Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 EIZO ColorEdge CS2420, мнения и оценки
Автор: ZENON   
Дата:   01-01-24 03:36

Честита Нова Година!
Бъдете здрави, успешни в начинанията си и на фокус, разбира се!

Насочил съм се към монитора от заглавието и ще се радвам, ако някой сподели впечатления за него.
Равномерност на цветове, контраст, покритие и т.н., както и общо впечатление (дали си струва парите... примерно).

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: EIZO ColorEdge CS2420, мнения и оценки
Автор: EPG   
Дата:   01-01-24 04:35

https://www.prad.de/testberichte/test-monitor-eizo-cs2420/



Отговори на това съобщение
 Re: EIZO ColorEdge CS2420, мнения и оценки
Автор: hotsnail   
Дата:   01-01-24 10:56

спецификации

Сигурно си ги гледал. С FRC е. Ама май вече няма истински 10 бита.

Отговори на това съобщение
 Re: EIZO ColorEdge CS2420, мнения и оценки
Автор: ddantgwyn   
Дата:   01-01-24 12:25

Едно време бяха де-факто стандарт за монитор за цветообработка.

Сега, честно казано, нямам идея докъде са се докарали.

Отговори на това съобщение
 Re: EIZO ColorEdge CS2420, мнения и оценки
Автор: ZENON   
Дата:   01-01-24 12:33

@EPG
Благодаря, вчера гледах, какво са открили немците, но бих искал впечатления от живия живот...

@Киро,
гледах. Отделно намерих мнения на български потребители от 2019та мисля. Имаше едно, две, които не ме зарадваха особено.
Сега сме 2024 и ако имало проблеми в панелите, се надявам да са предприели мерки.

Отговори на това съобщение
 Re: EIZO ColorEdge CS2420, мнения и оценки
Автор: ZENON   
Дата:   01-01-24 17:26

"Same here with the CS2420 in the UK. Within 2 years the edges went pink, they agreed to repair it with a new panel..... 2 years later the pink edges are back."

зле

Отговори на това съобщение
 Re: EIZO ColorEdge CS2420, мнения и оценки
Автор: hotsnail   
Дата:   01-01-24 17:37

FRC-то не мисля, че е проблем за надеждност или нещо такова. По-скоро тия 10 бита не са съвсем истински. Мисля, че не влияе на умора на очите.

Друго гледам че май няма HDR. За снимки май е ок. Ама напоследък популярно става това с HDR-а. За пейзаж може би. Не знам виж и това. Все пак е 2024.

Виж и гаранцията каква е - 2, 3, 5 годинки. Единия ми дел го взех с 5 години и ми го смениха на 3-4 годинки като беше. Та понякога и това е хубаво да го има. От друга страна едно време си купих Sharp и вече е сигурно на над 15 години и работи добре всеки ден все още. Сега е при едни познати ползват си го за домашния компютър.

Аз си мисля за BENQ, когато дойде времето. Те и двата ми DELL-а са извън гаранция и правят магарии чат пат. Може и да се наложи смяна. Чудя се, това с Lookup таблицата дали си струва парите и дали Adobe RGB си струва. Така де фотографските монитори са 2-3 пъти по-скъпи от дизайнерските. Въпреки че е го подобния Бенк е 900 и нещо лева сега в амазоня. С гъбко ще дойде за седмица и 30-40 лева. Той също е стар модел без HDR

Отговори на това съобщение
 Re: EIZO ColorEdge CS2420, мнения и оценки
Автор: baron_barbaron   
Дата:   01-01-24 18:12

hotsnail

Аз скоро си взех бенк от дизайнерските PD2705U. И при него има един недостатък на панела, трудно забележим е, но го има. ХДР режима го има, но аз не го ползвам защото постоянно съм с мисълта, че това което виждам не е реално.
Иначе си е съвсем приличен за парите си.

Отговори на това съобщение
 Re: EIZO ColorEdge CS2420, мнения и оценки
Автор: ZENON   
Дата:   01-01-24 21:53

FRC-то ни би трябвалода те уморява, понеже е много бързо. То и заради FRC-то (мисля) времето на реакция е толкова голямо - в случая 15ms.
Притеснява ме панела, който явно има дефект, който се проявява с времето и е консистентен като характер. Това, за което пишат във форума на ДПревю през 2022г. е точно същият проблем, за който писа нашенец в хардуерния форум през 2019. И очевидно от Ейзо не са го оправили.
Много по-лошо е, че пак във форума на ДПревю, един беше писал, че не са му уважили гаранцията, защото всичко било наред...
Това са неща, които мен лично ме дърпат назад от бранд-а, въпреки, че имам едно Ейзо на 12г., който работи перфектно (за годините си).

Разчетох се и за BENQ, но нещо и там не са много щастливи в ДПревю.
Мисля си за ASUS ProArt PA279CRV, който е с аРГБ (от както се сдобих с Ейзо с аРГБ, преди години, само така ги гледам и конвертирам кадрите) и нещо доста го хвалят. Той пък е със съотношение 16:9, но пък е 27 инча.
ProArt Display PA279CRV

Като цяло, ако знаех колко шибано е в сегашно време да намериш читав монитор за разумни пари (в България), щях да купя 2-3 Ейзо, като настоящия и да не се занимавам с глупости.



Публикацията е редактирана (01-01-24 23:51)

Отговори на това съобщение
 Re: EIZO ColorEdge CS2420, мнения и оценки
Автор: hotsnail   
Дата:   01-01-24 23:54

еми тоя Асус не е лош май. Като гледам е в класа на дизайнерските монитори. Няма LUT-ове. Така де и бенка- и ейзото имат ама ако не са надеждни.... Калибрацията е на компа и ще е със загуби малко.

А цената в амазон е 1200 лева - за 4К 27" изглежда добра сделка. Там някъде беше сходния бенк наскоро на промоция - една реклама ме хлъзна да го гледам т.е. точно този на барбарона PD2705U. Интересно е, че май е с истински 10 бита. Има HDR има и HLG... 350-400 cd/m3 май не е най-якото HDR. Ама предполагам ще се вижда ефекта докато обработваш т.е. ако имаш слънце в кадър яко напъва там монитора да свети. На телефоните май до към 1000-1500 cd/m3 го докарват. Телевизорите с ОЛЕД и те до към 1000. В новия Лайтрум имало вече HDR режим.

За проблеми няма да откриеш с този модел, щото още няма годинка от как са го пуснали.

Отговори на това съобщение
 Re: EIZO ColorEdge CS2420, мнения и оценки
Автор: ZENON   
Дата:   02-01-24 11:16

В Амазон един изрева от панел на Асус-а.
Розовее от ляво. Беше пуснал снимки. Сменили му го.
Явно никой по веригата на доставки и производство няма качествен контрол, за да режат разходи.
Иначе на идентични тестове с EIZO ColorEdge CS2420 тоя Асус се представя маргинално по-зле т.е. ако не прави проблеми с панела, така както Ейзо-то, хич и няма да го мисля.

ASUS PA279CRV

Изглежда, ще изчакам с пазаруването...


Отговори на това съобщение
 Re: EIZO ColorEdge CS2420, мнения и оценки
Автор: compur   
Дата:   02-01-24 11:36

Аз грабнах един DELL 3011t, втора цедка, и съм доволен.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: EIZO ColorEdge CS2420, мнения и оценки
Автор: Mogila   
Дата:   02-01-24 11:43

Не знам за CS2420, но работя от доста време с Eizo CS270, който е от същата серия и клас и съм супер доволен. Не ми изморява очите. Калибрира се идеално.

Никога повече не бих взел 24 инчов монитор!

Отговори на това съобщение
 Re: EIZO ColorEdge CS2420, мнения и оценки
Автор: Mogila   
Дата:   02-01-24 11:54

Ако решиш за 27 инчов монитор, мога горещо да ти препоръчам Dell U2722DE, който също имам.
Модерен монитор с много конектори, страхотен дизаѝн и чудесна картинка.

Отговори на това съобщение
 Re: EIZO ColorEdge CS2420, мнения и оценки
Автор: ZENON   
Дата:   02-01-24 13:24

Mogila,
благодаря за идеята, но ми трябва нещо с аRGB, а този Дел е sRGB.
Т.е. търся нещо с aRGB, 10 бита (уж надграждам), до 27 инча и без проблеми по панела (както коментирах по-горе).
Изглежда през 2023-24та тази задача ще бъде много трудна, на някакви по нормални пари.

Eizo CS270 съм уверен, че е много добър, защото е стар (колкото и да е нелепо).
Моя Ейзо също е стар и до сега не ми е правил никакви проблеми (да не му е уроки).

compur,
голямо ми идва туй нещо.
На колко часа си го взел?

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: EIZO ColorEdge CS2420, мнения и оценки
Автор: galinvayov   
Дата:   02-01-24 22:07

Преди две години взех за съпругата Dell UP2716DA
https://www.displayspecifications.com/en/model/43583a9

27", 100% aRGB, фабрично калибриран, 10 bits (8b + FRC)
В същия ценови диапазон е. Не е лош като показатели, а и тя го харесва.



Публикацията е редактирана (02-01-24 22:09)

Отговори на това съобщение
 Re: EIZO ColorEdge CS2420, мнения и оценки
Автор: ZENON   
Дата:   02-01-24 22:54

galinvayov,
няма го наличен, естествено [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: EIZO ColorEdge CS2420, мнения и оценки
Автор: galinvayov   
Дата:   02-01-24 23:19

Май само тук има някакви шансове да го има: https://www.senetic.bg/product/DELL-UP2716DA




Публикацията е редактирана (02-01-24 23:31)

Отговори на това съобщение
 Re: EIZO ColorEdge CS2420, мнения и оценки
Автор: ZENON   
Дата:   02-01-24 23:57

На същото място е наличен и гореспоменатия от мен Асус, но слад като четох отзивите за този магазин, много бързо дадох заден.
Като начало, плащаш напред и след това, чакаш доставка. Която може и да не се случи. Също така и други подробности, които ме накараха да ги зачеркна дебело.

Оставам с впчатление, че колкото повече вървим напред във времто, толкова по-трудно може човек да открие точно това, което му трябва.

Преди 12-13 години, просто погледнах в нета и за 30на минути проучване открих монитора с който съм в момента.
Сега проучвам... от 24.12.2023та [smilie5]

Май на финала ще скоча на Eizo CS2731.



Публикацията е редактирана (03-01-24 00:02)

Отговори на това съобщение
 Re: EIZO ColorEdge CS2420, мнения и оценки
Автор: baron_barbaron   
Дата:   03-01-24 00:34

Аз точно по същата причина си взех въпросния Бенк, друго исках, ама го нямаше никъде :)

Отговори на това съобщение
 Re: EIZO ColorEdge CS2420, мнения и оценки
Автор: galinvayov   
Дата:   03-01-24 09:09

ZENON написа:

> На същото място е наличен и
> гореспоменатия от мен Асус, но
> слад като четох отзивите за този
> магазин, много бързо дадох заден.
> Като начало, плащаш напред и след
> това, чакаш доставка.

Няколко пъти съм пазарувал от тях мрежово оборуддване, по служебна линия. Не е имало драми но, случаи всякакви...

Отговори на това съобщение
 Re: EIZO ColorEdge CS2420, мнения и оценки
Автор: ZENON   
Дата:   05-01-24 16:02

Нещата приключиха с покупката на Eizo CS2731.
Благодаря на всички!
[beer]



Публикацията е редактирана (07-01-24 02:38)

Отговори на това съобщение
 Re: EIZO ColorEdge CS2420, мнения и оценки
Автор: baron_barbaron   
Дата:   05-01-24 17:15

Е честито :) Със здраве ! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: EIZO ColorEdge CS2420, мнения и оценки
Автор: hotsnail   
Дата:   05-01-24 18:48

Хайде със здраве и дълго време да служи

Драсни след някой месец как е новата машина



Публикацията е редактирана (05-01-24 18:48)

Отговори на това съобщение
 Re: EIZO ColorEdge CS2420, мнения и оценки
Автор: Pixel5   
Дата:   06-01-24 13:32

Честито! Мониторът е прекрасен във всяко отношение. Ползвахме далеч, по нисък клас SX2462W - повече от 10 г. Бих препоръчал да изключиш опцията за автоматична калибрация или поне да и сложиш по - голям период. Доста късно осъзнахме, че именно тази екста му скъсява живота. Удоволствие е когато отидеш на печат да виждаш същите цветове, с които си работил в офиса. Този тип монитори определено си струват всяка стотинка. Да си го ползваш със здраве и да си му изкараш бързо парите!

Отговори на това съобщение
 Re: EIZO ColorEdge CS2420, мнения и оценки
Автор: ZENON   
Дата:   08-01-24 22:53

Още веднъж да благодаря на всички!

Впечатления на първо четене от изминалите няколко дни.

Хубави:
1. Всичките ми кадри сега се виждат накак по-мазно, живо и естествено. Субективно ми впечатление е, сякаш гледам през прозорец. Не предполагах, че старата техника с която разполагам, може да запечатва нещата по такъв начин.
2. Чудесни цветове и баланс на цветовете, както е от кутията, без да е калибриран. Ще проверя дали не се заблуждавам, като ми доде EX4 сензора.
3. Много равномерна подсветка по цялата площ на матрицата и в двете позиции на DUE priority (Контраст и Брайтнес).
4. Няма трептене или някаква деградация на картинката при минимална яркост, вероятно защото не е ШИМ подсветката.
5. Добър контраст. Не забелязах да има деградация при максимална яркост.
6. Бялото си е бяло, без каквито и да било отенъци и други проблеми, независимо от ъгъла под който се гледа, а сивия/цветния градиент е без какъвто и да е бандинг (нещо, което присъстваше на другия 8 битое Ейзо).
7. Сравнително тънък и не грее, вероятно заради LED, ако това е от значение.
8. Удобна и мислена стойка, както и гъвкавост по отношение входове.
9. Бутоните за управление са сензорни и подсветката им може да се регулира, така че да не блестят в периферното ти зрение при работа с монитора.

Като дойде EX4 сензора, ще пиша допълнително.

Неща, които не ми харесаха особено.
1. Софтуера, който върви с този модел или поне работи с този модел, няма явтоматично превключване на профилите на монитора, в зависимост от софтуера, който се ползва.
Това създава неудобство, още повече ако си свикнал всеки софтуер да е със собствен профил.
2. Яркостта и контраста ми идват в повече за ежедневно ползване /WEB, Word, Excel/ в не силно осветена среда.
За да мога да работя, без да ми изтекат очите, се налага да намаля подсветката до възможният минимум от 40cd/m и да намаля допълнo яркостта и контраста от настройките на видеокартата.
3. В софтуера за този монитор неясно защо са си спестили контрол за наситеност на цветовете. Контрол за наситеност на цветовете има в менюто за управление на монитора, което е неудобно.

За друго не се сещам в момента.

Като цяло, на този етап съм доволен.
Четох по форумите, че матрицата е като на по-големите CG модели. Дали това е така обаче, за мен не е съвсем ясно.

Ще видим колко време ще работи без проблеми този.
Стария Ейзо е на 13г. и никога не е правил магарии [smilie5]



Публикацията е редактирана (08-01-24 23:43)

Отговори на това съобщение
 Re: EIZO ColorEdge CS2420, мнения и оценки
Автор: ZENON   
Дата:   13-01-24 22:10

Допълнене.
Както очаквах, след калибриране с EIZO EX4 (който е ребрандиран СпайдерХ), не видях никаква разлика в картинката.

Отговори на това съобщение
 Re: EIZO ColorEdge CS2420, мнения и оценки
Автор: ss_sgp   
Дата:   13-01-24 23:26

Честито.

Само няколко думи, защо за мен е почти безмислено да имаш EIZO CG серията.

- На практика вече е по-важно как изглежда снимката на телефон. Затова аз винаги правя такава проверка. В края на краищата е важно как изглежда при 'клиента', а не на контролното у-во - в случая EIZOто.
- В офсетовите печатници масово грешката е много по-голяма спрямо резултатът посредствен/отличен монитор.
- Снимката няма да стане по-добра ако авторът я вижда по-добре на по-добър монитор [smile] Това стана малко двусмислено, но вярвам ще ме разберете.

Отговори на това съобщение
 Re: EIZO ColorEdge CS2420, мнения и оценки
Автор: ZENON   
Дата:   14-01-24 00:39

Стояне,
благодаря, но бизнеса ми е различен от фотографията, която ми е само хоби. Пък и тоя е CS серия.
За по-добра снима е така, но усещането е различно, дори при кадър, който не е върха на сладоледа

Това е като аудиофилията, без никаква разлика.
За съжаление и двете хобита са скъпи [smile]

[beer]



Публикацията е редактирана (14-01-24 00:57)

Отговори на това съобщение
 Re: EIZO ColorEdge CS2420, мнения и оценки
Автор: ddantgwyn   
Дата:   14-01-24 14:01

Zenon написа:

> Това е като аудиофилията, без никаква разлика.
> За съжаление и двете хобита са скъпи [smile]

Добре, че направи това уточнение [smilie3]


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »