Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11     всички  напред  последна
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   04-01-24 00:21

А с какво го точиш сантокуто?

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: BXMarkov   
Дата:   04-01-24 00:38

Ами не съм го точил още, имам го от една година и го пазя доста в общи лини, с него работя само аз в къщи, на другите не давам да го докосват [smilie5] Мисля си за много фин масат или 1500 шкурка, абе майната му аз съм привърженик нещата да се ползват, скоро ще му видя сметката [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   04-01-24 00:58

Добрият инструмент трябва да се поддържа. Иначе няма кеф в ползването.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   04-01-24 01:26

С масат или шкурка в никакъв случай. Тази стомана не може да се остри с масат!

Трябва ти хубав камък с примерно 5000 зърно.
Най-подходящото за тази стомана е Shapton 5000:


https://www.knivesandtools.de/de/pt/-shapton-pro-stone-kornung-5000-fein-schleifstein-k0704.htm

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: keri-di   
Дата:   04-01-24 13:49

Както се казва-Барабар Петко с мъжете,та и аз да цъкна нещо.


https://live.staticflickr.com/65535/53442147520_610dc748e3_h.jpg



https://live.staticflickr.com/65535/53442147525_268cbe71fd_h.jpg




Публикацията е редактирана (04-01-24 14:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: petervassilev   
Дата:   04-01-24 15:47

Първите 2 ножки на keri-di са ми най-удобни като конструкция. Отварят се лесно с една ръка, сравнително стабилни са, лесни за ремонт и поддръжка. Някои са с удобна за работа дръжка, имам и такива с яко дебело острие над 3 мм. Швейцарските над 111 мм са с подобно удобно отваряне/застопоряване.

За разлика от хубавите, големи и скъпи ножове, които майсторите използват в кухнята или държат само в дома си, тези яки и евтини сгъваеми ножки са истински работни мулета. Носиш ги навсякъде в джоба си, стават за ремонти и работа в двора, в гаража, за планината, удобни са и за боклукчийски цели.


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   04-01-24 18:49

Готини ножки!
Тея, които се отварят с една ръка са забранени при нас в Германия за съжаление. В България няма ли някакво ограничение?

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   04-01-24 19:17

Има общински наредби за спазване на обществения ред.

Забелязал съм, че в чужбина обществото също контролира. Веднъж си извадих къмпингарската ножка от раница да си срежа една ябълка и хората се отдръпнаха.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: petervassilev   
Дата:   04-01-24 20:22

У нас няма смисъл да се спори с охрана или полиция за размера и вида на ножа. Инструктирани са да не допускат оръжие, ножове, опасни предмети ... без детайлно описание. И по-добре да е така.

Подобно на забраната за внасяне на алкохол в Кувейт преди 30+ години. Митничарите спазвали странното правило без детайлно описание "One man, one alcohol". Вследствие на това, чужденците, влачеши огромна бутилка на колелца, били обичайна гледка на летищата. Разказа ми го един приятел чех, който две години организира и участва в танцово шоу на лед в Кувейт.


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: keri-di   
Дата:   04-01-24 20:37

Благодаря Mogila!
Не знам какво е забранено по разноцветната европа,но и двете фолдърчета са със остриета под 4".Това със черното острие е William Henry EDC E10 със клин 3.50",от последните бройки от серията,със стомана М390.
Другото е от яхтсменската серия на David Boye от кобалтова слав/негов патент/със клин 3".Яхта не мога да си купя,та затова си купих поне ножче за яхтсмени [smile]



Публикацията е редактирана (04-01-24 21:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: quazimodo   
Дата:   04-01-24 20:38

Хе-хе! Случайно попаднах на него, докато търсех нещи друго - 47 годишното ми казармено ножче [smilie18]


https://i.postimg.cc/y6GVhPj2/IMG-3018.jpg




https://i.postimg.cc/k4fWYZGQ/IMG-3019.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: keri-di   
Дата:   04-01-24 20:59

"Хе-хе! Случайно попаднах на него...."

И аз имам подобно,но по-старо.Само дето ме е срам да го покажа,че от стъргане,от острието е останала 1/3 и прилича на едрозъба ножовка [smilie5]



Публикацията е редактирана (04-01-24 21:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   04-01-24 21:09

M390 е много готина стомана!

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: keri-di   
Дата:   04-01-24 21:26

Мноgo е добра,но ако е закалена правилно!Имах модел на Benchmade от тази стомана,острието на който беше като "кашкавалено"!
Кобалтовата сплав на David Boye е Уникална!
Е желязо не реже,но се заточва лесно,и държи много!



Публикацията е редактирана (04-01-24 21:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: BXMarkov   
Дата:   04-01-24 21:52

написа:

> Трябва ти хубав камък с примерно
> 5000 зърно.
> Най-подходящото за тази стомана е
> Shapton 5000:

Благодаря за съвета, а какво мислиш за кече само или + паста някаква, няма ли да е добре също така.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   04-01-24 23:47

Кече или кожа може да послужи само за полиране. А при неадекватна употреба ще е само в минус.

За точене на тази стомана нямаш избор. Трябва да си купиш хубав/хубави камъни за твърда стомана. Тази се заточва лесно и без натиск. Понеже ножа е много тънък трябва финна 5000 иначе ще замине много материал от ножа.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   05-01-24 20:54

Преди да започне да заточва този нож БХМарков, пък и който и да е, трябва да придобие увереност, че може да го прави добре. Ето - аз си мислих, че мога, ама като видях как наистина се прави разбрах, че не мога. Затова не си го точа сам. Другите ножове си ги точа и нямам оплаквания.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   05-01-24 21:00

asahi да! И за това трябва да си купи един комбиниран евтин камък, примерно 1000/4000 с който да точи ножовете на съседи и приятели, докато му хване чалъма малко.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   05-01-24 21:37

Което ме подсеща за един виц от соца:

Една жена завела любовника си вкъщи и го помолила да и наточи ножовете, докато тя се изкъпе. Седи си човека, точи ножовете и изведнъж се сеща: Лелее, ама аз никога не точа ножовете у дома, а ножовете винаги са остри!


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   05-01-24 22:15

Явно са от много твърда стомана [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: petervassilev   
Дата:   05-01-24 22:53

"Веднъж си извадих къмпингарската ножка от раница да си срежа една ябълка и хората се отдръпнаха."

Неподходящите ножки на неподходящи публични места винаги плашат някои хора, дори и в България, независимо дали са разрешени или не от законите. Забелязал съм, че малките ножки, близки до размера на 6-см швейцарски, които са напълно достатъчни за градски условия, почти не създават такива проблеми.


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: petervassilev   
Дата:   07-01-24 18:35

Както се очаква, теорията на заточването е доста сложна. Благодарение на възможността да се използват сканиращи електронни микроскопи и евтини (34-100 лв.) USB микроскопи, има много споделени резултати, дори и от хора, които нямат фотографските умения и техниката на участника във фоурма, който прави чудески снимки на дребни насекоми.




https://scienceofsharp.files.wordpress.com/2021/06/dualgrit_moderate_use_01.jpg



https://scienceofsharp.files.wordpress.com/2021/06/g_fs_01.jpg




Изводът от снимките е, че при достатъчно голямо увеличение всеки режещ ръб прилича на ръба на серетиран (назъбен, трионовиден) нож, но с по-малка (средна) стъпка и височина.


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   07-01-24 19:19

Petervassilev, разби ме човече, сЯ Ше ме караш да си купя микроскоп...[smilie18] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: petervassilev   
Дата:   07-01-24 19:36

[cool]
И ще се появи съпътстваща тема "Да си покажем ръбовете"

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   07-01-24 19:41

Ааа не, не, те ръбовете са ни толкова много, че темата ще е необхватна! [smilie25]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »