Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Калибриране на монитор.
Автор: aidend   
Дата:   01-12-23 21:43

Здравейте, отдавна се канех да си калибрирам лаптопа и скоро го направих.
Реших да си го калибрирам на работа и извиках един мъж, който предлага съответната услуга.
Исках да си калибрилим лаптопа защото, имаше реални разминавания при принтиране на снимки и в телефона ми червенееха.
Грешката която направих, че не извърших услугата в нас, защото в нас моята крушка е 4100 келвина а в магазина 5000к. Мъжът беше доста любезен отговори на всичките ми въпроси.
Обиколих няколко магазина, да търся крушка с 5000к светлина и просто никъде не намерих.
Почнах да се ровя в интернет намерих апликация която уж с телефона можеш да си калибрираш монитора платих си за програма и резултата беше плачевен. Лицата придобиха син цвят от филма аватар :D
Имам ICC профил на калибрирания ми монитор
Въпросите ми към вас са следните.
- ICC профил запазва ли яркоста на екрана защото аз доста, често я променям. Честно казано не знам на каква яркост трябва да бъде?
- Ако евентуално намеря крушка с 5000к,
Дали пак в нас цветовете ще са коректни ако задам същият профил тъй като сменях контраста?
-Ако извикам същият човек в нас да го калибрира в нас каква крушка да си купя?
4000к 65000к или други предложения.
- Ако на калибриран монитор променя яркоста на екрана, как влияе при обработка или въобще не трябва да пипам настройки на яркост?

Не съм професионалист, не снимам често, но аз съм малко как да го кажа. Щом съм си го наумил така ще е.
Простете за моето невежество .
Добре, че е петък.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: victory13   
Дата:   01-12-23 23:42

Изгасете крушката и се постарайте да не пипате нищо след калибрацията…

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: asahi   
Дата:   02-12-23 00:56

Целта на системата за управление на цвета, от която калибрирането е част, е да се получи предвидим цвят. Ако това те устройва продължавай нататък.

Калибрирането на монитора няма автоматично да ти оправи цветовете на разпечатката от принтера. За да получиш предвидим цвят на принтера трябва да направиш повече неща. Ако това те устройва продължавай нататък.

Цветопредаването на монитора не зависи от характера на светлината в помещението. Характера на светлината в помещението влияе само на твоите възприятия. Върху тези възприятия влияят и други фактори. Ако това те устройва продължавай нататък.

Яркостта на дисплея или се прави 120 cd/m или ако е лаптоп с не най-прекрасната матрица - на максимална яркост. След това не се пипа. Ако това те устройва продължавай нататък.

ICM профилът не запазва яркостта на екрана. И контраста не запазва. Може би не те устройва, но това е положението.

Калибрирането на монитора/дисплея е важно и полезно нещо, но не трябва да му се приписват вълшебни свойства. Има още много неща, които трябва да съобразиш сам.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: baron_barbaron   
Дата:   02-12-23 01:27

Че кво му е на Аватар ?! [smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: RAD_ATAN   
Дата:   02-12-23 11:16

https://www.youtube.com/watch?v=tbMshsiiiFM


Този лаптоп с каква матрица е? IPS, MVA PVA, TN или VA? Ако не съм пропуснал нещо това уточнение не е споменато. Ако е различно от IPS и да дойде някой с супер-дупер спектрофотометър резултата ще е плачевен. Линкнатото видео ще ви даде ясна представа относно това какво би трябвало да направите.


Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: Mogila   
Дата:   02-12-23 12:19

Няма нужда да сменяш крушки. Те не оказват влияние върху калибрацията.

След калибрацията не трябва да пипаш яркост или каквото и да било по монитора.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: aidend   
Дата:   02-12-23 21:35

Благадаря на всички включили се.
Дисплея ми е IPS
ASUS ROG STRIX G512L
Display 15.6-inch FHD (1920 x 1080) 16:9 anti-glare display sRGB: 67% Adobe: 50% Refresh Rate: 144Hz Value IPS-level

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: Mogila   
Дата:   03-12-23 02:19

Този дисплей е много зле. Ползвай външен монитор. Можеш за много малко пари да си вземеш нещо добро на старо.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: aidend   
Дата:   03-12-23 08:39

Имам монитор, който прашасва просто пространството ми е малко и с лаптопа е по едобно.
https://www.philips.bg/c-p/278E8QJAB_00/curved-lcd-monitor-with-ultra-wide-color
Този е монитора.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: iasen2   
Дата:   03-12-23 11:07

Дисплей на лаптопи не се калибрират, просто няма смисъл. Хейтърите веднага ще ревнат, но истината боли.

Ако искате да се занимавате с цветове започнете с монитори предназначени за това. Успех. Купете си и калибратор, понеже монитор се калибрира на някакъв период от време. Отделно се калибрира и принтера. За него трябва отделен калибратор.

Ще цитирам един колега, който казваше - във фотографията няма нищо евтино.



Публикацията е редактирана (03-12-23 11:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: ddantgwyn   
Дата:   03-12-23 11:19

iasen2 написа:

> Дисплей на лаптопи не се калибрират, просто няма смисъл.
> Хейтърите веднага ще ревнат, но истината боли.

Няма да ревна, само ще отбележа, че на Thinkapad P50 има PANTONE Color Calibrator.

> Ако искате да се занимавате с
> цветове започнете с монитори
> предназначени за това. Успех.
> Купете си и калибратор, понеже
> монитор се калибрира на някакъв
> период от време. Отделно се
> калибрира и принтера. За него
> трябва отделен калибратор.

Това, ако си печаташ снимките сам. Ако ще ползваш услугите на полиграфията, ще трябва още калибрация (imho).

> Ще цитирам един колега, който казваше - във фотографията няма
> нищо евтино.

За това няма да споря.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: aidend   
Дата:   03-12-23 11:38

Та разбрах, че лаптопа вади кофти цвят.
Сега кажете монитора как е.
Технически данни
Картина/дисплей

Тип на LCD панела
VA LCD
Технология AMD FreeSync™
Да
Вид подсветка
Система W-LED
Размер на панела
27 инча/68,6 см
Ефективна зона на гледане
597,9 (хор.) x 336,3 (верт.) – при 1800 R извивка*
Съотношение на размерите на картината
16:9
Максимална разделителна способност
1920 x 1080 при 75 Hz*
Време на отговор (типично)
4 ms (сиво към сиво)*
Яркост
250 кандела/м²
Съотношение на контраста (типично)
3000:1
SmartContrast
20 000 000:1
Стъпка на пикселите
0,311 x 0,311 мм
Зрителен ъгъл
178º (хор.)/178º (верт.)
при C/R > 10
Flicker-free
Да
Подобрение на картината
SmartImage Lite
Цветова гама (основна)
NTSC 104%*, sRGB 130%*
Цветове на дисплея
16,7 млн.
Честота на сканиране
54 – 84 kHz (хор.)/49 – 75 Hz (верт.)
sRGB
Да

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: baron_barbaron   
Дата:   03-12-23 15:04

Монитора ако е от кривите, пак е гимнастика ;) особено ако се калибрира със спайдър...

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: Mogila   
Дата:   03-12-23 15:45

jasen2 първо, че от лаптоп до лаптоп има огромна разлика.
Второ, че дори да е кофти дисплея, винаги има дори и малка полза от калибриране.

aidend, мониторът е кофти.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: aidend   
Дата:   03-12-23 19:41

Препоръка за хубав монитор втора ръка ?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: baron_barbaron   
Дата:   03-12-23 19:54

Гледай да не е извит, да не гланц, да е IPS и да е възможно най близо до 100% adobeRGB....
Марката няма особено значение.
Аз лично бих предпочел 10битова матрица.

Останалото е въпрос на личен вкус и бюджет.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: asahi   
Дата:   03-12-23 20:04

Първо предложение

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: CDman   
Дата:   04-12-23 09:04

Както и колегите са казали - калибрацията на монитора е добре да я има, но не е достатъчна.
Монитора - ОК,можеш да си купиш, но принтера най-общо казано не се интересува как изглежда цвета на монитора. Той си конвертва файла и си печата това, който му изпраща софтуера.

Едно мое не перфектно решение (така съм решил проблема аз) е:
Рзпечатваш някаква цветна схема. (слагам първата, която ми излиза)

ЦЪК


Слагаш монитора който имаш.
Включваш осветлението, което имаш.
После нагласяш цветовете на монитора така,че да виждаш максимално близки цветове до разпечатката.

Не е перфектно, но за начало върши работа.

Успех.[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: chukov   
Дата:   04-12-23 09:49

Аз само да помогна, че ако си купите монитор DELL в повечето случаи ще трябва да калибрирате с i-one Display Pro калибратор и дел си имат едно приложение Dell calibration solution. Не със стандартния софтуер, който предлагат от i-one.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: Mogila   
Дата:   04-12-23 10:09

chukov И защо не със стандартния софтуер на i1?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: asahi   
Дата:   04-12-23 10:26

"Автор: CDman
Дата: 04-12-23 09:04
...
Едно мое не перфектно решение (така съм решил проблема аз)..."

Наистина е далеч от перфектност. Корекционните криви често са доста къдрави и на око е изключено да се приближиш до тях. Проблемът става драстично видим когато някой цвят, който е попаднал в изключението, се окаже преобладаващ в някакво изображение.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: baron_barbaron   
Дата:   04-12-23 13:02

chukov

"Аз само да помогна, че ако си купите монитор DELL в повечето случаи ще трябва да калибрирате с i-one Display Pro калибратор и дел си имат едно приложение Dell calibration solution. Не със стандартния софтуер, който предлагат от i-one. "

Този софтуер работи само с някои модели на DELL и далеч не е задължителен. Спокойно може да се работи и нормалните софтуери, дори и с универсалните като моя любим displaycal, който пък работи с всички достъпни калибратори безплатно и под WIN, Mac, Linux.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: chukov   
Дата:   04-12-23 14:32

Mogila написа:

> chukov И защо не със стандартния
> софтуер на i1?

Създава профил и не може да го зареди после.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: Mogila   
Дата:   04-12-23 15:36

Няма такова нещо. Поне не с моите три Дел монитора, които имам или съм имал.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: baron_barbaron   
Дата:   04-12-23 15:39

chukov Ако се опитвате да го заредите като профил за хардуерна калибровка, да не става. Но това няма и как да стане... Но по класическия начин със профил през операционната система няма проблеми.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: chukov   
Дата:   04-12-23 16:56

И на двата монитора - този, който е на работното ми място и този, който е вкъщи, проблемът е един и същ. За да лоудне операционната система профила трябва да сте инсталирали DCS (Dell Calibration SOlution)
Не знам как е с Win11, но с WIN10 е сто процента факт това.

И двата монитора поддържат хардуерен LUT

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: Mogila   
Дата:   04-12-23 17:09

Значи можеш да говориш за моделите, които поддържат LUT, но те са малко. Не може да обобщаваш така. Вероятността авторът на темата да си купи такъв е нищожна.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: baron_barbaron   
Дата:   04-12-23 18:03

chukov нямам такъв за да проверя хипотезата си, но съм на 95% сигурен, че с displaycal и generic driver за монитора всичко би било същото както и без "hardware LUT support"... И при win10 и при win11.



Но пък това едва ли ще е проблем, на човек притежаващ такъв монитор :)

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: patzo   
Дата:   04-12-23 20:32

Ако не си някой мега-про не се вманиачавай за яркоста и осветление вътрешно и т.н. Аз моя нов монитор го калибрирах и беше калибриран на 120 cd/m, но естествено си го правя по-ярко когато не се занимавам със снимки и не виждам видима разлика в цветовете. За сметка на това има доста голяма разлика със много стария ми некалибриран монитор - просто сега зеленото е много по-различно.



Публикацията е редактирана (04-12-23 20:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: aidend   
Дата:   05-12-23 01:06

Не съм професиноналист, даже не съм добър в обработките. Опитвам се да правя някои неща и да се уча. Снимам в Raw!
Ама искам поне цветовете да ми са долу горе както ги виждам на монитора.
Не пре обработка да ги виждам едно на телефона син бял баланс :D
Като пак осъзнавам, че на всяко устроиство ще е различно.
Този Dell ми пасва перфектно на бюджета между другото. Та последно този пич, че може ли да го калиблира, със Spyder X работи той?
И да тия 2 процента ще ме глождят, едва ли ще мога да направя разлика между 98 и 100 адобе RGB. Ама като знам, че е 98,ще ме глозди познавам се, та поне да е 100процента. Ще потърся нещо до 300лв да видим, ще изскочи ли нещо. Благодаря на включилите се.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: asahi   
Дата:   05-12-23 08:00

Да не би да предвиждаш да работиш в Adobe RGB?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: baron_barbaron   
Дата:   05-12-23 09:50

aidend Не знам този пич дали ще може да ти го калибрира, моя опит със SpyderX беше печален. Когато направих рекламацията, от не помня кой сервиз ми звъняха и ми казаха, че са го сравнили с друг спайдър и нямало разлика. Това ме навежда на мисълта, че като цяло SpyderX e провал. Намерих и други хора които се оплакват от същото из нета.. Ако първия път е успял и си доволен, значи и сега ще е ОК... Ако си забелязал синьо-зеленикакви отеци проблема не е в твоя телевизор. Така беше при и мен и при мното от други форуми.

Отделно на DataColor съпорта, какво чудо са. Като им пишеш ти отговарят на следващия ден, с тъп доуточняващ въпрос. Така ми загубиха една седмица с глупости, без реално да помогнат. Рекламацията услях да я направя на 14-тия ден, на косъм да изпусна срока. И после в няакакъв форум, като коментирах как "работят" чак те ми писаха, че не било така, та се наложи да им вадя скийншоти от кореспонденцията ни :D



Публикацията е редактирана (05-12-23 09:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: aidend   
Дата:   05-12-23 11:39

Всъщност точно син оттенък имам. Пазя профила си. Аз като си го калибрирам с windowsa, нямам такъв проблем дразнещ та, чак се чудех дали не е от светлината та цяла седмица търсих крушка 5000к. Ох...

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: aidend   
Дата:   05-12-23 11:41

Не е ли по добрият вариант да съм с adobe 1998 и като принтирам да конвентрам в профила който фотото ползва ?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: baron_barbaron   
Дата:   05-12-23 12:03

За по-добър или по-лош вариант е трудно да се каже. Това е до твоите лични навици и предпочитания. Ако това работи при теб значи е добър вариант. Иначе калибровка с читав калибратор не е панацея за цветове, но определено си има преимущества. Разбира се ако монитора е способен :) Ако е някоя "геймърска бегачка" едва ли би дал осезаема разлика. Аз лично съм си намерил за мен си два монитора които ми вършат работа и двата не са извити , не са бързи, но са с добър зрителен ъгъл и цветове.

Относно цвета на светлината в стаята да важна е, но пък денем така или иначе тя е с различна температура и интензитет. Много по-важна е когато се борим за читави принтове, най вече интензитета.

Не давам препоръка, казвам аз какво бих направил на твое място (без претенции, че е правилно ) бих си купил приличен монитор, след това калибровка с няколко профила. Един да речем на 80cd/cm, един на 120 и един на 160... Респективно за всеки профил си записвам и настройките на Contrast/brightness... И според това каква е светлината наоколо си ги избирам кой профил, респективно си настройвам и другите неща според това какво съм си записал. Ако ще принтирам, бих си направил профилите за AdobeRGB...

То реално аз така и съм направил де, само че основния ми монитор има опция да ги зарежда тия настойки от профил в контрол панела на неговия си софтуер.

Калибровката през WIN е нещо много субективно, ако твоето възприятие за цветовете е различно от моето, може да виждаме нещата коренно различно, според кой е правил въпросната "калибровка". Истинския калибратор, няма да коригира разликата в нашите възприятия, но пък ще ти гарантира че хората със сходни възприятия, ще виждат нещата максимално близо, до някаква условна, но все пак възприета за стандарт стойност.

Проблема с аватарите и марсианците е напълно възможно да е в резултат на Spyder-а.. Може просто да махнеш профила от спайдъра и да заредиш фабричния като отправна точка за бъдещи настройки.

П.С. веднъж на няколко месеца си ъпдейтвам профилите, за да видя дали мониторите ми стареят. Но аз си имам мой калибратор и това ми коства само време.



Публикацията е редактирана (05-12-23 12:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: asahi   
Дата:   05-12-23 13:06

Така се прави в кулинарията. После се търси име на гозбата. И пак гозбите не са еднакви. Затова към името на гозбата прибавяме името на готвача. Всички са доволни.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: aidend   
Дата:   31-12-23 09:05

Малко да събудя отново темата. Но предпочитам да пиша отново тук вместо в нова тема. Купих си въпросния монитор Dell 2410, който ми предложиха по горе, купих си и калибратор Spyder X pro.
Калибрирах и лаптопа и монитора.
Въпросите ми към вас са следните.
1.Как да съм сигурен, че калибрацията ми е точна, със софтуера на Spyder x pro, на монитора наистина ми изписва srgb 100, adobe 94 процента, на лаптопа доста по-малко в края след всички измервания.
Но монитора на лаптопа лаптопа при дадени снимки зеления цвят е доста по-различен. Фрапантно по различно зелено.
Обяснявям си го, че е така защото е с по малко проценти srgb.
2. При калибрирането и на лаптопа и на монитора спазвам абсолютно всички указания намалям осветеноста от 0 и така увеличавам докато измери. Но не мога да наглася бялата точка и на монитора и ня лаптопа на 6500к. Та затова има ли начин да разбера, че съм калибрирал успешно:D
3.По време на калибриране със програмата създавам ICC профил и на монитора и на лаптопа. И след това си ги задавам на всеки съответния профил. По този начин ли се калиблират два монитора ?
Благодара на всички!
Весело посрещане на празниците!

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: baron_barbaron   
Дата:   31-12-23 11:24

"купих си и калибратор Spyder X pro." какво те накара да го направиш? И хардуера и софтуера в този пакет са кофти. Аз го върнах точно заради зеленото.

За да провериш дали е ОК ти трябва читав калибратор с читав софтуер. Читав софтуер е DisplayCal. Но и той вижда това което "каже" калибратора.

Или да са визуално добре, което в моя случай след X не беше.

Освен всичко, не ми се рови назад в темата, но по спомен лаптопа беше с TN матрица, ако е така при него цветовете изглеждат различно под разлен ъгъл.



Публикацията е редактирана (31-12-23 11:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: Mogila   
Дата:   31-12-23 16:40

Защо си купи този калибратор като ти написаха, че не е подходящ? Вече се каза, че i1 трябва да се вземе.
Сега си го бий в главата и питай по форуми.



Публикацията е редактирана (31-12-23 16:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: asahi   
Дата:   31-12-23 18:31

"Автор: aidend
Дата: 31-12-23 09:05
...
3.По време на калибриране със програмата създавам ICC профил и на монитора и на лаптопа. И след това си ги задавам на всеки съответния профил. По този начин ли се калиблират два монитора ?"

Не. По този начин се калибрират два отделни монитора, но от това не следва, че ще показват еднаква картинка. Това може понякога да се постигне, но начинът е друг и резултатът не винаги е задоволителен.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: aidend   
Дата:   03-01-24 22:29

С доста усилия човъркане на монитора.
Успях да постигна някакъв резултат.
Тъй като монитора има различни пресети.
Като само на единия профил ми дава повече контроли.
С него успях да човъркам различните цветове и да достигна бялата точка до 6500к. Осветеноста на 120. Единствения минус е че не мога да променя гамата на 2.2 на този профил си е 2.0
На профила адобе RGB, гамата е 2.2
Но пък на него бялата точка не мага да я променя и си е на 5500к.
Калибриран с профила който позволява на ,много опции цветово картината е най-близко до мои разпечатки и до картината на телефона ми.
Не знам голям проблем ли е ако гамата е на 2.0
Единия вариант е да е калибриран с бяла точка 5500к и гама 2.2
Другият с 6500к и гама 2.0
С толкова усилия засега това постигнах.
Тия дни ще разпечатам някои снимчици да видим.
Благодаря на всички за търпението

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: asahi   
Дата:   03-01-24 22:52

Имаш ли някаква сериозна работа в Adobe RGB?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: ZENON   
Дата:   03-01-24 23:10

Какво му е на аРГБ?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: asahi   
Дата:   03-01-24 23:17

Нямам впечатление да държиш на мнението ми, така че ще оставя въпроса ти без отговор.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: aidend   
Дата:   03-01-24 23:26

За първи път в живота ми се се срещнах с тези термини преди месец и отскоро започнах да чета за профили цветове и прочие.Да главно снимам в RAW, но до скоро не знаех, че камерата ми има настройка Adobe Raw i Srgb RAW.
Научих също, че уж най-добре е да обработваш в adobe rgb, който ползва, по голяма цветова гама а ако ще качваш в нета да конвертираш в профил srgb за по-голяма съвместимост.
За печатни цели най-добре било adobe RGB.
Направих си малък експеримент, отворих няколко онлайн услуги да видя изисквания към файловете за печат и всички те искаха SRGB, ...Включителтно photosyntesis. Та тотално се обърках.
Не съм професионалист, снимам главно за себе си, понякога радвам някои роднини приятели.
От всички книги, които имам за фотография почти не се говори за калибриане, профили и т.н.
Та и аз не знам какво искам. :D
Още съм в процес на лутане но според мен си е безумно да обработвам в адобе ргб после да конвертирам в srb. Макар, че се прави с един клик на бутона



Публикацията е редактирана (03-01-24 23:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: aidend   
Дата:   03-01-24 23:33

Asahi - държа на мнението на всички.
Просто не знам как да ти отговоря.
Сега остана да смене настройката на камерата "Raw adobe rgb",защото по подразбиране си е "Srgb Raw" да пробвам и да видя. Ще има ли разкика.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: ZENON   
Дата:   03-01-24 23:37

То е ясно, че не държа на мнението ти, но ми е интересно да го чуя.

Затова. Отново. Какво му е на аРГБ?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: ZENON   
Дата:   03-01-24 23:40

aidend,
потърси в нета "Цветово пространство" и бързо ще разбереш отговора на въпроса, който задаваш.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: asahi   
Дата:   03-01-24 23:53

"Автор: aidend
Дата: 03-01-24 23:33
...
Сега остана да смене настройката на камерата "Raw adobe rgb",защото по подразбиране си е "Srgb Raw" да пробвам и да видя. Ще има ли разкика."

Разлика ще има, но не търсенето на разлика е целта на color management, а получаването на предвидим цвят. Първото ми изречение от миналата година.

Ако не ти трябва Adobe RGB не го ползвай.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: aidend   
Дата:   05-01-24 23:02

Хайде да се похваля, след като ви занимавах сумати време с моите проблеми, те най-после се решиха.
Аз съм такъв човек, че не постигна ли нещо докрай и се започва безкрайно четене и така нататък.
Доста пъти калибрирах и получих задоволителни резултати но не можех да стигна до гама 2.2 инсталирах други софтуери, пак четене по- форуми и не стана. Стигна се дотам, да си преинсталирам лаптопа.
След това, инсталирах драйверите си на лаптопа и на софтуера на Nvidia директно ми излезе монитора с разни настройки.
На мен ми трябваше само гамата. До бялата точна с контролите на дисплея можех да стигна. Та със софтуера и няколко опита стигнах до гама 2.2
със контролите на монитора бялата точка 6500к и осветеността и бум,
чак не можах да повярвам.
Калибрирах оше няколко пъти дали ще ми покаже същите стойности.
И всичко беше наред.
Благодаря на всеки изказал мнението си. Със здраве.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор.
Автор: asahi   
Дата:   06-01-24 15:32

Нека приемем това за хепи енд. Със здраве да го ползваш!

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »