Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11     всички  напред  последна
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   13-12-23 11:29

Не ми е приятно да ползвам пластмаса. Не искам и храната ми да се допира излишно в пластмаса.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: nozdormu   
Дата:   13-12-23 11:55

Mogila, сега искаш да кажеш, че ти готвиш изцяло храната вкъщи ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Julius   
Дата:   13-12-23 11:57

Дъската вкъщи е от бамбук и е една идея по-малка от тази на дедо Фичо. [smile] Прилична е, доволен съм.

Черешата е меко дърво, навремето по дърворезба почвахме точно с такива меки дървета като липа, череша и махагон. После минавахме през абсолютната класика - ореха, накрая и с твърдите ясен, глог, хинап...

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   13-12-23 12:11

quazimodo: "От какъв материал е голямата дъска и ползваш ли я активно в кухнята?"
- От дъб, взех я от https://korkos.com/product/end-grain-cutting-board/
с размери 400х330х33 mm. Импрегнирах я с разни масла и самоделни пасти. В началото я ползвах почти ежедневно, впоследствие само когато има по-едри или обемни продукти за рязане.

Mogila: "Материалът на дъската за рязане е много важен за това, колко дълго ще остане ножът остър."
- В тази връзка, когато ползвам обикновени дъски (средната ми е бамбукова) гледам да режа по посока на линиите на дървесината!


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   13-12-23 12:24

nozdormu Не разбирам точно какво ме питаш.
Аз не казвам, че храната не се докосва до пластмаса, а че не искам да има излишно допир до такава, като мога да го избегна с употребата на дъска от хубаво дърво.


Julius Бамбукът изглежда страхотно, но е едно от най-неподходящите дървета за дъски за рязане поради твърдостта си.
Да, черешата е мека и не затъпява ножа :)



Публикацията е редактирана (13-12-23 12:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   13-12-23 12:41

asahi: "Дървените дъски са гъзарски, но за работа и поддържане най-добри са пластмасовите."
- Людмиле, ти ползваш ли ги всекидневно, или по принцип го казваш?

2-та ми кухненски ножа са китайски дамаскини, точа ги рядко когато се затрудняват при мек домат. Използвам водна шкурка и приспособлението от снимката, а за масат ползвам едно ф4 твърдосплавен м-л за металорежещи ножове.

А бамбуковата ми дъска от много използване леко се е вдлъбнала в средата...[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   13-12-23 14:31

"Автор: philip
Дата: 13-12-23 12:41

- Людмиле, ти ползваш ли ги всекидневно, или по принцип го казваш?"

Имам 4 дъски - голяма и малка пластмасови и голяма и малка букови. Ползвам ги всеки ден, тъй като режа само на дъска. Разбира се не заедно, но често се случва да са две, защото не смесвам зеленчуци и месо на дъските. Нямам притеснения за пластмасите. Доматите ми растат на найлон и се напояват през пластмасови тръби от помпа с пластмасова перка. Събирам ги в пластмасова щайга, а в хладилника ги съхранявам в найлонов плик.

От ножовете ми внимание заслужава този:



Правен е по поръчка по мой проект. Взаимствал съм формата и пропорциите от Шигеки Танака. Синът ми готви повече и затова има два такива ножа - голям и малък. Дръжката е от импрегнирано със смола дърво, черното не помня какво беше. Стоманата беше някаква за медицински инструменти. Понеже съществуват няколко стандарта за именуване на стоманите, а и аз не разбирам от металознание, гледам да не задълбочавам в темата. Режещият ръб изглежда така:



Заглаждам го с масат, наследен от дядо ми. Заточването го правя веднъж годишно при майстора. Майсторът ми е приятел, има си достатъчно работа и прави готварски ножове по изключение. Не търси още ангажименти.

Доста работа отмятам и с едно подобно ножче от Кауфланд, купено за 10 лева. Не е в репрезентабелен вид, даже бамбуковата му дръжка е спукана и затова няма да го снимам. Ако пак пуснат в продажба ще си взема две. Него също си го точа при майстора, защото го прави по-добре от мен.

Добавка: Гугъл ми намери кауфландското ножче:





Публикацията е редактирана (13-12-23 15:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   13-12-23 14:36

asahi супер изглежда [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   13-12-23 14:42

Филип, малката ми дървена дъска е като твоята. Дървените дъски трябва да се мият еднакво от двете страни да не се измятат. Трябва да им се осигурява равномерно изсъхване. Когато се вземат нови се импрегнират. Може и с олио, на няколко пъти и без оливане. После е добре веднъж годишно да се освежават.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   13-12-23 14:45

"Автор: Mogila
Дата: 13-12-23 14:36

asahi супер изглежда"

Мерси! Още по-голямо удоволствие е да работиш с него. От казармата не ми се е случвало да режа един чувал с лук, но с този нож ще е лесно.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   13-12-23 15:54

Людмиле впечатли ме с ножовете и доматите собствено производство! Някъде бях чел, че домати не бивало да се съхраняват в хладилник?! Веднъж, два пъти пробвах изтраяха седмица без проблем.

asahi "... Дървените дъски трябва да се мият еднакво от двете страни да не се измятат. Трябва да им се осигурява равномерно изсъхване. Когато се вземат нови се импрегнират...

- Напълно съгласен! Моите, с изключение на голямата, не са импрегнирани, но се държат прилично. Малката е леко извита напречно, вероятно заради миенето както споменаваш. Бамбуковата пък е леко вдлъбната по средата и от двете страни от многото рязане в централната част, но иначе не е мръднала.

Ножове съм ползвал най-различни и обикновени, доста ме кефеше този Fiskars:


https://photo-forum.net/imgs_series/large/2020-05/1590680145_img_20200528_104844.jpg



Но напоследък ползвам 2-те китайчета от предходната снимка, основно по-дългия.


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: eewf   
Дата:   13-12-23 17:14

Най-хубавият нож, който съм имал, беше подарък от баща ми (Бог да го прости) - CRKT M16-14t
Прекрасен нож. Острие от стомана AUS8, дръжката от титан. За съжаление го загубих

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   13-12-23 17:16

Ножовете от типа Сантоку, какъвто е вторият на Филип и моите двата, изискват малко по-различна техника на хващане и движение. Най-подходящият захват е този:



Реже се почти праволинейно движение напред и надолу. Ако е с дъга на острието като моя и се реже с върха и средата се прави и леко залюляване, а ако се реже в зоната от средата до дръжката се реже с натиск надолу и напред. Характерно за Сантоку е, че позволява прецизен контрол и при интензивно рязане натоварва равномерно китката и сухожилията на предмишницата. За това спомага дългата права дръжка, която има призматично сечение. В последните години се предлагат и ножове, които са с острие като Сантоку и европейска дръжка, като този на картинката.

Европейският мастършефски нож (първият на Филип) се хваща здраво за цялата дръжка и се реже с люлеещо се движение напред. Този захват и рязане позволяват от рамото да се вкара повече сила, но това означава и по-голямо натоварване в китката. Дръжката е по-къса, с елипсовидно сечение и отзад е заоблена надолу.

В крайна сметка всеки реже с каквото има и с каквото е свикнал.


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: ddantgwyn   
Дата:   13-12-23 18:43

Mogila написа:

> ddantgwyn на който му е интересно вече е чел информация за
> 440c. Една добра, макар и от ефтините стомана.

Евтина?! С толкова хром в нея, че и молибден? Не бих казал, че неръждаемата стомана е евтина.

Понеже знам как се внасят легиращите добавки в стоманата, затова съм изненадан от твърдението за евтина, не за друго.

Колкото до четенето - все пак трябва да си наясно и какво точно четеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   13-12-23 18:48

Какво значение има цената на стоманата след като не купувате стомана? Цената на ножа се определя от съвсем други фактори. Същото както при фототехниката.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Raffito   
Дата:   13-12-23 19:23

Малко реклама...


https://2styrkela.com/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/d/i/dick_


Ето и рекламата...


https://2styrkela.com/gotvarski-nozh-dick-red-spirit.html



Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: ddantgwyn   
Дата:   13-12-23 19:44

написа:

> Какво значение има цената на стоманата след като
> не купувате стомана? Цената на ножа се
> определя от съвсем други фактори.
> Същото както при фототехниката.

Не знам, не аз намесих цената на стоманата. Аз просто отбелязах от какво е направен ножа.

Иначе достатъчно дълго съм се занимавал със стомани.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Julius   
Дата:   13-12-23 20:03

ddantgwyn, ako трябва да сравниш 440Ц с 1095 - коя от двете би предпочел и защо?

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   13-12-23 20:10

Не оспорвам. Репликата не е към теб, а по-скоро към темата "кое колко струва". Което ме подсеща за митичния "Damascus Pattern", по който масово се припада. Другият повод за припадък е "Sweden Stainless Steel". Все поводи за търсене на висока продажна цена.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: ddantgwyn   
Дата:   13-12-23 20:18

написа:

> ddantgwyn, ako трябва да сравниш 440Ц с 1095 -
> коя от двете би предпочел и защо?

Ще прецизираш ли в какъв смисъл да ги сравнявам? По какви критерии? Химичен състав, механични свойства, термична обработка, начин на получаване? И за какво да я предпочитам? За направата на ножове?

Хайде, 440C е по ASTM, но 1095? DIN? JIS? ГОСТ?Трябва ли да я търся в Schlüssel? Всъщност намерих информация за нея, но без да знам за какво искаш да ги сравнявам, сравнението ще е по чисто номинални показатели - химичен състав, механични свойства, термична обработка.

Не съм изкушен от ножовете, но от металургията определено съм [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Julius   
Дата:   13-12-23 20:25

За направа на нож, в случай че не се подразбира!? [smilie7]

От гл.т. на устойчивост на корозия, твърдост, заточване, износване и прочее...
(но ако не си работил с такава и нямаш преки впечтл. - може би няма смисъл, зарежи)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: ddantgwyn   
Дата:   13-12-23 20:51

написа:

> За направа на нож, в случай че не се
> подразбира!? [smilie7]

Е не, няма как да съм ти полезен с преки впечатления.

> От гл.т. на устойчивост на корозия,
> твърдост, заточване, износване и
> прочее...

> (но ако не си работил с такава и
> нямаш преки впечтл. - може би няма
> смисъл, зарежи)

ок [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   13-12-23 21:12

Julius: "...aкo трябва да сравниш 440c с 1095..."

Виж графиките в края:
https://knifeinformer.com/discovering-the-best-knife-steel/



Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   13-12-23 21:12

Стоманата 440с се ползва за ножове в ниския и рядко в средния ценови клас. Има много по-качествени стомани.

Няма неръждаеми стомани. Има с различна степен на устойчивост спрямо корозия. 440с е устойчива, но когато е закалена за максимум твърдост, устойчивостта и против корозия намалява. А и максималната твърдост, която може да се постигне не е впечатляваща.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: ddantgwyn   
Дата:   13-12-23 21:46

написа:

> Стоманата 440с се ползва за ножове в ниския и рядко в средния
> ценови клас. Има много по-качествени стомани.

Аха, значи не стоманата, а ножовете са евтини. За качествени стомани може да говорим едва след като изясним какво ще разбираме под този термин.

> Няма неръждаеми стомани. Има с различна степен на устойчивост
> спрямо корозия. 440с е устойчива, но когато е закалена за
> максимум твърдост, устойчивостта и против
> корозия намалява. А и максималната твърдост, която може да се
> постигне не е впечатляваща.

Извинявай, а ръждясването на желязото какво е?

Иначе за твърдостта, която беше спомената на тази стомана ще се съглася, че не е впечатляваща.

Между другото, да не си машинен инженер по образование, извинявай и за въпроса?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »