Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Re: Каква техника да си купим? SONY, CANON, NIKON | Фотография на диви животни.
Автор: dilomski   
Дата:   20-12-23 08:13

Сега, след като минах "теста" (тоя пък без една снимка у фф и тръгнал да обяснява как сме били се оплаквали колко тежала техниката)и се видя, че знам за какво говоря, ще се върнете ли на първото ми мнение и да прочетете пак как се искат доста повече неща от това да имаш 240 мегапиксела, че да снимаш фтички от 20 метра и да кропиш до безбожност? По дяволите, аз съм имал много случаи, в които 300мм на кропката са ми били твърде много, понеже сивата чапла ми е на 2 м и едвам покрива фокусното разстояние.

Аз като прохождах в тази фотография имах късмета да се запозная с Богдан Боев, който не ме пита какви са ми кадрите, а ми постла едно шалте да легна на Пода и да поснимам малко. Как да се завия, какво да правя.

Господин Кери, аз така си говоря, от многото слушане на рап музика е. Няма да си мерим кадрите с вашите или с на някой от нета, не е това идеята. Идеята е, че техниката е една част от майсторлъка, друга част е познаване поведението на птиците, а трета - как да се скрием.

Повече по темата няма какво да споделям.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква техника да си купим? SONY, CANON, NIKON | Фотография на диви животни.
Автор: Grimjaur   
Дата:   20-12-23 08:35

С последното изречение съм съгласен на 10000% - всичко зависи от задапаратното устройство.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква техника да си купим? SONY, CANON, NIKON | Фотография на диви животни.
Автор: vgramatikov   
Дата:   20-12-23 18:07

dilomski оо. Жив ли си :) [beer] [smilie18]



Публикацията е редактирана (20-12-23 18:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Каква техника да си купим? SONY, CANON, NIKON | Фотография на диви животни.
Автор: seymour_sz   
Дата:   20-12-23 23:46

[beer] Ей, ама стига сте местили темата :-) Задапаратното, та задапаратното... Темата е Никон, Канон или Сони да си купим, за да правим най-добрите фотографии на диви животни, а не задапаратното устройство! Тези с м43 разбрахме, че въобще нямат място тук - както каза автора, с този "пиклив" (само цитирам) сензор трябва да се завият под одеялото и да хленчат :-) [cool] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Каква техника да си купим? SONY, CANON, NIKON | Фотография на диви животни.
Автор: vgramatikov   
Дата:   21-12-23 07:15

То винаги има някой в тема за техника да каже че задпаратното е най-важно. Нещо като в тема за коли да се говори за шофьор предполагам.

Инче по темата. Като говоря за "техника" говоря за себестойност най-вече. Тоест на каква цена, какво може да се купи.

Никой не казва, че 4/3 не стават. Казвам че са по-слаби спрямо друга система в сходен ценови клас, а в някой случаи и много по-евтини системи са по-добри от тези на 4/3.

4/3 цялото му упражнение има смисъл когато се гони компактност. Дори в голяма степен това предиство изчезва все повече и повече.

После хората започнаха да спорят за еквиваленти и че 2.8 обектив си бил 2.8 :))) и темата отиде на кино. Няма как да спориш с хора които не знаят за какво говорят. Аз отговорих много просто:

Зиико 150-400/4.5 ПРО - 15.000 лв (300-800 9.0) еквивалент.
Канон 200-800/6.3-9.0 - 4750 лв
Сони 200-600/6.3 + 1.4 - 4500 лв

Излизат сега и казват че Зуикото било оптически по-добро. Да оптически е по-добро но монтирано н по-малък сензор крайния резултат е сходен, дори по-лош.

Разликата в цената очевидна. Разликата в телгото и размерите не съществува, когато обектива е екивалент. Всичките са около 2кг.

Няма как да излъжете физиката. На цената на това Зуйко мога да си взема Сони 200-600 и Сони 300 2.8. [smilie21] Примерно.
Или Сони 200-600 с още обективи/камери за 10.000лв.

Някой хора за 10.000лв могат да си купят джипка да ходят да снимат с нея вместо тоя олимпус. [smilie10]

Не знам как да го обясня по-правилно. Продукти не се сравняват във вакуум, а винаги с друг продукт на подобна цена. Това че някой е по-зле цена/качество не означава че не става. Упражнението цели да се намери най-доброто при определен ценови клас.

Демек правилната преценка реално спестява пари на клиента. [beer]



Публикацията е редактирана (21-12-23 07:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Каква техника да си купим? SONY, CANON, NIKON | Фотография на диви животни.
Автор: ddantgwyn   
Дата:   21-12-23 07:43

написа:

> Иначе по темата. Като говоря за "техника" говоря за себестойност
> най-вече. Тоест на каква цена, какво може да се купи.

Само за протокола и яснота на изложението - себестойността е нещо съвсем друго. В случая се има предвид цената на техниката, с която да се постигат приблизително еднакви резултати.

За себестойност може да се говори, ако си професионален фотограф и продаваш снимките си в индустриални количества за да живееш от това.

За другите неща нямам какво да допълня, далеч съм от подобни вълнения. И да, аз също смятам, че човекът зад камерата е от голямо значение за крайния резултат.

Тук някой спомена някаква арменска поговорка за това коя е най-добрата камера, аз ще спомена за другата такава - кой е най-добрият текстов редактор. Споменавам я, защото и за тях се водят подобни пунически войни.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква техника да си купим? SONY, CANON, NIKON | Фотография на диви животни.
Автор: vgramatikov   
Дата:   21-12-23 07:50

Имам предвид стойност, което е почти едно и също.

Впрочем, човекът зад камерата няма значение в тема за техника.

Можем да на правим отделна тема "ЗАУ"[smilie18]. То е ясно че собственика на камерата е най-важното нещо. Не знам защо се споменава постоянно. Аз мога да си взема и камера за 15к и да я сложа на рафта за украса. [smilie18]

Минават 60 поста в тема за техника и 61-рвия пост винаги е "Техниката няма значение важно е ЗАУ-то". Ай вече престанете с тая глупост.



Публикацията е редактирана (21-12-23 07:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Каква техника да си купим? SONY, CANON, NIKON | Фотография на диви животни.
Автор: VladHD   
Дата:   21-12-23 07:51

Граматиков,

Физиката няма как да я излъжем, ама и Сони няма как да излъжат камерите си, да изкарат някакво по-нормално цветопредаване. [beer]

Давай повече примери с обективи на Канон, Никон - там е играта. Онова третото, е за телевизори и конзоли.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква техника да си купим? SONY, CANON, NIKON | Фотография на диви животни.
Автор: ddantgwyn   
Дата:   21-12-23 07:57

написа:

> Имам предвид стойност, което е почти едно и също.

Това се опитвам да обясня - не е едно и също. Себестойността е част от стойността, но не е цялата стойност.

> Впрочем, човекът зад камерата няма значение в тема за техника.

Човекът зад камерата го споменах единствено за да маркирам моето мнение по въпроса.

Колкото до техниката - ако ще се прави сравнение между различни образци техника, то се прави по техните ТТ данни, по възможност в табличен вид и на приблизително еднакви образци. А не на база ЕЖК. Надявам се да няма нужда да обяснявам какво означава използваната абревиатура.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква техника да си купим? SONY, CANON, NIKON | Фотография на диви животни.
Автор: vgramatikov   
Дата:   21-12-23 08:08

Като цяло брат се опитваш да се правиш на умен в момента което е излишно. [smilie18] Най-важното е да познаваш пазара и да имаш опит и да знаеш за какво говориш.

Също така е много важно да не репликираш някой на всеки пост, че не се е изразил правилно. Супер важно е :)) за да има разговор.

Имало ли нужда да обяснява, нямало ли нужда да обяснява. В това форум единственото което може да стане м/у мен и теб е аз да ти обяснявам. Ти на мен не можеш нищо на ми обясниш.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква техника да си купим? SONY, CANON, NIKON | Фотография на диви животни.
Автор: ddantgwyn   
Дата:   21-12-23 08:10

VladHD написа:

> Граматиков,
>
> Физиката няма как да я излъжем, ама и Сони няма как да излъжат
> камерите си, да изкарат някакво по-нормално цветопредаване.

> Давай повече примери с обективи на Канон, Никон - там е играта. > Онова третото, е за телевизори и конзоли.

Интересно, сензорите в Канон и Никон кой ги произвежда? Питам, че не ми се търси конкретна информация рано сутрин.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква техника да си купим? SONY, CANON, NIKON | Фотография на диви животни.
Автор: vgramatikov   
Дата:   21-12-23 08:11

Канон си ги произвежда Канон.

Никон повечето са на Сони, било то директно кавото има или специална продукция само за Никон при някой камери. Имат някой сензори и от 3-ти страни при по-старите камери.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква техника да си купим? SONY, CANON, NIKON | Фотография на диви животни.
Автор: VladHD   
Дата:   21-12-23 08:13

Канон си правят сензорите сами. Сензорите на Никон, се произвеждат от Сони.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква техника да си купим? SONY, CANON, NIKON | Фотография на диви животни.
Автор: Kalimas   
Дата:   21-12-23 08:22

Цанон отлагат пускането на 200-500 F4, защото не могат да насмогнат със 100-300 ф2,8 и 200-800 ф6.3-ф9 и ги бавят с до 6 месеца.
За сега нямат проблеми със 24-105 ф2,8

А ЗАУ-то е важно, защото решението с какво ще се снима е на база цена/качество, а това си е субективно виждане в главата на всяко ЗАУ. (Тук излючваме варианти в които някоя компания те вика да снимаш с налична тяхна техника и т.н.)

И въпрос по темата, някой да е разцъквал тамрона 50-400 ?

Отговори на това съобщение
 Re: Каква техника да си купим? SONY, CANON, NIKON | Фотография на диви животни.
Автор: ddantgwyn   
Дата:   21-12-23 08:23

написа:

> Като цяло брат се опитваш да се правиш на умен в момента което е
> излишно. Най-важното е да познаваш пазара и да имаш
> опит и да знаеш за какво говориш.

Ако мислиш, че този отговор е много умен, лъжеш се - не е.

И какво общо има пазарът в този флейм? Обадих, не защото си написал поредната простотия, а защото грешката е много груба.

> Също така е много важно да не репликираш някой на всеки пост, че
> не се е изразил правилно. Супер важно е :)) за да има разговор.

Това вече не е разговор, a нещо друго. И за да го продължа, ще посочиш ли кой съм репликирал на „всеки пост“? И кой е този „някой“?

Няма да го направиш, знам. Ти просто си над тези неща - да застанеш зад това, което си изтропал.

> Имало ли нужда да обяснява, нямало ли нужда да обяснява. В това > форум единственото което може да стане м/у мен и теб е аз да ти > обяснявам.

Както ти казах преди, когато ти направя някаква забележка, ще е добре за теб да се вслушваш в нея.

> Ти на мен не можеш нищо на ми обясниш.

Както се вижда, има какво да ти обясня. Както и това, че не се казва „в това форум“, а „в този форум“. Това, че пишеш от телефон не те извинява.

Теб мога да те ползвам единствено като справочник за ТТ данни на обективи и камери. Познанията ти за пазара са ирелевантни в тема като тази. На фотография няма какво да ме научиш, не че аз се имам за нещо особено в тази област.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква техника да си купим? SONY, CANON, NIKON | Фотография на диви животни.
Автор: ddantgwyn   
Дата:   21-12-23 08:26

написа:

> Канон си правят сензорите сами. Сензорите на Никон, се
> произвеждат от Сони.

Тогава как да си обясним разликата в цветопредаването? Защото за мен то би трябвало да е еднакво при еднакви сензори.

Имам предвид деленето Nikon vs Sony.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква техника да си купим? SONY, CANON, NIKON | Фотография на диви животни.
Автор: vgramatikov   
Дата:   21-12-23 08:29

Объркал си форума :) определено. Тук си говорим за фотография. В случая техника. Ако някой има нужда от справочник за ТТ или уроци по литература, правопис и граматика можеш да си оставиш номера да ти се обади.

Ти си последния човек който може да прецени колко са ирелевантни познанията ми за този пазар. Според мен явно са те били много като малък и не достатъчно като си бил по-голям. [smilie18] Или може би имаш някъво неосъществено желание за значимост и тук намираш отдих. Разохди се изпуши една цигара, пии едно ромче туй онуй. Ще станат нещата не се притеснявай.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква техника да си купим? SONY, CANON, NIKON | Фотография на диви животни.
Автор: VladHD   
Дата:   21-12-23 08:32

ddantgwyn, Разликите идват от различните процесори, които ползват компаниите - там се крие магията.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква техника да си купим? SONY, CANON, NIKON | Фотография на диви животни.
Автор: ddantgwyn   
Дата:   21-12-23 08:40

vgramatikov написа:

> Объркал си форума :) определено. Тук си говорим за фотография. В
> случая техника. Ако някой има нужда от справочник за ТТ или
> уроци по литература, правопис и граматика можеш да си оставиш
> номера да ти се обади.

А теб явно не са те били много като ученик, та не можеш да осмисляш писан текст. Какво общо имат с фотографията твърденията ти за пазара на камери? Освен самохвалство, Да не би циганката, която те хвалеше да е умряла и сега трябва сам да го правиш?

> Ти си последния човек който може да прецени колко са ирелевантни
> познанията ми за този пазар.

Виждаш ли колко съм прав, като казвам, че си функционално неграмотен? Никъде не съм правил оценка на твоите знания за пазара на камери, само казвам, че са ирелевантни в темата. Знанията за пазара, а не тяхната качествена оценка.

> Според мен явно са те били много като малък и не достатъчно като > си бил по-голям. [smilie18] Или може би имаш някъво неосъществено желание
> за значимост и тук намираш отдих.

Е, вече се разбра, че теб са те били малко, за да стигнеш до тук. И старите хора са казали, че човек съди за другите по себе си, ама надали и това ще го разбереш.

> Разохди се изпуши една цигара, пии едно ромче туй онуй. Ще
> станат нещата не се притеснявай.

Ами последвай собствения си съвет - стани, излез, разходи се и докато пушиш помисли върху това, което съм (ти) казал. Ще ги разбереш нещата, не се притеснявай, макар и по трудния начин.



Публикацията е редактирана (21-12-23 08:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Каква техника да си купим? SONY, CANON, NIKON | Фотография на диви животни.
Автор: ddantgwyn   
Дата:   21-12-23 08:44

VladHD написа:

> ddantgwyn, Разликите идват от различните процесори, които
> ползват компаниите - там се крие магията.

Според мен не е и до процесорите, а до алгоритмите, които използват различните компании.

Защото си спомням какви цветове вадеше Minolta Maxxum 7d/5d.

Огледално-рефлексен апарат, някъде от 2005 година [smile]

Както и да е, разбрах какво имаш предвид.



Публикацията е редактирана (21-12-23 08:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Каква техника да си купим? SONY, CANON, NIKON | Фотография на диви животни.
Автор: vgramatikov   
Дата:   21-12-23 09:08

ddantgwyn

Разликите идват от много неща. Някой от тях са.

Хардуерни:
- различни сензори и тяхната архитектура.
- различни цветни филтри и стакове над сензора.
- различните методи на четене на информацията от сензора.
/ процесори, усилватели и тнт /.
Софтуерни:
- Разлчни софтуери и методи за интерполация, осредняване, профили, криви и прочие. Науката за цветовете е различна също при всеки бранд и често еволюира с времето и промените на хардуера и софтуера.
- Всеки бранд има характерен суров файл (изпечен по различен начин).
- Дори камерите си променят цвета при по-високи исо стойности или други въздействия.

Други:
- Различните обективи имат различно цветопредаване и често варират от бранд до бранд или от серия до серия. При някой варират при всеки конкретен модел.

Много неща могат да влиаят на цвета. И като цяло темата е много субективна и е въпрос на предпочитания.

Примерно при един видео сетъп с 4 различни камери и 4 различни обектива (дори да са от една макра). Можеш да свършиш с коренно различно цветопредаване при еднакъв баланс на бялото. Трябва да калибрираш всичко преди началото и пак можеш да имаш леки проблеми при монтажа. Общо взето си е цяла наука и повечето автори развиват определени методики за калибрация, когато е необходимо. Разбира се ако си обикаляш и си щракаш не е толкова важно.

Примерно на скоро гледах сетъп с 4 Сонита а7 4 с 3 г-мастъра и един тамрон. Тамрона е по-топъл от г-мастърите и се наложи корекция в балана на бялото при едната камера само да се напасне общия цвят накрая при 4-те ракурса. При видеото тези малки разлики са от много по-голямо значение от колкото при фотографията. Точно поради тази причина върховите камери и обективи за видео са строго калибрирани за да дават еднакви и консистентни резултати.

При фото сериите това не се спазва в голяма степен. Повечето обективи, дори от една и съща марка (и още повече тези от различни марки) са с различни тинтове и цветопредаване. По-топли, по-студени и с различни тинтове. Зависи от покритията на лещите и тнт. Като прибавиш към това и разликата в камерите стават едно мазало ако ти се наложи да калибрираш 2 отделни системи с различни камери и обективи.



Публикацията е редактирана (21-12-23 09:12)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »