Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   12-12-23 15:09

Гледам, че доста хора имат в своята фото-раница ножове и се зачудих- има ли в този форум други болни мозъци на тема ножове като мен?
Става въпрос за всякакви: джобни, кухненски, ловни.
Ще е супер да напълним темата с хубави снимки на интересни ножове!

А може да споделите и как ги точите[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Synthy   
Дата:   12-12-23 15:16

Има, на кухненските +1, и ги използвам по предназначение [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   12-12-23 15:18

Synthy Ами хайде покажи нещо и разкажи подробности де!

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   12-12-23 15:30

Ще открия с едно много приятно ножче, което е винаги с мен на риболов: Au Sabot Le Thiers
Дръжката е от Хвойна и мирише страхотно. Острието е от 12С27 стомана и става доста остро като се наточи правилно.




https://photo-forum.net/static/site_pics/2023-12/1702387660_19664.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2023-12/1702387659_19663.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2023-12/1702387658_19661.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: guciguci   
Дата:   12-12-23 15:39

Аз

https://i.postimg.cc/tXZyrL5c/20230512-153717.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: baron_barbaron   
Дата:   12-12-23 16:26

Аз отвреме навреме нося едо ей такова https://www.knipex.com/sites/default/files/styles/knipex_product_zoom_1_1/public/pictures/IM0013795....
ама не защото ми е мания.

Просто е част от електричарски комплект, ама точно този нож не ми служи за нищо в работата, та си стои в колата. И от време на време и в раницата, ако идеята е свързана с платове, въжета и разни други DIY помощни средства [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   12-12-23 16:50

guciguci мале мале мале... теб много те е ударило[cool]

И аз много искам няколко от тези на снимката.
Следвай темата! Ще пусна снимка на един, който нямаш още[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: guciguci   
Дата:   12-12-23 16:58

В момента си разпродавМ колекцията. По е 20-30 от тези вече ги няма. Ако нещо те интересува,пиши на лично

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: lamerko   
Дата:   12-12-23 18:20

Виж ти какви криминални типове имало тук [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Kalimas   
Дата:   12-12-23 18:48

Чак такова количество като на Гуцигуци не мога да докарам, ама десетина сигурно имам, някой с поизносени остриета от заточване. Купувам за да ги ползвам. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Julius   
Дата:   12-12-23 19:19

Аз залагам на качеството, не на количеството. Затова един Аутбек на Down under knives? Обща дължина 40см,
дебелина 6мм, тегло 800гр. и две степени на закаляване - 58-59 по рокуел на острието. [smilie3]


https://i.ibb.co/DkjnKQ2/Knife.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Kalimas   
Дата:   12-12-23 20:00

Julius тоя в някой държави и в колата не може да го носиш, ако те хванат ще ти го приберат, защото нямаш разрешително.[smilie5][cool]

Ето и няколко от моите[smile]

https://photo-forum.net/static/site_pics/2023-12/1702403606_nogovesmall.jpg


Тези от Търново и Винпрома вече не ги разнасям, че са натрупали спомени.[smile]



Публикацията е редактирана (12-12-23 20:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   12-12-23 20:30

Kalimas не само ще му го приберат. Примерно в Германия ще го осъдят.
Иначе готин нож. 59 е доста твърдо за подобен нож[smilie24]



Публикацията е редактирана (12-12-23 20:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Raffito   
Дата:   12-12-23 21:28

Преди години имаше такава тема във Форума...открийте я...[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Julius   
Дата:   12-12-23 21:53

Сега и за Мюмюн от Германия ли да се тревожим?! [smilie7]

пп
Бая дърва съм и нацепил с тоя нож.
Сърцевината е 45 по рокуел /вж. след 4-тата мин.
https://www.youtube.com/watch?v=dgLOQoVBOqA

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: ddantgwyn   
Дата:   13-12-23 07:49

За този, на когото може да му е интересно [smile]

440C Stainless Steel: Properties, Processing and Application

440C stainless steel is a member of the 400 series of stainless steels. It has the highest carbon content among them. The standout properties of this type of steel are its hardness, mechanical strength and fatigue resistance. This combination of properties makes it useful in the production of cutting tools. Due to its high carbon content, it does not have outstanding corrosion resistance, but it can still be used for applications that require moderate corrosion resistance such as surgical instruments.

440C stainless steels typically have a composition of 78 – 83.1% iron, 16 – 18% chromium, 1 – 1.2% carbon, 1% (max) silicon, 1% (max) manganese, 0.8% molybdenum, 0.04% phosphorus and 0.02% sulphur. They have a martensitic grain structure, and they are primarily hardened through solid solution strengthening with chromium and precipitation hardening of molybdenum carbides

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Raffito   
Дата:   13-12-23 08:17

"Нож-чето" ,което е показал колегата Julius може би е същото ,което Дънди -крокодила извади в New York ,когато го нападнаха улични бандити...[smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: quazimodo   
Дата:   13-12-23 08:36

Raffito написа:

> "Нож-чето" ,което е показал
> колегата Julius може би е същото
> ,което Дънди -крокодила извади в New
> York ,когато го нападнаха улични
> бандити...[smilie11]


Или това на Рамбо [smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   13-12-23 08:52

ddantgwyn на който му е интересно вече е чел информация за 440c. Една добра, макар и от ефтините стомана.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Julius   
Дата:   13-12-23 09:18

Тия рамбовските са пълен ташак, без майтап. Повече кинаджийска история, отколкото за нещо сериозно, защото с тия кухи дръжки при един по-сериозен удар и може да го скършиш. Докато с моя веднъж дори съм си разчиствал пътя от паднало дърво по пътя от Берковица към хижа Ком като ходих да качвам върха. [smilie3] Затова е хубаво ножът да е от цяла стомана, която продължава и в дръжката.

пп Да, Рафи - това е реплика на дъндито, води се 'бауи' или боуи, може да потърсите легендата за Дж. Бауи.


https://www.downunderknives.com/files/images/outback_proof.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: quazimodo   
Дата:   13-12-23 09:19

Да покажа и аз моето, за съжаление съсипано от мен самия "ножче". НЕкои Д'Ъртаняии [smilie5] като мен, може да са чували за младежката организация "Бранник". Ножът е, по-скоро вече не е, от техните парадни ножове. За съжаление, преди повече от половин век, под въздействието на Гойко Митич/Токай-Ихто [smilie5] , реших, че мога да се науча да мятам ножове [smilie18] Като следствие ножът остана без чирени и част от дръжката а аз се сдобих със зачервен врат, когато баща ми разбра за моите приключения.


https://i.postimg.cc/MX25V6Bh/IMG-2750.jpg


П.П. От удебелението, което е между острието и дръжката едно езиче завиваше към дръжката и беше нещо като предпазител поне за първите един-два пръста.



Публикацията е редактирана (13-12-23 09:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   13-12-23 10:02

Ножчета, дъсчици и точила:


https://photo-forum.net/static/site_pics/2023-12/1702454337_img_20231213_091146.jpg



[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: quazimodo   
Дата:   13-12-23 10:23

От какъв материал е голямата дъска и ползваш ли я активно в кухнята? Иска ми се да взема по-голяма дървена дъска за рязане, но нещо не попадам на изкушаващи предложения.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   13-12-23 10:49

Материалът на дъската за рязане е много важен за това, колко дълго ще остане ножът остър.
Най-подходящите материали за дъска за рязане са череша, явор, орех. Дъб също, но ако е европейски дъб. Американски не става.

Аз ползвам дъска от череша. Моят любим кухненски нож с твърдост 63 бръсне космите на ръката ми дори след месец употреба.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   13-12-23 11:25

Дървените дъски са гъзарски, но за работа и поддържане най-добри са пластмасовите.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   13-12-23 11:29

Не ми е приятно да ползвам пластмаса. Не искам и храната ми да се допира излишно в пластмаса.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: nozdormu   
Дата:   13-12-23 11:55

Mogila, сега искаш да кажеш, че ти готвиш изцяло храната вкъщи ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Julius   
Дата:   13-12-23 11:57

Дъската вкъщи е от бамбук и е една идея по-малка от тази на дедо Фичо. [smile] Прилична е, доволен съм.

Черешата е меко дърво, навремето по дърворезба почвахме точно с такива меки дървета като липа, череша и махагон. После минавахме през абсолютната класика - ореха, накрая и с твърдите ясен, глог, хинап...

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   13-12-23 12:11

quazimodo: "От какъв материал е голямата дъска и ползваш ли я активно в кухнята?"
- От дъб, взех я от https://korkos.com/product/end-grain-cutting-board/
с размери 400х330х33 mm. Импрегнирах я с разни масла и самоделни пасти. В началото я ползвах почти ежедневно, впоследствие само когато има по-едри или обемни продукти за рязане.

Mogila: "Материалът на дъската за рязане е много важен за това, колко дълго ще остане ножът остър."
- В тази връзка, когато ползвам обикновени дъски (средната ми е бамбукова) гледам да режа по посока на линиите на дървесината!


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   13-12-23 12:24

nozdormu Не разбирам точно какво ме питаш.
Аз не казвам, че храната не се докосва до пластмаса, а че не искам да има излишно допир до такава, като мога да го избегна с употребата на дъска от хубаво дърво.


Julius Бамбукът изглежда страхотно, но е едно от най-неподходящите дървета за дъски за рязане поради твърдостта си.
Да, черешата е мека и не затъпява ножа :)



Публикацията е редактирана (13-12-23 12:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   13-12-23 12:41

asahi: "Дървените дъски са гъзарски, но за работа и поддържане най-добри са пластмасовите."
- Людмиле, ти ползваш ли ги всекидневно, или по принцип го казваш?

2-та ми кухненски ножа са китайски дамаскини, точа ги рядко когато се затрудняват при мек домат. Използвам водна шкурка и приспособлението от снимката, а за масат ползвам едно ф4 твърдосплавен м-л за металорежещи ножове.

А бамбуковата ми дъска от много използване леко се е вдлъбнала в средата...[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   13-12-23 14:31

"Автор: philip
Дата: 13-12-23 12:41

- Людмиле, ти ползваш ли ги всекидневно, или по принцип го казваш?"

Имам 4 дъски - голяма и малка пластмасови и голяма и малка букови. Ползвам ги всеки ден, тъй като режа само на дъска. Разбира се не заедно, но често се случва да са две, защото не смесвам зеленчуци и месо на дъските. Нямам притеснения за пластмасите. Доматите ми растат на найлон и се напояват през пластмасови тръби от помпа с пластмасова перка. Събирам ги в пластмасова щайга, а в хладилника ги съхранявам в найлонов плик.

От ножовете ми внимание заслужава този:



Правен е по поръчка по мой проект. Взаимствал съм формата и пропорциите от Шигеки Танака. Синът ми готви повече и затова има два такива ножа - голям и малък. Дръжката е от импрегнирано със смола дърво, черното не помня какво беше. Стоманата беше някаква за медицински инструменти. Понеже съществуват няколко стандарта за именуване на стоманите, а и аз не разбирам от металознание, гледам да не задълбочавам в темата. Режещият ръб изглежда така:



Заглаждам го с масат, наследен от дядо ми. Заточването го правя веднъж годишно при майстора. Майсторът ми е приятел, има си достатъчно работа и прави готварски ножове по изключение. Не търси още ангажименти.

Доста работа отмятам и с едно подобно ножче от Кауфланд, купено за 10 лева. Не е в репрезентабелен вид, даже бамбуковата му дръжка е спукана и затова няма да го снимам. Ако пак пуснат в продажба ще си взема две. Него също си го точа при майстора, защото го прави по-добре от мен.

Добавка: Гугъл ми намери кауфландското ножче:





Публикацията е редактирана (13-12-23 15:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   13-12-23 14:36

asahi супер изглежда [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   13-12-23 14:42

Филип, малката ми дървена дъска е като твоята. Дървените дъски трябва да се мият еднакво от двете страни да не се измятат. Трябва да им се осигурява равномерно изсъхване. Когато се вземат нови се импрегнират. Може и с олио, на няколко пъти и без оливане. После е добре веднъж годишно да се освежават.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   13-12-23 14:45

"Автор: Mogila
Дата: 13-12-23 14:36

asahi супер изглежда"

Мерси! Още по-голямо удоволствие е да работиш с него. От казармата не ми се е случвало да режа един чувал с лук, но с този нож ще е лесно.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   13-12-23 15:54

Людмиле впечатли ме с ножовете и доматите собствено производство! Някъде бях чел, че домати не бивало да се съхраняват в хладилник?! Веднъж, два пъти пробвах изтраяха седмица без проблем.

asahi "... Дървените дъски трябва да се мият еднакво от двете страни да не се измятат. Трябва да им се осигурява равномерно изсъхване. Когато се вземат нови се импрегнират...

- Напълно съгласен! Моите, с изключение на голямата, не са импрегнирани, но се държат прилично. Малката е леко извита напречно, вероятно заради миенето както споменаваш. Бамбуковата пък е леко вдлъбната по средата и от двете страни от многото рязане в централната част, но иначе не е мръднала.

Ножове съм ползвал най-различни и обикновени, доста ме кефеше този Fiskars:


https://photo-forum.net/imgs_series/large/2020-05/1590680145_img_20200528_104844.jpg



Но напоследък ползвам 2-те китайчета от предходната снимка, основно по-дългия.


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: eewf   
Дата:   13-12-23 17:14

Най-хубавият нож, който съм имал, беше подарък от баща ми (Бог да го прости) - CRKT M16-14t
Прекрасен нож. Острие от стомана AUS8, дръжката от титан. За съжаление го загубих

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   13-12-23 17:16

Ножовете от типа Сантоку, какъвто е вторият на Филип и моите двата, изискват малко по-различна техника на хващане и движение. Най-подходящият захват е този:



Реже се почти праволинейно движение напред и надолу. Ако е с дъга на острието като моя и се реже с върха и средата се прави и леко залюляване, а ако се реже в зоната от средата до дръжката се реже с натиск надолу и напред. Характерно за Сантоку е, че позволява прецизен контрол и при интензивно рязане натоварва равномерно китката и сухожилията на предмишницата. За това спомага дългата права дръжка, която има призматично сечение. В последните години се предлагат и ножове, които са с острие като Сантоку и европейска дръжка, като този на картинката.

Европейският мастършефски нож (първият на Филип) се хваща здраво за цялата дръжка и се реже с люлеещо се движение напред. Този захват и рязане позволяват от рамото да се вкара повече сила, но това означава и по-голямо натоварване в китката. Дръжката е по-къса, с елипсовидно сечение и отзад е заоблена надолу.

В крайна сметка всеки реже с каквото има и с каквото е свикнал.


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: ddantgwyn   
Дата:   13-12-23 18:43

Mogila написа:

> ddantgwyn на който му е интересно вече е чел информация за
> 440c. Една добра, макар и от ефтините стомана.

Евтина?! С толкова хром в нея, че и молибден? Не бих казал, че неръждаемата стомана е евтина.

Понеже знам как се внасят легиращите добавки в стоманата, затова съм изненадан от твърдението за евтина, не за друго.

Колкото до четенето - все пак трябва да си наясно и какво точно четеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   13-12-23 18:48

Какво значение има цената на стоманата след като не купувате стомана? Цената на ножа се определя от съвсем други фактори. Същото както при фототехниката.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Raffito   
Дата:   13-12-23 19:23

Малко реклама...


https://2styrkela.com/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/d/i/dick_


Ето и рекламата...


https://2styrkela.com/gotvarski-nozh-dick-red-spirit.html



Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: ddantgwyn   
Дата:   13-12-23 19:44

написа:

> Какво значение има цената на стоманата след като
> не купувате стомана? Цената на ножа се
> определя от съвсем други фактори.
> Същото както при фототехниката.

Не знам, не аз намесих цената на стоманата. Аз просто отбелязах от какво е направен ножа.

Иначе достатъчно дълго съм се занимавал със стомани.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Julius   
Дата:   13-12-23 20:03

ddantgwyn, ako трябва да сравниш 440Ц с 1095 - коя от двете би предпочел и защо?

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   13-12-23 20:10

Не оспорвам. Репликата не е към теб, а по-скоро към темата "кое колко струва". Което ме подсеща за митичния "Damascus Pattern", по който масово се припада. Другият повод за припадък е "Sweden Stainless Steel". Все поводи за търсене на висока продажна цена.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: ddantgwyn   
Дата:   13-12-23 20:18

написа:

> ddantgwyn, ako трябва да сравниш 440Ц с 1095 -
> коя от двете би предпочел и защо?

Ще прецизираш ли в какъв смисъл да ги сравнявам? По какви критерии? Химичен състав, механични свойства, термична обработка, начин на получаване? И за какво да я предпочитам? За направата на ножове?

Хайде, 440C е по ASTM, но 1095? DIN? JIS? ГОСТ?Трябва ли да я търся в Schlüssel? Всъщност намерих информация за нея, но без да знам за какво искаш да ги сравнявам, сравнението ще е по чисто номинални показатели - химичен състав, механични свойства, термична обработка.

Не съм изкушен от ножовете, но от металургията определено съм [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Julius   
Дата:   13-12-23 20:25

За направа на нож, в случай че не се подразбира!? [smilie7]

От гл.т. на устойчивост на корозия, твърдост, заточване, износване и прочее...
(но ако не си работил с такава и нямаш преки впечтл. - може би няма смисъл, зарежи)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: ddantgwyn   
Дата:   13-12-23 20:51

написа:

> За направа на нож, в случай че не се
> подразбира!? [smilie7]

Е не, няма как да съм ти полезен с преки впечатления.

> От гл.т. на устойчивост на корозия,
> твърдост, заточване, износване и
> прочее...

> (но ако не си работил с такава и
> нямаш преки впечтл. - може би няма
> смисъл, зарежи)

ок [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   13-12-23 21:12

Julius: "...aкo трябва да сравниш 440c с 1095..."

Виж графиките в края:
https://knifeinformer.com/discovering-the-best-knife-steel/



Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   13-12-23 21:12

Стоманата 440с се ползва за ножове в ниския и рядко в средния ценови клас. Има много по-качествени стомани.

Няма неръждаеми стомани. Има с различна степен на устойчивост спрямо корозия. 440с е устойчива, но когато е закалена за максимум твърдост, устойчивостта и против корозия намалява. А и максималната твърдост, която може да се постигне не е впечатляваща.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: ddantgwyn   
Дата:   13-12-23 21:46

написа:

> Стоманата 440с се ползва за ножове в ниския и рядко в средния
> ценови клас. Има много по-качествени стомани.

Аха, значи не стоманата, а ножовете са евтини. За качествени стомани може да говорим едва след като изясним какво ще разбираме под този термин.

> Няма неръждаеми стомани. Има с различна степен на устойчивост
> спрямо корозия. 440с е устойчива, но когато е закалена за
> максимум твърдост, устойчивостта и против
> корозия намалява. А и максималната твърдост, която може да се
> постигне не е впечатляваща.

Извинявай, а ръждясването на желязото какво е?

Иначе за твърдостта, която беше спомената на тази стомана ще се съглася, че не е впечатляваща.

Между другото, да не си машинен инженер по образование, извинявай и за въпроса?

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: ddantgwyn   
Дата:   13-12-23 22:18

asahi написа:

> Не оспорвам. Репликата не е към теб, а по-скоро към темата "кое
> колко струва". Което ме подсеща за митичния "Damascus Pattern",
> по който масово се припада. Другият повод за припадък е "Sweden
> Stainless Steel". Все поводи за търсене на висока
> продажна цена.

Е да, към това няма какво да се допълни.

Иначе темата и за дамаската стомана, и за булатната стомана и изобщо за термичната обработка на различни метали или керамика е много интересна, но не и е тук мястото (imho)

Пък и изобщо за металургията.



Публикацията е редактирана (14-12-23 09:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: petervassilev   
Дата:   14-12-23 16:16


https://photo-forum.net/static/site_pics/2023-12/1702561265_dsc09252.jpg



Направих снимка в стила на ГуциГуци и осъзвах, че съм прекалил, без да имам колекционерска страст. На практика почти всичко е старо и евтино.

За работа – Mora (горе вдясно) от въглеродна стомана. Удобни са ми са за най-груба работа по дървенията на покрива, в гаража, двора, дори и за рязане на корени. Заточвам и държи дълго. За по-фина ремонтна работа (рязане на корк и др.) вместо неудобните за мен макетни ножове използвам ножки с удобен захват, заточвам ги редовно и режа. За електричарска работа – удобни са ми старите немски електричарски ножки от втория ред.

За планината ми се иска да имам вечен нож като на Julius, но се задоволявам с нещо евтино швейцарско, задължително с трион и ножичка за аварийни ситуации и травми.

Но най-много дни в годината използвам евтините ножки със серетирани остриета горе вляво. Само с тях мога да режа дебели въжета, да пробивам и вързвам повредени шамандури и маяци, да пробивам големи бутилки за изнасяне на низове. Загубил съм в пясъка и по скалите 3-4 такива, затова вече ги маркирам с цветна лента. А малките швейцарски ножки са идеални за подаръци за приятели и помощници, дори и жените им се радват. Събирам ги предимно с тази цел. Старите немски, чешки и френски ножки са си за мен [smile]

Малък лист подходяща шкурка е задължителен аксесоар към всеки нож в раницата и при пътуване.



Публикацията е редактирана (14-12-23 16:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   14-12-23 17:26

Точим ножа на дъното на порцеланова чиния


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   14-12-23 18:07

Приспособление за точене на ножове с шкурка

По този тертип си направих моето.

Специално за quazimodo: един от случаите, когато ползвам голямата дъска[smilie3]


https://photo-forum.net/static/site_pics/2023-12/1702569794_img_20231214_093855.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   14-12-23 18:40

Потекоха ми лигите...

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Kalimas   
Дата:   14-12-23 18:47

petervassilev и аз съм доволен от morakniv,
имам 120 ката с дървена дръжка, като съм загледал и тоя зеления дето си го снимал в дясно. Но се чудя за варианта им с магнезиева запалка в дръжката, обаче ми се вижда, че ще намали здравината на дръжката [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Synthy   
Дата:   14-12-23 19:29

Mogila написа:

> Synthy Ами хайде покажи нещо и
> разкажи подробности де!

То много за показване няма, като гледам по-горе какво са показали хората [smile]

Ето тези са двата ми любими готварски ножа. От магазина са, но са много добри. Доскоро повече ползвах на KitchenAid, но без да искам снощи хванах тескомата за да нарежа тези гъби и всъщност усетих, че е доста по-удобен. Не знам какво значи японска стомана, може и някакъв трик да е, но са доста твърди (по спецификации ги дават 57-58 по рокуел скалата). Като за инструменти, купени от магазина са много ножове за малко пари (кичънейд-а го взех на промоция от билата, с точки за 18лв [cool] ). Жената не ги харесва, защото са много остри (старая се да са такива), особено на американския не му харесва ръбчето при дръжката - остро е и ако не внимаваш може да се порежеш, но аз го ползвам когато ми трябва по-голям нож. Тескомата е по-малка, но е много по-мислена (според мен) и е по приятна за работа. Режа върху дъската от снимката, мисля, че беше от дъб. И както по-горе някой писа, леко се изкриви от миенето само от едната страна. Не пречи особено, но ако объркаш как я слагаш на шкафа започва да се върти и мести - гадничко си е [smilie8]

Mogila, спомена, че имаш твърд нож 63 по рокуел. Как го остриш това нещо? Аз сега ползвам един камък от железарията, някакъв швейцарски, много твърд, и само с него мога да си наостря добре ножовете. Другите по-масовите и китайски се ронят и за нищо не стават.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2023-12/1702574210_img_20231213_195928.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2023-12/1702574201_img_20231213_195902.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   14-12-23 20:20

Synthy хубави ножчета! 57-58 твърдост за тая цена е просто супер.

И аз с моя нож се порязах няколко пъти на това ръбче.
Моята жена изобщо не иска да докосне този нож, за който писах, че е 63 по рокуел[smilie2] Моля и се поне да го пробва, но не.

Как го точа ли? Сложно. Ще направя скоро снимки и ще покажа[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   14-12-23 20:50

Mogila, почти като правило е, наточа ли си ножа обикновено се порязвам.[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   14-12-23 22:07

Нямате си на представа колко се залъгваме, че си точим ножовете. Понеже съм гледал целия процес няколко пъти ще ви го разкажа:
1. Възстановява се контура на острието. На прост език си е чисто затъпяване на ножа.
2. Възстановява се наклона на режещия ръб. В домашни условия няма как да стане.
3. Режещият ръб се шлайфа до необходимата гладкост. Това горе-долу се опитваме да направим в домашни условия. Не че успяваме.
4. Няма повече. Това беше. Останалото е заглаждане вкъщи за да направим някакви микрограпавини по ръба, които улесняват рязането.

Това, което не казах. В зависимост от пораженията, твърдостта на стоманата и приложението на ножа се минава през 5-6 грида абразиви.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: ddantgwyn   
Дата:   14-12-23 22:41

asahi написа:

> Нямате си на представа колко се
> залъгваме, че си точим ножовете.

> Понеже съм гледал целия процес
> няколко пъти ще ви го разкажа:

> 1. Възстановява се контура на
> острието. На прост език си е чисто
> затъпяване на ножа.

Май на този етап му викат клепане обикновените хора. Същото се прави и при мотиките, и при косите.

> 2. Възстановява се наклона на
> режещия ръб. В домашни условия
> няма как да стане.

> 3. Режещият ръб се шлайфа до
> необходимата гладкост. Това
> горе-долу се опитваме да направим
> в домашни условия. Не че успяваме.

> 4. Няма повече. Това беше.
> Останалото е заглаждане вкъщи за
> да направим някакви
> микрограпавини по ръба, които
> улесняват рязането.

> Това, което не казах. В зависимост
> от пораженията, твърдостта на
> стоманата и приложението на ножа
> се минава през 5-6 грида абразиви.

[smile] Припомни ми как се правят шлифове за металографски анализ [beer]



Публикацията е редактирана (14-12-23 23:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: petervassilev   
Дата:   14-12-23 22:47

asahi: "... Останалото е заглаждане вкъщи за да направим някакви микрограпавини по ръба, които улесняват рязането."

И според мен аматьорското точене води до това - ръбът се превръща в микротрионче, но в повечето случаи това ни върши добра работа. Не вярвам всички да използват ножовете си за хирургически цели (пържоли, обезкостяван и подобни).

За някои цели, например за пластмасовите боклуци, предпочитам ножът да не е много остър, но серетираната част да реже добре. Както и дръжката да е с удобен захват и острието да се отваря и затваря с една ръка.

Различни цели, различни изисквания и предпочитания. Универсалните ножове са предимно за жени. "Дай ми нож!" --- "За какво ти е, жено?" --- "Да отворя консервата."


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: petervassilev   
Дата:   14-12-23 23:08

Kalimas, твоят дърворезбарски Mora 120 е доста специален и 2-3 пъти по-скъп от моите работни Mora с "въглеродни" остриета и пластмасова дръжка (много удобна и безопасна за работа).

Зеленият е под 20 лв. нов, взех го използван за 10 лв. След като го използвах цял месец за ремонти и остана достатъчно остър дори и след няколко грешни удара с чука по острието, купих нов Robust (сиво-черна дръжка, 25 лв.) - въглеродна стомана, дебелина 3.2 мм.

Важно е да разполагаш с някакъв нож, когато е необходимо, дори и ножът да не е най-подходящ. В казармата джобните ножки бяха задължителни. През джоба ми минаха десетина - губя моята, отивам на спортната площадка под висилката/успоредката, търся в пясъка отдолу и намирам друга ножка, плюс монети. Circle of knives [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: quazimodo   
Дата:   14-12-23 23:24

От магазините за левче[smilie5], без майсторско заточване, за повечето от вас най-вероятно и с екзотична форма, но някак си справящи се с продуктите в кухнята [smilie18] [beer]


https://i.postimg.cc/Mpg6Cp39/IMG-2752.jpg



@ philip Ето за това и аз искам да си купя по-голяма дъска. Белким ми пратят и половин теле като бонус [smilie5] [smilie5] [smilie5]

@ petervassilev По Великден поне час се занимавам с хирургия - обезкостявам разни агнешки 4-тинки [cool] Имам си чекийка уж специално за такава операция [smilie5]



Публикацията е редактирана (14-12-23 23:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   15-12-23 00:05

Хайде да покажа и аз моя любимец в кухнята- Takamura Migaki R2 Gyuto ръчно изработен и точен в Япония от семейна фирма с големи традиции.
Острието е с 21см. дължина и е направено от три слоя. Средният, режещият слой е от R2 прахова стомана и е с 63-64 твърдост.

Острието е екстремно тънко! Толкова тънко, че при рязане няма нужда да прилагам натиск. Теглото на ножа е достатъчно, което е само 150 грама [smile] Разрязвам примерно домат хоризонтано без да държа домата. Само движа ножа.

Рязането с него е наистина едно изживяване! Ако някой иска да види какво означава брутално остър нож, трябва да пробва някой от ножовете на Такамура!

Поради супер тънкото острие и голямата твърдост с този нож трябва много да се внимава какво се реже, защото може лесно да се нарани.

Ето и няколко снимки:


https://photo-forum.net/static/site_pics/2023-12/1702590614_takamura-3.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/2023-12/1702590611_takamura-1.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/2023-12/1702590615_takamura-4.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/2023-12/1702590613_takamura-2.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/2023-12/1702590616_takamura-5.jpg




Как го точа? В никакъв случай с масат [smile]

Според Асахи ние само си мислим, че точим. А може би някои от нас поне малко се доближават до истината? Или поне се стараят да се развиват.

Използвам специална система и специални камъни на марката Shapton. Включително кожа.
Разбира се меря и ъгъла.
Режещият ъгъл на този нож е толкова минимален(поради екстремно тънкото острие), че за него ползвам камъни с от 4000 нагоре зърно. С по груби камъни се губи твърде много материал от ножа.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2023-12/1702590618_takamura-7.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/2023-12/1702590617_takamura-6.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/2023-12/1702590619_takamura-8.jpg




Публикацията е редактирана (15-12-23 00:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: petervassilev   
Дата:   15-12-23 00:24

Това японско чудо вероятно е любимият нож на д-р Ханибал Лектър [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   15-12-23 08:15

Толкова швейцарски ножчета, колкото на guciguci и petervassilev не съм виждал през живота си![smilie24]

Quazimodo, твоят с дървената дръжка си е направо класика за българската кухня! Имам такъв, но преди 15-20 години сглупих та му боядисах дръжката с бяла боя.[smilie2]

Mogila, това твоето си е чисто вманиачаване.[smilie3] Любимецът ти обаче е като нов, благодарение на прецизното заточване предполагам.[smilie24] Моите са доста надраскани от неправилното действие с "масата".


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   15-12-23 08:23

Това трябва да е много добър и капризен нож. Могила е направил почти всичко възможно за да го поддържа в добра кондиция.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Synthy   
Дата:   15-12-23 08:57

Mogila, впечатлих се, чес'но [cool]
Твоята установка и умения/знания (очевидно) далеч надхвърлят тези на запалените любители [smile]

Мен ми е любопитно, как точно точите с масат? Той не е направен да точи изобщо, съвсем друга му е целта. Поправете ме, ако греша, но масата служи за да се възстановят микро зъбчетата по острието, които са деформирани от употребата му (всеки нож, колкото и да е остър и полиран притежава такива). Така че, ако ножа е тъп в смисъла на изхабен режещ ръб - масата няма нищо да направи. Ако има масати, които заместват пила за метал - ОК, там сигурно може да се точи, но истинският масат не отнема от материала (както аз разбирам думичката точене).

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: chukov   
Дата:   15-12-23 10:09


https://www.penchochukov.com/noj1.jpg




https://www.penchochukov.com/noj2.jpg




https://www.penchochukov.com/noj3.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Synthy   
Дата:   15-12-23 10:17

ddantgwyn написа:

> asahi написа:
>
> > Нямате си на представа колко се
> > залъгваме, че си точим ножовете.
>
> > Понеже съм гледал целия процес
> > няколко пъти ще ви го разкажа:
>
> > 1. Възстановява се контура на
> > острието. На прост език си е
> чисто
> > затъпяване на ножа.
>
> Май на този етап му викат клепане
> обикновените хора. Същото се прави
> и при мотиките, и при косите.
>

Мисля, че грешиш. Клепането е специфична операция с чук и наковалня. Идеята е същата - да получиш режещ ръб, но начинът на изпълнение няма общо с възстановяването на режещият ръб при ножовете. Косата при клепането освен да се изтъни ръба - се накъсва. Получава се някакъв мини/микро трион, който заточваш с бруста след това и с него режеш тревата. При ножовете, доколкото знам, това се прави с отнемане на материала като се шлайфа (примерно), а не с чука.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: ddantgwyn   
Дата:   15-12-23 12:46

написа:

> ddantgwyn написа:

> > asahi написа:

> > > Нямате си на представа колко се залъгваме, че си точим ножовете.

> > > Понеже съм гледал целия процес няколко пъти ще ви го разкажа:
>
> > > 1. Възстановява се контура на острието. На прост език си е
> > > чисто затъпяване на ножа.

> > Май на този етап му викат клепане обикновените хора. Същото се
> > прави и при мотиките, и при косите.

> Мисля, че грешиш. Клепането е специфична операция с чук и
> наковалня. Идеята е същата - да получиш режещ ръб, но начинът на
> изпълнение няма общо с възстановяването на режещият ръб
> при ножовете. Косата при клепането освен да се изтъни ръба - се
> накъсва. Получава се някакъв мини/микро трион, който заточваш с
> бруста след това и с него режеш тревата. При ножовете, доколкото
> знам, това се прави с отнемане на материала като се шлайфа
> (примерно), а не с чука.

Ти си го написал по-прецизно, аз просто гледах крайния резултат.

Вярно е, че нож не се клепе, виждал съм го само при коси и мотики. Но идеята е и при него да се създаде режещ ръб, който после да мине последваща обработка.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   15-12-23 17:59

philip и моят има драскотини. Заснел съм го така, че да не се виждат [smile] Нали сме Фото Форум.

asahi Почти всичко възможно [smilie18]


Synthy с масат само се поддържа ножът остър. Все някога идва обаче моментът, в който е нужно шлайфане.

Аз ще ти кажа как ползвам масат:

Има различни масати. Този, който ползвам аз е много фин:
Dick Micro


https://photo-forum.net/static/site_pics/2023-12/1702655191_img-20231215-wa0000.jpg



Масат се ползва за ножове с максимална твърдост до около 60 Рокуел. За по-твърди не става.
Аз опирам върха на масата на маса или нещо такова, хващам ножа с дясната ръка и се опитвам да поддържам един и същ ъгъл на ножа спрямо масата.
Правя 15-20 изтегляния на ножа по масата.
Обръщам и правя още толкова от другата страна.
После правя по още пет от всяка страна
После по 4
После по 3
после по 2
после по 1

Не прилагам никакъв натиск!!!
Това е.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2023-12/1702655192_img-20231215-wa0001.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Julius   
Дата:   15-12-23 20:20

Synthy написа:

> Мен ми е любопитно, как точно
> точите с масат?


Има документални филми за целта! [smilie7]

https://www.youtube.com/watch?v=buwPIqQmweI

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: petervassilev   
Дата:   15-12-23 22:09

Mogila,

след като имаш такъв специален нож и оборудване за обработка, навярно имаш и някакъв микроскоп за проверка като този

USB микроскоп

или използваш телефон/камера с макро джаджа? За да се върнем към фотографския аспект на ножарската тема [smile]

Месо почти не режа и много рядко ям, но това със зарзавата (доматите) не е за вярване, наистина е впечатляващо.


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   15-12-23 22:28

Доматите и лукът най-много изхабяват ножовете. Киселата работна среда също спомага за това. Съответно ножът за зеленчуци изисква повече грижи.
Месото изисква още по-остър нож, но не го захабява толкова.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: quazimodo   
Дата:   15-12-23 23:28


Месарският ми "скалпел"[smilie18]


https://i.postimg.cc/4yY7ncRd/IMG-2772.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: mihalo   
Дата:   16-12-23 03:52

Викам си, няма да се обаждам по тая тема. Нямам с какво да се похваля (въпреки, че имам от един приятел китайско ножче с фенерче). Тя, тая тема какво и е общото с фотографята?

И после стана както винаги... съдбата ме ритна по кокалчета (за това после) и рязко се сетих, че става въпрос за sharpness...

Та, начи днес купих за семейството един бабек, щото в момента го нямаше на фирмата шпека "Бургас". Съдба... сух, сух, сух. Няма нарязване! С никакъв нож.

Някаква идея? Всичко по-дебело от реещо се есенно листо на вятър няма да става за дъвчене. Дали да не пробвам с ножчета Bic?


П.П. Просто се шегувам, темата ми е интересна.
/Кво друго да кажа, тук всички са въоръжени/?! [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: quazimodo   
Дата:   16-12-23 06:29

mihalo написа:

> Някаква идея? Всичко по-дебело от
> реещо се есенно листо на вятър
> няма да става за дъвчене. Дали да
> не пробвам с ножчета Bic?

Аз бих пробвал с произведенията на Wilkinson Вдъхват ми повече доверие [smilie18][smilie18][smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   16-12-23 09:04

Бабекът не трябва да е сух. Да не са ти объркали етикета?

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   16-12-23 09:58

Synthy, бърз преглед по диагонала на няколко клипа:

https://www.youtube.com/watch?v=QhOwlbmpKvo

https://www.youtube.com/watch?v=t-_qzsMF8RM

https://www.youtube.com/watch?v=Teh0Cw84QGQ

показва, че повечето плъзгат ножа с режещия ръб напред спрямо масата.

Доколкото схванах Mogila го плъзга обратно като мен, а Дънди според клипа показан от Julius другояче... Изглежда няма еднозначен отговор на твоя въпрос.[smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Zlatkoo   
Дата:   16-12-23 10:30

Ей го кухненския за почти всичко. Точа го с масат, и с един камък.

https://live.staticflickr.com/65535/53401243029_8bd61e9bc0_z.jpg

Untitled by Златко Григоров, on Flickr
А сега два униката, самоделки. Направени от промишлени ножовки, преди доста години. Това мъничкото даже е хромирано.

https://live.staticflickr.com/65535/53401238859_a34ff5b08d_z.jpg

Untitled by Златко Григоров, on Flickr
Този е по комбиниран, освен нож, има и отварачка за бира, и трион. Тествани вършат работа.

https://live.staticflickr.com/65535/53401343960_b10e09de2b_z.jpg

Untitled by Златко Григоров, on Flickr
Михало, как да няма общо с фотографията. има снимки на ножове. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   16-12-23 10:51

"Автор: philip

... Изглежда няма еднозначен отговор на твоя въпрос."

Зависи от целта, която си поставяш. Масатът е фина кръгла пила с надлъжни зъби. Можеш да нащърбиш острието, може и да го загладиш. За месо със сигурност трябва да го заглаждаш. За домати е по-добре острието да е леко назъбено. Разбира се най-добре е за тези цели да се ползват различни ножове.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: quazimodo   
Дата:   16-12-23 11:33

Zlatkoo написа:


> А сега два униката, самоделки.
> Направени от промишлени ножовки,
> преди доста години. Това мъничкото
> даже е хромирано.


Много са крехки тия самоделки от промишлените ножовки, но поне могат да се наострят като бръснач [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: petervassilev   
Дата:   16-12-23 15:14

quazimodo: "... По Великден поне час се занимавам с хирургия - обезкостявам разни агнешки 4-тинки"

Това с агнетата (всъщност шилета, ако са от супера) е една от малкото ми останали месоядни дейности, но е голяма мъка за мен. Не заради липсата на подходящ нож (твоят хирургически инструмент изглежда идеален за тази цел), а заради липса на знания по овча анатомия.

А самоделките на Златкоо ми харесват. Скъп, евтин - важно е да имаш нещо режещо в необходимия момент, когато си с фотоапарата навън. Любимото ми джобно "градско" ножче е едно стогодишно разлуфтено и леко счупено малко френско ножче, което ми подариха и аз го постегнах малко (няма го на снимката горе). Но ми върши работа в градски условия, въпреки че сега с тези детектори за метал в музеи, църкви, дори концертни зали е добре да търся нещо пластмасово.

А старият нож на Квазимодо заслужава да се възстанови с нови чирени и почистване и да се използва за миролюбиви браннишки цели.



Публикацията е редактирана (16-12-23 15:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Synthy   
Дата:   18-12-23 08:37

Хъм.. все повече въпроси се пораждат у мен [smilie18]
За какво ви е нож докато снимате в градски (пък и не само) условия? За планината... там сигурно е задължително (предполагам, не съм планинар), но не заради снимането. Ама в града...

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   18-12-23 10:01

petervassilev нямам микроскоп. Проверявам на ръката си ;)


https://photo-forum.net/static/site_pics/2023-12/1702886296_20231216_223154.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   18-12-23 11:29

Тази ножка ми се вижда добра и достъпна.


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: petervassilev   
Дата:   18-12-23 13:36

Synthy: "Хъм.. все повече въпроси се пораждат у мен [smilie18]
За какво ви е нож докато снимате в градски (пък и не само) условия?"


За повечето хора е странно, но ако си свикнал да разполагаш с универсален инструмент се чувстваш по-сигурен.
А ако снимаш като турист - ножката е необходима напр. да си разрежеш плода или опаковката на храна, която си купил от сергията в Истанбул или от магазина в Севиля. Не винаги може със зъби.
Но ако трябва да се влиза някъде, където има детектор за метал, заравям ножката под някой храст и винаги я намирам след това.


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   18-12-23 13:53

Или да зачистиш контактите на обектива [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Kalimas   
Дата:   18-12-23 19:57

Аз за градски условия разнасям едно китайче с нож и вилица или това зеленото от снимката. Така намалявам пластмасата в обедните почивки, току ми потрябва и за да срежа нещо - хартия, тиксо, писмо... А за детекторите - оставям го на охраната и после си го взимам, до сега никакъв проблем не съм имал.
П.п.
При охрана съм виждал и „оставено” ножче и като на Julius[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Julius   
Дата:   18-12-23 20:34

philip написа:

> Доколкото схванах Mogila го
> плъзга обратно като мен, а Дънди
> според клипа показан от Julius
> другояче... Изглежда няма
> еднозначен отговор на твоя въпрос.


Еех, ти сега нали не взимаш моето гъбаркане на сериозно? [smilie3] Остава и да се налага да пояснявам, че се бъзикам! [smilie7]

p.s.
То ако на филмите можеше да се разчита... не че не ми е болна тема факта, че хората масово спряха да четат и се
"ограмотяват" главно от тях, ама това е отделен въпрос.

Могила, хубав нож, но ако продължаваш да го тестваш на ръката си - скоро няма да виждаш цвета на кожата си/ [smilie5]


ЧУков, шрифта Таймс ню роман ли е? [smilie24] [smile]



Публикацията е редактирана (18-12-23 20:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: mihalo   
Дата:   19-12-23 03:43

[smilie11]

Аха съм се зачел в нещо и веднага ми се пръкват разни въпроси.

Едно време, в бръснарницата на Красно село, имаше едни кожени каиши. Беше си много притеснително да гледаш как истински професионалисти търкат нагоре-надолу върху ремъка бръснач... а никой не казва с какви намерения.

Та, въпроси:

№1. Може ли да се подостри с кожа острие?
№2. Бръсначът категория нож ли е (щото бие по острота)?


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Kalimas   
Дата:   19-12-23 08:10

mihalo
>№1. Може ли да се подостри с кожа острие?

Можеш, но това е финална фаза за финно заточване. Кожата е много финен абрзив. Ползва се необработената по-грапава страна. При по често ползване и при липса на сериозни затъпявания, не се стига толкова до другите методи за точене.
За по-добър ефект, може да се нанесе и малко заточваща паста.

>№2. Бръсначът категория нож ли е (щото бие по острота)?

Бърснача е специализирано острие. Не че не може да си режеш с него доматите или мезето ама няма да ти е удобен точно за тая работа.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   19-12-23 10:04

Julius, не знам дали от действията с масата или просто ножът му не е бил като твоя, но Дънди не успя да се справи с въжето от един срез![smilie18]

И за да не оставяме темата без снимки това са ми приспособленията за точене (гледал съм идеята от линка посочен преди):


https://photo-forum.net/static/site_pics/2023-12/1702621635_img_20231213_092431.jpg


Горното е за шкурката. Ползвах дъсчица и парчета от ламиниран паркет. Долното е с парче балса отгоре, мазнато леко с тефлонова гресчица и поръсено с нанодиамантен прах за окончателен финиш.[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: mihalo   
Дата:   20-12-23 02:37

Още два въпроса:

№3. Бил ли е някой жертва на насилие заради не знам от къде появили се белези от острие по входната врата?
№4. Какво точно е чекия?


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: mihalo   
Дата:   22-12-23 03:58

Дано да не съм досаден вече! Само искам да допълня и ако мога да помогна. Начи, реших си в приемлива степен проблема с такования сух сух сух бабек. Те: - първо във фризера за ден-два, после веднага бой с чука за пържоли. След тази процедура установих, че ножът не е баш от най-съществено значение.


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   23-12-23 07:10

philip извинявай, пропуснал съм ти поста.

С масат се точи срещу острието!!! Не към теб да дърпаш, а напред.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   23-12-23 09:26

Mogila: "С масат се точи срещу острието!!!"

- Тоест както препоръчват повечето клипове.

- С шкурката действам по същия начин, а за финала (стропинга) обратно:

https://vimeo.com/18947142

https://metalniat.wordpress.com/2017/12/15/%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D0%BD%D0%B3/

- То това, което ползвам вместо масат е почти гладко и май няма нищо общо с масатите, ама нейсе.[smilie25]




Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: quazimodo   
Дата:   24-12-23 07:07

Понеже не съм усвоил висшия пилотаж на заточването като вас[smilie5], за финосване ползвам 4мм електроди за заваряване. И става квот става[smilie18][smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: ddantgwyn   
Дата:   24-12-23 08:16

quazimodo написа:

> Понеже не съм усвоил висшия пилотаж на заточването като
> вас[smilie5], за финосване ползвам 4 мм електроди за заваряване.
> И става квот става[smilie18][smilie18][beer]

Преди години, колеги използваха за същата цел селитови нагреватели от нагревателните пещи.

https://chimtex.com/bg/laboratorni-konsumativi/laboratorni-uredi/selitovi-nagrevateli-088

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   24-12-23 10:38

Quazimodo, някои може да са усвоили "висшия пилотаж", но други не сме![smilie18] Важното е да ни режат ножчетата.

В тази връзка я споделете: С кои продукти се затрудняват най-много ножовете Ви? В моя случай с:

- Недонакиснати сушени чушки (пресен пример отпреди 30 мин.)
- Моркови (понякога)
- Картофи (понякога се режат като масло, друг път се затруднявам с разцепването им, вероятно е до сорт)
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   24-12-23 11:33

Затова се реже с различни ножове. За моркови и картофи се ползва тънък широк нож, може и сатърче, и мека подложка. За тези точно чушки трябва много остър нож без значение дебелина и широчина и твърда подложка.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: quazimodo   
Дата:   24-12-23 17:26

Philip написа:

> Quazimodo, някои може да са усвоили
> "висшия пилотаж", но други не
> сме![smilie18] Важното е да ни режат
> ножчетата.
>
> В тази връзка я споделете: С кои
> продукти се затрудняват най-много
> ножовете Ви?
В моя случай с:
>
> - Недонакиснати сушени чушки
> (пресен пример отпреди 30 мин.)
> - Моркови (понякога)
> - Картофи (понякога се режат като
> масло, друг път се затруднявам с
> разцепването им, вероятно е до
> сорт)
> [beer]
>

И при картофите, и при морковите е до сорт, евентуално страна производител. Например от холандските моркови успешно можеш да си струговаш фигури за шах[smilie5] Понеже ползвам въртележка с горещ въздух за "пържене" на картофи, си изясних, че и от френските картофи нищо не става - трябва им по-дълго време за търкаляне от уж българските[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   24-12-23 19:06

Не е до сорт, а е до тънък нож.
С дебел или нормален нож при рязането на моркови се чува едно хрупане. Тоест това е по-скоро чупене от колкото рязане.
С много тънък и остър нож това не се чува и се режат като масло.
Картофите при мен се режат само от тежестта на ножа.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: petervassilev   
Дата:   24-12-23 20:22

Огромните норвежки ГМО моркови вероятно имат и ДНК от костенурка и затова са подходящи за струговане и фрезоване. [smile]

А за картофите тънкият нож трябва да е добро решение, заради намаленото триене, по-слабите капилярни ефекти. Уж е прост зарзават, а трябва да го анализираме и да му търсим технологични решения.

Най-трудно ми е рязането на корабни и други яки въжета. Но им намерих цаката - запалката ... и тежкото пластмасово въже става на 2-3 части.




https://photo-forum.net/imgs_medium/2023-12/1703439705_img_2347.jpg




https://photo-forum.net/imgs_medium/2023-12/1703439837_img_1706.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2023-12/1703440099_img_2331.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   24-12-23 21:53

Въже с пясък може да прецака всякакъв нож.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   25-12-23 08:16

Честита Коледа![thankyou]
Бъдете здрави, по-малко остри (в приказките) и много обичани!
[beer] [smitten]


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: sts1969   
Дата:   25-12-23 13:03

Честита Коледа на всички! А по темата, корабно въже се реже най-лесно със серетирано острие.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: petervassilev   
Дата:   25-12-23 13:56

@sts1969

Точно затова използвам такива ножове с частично серетирано острие за боклукчийски цели (ножовете горе ляво на снимката от предишен пост). Заточвам с фина кръгла пиличка.

Идеални са за по-тънки въжета, режа отделните снопове, но за дебелите въжета са почти безполезни. Помага влачене във водата и разделяне на части чрез изгаряне. Затова си търся по-яки и същевременно удобни ножки със серетирано острие от въглеродна стомана.

Този Morakniv Pro Rope - Serrated Stainless Steel изглежда надежден и сравнително евтин, но не е сгъваем.

https://uptowncutlery.com/products/morakniv-pro-rope-serrated-stainless-steel



Публикацията е редактирана (25-12-23 14:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Zlatkoo   
Дата:   26-12-23 09:37

Ходих до вилата та да си покажа класическия Български нож, купуван от един събор.

https://live.staticflickr.com/65535/53416997432_9b94b511f2_z.jpg

Untitled by Златко Григоров, on Flickr

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   26-12-23 10:30

Toва е един от най-неудобните за работа ножове, но е най-лесен за изработка.



Публикацията е редактирана (26-12-23 10:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: petervassilev   
Дата:   26-12-23 16:41

Може да не е най-удобен за кухненска работа (както е показан с дъската), но е абсолютна международна класика като универсален работен нож.

Някои по-стари домашни ножове от въглеродна стомана са толкова яки, че си заслужава да бъдат възстановени (с нова дръжка) за извънкухненски цели.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   26-12-23 18:01

Oт известно време се оглеждам за подобен нож за обезкостяване:



Този конкретния за 130 паунда ми идва скъпичък.


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   26-12-23 18:34

Asahi: "От известно време се оглеждам за подобен нож за обезкостяване"

- Ако не се вманиачаваш много, може да прегледаш какво предлага Алито, примерно: 1 , 2 , 3 , 4 ...


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   26-12-23 21:03

Няма да се вманиачвам, но не бях поглеждал в Алито. Най-евтиният от горните е най-близо до моите представи.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   27-12-23 11:05

Asahi, около празниците обаче доставките се забавят доста...

А ето още един подходящ случай за голяма дъска:


[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   27-12-23 11:46

Определено не съм на зор. Днес ще сложа един заден свински джолан цял в гърнето със зелето. След дълга температурна обработка кокалът ще излезе без нож.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: RAD_ATAN   
Дата:   29-12-23 13:47





Публикацията е редактирана (29-12-23 16:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: RAD_ATAN   
Дата:   29-12-23 16:23


https://photo-forum.net/static/site_pics/2023-12/1703859012_viber_image_2023-12-29_13-34-37-846.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/2023-12/1703859011_viber_image_2023-12-29_13-34-37-819.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/2023-12/1703859009_viber_image_2023-12-29_13-34-37-739.jpg





Публикацията е редактирана (29-12-23 16:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   29-12-23 22:21

Готин Global [smitten]

Ако си го изтънявал още по-добре!



Публикацията е редактирана (29-12-23 22:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: RAD_ATAN   
Дата:   30-12-23 10:11

Благодаря. Заточващата система е ограничена до малко над 10.5 градуса заради щипките. Но ми се върти в главата да ги сменя с неодимови магнити и изцяло друг метод на захват. В момента едия Global е на 15 градуса а другия на 11 градуса и разликата се усеща. Но от друга страна нямам представа до какъв минимален ъгъл ще издържи стоманата. А и много остро не е за предпочитане че домочадието и без това си реже пръстите. На тъпи ножове стават инциденти а за бръснещи не искам и да си помислям.



Публикацията е редактирана (30-12-23 10:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Julius   
Дата:   30-12-23 20:11

Вкъщи има една Брабантия... за 15 год. който е дошъл на гости и се е опитал да реже с нея - винаги е почвал първо от тъпата страна! [smile] Каак са го мислили тоя дизайн холандци ли са, датчани ли... не помня случай някой да го е хванал от правилната страна от първия път! [smilie7]

И всички питат: Абе какъв е тоя тъпия нож?!? [smilie5]

Много е забавно после да им видиш учудването като го обърнат наобратно...

Наздраве!
[beer]



Публикацията е редактирана (01-01-24 20:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: petervassilev   
Дата:   31-12-23 07:54

Вчера на новогодишния гала концерт в операта Зигфрид демонстрира как се кове меч по Р. Вагнер и това породи въпрос по темата. Кои от показаните ножове са (почти) изцяло ковани?

Якият нож на julius и антиката на quazimodo са ковани, вероятно и някои от ножовете на philip. По-тънките и лесни за заточване обикновено са щамповани.

Всеки Iron Man (или Fe-male, както е политически и химически по-коректно напоследък) знае най-добре характеристиките на показания нож, а и сега производителите прилагат някакви нови технологии.


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   31-12-23 08:54

Това с коването за домакински нож е малко излишно упражнение. Чак такива якости не са необходими. В съвременните години за ножове се ползва валцуван материал. Най-тънките и масови се щанцоват, а после се шлайфат за да придобият профила. Ето филмче, показващо целия процес.

Имайте предвид, че индустрията произвежда други режещи инструменти в много по-големи количества и върховите технологии са там.


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   31-12-23 12:26

В отговор на petervassilev и asahi:

За повечето китайски дамаскинчета предлагани в Алито пише, че острието (средния слой) е от стомана VG-10 (като моите 2). Открих български сайт, който предлага подобни заготовки, дали са ковани, горещовалцувани или комбинация от 2-те, нямам идея.[smilie11]

А ето и няколко ножчета, които никога не съм заточвал:




Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   31-12-23 13:14

Те тук един човек показва как професионално се заточват ножове на машини Tormek.


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   31-12-23 13:28

RAD_ATAN под изтъняване на острието нямах в предвид по малък ъгъл на заточване. 10 или 11 градуса е твърде малко. 15 е добре. Моят Такамура беше на 9 градуса, но го направих на 14, за да е по-стабилен.

Има хора, които изтъняват ножове. Примерно тук в Германия има един пич, който кове ножове, но и предлага услуга изтъняване. Тоест шлайфа цялото острие и го прави както искаш. Колкото е по-тънко острието, толкова по-лесно реже ножа тоест по-малко съпротивление има при рязане. Това е най-важното нещо.
Много хора купуват ножове на Global, Wüsthof или Zwilling, които са от добър материал, но са дебели и ги пращат за изтъняване. Без изтъняване тези ножове не са нищо особено, но след това режат страхотно! При него тази услуга струва към 25 евро мисля.

Не може един дебело изработен нож да реже добре. Но пък дебел е по-стабилен. Ето примерно на Асахи ножа е добър за месо с кости и рязане на груби неща. Но той поради дебелината си не може да реже добре. Примерно ако реже моркови по скоро ще ги чупи. Ще се чува хруп хруп хруп като реже.

Твоите Global също не са тънки. Могат да станат разбира се, но не чрез заточване на по малък ъгъл.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   31-12-23 13:41

Мда, моркови и картофи режа с тънък нож. Но пък големият реже кисело зеле, домати и лук с лекота. За краставици - пак тънкия. Както вече споменах всеки нож е подходящ за едно и неподходящ за друго.

Вместо да си изтъняват ножовете защо тези хора не си купуват тънки?

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   31-12-23 13:43

Защото хубавите тънки са много скъпи. Или пък защото вече ги имат. Или защото са им удобни дръжките.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   31-12-23 14:50

Общо казано чрез изтъняване и създаване на добър профил може един нож за 100 евро да реже като един за 250 евро. А това си струва. После друг нож няма да искаш да пипнеш.



Публикацията е редактирана (31-12-23 14:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   31-12-23 18:27

Доводът за дръжката ми се струва най-достоверен.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: RAD_ATAN   
Дата:   03-01-24 13:22

Mogila Това да дам пари за нож от порядъка да кажем на 200 до 500 лв. от качествена стомана и после да го изтънявам е нещо, което не мога да си позволя. Лично за мен е пълна глупост. написа:

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   03-01-24 14:07

RAD_ATAN Разбирам те. Много хора не могат да си позволят ножове за по 500 лева, затова взимат за 200 и модифицират.
Ако видиш разликата след една такава модификация ще си промениш мнението.

Но това с модификациите не е само на тема ножове. На не много хора им стиска да опитват.
Аз лично го правя и например с чинели. Понеже се занимавам и професионално с музика търся уникалност и специфични неща в инструментите. Така чинели за по над 1000 лева ги модифицирам било то с изтъняване или коване. Само така мога да получа уникални и изключително готини неща. Но трябва да му стиска на човек и да знае какво иска.

p.s. Не ги модифицирам лично! Давам ги на хора, занимаващи се с това.



Публикацията е редактирана (03-01-24 14:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   03-01-24 16:42

В музиката на дефекта се гледа по друг начин. Някои и на такива неща свирят, че и на по-изтъркани и смачкани. Даже им се получава:


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: quazimodo   
Дата:   03-01-24 18:19

asahiнаписа:

> Oт известно време се оглеждам за
> подобен нож за обезкостяване:
>
>
>
> Този конкретния за 130 паунда ми
> идва скъпичък.

Щъркелите имат серия ножове за обезкостяване, ако случайно не си се сетил за тях. Е, не са толкова екстравагантни, но ще вършат работа

Например този - https://2styrkela.com/nozh-za-obezkostjavane-premier-plus-8-1445-13-14147.html



Публикацията е редактирана (03-01-24 18:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   03-01-24 18:35

По повод тънките и изтънени ножове: Бихте ли споменали каква им е дебелината в мм.


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: nozdormu   
Дата:   03-01-24 19:22

Като така и така си показвате ножовете, да ми препоръчате някое ножле за самозащита?

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Raffito   
Дата:   03-01-24 19:34

https://bazar.bg/obiava-43629512/kupuvam-nozh-rila-kato-tozi-na-snimkite



Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: ddantgwyn   
Дата:   03-01-24 19:36

написа:

> Като така и така си показвате ножовете, да ми препоръчате някое
> ножле за самозащита?


https://new.uniquejapan.com/wp-content/uploads/2011/01/Img0196.jpg


или направо нещо такова:

http://img4.wikia.nocookie.net/__cb20110927225512/fallout/images/e/e9/Katana.png

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   03-01-24 20:01

nozdormu: "Като така и така си показвате ножовете, да ми препоръчате някое ножле за самозащита?"

- С подобни въпроси и отговорите към тях темата може да иде към затваряне!


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: quazimodo   
Дата:   03-01-24 20:13

nozdormu написа:

> Като така и така си показвате
> ножовете, да ми препоръчате някое
> ножле за самозащита?

По-добре си вземи една сгъваема палка. По-безопасно е и по-малко се лежи[smilie18][beer]



Публикацията е редактирана (03-01-24 20:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: nozdormu   
Дата:   03-01-24 20:36

Написах "самозащита", не виждам как точно заплашва въпроса ми темата, в която показахте тонове хладно оръжие за разкостване [smilie7]

Рафито, благодаря! [beer]

ddantgwyn, катаната ми е мечта (от малка) :D

А идеята за палка нещо не ме грабва.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: BXMarkov   
Дата:   03-01-24 23:19

Да покажа и аз любимите ми ножове:


https://i.imgur.com/sfBHOTQ.jpg



https://i.imgur.com/Qow5Xlg.jpg



https://i.imgur.com/YhevFWe.jpg



https://i.imgur.com/SXNxlK9.jpg



https://i.imgur.com/w7GBxOQ.jpg



Първият е на Yoshimi Kato 17 см. Сантоку
Вторият е ръчно изработен непалски нож Кукри
Третият е Узбекски ръчно изработен нож
Четвъртият е ръчно изработен от Костенски майстор


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   03-01-24 23:19

Купи си лютово спрейче и избягвай проблемите.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   03-01-24 23:44

BXMarkov, завиждам за първия и втория. Първия сигурно го ползваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   03-01-24 23:45

Йошими като е страхотен! Същата стомана като на моя.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: juslen   
Дата:   03-01-24 23:46

[beer]



Публикацията е редактирана (03-01-24 23:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: BXMarkov   
Дата:   03-01-24 23:58

asahi написа:

> Първия сигурно го ползваш.

Ползвам го и още как, то наистина си заслужава [smilie24]
Обаче само за меса,плодове,зеленчуци и прочие, за кокалите гурка ножа е
трепач, с него и дърва можеш да цепиш, ама пак ми е жал [smilie5]



Публикацията е редактирана (04-01-24 00:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   04-01-24 00:17

Този кукри е по-скоро боен нож или поне в онзи край на света - Индокитай, Индонезия, Филипините, го ползват за такъв. Имената и дължината са различни, но идеята е една - вдлъбнатото острие. Как се заточва идея си нямам. Но може би не е проблем за онези роботи в заводите за ножки.

Сега се сещам, че имам кован сатър, но не съм го ползвал от 20 години. С него отделяхме ребрата на прасето от гръбнака.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   04-01-24 00:21

А с какво го точиш сантокуто?

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: BXMarkov   
Дата:   04-01-24 00:38

Ами не съм го точил още, имам го от една година и го пазя доста в общи лини, с него работя само аз в къщи, на другите не давам да го докосват [smilie5] Мисля си за много фин масат или 1500 шкурка, абе майната му аз съм привърженик нещата да се ползват, скоро ще му видя сметката [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   04-01-24 00:58

Добрият инструмент трябва да се поддържа. Иначе няма кеф в ползването.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   04-01-24 01:26

С масат или шкурка в никакъв случай. Тази стомана не може да се остри с масат!

Трябва ти хубав камък с примерно 5000 зърно.
Най-подходящото за тази стомана е Shapton 5000:


https://www.knivesandtools.de/de/pt/-shapton-pro-stone-kornung-5000-fein-schleifstein-k0704.htm

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: keri-di   
Дата:   04-01-24 13:49

Както се казва-Барабар Петко с мъжете,та и аз да цъкна нещо.


https://live.staticflickr.com/65535/53442147520_610dc748e3_h.jpg



https://live.staticflickr.com/65535/53442147525_268cbe71fd_h.jpg




Публикацията е редактирана (04-01-24 14:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: petervassilev   
Дата:   04-01-24 15:47

Първите 2 ножки на keri-di са ми най-удобни като конструкция. Отварят се лесно с една ръка, сравнително стабилни са, лесни за ремонт и поддръжка. Някои са с удобна за работа дръжка, имам и такива с яко дебело острие над 3 мм. Швейцарските над 111 мм са с подобно удобно отваряне/застопоряване.

За разлика от хубавите, големи и скъпи ножове, които майсторите използват в кухнята или държат само в дома си, тези яки и евтини сгъваеми ножки са истински работни мулета. Носиш ги навсякъде в джоба си, стават за ремонти и работа в двора, в гаража, за планината, удобни са и за боклукчийски цели.


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   04-01-24 18:49

Готини ножки!
Тея, които се отварят с една ръка са забранени при нас в Германия за съжаление. В България няма ли някакво ограничение?

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   04-01-24 19:17

Има общински наредби за спазване на обществения ред.

Забелязал съм, че в чужбина обществото също контролира. Веднъж си извадих къмпингарската ножка от раница да си срежа една ябълка и хората се отдръпнаха.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: petervassilev   
Дата:   04-01-24 20:22

У нас няма смисъл да се спори с охрана или полиция за размера и вида на ножа. Инструктирани са да не допускат оръжие, ножове, опасни предмети ... без детайлно описание. И по-добре да е така.

Подобно на забраната за внасяне на алкохол в Кувейт преди 30+ години. Митничарите спазвали странното правило без детайлно описание "One man, one alcohol". Вследствие на това, чужденците, влачеши огромна бутилка на колелца, били обичайна гледка на летищата. Разказа ми го един приятел чех, който две години организира и участва в танцово шоу на лед в Кувейт.


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: keri-di   
Дата:   04-01-24 20:37

Благодаря Mogila!
Не знам какво е забранено по разноцветната европа,но и двете фолдърчета са със остриета под 4".Това със черното острие е William Henry EDC E10 със клин 3.50",от последните бройки от серията,със стомана М390.
Другото е от яхтсменската серия на David Boye от кобалтова слав/негов патент/със клин 3".Яхта не мога да си купя,та затова си купих поне ножче за яхтсмени [smile]



Публикацията е редактирана (04-01-24 21:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: quazimodo   
Дата:   04-01-24 20:38

Хе-хе! Случайно попаднах на него, докато търсех нещи друго - 47 годишното ми казармено ножче [smilie18]


https://i.postimg.cc/y6GVhPj2/IMG-3018.jpg




https://i.postimg.cc/k4fWYZGQ/IMG-3019.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: keri-di   
Дата:   04-01-24 20:59

"Хе-хе! Случайно попаднах на него...."

И аз имам подобно,но по-старо.Само дето ме е срам да го покажа,че от стъргане,от острието е останала 1/3 и прилича на едрозъба ножовка [smilie5]



Публикацията е редактирана (04-01-24 21:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   04-01-24 21:09

M390 е много готина стомана!

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: keri-di   
Дата:   04-01-24 21:26

Мноgo е добра,но ако е закалена правилно!Имах модел на Benchmade от тази стомана,острието на който беше като "кашкавалено"!
Кобалтовата сплав на David Boye е Уникална!
Е желязо не реже,но се заточва лесно,и държи много!



Публикацията е редактирана (04-01-24 21:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: BXMarkov   
Дата:   04-01-24 21:52

написа:

> Трябва ти хубав камък с примерно
> 5000 зърно.
> Най-подходящото за тази стомана е
> Shapton 5000:

Благодаря за съвета, а какво мислиш за кече само или + паста някаква, няма ли да е добре също така.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   04-01-24 23:47

Кече или кожа може да послужи само за полиране. А при неадекватна употреба ще е само в минус.

За точене на тази стомана нямаш избор. Трябва да си купиш хубав/хубави камъни за твърда стомана. Тази се заточва лесно и без натиск. Понеже ножа е много тънък трябва финна 5000 иначе ще замине много материал от ножа.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   05-01-24 20:54

Преди да започне да заточва този нож БХМарков, пък и който и да е, трябва да придобие увереност, че може да го прави добре. Ето - аз си мислих, че мога, ама като видях как наистина се прави разбрах, че не мога. Затова не си го точа сам. Другите ножове си ги точа и нямам оплаквания.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   05-01-24 21:00

asahi да! И за това трябва да си купи един комбиниран евтин камък, примерно 1000/4000 с който да точи ножовете на съседи и приятели, докато му хване чалъма малко.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   05-01-24 21:37

Което ме подсеща за един виц от соца:

Една жена завела любовника си вкъщи и го помолила да и наточи ножовете, докато тя се изкъпе. Седи си човека, точи ножовете и изведнъж се сеща: Лелее, ама аз никога не точа ножовете у дома, а ножовете винаги са остри!


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   05-01-24 22:15

Явно са от много твърда стомана [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: petervassilev   
Дата:   05-01-24 22:53

"Веднъж си извадих къмпингарската ножка от раница да си срежа една ябълка и хората се отдръпнаха."

Неподходящите ножки на неподходящи публични места винаги плашат някои хора, дори и в България, независимо дали са разрешени или не от законите. Забелязал съм, че малките ножки, близки до размера на 6-см швейцарски, които са напълно достатъчни за градски условия, почти не създават такива проблеми.


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: petervassilev   
Дата:   07-01-24 18:35

Както се очаква, теорията на заточването е доста сложна. Благодарение на възможността да се използват сканиращи електронни микроскопи и евтини (34-100 лв.) USB микроскопи, има много споделени резултати, дори и от хора, които нямат фотографските умения и техниката на участника във фоурма, който прави чудески снимки на дребни насекоми.




https://scienceofsharp.files.wordpress.com/2021/06/dualgrit_moderate_use_01.jpg



https://scienceofsharp.files.wordpress.com/2021/06/g_fs_01.jpg




Изводът от снимките е, че при достатъчно голямо увеличение всеки режещ ръб прилича на ръба на серетиран (назъбен, трионовиден) нож, но с по-малка (средна) стъпка и височина.


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   07-01-24 19:19

Petervassilev, разби ме човече, сЯ Ше ме караш да си купя микроскоп...[smilie18] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: petervassilev   
Дата:   07-01-24 19:36

[cool]
И ще се появи съпътстваща тема "Да си покажем ръбовете"

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   07-01-24 19:41

Ааа не, не, те ръбовете са ни толкова много, че темата ще е необхватна! [smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Synthy   
Дата:   08-01-24 14:38

Аз пък научих много неща от тази тема. Благодаря, добри хора!
Сдобих се с 3 камъка за точене (по-горе бяха пуснати няколко клипчета в тубата, един готвач показваше и класираше различни начини за точене) - грапавости съответно 400/100, 3000 и 6000. Благодарение на тях ножовете ми си възстановиха остротата. Този с грапавост 6000 (какви мерни единици са?) доста бързо ще замине - или аз нещо не правя както трябва, или е прекалено фин и бързо се износва.
Оказа се, че никак не е трудно да си наточиш домашният нож на шкафа ако внимаваш в това, което правиш и вникнеш в същината на процеса.

Личен извод: камъни за точене от железарията (дори скъпи, по 20-30лв) вършат горе-долу работа, но много бързо унищожават ножовете.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Kalimas   
Дата:   08-01-24 17:02

Synthy
>Този с грапавост 6000 (какви мерни единици са?)

Всичко зависи от стандарта, но май беше нещо от сорта, на колко реда частици (в микрони)могат да се съберат в един инч.

Аз си полвам едно обикновенно точило (като шиш дето са), камък 2000/4000, равен мрамор и кожа. Ама за кухненските си карам само на точилото. До сега не съм имал проблеми с месо и т.н., там си има и цака къде да решеш.
За зеленчуците от години имам два керамични.


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   08-01-24 18:45

Определението за grit size е колко частици едновременно могат да минат през отвор с площ 1 кв. инч. Има американска система за обозначение CAMI и европейска FEPA.


https://abrasives-south.com/wp-content/uploads/2017/06/abrasive-grading-system-768x1324.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   08-01-24 19:43

Synthy, 20-30 лева не е скъпо за камък за точене, а е ефтино. Лошо качество. Хубави камъни, които и повече издържат са от 30-40 евро нагоре, а има и по над 200.

Евтините камъни се изхабяват супер бързо, но не само заради кофти качество, а и заради неправилна употреба.
Човек трябва да знае първо какъв камък има. Има такива, които се ползват сухи, такива които само леко се мокрят и веднага може да се ползват, но много от тях пък трябва да се накиснат преди това.
Другото важно е да не се ползва натик при точенето!

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   08-01-24 19:51

Натурален камък Awasedo Ohira Toishi


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: petervassilev   
Дата:   08-01-24 20:33

Synthy
“Оказа се, че никак не е трудно да си наточиш домашният нож на шкафа ако внимаваш в това, което правиш и вникнеш в същината на процеса.

Личен извод: камъни за точене от железарията (дори скъпи, по 20-30лв) вършат горе-долу работа, но много бързо унищожават ножовете.”


Защо да им берем кахър, ако ножовете са евтини и ни вършат работа? Ако са скъпи и качествени, тогава си заслужава и е задължително показаното по-горе заточване, за което се възхищавам на майсторите табиетлии [smilie24] .

Тъй като съм губел и сменял много ножове, стигнах до извода, че много от старите ножове са по-яки и надеждни (за общи, работни цели) от доста по-скъпите съвременни ножове с маркетингови описания на сплавите. Така е дори и при швейцарските ножки – старите със старата емблема и надпис са по-надеждни.

И тъй като темата започна от фотографската раница: в планината и на морето винаги нося комбинирана ножка с трионче (истинско, не микротрионче като острието на всеки нож), като алтернатива на ножа-секира трепач на Julius. Швейцарските режат клони до 4-5 см (ако не те хване горският [smilie2] ) – напр. за изработка на статив, укритие, щека. Напоследък нося и евтини (5-6 лв.) и леки овощарски сгъваеми триони, които са незаменими за разчистване на пейзажа преди снимка.

https://photo-forum.net/static/site_pics/2024-01/1704729811_12_62.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/2024-01/1704729877_12_10.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/2024-01/1704729931_12_71.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: nsirakov   
Дата:   08-01-24 22:19

а какво ще кажете за тази система




https://d1c6i9jdssrmqv.cloudfront.net/catalog/product/l/k/lkclx.png



уж е хвалят, а не успявам да наточа добре ножа


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   09-01-24 09:59

Хората правят пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   09-01-24 10:32

nsirakov

Тази система изглежда зле, но би трябвало горе долу да функционира. Главният проблем идва от ъгъла на заточване. Тези зададени там ъгли няма как да отговарят за всеки нож.
Ако искаш да наточиш добре, вземи един маркер и оцвети с него страните на режещия ръб. Така можеш да разбереш под какъв ъгъл трябва да заточваш. Трябва като точиш да изчезне черното от маркера.
Ако никой от ъглите не пасва с този на твоя нож, което най-вероятно ще е така, защото са на много голяма стъпка(17,20,25 градуса) ще трябва да направиш нов профил на ножа с един от тези ъгли. Примерно за джобно ножче или кухненски вземи 20 градуса.
Точиш с новия ъгъл с груб камък(примерно 350) равномерно от двете страни да изглежда симетрично.
После слагаш 600 и точиш от едната страна докато стане перчем? Не знам как се казва на български това. После от другата страна да обърнеш перчема.
После слагаш 1000( това е най-финното, което имаш) и правиш същата процедура но внимателно без натиск и обръщаш ножа няколко пъти и намалаш броя на заглажанията.
Това е.

Този по-сложен процес е само за пъвия път. После като ти се затъпи ножа, ще правиш само последната стъпка с 1000 камъка и леко без натиск. Но запомни кой ъгъл си ползвал.

Този перчем се усеща с пръстите като пипаш острието. Трябва да го има по цялата дължина на ножа.

Камъните с 70 и 120 зърно можеш да изхвърлиш на определените за целта места.



Публикацията е редактирана (09-01-24 11:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Synthy   
Дата:   09-01-24 10:36

Mogila написа:

> Synthy, 20-30 лева не е скъпо за камък за
> точене, а е ефтино. Лошо качество.
> Хубави камъни, които и повече
> издържат са от 30-40 евро нагоре, а
> има и по над 200.
>
> Евтините камъни се изхабяват
> супер бързо, но не само заради
> кофти качество, а и заради
> неправилна употреба.
> Човек трябва да знае първо какъв
> камък има. Има такива, които се
> ползват сухи, такива които само
> леко се мокрят и веднага може да се
> ползват, но много от тях пък трябва
> да се накиснат преди това.
> Другото важно е да не се ползва
> натик при точенето!

Това с натиска - го разбрах по трудният начин [smilie5] Сега вече е малко по-различно [smile]

А камък 20-30лв. от железарията си е доста скъп. Масовите са по 3-4лв. Тези, които закупих са специализирани за тази цел, общо струват 220лв. и са водни - според ръководството им за употреба трябва да се накиснат като после се поддържа върху тях малка локвичка.

KAI 400/1000

TAI 3000

TAI 6000

Със сигурност не са най-високо качество, но и нямат нищо общо с предишният ми уред за заточване. Засега съм доволен - направих ъпгрейд [cool]

petervassilev, Прав си, ако ножовете не са нищо особено, и аз мисля, че е излишна инвестиция в хубаво заточващи средства. моите в случая са някакви среден клас, но най-важното за мен е да са остри, да не се изхабяват бързо поради неправилна употреба и да ми е лесно да режа с тях. След наточването усилието, което трябва да приложа върху тях за да режа (чушки, лук, картофи, моркови...) е осезаемо по-слабо спрямо преди това. И се уморявам по-малко, няма опасност да ми се отплесне ножа защото е затъпен. Случвало ми се е ужким остър нож, а като тръгна да режа чушката от външната страна и да се хлъзга, върху лука да се хлъзне... не е добре - риска за инцидент се увеличава, а аз не обичам да съм порязан.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   09-01-24 10:46

Synthy Тези изглеждат супер. Няма нужда да са от най-скъпите.

По принцип обаче е най-рентабилно и като отделено време и като пари да се ползва масат, с който да си поддържа човек ножовете остри и с камък само понякога, когато с масата вече не функционира.

Но ако ножът е с твърдост над 60 не може с масат!!!
Там си трябват камъни, но пък точиш много много по-рядко.

Много остър и тънък нож има много предимства. Едно от тях е, че от зеленчуците и плодовете не изтича толкова сок, а това влияе и на вкуса в последствие. Тъпия нож ги мачка и къса при рязане.



Публикацията е редактирана (09-01-24 10:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   09-01-24 11:16

Като тръгнах да говоря за масати и за скъпо и евтино... качеството на масата е много важно. Както е важно и дали е фин или по груб.
Един от най-добрите масати е Dick Micro както и другите от тази марка
Ползвам такъв и резултатите са доста добри.



Публикацията е редактирана (09-01-24 11:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   09-01-24 12:14

Synthy: "... но най-важното за мен е да са остри, да не се изхабяват бързо поради неправилна употреба и да ми е лесно да режа с тях."

- За не се изхабяват бързо важно е не само какво режеш, но и върху какво и как го режеш!

- Ако ползваш End Grain Cutting Boards посоката на рязане е без значение:



- Но, ако ползваш нормална дървена дъска, посоката на рязане трябва да съвпада с нишките на дървесината!:


- В противен случай (напречно - лошия пример) острието ще се изхабява по-бързо:


За пластмасовите дъски би трябвало да е без значение?![beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   09-01-24 13:06

philip важно е на какво режем. Тази втората дъска от бамбук е един чудесен пример за това, на какво не трябва да режем. При това не е от значение посоката на нишките- дървото си е много твърдо.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   09-01-24 13:19

Mogila, посоката винаги е от значение!


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Synthy   
Дата:   09-01-24 13:36

На какво влияе посоката?

За протокола: дъската ми е букова. Бамбуковите наистина са много твърди. След като изхвърлих поредната, реших да пробвам букова.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   09-01-24 13:48

Бамбукът е трева. Твърдостта на натуралният бамбук е 1380 по Janka Hardness Scale, колкото на белия дъб и твърдия клен. За твърдостта на останалите дървесини се ориентирайте тук.

Не се притеснявам ако ножът се затъпи от работа. Ще ме е яд ако се чукне в някой съседен нож или вилица и затова ножовете си ги мия и съхранявам отделно.


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   09-01-24 13:55

Strand woven bamboo is one of the hardest flooring materials available in the market today. It ranges between 3400 and 4000 on the Janka scale.

Asahi от сайта, който си дал.

Знам, че като гугъlnеш в първият резултат в търсенето излиза 1380.
Обработеният бамбук на дъска е с 2800.



Публикацията е редактирана (09-01-24 14:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: petervassilev   
Дата:   09-01-24 14:21

Synthy, разбрах.

Явно удоволствието от поддръжката и възстановяването на ножовете не отстъпва от удоволствието от използването им и консумацията на мезетата.

И аз, въпреки че нямам специален интерес към кухненското приложение, научих много интересни нещо от ножарската тема, още с първите илюстрации на Mogila [smilie24].

И доколкото става дума за рибарлък в друга техническа тема, какви ножове използвате за филетиране на риба? Налага ми се да го правя сравнително често с купешка риба (от пазара в Бургас) и ми се струва много по-трудно от рязане на зарзавати, агнешко и свинско.



Публикацията е редактирана (09-01-24 14:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   09-01-24 14:31

В същност основният проблем с бамбука е високото съдържание на силикати. Поради това се изтъпяват повече ножовете.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   09-01-24 18:15

Ножът за филетиране на риба изглежда така:


https://www.aftco.com/cdn/shop/files/AFK07-GLD-1_fcfed2ea-a7e7-4bf7-9096-f9a75d7042a0.jpg



Нямам такъв. Ползвам някой широк от другите. Трябва да е тънък и много остър. Перките се режат с ножица или друг по-здрав нож.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: petervassilev   
Дата:   10-01-24 00:16

@asahi

И аз ползвах широки ножове, пробвал съм дори с нож за хляб, но е трудно.

Смятам да си купя по-евтин нож като този на снимките, но ще добавя и нескъпи Kevlar Diving Gloves - да ме пазят от острите перки и да използвам и за други работни цели, когато е необходимо.


https://ae01.alicdn.com/kf/Sd959a3c554c2445597a6cf8777b5d4c4i/3MM-Kevlar-Diving-Gloves-Underwater-Hu

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   10-01-24 08:41

Ще трябва да миеш и ръкавици. Важното е риба да има.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   10-01-24 21:08

В Кауфланд има такъв Сантоку със 17 см острие и бамбукова дръжка за 15-16 лева. С добро заточване и поддръжка ще свърши доста работа в кухнята. Като за първи нож от този вид е идеален.




Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   10-01-24 21:26

Автор: asahi
Дата: 09-01-24 13:48

"Ще ме е яд ако се чукне в някой съседен нож или вилица и затова ножовете си ги мия и съхранявам отделно."


Така си е!


https://photo-forum.net/static/site_pics/2024-01/1704914566_20240109_173311.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Zlatkoo   
Дата:   11-01-24 09:57

Повлиян от тази тема. Вчера в Кауфланд загледах точно този нож, но не го взех. Сега след тази препоръка, вероятно ще взема един тези дни.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: petervassilev   
Дата:   11-01-24 17:14

В Толедо, малките момчета се дърпат пред витрините на десетките стари магазинчета за ножове, сърдити и мрънкащи, а майките им повтарят "Казах ти, няма да ти купим нож!".

Момичетата се прехласват по кукли до едно време, но мъжките ножарски мераци често продължават до късния пубертет, т.е. дори и след 60-те, както се вижда от темата.

Заразих се и се навих да си купя някои от показаните ножове и аксесоари за заточване. Разходите за кухненски ножове се оправдават лесно пред жената, но за другите ножове ще е трудно.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   12-01-24 07:48

Synthy: "На какво влияе посоката?"

- Задай си въпроса: как се цепят дърва и ще разбереш.


Asahi: "Не се притеснявам, ако ножът се затъпи от работа. Ще ме е яд, ако се чукне в някой съседен нож или вилица и затова ножовете си ги мия и съхранявам отделно."
- Преди години имаше ТВ реклами на кухненски нож, който може да реже пирони.[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   16-01-24 20:21

Като ме мързи да извадя голяма дъска и малката става:

да се спретне 1 свинско с прясно зеле:

ама е по терсене.[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Mogila   
Дата:   17-01-24 10:28

ммм вкусно[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   17-01-24 11:48

Mogila бива, използвам една изпитана рецепта, само добавям дафинов лист, а жената винаги ме коригира и с копър[smile]. Разцепването на зелката (на 4) винаги изисква малко усилие. Преди 10-15 г. съм намирал от пазара много крехко и вкусно зеле. Напоследък обаче все попадам на доста плътно и с малко синтетичен вкус, за салата не става, но за готвене бива.[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   17-01-24 13:25

Тази зима преоткрих свинското с кисело зеле, но в гърне. Или гювеч - не ги различавам много. Киселото зеле е собствено производство, а свинското е на ребра. Слагам традиционните подправки плюс две ч.ч. зелева чорба. Отгоре херметизирам с цяло зелево листо, намазвам го с олио, захлупвам с капака и го оставям за 4 часа във фурната. Първи час на 220 градуса, другите три на 120.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Synthy   
Дата:   17-01-24 14:26

асахи, това е някаква лека (лайт) версия на капамата.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   17-01-24 18:46

asahi, прияде ми се! [smilie24] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   17-01-24 20:16

Гладен си, затова. [beer]

Има и по-вкусно - деструктурирани сърми, също в гърнето. Постъпва се както с класическите, но плънкате не се увива в зелеви листа, а се разбърква със ситно нарязано кисело зеле. И, разбира се, хубавият нож много улеснява този процес.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Zlatkoo   
Дата:   18-01-24 11:05

Да сърмите даже така се хапват по лесно.
Иначе аз пък за тънки мезета ползва още тази соц-машина.

https://live.staticflickr.com/65535/53471234881_b9b153eb0c_z.jpg

Untitled by Златко Григоров, on Flickr
Диска още не е захабен,то не знам и как ще се точи ако се наложи.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Raffito   
Дата:   18-01-24 19:07


https://cdn1.focus.bg/bazar/ca/large/ca5fa90b3863f14bacf7e2a06ac82c97.jpg



Нож лов риболов


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   18-01-24 20:17

Рафи, ти ли ги предлагаш?

Тиквички се режат лесно, а ножчето става и за мачкане на чесън

докато се варят бутчетата за пилешката супа.

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: petervassilev   
Дата:   19-01-24 00:28

Слайсерът на Zlatkoo [smilie24]

След 10-на години в темата "Да си покажем лазерните ножове и бластери" вероятно ще има снимки на кухненски роботи с прецизни лазерни ножове. Подреждаме кубичните (по стандарта на ЕС) домати и краставици и машината вади за секунди готовата 3D салата с подканващо гласово съобщение "За ракията (по БГ стандарт) натиснете бутон ... "


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   19-01-24 01:21

Няма ли AI въобще не му приписвай бъдеще.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: quazimodo   
Дата:   19-01-24 01:29

написа:

> Рафи, ти ли ги предлагаш?
>
> Тиквички се режат лесно, а ножчето
> става и за мачкане на чесън
>
> докато се варят бутчетата за
> пилешката супа.
>
> [beer]
>


Май си любител на варените тиквички[smilie5] При такава дебелина на резените ще трябва да ги държиш цяла нощ във фурната, докато им изври водата[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   19-01-24 08:17

Petervassilev, Asahi, всеки път, като си пускам windows-а ми показва картинки с надписи за ИИ. От тази сутрин:
"AI may hold a key to the preservation of the Amazon rainforest"
Голяма реклама и популяризиране!

Quazimodo, пък аз си мислех, че си ги отънил тоя път.[smilie18] В студена фурна на 180° станаха за няма и час при това доста се свиха.


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   19-01-24 09:58

Взел съм мерки нищо да не ми показва.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Raffito   
Дата:   23-01-24 19:34

Вижте с какви ножове се разхождат някои хора ,а не с джобни чекийки ...[smilie25]

https://photo-forum.net/i/2497265



Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Zlatkoo   
Дата:   02-02-24 10:23

Ами взех го.

https://live.staticflickr.com/65535/53489238557_1e0e9f7d31_z.jpg

Untitled by Златко Григоров, on Flickr
Пробвах го и на домат, и на този салам. Доволен съм, а не е скъп.

https://live.staticflickr.com/65535/53504158039_8b9308de94_z.jpg

by Златко Григоров, on Flickr
Но внимавайте, като ги миете. Вече успях да се резна малко докато го миех на мивката с ръка.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   02-02-24 12:06

Обърни внимание на правилния захват. Така, както си го хванал с пръстчето отгор ножът се клати и може да се контузиш.



Видео


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Zlatkoo   
Дата:   02-02-24 14:11

Ами аз май по принцип така си държа от години. Ето, научих нещо ново и полезно. Благодаря.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   04-02-24 14:37

Я, каква тема имало в тоя форум [smile]
Аз също като част от колегите тук съм докарал нещата малко до крайност, ама какво да се прави, поне съчетавам двете хобита от време на време. [cool] -> Цък

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Zlatkoo   
Дата:   29-03-24 11:07

Ето и още един нож. От преди доста години, това беше ножа на Тате, за гъби, за дялкане на лодки от борови кори.


https://live.staticflickr.com/65535/53571512393_2b9f9c7fca_z.jpg

Untitled by Златко Григоров, on Flickr
Ами реших и аз да се пробвам. И май взе че се получи.

https://www.youtube.com/watch?v=GyXg9W0qh7w&t=1s


И дойде време за по подходящ нож. Колебая се между два, обаче почти няма описание.
https://toolsnet.bg/produkt/nozh-za-darvorezba-grub-170-50-mm/


този
Втория като е почти двойно по скъп дали острието/материала е два пъти по добър? Ако са ви познати като марка производител евентуално.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: sts1969   
Дата:   29-03-24 13:36

И на двата резбарски ножа не им пише стоманата на острието, което означава че може да е всякаква евтиниика, обикновено 420 НС. По-скъпият е пройзведен (уж) в САЩ, другият в Украйна, което и е причината за по-високата цена, но едва ли и на качествата на незнайната стомана.



Публикацията е редактирана (29-03-24 13:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: dephil   
Дата:   02-04-24 16:39

Много хубава тема! [cool]

Имам доста ножове, но двата, на които се кефя най-много в момента са правени в България:

1) Якутски нож, тойон - стомана К390, 64hrc.
https://www.youtube.com/watch?v=rY3BWzKEXzY

Необичаен и изискващ малко свикване нож, заради асиметричната си форма е изключително лесен за точене и възстановяване.
Най-универсалния нож, който съм имал - по-остър от скалпел, става за абсолютно всичко (но иска свикване). Реже изключително, беленето - с дясна ръка е доста трудно, с лява е супер.

Някой питаше за самозащита - това е инструмента.
Ако (недай си Боже!) ситуацията ескалира до фатални потребности - при тази форма и стомана - всеки мъж, който може да направи 10ина лицеви опори, може бързо и лесно да пробие и разцепи дървена летва с тойона и безпроблемно да си го дръпне обратно - само с рязък удар на ръката от рамото, без да вкарва цяло тяло в удара.
Порезните му качества са като на 20 сантиметров бръснач.

Извън това - историята на този вид ножове е много интересна. Създавани са за условия, в които сам мъж да може да убие и филетира елен в рамките на 30-40 мин, докато още не е станал на ледена буца (при -50'С), да го заточва бързо и лесно и да разчита на него с живота си за всяка беля, в която човек/мечка/вълк не стават за третиране с пушка.


2) Класически, корав походен/сървайвъл нож - стомана Magnacut, 63 hrc.
https://www.youtube.com/watch?v=wm49plxEJpc

Ако трябваше да остана само с един нож - щеше да е този, разчитам на него и при излети, в които теглото е фактор и не искам да нося походен трион/брадвичка.
Веднъж заточен - се поддържа относително лесно на колан с вакса.
Стоманата му, освен твърда е и много яка - удрял съм го многократно при цепене на дърва в гората и си е топ, в мрежата има как с нож от магнакът режат пирони върху наковалня, млатейки по ножа с чук, без по острието му да остават поражения.



Всъщност, извън конкретните инструменти - ножарството ни е нещо, с което трябва да сме патриоти - според DBK - пичовете от Дуло са в глобалното топ-3 на майсторите-ковачи на висок клас ловни и походни ножове (то затова се чака и по година, де).
Мисля, добре е да поддържаме нашите си занаяти и майстори - при които човек може да си поръча форма, вид стомана, вид третиране и всичко останало - много ще се радвам, ако някой сподели своя препоръка?

Не съм влизал от известно време във Форума, радвам се да видя "познати" лица - поздрави и хубав ден на всички!


Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   02-04-24 17:55

Благодаря, за първи път виждам такъв нож. Изработката е №1.

Загледах се по рязни ножки в нета, но специално следващият ме впечатли със заснемането си:


https://i.etsystatic.com/44985613/r/il/79d9e0/5131153561/il_1588xN.5131153561_260t.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: Zlatkoo   
Дата:   05-04-24 11:14

Ами при мен е вече украинския, реших, че на американския по високата цена е предимно мито и транспорт. Доволен съм от ножчето, доста е остро. Само да видим колко време ще държи резец.
https://www.youtube.com/watch?v=zICRnUGUKig

Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: philip   
Дата:   14-04-24 11:34

Мернах нещо в албума и се чудя, нож ли е, меч ли е, или мачете?![smilie11]


https://photo-forum.net/static/site_pics/2024-04/1713000615_dsc03635_4net.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Да си ги покажем...ножовете!
Автор: asahi   
Дата:   14-04-24 12:19

Да го приемем като специализиран нож за обработка на големи риби.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »