Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Клуб м42
Автор: free_will   
Дата:   17-09-23 20:42

Здравейте ! Хрумна ми тази идея :) Да създадем един клуб на ръчнофокусната фотография и да се събираме да снимаме само с напълно механични апарати . никакво мерене , никакви интелекти и електроника , визиране през клин или друг подобен тип . После ще разглеждаме и една бира за победителя :) Така няма и да хеърляме стрите си зенитски тела .

Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: quazimodo   
Дата:   17-09-23 23:21

Е сега те убиха с камъни - тема за най-мразения по нашите земи фотоапарат?![smilie5][smilie5][smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: asahi   
Дата:   18-09-23 08:23

За снимане със Зенит и без мерни прибори тези обективи са подходящи.

Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: tako   
Дата:   18-09-23 10:46

Снимане на филм, ясно. Но чак клуб за ръчен фокус? Заради очите се отказах от ръчния фокус отдавна, но като повечето дядовци тук, имам един Зенит в шкафа.

Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: tako   
Дата:   18-09-23 10:49

За "визиране през клин" си спомнам само Praktika. Не мисля, че някой Зенит е имал клин за фокусиране.

Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: igor100   
Дата:   18-09-23 11:14

"Не мисля, че някой Зенит е имал клин за фокусиране."

Има известен брой модели... с тази "екстра" ;-)


Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: compur   
Дата:   18-09-23 12:54

Всеки сам си промива лентата и копира снимките, нали? [smilie3]



Публикацията е редактирана (18-09-23 17:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: lamerko   
Дата:   18-09-23 13:07

Как (какво) всъщност смятате да разглеждате на бира? Е, вярно, с бира можете да проявите чено-бял филм, но не е особено приятно изживяване :)

Съвсем наскоро си взех Zeiss Ikon IKONTA 521/2 в прилично състояние, бройката е някъде или от предвоенния период или от началото на войната. За 20-на паунда. Гаранция, че няма изгъзици, електроника и т.н. [smilie18]
Повечето модели на Зенит имат разни екстри - светломери, призмени визьори и т.н, но все пак си истават недолюбвани. Има толкова много други прекрасни механични или с пълни ръчни настройки камери.
Въпроса е защо искате да изключите голяма част от джаджите, създавани през годините. Или не сте напълно честни? Класическия Зенит си има измерване (макар и без контрол), има си и клин на призмения визьор, позволяващ добро фокусиране. Ако искате да снимате наистина без "помощници" - ще трябва да си намерите други камери, без клинове, далекомери, всякаква електроника. За по-забавно - да не са от рода на Смена 8, където интересната оптична конфигурация на Триплет-а ви дава ясен образ от 5 метра до безкрайност, когато го фиксирате към 10-тия метър при бленда 8 и нагоре :)

Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: free_will   
Дата:   18-09-23 13:56

Моя беше 12 ХП и имаше клин .
Но идеята за зенита е примерна , може и Практика , може и смяна , може и зоркий и кои каквото намери ...Пишейки тази тема съм почти сигурен ,че няма да има в днешно време такива ентусиасти , но въпреки това не ни пречи да си помечтаем и да се върнем във времетно отминало , където фотографията си беше и наука и изкуство . Покрай всички тези софтуерни оптимизации , фотошопи , изкуствени интелекти , някак си се загуби магията , която е имаше едно време . Да се взираш 2- 3 минути в обекта , докато го фокусираш и радостта после от изплуващото произведение на труда си . Чакането на проявяването в корикс дозата .. Всичко си имаше някак си своя чар и обаяние . Можем да се съберем по градове и да си съберем техника за проявяване , аз пазя още някаква корикс доза , ванички , май и сушилня имам . Фотоувеличителя го направих микроскоп :) Това по - скоро е като предложение за ретро - пенсионерски клуб , където да се радваме на фотозаснемането :) Няма и няма как да има някаква професионална или комерсиална насоченост . Просто като кои ще направи най - точния фокус , кой ще направи най - правилната експозиция . И това във вид на забавление .

Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: tako   
Дата:   18-09-23 16:14

От "ръчнофокусна" фотография стигнахме в няколко поста до фотолаборатория в пенсионерски клуб ;-) Темата се развива вихрено и идеи дебнат отвсякъде.

Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: nsirakov   
Дата:   18-09-23 16:22

направо пинхолки за да е честно

Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: kvakioh   
Дата:   18-09-23 17:35

Може ли среден и голям формат, че много скука 24/36 кадъра?

Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: lamerko   
Дата:   18-09-23 18:19

Е, моята Ikonta, която прибрах днес от куриера, е 6х9 - ще я видим как ще се държи след 85 години :)

Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: Boce   
Дата:   18-09-23 22:38

Аз предлагам за наказание който не слуша да снима от ръка с КИев 6С и Калейнар 150 мм да прави портрети ! 12 кадъра и сам да си ги прояви ,ако има грешки всяка грешка се разсъждава на по шише Уиски !! И нема не искам дааааааа[beer] [beer] [beer] [beer] (Не се сещам за по тежка намираема комбинация )



Публикацията е редактирана (18-09-23 22:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: Boce   
Дата:   18-09-23 22:39

Автор: lamerko
Дата: 18-09-23 18:19

Е, моята Ikonta, която прибрах днес от куриера, е 6х9 - ще я видим как ще се държи след 85 години :)


Завиждам [smitten] [smitten] [shtrak] [shtrak] [shtrak]



Публикацията е редактирана (18-09-23 22:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: CDman   
Дата:   19-09-23 07:51

Клуб М [smilie3]


https://knizhen-pazar.net/books/289/28974/2897432.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: Kalimas   
Дата:   19-09-23 09:12

Какви са тия глезотии - призми, огледала, фокусирания и зенити... давайте направо със смяната и да мерим крачки [smilie3] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: free_will   
Дата:   19-09-23 09:16

Гледам има все пак хора , който откликнаха на носталгията :)
Някой предложи наказание с киев , аз предлагам на загубилия да направи портрет на всички от клуба с зенитар 300/4 имам средството за екзекуция :)
За Учудения по - горе участник ,че от клуб за ръчнофокусна фотография сме минали и на проявяване на снимките ще кажа ,че как иначе ? То има ли още машини ? А и това си е част от целия цикъл на снимката . Снимане , промиване на негативите , проявяване .
Да направиш качественна снимка , да се взираш , да направиш прецизен фокус , да улучиш правилната експонация , това са все надъхващи фотографа моменти . А сега е сведено до цъкане , основно . Някой даже правят серия снимки и после вадят най - добре станалата . След време сигурно ще се снима на видео със 120 кадъра в секунда и повече на макс резолюция и което ти хареса просто се вади от клипчето .
За клуб както казах ми е ясно ,че няма да направим , но бих предложил на админите ей- така нещо като семинар или като събиране да направим някой ден , било на някоя хижа или друго място , където като мероприятие да се направи с цел забавление .
Също ако някой знае или пък има желание , може по градове да се събираме от време на време да си обменяме идеи , опит и ресурси . Примерно може да се съберем един ден да тестваме различни обективи - кой каквито има , както ръчнофокусни , така и автофокусни . Това би помогнало в избора на участниците .

Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: asahi   
Дата:   19-09-23 09:30

За забавление админите организират фото форум фест. Можете да се наговорите и да се съберете да се видите на това мероприятие.

Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: quazimodo   
Дата:   19-09-23 10:05

И не промивай негативите а ги проявявай[smilie5] Промиванията са няколко и са само междинни операции[smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: lamerko   
Дата:   19-09-23 12:12

free_will: всъщност има известно възраждане на интереса към филмовата фотография. Цените на качествените камери и скенери скочиха до небесата (буквално). Появиха се и нови джаджи - дози за проявяване, процесори. Нароиха се доста компании, които преопаковат филми, някои производители дори се завърнаха. Кодак наема персонал, работи на 100% от сегашните си мощности. Възстановиха дори смятания за мъртъв Extachrome e100 на Е-6 процес беше пуснат отново (дори си поръчах 122 метрова ролка директно от Кодак). Проблема е, че нещата станаха много скъпи. Лично аз съм се насочил главно към кино филми - идват в големи кутии и като цяло е доста по-евтино.

Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: free_will   
Дата:   19-09-23 14:06

Еха , а как е качеството на тези филми , спрямо съвременните цифрови матрици ? Мисля ,че има явно доста "материал" за да направим ретро клуба :) С каква чувствителност са тези нови ленти ?

Квазимодо напълно прав си за това ,че не е промиване ,а проявяване . Написах го за да не стане тафтология , тоест промиване на негативи и проявяване на снимки , звучеше добре , до момента когато виждам ,че за съфорумците ми е най - важна коректността на фактологията , а не съдържанието на посланието .

Така и така повдигнахме тема за ръчнофокусната фотография , какво мислите за фокус пиикинг ? Мислите ли ,че това може да завърне ръчните обективи ?

Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: quazimodo   
Дата:   19-09-23 14:25

Снимано през далечната 20ьь година на ORWO NP 27 с преизтекъл срок. Проявен в R-09 1:50. Сканиран с Олимпус ОМ-Д преди известно време[smilie5]


https://photo-forum.net/static/site_pics/2023-09/1695122197_img055-1.jpg


П.П. За сканирането е използван обектив Хелиос-44-2 с пресет на диафрагмата от Зенит ЕТ.



Публикацията е редактирана (19-09-23 14:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: quazimodo   
Дата:   19-09-23 14:34

free_will написа:

> ....Така и така повдигнахме тема за
> ръчнофокусната фотография , какво
> мислите за фокус пиикинг ? Мислите
> ли ,че това може да завърне ръчните
> обективи ?

Лично аз може и да не съм случил на тела с добър пийкинг, но нито на Олимпус, нито на Панасоник ме кефи. Ползвам 10-кратното увеличение за фокусиране с ръчнофокусните обективи. При дъртаците като мен, ръчнофокусните обективи никога не са си отивали, че да се завръщат[smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: quazimodo   
Дата:   19-09-23 14:45

Олимпус ОМ-Д + ръчен Коника Хексанон 50/1.7


https://photo-forum.net/static/site_pics/2023-09/1695123734_p5030792-1.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: quazimodo   
Дата:   19-09-23 15:25

Canon EOS Rebel XT + Pentakon 4/200 M42 с пресет на блендата и 15ламела


https://photo-forum.net/static/site_pics/2023-09/1695126118_image_936593.jpg


Тема та дрънка[smilie18][beer]



Публикацията е редактирана (19-09-23 15:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: Grimjaur   
Дата:   19-09-23 15:54

Аз си щракам с ръчнофокусни дърти обективи. Кефят ме, има тръпка(макар и на цифрово тяло). Преди няколко месеца си моднах един Soligor 250мм(сложих му щоричка), че много изсветляваше картината в центъра на кадъра, тия дни го тествах - доволен съм. Снимката с листата е с него. Солигор
Снимката с момата е с Гелиос, пак моднат(обърната леща)
Гелиос
Не знам колко ще сработят линковете, че са към фейсбоклук.
Щракам от време на време с филм, но не си промивам аз - не мога :)

Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: quazimodo   
Дата:   19-09-23 17:05

Те ти и една зенитска - Zenit-12xp + Helios-44-M4 + Fuji Superia 200 + грешката на новобранеца - хоризонтът минава през средата на кадъра[smilie18][beer]


https://photo-forum.net/static/site_pics/2023-09/1695132047_img059-1.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: free_will   
Дата:   20-09-23 15:34

Ами аз до скоро нямах тяло с фокус пиикинг и бях доволен от потвърждаването на фокуса на пентакс ист дл . Сега си взех самсунг нх300 и мога да кажа ,че когато има достатъчно градация на жветовете в обекта , тоест има и черни места , фокуса е много прецизен в повечето случай се справя по - добре от автофокуса . Настройва се много бързо на фокус и като цяло ме хвана носталгията към ръчните обективи . Но дори и със китовия си на самсунга 18-55 , прави идеален фокус . При автофокуса не знам защо , но ако не е портрет , като цяло доста често бърка полето за автофокус , а уж съм намалил там правоъгълничето .

ПС: Не знам точно как се работи с платформата на този форум . Аз давам отговори на това съобщение , то отива в края не виждам индикация към препратка , сега ще пробвам пак да видим къде ще го прати .

Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: free_will   
Дата:   20-09-23 15:48

Да определено си го пльосна най - отдолу без индикация на кой отговарях . По - горния отговор беше на Квазимодо за фокус пиикинга .
За филмите : Аз снимах основно с орво 22 дин , 27 правеше прекалено голямо зърно . 15 диновия ми идваше много слабочувствителен .
Каквото и да съм снимал с орвото и с зенит с хелиоса , не мисля с каквото и да го сканирам ,че ще докара поне половината от контраста на съвременните дслр-и . Това на първо четене . После не мисля ,че и резолюцията щеше да излезе . Правил съм добре фокусирана снимка която на 9х13 изглежда брилянтно и като е извадя на а4 става "мека" , като китката на евгени минчев .
Не знам вие имате ли някаква информация , но аз по далечните спомени се сещам за 300 линии в инч на зенитския обектив . Което никак не е много като оптична разделителна способност ,

Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: quazimodo   
Дата:   20-09-23 16:37

free_will написа:

> ПС: Не знам точно как се работи с
> платформата на този форум . Аз
> давам отговори на това съобщение ,
> то отива в края не виждам
> индикация към препратка , сега ще
> пробвам пак да видим къде ще го
> прати .

Първо цъкваш на "Отговори на това съобщение", след това преди да почнеш да пишеш нещо, цъкваш на "цитирай", после пишеш отговора и публикуваш. Лошото е, че не винаги изписва ника на цитирания от теб колега. Доста често се налага да дописваш. Ето и в този момент не изписа твоя ник и трябваше да го добавям ръчно, което естествено не ме кефи[smilie3]

Когато активно снимах на филми, а това беше през 80-те и 90-те години на миналия век[smilie5] сам си копирах снимките от ч/б филми. Винаги можеше да се докара почти отличен отпечатък при наличието на подходящата хартия и проявител. После се появи поликонтрастната хартия, при която беше още по-лесно, но пък трябваше да имаш глава за цветно копиране[smilie18] Колкото и невероятно да звучи, излизаха много добри снимки и от Любител 6х6, да не говорим за Пентакон6 с неговите отлични обективи. А в центъра Хелиос 44 дава 52 линии на милиметър, доста повече от 300 на инч [cool]



Публикацията е редактирана (20-09-23 16:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: free_will   
Дата:   20-09-23 17:18


> Когато активно снимах на филми, а
> това беше през 80-те и 90-те години на
> миналия век[smilie5] сам си копирах
> снимките от ч/б филми. Винаги
> можеше да се докара почти отличен
> отпечатък при наличието на
> подходящата хартия и проявител.
> После се появи поликонтрастната
> хартия, при която беше още
> по-лесно, но пък трябваше да имаш
> глава за цветно копиране[smilie18]
> Колкото и невероятно да звучи,
> излизаха много добри снимки и от
> Любител 6х6, да не говорим за
> Пентакон6 с неговите отлични
> обективи. А в центъра Хелиос 44 дава
> 52 линии на милиметър, доста повече
> от 300 на инч [cool]

Да с това цитарай определено е крачка напред . Благодаря !
Имам някакъв спомен за 300 линии . Може да съм в грешка . Но тези 52 линии на милиметър как покриват тогава тия мега - турбо - бластерните камери на и-фон , на самсунг по 100 - 200 мегапиксела , та те са по няколко мм целите им обективчета (челната леща )

Аз също проявявах само черно - бяло , цветните на машина мисля беше C-41 , процеса .

ползвах този българския фохар или на орво . Хартия май друга освен фохар не съм ползвал . Но цветните съм се глезил с гланцова с матова с каква ли не , цветовете излизаха вяли .

Почнахме темата с оптичната способност на обективите , да питам ако някой или ти знаеш от къде може да се почерпи информация за подобна на обективите ? И дали може това да ни служи за ориентир при определянето на остротата на един обектив .
Примерно имам един тамрон 17-50 2.8 ами на отворена бленда не мен поне ми е неизползваем , ужасно маже . Нямам друг с който да пробвам дали е от конкретната бройка или толкова си може този обектив . Някой знае ли какво влияе на обектива за остротата му . ЕД - елементите , самото покритие , самото стъкло ?
Примерно 24-105 версия Л на канон по остър ли е от бюджетния му събрат и каква точно е причината , защото ме съмнява да е в калибрацията на лещите .

А тази оферта ,че подновяват производството на ленти , както и материали за проявяването му изкарва отново идеята за такъв клуб на дневен ред :)
Интересно ми е обаче , ако някой желае да пробваме действителната разделителна способност на филм и на матрица и до къде се припокриват .
Ако някой има идея как да го направим да сподели .
не ми харесваше лентите ,че както и да ги съхраняваш винаги оставаше я някое влкано , я одрано или точка . Може би ако се снима с плака ....

Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: lamerko   
Дата:   20-09-23 21:11

Няколко бързи снимки - всички (с изключение на ORWO) са с изтекъл срок, годините съм ги въвел като част от имената на файловете. По-интересното е, че всички (освен може би Pan F - той е от старата генерация и не съм много сигурен за типа му) са кино филми. Както може да се предполага, Kodak Vision3 50D и Ilford Pan F са почти без видимо зърно - всъщност това което се вижда, е по-скоро шум от скенера. Могат да предадат изключителни детайли, но вече влизаме в ограичението на техниката. Без майтап. За сметка на това, Kodak Vision 200Т (първият от серията Vision, който между другото е балансиран за волфрамова светлина) дава доста зърно - от една страна заради възрастта му (26 години), от друга - заради скенера, който се пробва да компенсира по-тъмната маска. Единственият пресен филм е ORWO UN54, който въпреки че е кино филм, има проблеми с антихалационните решения. Подобно на повечето кино филми, има много широк диапазон на използваем EI, като зърното зависи от начина на снимане и обработката. Като цяло не е лош филм.

снимки

Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: quazimodo   
Дата:   21-09-23 06:53

lamerko написа:

> Няколко бързи снимки - всички (с
> изключение на ORWO) са с изтекъл
> срок, годините съм ги въвел като
> част от имената на файловете.
> По-интересното е, че всички (освен
> може би Pan F - той е от старата
> генерация и не съм много сигурен
> за типа му) са кино филми. Както
> може да се предполага, Kodak Vision3 50D и
> Ilford Pan F са почти без видимо зърно -
> всъщност това което се вижда, е
> по-скоро шум от скенера. Могат да
> предадат изключителни детайли, но
> вече влизаме в ограичението на
> техниката. Без майтап. За сметка на
> това, Kodak Vision 200Т (първият от
> серията Vision, който между другото е
> балансиран за волфрамова
> светлина) дава доста зърно - от
> една страна заради възрастта му (26
> години), от друга - заради скенера,
> който се пробва да компенсира
> по-тъмната маска. Единственият
> пресен филм е ORWO UN54, който въпреки
> че е кино филм, има проблеми с
> антихалационните решения. Подобно
> на повечето кино филми, има много
> широк диапазон на използваем EI,
> като зърното зависи от начина на
> снимане и обработката. Като цяло
> не е лош филм.
>
> снимки

С какво снимаш и с какво сканираш?

Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: idivanov   
Дата:   21-09-23 10:50

Няколко бележки от моя опит с филмовата фотография:
1. От "руските" обективи заслужават внимание "Хелиос" и "Юпитер"
2. От "руските" камери 24х36 - само "Киев 4" и "ФЕД 4".
3. "Зенит" стават за снимки, но са толкова осакатени откъм
функции и ергономия, че са срам за производителите си.
В крайна сметка руските фирми не успяха да направят нито една фотокамера на приемливо световно равнище...[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: niro   
Дата:   21-09-23 11:05

А гсм-те трябва ли да се оставят някъде, защото също може да се ползват за пищов. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: quazimodo   
Дата:   21-09-23 12:43

idivanov написа:

> Няколко бележки от моя опит с
> филмовата фотография:
> 1. От "руските" обективи заслужават
> внимание "Хелиос" и "Юпитер"
> 2. От "руските" камери 24х36 - само
> "Киев 4" и "ФЕД 4".
> 3. "Зенит" стават за снимки, но са
> толкова осакатени откъм
> функции и ергономия, че са срам за
> производителите си.
> В крайна сметка руските фирми не
> успяха да направят нито една
> фотокамера на приемливо световно
> равнище...[shtrak]
>

Бих казал, че опитът Ви е беден [smile] Има много други тела и обективи, които "стават" Зорки, Киев ама СЛР, Киев-6 и производните му, Киев-80, той и Салют, като почти всичко се изнася И на запад, където дори професионални фотографи смятат, че купуването на руски апарат не е грешно решение. Естествено това е било доста преди започване на перестройката и падането на желязната завеса [smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: lamerko   
Дата:   21-09-23 13:38

Сканирани са с Reflecta ProScan 10T - отлечителна черта на този скенер е, че сканира екстремно бавно, поради което ме мързи да сканирам [smilie18]

За снимките... не че има голямо значение, но са правени с различна техника и по различно време... първата до колкото помня беше тест на нов обектив - Nikkor 28/2.0 AIS. Не е кой-знае какво, но в по-светлосилния. Има какво да се желае. Камерата е Nikon F3. Също с нея (или другата - имам две) са следващите две, но с макро 105/3.5 - доста тъмен и в гората фокусирането е пълен шит. Двете с 200Т би трябвало да са с някакъв Пентакс, може би МЕ Супер и 50/1.4. Шестата - нямам идея - беше клин-тест на филма до колкото помня. Оказа се, че за тези години почти не е пострадал, дори с чувствителността. Последната с ОРВО-то е Canon F1, на който не му бачка меренето, но той така или иначе е напълно механичен. Голямо и тежко нещо, още повече че обектива беше 50/1.2 с многослойното покритие.

Отговори на това съобщение
 Re: Клуб м42
Автор: quazimodo   
Дата:   21-09-23 15:19

lamerko написа:

> Сканирани са с Reflecta ProScan 10T -
> отлечителна черта на този скенер
> е, че сканира екстремно бавно,
> поради което ме мързи да сканирам
> [smilie18]
>
> За снимките... не че има голямо
> значение, но са правени с различна
> техника и по различно време...
> първата до колкото помня беше тест
> на нов обектив - Nikkor 28/2.0 AIS. Не е
> кой-знае какво, но в
> по-светлосилния. Има какво да се
> желае. Камерата е Nikon F3. Също с нея
> (или другата - имам две) са
> следващите две, но с макро 105/3.5 -
> доста тъмен и в гората
> фокусирането е пълен шит. Двете с
> 200Т би трябвало да са с някакъв
> Пентакс, може би МЕ Супер и 50/1.4.
> Шестата - нямам идея - беше
> клин-тест на филма до колкото
> помня. Оказа се, че за тези години
> почти не е пострадал, дори с
> чувствителността. Последната с
> ОРВО-то е Canon F1, на който не му бачка
> меренето, но той така или иначе е
> напълно механичен. Голямо и тежко
> нещо, още повече че обектива беше
> 50/1.2 с многослойното покритие.

Бе да ти кажа, явно всичко има значение. Мотам се в една група за филмова фотография във ФБ и вчера гледах снимки щракнати със същия Никон и "сканирани" с Фуджи ХЕ-4 и ръчен макрообектив на ТТ artisans. Честно казано ми увисна ченето, когато увеличих няколко кадъра - острота, детайл, цветове - никакво нарушение или поне беше минимално до незабележимо[smilie18][beer]



Публикацията е редактирана (21-09-23 15:21)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »