Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15     всички  напред  последна
 Не погубвайте кадрите от България по Микросток агенциите
Автор: chukov   
Дата:   11-11-09 17:59

Отправям една молба към всички, които качват кадри в микросток агенциите.

Колеги, не пускайте снимки от разпознаваеми места в България (етнографски музеи, курорти, паметници и др.)

Така погубвате кадрите и ги обезценявате заедно с труда на много хора, които се мъчат да оцеляват и си изкарват хляба с фотография.

За да се спечели от кадър в големите сток агенции има смисъл този кадър да бъде свален 10-ки или стотици пъти. Това едва ли ще стане, защото колко пъти снимка на Етъра примерно ще бъде свалена?

10? 20?

Рекламните агенции в България малко по малко започват да купуват кадри от България и така вместо да се продадат на смислена цена, която поне да си заслужава труда, усилията, амортизацията на техниката и професионализма на фотографа, то в момента се купуват на безценица.

Купувам кадър от Шатърсток на Царевец за без пари, а фотографът получава завидните 25 цента.

Всеки има право, разбира се, да продава където си иска, но е глупаво да се харизват на безценица кадри, изкарани с толкова труд и късмет да се уцели момента.

За бога братя
НЕ ПОДАРЯВАЙТЕ КАДРИ

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Apostol.Hristosov   
Дата:   11-11-09 18:01

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dkunev   
Дата:   11-11-09 18:07

Каква е смислената цена, която БГ рекламна агенция дава за кадър, която напълно осмисля труда, усилията, амортизацията на техниката и професионализма на фотографа?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Kanonir   
Дата:   11-11-09 18:09

Чуков[smilie24]... в една друга тема бях писал че трябва така да си калкулираме продажната цена на кадрите, че да ни излизат сметките И (не знам как да го напиша по голямо "И"-то) тая цена да не подбива цените за труда на колегите....


чудя се кога ли ще бъде осъзнато че определена категория кадри не бива да се дават на безценица било в микросток, било другаде, щото това е прецакване на системата или рязане на клона на който седи и самия режещ дето търка с мисълта как на на него може и да не му е добре, но пък на Вуте, оооо на Вуте....


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Everlazt   
Дата:   11-11-09 18:12

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ShotlandetsaWildlife   
Дата:   11-11-09 18:12

chukov [smilie24]
За съжеление призива ти ще остане вопъл в пустиня...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: promis   
Дата:   11-11-09 18:23

Що за тема!? [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   11-11-09 18:28

А как що за тема?

Много просто
Ще дам пример от вчера
Рекламна агенция купи кадър за 120 лева от български сток сайт. Кадърът е на дяволския мост.

Е, не си ли заслужава?
25 лева за чисто документални кадри на софия от сорта на насочи и щракни
Не си ли заслужава?

А 25 цента струват ли си?

Ще ви кажа защо пускам темата.
Купил съм си ваучер за 250 долара от Шатърсток
С този ваучер имам право да купувам по 25 снимки с висока резолюция, на ден в продължение на 1 месец.

Ами ще ви кажа
Купих где що видях хубаво българско
над 500 снимки съм взел

И познайте
с тези снимки по правилата на сайта мога да правя каквото си искам
Да печатам картички, календари, дипляни брошури, билбордове

Е, струва ли си?



Публикацията е редактирана (11-11-09 18:32)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: promis   
Дата:   11-11-09 18:34

Чуков, разбирам, но нали е свободен пазар и всеки сам решава колко струва труда му.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: solar_sea   
Дата:   11-11-09 18:35

Айде пак мечтите и мечтателите за картелни споразумения.

Фотографията вече е достъпна.

Айде сега скочете например на Бони, от къде на къде ще публикува книга безплатно за това как човек да снима, вместо да го кара да ходи на курсове.

Айде пратете и една майна и на Фотопавильона/Фотосинтезиса, че продават на такива цени.

Дайце и да закрием базара тук, щото видиш ли е неудобно на някой хора, че за 500лв човек може да си взема техника с която да вади прилични резултати.

Книгите на Скот Кетли или там както му беше името - 200лв!! По-скъпи да са от курса!!


Ако мога да намеря начин да изкарам примерно 10лв на месец с това, че съм щтракнал нещо за 10 минути - значи това му е актуалната цена.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dkunev   
Дата:   11-11-09 18:38

solar_sea точно в десетката! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: джъмбо   
Дата:   11-11-09 18:39

микро сток не са ли за малки резолюции
нещо като за 10х15.....

какво билбордове и дипляни?????
какви тиражи???

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mixmike   
Дата:   11-11-09 18:40

Чакай сега, монетата не е едностранна.
ОК - шатърсток (там не качвам), обаче в IStock примерно съм качил тази снимка на Ал.Невски, която е одобрена за Vetta колекцията и печеля между 8$ и 14-15$ на изтегляне. А е изтеглена почти 100 пъти.


https://photo-forum.net/static/forum/2009-11/liou7867.JPG


http://www.istockphoto.com/file_thumbview_approve/5426241/2/istockphoto_5426241-alexander-nevski-cat


А също има и друго нещо. Срещал съм доста кадри от България/София в сток сайтовете качени от чужденци(поляци, турци, руснаци). Аз също съм ходил 2 пъти в Истанбул и имам няколко доста теглени снимки на забележителности около босфора.
Според мен по този въпрос не може да има едностранно решение![smilie3] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   11-11-09 18:43

малки ли?
7800x5226 px малка ли е?
Щото и тя ми идва безплатана

Не става дума за картели пичове
Много криво разбирате свободния пазар

На запад хората си тачат труда и си имат гилдии за да го бранят
Не всеки да го съсипва и подбива както намери за добре

Днес браниш моя хляб утре аз браня твоя
Има много хора в тоя форум, които го правят.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dkunev   
Дата:   11-11-09 18:43

Това че е микросток не означава малки снимки...
Освен това със стандартния лиценз струващ 25 стотинки неможе да става дума за тиражи и печалби от въпросния кадър...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Kanonir   
Дата:   11-11-09 18:48

чекай да го удебеля та белким някои хора го стоплят по-лесно

Не става дума за картели пичове
Много криво разбирате свободния пазар

На запад хората си тачат труда и си имат гилдии за да го бранят
Не всеки да го съсипва и подбива както намери за добре

Днес браниш моя хляб утре аз браня твоя
Има много хора в тоя форум, които го правят.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: solar_sea   
Дата:   11-11-09 18:50

Аз лично виждам 2 решения:

1) Правите революция, смяна на режима + форсирани цени.
2) Наемате грузинци.

Сериозно, не казвам, че свободният пазар е идеален, но ..

Гледайки в моето канче, за момента ИТ индустрията в БГ се държи поради уменията и възможността за комуникация (всеки знае английски + близки часови зони).

В момента в който обаче поискаме заплати високи колкото на колегите в ЕУ/USA, ще ни сменят за китайци/индийци/филипинци.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: thomas   
Дата:   11-11-09 18:51

@chukov
По принцип като си ги свалил (според теб "купил"), това не ти дава право да ги правиш "всичко", ако си си прочел изобщо лицензното споразумение. Ако наистина искаш да печаташ картички, календари, или други подобни, не можеш да го правиш с този лиценз, който ти дава право да сваляш по 750 кадъра на месец. Ако искаш пълен лиценз, цените са съвсем други и са напълно в зоната на цените, които агенциите тук са склонни да дават на фотографите и на които се извършват реални сделки.

И само се замислих дали не е същото положеинето и с французите... За бога, братя, не си давайте айфеловата кула за по 25 гадни американски цента. Как мислиш?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dkunev   
Дата:   11-11-09 18:51

Канонире, точно това което си удебелил е много неправилно...
Такива неща в днешно време когато фотографията е толкова популярна и достъпна за всеки, няма как да съществуват.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   11-11-09 18:52

mixmike

Винаги могат да се дадат примери, които да бъдат изключение от правилото

Като цяло 99% от снимките с българска архитектура нямат успеха на твоята

Много малко са ексклузив фотографите от БГ в Istock, които получават повече кредити на продадена снимка


Въпросът е принципен и фундаментален

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: promis   
Дата:   11-11-09 18:56

Това удебеленото от Kanonir го има в България - при проектантите например. Има гилдия (камара), която е определила минимални цени на проектантския труд. По-голяма простотия от това не знам (а, знам - да определят и максимана цена [smilie18]). Та познайте някой работи ли на тези минимални цени, които са примерно 2 пъти по-високи от пазарните. И утре някой от вас ако иска да си построи къща как ще се чувства, ако трябва да плати двойна цена само защото проектантите си бранят хляба?

Ама те и по-удачни примери дадоха по-горе - с Айфеловата кула [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   11-11-09 19:09

Thomas

Ей това как го превеждаш?

On letterhead and business cards, pamphlets, brochures, catalogs and on pop up and/or panel displays for use in conventions and trade shows, provided that no individual Image is reproduced more than 250,000 times in the aggregate;

Копирано е от Standart licence

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ecobo   
Дата:   11-11-09 19:10

Чуков, [smilie24]
Макар монетата винаги да има 2 страни...
Аз например много рядко качвам снимки от БГ в микросток сайтове, освен Дриймстайм и Айсток (щото там дават повече $$$). В Шатърсток напоследък качвам само боклука, и то след като го намаля на 3000х2000 или 2700х1800. Но имам няколко кадъра, от които съм изкарал доста $$$ точно от микросток.
Много хора си мислят, че като купят един кадър от агенция, могат да правят каквото искат с него. Да, ама не. С лиценз за жълти стотинки може да си печатате кадъра в списание или дипляна, но за изделия, където кадъра доминира в страницата/дизайна, ще трябва да се бръкнете доста по-дълбоко за друг вид лиценз. Забранено е също така кадъра да се ползва за изделия, които се продават, примерно принтове, картички...

Днес продадох 1 кадър за $90 и 7 кадъра накуп по 60 лева - така се договорих с купувачите, и в двата случая български рекламни агенции.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: n1x0n   
Дата:   11-11-09 19:22

Чуков, брат, моето мнение го знаеш - всеки един кадър качен в микросток обезценява нечий труд. Дали ще са кадри от БГ или кадри с шопски салати или безлични кадри на костюмари с лаптопи е все тая. Отношението е същото.

Просто обещанието за лесни пари замъгли погледа на хората и те бързо повярваха, че майкростоковете са просто някаква алтернатива на нормалните стокове и нормалната комерсиална фотография.

Майкростоковете са като пирамида - със всеки следващ месец, все повече хора ще печелят все по-малко, а сайтовете ще налагат все по-лоши условия, защото винаги ще има нов фото-любител, който ще си казва "защо пък да не продам за 10 цента кадри, които и без това ми стоят на харда" и ще продължава да тика пирамидата напред.

Така че аз призива ти го разбирам, но няма как да се случи това нещо, защото всеки вече прие изнасилваческия подход на микро-стоковете за нормална практика в бизнеса с изображения.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: J0R0   
Дата:   11-11-09 19:28

Чуков, моите уважения, ама не си прав, да знаеш.
Това което казваш в прав текст е - не качвайте едикъде си, щото подбивате пазара и хората не купуват от там дето аз им предлагам по-скъпо.
То по същата логика аз мога да те призова - не качвай в никакви сток сайтове...
Що реши че твоите цени са най-актуалните?
Както ти се възмущаваш на някой дето продава по-евтино, така и на теб може да ти се нерви някой дето продава по-скъпо, нали?

Това е принципно мнение.
Иначе нямам никакви мераци да качвам където и да било, не предлагам кадри нито в сток нито в микросток.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »