Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11     всички  напред  последна
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Synthy   
Дата:   08-01-24 14:38

Аз пък научих много неща от тази тема. Благодаря, добри хора!
Сдобих се с 3 камъка за точене (по-горе бяха пуснати няколко клипчета в тубата, един готвач показваше и класираше различни начини за точене) - грапавости съответно 400/100, 3000 и 6000. Благодарение на тях ножовете ми си възстановиха остротата. Този с грапавост 6000 (какви мерни единици са?) доста бързо ще замине - или аз нещо не правя както трябва, или е прекалено фин и бързо се износва.
Оказа се, че никак не е трудно да си наточиш домашният нож на шкафа ако внимаваш в това, което правиш и вникнеш в същината на процеса.

Личен извод: камъни за точене от железарията (дори скъпи, по 20-30лв) вършат горе-долу работа, но много бързо унищожават ножовете.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Kalimas   
Дата:   08-01-24 17:02

Synthy
>Този с грапавост 6000 (какви мерни единици са?)

Всичко зависи от стандарта, но май беше нещо от сорта, на колко реда частици (в микрони)могат да се съберат в един инч.

Аз си полвам едно обикновенно точило (като шиш дето са), камък 2000/4000, равен мрамор и кожа. Ама за кухненските си карам само на точилото. До сега не съм имал проблеми с месо и т.н., там си има и цака къде да решеш.
За зеленчуците от години имам два керамични.


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   08-01-24 18:45

Определението за grit size е колко частици едновременно могат да минат през отвор с площ 1 кв. инч. Има американска система за обозначение CAMI и европейска FEPA.


https://abrasives-south.com/wp-content/uploads/2017/06/abrasive-grading-system-768x1324.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   08-01-24 19:43

Synthy, 20-30 лева не е скъпо за камък за точене, а е ефтино. Лошо качество. Хубави камъни, които и повече издържат са от 30-40 евро нагоре, а има и по над 200.

Евтините камъни се изхабяват супер бързо, но не само заради кофти качество, а и заради неправилна употреба.
Човек трябва да знае първо какъв камък има. Има такива, които се ползват сухи, такива които само леко се мокрят и веднага може да се ползват, но много от тях пък трябва да се накиснат преди това.
Другото важно е да не се ползва натик при точенето!

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   08-01-24 19:51

Натурален камък Awasedo Ohira Toishi


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: petervassilev   
Дата:   08-01-24 20:33

Synthy
“Оказа се, че никак не е трудно да си наточиш домашният нож на шкафа ако внимаваш в това, което правиш и вникнеш в същината на процеса.

Личен извод: камъни за точене от железарията (дори скъпи, по 20-30лв) вършат горе-долу работа, но много бързо унищожават ножовете.”


Защо да им берем кахър, ако ножовете са евтини и ни вършат работа? Ако са скъпи и качествени, тогава си заслужава и е задължително показаното по-горе заточване, за което се възхищавам на майсторите табиетлии [smilie24] .

Тъй като съм губел и сменял много ножове, стигнах до извода, че много от старите ножове са по-яки и надеждни (за общи, работни цели) от доста по-скъпите съвременни ножове с маркетингови описания на сплавите. Така е дори и при швейцарските ножки – старите със старата емблема и надпис са по-надеждни.

И тъй като темата започна от фотографската раница: в планината и на морето винаги нося комбинирана ножка с трионче (истинско, не микротрионче като острието на всеки нож), като алтернатива на ножа-секира трепач на Julius. Швейцарските режат клони до 4-5 см (ако не те хване горският [smilie2] ) – напр. за изработка на статив, укритие, щека. Напоследък нося и евтини (5-6 лв.) и леки овощарски сгъваеми триони, които са незаменими за разчистване на пейзажа преди снимка.

https://photo-forum.net/static/site_pics/2024-01/1704729811_12_62.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/2024-01/1704729877_12_10.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/2024-01/1704729931_12_71.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: nsirakov   
Дата:   08-01-24 22:19

а какво ще кажете за тази система




https://d1c6i9jdssrmqv.cloudfront.net/catalog/product/l/k/lkclx.png



уж е хвалят, а не успявам да наточа добре ножа


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   09-01-24 09:59

Хората правят пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   09-01-24 10:32

nsirakov

Тази система изглежда зле, но би трябвало горе долу да функционира. Главният проблем идва от ъгъла на заточване. Тези зададени там ъгли няма как да отговарят за всеки нож.
Ако искаш да наточиш добре, вземи един маркер и оцвети с него страните на режещия ръб. Така можеш да разбереш под какъв ъгъл трябва да заточваш. Трябва като точиш да изчезне черното от маркера.
Ако никой от ъглите не пасва с този на твоя нож, което най-вероятно ще е така, защото са на много голяма стъпка(17,20,25 градуса) ще трябва да направиш нов профил на ножа с един от тези ъгли. Примерно за джобно ножче или кухненски вземи 20 градуса.
Точиш с новия ъгъл с груб камък(примерно 350) равномерно от двете страни да изглежда симетрично.
После слагаш 600 и точиш от едната страна докато стане перчем? Не знам как се казва на български това. После от другата страна да обърнеш перчема.
После слагаш 1000( това е най-финното, което имаш) и правиш същата процедура но внимателно без натиск и обръщаш ножа няколко пъти и намалаш броя на заглажанията.
Това е.

Този по-сложен процес е само за пъвия път. После като ти се затъпи ножа, ще правиш само последната стъпка с 1000 камъка и леко без натиск. Но запомни кой ъгъл си ползвал.

Този перчем се усеща с пръстите като пипаш острието. Трябва да го има по цялата дължина на ножа.

Камъните с 70 и 120 зърно можеш да изхвърлиш на определените за целта места.



Публикацията е редактирана (09-01-24 11:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Synthy   
Дата:   09-01-24 10:36

Mogila написа:

> Synthy, 20-30 лева не е скъпо за камък за
> точене, а е ефтино. Лошо качество.
> Хубави камъни, които и повече
> издържат са от 30-40 евро нагоре, а
> има и по над 200.
>
> Евтините камъни се изхабяват
> супер бързо, но не само заради
> кофти качество, а и заради
> неправилна употреба.
> Човек трябва да знае първо какъв
> камък има. Има такива, които се
> ползват сухи, такива които само
> леко се мокрят и веднага може да се
> ползват, но много от тях пък трябва
> да се накиснат преди това.
> Другото важно е да не се ползва
> натик при точенето!

Това с натиска - го разбрах по трудният начин [smilie5] Сега вече е малко по-различно [smile]

А камък 20-30лв. от железарията си е доста скъп. Масовите са по 3-4лв. Тези, които закупих са специализирани за тази цел, общо струват 220лв. и са водни - според ръководството им за употреба трябва да се накиснат като после се поддържа върху тях малка локвичка.

KAI 400/1000

TAI 3000

TAI 6000

Със сигурност не са най-високо качество, но и нямат нищо общо с предишният ми уред за заточване. Засега съм доволен - направих ъпгрейд [cool]

petervassilev, Прав си, ако ножовете не са нищо особено, и аз мисля, че е излишна инвестиция в хубаво заточващи средства. моите в случая са някакви среден клас, но най-важното за мен е да са остри, да не се изхабяват бързо поради неправилна употреба и да ми е лесно да режа с тях. След наточването усилието, което трябва да приложа върху тях за да режа (чушки, лук, картофи, моркови...) е осезаемо по-слабо спрямо преди това. И се уморявам по-малко, няма опасност да ми се отплесне ножа защото е затъпен. Случвало ми се е ужким остър нож, а като тръгна да режа чушката от външната страна и да се хлъзга, върху лука да се хлъзне... не е добре - риска за инцидент се увеличава, а аз не обичам да съм порязан.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   09-01-24 10:46

Synthy Тези изглеждат супер. Няма нужда да са от най-скъпите.

По принцип обаче е най-рентабилно и като отделено време и като пари да се ползва масат, с който да си поддържа човек ножовете остри и с камък само понякога, когато с масата вече не функционира.

Но ако ножът е с твърдост над 60 не може с масат!!!
Там си трябват камъни, но пък точиш много много по-рядко.

Много остър и тънък нож има много предимства. Едно от тях е, че от зеленчуците и плодовете не изтича толкова сок, а това влияе и на вкуса в последствие. Тъпия нож ги мачка и къса при рязане.



Публикацията е редактирана (09-01-24 10:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   09-01-24 11:16

Като тръгнах да говоря за масати и за скъпо и евтино... качеството на масата е много важно. Както е важно и дали е фин или по груб.
Един от най-добрите масати е Dick Micro както и другите от тази марка
Ползвам такъв и резултатите са доста добри.



Публикацията е редактирана (09-01-24 11:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   09-01-24 12:14

Synthy: "... но най-важното за мен е да са остри, да не се изхабяват бързо поради неправилна употреба и да ми е лесно да режа с тях."

- За не се изхабяват бързо важно е не само какво режеш, но и върху какво и как го режеш!

- Ако ползваш End Grain Cutting Boards посоката на рязане е без значение:



- Но, ако ползваш нормална дървена дъска, посоката на рязане трябва да съвпада с нишките на дървесината!:


- В противен случай (напречно - лошия пример) острието ще се изхабява по-бързо:


За пластмасовите дъски би трябвало да е без значение?![beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   09-01-24 13:06

philip важно е на какво режем. Тази втората дъска от бамбук е един чудесен пример за това, на какво не трябва да режем. При това не е от значение посоката на нишките- дървото си е много твърдо.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   09-01-24 13:19

Mogila, посоката винаги е от значение!


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Synthy   
Дата:   09-01-24 13:36

На какво влияе посоката?

За протокола: дъската ми е букова. Бамбуковите наистина са много твърди. След като изхвърлих поредната, реших да пробвам букова.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   09-01-24 13:48

Бамбукът е трева. Твърдостта на натуралният бамбук е 1380 по Janka Hardness Scale, колкото на белия дъб и твърдия клен. За твърдостта на останалите дървесини се ориентирайте тук.

Не се притеснявам ако ножът се затъпи от работа. Ще ме е яд ако се чукне в някой съседен нож или вилица и затова ножовете си ги мия и съхранявам отделно.


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   09-01-24 13:55

Strand woven bamboo is one of the hardest flooring materials available in the market today. It ranges between 3400 and 4000 on the Janka scale.

Asahi от сайта, който си дал.

Знам, че като гугъlnеш в първият резултат в търсенето излиза 1380.
Обработеният бамбук на дъска е с 2800.



Публикацията е редактирана (09-01-24 14:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: petervassilev   
Дата:   09-01-24 14:21

Synthy, разбрах.

Явно удоволствието от поддръжката и възстановяването на ножовете не отстъпва от удоволствието от използването им и консумацията на мезетата.

И аз, въпреки че нямам специален интерес към кухненското приложение, научих много интересни нещо от ножарската тема, още с първите илюстрации на Mogila [smilie24].

И доколкото става дума за рибарлък в друга техническа тема, какви ножове използвате за филетиране на риба? Налага ми се да го правя сравнително често с купешка риба (от пазара в Бургас) и ми се струва много по-трудно от рязане на зарзавати, агнешко и свинско.



Публикацията е редактирана (09-01-24 14:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   09-01-24 14:31

В същност основният проблем с бамбука е високото съдържание на силикати. Поради това се изтъпяват повече ножовете.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   09-01-24 18:15

Ножът за филетиране на риба изглежда така:


https://www.aftco.com/cdn/shop/files/AFK07-GLD-1_fcfed2ea-a7e7-4bf7-9096-f9a75d7042a0.jpg



Нямам такъв. Ползвам някой широк от другите. Трябва да е тънък и много остър. Перките се режат с ножица или друг по-здрав нож.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: petervassilev   
Дата:   10-01-24 00:16

@asahi

И аз ползвах широки ножове, пробвал съм дори с нож за хляб, но е трудно.

Смятам да си купя по-евтин нож като този на снимките, но ще добавя и нескъпи Kevlar Diving Gloves - да ме пазят от острите перки и да използвам и за други работни цели, когато е необходимо.


https://ae01.alicdn.com/kf/Sd959a3c554c2445597a6cf8777b5d4c4i/3MM-Kevlar-Diving-Gloves-Underwater-Hu

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   10-01-24 08:41

Ще трябва да миеш и ръкавици. Важното е риба да има.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   10-01-24 21:08

В Кауфланд има такъв Сантоку със 17 см острие и бамбукова дръжка за 15-16 лева. С добро заточване и поддръжка ще свърши доста работа в кухнята. Като за първи нож от този вид е идеален.




Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   10-01-24 21:26

Автор: asahi
Дата: 09-01-24 13:48

"Ще ме е яд ако се чукне в някой съседен нож или вилица и затова ножовете си ги мия и съхранявам отделно."


Така си е!


https://photo-forum.net/static/site_pics/2024-01/1704914566_20240109_173311.jpg


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »