Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: списък на острите обективи на канон
Автор: ss_sgp   
Дата:   29-12-23 09:53

Ето с телефон, за да не съм голословен:


https://photo-forum.net/static/site_pics/2023-12/1703836174_img_0203.jpeg


Директен джипег без обработка. Няма мъкнене на чанти, RAW, после конвертиране, фотошопи и т.н.



Публикацията е редактирана (29-12-23 09:54)

Отговори на това съобщение
 Re: списък на острите обективи на канон
Автор: asahi   
Дата:   29-12-23 10:15

Чак толкова радост няма да доставя. Една от причините е, че това съм го правил в различни моменти от времето, но като цяло преди години. Даже бях раздавал тестови чартове на съфорумци. Другата причина е, че в отговор на въпроса трябва да седна и да напиша/опиша цялата методика, а едва ли повече от двама човека някога ще я повторят.

За сметка на това през изминалите години други хора вече са написали тези неща повече от веднъж.

Сериозният отговор на въпроса се намира в ISO 12233:2000.

Това е тестовият чарт на американските военно-въздушни сили. Прост е за използване и се разпространява безплатно. За нашите цели е добре да се отпечата в негативен вариант. Достатъчен е, за да се направи сравнение между два и повече обектива при еднакви други условия. Ако се отпечатат няколко теста може да се сравни резолюцията в отделните области на зрителното поле на обектива.

Препоръчаният от ISO 12233 тест чарт го има и в Алиекспрес: 1 и 2. Някъде го имах този файл, но краткото търсене в архива ми засега не е дало резултат. Ако някой намери файла нека го публикува.

Таблица с тестчартовете на ISO 12233.

Това е синтезираният отговор на ChatGPT. Проверих го - верен е, но непълен за практическо използване.

Подробно разписана методика за тестване и оценка. Който го е страх от математика да не отваря.


Отговори на това съобщение
 Re: списък на острите обективи на канон
Автор: georgioiv   
Дата:   29-12-23 11:17

написа:

> Ето с телефон, за да не съм
> голословен:
>
>
> https://photo-forum.net/static/site_pics/2023-12/1703836174_img_0203.jpeg

>
> Директен джипег без обработка.
> Няма мъкнене на чанти, RAW, после
> конвертиране, фотошопи и т.н.
>

>
> Публикацията е редактирана (29-12-23
> 09:54)

Няма и детайл, няма и кой знае какъв цвят. отворено на телефон изглежда §удесно, отворено на голям монитор седи като маслена картина [smile]

Иначе си прав, кроп ентри ДСЛР с пет фокусни точки, смотан екран и китов обектив е по-зле от телефон. И то пак има ако - ако знаеш как да го ползваш и какво правиш, ще докараш по-добър резултат. Но ако си неделен щракач - заеби, по-добре телефон.

И по темата - не всички търсят "остри" обективи. Хората които снимат портрети търсят напротив - обективи с недостатъци, защото синтетичните остри стъкла нямат "художествен почерк". И още - "остротата", т.е. наличието на хубав детайл в снимката не е заслуга само на обектива, а още на - фокусна система, матрица, липса или наличие на АА филтър и разбира се - уменията на фотографа да изкара максималното от файла в постобработката. Така че - търсенето на свещения граал - най-острият обектив евър, както вече Асахи спомена, е занимание за математици и статистици.

И последно - за никонистите например, излезе Nikon Z 135/1.8 S - Plena, който в съчетание с великолепните безогледални Z тела, казват че е близо до съвършенството [smile]

Но както писах и по-горе, не всички търсят съвършеното, някои дори напротив.. [shtrak] [shtrak]

И моята лична класация топ 5 с мои лични обективи по острота - 1. Canon 300/2.8L - на каквото тяло и да го сложа, резко та дрънка [smilie5] 2. Canon 135/2 L - така и не мога да изкарам нерязка снимка с него, още от времето когато снимах с 6Д по централна точка. 3 Canon 100/2.8 macro - много остър още на 2,8 като всяко макро. 4. Sigma 85/1.4 - имам проблем с мотора на фокуса, но добере ли се до фокус - кове и звъни. 5. Canon 85/1.2 L II - този го слагам последен, не защото не е достатъчно "остър", а защото има зверски аберации на всякакви тела, но пък е великолепен художник [smilie5] Имам и няколко Сони острилки - Цайс 55/1.8 и Сони 85/1.8, но някак си не мога да ги сложа наравно с канонските ми легенди, вероятно е субективно, но при всеки е така малко или много.



Публикацията е редактирана (29-12-23 11:18)

Отговори на това съобщение
 Re: списък на острите обективи на канон
Автор: BXMarkov   
Дата:   04-01-24 22:25

написа:

5. Canon 85/1.2 L II
> - този го слагам последен, не
> защото не е достатъчно "остър", а
> защото има зверски аберации на
> всякакви тела, но пък е
> великолепен художник

Горби, не си прав, телата не правят аберациите, колкото до другото, моя има аберации до F1.8-2, после няма. Първата версия беше същото.

Отговори на това съобщение
 Re: списък на острите обективи на канон
Автор: free_will   
Дата:   06-01-24 23:44

Какво е "АА-филтър" ? И как точно не ви стигат тези 5 точки ? Моя апарат мисля има или 9 или 11 бяха по спомен , аз винаги фокусирам на централна , просто фокусирам по централна и после ако трябва премествам преспективата . Един или два пъти ми се е налагало да фокусирам примерно по точка в десния край , защото обекта трябваше да е в края на кадъра , а не ставаше да мърдам апарата . За мен остротата на обектива е от първостепенно значение , винаги може да замажеш , скриеш или развалиш детайл , но ако в суровата снимка го нямаш , няма как да си го набавиш . Пробвах даже с някаква програма ( тип изкуствен интелект) , където интерполира и добавя детайл определено е по - добре от нормалната интерполация , но се получават доста чудни , неестествени и неестетични трансформации .
Ясно ,че зависи и от фокуса , както може би и от параметрите нужни за заснемания обект , но тука разглеждаме само възможностите на оптиката . Повечето от пробваните от мен обективи съм ги пробвал ,чрез адаптер на самсунг нх300 , който има фокус пиикинг и на ръчен фокус го докарва както на автофокус , там дадоха същия резултат , както с канона на автофокус . Просто обектива толкова си може. 300 2.8 Л , както и изобщо дългофокусната Л-серия на канон е дават като най - острата в DXOMARK.
Да иначе сте прави един обектив не е само остротата , но на мен тя ми е много важна , иначе този 50 мм 1.8 стм на канон е наистина остър и много ми харесва , но не знам защо има дразнещите за мен хроматични изкривявания , иначе няма никакви геометрични такива . Обективите на самсунг са кристално чисти от към цветови разминавания , също са изключително остри , но примерно ми липсват топлите цветове които дават примерно 50 мм - овия , както и 17-50 тамрона ( китовия на канон е по - зле от самсунга и в това отношение ) .
буквите на сигмите знаете ли какво означават ?

в дхомарк дават и следните обективи със добра острота :
canon EF 35mm f.14L II USM - 15 Mpix
sigma 18-35mm f1,8 DC HSM A - 15 Mpix
sigma 35mm f1.4 DG HSM A - 15 Mpix
sigma 20mm f1.4 DG HSM A - 14 Mpix
sigma 24 mm F1.4 DG HSM A - 13 Mpix
canon EF 24mm F2.8 IS USM - 13 Mpix

тези резултати са направени с тяло на canon - 70D
за справка със същото тяло са следните обективи :

canon ef 70-200 2.8 L - 17 Mpix
canon ef 50 1.8 STM - 13 Mpix

и китовия на канон беше някъде към 8 mpix
a 10 - 18 мисля към 10

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »