Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11     всички  напред  последна
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: dephil   
Дата:   02-04-24 16:39

Много хубава тема! [cool]

Имам доста ножове, но двата, на които се кефя най-много в момента са правени в България:

1) Якутски нож, тойон - стомана К390, 64hrc.
https://www.youtube.com/watch?v=rY3BWzKEXzY

Необичаен и изискващ малко свикване нож, заради асиметричната си форма е изключително лесен за точене и възстановяване.
Най-универсалния нож, който съм имал - по-остър от скалпел, става за абсолютно всичко (но иска свикване). Реже изключително, беленето - с дясна ръка е доста трудно, с лява е супер.

Някой питаше за самозащита - това е инструмента.
Ако (недай си Боже!) ситуацията ескалира до фатални потребности - при тази форма и стомана - всеки мъж, който може да направи 10ина лицеви опори, може бързо и лесно да пробие и разцепи дървена летва с тойона и безпроблемно да си го дръпне обратно - само с рязък удар на ръката от рамото, без да вкарва цяло тяло в удара.
Порезните му качества са като на 20 сантиметров бръснач.

Извън това - историята на този вид ножове е много интересна. Създавани са за условия, в които сам мъж да може да убие и филетира елен в рамките на 30-40 мин, докато още не е станал на ледена буца (при -50'С), да го заточва бързо и лесно и да разчита на него с живота си за всяка беля, в която човек/мечка/вълк не стават за третиране с пушка.


2) Класически, корав походен/сървайвъл нож - стомана Magnacut, 63 hrc.
https://www.youtube.com/watch?v=wm49plxEJpc

Ако трябваше да остана само с един нож - щеше да е този, разчитам на него и при излети, в които теглото е фактор и не искам да нося походен трион/брадвичка.
Веднъж заточен - се поддържа относително лесно на колан с вакса.
Стоманата му, освен твърда е и много яка - удрял съм го многократно при цепене на дърва в гората и си е топ, в мрежата има как с нож от магнакът режат пирони върху наковалня, млатейки по ножа с чук, без по острието му да остават поражения.



Всъщност, извън конкретните инструменти - ножарството ни е нещо, с което трябва да сме патриоти - според DBK - пичовете от Дуло са в глобалното топ-3 на майсторите-ковачи на висок клас ловни и походни ножове (то затова се чака и по година, де).
Мисля, добре е да поддържаме нашите си занаяти и майстори - при които човек може да си поръча форма, вид стомана, вид третиране и всичко останало - много ще се радвам, ако някой сподели своя препоръка?

Не съм влизал от известно време във Форума, радвам се да видя "познати" лица - поздрави и хубав ден на всички!


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   02-04-24 17:55

Благодаря, за първи път виждам такъв нож. Изработката е №1.

Загледах се по рязни ножки в нета, но специално следващият ме впечатли със заснемането си:


https://i.etsystatic.com/44985613/r/il/79d9e0/5131153561/il_1588xN.5131153561_260t.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Zlatkoo   
Дата:   05-04-24 11:14

Ами при мен е вече украинския, реших, че на американския по високата цена е предимно мито и транспорт. Доволен съм от ножчето, доста е остро. Само да видим колко време ще държи резец.
https://www.youtube.com/watch?v=zICRnUGUKig

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   14-04-24 11:34

Мернах нещо в албума и се чудя, нож ли е, меч ли е, или мачете?![smilie11]


https://photo-forum.net/static/site_pics/2024-04/1713000615_dsc03635_4net.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   14-04-24 12:19

Да го приемем като специализиран нож за обработка на големи риби.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   14-05-24 14:27

Днес в местния Кауфланд видях намалени разно ножове, вкл. 2 вида Сантоку. Добро впечатление ми направи една трислойна бамбукова дъска за рязане за 15-16 лева. Трислойната, защото среднияят слой е на 90 градуса спрямо външните. Има и двуслойна, но тя е еднопосочна. И по-евтина, разбира се.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   14-05-24 19:00

Покрай тая тема, взех да се наблюдавам как режа и установих, че използвам предимно предната част на ножа...[smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: petervassilev   
Дата:   14-05-24 20:38

@ philip

Хайдушко рязане. Само така може да се постигне ефектът "По пет на нож".

Забелязал съм, че майсторите готвачи и жените пестят усилия и режат с мо-малко рамо, за да прилагат по-малка сила. А ние, хайдуците, предпочитаме режещата част да е на по-далечно и безопасно разстояние от пръстите.


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   14-05-24 21:12

@ petervassilev [smilie24]

Явно от хайдутлук ще да е както казваш![beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   14-05-24 21:21

Хирурзите също режат така.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   15-05-24 10:14

Бамбуковите дъски, както вече обсъждахме, са доста кофти за ножовете.

Ножовете oт Кауфланд или подобни магазини са много красиви, но с доста лоши свойства(Виждал съм сравнително добри в Икеа!). Тоест бързо се затъпяват и cа с дебел профил. А колкото по-дебел е един нож, толкова повече усилие трябва при рязане.
Един хубав нож реже без абсолютно никакъв натиск. Когато режа примерно моркови е достатъчно да хвана ножа с два пръста и да го движа напред назад. Без натиск!

Мисля, че покупките на евтини неща води в крайна сметка до повече разходи. По-добре да вземе човек веднъж нещо свястно и да си го ползва 15 години.

Ето тук един много добър производител. Особено К серията.



https://www.windmuehlenmesser-kaufen.de/collections/windmuehlenmesser-k-serie

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Synthy   
Дата:   15-05-24 10:24

Ехаа.. В сравнение с цените в кауфланд, тези са от друга вселена :D
Някой, който е свикнал да купува ножове от магазина за по 10лв. парчето, не мисля че би се прежалил за "същото" нещо за 200+лв.

Какво толкова пък му струва на онзи, скъпият... ще си режа с моят си, а пък като се изхаби, ще взема нов за 10лв. Супер си е: реже ли - режае. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   15-05-24 10:33

Да, не са евтини, но особено за хората в нашия форум, където се купуват камери и обективи за много хиляди левове, не е проблем цената.
Ножът е нещо, което се ползва всеки ден. И може да остане и за внуците ти. Особено ако му поддържаш дръжката от време на време с подходящо масълце :)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Synthy   
Дата:   15-05-24 11:13

Е сега... камерите са друга история.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   15-05-24 15:15

Synthy: "Е сега... камерите са друга история."

- Да ама "рънътъ прай борбътъ"! [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   15-05-24 15:17

Като прагматичен човек с инженерно образование предпочитам да съдя за качеството на едно изделие от неговите конкретни свойства, а не от името на магазина, където е купено. Конкретният Сантоку, който Златко си купи от Кауфланд, с правилно ползване и нескъпа поддръжка ще изкара в добър вид 50 години. Моят малкият със спуканата дръжка е сигурно на 10 и ми служи ежедневно. Вероятно в Икеа има по-красиви, а някъде другаде - направо извънземни. Вероятно притежаването им поражда страхотно задоволство, но задоволството от работата се поражда от конкретните свойства на инструмента.


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Synthy   
Дата:   15-05-24 15:21

Този сантуко нож, който ползваш, удобен ли ти е? Колкото пъти съм хващал да режа с него, толкова пъти съм се запитал - защо хората го използват като е толкова неудобен?! Сега си седи в шкафа и чака да ми дойде отново вдъхновение да го извадя и ползвам. най-вероятно проблема в моят телевизор, но все пак да потърся и още някой, който не го харесва [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   15-05-24 15:33

asahi нали и аз това написах. В кауфланд изглеждат хубави, но важните за един нож качества липсват. Няма как да ги имат на тази цена. Качествените материали и добрата изработка имат цена.

Ножовете от линка, който пуснах са със специфично тънко шлифоване и твърд материал.
Тези боклуци в Кауфланд и подобни магазини за по 10 лева, имащи производствена стойност под 1 лев, не си заслужава да се коментират изобщо.

Удоволсвието идва при ползването им разбира се. Тогава се и вижда разликата.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   15-05-24 21:17

"Автор: Synthy
Дата: 15-05-24 15:21

Този сантуко нож, който ползваш, удобен ли ти е?"

Научил съм се да го държа, да го движа и ми е удобен. Пробвах Сантоку с мастър-шефска дръжка - не ми е удобен. По-горе съм писал за разликите.

"Автор: Mogila
Дата: 15-05-24 15:33

asahi нали и аз това написах. В кауфланд изглеждат хубави, но важните за един нож качества липсват. Няма как да ги имат на тази цена. Качествените материали и добрата изработка имат цена."

Щях да се съглася ако говореше за свойствата на материалите, а не за цената им.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   15-05-24 21:36

Точно за това говорих в първият ми пост по темата.

Кажи сега ти нещо за свойствата на материалите на кауфландския нож.



Публикацията е редактирана (15-05-24 21:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   15-05-24 22:21

След като установим кой конкретен кауфландски нож ще сравняваме и му измеря границата на провлачване и твърдостта (защото имам къде да го направя) с какво ще ги сравним тези стойности?

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: ddantgwyn   
Дата:   16-05-24 07:59

Не трябва ли първо да си премерите инженерните дипломи и чак след това да пристъпите към кокретни измервания?

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   16-05-24 08:30

Лично аз не се натискам да меря, но мога да ползвам професионалисти.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Synthy   
Дата:   16-05-24 08:43

Дипломата в случая би помогнала, но не е задължително условие, нито е критерий за компетентност (за съжаление).

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: ddantgwyn   
Дата:   16-05-24 09:42

Аз просто предлагам методология на флейма [smilie7]

Премерването на дипломите според мен беше елегантен начин този флейм да бъде прекратен още преди да се е разгорял, което се опитах и да направя.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »