Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: nikvandoom   
Дата:   14-12-23 10:26

Здравейте на всички! Занимавам се с фотография любителски вече 4-5 години (пейзажна, астро фотография и т.н.), но фотоапаратът също така е неизменна част от работата ми, тъй като съм археолог и нумизмат - често се налага да снимам археологически ситуации на обект, както и артефакти (монети, пръстени, стрели, керамика и др.). През 2019 г. закупих Nikon D7500, с който работя и до момента - направил съм около 60-70 хиляди кадъра. Мисля, че назрява моментът за ъпгрейд към Full Frame, понеже вече виждам лимитите на APS-C фотоапарата. През годините инвестирах в различни обективи, които купувах, след това заменях с други и към момента разполагам със: Sigma 17-70 mm f2.8-4; Tokina 14-20 mm f2; Sigma 50 mm f1.4; Tamron 90 mm f2.8 G2. Оглеждам се да закупя Tamron 150-600 G2, както и евентуално да заменя обектива за ежедневна работа, който ми е Sigma 17-70 (мисля да го сменя със Sigma 24-70 f2.8 или Tamron 24-70 f2.8). След като обмислям да взема обективи, които добре ще прилягат на Full frame тяло се замислих - дали направо да не инвестирам в един Nikon d850. Да кажем, че се навих на тази идея. Следващият въпрос обаче беше - втора ръка или нов (новият в момента е намален на 4600). А накрая ми изскочи и последният въпрос - релевантно ли е да се взима DSLR, при положение, че повечето хора минават на Mirrorless. Какво бихте посъветвали? Определено не искам да сменявам всички обективи. С Д850 вероятно няма да ми работят Sigma 17-70, Tokina 14-20, поради което мислех да ги заменя с един Tamron/Sigma 24-70 f2.8. Честно казано предпочитам DSLR, но какво ще препоръчате Вие? Благодаря предварително!

 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: hansto   
Дата:   14-12-23 11:03

Nikon имат хубави безогледалки и по-евтини от д850. Ако бях аз нямаше да му мисля много.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: baron_barbaron   
Дата:   14-12-23 11:13

В тази тема ще стане голяма сага, може и да се поскарат някои..

След като вече имаш базисните знания и знаеш какво не ти достига, да се абстрахираш от маркетинговите глупости които следва да напишем тук и ако имаш приятели които имат някакви от тези апарати, просто да поискаш от тях да ги пробваш за по няколко снимки. И да се довериш на усещането което ще получиш.

След като не снимаш спорт или диви животни, Д850 е достатъчно способен да се пребори до голяма степен с безогледалките.

Моето немиродавно мнение е Д850, не защото е по-добър или по-лош, просто аз бих избрал него, защото просто усещането повече ми харесва.

Също мое мнение ( без да имам претенции за правота) След като ще сменяш 17-70 сигмата, и вече имаш два тамрона Г2, смени я също с тамрон.

И Сигма и Тамрон в последно време са много добри. И двата бранда имат опция за калибровка през док-станция. Та ако решиш да правиш и това, ще имаш три съвместими обектива с тази док станция. Аз имам такава за Сигма и коства няколко часа, но резултатите са чудесни. Не смятам, че едните са по-доби или по-слаби от другите.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: Boce   
Дата:   14-12-23 11:15

Едно време ми попадна брошура на ТАНОЙ там пишеше ""Вземете колони каквито искате важното е на Вас да хареса"! Как ти хрумна че като минават на "Безогледалки" и ти да си вземеш безогледалка ,аз пък ще кажа вземи си средноформатен огледално рефлексен ! Ще има и контраст и рязкост и детайл и резолюция скоро няма да се сетиш за друг !! Особенно ако изкарваш пари със репродукции и печат ! Те тези със средноформатните не са прости знаят за какво ги произвеждат ,ние сме гяволета че търсим най-най евтиното но и най-най качественото за без пари.Да разбирам скъпи са големи са , но и Ролса е скъп и голям но никой не се е оплакал че си вози гАза в него ! Давам мнение и никой не задължавам с него ,инак политически коректното е да напълниш гушата на бизнеса с безогледалките ,преходниците и безкрайната върволица от обективи кой от кой "ПО ПО НАЙ" ! За малко и аз се изкуших даже щях да си продам ДСЛР рите но когато опях и "зарових" две безогледалки и ми останаха преходници и непотребни обективи казах стига ! Пак си таралянкам Канона и лентовите и не се оплаквам.[shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak]

 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: Mogila   
Дата:   14-12-23 12:01

DSLR е стара технология.
Аз все още ползвам два такива активно, но ако бях на твое място бих разпродал всичко и бих взел безогледална.
Може и друга марка.
Ако пък някой от тези обективи би работил перфектно с безогледално тяло на Никон( не знам как стоят там нещата с байонет и адаптри) бих си го оставил и взел безогледален Никон.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: demiman   
Дата:   14-12-23 12:10

DSLR е стара технология ... И аз имам два и НИКОГА не бих ги сменил за безогледалка [smile] [shtrak]
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: baron_barbaron   
Дата:   14-12-23 14:08

То и ДВГ и LCD са стари технологии :) Ама всички си търкаляме бегачките и си гледаме мониторите. [smilie5]
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: quazimodo   
Дата:   14-12-23 15:42

Би ли споделил с какво те ограничава кропката? Просто информативно. А относно харченето на една торба с пари, бих потърсил някоя неубита бройка Д750 за 1/3 от парите на новия Д850. Остатъка ще вложа в обективи, които ще сменят кропнатите такива.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: ZENON   
Дата:   14-12-23 16:36

Нека хората не са ти ориентир при избора.
Ще ти дам моето мнение, но парите са си твои, така, че не претендирам за нищо обвързващо.
Купи си безогледален апарат. Хубавото на тези тела е, че можеш да виждаш в реално време какво се случва преди да напрвиш самият кадър. Имат и много допълнителни възможности, които ДСЛР технологията просто няма поради естеството си.
Минал съм по този път и ако сега се наложи да започвам, не бих си взел ДСЛР, определено.



Публикацията е редактирана (14-12-23 17:28)
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: demiman   
Дата:   14-12-23 16:38

... "ако сега се наложи да започвам " ... [smilie3]
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   14-12-23 16:55

nikvandoom написа:

> Честно казано предпочитам DSLR, но какво ще
> препоръчате Вие?

Вземаш каквото предпочиташ. Останалото е мнение по въпроса.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: Boce   
Дата:   14-12-23 16:59

"""Хубавото на тези тела е, че можеш да виждаш в реално време какво се случва преди да напрвиш самият кадър."""Не е така виждаш "Добавената реалност" на фирмата производител ,Сони ,Канон,Никон !Виждаш това което ТЕ ти представят за най-добро,виждаш тяхната гледна точка пречупена през софтуера и матриците ,сам ставаш в матрицата като си мислиш че ти командваш фотоапарата !ТЕ ти засичат ГПС данни ,ТЕ мислят за теб, това са новите "Тамагочита" !Има едно безкрайно натискане на спусъка серия от еднакви кадри после пресяване ! Това може и с телефон да се прави !Гледай предаването на Неш Географик за последният КОДАК и вади заключения .[beer] [beer]
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: Yog   
Дата:   14-12-23 17:10

За снимането на пейзажи, нощното небе или монети, дали ще е безогледален или D850 няма голяма разлика. Само не виждам смисъл да даваш 4600 лева за нов DSLR. По-добре купи някой втора ръка в добро здраве. То същото важи и за безогледалките. Първо поколение Z7 в състояние Excellent и с 6 месеца гаранция е под 3000 лева по големите сайтове за техника. За какво да я дадеш тая 1600-1800 лева горница? Това е един добър обектив.



Публикацията е редактирана (14-12-23 17:17)
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: darkymir   
Дата:   15-12-23 01:08

Аз също съм археолог. За работа и д7500 е супер, но ако държиш да ъпгрейдваш и ти е важна археологията, безогледалка ще ти е по-полезна. За археология подвижният екран ти е по-важен и от големината на сензора, и от броя на пикселите. Никоните те ограничават в това отношение. Като цяло каквото и да вземеш ще ти върши работа. Ако нямаш дрон, задължително си вземи дрон. На мен най-полезната ми покупка беше 2020 DJI Mavic Mini. Подобрението на работния процес беше буквално от земята до небето [smilie5].
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: nikvandoom   
Дата:   15-12-23 14:32

Много благодаря за информацията. Такива са ми намеренията към момента. Иначе пропуснах да добавя, че със 150-600 го взимам именно за диви животни.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: nikvandoom   
Дата:   15-12-23 14:37

Сравнявах наскоро снимка направена с моя Nikon D7500 и същото нещо, но с D850. Качеството на фул фрейма беше в пъти по-добро от на кропа. При астрофотографията също забелязвам доста по-добри резултати с фул фрейма, отколкото с кроп.
Да, може би вариант също са Д750 или Д780 втора ръка.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: nikvandoom   
Дата:   15-12-23 14:44

darkymir написа:

> Аз също съм археолог. За работа и
> д7500 е супер, но ако държиш да
> ъпгрейдваш и ти е важна
> археологията, безогледалка ще ти е
> по-полезна. За археология
> подвижният екран ти е по-важен и от
> големината на сензора, и от броя на
> пикселите. Никоните те
> ограничават в това отношение. Като
> цяло каквото и да вземеш ще ти
> върши работа. Ако нямаш дрон,
> задължително си вземи дрон. На мен
> най-полезната ми покупка беше 2020 DJI
> Mavic Mini. Подобрението на работния
> процес беше буквално от земята до
> небето [smilie5].


Благодаря! Да, в археологията си ми върши работа, а относно подвижните екрани - разбира се са страхотно улеснение при снимане на определени ситуации. А с такъв дрон работихме тази година и ни свърши добра работа.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: nikvandoom   
Дата:   15-12-23 14:50

Много благодаря за мненията и съветите на всички! Не искам да предизвиквам спорове между привържениците на отделните видове фотоапарати.
Може би ще е хубаво да погледна някой безогледален, да видя как се работи с него, дали ще ми хареса и прочие. Но определено клоня по-скоро към Full frame DSLR, та освен да потърся някой втора ръка от високите класове, пък не пречи след някоя година да се мине на Mirrorless, ако си променя мнението. В интернет се продава един D850 за 1500 лв втора ръка, но изглежда леко уморен. И това е единствен такъв случай на ниска цена, останалите втора ръка са по около 3000-4000 лв (то почти на цената на нов). Та това е и причината да се оглеждам в нов, не че мога да дам кеш 4600, а защото има опция за изплащане без оскъпяване. Иначе си харесвам моя Д7500, но наистина ми се иска малко качване на левела.



Публикацията е редактирана (15-12-23 15:10)
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: demiman   
Дата:   15-12-23 15:28

D 780
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: Satsan   
Дата:   15-12-23 17:39

Не се чуди повече. Това Д780 е в пъти по-надеждно и добро от всичко изброено до тук за тези пари.
А и човекът, който го продава не е кой да е. Няма да сгрешиш.
Лично мнение естествено, ама нали е редно да се каже (все едно някой може да ти даде чуждо мнение)
Успех!
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: VladHD   
Дата:   15-12-23 17:47

D7500 e достаъчно добра камера. Лично аз, бих си я запазил.
Ако смяната е неизбежна, бих я заменил само за безогледален Nikon Z със FTZ адаптер, да може да се използват вече наличните обективи.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: nikvandoom   
Дата:   15-12-23 21:47

Изборът става все по-сложен :D. Офертата за този D780 e много добра и ще помисля. Сетих се, че едно от важните неща, което ми направи впечатление при сравнението на Д7500 с Д850 са фокусните точки. При моя фотоапарат са значително по-малко и това се забелязва. При Д780 също са по-малко от д850.



Публикацията е редактирана (15-12-23 22:07)
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: baron_barbaron   
Дата:   15-12-23 22:23

"Много благодаря за информацията. Такива са ми намеренията към момента. Иначе пропуснах да добавя, че със 150-600 го взимам именно за диви животни.
"

Ако ще е за диви животни и ще е ДСЛР, Д850 няма равен (дслр) но пък и той отстъпва пред някои (да казвам някои, не всички) безогледалки.

"Може би ще е хубаво да погледна някой безогледален, да видя как се работи с него, дали ще ми хареса и прочие. "

Това определено е най-добрия начин да избереш [beer]



Публикацията е редактирана (15-12-23 22:25)
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: victory13   
Дата:   15-12-23 22:25

Преди да се подхлъзнете, обърнете внимание не само на броя фокусни точки, а и на характеристиките им! За птиците това е съществено.
И не ми е лесно да призная, но без огледалните напоследък се справят като едноцифрените дслр-и…
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: kvakioh   
Дата:   16-12-23 08:05

Да кажат ползвателите на безогледалки Никон как е автофокуса с адаптор и огледални обективи. Това е съществено.
Иначепd850 е единствения логичен и точен ъпгрейд към повече и огледално.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: alex.d76   
Дата:   16-12-23 15:36

Да сложа и аз моите 5 стотинки на масата...
Аз също бих препоръчал един D750 с разумен брой кадри и отлично състояние, но да видим ...
Ако на питащия не му е важно да има 4к видео способности - D780 не е разумен вариант за ъпгрейд спрямо D750 - качеството на изображението е почти аналогично, всички други рекламни "глезотии" относно супер високото ISO са тъпотии, понеже не вярвам някой разумен фотограф да ползва ISO 51 200 ?!?!?!?
Ако обаче опрем до автофокусната система (понеже автора спомена и снимане на птици) - то D780 наистина е по-добър избор, не че 750 не се справя с това!
Ако вземем и цената - запазен D750 за около 1000-1100лв срещу D780 за около 2000 ... струва ли си ??? Особено ако вземем предвид следните минуси :
- 780 няма вградена светка - знам, че всички веднага ще скочите, че уважаващия себе си снимач ползва външа такава, ама не!!! Има моменти, в които вградената спасява положението, когато външната не е с теб, или батериите са умрели...
- 780 няма опция за батериен грип - при 750 това улеснява не само захвата на апарата и удвояването на броя възможни кадри (да не кажа утрояване), ами и вдига количеството кадри за секунда (за снимане на птици например...)
- D780 няма опция за втора карта-памет, което води до потенциален риск от срив на работата, за която ще се ползва ...
И по повод безогледалните - не бих си взел за сега такава машинка, не защото не са добри, а защото DSLR ми дава повече кеф при снимане - усещане, звука на затвора, кефа че си нацелил настройките за тоя кадър ... Да не споменавам дори в пъти по-високите цени за обективи с аналогични параметри за безогледалните системи...
Какво удоволствие от това да си фотограф ти дава безогледалката ??? С улесненията за фокус, настройки и т.н. практически всеки селски келеш със парички в джоба ще е равен на фотографа, който премисля композиция, бленда, скорост и ISO ... не е ли така ???
И чичо Х със големия черен (апарат де), дето се поти да не сбърка или да се забави прекалено много в настройки, ще е практически смачкан като конкуренция от лигльото У, дето с една модерна безогледалка веднага е видял как да изглежда снимката и вече е натиснал копчето...
Това за мен не е фотография - в смисъл безогледалните, и манията за това, че всичко ти се дава наготово, защото апарата мисли вместо теб... Има и днес хора, които все още снимат на лента и се кефят на макс, когато не са съсипали ония 36 фрейма, които имат на разположение - ето това са фотографи!
А за безогледалките - имам си идеален телефон в джоба със същите опции, и ако искат феновете - да си мерим кадрите (имаше такова видео, и тестваните в него не различиха кадрите от безогледалка и добър телефон!!! потърсете в тубата, ако не вярвате)
Та така - D750 в отлично състояние според мен е правилния избор - има добри обяви тук в базара, нека питащия си реши какво ще иска, и да се огледа, но с разум!
И аз искам да сменя моя D750 със D850 - ама няма да го ползвам на макс, така че си седя на гъ*а и си трайкам. Ако моя DSLR (не дай Боже) умре по някое време, и D850 е на нормална за бедния българин цена - ще си го купя... До тогава - гласувам за 750 с двете ръце!!!
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: nikvandoom   
Дата:   16-12-23 16:22

Искрено благодаря за изчерпателния отговор! Да, описаното е също една от причините, да клоня повече към DSLR. Когато си купувах моя фотоапарат, въпросът беше Д7500 или Д750. Тогава трябваше да извадя още 1000 лв за д750 и се спрях на по-новия Д7500. Мисля да се оглеждам за добри обяви за Д850.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: alex.d76   
Дата:   16-12-23 16:28

>Мисля да се оглеждам за добри обяви за Д850.

Няма как да има по-добри обяви за D850 в добро състояние - въпроса е как ще натежи баланса между двете страхотни камери - пак ще се повторя - D850 е великан във всяко отношение, но D750 му подглася подобаващо, ако няма толкова високи изисквания за скорост на кадъра и излишни мегапиксели !!!
Размера на raw-файла от D850 e в пъти по-огромен от този на 750, което си иска и сериозна машина за обработка - т.е. лаптопче за 1500лв ще умре само като види файловете на 850-ката ...
Това също трябва да се има предвид...



Публикацията е редактирана (16-12-23 16:31)
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: mmjm   
Дата:   16-12-23 16:40

Явно силно съм изостанал с информацията за възможностите на съвременните камери. Бихте ли ми препоръчали камера, която добавя въображаема реалност в кадъра, както и такава, която да кадрира и композира вместо теб.
Р.Р. Питането ми е за самостоятелна камера, не за вградените в смартфон.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: alex.d76   
Дата:   16-12-23 17:07

Да бе - всяка нова безогледалка на Сони и Фуджи го правят това !!! [cool]
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: mmjm   
Дата:   16-12-23 18:17

Какво правят, композират вместо теб, имат режим шедьовър? Пиша за композиция на кадъра, не за правилната му експонация, вярвам, че правите разлика м/у двете, въпреки че след написаното за „нацелване на настройките“ имам основание леко да се съмнявам в това. Пишете за снимащите на филм, моите адмирации за тях, но не разбирам защо, като любител на „истинската фотография“ без излишни глезотии не го правите Вие самия по възможност с руска телеметрична камера, че там фокусирането е предизвикателство, а и останалите настройки поради спецификата на съветското производство и контрол на качеството са въпрос на „нацелване“ в повечето случаи, а не на познания, както би трябвало да е.

Моето мнение е, че с каквото и да снимаш, нямаш ли око, както и познания и разбиране, какво точно правиш резултатът ще е плачевен, а чичото, за когото пишете в случай че познава техниката, с която работи, има нужните познания и опит в областта на изобразителните изкуства и отгоре му е даден нужния талант сам да твори ще се справи много по-добре и по-бързо с всяка ситуация, в която конкурент ще му е любител без усет за хармония и композиция, ако ще и с най-съвършенната техника снабдена с най-новия и усъвършенстван ИИ да снима.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: baron_barbaron   
Дата:   16-12-23 19:05

alex.d76 Рамера на файла е пропорционален на информацията която съдържа. Да файловете са големи, но първо че има възможност да снима не само на 45мп, но и на по-малко. Второ това с лаптопна също не е съвсем вярно. Всичко зависи от начина на работа.

Човека спомена, че иска да снима диви животни. Точно в тази област разликата между 750 и 850 не е 100 а е направо 10000000000... За останалото разликата наистина не е фрапираща, но за дивите животни, категорично д850 превъзхожда с много. (ако остане на ДСЛР).
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: ddantgwyn   
Дата:   16-12-23 20:30

mmjm написа:

> Пишете за снимащите на филм, моите адмирации за тях, но не
> разбирам защо, като любител на „истинската фотография“ без
> излишни глезотии не го правите Вие самия по възможност с руска
> телеметрична камера, че там фокусирането е предизвикателство,
> а и останалите настройки поради спецификата на съветското
> производство и контрол на качеството са въпрос на „нацелване“
> в повечето случаи, а не на познания, както би трябвало да е.

А вие снимате ли на филм със същата техника, която препоръчвате?

Малко странен въпрос задавате, та ме заинтригувахте.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: nikvandoom   
Дата:   17-12-23 01:46

Откъм лаптоп, работя на един Dell xps 7590, но мисля в някакъв момент да го заменя с нов Asus Zephyrus, тъй като видях, че са с много добри екрани. Явно паралелно ще търся д850, тамрон 150-600, тамрон 24-70. Ех, ако може коледните бонуси да са с една-две нули повече отзад.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: quazimodo   
Дата:   17-12-23 10:26

написа:

> А вие снимате ли на филм със същата
> техника, която препоръчвате?
>
> Малко странен въпрос задавате, та
> ме заинтригувахте.

Има достатъчно "култови" фотоапарати, които фокусират като руски телеметрици и еспонират също на око, но това не ги прави по-малко "култови" или по-евтини [smilie18][beer]

 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: Mogila   
Дата:   17-12-23 11:38

nikvandoom Dell xps 7590 си има много добър екран.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: mmjm   
Дата:   17-12-23 11:40

ddantgwyn, Вече не, аз съм прост щракач-любител, а не „истински фотограф" творящ „истинска фотография без излишни глезотии". Не съм и привърженик на „нацелването" било на фокуса, било на експонацията, а очите ми вече отслабнаха много, което ми пречи при задам правилната експонация използвайки пълни ръчни настройки, с ръчния фокус все още се справям, макар и той вече да е доста голямо предизвикателство за мен.

Доста оспамих темата и моля авторът да ме извини. Спирам дотук.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: ddantgwyn   
Дата:   17-12-23 15:49

написа:

> ddantgwyn, Вече не, аз съм прост щракач-любител, а не „истински
> фотограф" творящ „истинска фотография без излишни глезотии".
> Не съм и привърженик на „нацелването" било на фокуса, било
> на експонацията, а очите ми вече отслабнаха много, което ми
> пречи при задам правилната експонация използвайки пълни ръчни
> настройки, с ръчния фокус все още се справям, макар и той вече
> да е доста голямо предизвикателство за мен.

Благодаря.

> Доста оспамих темата и моля авторът да ме извини. Спирам дотук.

И аз също.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: alex.d76   
Дата:   17-12-23 20:39

Без да искам да наливам масло в огуня на спора DSLR срещу безогледалки много видеа има вече в тубата, които ясно показват, че разлика в качеството на снимката НЯМА !!!
Днес даже гледах сравнение между Nikon D3x и Nikon Z9 ...[smilie7]
За пореден път от едно друго видео - D750 vs Z6II - пак никаква осезаема разлика! Единствено че новата технология дава доста улеснения и е по-бърза откъм фокус и обработка (т.е. буфер и запис) ...
Та все пак - ако не му е важно на човека да има мигновен фокус (а за птиченца тва е важно) и безпроблемен запис на до 30-50 кадъра RAW - както се видя, дъртака D3x и по-модерния D750 са си абсолютно валидни и на цена от 1/4 и по-малко от новите шитни ... чиито обективи са пък доста над тия на дъртаците (мин х2 за едно и също...)
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: mmjm   
Дата:   17-12-23 22:37

Не наливаш масло в огъня. Разлика в картинката има, ако се сравняват по-новите с по-старите сензори, т.е. безогледален и ДСЛР от един и същ клас с един и същ сензор теоретично би трябвало да имат еднаква картинка. Въпреки това, според мен не бива да се пренебрегват и отричат плюсовете, които изброи в безогледалните камери. Пак според мен ДСЛР-ите са по-удобни за снимане на птици и въобще при използване на телеобективи заради ергономията, безогледалките от друга страна са по-добрия избор за улична фотография, а също и за служебните цели, които спомена авторът на темата. Въобще въпросът му за избор на техника няма еднозначен и 100% правилен отговор.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: baron_barbaron   
Дата:   17-12-23 23:22

"Днес даже гледах сравнение между Nikon D3x и Nikon Z9 ...[smilie7]" ама те освен надписа никон нямат нищо общо :)

"а пореден път от едно друго видео - D750 vs Z6II - пак никаква осезаема разлика!" там е и логично да няма фрапираща разлика, все пак единия е пряк наследник на другия. И аз лично смятам Z6 за експеримент, така че ако искаш го брой ако искаш недей, но там кой знае колко голяма разлика няма да има. Най съществената е в автофокуса, който при Z6II не е чак толкова добър.

За снимане на диви животни и птици е много важно апарата да фокусира бързо, да може да снима наистина тихо, да е удобен, буфера също е предимство... Та по тези показатели Д750-то пасва само на удобен. За това и казах, че ако ще е ДСЛР Д850 е недостижим... Аз също предпочитам ДСЛР-рите, но Z8 и Z9 да речем, превъзхождат и Д850 с доста. Особено с последните ъпдейти, може би превъзхождат всичко като цяло. Пак зависи от лични предпочитания и нужди.


Та сравненията в ютуб, колкото са информативни, толкова са и подвеждащи.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: Satsan   
Дата:   18-12-23 00:05

Гледам започват мюнхаузенски приказки....
Z9 не трябва да се сравнява с никой предшественик. КАквито и видеа да има в тубата ...не важат. Това е ниво, недостижимо за другите. Снимане на 30 кадъра/сек, 8К видео с 60 фр и буфер 1000 кадъра RAW си е мечтата на всеки фотограф и видеограф.
Па вие си сравнявайте кадри от миналия век с днешните. То няма разлика...освен, ако не решиш да ги разтегнеш на голям размер (не на екран на лаптоп, дори не на ТВ 75"). Ама кой ти гледа големи размери.
А който ги гледа знае - пикселирането е видно и грозно.



Публикацията е редактирана (18-12-23 00:07)
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: mmjm   
Дата:   18-12-23 00:09

„Пак зависи от лични предпочитания и нужди." Бих добавил и бюджет, като под бюджет разбирам не само цената за тялото, а и на обективите.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: Satsan   
Дата:   18-12-23 00:47

За жалост това е истината. Ако парите не са фактор...всеки знае какво да избере. А когато парите са ограничени изборът е труден. И водещото остава употребяваната техника техника. И започват компромисите...
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: Mogila   
Дата:   18-12-23 10:29

Satsan нито една от тези характеристики не ми е мечта. Изобщо не ме вълнуват.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: mmjm   
Дата:   18-12-23 14:07

„Satsan нито една от тези характеристики не ми е мечта. Изобщо не ме вълнуват." Не бъди толкова категоричен. С възрастта отслабва зрението, стабилността в ръцете, издържливостта, търпението и вътрешната съпротива с/у тези параметри и екстри постепенно се трансформира в мечта, след това в необходимост.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: Mogila   
Дата:   18-12-23 14:17

Как ще ми помогне 8к видео или 1000 снимки буфер? Или пък 30 кадъра в секунда [smilie18]
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: mmjm   
Дата:   18-12-23 14:27

Повечето кадри в секунда са следствие на по-бързия процесор, по-бързия автофокус и по-високите скорости на затвора, а всичко това определено помага при лошо зрение и нестабилни ръце.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: georgioiv   
Дата:   18-12-23 14:36

Въобще не се замисляй, остави си кропката, щом ти е вършила работа до тук, и я допълни с едно фулфрейм безогледално тяло на Никон. Който и модел да избереш, всичките са им чудесни. Глупостите от рода, че кадрите от безогледалка и телефон били еднакви, просто ги пропусни, това явно са хора, които са виждали хубав фулфрейм безогледален апарат с качествени обективи само на снимка. [smilie5] А да инвестираш в морално остаряла, макар и качествена техника ми се вижда леко нелогично [smilie3]
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: Kalimas   
Дата:   19-12-23 09:04

С условието, че съм канонаджия [smile] Нито една от двете марки (Никон и Канон) не е предвидила производството на нови обективи за огледални в следващите 4-5г. Това означава, че оставаш с наличното и няма да може да ползваш новите Z обективи, ако си харесаш някой от тях.

Между другото, не разбрах какво точно те ограничава?
Как си ги гледал картинките - 100% на 8к монитор, 200% зум или разпечатани на 8x10... 30x40?
Преди години много хора снимаха професионално с D7500 без проблеми от спорт, портрети та и астро.
Ако е за астро, аз бих доинвестирал инвестирал първо в един тракер и нещо от сорта на 70-200мм ф2,8 или 300мм ф4, после да му миля.
Ако е за животни - новите тела са ти плюс, както казаха, фокуси, буфери и т.н., а пък и за новия 180-600 на никон се чуват основно добри неща.

 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: nikvandoom   
Дата:   19-12-23 18:21

Снимките съм ги сравнявал на един и същи монитор - обикновен Full HD с IPS матрица. Сравних няколко еднакви кадъра, направени с D7500 и D850. Разликата в качеството беше видима, дори без да зуумваш. При Zoom още повече личеше.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: VladHD   
Дата:   19-12-23 18:41

Не те знам какво сравняваш. 850 е 45 мегапиксела, 7500 е 20. Оразмерени ли са снимките? Обективите еквивалентни ли са(35мм за DX-a и 50мм за FX-a, например)?
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: quazimodo   
Дата:   19-12-23 18:49

написа:

> Не те знам какво сравняваш. 850 е 45
> мегапиксела, 7500 е 20. Оразмерени ли
> са снимките? Обективите
> еквивалентни ли са(35мм за DX-a и 50мм
> за FX-a, например)?

Е то дори да са подходящи по милиметри, ако единият е 35/1.8 а другият е 50/1.4 ама Сигма Арт... [smilie18][beer]
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: alex.d76   
Дата:   19-12-23 19:53

Satsan написа:

> Гледам започват мюнхаузенски
> приказки....
> Z9 не трябва да се сравнява с никой
> предшественик. КАквито и видеа да
> има в тубата ...не важат. Това е
> ниво, недостижимо за другите.
> Снимане на 30 кадъра/сек, 8К видео с
> 60 фр и буфер 1000 кадъра RAW си е
> мечтата на всеки фотограф и
> видеограф.

Напротив - според мен е полезно да се сравняват нещата, за да може човек да прецени до колко новото е по-добро от по-старото!
И това е естествения начин на мислене на разумния човек - ако зачеркнеш с лека ръка всичко преди един нов продукт - как ще знаеш с какво е по-добър, и най-важното - ДАЛИ ???
Тоталното отричане на всичко преди някакъв недоказал се нов продукт е ефекта точно на слепия техно-потребител - без да се обижда никой, моля !
Така че хайде нека не слагаме такива крайни постулати, и да дадем шанс на автора наистина сам да си прецени какво да избере!
Тяло за 12 хиляди (Z9) надали ще му е първия избор, еле па и обектив за 4 хиляди (новия Z 180-600), така че нека бъдем реалисти, а ??? [beer]

 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: nikvandoom   
Дата:   19-12-23 23:28

За държавен служител фотоапарат за 12к не е опция :D. Благодаря за всички мнения, надявам се, че се е получила ползотворна дискусия. Ще проучвам, тествам, ще се оглеждам и ще ъпгредйвам.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: free_will   
Дата:   20-12-23 00:50

Казват ,че безогледалните били с повече екстри и имали въртящ екран , ами това не е точно така , снимам с канон 60д и той си има въртящ екран , а екстрите си зависят от софтуерното и хардуерното осигуряване на камерата и не зависи дали е огледален или безогледален . Можело да се гледа на безогледалните през екрана и в реално време да виждаш как ще стане снимката , ами това може и на дслр - а да го правиш , пускаш му лайф вю и е същото , като се вдигне огледалото . Това което ги различава е ,че безогледалния е по малък заради липсата на огледало , по - лек , поради същото , повече щраквания може да прави за секунда ( брой кадри) пак заради същото . Друг плюс на безогледалните е малко по компактните обективи , заради намаления заден фокус . Предимствата за мен на дслр-а , заради което не бих се отказал от него е преди всичко наистина реалния поглед на композицията си , тоест това което виждаш е 1:1 . После дали ще стане нещо подобно на снимката е друг въпрос , но в окото ти е реализиран проекта и това дава неуписуема наслада за мен . Другото което би ми липсвало е усещането от щракването на огледалото в самото тяло , това нежно почукване и предаването му по пръстите - просто не мога да се откажа от това нещо . И друго предимство на дслр- а е възможността за отделна фокусна система , не включваща матрицата , което заедно с липсата на екран във визьора го прави много по щадящ енергията в батерията . За пример , ако държиш един безогледален и дебнеш примерно някакво животно , той ще стопи батерията си за час - два да кажем , дслр-а може да отиде на такъв режим и няколко дни .
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: alex.d76   
Дата:   20-12-23 06:44

free_will написа:

> Казват ,че безогледалните били с
> повече екстри и имали въртящ екран
> , ами това не е точно така ....

Сега очаквай да те сравнят със земята, да те обявят за нелогичен бунтар, защото безогледалките са от друга вселена, и да ти обяснят, че нищо не разбираш, защото си се кефиш на якия DSLR който е технология от миналия век ... Макар че 99% от обвиняващите карат колите си, които са технология от повече от век...
Но от мен - наздраве [beer]
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: Boce   
Дата:   20-12-23 08:16


free_will написа:

> Казват ,че безогледалните били с
> повече екстри и имали въртящ екран
> , ами това не е точно така .... Сега чакам и теб и другият човек и мен да ни разпънат на кръст ,щото "Безогледалката е Бест оф Дъ Бест"и технологията на ДСЛР е от миналият век и видиш ли ти как ние седим в 20 век ! МИ да драги "безогледалковци" да в миналият век сме но знаем точно за какво ни служат "Огледално рефлексните" не само ДСЛР ! За какво да купя "безогледалка" за да бъда "Политически коректен"??? За някакво химерично качество на изображението да пълня гушата на вносителите ,или за пореден път да сменям обективи събирани с години за кефа на някой "Бест ОФ Дъ Бест" ! Оставете човека да си прецени,в крайна сметка той ще реши въпреки всичките НИ напъни ! Аз съм твърдо за ДСЛР! Гледам че не съм сам [beer] [beer] [beer]
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: Kalimas   
Дата:   20-12-23 09:28

free_will, на 60D визьора не показваше ли 94-96% от кадъра? На безогледалните за EVF DOF-а и експозицията може да се изключат и да не ги показва. Има други улесняващи гъдели. Но да, няма как да имат повече батерия от апарат с по-стари процесори, по-бавни скорости на трансфер, един екран по-малко и др.

На мен примерно още си ми липсва опцията да си контролирам блендата, фокуса и да имам дистанция в обектива, без да се налага да пипам тялото (вкл. на изключено). Но това го няма и при DSLR. Тук таме някой обектив да го предлага.

И DSLR и безогледалките имат предимства едни пред други.

За мен, показателното е това, че и Канон и Никон, започват да спират резервните части за старите обективи и камери и не прогнозират нови обективи за системата. Ще отнеме време (поне 10-15г, ако включим и китайските заместители), но реално производителите са започнали дългия процес по спиране на ДСЛР. Може след 4-5г. да пуснат нещо ново но това си е 50/50.

Аз лично виждам бъдещето на "големите апарати" като безогледални с глобален сензор или нещо конкурентно и лентово снимане. Лентата ще си седи, там нещата са си основно механика и химия, а тя винаги може да се посмаже, позамени (стругари, 3Д принтери) и т.н. Ама ако пр. на едно 5Д ти гръмне някоя платчица и няма резервна, чао.

 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: Satsan   
Дата:   20-12-23 13:18

Поради навлизането във фантасмагориите за сравняванен на несравними тела се изказах - "мюнхаузенски приказки".
Иначе, заради финансовата рамка си казах мнението, че Д 780 е добър избор. Още повече от утвърден колега от форума. Който иска може да погледне (по-рано в темата). Не създавайте нови препирни.
Сравняването е полезно, когато има смисъл от него.
Както например последните постове Д60. За едни е прекрасен, но за тази тема не е. Кроп сензор (хубав си е), остарял софтуер (хубав си е, но има по-нови за тези пари) и други пинизи дето не разбирам. За посочената сума има много голям избор. Да се придържаме към рамката, за да сме си полезни (ако може)
За да сте "в час" прочетете първия пост, моля!
П.С. Колегата снима с Никон Д7500 (прекрасен). Предложеният Д 780 вече е продаден.



Публикацията е редактирана (20-12-23 13:48)
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: baron_barbaron   
Дата:   20-12-23 14:28

Ами именно че автора на темата не е посочвал финансова рамка. А директо пита за Д850. Та защо някой друг ще му я поставя ? Ако имаш Д750, Д780 и Д850 кой ще избереш за ходене в гората ?
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: demiman   
Дата:   20-12-23 14:55

С най-тежкия [smilie3]
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: alex.d76   
Дата:   20-12-23 19:54

Абе хора ... не хубаво си мерим техниката и си се хапем, ама защо никой не се сети като рекламира некви безогледалки Никонски, да каже на питащия аджеба за какво става на вАпрос като се опре до картите памет???
Защо никой не казва, че бърза и надеждна SDXC карта (примерно SanDisk Extreme PRO SDXC 128GB UHS-I U3) е 55лв, а необходимите за безогледалката карти (например Sony XQD 64GB) е ужасяващите 429лв ?!?!?!? [smilie10]
Аз ако исках да си взема например Z6 - това ще е първото, което ще ме спре - е*ал съм ви фокусни системи и т.н. глезотии, които моя DSLR с две карти за по 60лв изпълнява с достатъчно за мен качество!!!!

@Boce - определено не си сам, не всички са се побъркали по "мека яката безогледална технология" - както писах и по-напред, има хора, дето си снимат и на филм... Хвала на тях !!!

@Satsan - не визирах израза "мюнхаузенски приказки", а израза "Z9 не трябва да се сравнява с никой предшественик" - което пак казвам - изобщо не е така поради посочените съвсем малко по-горе причини !!!
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: vgramatikov   
Дата:   20-12-23 19:57

Мурърлесс в сравнение с ДСЛР няма сравнение от преди 4-5 години. Не знам защо още има такива теми.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: baron_barbaron   
Дата:   20-12-23 20:10

alex.d76 A не допускаш ли, че автора на темата си ги е предвидил тези неща ? Твоята гледна точка може да е такава, други имат други приоритети.
Не си играйте с чужди бюджети [smilie5]

Преди половин година си купих Делкин дивайс CFexpress type b 128-ца за под 300лв. Не само сони правят карти.

И да въпреки че на мен много си ми харесват Д810 и Д850, не мога да отрека че Z9 отвява всичко споменато нагоре.

Човека си каза съвсем правилно, ще пробва и двете неща и ще си реши, на база свои си впечатления.


vgramatikov носталгията си ни гони [smilie5]
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: Satsan   
Дата:   20-12-23 20:32

Никой не отрича ДСЛР-ите. Тачим си ги. Z9 си е Z9. Нищо повече.
И последно извън темата:
Не сме дорасли за Z9. Нямаме такива монитори, за да разберем какво може Z9. (не всички)
Видео 8К над 2 часа непрекъснат запис на голяма матрица.
Който разбира знае какво означава това. Само толкова и спирам.
Успехй на автора на темата!
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: vgramatikov   
Дата:   20-12-23 20:37

ДСЛР–ите са в миналото. Отдавна.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: Boce   
Дата:   20-12-23 21:18

""Автор: vgramatikov
Дата: 20-12-23 20:37

ДСЛР–ите са в миналото. Отдавна. "" Страшна тъпотия си написал.Това че ТИ си некадърен да се справиш с ДСЛР и Огледално рефлексните ,не те прави "КАПА
ЦИТЕТ" по тяхното отрицание !!



Публикацията е редактирана (20-12-23 21:48)
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: galinvayov   
Дата:   20-12-23 22:08

Не е редно така да се генерализира. Това че има по-нова технология, не прави старата по-лоша.
Аз пък знам за безогледални които в някои отношения са по-зле от дърти огледални. И какво от това?
В края на краищата се търси баланс между нужди на фотографа, възможности на апарата и цена както на тялото, така и на завършената система.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: alex.d76   
Дата:   20-12-23 22:18

baron_barbaron написа:

> alex.d76 A не допускаш ли, че автора
> на темата си ги е предвидил тези
> неща ? Твоята гледна точка може да
> е такава, други имат други
> приоритети.
> Не си играйте с чужди бюджети [smilie5]
>
>
> Преди половин година си купих
> Делкин дивайс CFexpress type b 128-ца за под
> 300лв. Не само сони правят карти.

Еми мисля че не е ... защото карта памет за 400лв си е еба*и инвестицията, и трябва да се смята към комплекта !!! А защо мисля че не е сметнал - никъде до сега в темата не се спомена този разход !!!

@vgramatikov - "Мурърлесс" (цитирам буквално правописа) в сравнение с ДСЛР няма сравнение от преди 4-5 години. Не знам защо още има такива теми."
Еми отговора е явно защото не снимаш с добър DSLR, повече какво да обяснявам, а и не само аз ...

@ Satsan - най-сетне каза нещо вярно!!! [beer]

А Boce за пореден път ме кефи с разбирането си !!! [beer]

И новия защитник на тезата за дъртаците - galinvayov - много премерено изказване, подкрепям на 100000000% !!! [beer]

 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: Satsan   
Дата:   20-12-23 23:30

Голяма дискусия става. Ненужна, ама интересна.
Темата трябваше да е къде да отида "от Никон Д 7500 - към Никон Д 850 или друго"?
Авторът си има много добра кропка. Търси надграждане, а не смяна на системата. Та затова някой отговори са извън темата и неподходящи. Всеки добър фулфрейм е надграждане. Колко обаче ще се усети е друг въпрос.
Минаването от една система ДСЛР на друга безогледална не е неусетно. Свикването иска време, нови обективи, разни дразнещи глезотии и т.н. Та много правилно авторът се е насочил към Никон 850 и подобни. Обективи колкото искаш за Никон (и никонски, и Сигми и Тамрони и китайски) на добри цени и светли 1.8-2.8. И лесно се изгражда нова система от по-висок клас. Ако премине на Сони или друга марка...доста време ще му трябва да изгради система с обективи. Личен горчив опит. Затова правилно се е насочил към ФФ Никон ДСЛР. А всички спорове са за поддържане на общуването тук. И без това смислените теми са "кът".
Поздрави![beer]
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: Nikoneff   
Дата:   21-12-23 01:46

"Купуването на скъп фотоапарат не те прави добър фотограф. Прави те собственик на скъп фотоапарат."
(цитатът не е мой)

 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: vgramatikov   
Дата:   21-12-23 07:26

Кое не разбирате - ДСЛР-ите са в миналото. Никой не произвежда нови ДСЛР-и и нови обективи за ДСЛР-и освен Пентакс може би.

ДСЛР-ите са в миналото и това е факт. Не мое твърдение.

Разбира се ,че по-новта технология е по-добра.

Някой беше казал, че съм бил некадърен :) Аз съм снимал с ДСЛР–и от 2008-ма. Сега някой ако ме накара да се върна на ДСЛР няма как да стане.

ДСЛР-а няма нито едно реално предимство пред безогледалките вече.

Реалните причини на един автор да снима с ДСЛР могат да са 3.

1. Липса на финансов ресурс да премине на безогледални системи.

2. Липса на желание да се научи да снима с безогледални системи.

3. Някакво ретро, романтично влечение към старите неща с които е свикнал.

Друга логична причина не виждам.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: Boce   
Дата:   21-12-23 08:18

Майко колко заблуден народ ,аз снимам с газена тенекия от 1977 година !1 Снимал съм с копирапарат даже ,снимал съм с кутия за обувки,!! Първият огледално рефлексен съм пипнал 1980 година !И тази монументална фантазия няма да я приема ""
ДСЛР-а няма нито едно реално предимство пред безогледалките вече.

Реалните причини на един автор да снима с ДСЛР могат да са 3.

1. Липса на финансов ресурс да премине на безогледални системи.

2. Липса на желание да се научи да снима с безогледални системи.

3. Някакво ретро, романтично влечение към старите неща с които е свикнал.

Друга логична причина не виждам."""
Продъжавай да обясняваш на хора дето са карали "Лотус Севън" или "Порше 911"колко е хубава "Теслата" и колко е модерна и колко е икономична как върви !! И как пазиш планетата с нея и за да идеш до Германия ти трябват 3 дни щото пазиш природата ! И умело ще премълчиш колко Тесли са изгоряли и дефектирали и какво правим като пукне батерията ,инак сме модерни !! Е на това му се казва "Политически коректен неолиберализъм" И не става въпрос за пари а за можене и не си прочел че съм погребал 2 безогледалки и никаква романтика не е да се довериш на нещо изпитано и 100% работещо и за което си събрал доста качествени обективи !! И я ми кажи що "Сватбарите " влачат по 2 фотоапарата инак сме модерни ма си носим старият Канок Никон и т.н. Пак казвам човека пуснал темата си решава , инак може да застреляш и с кремаклийка освен с калашник ефекта е еднакъв !![smilie18]
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: vgramatikov   
Дата:   21-12-23 08:24

Не разбрах какво имаш в предвид. Половината ти пост е пожелателен а не някакъв отговор. Продължавай да снимаш с кутия от обувки.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: georgioiv   
Дата:   21-12-23 08:54

От сватбар до сватбар има разлика [smile] Какво е общото между 911, Лотус, Тесла и ДСЛР знаят само Босе и няколко съветски учени [smilie5]
ДСЛР е в миналото, както филма, както сребърните плочи. Няма да изчезне, но е минало. Факт. Животът продължава, колкото и да ни се иска да останем млади, красиви и с ДСЛР, то няма как да стане И аз имам един куп ДСЛР и то висок клас - 1Ds и 1Dx, и си снимам с тях с удоволствие, но имам и последния писък безогледалки, според настроението използвам, защото явно не съм сватбар [smilie25]



Публикацията е редактирана (21-12-23 08:57)
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: Kalimas   
Дата:   21-12-23 08:57

Те сватбарите си влачеха по два апарата, по възможност с по две карти, още като като нексовете беха основните безогледалки [smilie5] Те си влачеха по два апарата и при лентовите... то сватбар с един апарат си е риск [smilie5]

Интересно ми е да чуя, освен батериите кое точно е голямото предимство на ДСЛР пред безогледалка?
- механичен затвор и щракане - налични
- да си урежеш новия софтуер да снима като на ДСЛР - налично
- да си настроиш EVF да мяза на OVF - налично
- да ползваш над 90% от старите обективи с преходник - налично
- да снима на студено - фабрично ги дават на едни и същи температури.

- това което виждам, за да останеш е да имаш много допълнителни неща обвързани с ДСЛР тялото и там да ти трябва допълнителна инвестиция.

Интересно е какво точно е станало, та си потрошил 2 безогледалки и какви. Аз знам и за потрошени DSLR-и, ама за някой стари модели оригинални части вече няма, само някой китайчета. Аз такъв ремонт, бих направил с идеята да имам нещо, докато не го сменя.

Не са лоши ДСЛР и не ги мразим, но скоро корпорациите ще ги резнат от ремонт, поддръжка и гаранции. Видно е че допродават бройки. Ако не сменяш тяло на всеки 3-4г. е по-логично да минеш на новия вариант.

А лотуса и поршето са си коли, ама една част да ти се прецака и си на стругар или ретро оригинал и ще дадеш колкото за една нова кола. Та и ДСЛР бавно са тръгнали натам.

Освен това започват да се появяват обективи, дето са само за новите байонети, ако мислиш да ги отпише, ОК.

За мен дори човека не е за смяна на Д7500, ако е здрав, ако не правиш големи принтове, не ти трябват тия мегапискели и т.н. Има много какво да се изстиска от него. При правилна екпозиция или клин, с малко доработка се достигат цветоветe, някой друг филтър пред обектива и много други неща.

На голям монитор, на 100 - 200% едно до друго, винаги ще има разлика, но ще я ползваш ли в реалния живот или не?



Публикацията е редактирана (21-12-23 09:16)
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: Mogila   
Дата:   21-12-23 09:00

Единственото предимство на ДСЛР е цената на старо и това е доста добро предимство.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: vgramatikov   
Дата:   21-12-23 09:09

Mogila 10/10
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: demiman   
Дата:   21-12-23 09:38

alex.d76
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: nikvandoom   
Дата:   21-12-23 09:49

Виждам, че дискусията е достигнала нови висоти, само не се карайте :D

Не съм посочвал бюджет, тъй като не съм казал, че още утре купувам нов фотоапарат. В случай, че се спра на нещо по-скъпо като D850, ще почакам малко и в някакъв момент ще го закупя. Ако D850 е по-добър от D780, а явно това е така, няма нужда да се правят компромиси - ще почакам известно време, ще събера и ще взема по-доброто. Нямам чак такива мераци за Z9. А и вече на няколко пъти се посочи, че едва ли бих подхванал да сменявам цялата система. Имам обективи, които ще работят на Full Frame.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: alex.d76   
Дата:   21-12-23 17:23

demiman

 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: Kalimas   
Дата:   21-12-23 18:53

Аз нали не съм никонаджия, та да питам - те тез карти не се ли ползваха и от д850 и други никонски дслр? Сиреч, не са само при безогледалките им нали?[smilie21] [smilie25]



Публикацията е редактирана (21-12-23 18:59)
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: Boce   
Дата:   21-12-23 21:05

Гледам и не вярвам на ушите си 2/3 от пишещите са от "Партията за ограничено мислене в рамките на коректното" Един дето обясняваше че ДСЛР е лека му пръст ,видях че водил или води пленер как да снимаме птици (в което няма нищо лошо) но има и раздел в пленера """
WILDLIFE фотография - лекция с Веселин Граматиков
Фотосинтезис Варна | 21 Ноември 2016 от 18:30 до 20:30 ч.
21 ноември (понеделник), 18.30 ч.
ФотоСинтезис
Варна, бул. "Княз Борис I" 64
Ще говорим за подготовката и избора на техника и аксесоари и Веселин ще сподели своя опит с Nikon D500 и обективи NIKKOR. """" И какво излиза спонсориран от ??? То се вижда и след като се е захванал с фотография 2008 година! Аре нема нужда !Има и още един .............."""- да си урежеш новия софтуер да снима като на ДСЛР "" и този ""Какво е общото между 911, Лотус, Тесла и ДСЛР знаят само Босе и няколко съветски учени [smilie5]
ДСЛР е в миналото, както филма, както сребърните плочи"" Жестока работа направо полет на мисълта !!??? "Господа" ВИЕ разбирате ли какви фантастични тъпотии пишете???? Особенно"" ДСЛР е в миналото, както филма, както сребърните плочи "" ??? Що тогава тъпите Англичани,Поляци,Немци ,Кодак , Фуджи поддържат "мокрият процес" и продават консумативи ,филми и хартии и какво ли не!! Или не не можете да работите с "мокрият" или ви е скъпо !! На мен не ми е скъпо и мога "Мокрият " !! Към пусналият темата "Сори ма ми вдигат кръвното "политически коректните" ! Пак казвам избирай сам не слушай никой ,и не чети БГ форумите.ТОЧКА



Публикацията е редактирана (21-12-23 21:07)
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: ZENON   
Дата:   21-12-23 21:18

@nikvandoom
Колега, заключи тази тема докато е време, защото някои хора започват да истерясват и тук ще стане мазало.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: alex.d76   
Дата:   21-12-23 22:44

@Boce - не се мори - файда няма - тука полюсите за безогледални не са ужасяващи, основно заради мега-неразбиране на основни неща по отношение на техниката, но аз се отказах да просветлявам заслепените...
За последно пускам нещо, което разумните хора биха видели и оценили - а маниаците ако искат - да се абонират за закупуване на Хъбъл след свалянето му от служба !!!
https://www.youtube.com/watch?v=-6OnmSolofI


Надявам се да сте го видели и чули, защото човека каза нещо важно - нейде след 7-ма мин беше - а именно "аматьорите фотографи си продават DSLR оборудването защото минават на безогледалки" ...
Да коментирам ли повече ???

 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: Satsan   
Дата:   21-12-23 23:07

Никой не си продава ДСЛР-ите. Просто не снимаме с тях или снимаме рядко за тонус. То е същото, като да си пазя мобифона (пазя го), ама не го ползвам. Така правят хората, които нямат нужда от пари, а надграждат с новите технологии. Телефонът ми снима 8К с 24 фр, ама не може да замести фулфрейма професионално.
За фейсбук става, ама сериозните неща не са във фейса.
Та, стига с този избор. Колегата вече е наясно и го е направил.
А този спор "ДСЛР - безогледални" започна преди да си купим първите А7 и още не е приключил. Тогава беше "има ли смисъл да се минава на безогледални", а сега е "има ли смисъл да се маха ДСЛР-ите". Не пораснахте ли?
Всеки си избира според нуждите и според джоба. Ако избере според съвети от форумите...жалко!



Публикацията е редактирана (21-12-23 23:08)
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: georgioiv   
Дата:   21-12-23 23:12

Boce, пий ги тия хапчета, не истерясвай [smilie5]
Има ли нови модели ДСЛР - няма.
Факт ли е това - факт.

Аз като съм снимал на ДСЛР от първите, ти още си си бъркал в носа докато си снимал на последните филмови и само си си мечтал...[smilie5]

Колекционери винаги ще има, те и лампови усилватели купуват и касетни декове, и плочи слушат и на филм снимат, но е Е К З О Т И К А.

100 % съгласен с Mogila, и смятам да се възползвам още.. [smilie21]
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: Yog   
Дата:   21-12-23 23:35

Хората, които виждат връзката между предпочитан вид фотоапарат и "политически коректния неолиберализъм" са непобедими!
[smilie5] [smilie5] [smilie5]
А за Теслàта като кола, мога да ти разкажа следната история - един познат преди 2-3 години си купи чистак-бърсак нова модел S, защото... го кефи! Представяш ли си каква причина! Формата го кефи, луксозния интериор го кефи - абе, всичко! Никога в живота си не съм чувал да говори за екология и не мисля, че му дреме особено. И пари от бензин не пести, защото другата му кола е гигантски джип Мерцедес, дето харчи като за последно. И никога няма да повярваш как ходи до Германия!... Със самолет. Без лоукостове, бизнес класа. Що ти го казвам? За да се опиташ да осъзнаеш, че най-различни хора си купуват Теслà (и не само), по най различни причини. И се кефят едновременно на класическо Порше 911 и електричката, представяш ли си! Само в твоята глава положението е или/или. Който купува Тесла е идиот, който не знае ИСТИНАТА, която ти си прозрял! Не, бе, човече. Хората всичко знаят, даже по-добре от теб. Просто имат пари, купуват си каквото им кефне и не играят роли във филма, в който ти си се вкарал.[smilie25]
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: Zlatkoo   
Дата:   22-12-23 09:39

От скоро съм във форума, и не ви познавам особено. Мисля си, че Босе-то се опитва да извади от филма тези дето купува всичко защото е най новото и модерното, и с лека ръка отхвърлят старото. Обаче се е изказал малко крайно.
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: georgioiv   
Дата:   22-12-23 09:44

написа:

> От скоро съм във форума, и не ви
> познавам особено. Мисля си, че
> Босе-то се опитва да извади от
> филма тези дето купува всичко
> защото е най новото и модерното, и
> с лека ръка отхвърлят старото.
> Обаче се е изказал малко крайно.

Затова и го провокираме, защото пише като талибан... [smilie5]

Иначе всички тук обичаме и филмовата фотография, и ДСЛР, и всичко свързано с фотографията.. [shtrak] [beer]
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: Synthy   
Дата:   22-12-23 11:30

georgioiv написа:

> написа:
>
> > От скоро съм във форума, и не ви
> > познавам особено. Мисля си, че
> > Босе-то се опитва да извади от
> > филма тези дето купува всичко
> > защото е най новото и модерното, и
> > с лека ръка отхвърлят старото.
> > Обаче се е изказал малко крайно.
>
> Затова и го провокираме, защото
> пише като талибан... [smilie5]
>
> Иначе всички тук обичаме и
> филмовата фотография, и ДСЛР, и
> всичко свързано с фотографията..
> [shtrak] [beer]

Не е верно. Аз я мразя [smilie18] [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (22-12-23 11:31)
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: quazimodo   
Дата:   22-12-23 13:26

Synthy написа:

> ...Не е верно. Аз я мразя [smilie18] [smilie18]
> [smilie18] ...

И от кога върлуват такива страсти у вас[smilie18] [beer]

 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: georgioiv   
Дата:   22-12-23 14:01

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: Synthy   
Дата:   22-12-23 14:21

По коледа ставали чудеса [smilie18]
Не може всички да обичат, трябва някой и да мрази. Ако няма омраза, как ще познаем любовта?! [smilie18]
 Re: Ъпгрейд към Full Frame DSLR или Mirrorless
Автор: nikvandoom   
Дата:   22-12-23 16:18

Виждам, че нещата ескалират. Искрено благодаря на всички. Закриваме темата.
 

 Авторът е затворил собствената си тема.