и 25-те цента - и аз пак не разбирам защо е цялата тема?
Имаш добри кадри, имаш може би работещ сайт - това ти си го знаеш, имаш мнение по темата за качването на някакви снимки по микростоковете, ама между тези трите няма никакво съответствие.

Отговори на това съобщение
 Re: Не погубвайте кадрите от България по Микросток агенциите
Автор: Canon   
Дата:   15-11-09 22:14

snooper,
По-добре кажи на твоя човек да не пие, докато снима - много бозаво работи.


А за разликата между неговата:

http://www.michaelkenna.com/advert/RollsRoyce/rolls.jpg

и тази втората - моята:

http://thumb15.shutterstock.com.edgesuite.net/display_pic_with_logo/116974/116974,1247127895,1/

stock-photo-bulgarian-road-with-truck-33361849.jpg

(която отговаря на изискването на стока да няма фирмени знаци/символи)

- е явно в мноооооого голямата уста на Кена - да убеди някой рекламист да му плати повече от 25 цента за неговата с муцуната на ролса.
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Посредствен фотограф - това се вижда от снимките - но в подходяща среда и контакти. Явно ти е много ниска летвата да правиш верни оценки на нивото на фотографите като класа и отъжествяваш социалната среда в която се намират с възможностите им.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   15-11-09 22:16

snooper, моля те не му отговаряй, дори по някаква причина да ти е минало през ума.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   15-11-09 22:19

Основната заблуда в случая идва от това, че цялата тема засяга конкретно мен и моя сайт

Това не е така
Тази година имах възможност да ходя да снимам с няколко човека, които много уважам и като фотографи и като хора, които се препитават основно от такива кадри и от продуктите, които издават с тях.
Не искам да казвам за кого точно става дума, но всички са доказали се като творци хора. Говорили сме на дълго и широко. Някои от тях са добре познати в този форум с прекрасните си пейзажи, направени с много ходене и много снимане.
Други не посещават форума.

Като цяло, мнението им по този въпрос е подобно. Тази тема я пуснах за всички, които не спират да обикалят страната за да снимат красотата на природата й.

Видях уникални за мен кадри. Уникални и за това, че вече не могат на практика да бъдат заснети.

Ще дам пример.
Никога повече не можете да заснемете като автентични места селцата Бръшлян, Старо Стефаново, Делчево.
Преди 5 години е можело, вече не.

На пролет снимах Беглика. Добър кадър се получи според мен. Сега есента потривах ръце като минахме от там. Представях си златната есен на островчето.
Ами няма вода просто. Нямаше го язовира [smile]

Шанс, късмет и не знам какво още да го нарека
Та така де



Публикацията е редактирана (15-11-09 22:20)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: skandalen   
Дата:   15-11-09 22:23

Canon ,явно се бъзикаш [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   15-11-09 22:24

При него никога не знаеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Не погубвайте кадрите от България по Микросток агенциите
Автор: Canon   
Дата:   15-11-09 22:27

Ами - бъзикам се - то се вижда с просто око.
Ето една добра фотографска работа по темата ролс ройс:



http://dichev.com/blog/wp-content/uploads/2007/08/00_rolls-royce_phantom.jpg



[smilie24]

А на оня са некви учебни ескизи ...



Публикацията е редактирана (15-11-09 22:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Не погубвайте кадрите от България по Микросток агенциите
Автор: Canon   
Дата:   15-11-09 22:30

И още една

http://dichev.com/blog/wp-content/uploads/2007/08/02_rolls-royce_phantom.jpg




http://dichev.com/blog/wp-content/uploads/2007/08/04_rolls-royce_phantom.jpg



На този фотограф му свалям шапка [smilie24]

Едит: Я да донадим и бозата на "класния" фотограф Майкъл Кена, за да се види по-добре разликата:


http://www.michaelkenna.com/advert/RollsRoyce/rolls.jpg


И дали да не го пратим тоя Кена на курс при някой от фотофорумските момчета, дето изпипват ХДР-а както трябва, а не като на горната снимка - недотепан.



Публикацията е редактирана (15-11-09 23:10)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Lillly   
Дата:   15-11-09 22:32

За жалост нямам възможност да изчета всикчо изписано.
Този тип сток сайтове са подигравка не само със снимки, които чуков е описал, а още повече с портретните снимки!
Що за човек ще продаде нечий образ за долар-два без да знае за какво ще бъде употребено лицето на модела... [smilie23] китайка боя за коса примерно, на евтина водка или какво ли още не...
Това е безумна подигравка с портретната фотография и неуважение към моделите.
И всичко това за жълти стотинки, игра на дребно. [smilie23] [smilie23] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Lillly   
Дата:   15-11-09 22:34

И поздравявам автора за това, че му пука достатъчно, за да се ангажира с темата и да спори!
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: skandalen   
Дата:   15-11-09 22:35

Един от моите любимци . Не го знам къде и как продава , но определено е изял хляба на доста хора :

http://www.pbase.com/bauer/travel
http://www.pbase.com/bauer/root

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   15-11-09 22:41

Я огледай внимателно линковете, които си пуснал

Това ли имаш предвид?
Това е туристическа фотография в случая
http://www.pbase.com/bauer/slovakia_autumn

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   15-11-09 22:42

Ако този ти е любимец, значи се убеждавам, че очевидно не си разбрал за какви снимки говоря


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: skandalen   
Дата:   15-11-09 22:45

И ? Мен простичките неща ме грабват [smilie3]


Погледнах сайта ти и имам представа за какво говориш.
Австриеца може да е качил разпознаваемите места на друго място , макар че ако погледниш нощните снимки от Вегас например...



Публикацията е редактирана (15-11-09 22:47)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   15-11-09 22:47

Чуков, така и не ми отговори на въпроса - що е то фотографски труд, или ти какво разбираш под това?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   15-11-09 22:53

Що за въпрос е това?
Къде визирам такова понятие?

Аз говоря за цена на крайния продукт.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gecata   
Дата:   15-11-09 22:56

bgprinter, тема за дисертация, а ти искаш в два три реда.
Човек който задава такъв въпрос ми се струва, че е с предварителната нагласа каквото и да му отговориш, да ти каже , че снимането не е никава работа и не може и дума да става за някакъв труд!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   15-11-09 23:24

Геца, не позна. Нито е сложен отговорът, нито мисля, че фотографът не се труди, но въпросът ми е какво Чуков разбира под фотографски труд?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gecata   
Дата:   15-11-09 23:30

Ам питай го на лични бре, това каква връзка има с темата[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   15-11-09 23:33

А според теб бгпринтер фотографът не се ли труди?
Не се ли труди да осъвършенства техническите си познания, боравенето с техниката, обработката на кадрите, построяването и настройката на снимачната площадка или бъхтането по баирите?

Това не е ли труд?
Или какво е според теб? Едно просто вдигане на апарата?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   15-11-09 23:34

Каква връзка има с темата??? [smilie11]
[smilie10] [smilie11]
Ми ето, това е още от първото му писане>>

"....Така погубвате кадрите и ги обезценявате заедно с труда на много хора, които се мъчат да оцеляват и си изкарват хляба с фотография."

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   15-11-09 23:35

аз продължавам да не разбирам как човек с твоето становище може да поддържа сток сайт...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   15-11-09 23:36

bgprinter
Е не е ли вярно?

Ако ти примерно снимаш и с това, което си заснел напечаташ да речем календар и го продаваш, не си ли изкарваш хляба с фотография?

Ако аз те повикам да ми заснемеш хотела или продуктите, които произвеждам, това не е ли фотографски труд?

Ако не е, какво е тогава?



Публикацията е редактирана (15-11-09 23:40)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   15-11-09 23:39

Икзайл,
нека уточня последно, понеже явно около четвърта пета страница си пропуснал какво съм написал.

Аз не роптая срещу стоковата фотография по принцип, нито срещу това кой я предпочита пред другата. Аз апелирам единствено и само срещу продажбата в МИКРОСТОК на ХУДОЖЕСТВЕНО ИЗДЪРЖАНИ РАЗПОЗНАВАЕМИ КАДРИ ОТ БЪЛГАРИЯ

Това и единствено и само това.
И нищо повече

Не случайно не коментирам Гети или Алами, където продажбите са скъпи.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gecata   
Дата:   15-11-09 23:49

exile, абе пич малоумник ли си що?
Колко пъти да ти се обяснява квинт есенцията
Ако искате да продадете нещо за 50 кинта, не го качвайте в сайт, откъдето всеки може да си го купи за 1!
Къде видя в сайта ни цена 1 лев?
Къде прочете , че чуков или кой да е от нас, защитаващите тезата на чуков да сме против стоковите сайтове?!
Ако си мераклия да правиш сайт на забележителностите ние ли да ти даваме зелена улица?
Айде вземи се в ръце и спри със глупостите!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   15-11-09 23:55

Аз това го прочетох внимателно.

Някои хора се опитаха да ти кажат, че художествено издържаните кадри така или иначе се продават за повече пари. Щото летви всякакви.
И то ако изобщо приемем словосъчетанието "художествено издържани" за нещо, което има смисъл.
И да се уточниш дали едни кадър, който си можел да направиш само лятото миналата година в 6 и 48 следобед е по-художествено издържан от един, който можеш да го направиш всяко лято, или пък не почваш да месиш художествено издържаното с цената на бензина, цената на стока, 25 цента, 10 лева, брауновото движение и положението на марс и венера, за да е такава мешана салата тази тема...

Снупъра и никсъна ги разбирам на 100% защо са против стока, ама в 12 страници тема така и не се разбра аджеба какво ще ги правиш тези художествено заснети паметници на България и по колко долара и къде точно ще се продават те...
Защото такъв сайт наистина няма...
Аз питах - почваме ли да го правим, ти посочи твоя, пък на мен ми стана мъчно.

Защо ли?.

Такива неща... Късно стана, а темата дълга...

Геца, не знам дали съм малоумен, но не си спомням да съм казвал, че в сайта ви има цена 1 лева [smilie10]

Има 9, разликата от 8 лева е потресающа и автоматично го издига над микростоковете [smilie24]

Нали нямаше да говорим за него, какво стана?



Публикацията е редактирана (15-11-09 23:57)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dundo   
Дата:   15-11-09 23:56

гецата, а къде да го сложим, така че да се продаде за 50лв?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   15-11-09 23:59



Точно такъв отговор очаквах.

Сега и аз се бъхтя по баирите и то го правя доброволно, без да ми плащат, а за удоволствие, но не се зова фотограф.

В днешно време обработката на кадрите е толкова лесна, че бих казал не би трябвало да я споменяваш и при това, колкото си по добър фотограф, толкова по-малко има за обработване.

Построяване на снимачна площадка? Нали за пейзажи говорим, да не би да ги строите и тях? [smilie10]

Техническите познания са от веки веков едни и същи. Фотографът борави с две числа, в днешно време с тях борави апаратурата, при това толкова добре, че за фотографът място не остава, или точно колкото да се вмести за 25 цента.

Истинската работа на фотографа се извършва в главата. Когато тази работа липсва, остава само произведеното на поточната линия - наричана фото-АПАРАТ. В днешно време поточните линии са толкова добри, че за тях дори не са нужни работници - апаратите по стадионите, дори няма фотографи зад тях.
Когато един човек си купи такава машина, логично е да иска да печели от нея, а когато хората които имат възможност да си я купят станат повече, се получава излишък на продукция, поради което и пада стойността на продукта - 25 цента.

Ако работата на фотографът се свеждаше само до това да строи сцени и да качва баири, то големите рекламни фирми нямаше да пращат големи фотографи по света, да снимат това или онова, а щяха да пращат големи фотоапарати и да оставят местните да снимат с тях, след това да им подаряват апаратите и да им пращат някой друг хонорар, вместо да пращат цял антураж от хора, да плащат хотели, самолетни билети и т.н.

С не лоши чувства го казвам всичко това, защото не те познавам. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gecata   
Дата:   16-11-09 00:06

Ако си вадите хляба с фотография направете си "място"където да си предлагате снимките, или тръгнете от издателство на издателство от рекламна агенция на рекламна агенция, от врата на врата и предлагайте.
Има достатъчно места където ще ви купят кадъра и ще ви дадат ако не добра, то прилична цена за снимките ви.
(На мен това упражнение ми отне около 3 години)
Ако сте любители и търсите изява Фото Форум и подобните нему са достатъчно голяма арена [smile]
Приемете призива на Чуков като рационална помощ как по-добре да спечелите от снимките си.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gecata   
Дата:   16-11-09 00:08

В днешно време обработката на кадрите е толкова лесна, че бих казал не би трябвало да я споменяваш и при това, колкото си по добър фотограф, толкова по-малко има за обработване.
Господи прости му ...аджамийче си още бгпринтере[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   16-11-09 00:17

Еми сори Гецата, ако имаш трудности някакви ходи да се обучаваш, хората даже автоматизираха и тази дейност... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   16-11-09 00:19



[smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Георги   
Дата:   16-11-09 00:20

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

ей сега ще почне големия сеир

още ли се драчите тука?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ecobo   
Дата:   16-11-09 00:31

Юбряяяяяя!!!! [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   16-11-09 00:33

Сюррр брьееееее [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: minimalistic   
Дата:   16-11-09 00:34

не се притеснявай Чуков, ще си го вдигна задника - той не е толко мързелив, колкото си мислиш. както и некой лев за храна и бензин не ме плаши - вдигал съм си дупарата и до доста по-далечни места.

снимам аматьорски, пари не вадя от това. продукт не предлагам. каквото имам е на сайта ми и е безплатно. всичкото. който е питал е получавал каквото е искал, в каквато резолюция е пожелал.

в тоя смисъл си в грешка. кофти снимките на сайта ти не ме радват въобще, защото не си ми конкуренция. фотографията ми е хоби, което развивам, за да видя колко е трудна технически. и както някой спомена по-горе - не е въобще. технически нещата всъщност са доста елементарни, сравнено с повечето останали професии. това, което прави нещата трудни във фотографията е липсата на поглед, въображение и идеи. а те не се купуват, не се и учат. или ги имаш, или не. аз ги нямам и затова си пукам за кеф ;)

това, което не разбирам всъщност е, на базата на тия снимки, що въобще почваш подобни дискусии като тая тема...

но спирам да си нарушавам принципите за неписане във ФФ. така че всъщност отговора ти не е от значение. и без това въпроса беше реторичен.



Публикацията е редактирана (16-11-09 00:35)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   16-11-09 00:42

"това, което прави нещата трудни във фотографията е липсата на поглед, въображение и идеи. а те не се купуват, не се и учат"

[smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   16-11-09 00:44

Ама се продават!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Георги   
Дата:   16-11-09 00:53

джъмбо, като продам няколко видеота тия дни, нали няма да пуснеш тема [smilie11] [smilie10] [smilie5] [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: caro-anton   
Дата:   16-11-09 01:50

Не ми е ясно дали и какво пита българският принтер, но бих могъл да предположа, че явно за него фотографският труд приключва с натискане на копчето на фотоапарата... както е приключвал и за доста от известните днес фотографи.
Щом има модел на невронна мрежа, създадена на базата на измерване на единични неврони... и пусната в многоядрения компютър на АйБиЕм...със сигурност фотографския труд след натискане на копчето може да бъде повторен от една машина. Само трудът преди това не може.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   16-11-09 08:43

Добре

наистина няма смисъл повече да продължаваме така.
В интерес на истината разговорът е за маса.
Разговорът е за на живо за да може човек нормално, с достатъчно думи, да обясни какво мисли.

Виждам, че горе долу мислим сходно, но говорим за различни неща.

Поразнищихме темата и няколко други покрай нея.
Нека не оставаме с лоши чувства един към друг. Всеки от нас е достатъчно зрял, но се оказва, че понякога не се е замислял за някои детайли. Но не може във форум да разнищим докрай темата.

Тук все попадаме в някакви граници, които някой прокрадва, друг приема и мултиплицира.

Спорът ту се завърта около това за или против стока сме?
Става или не става моя сайт или кадрите в него?
Накъде отивал прогресът?
Ние не можем да се абстрахираме в спора си от конкретиката.

Затова нека зарежем до тук.
Да пием по една виртуална ракия, която да превърнем в реална щом се видим.

Или нека продължим, но по същество и с по-нормален тон.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: likeduh   
Дата:   16-11-09 08:52

А аз си мисля, че всичко е заложено в мизерийката ни.Ако строителя, счетоводителя и прочие НЕфотографа получаваха достатъчно възнаграждение за да живеят нормално и да снимат само за собствено удоволствие...едва ли щяха да губят време в обработка и качване за жълти стотинки.А и доста е субективна оценката за цената на един нефотографски/разбирай не от профи/ кадър.

Аз не качвам никъде в сток, но си мисля че ако го направя удоволствието да ми хареса някой снимката ще е над удоволстието от доларчето.

Все по-сериозно се замислям защо фотографската гилдия в болшинството си е ..някак снобарски и злобарски надъхана.Ама що помия избълвахте един срещу друг...ако беше бира да я изпиете....нямаше изтрезняване

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: schenzou   
Дата:   16-11-09 09:32

И какво, решението е непрофесионалните фотографи (и тези които нямат, и не искат, и не могат да си направят сайт, портфолио и пр, най-малкото защото друг е помислил за това и е направил микросток сайт), да не се опитват да печелят от фотграфия, ами да се радват на оценките си във форума. За благото на професионалистите, предлагам Б оценката на по-отчаяните и готови на безумни действия потребители да се помпа тайничко от администраторите.



Публикацията е редактирана (16-11-09 09:35)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gecata   
Дата:   16-11-09 09:35

А аз си мисля, че всичко е заложено в мизерийката ни.Ако строителя, счетоводителя и прочие НЕфотографа получаваха достатъчно възнаграждение за да живеят нормално и да снимат само за собствено удоволствие...едва ли щяха да губят време в обработка и качване за жълти стотинки.
Ами работете колкото фотографа и си докарайте съответния доход,щом си мислите ,че той е поголям от вашия и по-лесно достижим!
Корков,тука много бъркаш! Ако беше прочел темата от край до край щеше да видиш, че тук фотографската гилдия (разбирай хората които си вадят хляба чрез фотография - Никсъна, Екобо, моя милост, Каро-Антон и др.) е обединена около тезата на Чуков.
От другата страна са хората с други професии, за които фотографията е увлекателно хоби и възможност за някакъв допълнителен доход.
Естествено е такива хора да вземат превес в темата защото са многократно повече.
Ето и ти се включваш на 306-я пост и правиш генерални заключения Фотографската гилдия е ЗЛА! [smilie18] [smilie18] [smilie18]
.....Щото строителната гилдия си удряте по една пишка от радост като се видите нали?



Публикацията е редактирана (16-11-09 09:48)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: caro-anton   
Дата:   16-11-09 09:53

Много е трудно понякога да убедиш хората, че за стоене на маса с молив в ръка трябва да се взимат пари... сериозно.
Понякога съм много изморен, а имам приятел монтьор, който ме пита - добре, де, от какво се измори? Цял ден си стоял седнал...

Ето, сега една колежка иска от мен кадър от нейния град - и понеже тя сега е в Германия, каза ми - направо отиваш и снимаш... и после иска постерен размер в сепия. Моята работа е да натисна копчето. Всичко останало,както и ръчното копиране в крайния формат, ще е от друг.

Геца, благодаря за комплимента, но аз съм далече от класата на изброените трима... и не съм професионалист.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   16-11-09 09:55

gecata: "От другата страна са хората с други професии, за които фотографията е увлекателно хоби и възможност за някакъв допълнителен доход".

Геца има и истина в това но и не е цялата истина! Щом в стоковите агенции има професионално заснети неща, много от които по добри от вашите в сайта!!! значи не е само хоби. Замисли се, дали за да се стигне определено ниво там хобито е достатъчно, и дали труда на тези "любители" според теб не е малко повечко от вашия в определени моменти. [smile] Не се заяждам, само споделям моята гледна точка. Кой колко е професионалист, и кой се смята за такъв ще покаже времето...
Темата наистина е за затваряне. Никой никого не можа да убеди, само загуба на време в четене на мъдрости.



Публикацията е редактирана (16-11-09 09:55)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   16-11-09 09:58

Темата не е за затваряне

Много мнения и тези се чуха в нея.

Отговори на това съобщение
 Re: Не погубвайте кадрите от България по Микросток агенциите
Автор: lipostok   
Дата:   16-11-09 09:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: promis   
Дата:   16-11-09 10:02

А ако някой реши да послуша призива на Чуков, как може да продава снимки на разпознаваеми БГ места?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: likeduh   
Дата:   16-11-09 10:05

Геца, ако не те познавах ...сигурно щях да ти завиждам.
Искрено се радвам на успехите и печалбите ви.
Но продължавам да твърдя че фотографите необяснимо за мен са особено надъхани един срещу друг.И ми цитираш 4 имена тук обединени около една идея, а това нито са масата от форума , нито масата от фотографите.Аре да не правим и ние като в Ямбол....си развяваме ризките

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: freestyler   
Дата:   16-11-09 10:08

Човек сам каквото си направи, никой не може да му го направи! Честито колеги!

До сега, ако бяхме 5 конкуренти в тази ниша скоро ще станем 50. (... не че нещо, ама вие от сега се оплаквате [smilie8] )

Хубавото е, че макар и бавно автора на темата разбра, че не и е тук мястото! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: likeduh   
Дата:   16-11-09 10:10

апропо следя темата от самото и пускане и нямах идея да се обаждам....нито давам ,нито продавам ....

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   16-11-09 10:18

Чуков, поздравления за добрия тон ! [thankyou]

Каро-Антон, ще ти отговоря такак както отговорих на колегата ти на лични> Фотографският труд не е обезценен, ни най-малко, съвсем наскоро даже се постигна рекорд с най-скъпо продадена картина. Обезценен е трудът на щтракача. Той се е обезценил заради техниката, защото ако преди притежанието на фотоапарат не беше достатъчно да се прави фотография, днес това изобщо не е така. Преди години, за нормалния семеен щтракач беше нужно едно фото-ателие в което той да си занесе филмите, и да извади снимки от тях. Ателиетата печелеха от чисто лаборантска работа, но фотографският процес беше бавен и зависещ от друг. Отделно, за да си покаже човек шедьоврите достигаше най-много до аудиторията на баба, дядо, чичо, стринка и съседа. Днес нуждата от ателие отпада, а родата даже и не ни интересува, защото има друга аудитория - тази на интернет обществото. Когато тази аудитория е готова да ни даде някоя друга стотинка, защо пък не? Ще се откаже ли някой когато намери левче на улицата да се наведе, а ако тези левчета са на всеки 10 метра? А Ако са толкова много, че има за всеки?

Или, призивът на колегата ти звучи така> за Бога, хора не се навеждайте когато намирате пари на улицата, те са на този зад вас.

Каро-Антон, фотографският процес е приключил много преди натискането на копчето. Той е приключил още с поставянето на фотоапарата зад мрежата на вратаря, другото е рутина и механична работа, която както виждаме се извършва достатъчно добре и от електрониката.
Това което електрониката не може да свърши е мисловния процес.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   16-11-09 10:36

freestyler

"Хубавото е, че макар и бавно автора на темата разбра, че не и е тук мястото! "

Мястото й по принцип беше тук, но тя така се разви, че трябва да се продължи очи в очи

Не в нета

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: caro-anton   
Дата:   16-11-09 10:40

БгПринтер, не се познаваме лично, но мисля, че се разбрахме за мисловния процес.
Допуснал съм неточност, като съм написал, че всичко освен щракването не е моя работа.
Истината е, че всичко след щракването е друг процес. Лапсус калами.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   16-11-09 10:45

[beer] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: promis   
Дата:   16-11-09 10:45

Някой от защитниците на призива на Чуков ще отговори ли на моя въпрос?

Ако някой реши да послуша призива на Чуков, как може да продава снимки на разпознаваеми БГ места?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gecata   
Дата:   16-11-09 10:53

promis на 12стр в 0:06 мин. съм дал отговор на въпроса ти!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: likeduh   
Дата:   16-11-09 10:59

И понеже Гец намеси и строителните пишки та да река, че мен не ми пука и не плача когато бай Х. работи на половин цена или за някоя бира щото "няма работа".Тя такава му е и работата на бай ти Х.
Така може , така се храни, а неговия бизнес не е мой.
Яд ме е на държавата, че бай Х. не плаща данъци, осигуровки и ми подбива цените, но не ме дразни човечеца.
Апропо Гец...колко фактури издаде ти тая година за фотографски услуги, колко касови бележки чукна от твоята фирма, а при продажба от стока ви ...покажи ми моля фактури за дейност ...иначе просто за мен си в графата фотографа бай Х.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gecata   
Дата:   16-11-09 11:14

Корков сериозно ли искаш да си публикувам фактурите във форума? Ти нормален ли си или кризата ти е изпила мозъка?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: likeduh   
Дата:   16-11-09 11:21

публикувай ли казах.....

и се знаем...ако не беше така ....да мълчи човек, но имам работа...и ви оставям да си рекламирате стокчето...
Чуков с искрени уважения към основната идея, наистина

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: promis   
Дата:   16-11-09 11:26

Автор: gecata
Дата: 16-11-09 00:06

Ако си вадите хляба с фотография направете си "място"където да си предлагате снимките, или тръгнете от издателство на издателство от рекламна агенция на рекламна агенция, от врата на врата и предлагайте.
Има достатъчно места където ще ви купят кадъра и ще ви дадат ако не добра, то прилична цена за снимките ви.
(На мен това упражнение ми отне около 3 години)


Ако това е единственият възможен начин човек хем да се вслуша в призива на Чуков, хем да изкара някой лев от снимките си, то темата е напълно безсмислена, защото почти никой няма тепърва да си прави сайт, или пък да тръгне от врата на врата, ако това не му е основния доход.

С други думи, ако послуша Чуков, човек трябва да се откаже да продава въпросните си кадри от разпознаваеми места, което е абсурдно и против всякаква логика.

Ако кажете друг начин да се продават тези снимки, но да е лесен колкото качването в микросток, то може и да има смисъл в темата.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   16-11-09 11:28

Аз за пети или кой път питам - започваме ли да правим сайта?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gecata   
Дата:   16-11-09 11:35

Почвай [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   16-11-09 11:37

Почвам.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gecata   
Дата:   16-11-09 11:44

Корков,
Ей как хубаво го е казал народът:
Боже пази ме от приятели, а от враговете сам ще се пазя [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: likeduh   
Дата:   16-11-09 11:52

нима приятелите ти нямат право на мнение....или не те интересува какво мислят?
намери си малоумници за приятели тогава...
да викат ура и слушам

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exo99   
Дата:   16-11-09 11:59

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kalingo27   
Дата:   16-11-09 13:03

[beer] Ужас!! [smile] Чуков ясно е формулирал темата, но тук хората се вживяват и що не, в полето на изяви- яко избиват, че и не се усещат. Разбира се, че няма как да има задължителен характер, но поне за тези, които могат да се абстрахират от пристрастията към собствената си персона и могат да приближат мисълта си до обективното, биха могли да постигнат по голяма ефективност за своя труд. Защо някой не си помисли, че може и от незнание да греши, че от колко време доби популярност в България този вид търговия . Така, че вместо да се урегулират правилата, да се поизяснят нещата, всеки се прави на по,по,най... ,и само си сънува ,,диаманти'', а то на всичкото отгоре и в джоба му имало дупка. Никой не споделя своя опит, свои съображения, а се изявява като борец за ,,профи'' пространство. Чуков не е обявил война, а отправя апел, препоръка към непосветените по една , или друга причина. Опитва се да сподели свои впечатления, наблюдения........

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   16-11-09 13:50

promis написа

"С други думи, ако послуша Чуков, човек трябва да се откаже да продава въпросните си кадри от разпознаваеми места, което е абсурдно и против всякаква логика."

Баба ти навремето все в Istock продавала

Ако ти не можеш да си предлагаш труда по друг начин, освен чрез сток сайт, това не означава, че цялата търговия се върти така. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: wj_steam   
Дата:   16-11-09 14:54

Ако нямаше майкросток сайтове и имахме същото разширение на потреблението, то професионалната фотография до сега щеше да е класа от обществото с натрупани огромни богатства. Не разбирам тази дискусия. Хора, няма пример в човешката история, където разширението на пазара да не промени производството. Ходете и си купете кола за малко пари или за убийствено много пари, ако ги имате. Винаги ще има сегментиране на пазара при наличните обстоятелства. Ако иска някой да промени нещата, то първо трябва да работи за премахване на дигиталната фотография, премахване на Интернет и вероятно персоналният компютър. Съветът ми е: Върнете се във времето и убийте Джон Атанасов. Наистина не разбирам тази дискусия.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kalingo27   
Дата:   16-11-09 15:34

wj_steam Е, кой е виновен, че не я разбираш тази дискусия!? [smilie3] Мога да си позволя да ти кажа, че не са виновни компютрите,защото chukov по горе го споменава като на шега, но е истина ,,Баба ти навремето все в Istock продавала''. Какво имам предвид, справка от история на фотографията, та малко преди 1860 г. с първата достъпна камера на Кодак, която прави и фотографията по популярна, първите рол филми, когато в специализираните ателиета се предава камерата, за да се копират снимките и услугата, че се връща на клиента , но с новозареден филм .... Така възниква аматьрската фотография, от която пък се раждат и нови жанрове, поради факта, че тогавашните професионалисти по трудно излизали от рамките на шаблона. Още от тогава са и проблемите с пазара и ценообразуване на услугите. Въпросът е бил винаги да се посрещат новите предизвикателства подобаващо..... Дерзайте!!! Има място под слънцето за всички, но защо, ако можем не си направим живота по приятен!?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: wj_steam   
Дата:   16-11-09 15:38

Мдам .. много баби и дедовци ще се изказват за микростока след време.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kalingo27   
Дата:   16-11-09 15:43

[beer] [smile] Ами да, що не и какво лошо ще сторят. Трудно ми е да определя след време нивото, но със сигурност, фотографията ще е жива, както всяко друго изкуство.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Myth   
Дата:   16-11-09 16:11

Автор: exile
Дата: 16-11-09 11:28

Аз за пети или кой път питам - започваме ли да правим сайта?


exileeeee я светни за какъв сайт става въпрос, че съм пропуснал.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: promis   
Дата:   16-11-09 16:17

Чуков, баба не е продавала в Istock, защото е нямало интернет и е нямало Istock, пък и фотоапарат е нямала [smile]

Аз съжалявам ако съм обидил някой, тук сте все свестни хора... Ще си позволя да копирам нещо, което написах в едно ЛС по темата:

[...] не продавам снимки, но ме подразни темата и начинът, по който Чуков постави въпроса - прозвуча като "Не продавайте такива и такива снимки!", "Ние ви казваме какви снимки да продавате!"

Може би по-добре той да беше написал какво е научил от неговия опит в микростока, как не се купуват много такива снимки там, как се купуват друг тип снимки, да препоръча на хората да снимат и качват вази с цветя например, но не защото иначе биха ви подбили цените, а защото самите фотографи ще имат по-голям успех ако се концентрират върху по-продаваеми сток кадри. Аз предполагам и че самите сток-фотографи рано или късно стигат до тези изводи, за които с Чуков говорите, но за мен принципно не е правилно да се месите на хората и да им казвате какво да правят.


Та затова става дума - погрешно е да опитвате да диктувате (призовавате) какво да правят хората, по-добре споделете свой опит, дайте съвети, така че и фотографите без сайтове да научат нещо, пък косвено и вие - фотографите със сайтове - да сте доволни. В крайна сметка няма нищо по-естествено от това човек да си пази хляба.
[beer] [beer] [beer]

Едит: А, гледам Екобо е пуснал една такава тема [smilie24]



Публикацията е редактирана (16-11-09 16:24)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   16-11-09 16:49

Ами аз още в първия пост съм обяснил защо няма смисъл да се качват снимки на български забележителности.
Какъв повече опит да споделя.


Ти прочете ли внимателно.

Прочете ли защо смятам, че няма смисъл?

Не знам вече как да го обясня.

На кого съм "забранил" да качва каквото си иска?
Не изопачавай думите ми.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: skandalen   
Дата:   16-11-09 19:36

chukov приеми го с усмивка, но аз ако си вадя хляба с български забележителности ще намеря още няколко колеги и ще ти хвърлим здрав бой [smilie18]

Ти неволно или не издаде доста неща и сега кой знае колко хора ще се втурнат да снимат именно това. Разлая кучетата , а знаем защо на вълка козината е дебела [smile]
Гледай по-бързо темата да отиде надолу в забрава , защото от добри чувства ще довършиш жанра като Горбачов Съветския Съюз [smilie24]



Публикацията е редактирана (16-11-09 19:37)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   16-11-09 20:28

нещата загрубяха! [smilie18] Затваряйте темата...

Отговори на това съобщение
 Re: Не погубвайте кадрите от България по Микросток агенциите
Автор: lipostok   
Дата:   16-11-09 20:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   16-11-09 20:42

lipostok тотално си се заблудил! Ама нямам време да те разубеждавам, живей си със заблудата и чикиите! [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ecobo   
Дата:   16-11-09 21:03

Сега порових в Нета за инфо, оказва се, че средните приходи на фотограф от микросток се въртят около $1500 на ГОДИНА!!! Това определено слага много голяма част от микростокърите в категория "аматьори", защото е явно, че с $1500 на година не може да се живее, дори в България... В пресмятането на осреднения резултат не влизат фотографите, които имат под $100 на година.
Малкото хора, които печелят от много добре до премного добре от микросток, са или хора, отдали се изцяло на това, със съответните познания и техника, или спонсорирани от агенциите "рекламни лица". А най-вероятно и двете [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Не погубвайте кадрите от България по Микросток агенциите
Автор: Canon   
Дата:   16-11-09 21:17

lipostok
Странен въпрос. Аз 30-на години работя творчески (и още не знам дали имам стил [smilie11]) и мислиш, че 1 час стокаджийство на ден може да ми го развали?
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   16-11-09 21:19

объркал се е момъка Генчо, простено му е! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Не погубвайте кадрите от България по Микросток агенциите
Автор: lipostok   
Дата:   16-11-09 21:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   16-11-09 21:26

[smilie18] карай, веселба да става....

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: skandalen   
Дата:   16-11-09 21:31

Все едно да съм проститутка и да обвинявам курвите , че го правят без пари [ezik].Взимат ли ми хляба или не ?
Приемете , че масово хората го правят за удоволствие , защото 1500 долара годишно спечелени от сток в бяла държава са пари за семки и времето което е загубено за тях струва много повече.



Публикацията е редактирана (16-11-09 21:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Не погубвайте кадрите от България по Микросток агенциите
Автор: Canon   
Дата:   16-11-09 21:37

Е, няма да казвам кой е фотографа /не съм аз/



http://www.gencho.com/gallery/albums/userpics/10002/std_screen2~0.jpg



Изчистени портфолия - последната графа е % на продаваните от общото количество в сайта.



Публикацията е редактирана (16-11-09 21:38)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   16-11-09 21:42

ама пак се хванахте за цифрата... ами не са 1500! Има сигурно и по 80$ на година да взимат ама това е защото не могат! А тук има хора, от форума...които четат това и се смеят на тази сума, защото техните доходи от сток са мноооого по големи от 1500$. Те се знаят кои са и могат да потвърдят думите ми. Друг е въпроса дали има смисъл да го правят, след толкова писане в темата...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Mec   
Дата:   20-11-09 22:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »