Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Затварят DPREVIEW.COM
Автор: slavoart   
Дата:   21-03-23 22:50

DPREVIEW.COM ЗАТВАРЯ

Сайтът ще бъде заключен, без да се правят допълнителни актуализации след 10 април 2023 г. Сайтът ще бъде достъпен в режим само за четене за ограничен период след това.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: GenaDP   
Дата:   21-03-23 22:56

Язък. Алчните амазонци не се наядоха, да им преседне дано...


Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: victory13   
Дата:   21-03-23 22:57

Поизчерпаха се, май никой вече не ще да плаща... а и компанията майка, си майката трака напоследък...

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: hotsnail   
Дата:   21-03-23 23:09

Компанията майка прави стотици милиарди……не знам какво си е таковала……близо 10% ръст има амазон за 2022 което е бая бая. На тоя мащаб 10% ръст е впечатляващо. Да скрили са всички печалби и нема дивидент за балъците инвеститори..като са имали бол пари купили са акции, нали за това са балъци (над 80% от малките инвеститори са будали и губят пари на борсата)

Да най-големия сайт за фотография в света затваря, щото нормата им на печалба вероятно е далеко под тази на складовите работници в амазон…….а па да не говорим за прескъпия облак……и вероятно продажбите на фототехника като цяло не оправдават поддържането на рекламен сайт………

Ултра тъпотия. Дано се намери начин да оцелеят подобно на imaging resource. Не че imaging resource е велика работа след като катастрофира, но има какво да прочета чат пат. Дпревю направиха сносен канал в тубата и статиите ги бива. Ревютата им са готини ако и понякога нещо, да не ми се вижда баш, както е описано. Форума им също беше хубаво място за дискусия на техника разделено по марки….



Публикацията е редактирана (21-03-23 23:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: Mogila   
Дата:   21-03-23 23:37

Ще ни е терсене като сме свикнали по навик да го отваряме всеки ден. Но това ще даде път на други, може би по интересни проекти.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: asahi   
Дата:   22-03-23 00:18

Цената на ФФ се качва!

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: hotsnail   
Дата:   22-03-23 01:38

Крис и Джордан ще водят канала на PetaPixel

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: mihalo   
Дата:   22-03-23 01:39

Напълно логично въпреки, че ще ми липсват! Комерсиалната фотография получи AI, а не-комерсиалната отдавна си има автоматично разпознаващ сюжета "фотошоп" по телефоните. Производителите на фотографска машинария не могат да се противопоставят.

Бизнесът с газени лампи от които, когато ги потъркаш изкача джин готов да изпълни всяко желание... е, това е приказка от остарели времена. Кръговрат начи, разбираш ли [smilie2]

По-важно е да работят фурните.


Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: Yog   
Дата:   22-03-23 08:30

Тъжно. Аз редовно влизам там. Във форумите съм намирал отговори на въпроси за разни неща. И ревютата им са добри. Инструментът за сравняване на качеството на изображението също е як. Абе, лошо е, че го затварят...

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: kvakioh   
Дата:   22-03-23 10:46

Праз...Неголям. Това е информационен, глашатайски сайт.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: lamerko   
Дата:   22-03-23 11:28

От Амазон започнаха да осират всичко... поне да оставят сайта с ревютата, информацията и форумите - да разкарат галериите, ако им тежат толкова на "компания №1 в облачните услуги"...

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: slavoart   
Дата:   22-03-23 12:36

Пичове, тук не става въпрос само за техника.
Фотографската общност е тази, която пише историята на този свят. Фотографската общност е тази, която твори съвременното световно изкуство. Да унищожиш и да затвориш най-пълната база данни на нашата общност е огромно престъпление. Това е все едно да подпалиш Лувъра в Париж или да взривиш Британският музей в Лондон, защото те не генерират милиарди и изложените в тях експонати са твърде....стари. Това е престъпление към културна институция. Естествено, че корпоративния чиновник, нищо не разбира, и го интересува само приходи, но ако усети, че има здрав социален отпор, може и да се замисли не да го затрива, а да го продаде. Това е целта на един такъв шум.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: io_bs   
Дата:   22-03-23 12:42

Изключително тъжна новина. DPReview е в общи линии най-добрият фотографски сайт - ревютата, базата данни и дългогодишната фотографска общност са ми били от изключителна полза през годините. Във форумите съм намирал такава информация, която никое упътване или ютюб клипче може да ти даде. Наистина е престъпление затварянето на тази неповторима база данни. [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: ipolit   
Дата:   22-03-23 13:00

Сега къде ще четем за сапунерките с CCD матрички? Оставят ни на хипстърите дето лепят тиксо на обектива и уоу-ват от получения резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: ib   
Дата:   22-03-23 13:02

Даа, с DPReview проходих във фотографията.
Жалко...


Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: kvakioh   
Дата:   22-03-23 13:18

Единствено преди си търсих за определен апарат отделните функции и опции. Като го спряха това и не го гледам вече сайта толкова. Просто е твърде новинарски. Едва миналата година имаха реална статия на части за композицията, след толкова години...
Най-яркият пример за да не ми помогнат е преди години като исках по книжното упътване за един Канон да наглася определена функция, в дпревю бяха я пропуснали.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: uri64   
Дата:   22-03-23 13:23

> Естествено, че
> корпоративния чиновник, нищо не
> разбира, и го интересува само
> приходи, но ако усети, че има здрав
> социален отпор, може и да се
> замисли не да го затрива, а да го
> продаде. Това е целта на един такъв
> шум.

Ми хайде - палтков лагер на Орлов мост и блокиране на кръствището при румънското посолство. #КОЙ затвори dpreview?


Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: nyamago   
Дата:   22-03-23 13:42

Няма страшно, нещо ще се пръкне под друго име, с друг цвят и мирис, но ще е пряк наследник на Ревюто. 'Закриват' не значи просто да прекратят и да унищожат всичко.

Там има(ше) два актива:
- съдържанието, ценна информация събрана на едно място и сравнително организирана за търсене и използване. Обзалагам се, че базата данни НЯМА да бъде просто изтрита. Някъде и някак ще се използва (за правене на пари, естествено, но по нов начин).
- общността: членската маса, която редовно чете, дискутира във форумите и допринася съдържание. В наши дни това е един от най-ценните активи на всяка медия с голяма публика, на всеки бизнес с голям брой идентифицирани клиенти. И това ще се използва някак (пак за правене на пари, естествено) - как: ще видим.

Та, Амазон разбират от активи и няма да унищожат тия ценности. Дори да ги продадат, няма да е за пет стотинки. Търпение - и ще се разбере къде отива това наследство и как (дай Боже) ще може да го ползваме.
[beer]

А лудитите да си крещят против Амазон и да замерват полицията по площадите: нали като се приберат в къщи пак ще си поръчат някоя покупка оттам [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: lamerko   
Дата:   22-03-23 13:44

nyamago: пише, че спират сайта. С други думи - унищожават всичко. Базата няма да дадат доброволно - евентуално ако някой налее много пари да купи сайта - да, но едва ли. Амазон никога няма да предаде азата доброволно и безплатно.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: nyamago   
Дата:   22-03-23 15:24

lamerko написа:

> nyamago: пише, че спират сайта. С други думи - унищожават всичко.
Ами, не - 'спират сайта' изобщо НЕ ЗНАЧИ, че унищожават всичко. Нищо от посочените активи НЕ унищожават, само спират свободния достъп докато измислят как да ги монетизират. (Много вероятно вече са измислили, не сме по-умни от тях).

> Базата няма да дадат доброволно - евентуално ако някой налее много
> пари да купи сайта - да, но едва ли. Амазон никога няма да предаде
> базата доброволно и безплатно.

Сам си отговарящ на първото си твърдение: как така ще 'унищожат' кокошката със златните яйца?
Ще унищожат единствено кефа на просяци-авантаджии като нас да ползват нещо безплатно. Следващото ако не е с паричен абонамент, най-малото ще е срещу изрично съгласие да продават данните ни на всички търговци по света. Многократно и без никакво обяснение, нито дори уведомление (камо ли отчисление от продажбата ;)

Сега с помощта на AI (трябваше ли да споменаваме Дявола[smilie10] ) могат да направят чудеса с тия бази данни (два броя: на съдържание и на хора) без изобщо да разберем...

Добре дошли в 21 век! [smilie25] Трябваше да мине една четвърт от него докато разберем за какво е ставало дума в зората му, когато вярвахме че Интернет-а е 'голямата работа'...

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: dekov   
Дата:   22-03-23 15:30

Някои все още ще твърдят, че в мрежата има всичко.


Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: asahi   
Дата:   22-03-23 16:07

Само да не стане като с онез рок динозавърски групи, дето правят прощални турнета по 10 години.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: vinse   
Дата:   22-03-23 16:08

Сайтът ще бъде архивиран в следващите няколко седмици, за да бъде достъпен и след затварянето му, за прогрес може да се следи

https://wiki.archiveteam.org/index.php/DPReview




Публикацията е редактирана (22-03-23 16:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: georgioiv   
Дата:   22-03-23 19:04

Само да не затворят cameradecision, щото ей тогава продавам всичката техника и се отказвам завинаги... [smilie5]

Dpreview е институция във фотографията, или по-скоро във фототехниката, ма няма нищо вечно, за съжаление.. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: hotsnail   
Дата:   22-03-23 20:29



AI решенията много сериозно се надценяват. За сега са просто инструменти, които довършват човешки мисли в писмен или графичен вид удобен за споделяне. Подобно е на това как сънуваме образи или си размишляваме в човешки език. Съвсем като хора тия довършвания на мисли често стигат до много погрешни изводи. Хората сме свикнали да търсим валидация от обществото и реалността и така коригираме глупостите си. AI не може да прави това самостоятелно за сега. А без връзка с реалния физически свят се съмнявам да стигне далеко.

Та тия системи могат да ни направят много по-продуктивни и да ни изкарат на следващо ниво на цивилизацията. Това не е малко.

Да им приписване свръх естествени възможности обаче е грешно.

Дпревю форума и публикациите продължават да имат своята информационна стойност. AI може да ни помогне със синтезиране или търсене на информация от тази база данни. Ама аз бих проверил и самия източник, защото е около 80% вероятността AI да се обърка от прогиворечивото съдържание на форума съдържащ човешка дискусия с високо технически и погрешно ползвани термини

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: uri64   
Дата:   23-03-23 02:32

На кой му е притрябвал dpreview, когато има Тони и Челси :)


Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: vinse   
Дата:   23-03-23 07:48

Добави едно /s накрая, че не всеки разбира от сърказам [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: fallenfbsd   
Дата:   23-03-23 08:58

Свежо в YouTube от двамата

https://youtu.be/YLikDUacsC8

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: asahi   
Дата:   23-03-23 09:42

"Автор: uri64
Дата: 23-03-23 02:32

На кой му е притрябвал dpreview, когато има Тони и Челси :)"

На кого.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: Mogila   
Дата:   23-03-23 10:10

Редакторът на Пик не се сдържа и поправи!

Учителю, я му задай няколко въпроса, за да го накараш да мисли!

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: asahi   
Дата:   23-03-23 12:42

На длъжност може да ме назначава този, който разписва ведомостта за заплатата ми. Ако нямаш тази възможност предлагам да не се изхвърляш.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: Джъмбо   
Дата:   23-03-23 17:48

мда...[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: mihalo   
Дата:   24-03-23 02:05

... И, като затворят DPR какво? Вече няма да знаем какво ни е необходимо?

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: CDman   
Дата:   24-03-23 08:45

Каква поредна форумна драма. [smilie7] Къса ми се сърцето, че двама ю-тюбъри ще трябва да си намерят някаква друга работа. [smilie5] УЖЪЗЗЗ.[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: hotsnail   
Дата:   25-03-23 11:10

еми да някак е важно. Ето тази година живот и здраве Сони ще обявят новата A7C камера. Аз с интересувам какво ново ще ми предложи. ДПревю предлагаха доста добър обзор на нови продукти.

Друг пример са техническите дискусии. В дпревю има чат пат грамотни хора с които да се обсъдят някои технически проблеми, да се помисли за подходящи експерименти за доказване на определена хипотеза. Дори можеше да се помисли как даден проблем да бъде избегнат. Примерно във Фото Форум за 15 години не съм видял подобна смислена дискусия - тук веднага се минава на лични нападки и нежелание да се вникне в отсрещната гледна точка. Имаше скорошен пример за постоянно срещу импулсно осветление. Един човек вероятно с богат опит имаше по-различна гледна точка и вместо да се дискутират детайли и да се научи нещо..... В алфафорума имахме такива не лоши дискусии и за компресия и за електронни затвори, докато не дойдоха рекламни лица да обясняват колко хубави били еди кои си ми ти работи - явно тогава напуснахаме няколко човека и сайта загина. сходно се разви или по-скоро деволюира и алфа групата във фейсбук. Та в общи линии сигурно ще си гледам пак форума на фред миранда ако не е умрял



Публикацията е редактирана (25-03-23 11:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: Yog   
Дата:   25-03-23 11:48

Ако някой мисли, че DPreview са "двама ютюбъри", (както е писано по-горе), видимо няма никакво понятие какъв е този сайт.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: uri64   
Дата:   26-03-23 02:16

> Ето тази
> година живот и здраве Сони ще
> обявят новата A7C камера. Аз с
> интересувам какво ново ще ми
> предложи.

Какво, каво...само най-доброто ще предложи разбира се....това е Сони все пак, не лЕ? От там може да се получи само безбрежно шастие, пълна ниравана и мана небесна. :) Приготвяй сумата и още на preorder го бамкай.

Тони и Джаред ще обяснят каквото има да се обяснява. Даже добрият стар Чичко Кен ще напище няколко реда в едно от темплетизираните си ревюта. DPreview беше готин сайт преди много, много години. После се комерсиализира и чалгизира. То целия свят е изкрейзил необратимо, ние за един фототехнически (в миналото си) сайт. Не ми е мъчно грам за него. Само лично мнение разбира се.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: uri64   
Дата:   26-03-23 02:17

asahi написа:

> "Автор: uri64
> Дата: 23-03-23 02:32
>
> На кой му е притрябвал dpreview, когато
> има Тони и Челси :)"
>
> На кого.


Кому? [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: GenaDP   
Дата:   26-03-23 04:42

Автор: hotsnail
Имаше скорошен пример за постоянно срещу импулсно осветление. Един човек вероятно с богат опит имаше по-различна гледна точка и вместо да се дискутират детайли и да се научи нещо....

Как бе, всички научихме. Даже си записахме, да не би случайно да забравим - постоянното осветление е слабо, и при него има по-малко детайли в изображението. След като ме просветиха за тези неизвестни ми до този момент кахъри на постоянното осветление, зарекох се да не снимам никога повече на слънчева светлина. Все съм се чудел досега защо всичките ми дневни снимки са калпави - добре че беше оня с многото опит, че да ми отвори очите.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: hotsnail   
Дата:   26-03-23 09:18

Да Юри DPreview замерваха някои параметри, дето ги няма в упътванията и са интересни. Имаше примери що годе сносно заснети. Примерно от около 3-4 години публикуват за всеки модел времената за четене на сензора. Не е супер трудно и сам да го замериш ама преди да купиш камерата са малко източниците от които да го научи

За сегашният А7С си премерих някои неща доста преди да дойде в магазина и дори ги писах тук с примери. Тогава имаха Сони България тестова камера. Да за тоя клас камери най-леките и по-някаква причина най-евтини явно е сложен компромиса. Сигма примерно не догодиха достатъчно добре DP серията. Канон RP както може би си видял отнесе много критики от хора ползващи канон. Сонито споделя много от компромисите, но има неща като АФ, добро охлаждане, 12 битов режим на РОУ и стабилизация, дето в крайна сметка го правят използваема камера.



Публикацията е редактирана (26-03-23 09:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: Mogila   
Дата:   26-03-23 10:07

Gena не искам да прехвърлям тази тема тук, но не мога да не отговоря на глупостите ти. Говорих за продуктова фотография. Ти колко продукта си заснел на слънчева светлина?

Не съм казал, че изображението има по-малко детайли, а че продукта изглежда по-детайлен с импулсно осветление.

Hotsnail няма смислени дискусии, защото Булгар е велик и разбира от всичко повече от всички. И в този форум са останали предимно учители, мислители и разбирачи "овладяли занаята". Това са типични неща за български форум. Както и поправянето за правописни/граматически грешки. Хората са тук, четат всички теми и само дебнат някой да сбърка нещо или да каже нещо, което те не разбират, за да се нахвърлят.

От доста време насам посещавам предимно немски форуми. Там има и активна модерация и заяждания, обиди и простотии не се толерират ни най-малко. Булгар не би имал шанс там.



Публикацията е редактирана (26-03-23 10:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: Джъмбо   
Дата:   26-03-23 10:43

[cool] [cool] [cool] продукта изглежда по-детайлен с импулсно осветление[cool] [cool] [cool]

поклон пред такива титани на фотографията [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: Mogila   
Дата:   26-03-23 10:50

Автор: CDman
Дата: 24-03-23 08:45

Каква поредна форумна драма. [smilie7] Къса ми се сърцето, че двама ю-тюбъри ще трябва да си намерят някаква друга работа. [smilie5] УЖЪЗЗЗ.[smilie18]Автор: CDman
Дата: 24-03-23 08:45


Автор: mihalo
Дата: 24-03-23 02:05

... И, като затворят DPR какво? Вече няма да знаем какво ни е необходимо?


Това е един от най-популярните и големи сайтове за фотографска техника, съдържащ страшно много информация, събрана на едно място. Аз, както страшно много други хора, съм се възползвал многократно от нея.

Форумите на ДПревю са ми помагали с много полезна информация, включително многократно разрешаване на технически проблеми.

Ако вие не сте се възползвали и не сте разбрали богатството, което е подобна база с информация, то проблемът е само във вас.



Публикацията е редактирана (26-03-23 10:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: nyamago   
Дата:   26-03-23 14:17


> [cool] [cool] [cool] продукта изглежда по-детайлен с импулсно
> осветление[cool] [cool] [cool]
>
> поклон пред такива титани на фотографията [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Това е световното ниво - а не на БУлгар-невежите тук.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: GenaDP   
Дата:   26-03-23 14:49

Автор: Mogila

Gena не искам да прехвърлям тази тема тук, но не мога да не отговоря на глупостите ти. Говорих за продуктова фотография. Ти колко продукта си заснел на слънчева светлина?


Викаш - продуктите изглеждат с по-малко детайли, ама непродуктите са си все същите? [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: hotsnail   
Дата:   26-03-23 19:13

Интересно е, че тази година умират и други такива институции в информационното пространство. Digital Planet на BBC, което е научно популярна програма за технологии, също приключва края на Март месец. Аз го слушам от близо 20 години всеки вторник т.е. след всеки вторник. Едно време си разхождах кучето и слушах подкасти. Сега слушам, само докато карам кола.

Дали сме надживели пазара за технологии и технологични джаджи? Интересно е, защото Digital Planet дискутираха още в ранните им дни смартфоните, камерите на телефоните, крипто-валутите, лицевото разпознаване, социалните мрежи, изкуствения интелект и т.н. Дали и тези неща заедно с цифровата фотография някак са улегнали и станали безинтересни?



Публикацията е редактирана (27-03-23 00:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: GenaDP   
Дата:   26-03-23 19:23

Дали сме надживели пазара за технологии и технологични джаджи?

Определено. Връщаме се към пазара за храни и горива, че те са по-важни.


Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: asahi   
Дата:   26-03-23 20:56

"Автор: hotsnail
Дата: 26-03-23 19:13
...
Дали сме надживели пазара за технологии и технологични джаджи? Интересно е, защото ба Digital Planet се дискутираха още в ранните си дни смартфоните, камерите на телефоните, криптовашутите, лицевото разпознаване, социалните мрежи, изкуствения интелект и т.н. Дали и тези неща заедно с цифровата фотография някак са улегнали и станали безинтересни?"

На мен са ми станали безинтересни. И други потребителски области са ми станали безинтересни. Ще го преживея някак си.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: Konstantinov   
Дата:   27-03-23 00:14

Ако се направи блокер да не виждаш на компютъра си писанията на хора, дето не искаш да четеш, може нещата да се подобрят.Така хем ще те хранят на воля и ще са доволни ,хем ти няма да им четеш нещата, без те да усетят. Причините за поведението ни по форумите е породено от изобщо цялото ни недоверие към държавата и авторитетите.Като някой предложи нещо ,първата ми мисъл е,че иска да ме прецака и как да намаля щетите,и това е поведението ни към всичко, наложено от условията у нас които са силно токсични. Имах преди 35 години шеф който имаше аксиома и тя гласеше -Ако случайно у нас нещо е станало хубаво и удобно за хората -задължително се разваля ,със затварянето на дпревю тая аксиома почва да придобива и глобален отенък.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: nyamago   
Дата:   27-03-23 00:21

Когато ВСИЧКО ни стане безинтересно, време е да лягаме и да мрем.

Аз съм болен от другата крайност: всичко ми е интересно, дори напълно безполезни и безсмислени неща. Не ми стига времето за всичко това, но пък като умра - няма да е от скука.

Като си отиде един източник на интересни неща - намира се друг. По тоя повод две утехи от мене:
1. "Който търси, намира."
2. "Търпение - и накрая всичко ще си дойде на мястото." (Ако не си е на мястото, значи още не е дошъл краят.)

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: asahi   
Дата:   27-03-23 01:00

"Ако случайно у нас нещо е станало хубаво и удобно за хората - задължително се разваля".
У нас може и да е така, но защо така да е у тях?

nyamago, излизат нови неща, които могат да поддържат вечно търсещия дух. А от старите не всички заслужават безкрайно дълъг интерес.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: Julius   
Дата:   27-03-23 07:45

hotsnail написа:

> Компанията майка прави стотици милиарди
> ……не знам какво си е таковала…… близо
> 10% ръст има амазон за 2022 което е бая бая.
> На тоя мащаб 10% ръст е впечатляващо. Да скрили
> са всички печалби и нема дивидент за балъците
> инвеститори..като са имали бол пари купили са акции,
> нали за това са балъци (над 80% от малките инвеститори
> са будали и губят пари на борсата).

Остави балъците инвеститори... заплатите на служителите зависят от цените на акциите им.

Капитализъм - ако едно нещо е неспособно да се самоиздържа (ако такъв им е случая? - все пак не знаем всички детайли) - кой и защо да налива пари в пробита каца? п.п. Е, ако беше Мъск - може би щеше да ги направи платени, кой знае... ? Едно е сигурно - няма да са първите, няма и да са последните закрити.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: steffo   
Дата:   27-03-23 09:35

И какво сега?
Стана ли ясно кой форумен, житейски, лингвистичен и професионален мъдрец е по-по-най-?!
От един легендарен филм: "Ей, човек кат удари 40-ка, луд става за мадами!"
А тук положението е: "Човек кат си повярва, че той ЕДИНСТВЕН Е - ................!"

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: asahi   
Дата:   27-03-23 12:17

"Автор: Julius
Дата: 27-03-23 07:45

Капитализъм - ако едно нещо е неспособно да се самоиздържа (ако такъв им е случая? - все пак не знаем всички детайли) - кой и защо да налива пари в пробита каца? п.п. Е, ако беше Мъск - може би щеше да ги направи платени, кой знае... ? Едно е сигурно - няма да са първите, няма и да са последните закрити."

Да си сообственик е още по-несправедливо.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: Джъмбо   
Дата:   27-03-23 13:33

едно време заради бавният нет имаше програма дето можеше да дръпне сайта от сървъра...
аз си признавам, че за музея ми се възползвам от базата данни на дпревю и честно казано търся начин да я запазя... някакви идеи?

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: Julius   
Дата:   27-03-23 13:58

Сещам се за поне два - официален и неофициален:
- някой познат програмист ти напише скрипт и сваляш избраните страници в желания формат - хтмл, пдф...
- отиваш на контактната им страница, казваш им така и така пичове, много се възхищавах на вашия сайт и ми е много мъчно че го закриват - бих искал да получа ако е възможно архив на съдържанието, ползвам части от него тук и тук (със съответното цитиране на източника и прочее)... и при добра воля те ти пращат!?

п.п.
- няма да се учудя ако скоро някъде по торентите все пак не се появи архив? нищо чудно някой вече да е направил. Сега погледнах в пират-бея, но няма.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: lamerko   
Дата:   27-03-23 13:59

Ако ми остане време може да срасна един скрипт да обходи някои ресурси, стига да не ме блокират...

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: Julius   
Дата:   27-03-23 14:00

Еми ...... "срасвай" ...... докЪт ги има! [smilie7] че после......

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: lamerko   
Дата:   27-03-23 14:06

"с" = "д" [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: Julius   
Дата:   27-03-23 14:13

Знаем, знаем..... [smilie3]


Отивай сега да твориш код. [smile]
п.п.
Няма да си единствения дето ще тегли яко тия дни. А на бас, че след тая новина ще отчетат най-рекордната изобщо посещаемост (както и М. Джексън след смъртта си почна да носи най-много пари на родата си)! Дотолкова може да скочи трафика, че амазонци може па и да се откажат да го закриват - хах [smilie7] ама надали.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: nyamago   
Дата:   27-03-23 14:16

Вчера на телефона ми се появи спам-реклама на ап, който автоматично изсмуква и сваля цели сайтове по желание - но не ми трябва и го изтрих като спам [smilie8]
Сигурен съм, че с малко търсене ще изскочи такова решение, дори повече от едно - на слука!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: Джъмбо   
Дата:   27-03-23 15:21

който автоматично изсмуква... да не ти изсмуче и телефона [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: nyamago   
Дата:   27-03-23 16:24

> който автоматично изсмуква... да не ти изсмуче и телефона

Не страдам от параноя, но доколкото мернах - това не беше мобилно приложение за инсталиране, а по-скоро уеб сайт за достъп през браузър. (Не че такъв сайт не може да ти изсмуче компютъра, но поне можеш да не го посещаваш от телефона си ;)

Намерете го и вижте подробности - мен не ме интересува и няма да го диря.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: asahi   
Дата:   27-03-23 18:10

Ползвал съм HTTrack за по-прости сайтове.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: hotsnail   
Дата:   27-03-23 18:25

Отделни страници ще може да си свалиш включително и ревютата им. ама те имат и интерактивни неща, които няма как да архивираш за съжаление.

Иначе The Internet Archive

Иначе https://www.imaging-resource.com/
оцеля някак. Намриха пари колкото за хостинг и човека прави ревюта, колкото може, ако му дадат камери......



Публикацията е редактирана (27-03-23 18:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: hotsnail   
Дата:   27-03-23 18:40

Imaging Resourcе са с много добра статия за DPreview. Интересно е, че те успяха да спасят сайта си, макар сега да е бледна сянка спрямо зенита си.

и превод на последните параграфи от един изкуствен интелект

Разбирам, че бизнесът е бизнес, но това би било непостижима загуба за фотографската общност. Дори ако остане онлайн само като четим архив, съдържанието на форума е особено ценен ресурс. Колко би струвало да се поддържа поне системата на форума онлайн като архив за четене? На мащаба на ресурсите на Amazon, това ще бъде пренебрежимо малка сума. (Може би молекула на тази пренебрежимо малка сума...)

Борбите на IR и сега краят на DPR говорят за общ проблем в фотографската индустрия, и подозирам, че има много други такива. Някои компании са били доволни да печелят от огромната работа, която е посветена на сайтове като нашия, но след това ги третират като прости средства за няколко банерни реклами. Ако банерите не са кликнати, тогава сайтът няма стойност, нали така? Това е случилото се с двете сайта. Някога поне някои производители осъзнаваха истинската им стойност и ги подкрепяха с реклами, за да я поддържат. Времената обаче станаха по-трудни, и този дух избледня, а един от резултатите е това, което се случи с DPR. Надявам се индустрията да осъзнае от това, какво е загубила, и да се опита да подкрепи висококачествени сайтове за рецензии като IR и някои от отличните независими блогове, които съществуват, преди те също да срещнат съдбата на DPR.

Общо казано, това е тъжен ден за индустрията, за общността, за хората в DPR и лично за мен. Ще ми отнеме време да се справя с това, но докато се опитвам, изпращам моите най-топли желания и подкрепа на целия оставащ екип на DPReview. - И искрената ми благодарност и благодарности за добрите времена, които прекарах с всички други, които вече се преместиха напред в миналото.



ПП Добре звучи превода. Има някои грешки включително смислови, но идеята е ясна ....

около 2000-та година имаше бум на подобни сайтове - Luminous Landscape, Steve's digicams, Dyxum, Fred Miranda.... може би зa щастие повечето не постигнаха големи успехи и има шанс и сега да оцелеят.



Публикацията е редактирана (27-03-23 18:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: lamerko   
Дата:   29-03-23 01:07

Почнах да дялам скрипт за точене, но е мъка. Има антифлууд защита, която ме спира да обхождам с бърза скорост - налага се да пускам цикли на изчакване, което адски много забавя всичко.
Прогреса - обходил съм ресурсите с цел индексация - вече имам в локалната си база имената на камерите и обективите, директни линкове към спецификациите и линкове към ревютата, където ги има. Като бонус - thumbs (миниатурни снимки) на джаджите. Сега завърших парсера за спецификациите и го пуснах за камерите - става много бавно, като взима всички спецификации (от двете страници), заедно със снимките. Да се надяваме, че няма да ме усетят... Ако това мине - ще мисля за ревютата.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: nyamago   
Дата:   29-03-23 01:13

> "Да се надяваме, че няма да ме усетят..."

Ако от AWS не са сложили някой AI бот-пазач, няма кой да те усети: сега жив админ едва ли има?

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: lamerko   
Дата:   29-03-23 01:17

В интерес на истината, сайта репортва че е на Microsoft цепия. Но няма гаранция че е така наистина :)

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: uri64   
Дата:   29-03-23 02:57

Там сигурно има някакъв текст за авторски права и непозволено репродуциране и разпространение на информацията…да не четем после по новините как български хакери са ударили сайт, собственост на Амазон….


Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: nyamago   
Дата:   29-03-23 03:58

[smilie18] (Не че не се случва най-редовно, но не винаги го четем по вестниците ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: asahi   
Дата:   29-03-23 08:54

(не чете вестници)

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: CDman   
Дата:   29-03-23 10:51

Вместо да се чудите как да копнете всичко от сайта - драснете му на Бай Безос едно писъмце бе. [smilie3]

Примерно:

Диар Джеф,
тъй и тъй ще го затваряш тоя сайт, що не ми го харижеш.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: nyamago   
Дата:   29-03-23 11:38

> Диар Джеф,
> тъй и тъй ще го затваряш тоя сайт,
> що не ми го харижеш.

Подозирам, че вече са му задръстили пощата такива предложения [smilie11]

Но както казах в първите си коментари - изобщо не им влиза в плановете да се лишават от сайта: имат решения да си правят (повече) пари от него, по други начини.

И затова точенето, докато е възможно, може да не им хареса.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: lamerko   
Дата:   29-03-23 12:04

Няма нищо нередно дето да го правя. Така или иначе в момента съм на етапа за базата с технически характеристики, а тези данни са свободни. Мога да ги използвам за мои си цели без притеснение. Със стоковите снимки е малко по-различно, но не съм много убеден, че повечето са техни - явно са предоставени от производителите. Там ще трябва малко проучване как стои въпроса - дали ще могат да се използват. За съжаление, голяма част от базата е без кадърни стокови снимки...

За ревютата - там нещата са ясни. Ако взема нещо от тях, ще е само за лично ползване, без никакво разпространяване или използване в други ресурси. Но шанса да ги прибера клонят към нулата - може би някакво обобщение, но ще видим. Частта с комюнитито (форумите, галериите и потребителските ревюта), които са всъщност може би 9/10 от целия сайт, нямат шанс да се обработят по моя начин. Те не са собственост на Амазон, но всъщото време не мисля, че може и да се използват свободно, поради липса на разрешение от aвторите им, които са дали разрешение само на DPreview.

Така че, най-вероятно ще се огранича до техническите данни.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: localhost   
Дата:   29-03-23 13:08

lamerko: а за какво ти е цялата тая маса данни? Всичко можеш да намериш свободно вече.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: lamerko   
Дата:   29-03-23 13:26

Да, можеш да намериш информацията, НО трябва да знаеш какво да търсиш. Тук е предоставена наготово систематизирана база. Иначе - бази с данни никога не са излишни - може да потрябва. И след като ще свалят сайта - защо не.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: uri64   
Дата:   29-03-23 14:02

Залудо работи, залудо не стой…..


> Тук е предоставена наготово
> систематизирана база.


Именно. Много ме съмнява собствениците да са ОК стова, някой ей така да си го копне, както е организирано и систематизирано. Но както се казва - всеки сам си преценя….[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: asahi   
Дата:   29-03-23 14:43

Обект на авторско право не е копирането, а комерсиалното ползване.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: lamerko   
Дата:   29-03-23 15:18

В тези данни няма авторско право. И за снимките към спецификациите не е ясно дали представляват произведения на изкуството и съответно са защитени...

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: asahi   
Дата:   29-03-23 17:04

За теб може и да е така. За друг може да са негов интелектуален продукт. Незнанието не е оправдание. За снимките никак не е задължително да пише нещо. Щом не пише, че са с free license и щом не са твои значи не пипаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: lamerko   
Дата:   29-03-23 18:29

За техническите спецификации нека някой нещо да ми каже - бая ще го насмотая :)
Относно снимките, нещата са малко неясни. На първо време, те НЕ са дело на екипа на DPreview, не са тяхна собственост и всъщност нямат нищо общо с тях и Амазон. Това са стокови снимки, които производителите публикуват във своите сайтове с продукти. Лесно се проверява - хванете например снимките за последния въведен модел (Canon EOS R8) и ги потърсете в Гугъл - излизат над 1000 резултата, като веднага става ясно източника - мрежата от сайтове на Канон. Разгледайте и намерените резултати - на практика всички големи вериги за техника по цял свят, блогове, че дори по ревюта. Същите снимки са и по нашите магазини за техника - PhotoSynthesis например. Очевидно, тези снимки се прдоставят от производителите като с малко усилия вероятно ще се стигне до условията за използване. И ако реша да ги използвам - ще се поинтересувам от тях.
В същото време, в този сайт има следния надпис:

All content, design, and layout are Copyright © 1998–2023 Digital Photography Review All Rights Reserved.
Reproduction in whole or part in any form or medium without specific written permission is prohibited.


Това е дълбоко невярно - голяма част от сайта са форуми и потребителски галерии, информация и стокови снимки - не съм много убеден, че от Канон (например) биса се зарадвали да узнаят, че вече нямат права върху собствените си снимки в техните си сайтове :)

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: Julius   
Дата:   29-03-23 19:06

Мене тоя казус със затварянето на ДПревю вече не ми е толкова интересен. Следя един друг по-перспективен/. [smilie7]

1. Училище в САЩ уволни директор заради урок с "порнографската" статуя на Давид на Микеланджело

2. Италиански изкуствоведи възмутени: Да затворим цяла Италия заради порнография?

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: lamerko   
Дата:   29-03-23 19:35

Може би има малко неразбиране как работи системата в САЩ... Училище в САЩ уволни - така оформено, показва само липсата на редактори и некадърни драскачи в медиите.

Там училищата имат доста голяма автономия - нещо подобно като при нас университетите. Учебници, програми, избор на дисциплини - не са вкарани централизирано от някое министерство - пак подобно като при университетите. Самото управление на училищата обикновено са училищни настоятелства - група родители на деца в учлището, които нямат какво да правят и се изявяват повсякакъв начин, без значение колко са тъпи и ограничени. И имат властта да уволняват директори, персонал и да налагат разни забрани, дрескод и т.н. Това се е случило с въпросното училище - просто ограничени хора, нямащи поедагогическо образование (или въобще каквото и да било) и под въздействието на новите модни истерии...



Публикацията е редактирана (29-03-23 19:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: asahi   
Дата:   29-03-23 22:30

Не стига, че са го уволнили, ами преди това са го и назначили.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: hotsnail   
Дата:   29-03-23 23:30

добри са новите водещи на PetaPixel

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: lamerko   
Дата:   30-03-23 00:11

$2200 тялото, тук вероятно ще запали от 5к :)

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: hotsnail   
Дата:   30-03-23 00:28

може и 6 да удари. Това е дрогиран А7с3, който е към 9-10 хиляди...

Мен ми хареса ревюто. Показаха доста противоречив продукт поне за мен и обясниха за какво става и за какво не е предназначен. Искаше ми се малко повече за снимките да говорят. Силно ми се иска А7С II да е подобен но с хубав за снимки сензор и да е без механичен затвор. Аз се надявам на 24мп като А9 без супер екстрите на А9 като супер бърза мрежа, две карти, купища настройки. Дори не искам и повече от 10 фпс.



Публикацията е редактирана (30-03-23 00:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: lamerko   
Дата:   30-03-23 00:47

Напоследък съм доста (приятно) изненадан от ценовата политика - често идват камери на Сони на цена близка до тази в САЩ с 20-на процента добавено ДДС отгоре. Както и да е - до месец ще се разбере...

Иначе за камерата - странно животно. Явно сапунерка на много стероиди с цел да издоят влогърите максимално за функционалности, които никога няма да използват :)

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: hotsnail   
Дата:   30-03-23 01:56

Да може би е малко пресилено. Aма има хора дето снимат с RED видеа за Youtube. Сигурно ще си има хора и за тази камера. Мен ми допада фул фрейм за стрийминг. С 35/1.8 е много удобно. Единствено се дразня че моята камера изкарва само 720p през USB-то си. За 1080 трябва с capture card. От друга страна на 720p въобще не грее.

ПП изгледах някакви ревюта. Сони най-сетне са позволили да си настройваш камерата с пипане на екрана. Даже изглежда готино. Невероятна работа. Само 12 години отне. Започвам, да харесвам бъдещия А7С далеч преди да излезе.



Публикацията е редактирана (30-03-23 02:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: stef7   
Дата:   30-03-23 10:40

Затварянето на DPreview е напомняне на старата американска максима: Няма безплатен обяд ! И може би бъдещото на много сайтове свързани с фотография и не само минава през преоценка на модела финансиране чрез реклама. Искаш качествено съдържание, материали, снимки и т.н. без дразнещи реклами - моля дай някой лев/евро/долар. Това струва пари: хостинг, компютри, техника, хора се трудят да го има. Да се пребориш с наложеното от много години разбиране че всичко по интернет е безплатно иска доста усилия, но според мен това е правилната посока. С кеф си плащам за youtube защото го гледам повече от телевизия и рекламите ме дразнят.


Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: Yog   
Дата:   30-03-23 15:52

stef7, аз също гледам много повече ютюб от телевизия, но нищо не плащам. Инсталирал съм най-елементарния ад-блокър и не съм виждал реклама по време на видеата от месеци. Ти какво плащаш?

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: Yog   
Дата:   30-03-23 15:57

lamerko, всъщност е 5400. Което по днешния курс е малко над 3000 долара. Даже вече не е както беше, американската цена плюс ДДС. Това би дало 4700. Много ми е интересно останалите 700 лева какво са...

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: hotsnail   
Дата:   30-03-23 16:15

Yog останалите 700 лева са риск. Големите компании като Сони когато слагат цени по региони си смятат валутния риск в перспектива. Питат разни банки и финансови институции какъв е риска за еврото, долара и т.н. спрямо йената. Явно смятат, че на по-ниска цена има риск да започнат да губят кинти

5400 е под очакванията ми. Добре е.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: lamerko   
Дата:   30-03-23 16:55

Да има буфер за евентуални "промоции" :)

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: asahi   
Дата:   30-03-23 17:08

... ако мине.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: ZENON   
Дата:   30-03-23 17:45

ба го у риска.
Според тая логика EU е Замбия.
каквато и волатилност да съществува това са 300 евра.
много пресолен риск ще да е.



Публикацията е редактирана (30-03-23 17:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: stef7   
Дата:   30-03-23 18:05

youtube Premium в БГ ми излиза 11лв на месец. Струва си отвсякъде защото върви поне на 4-5 устройства - 2 компа , таблет, смартфон. И на смартфона върви и когато го заключа, т.е. загася екрана. Което free версията не го може.


Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: GenaDP   
Дата:   30-03-23 19:04

Кво гледате у таз туба бре? [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: uri64   
Дата:   30-03-23 22:55

> 5400 е под очакванията ми. Добре е.

Кое му е добрето на това съотношение цена/функционалности?

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: Yog   
Дата:   30-03-23 23:19

Абе, съотношението цена/способности напълно щеше да ме устройва, ако струваше половин заплата, както е в САЩ. Тука средната работна заплата е към 1800 лева. Значи ако тая камера беше 900 лева, щях да взема една без да се замислям.[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: hotsnail   
Дата:   30-03-23 23:37

uri64 написа:

> > 5400 е под очакванията ми. Добре е.
>
> Кое му е добрето на това
> съотношение цена/функционалности?

Същата камера с визьор, два слота за карти, още 2-3 бутона, може би по-добро охлаждане е 8400 в синтеза... а и с по-малко функции, по-лошо управление и некой други липси, за да оправдае по-висока цената

демек махат визьора, слагат ти нов АФ и купчина нови функции и свалят 3 бона от цената....ми не е лошо

Мен R6 на Канон и А7м4 ми се сториха скъпи ама народа се счупи да ги купува. Дори новия А7р5 е 9 хиляди и предлага само един AI АФ спрямо предшественика май (8К видео ама с ограничения)...... тая камера поне е хубава.

ПП Сега гледах и R6ii е на подобна сносна цена и поне на картинката в синтеза изглежда яко.



Публикацията е редактирана (31-03-23 00:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: uri64   
Дата:   31-03-23 01:33

Е аз някак фейлвам да намеря за добре, че от нещо с безумна цена са откъртили някои нелоши функции, за да докарат маааалко по-малко безумна цена….може би звуча малко пролетарски, но какъв точно R&D и производство оправдават с тези ценови нива? :)


Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: Yog   
Дата:   31-03-23 10:39

Абе, в крайна сметка - всичко струва толкова, за колкото можеш да го продадеш. Аз съм за разнообразието и богатия избор.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: serjy   
Дата:   31-03-23 10:42

и тази тема ли е сони срещу останалите, баси...

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: uri64   
Дата:   31-03-23 10:53

> и тази тема ли е сони срещу
> останалите, баси...

#SONY срещу #КАКВО ? [smilie5]

Започна си съвсем невинно темата, но в крайна сметка очквано си дойдохме на думата [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: Yog   
Дата:   31-03-23 12:14

Има други освен Сони!?![smilie10] [smilie11] [smilie10]
P.S. Къде сме говорили за Сони и останалите? Коментираме цената на новата камера. Нова е, интересна ни е...

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: Julius   
Дата:   31-03-23 12:25

Освен средната заплата може и нивото на безработица да се обсъди...

п.п. Отделно, че средната в Сф не е като средната в страната.
Пишете им на Сони да се съобразяват малко повече!
По селата няма дълго да я толерират тая марка.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: asahi   
Дата:   31-03-23 12:31

Сони от много години са на нашия пазар и отлично знаят къде, какво и на каква цена да продават.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: hotsnail   
Дата:   01-04-23 01:38

Тоя запартък е много впечатляващ. Толкова е впечатляващ, че повечето ревюта изпускат половината шукарии.....

е сега гледах това видео и разбрах, че са пуснали 4К по USB-то за стриймване. До сега на Сонитата беше 720п... това си е бая голяма разлика и спестява към 400 кинта за читава 4К кепчър карта. Предполагам, че ще прегрява ако стриймваш повече от час или два....

Има си супер високото исо 400К, дето не е съвсем неизползваемо...4К 120 ще има от лятото... просто на тая цена другите камери нямат подобни екстри.

електронните шукарии са станал интересни - може да стабилизира обект...

Sony ZV-E1 Review - Full Frame, Half Price



Публикацията е редактирана (01-04-23 01:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: uri64   
Дата:   01-04-23 02:00

(Х)айде почна се [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: hotsnail   
Дата:   01-04-23 03:02

Чудих се да пусна тема отделна. Ама няма да има много дискусия. Пък все пак се впечатлих. За това тука пуснах. все пак фото форум е тук. Фотография, фото джаджи и фото сайтове дискутираме.

Ако искате за цени на кашкавал да пишем

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: uri64   
Дата:   01-04-23 18:14

Ако кашкавалът е Сони [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: Julius   
Дата:   01-04-23 20:06

hotsnail написа:

> Тоя запартък е много впечатляващ.
> Sony ZV-E1 Review - Full Frame, Half Price

Ами... поредната играчка. На мен лично дизайнът на фотоапарат без визьор никога не ми е допадал. Подобна визия ми стои много грозна и тоя апарат не прави изключение. Иначе като функционалности сигурно е чудесен. И в подходящите ръце сигурно ще даде хубав резултат. Пикселите ми се виждат малко, но явно таргет-аудиторията му е различна и може би не им трябват повече.

За цени - на практика пазарът ги определя. Производителя може да си иска каквото ще - но ако пазарът не му го дава и той е принуден да се съобразява. А у нас от години има достатъчно възможности да се изкарват хубави заплати, съизмерими със зап. Европа. Да не говорим за отворените граници, за възможностите за дистанц. работа посл. години... изобщо тая тема е толкова не на място, че..... разбирам да сме 2000г. и с една годишна заплата да не можеш да купиш дори втора употреба профи-камера, а то!?

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: uri64   
Дата:   01-04-23 20:39

> За цени - на практика пазарът ги
> определя. Производителя може да си
> иска каквото ще - но ако пазарът не
> му го дава и той е принуден да се
> съобразява.

Това според мен е къде повече, къде по-малко далеч от действителността. Все повече предлагането определя търсенето, а не обратното.



Публикацията е редактирана (01-04-23 20:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: asahi   
Дата:   02-04-23 08:47

Това е вярно само за непазарна икономика в условията на дефицит.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: uri64   
Дата:   02-04-23 14:00

Да, да…и един мармот завива шоколади в станиол [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: asahi   
Дата:   02-04-23 14:28

Не ти оспорвам правото да имаш собствени заблуди.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: uri64   
Дата:   04-04-23 14:29

asahi написа:

> Не ти оспорвам правото да имаш
> собствени заблуди.

Likewise :)


Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: hotsnail   
Дата:   05-04-23 20:11

https://petapixel.com/2023/04/04/dpreviews-founder-blasts-amazons-ceo-what-a-waste/

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: nyamago   
Дата:   05-04-23 20:33

^ Съгласен съм с някои от коментарите там, че след като си е напълнил гушата продавайки сайта на Амазон, основателят няма моралното (още по-малко - юридическото) право да търси отговорност от следващия собственик какво се случва със сайта.

Но след като прочетох още коментари си дадох сметка как нашият форум съвсем не е изключение и светът е пълен с милиони печени експерти и стратези, охотно готови да дават акъл на генералните директори на корпорациите и на световните бизнесмени какво и как трябва да правят.[smilie6]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: Julius   
Дата:   05-04-23 21:00

nyamago написа:

> ^ Съгласен съм с някои от
> коментарите там, че след като си е
> напълнил гушата продавайки сайта
> на Амазон, основателят няма
> моралното (още по-малко -
> юридическото) право да търси
> отговорност от следващия
> собственик какво се случва със сайта.

И на мен това ми беше първата мисъл... и то не от куртоазия, а защото аз самия съм минал по този път! [smilie3]

БУКВАЛНО! [smilie7] Просто не в тези мащаби.

Навремето, когато със съдружника ми създадохме Reader.bg и бяхме първите, които вкараха цялото Kindle-поколение в България - малко след нас се появи нашия как да го кажа - имитатор, конкурент... Readerbg.com. [smilie3]
И докато те бяха само онлайн-магазин, нашият фокус беше главно информирането и образоването на тая тема. С жена ми бяхме качили стотици/хиляди статии през годините, отделно ревютата на всеки нов модел, който излизаше на пазара... а да не казвам какво беше, когато спечелих доверието на канадците от Ектако и станахме техен представител за БГ на първия в света цветен е-четец, то бяха срещи с декани и директори да заменим ученическите/студентските раници и прочее.

Както и да е... мисълта ми беше когато реших да изляза от тоя бизнес и го продадох именно на Readerbg.com - на практика той го погълна сайта. Заличи ЦЯЛОТО съдържание - в момента, в който напишеш Reader.bg то даже препращаше към Readerbg.com - той явно очакваше, че тоя поток, който бях довел щеше да продължи автоматично и сам да му кара посещения!? То ако ставаше така - без усилия! [smilie7]

Даже сега погледнах в Аналитикс, не бях влизал там от години - трагедия...

Въпросът е, че целият ни труд - преводи, ревюта, новини, статии, всичко беше заличено! Аз сигурно пазя някакъв архив на сайта, ама... имах познати, който редовно си четяха статиите и после като ме срещнеха казваха, че съжаляват че сайта си заминал, но - C'est la vie, такъв е животът!


https://i.ibb.co/KrJcqxV/RBG.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: nyamago   
Дата:   05-04-23 23:58

^ Шапки долу за пионерското начинание![smilie24] А тия от дот-ком ако наистина напълно са изтрили всичко, са проявили престъпна глупост.

Не ми се вярва управляващите Амазон да са също толкова глупави - на няколко пъти по-горе изказах предположение, че имат планове за друга монетизация на съдържанието и на членската маса. А ако наистина унищожат всичко, няма да е от глупост:

- - - Конспиративна теория - - - - -

Може това да е още една тухличка в стената на Големия План за Нов Световн Ред, който включвал масово и пълно изтъпяване на населението. Чрез премахване на Знанието (което е Техен враг) - от редуциране на качеството и обема, до пълното изтриване на всякакви носители на Знание. Както изгарянето на библиотеки в други времена, но в наши дни по-неусетно, на малки хапки [smilie8]

- - - Край на конспиративната теория - - - -

Друго обяснение за съзнателно и преднамерено изтриване от неглупави хора засега ми а трудно да измисля. Някакви алтернативни обяснения (да са просто глупави не се брои - говорим за предумишлени действия на умни хора)?[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: GenaDP   
Дата:   06-04-23 00:34

говорим за предумишлени действия на умни хора

Що реши, че са умни?
Ей го веруюто на съременния меринджей:

По-просторно е обяснено тук.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: nyamago   
Дата:   06-04-23 01:30

> "Що реши, че са умни?"

Глупави хора не биха могли да създадат* и управляват гигантската машина (някой би казал - 'чудовището'), която познаваме днес като Амазон. (Теоретически и маймуна може със случайно блъскане по клавиатурата да напише Събраните Съчинения на Шекспир ;)

> "Ей го веруюто на съвременния меринджей..."
Познавам този подход - и като ежедневна практика в някои среди, и като дълбока академична теория. Има много вярно в това, но нищо не е 'чисто черно' или 'чисто бяло' твърде много фактори говорят, че правилният отговор е "Зависи."

В случая с ДП Ревю 'действието' не е самото закриване, а решението да се закрие - което, без да има пострадали от парализа - не е минало без някои анализи. Какво са показали анализите и какво е по-главното решение (от което закриването на ДПР е само връхче на айсберг) ще узнаем по-късно.
[beer]


*Тук не трябва да забравяме, че 'и най-умният си е малко прост'. Щом може един определено неглупав човек да си разменя с любовницата снимки на оная работа, през прост несекретен телефон... ТОчно толкова акъл се иска и да закриеш някакъв си сайт, а?

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: Julius   
Дата:   06-04-23 07:55

nyamago написа:

> Не ми се вярва управляващите
> Амазон да са също толкова глупави


"Google, Amazon, Meta, Tesla, Twitter, Spotify, Shopify, Microsoft и Netflix… Това са само част от компаниите, които обявиха съкращения на хиляди служители. За няколко седмици някои от технологичните гиганти в световен мащаб съкратиха близо 70 хил. човека. Съкращаването на 18 хиляди служители в Amazon, се превръща в най-голямото намаление на работната сила за цялата 28-годишна история на търговеца на дребно."



Публикацията е редактирана (11-04-23 08:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: asahi   
Дата:   06-04-23 08:28

Работата е по-проста. Инвеститорите търсят някаква годишна доходност от своите акции. Ако не я постигнат продават акциите и насочват капитала към по-доходоносен бизнес. Управителният съвет и мениджърския състав са назначени да изпълняват тези техни желания. Ако не се справят отлитат. Така са навързани нещата. Ако могат да се съкратят неефективни подразделения се съкращават, продават, реформират и там каквото измислят.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: nyamago   
Дата:   06-04-23 13:03

@Julius:

> "...поне 3 години Безос вече не е шеф..."

Това всички го знаем - в продължение на предната мисъл, че глупави хора не създават успешни гигантски фирми, направих отправката към реална проява на глупост в смисъл, че и наследилите го ръководители не са имунизирани срещу глупост.

> "...технологичните гиганти в световен мащаб съкратиха близо 70 хил. човека..."

Всички тия цифри изглеждат чудовищни в мащаба на някой офис, от който ги четеш. В техния глобален мащаб не са особено големи. Медиите, обаче, не споменават кои/какви точно хора се освобождават - а е важно. Май не са складовите работници на Амазон или чистачките в Гугъл? По-вероятно ми изглежда да са най-скъпо платените технологични 'гении', които в последните години доста се оядоха и превърнаха недостига на програмисти в златна мина (на много места гонят половин милион, основна заплата без бонуси и опции). Тия големи работодатели използват кризата в икономиката като оправдание да създадат малко безработица и да смъкнат средните заплати до по-нормални нива.

@asahi:

> "Ако могат да се съкратят неефективни подразделения се съкращават, продават, реформира..."

Правилно не си споменал "изгарят, изхвърлят, унищожават, изтриват" ценни активи с доходоносен потенциал. Затварянето на поделения е икономия на разходи (полза за акционера), унищожаването на активи е вреда. Запазването на тия активи (дори в пасивен 'складиран' вид) не е особен разход, а пренасочването им в ново използване не е задължително да изисква големи инвестиции. За такива именно решения акционерът наема тия ръководства и им плаща добри пари.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: Julius   
Дата:   06-04-23 13:20

nyamago написа:

> Всички тия цифри изглеждат
> чудовищни в мащаба на някой офис,
> от който ги четеш. В техния
> глобален мащаб не са особено големи.


Мислиш ли? [smilie3] ... че 18 хил. са малко дори за техния калибър!?



Публикацията е редактирана (11-04-23 08:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: lamerko   
Дата:   06-04-23 14:04

Не забравяйте, че Амазон са практически най-голямата "хостинг" компания. Ако гледаме мащабите, трафика от dpreview е... нищожен. И докато поддържането на екип и бюджет за джаджи/тестове, които не са предоставени от производителите, то простата поддръжка на сайта всъщност може да е доста печеливша от гледна точка на реклама, пренасочване на трафик и престиж. Със закриването - губят най-вече последното, което най-трудно се гради.

За акциите - последната година е много кофти моменет за повечето технологични компании (и инвеститорите), но може и да има оздравителен ефект след твърде голямото надуване на балони.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: nyamago   
Дата:   06-04-23 14:05

> "Мислиш ли? ... че 27 хил. са малко дори за техния калибър!?

Мисля, да. Много малко за техния калибър. Знаех, че имат над милион служители и работници по света, сега бърза справка казва: "След пиков брой от 1.6 милиона в 2021, сега имат 'само' 1.5 милиона'.

От дребните си позиции трудно мислим в мащаби. (От друга страна това може да е само 1-2 процента, но когато ТИ си съкратен, за тебе лично е 100% [smilie2])



Публикацията е редактирана (06-04-23 14:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: Julius   
Дата:   06-04-23 14:23

lamerko написа:

> За акциите - последната година е
> много кофти моменет за повечето
> технологични компании (и
> инвеститорите), но може и да има
> оздравителен ефект след твърде
> голямото надуване на балони.

Точно сега се отвори прозорец, какъвто обикновено се отваря на 10-15 год.
В момента повечето тех- са на нива 2016-2018 год., че и по-рано. [smilie3]

Нямаго, механично разделени 27 хил. на 1.5 млн. може би изглеждат нищожен процент, но самия факт, че я има тая тема - значи имат широк обхват и е засегнало достачно дивизии. [smile]

www.investor.bg/a/566-novini-i-analizi/372513-google-i-amazon-se-boryat-sas-sakrashteniyata-v-evropa


Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: asahi   
Дата:   06-04-23 20:48

Сигурен съм, че ако попиташ 100 фермера какво мислят за затварянето на ДПРевю малцина ще се сетят какво е това. Темата я има, но в тесен специализиран кръг.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: hotsnail   
Дата:   06-04-23 22:50

абе няма какво да съчувстваме на глобалните капиталисти, които освен закриването на дпревю са на път с мъдрите си идеи, да ни вкарат в поредна най-тежка за века рецесия. Та прозореца за акции ще се отвори тепърва като Dow чукне 15К ......дано не падне до 8, че ще ни се стъжни много. Ама мъдрите бащици едри капиталисти никога не правят глупости ....освен като докарат света до нова голяма рецесия или може би война....

ПП А асахи нали се вълнуваше от това кой съкращават фейсбук. Ами горе долу чистачките...да бъдем точни отдела за поддръжка на инфлуенсъри и бизнеси са порязали ...... Разбира се хората на ниски заплати, които са лесно заменими и може да ги outsource-неш в Сомалия или друга забравена от бога география (не Виетнам и Китай че май дори Индия са скъпи....).... тия с дебелите заплати трудно се намирали и решили да ги оставят на работа....



Публикацията е редактирана (06-04-23 23:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: Julius   
Дата:   06-04-23 23:24

Винаги може и някой заблуден метеорит да удари планетата. [smile]

Затова най-добре бункер, злато и семена за посев... [smilie3] ... и пищоф!



Публикацията е редактирана (11-04-23 08:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: asahi   
Дата:   07-04-23 01:58

"Автор: hotsnail
Дата: 06-04-23 22:50

ПП А асахи нали се вълнуваше от това кой съкращават фейсбук. "

Това изречение не го разбирам. Не че съм се вълнувал от Фейсбук. Не го употребявам.


Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: CDman   
Дата:   07-04-23 07:46

абе няма какво да съчувстваме на глобалните капиталисти

Те пък тъй са се разчувствали за фотографите, че сън не ги лови [smilie18]

И филма се превръща в социален ... [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: Julius   
Дата:   07-04-23 07:47

Не е Асахи, а Нямаго и не е Фейсбук, а Амазон. :)
Отклонихме се достатъчно от темата (не без съществения ми принос).
Дали ще затворят Дпревю или ще прелее в нещо ново - скоро ще се разбере.
А ако го затворят напълно и безвъзвратно - надали някога ще разберем защо?
Но ако се случи втория сценарий - надали тоя вакуум ще остане дълго незапълнен!

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: asahi   
Дата:   07-04-23 14:45

Тук всичко е ясно: Пъновете на десетки отсечени ябълкови дървета покриват полето.


Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: lamerko   
Дата:   07-04-23 15:30

Това са глупости. В магазините има шарения - например в торбичка три камбести пиперки в три различни цвята, подредени винаги по един и същ начин, торбичка с 2-3 ябълки, асорте, и т.н. Не че няма ябълки, но голяма част са вносни - английските са едни дребни, недодялани и късно зреещи заради климата. Естествено си има и (мизерни) пазарчета по тротоарите, където можеш да си пазариш както сме свикнали ние тук. Но продажбата на ябълки по магазините е една съвсем малка част - там производството обикновено е затворен кръг. Правят се сокове и сайдери в промишлени количества - това са трайни продукти с много по-висока добавена стойност.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: asahi   
Дата:   07-04-23 18:16

В моя край има производители на ябълки. Продават си ги на пазара за лев, лев и половина килото. Проблем е, че не са трайни.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: lamerko   
Дата:   07-04-23 18:37

Да, продават, но това са относително малка част от производството. И вероятно печелят повече от пазарчетата, отколкото от магазините, но в крайна сметка основната част минава през пресата :)

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: hotsnail   
Дата:   08-04-23 11:32

Разумът победи поне частично наглите самонадеяни "капиталистчета" (в кавички, защото много меринджей са всъщност най-обикновени подлизурковци изкатерили бизнес стълбата на успеха с лизане на задници и нулев бизнес нюх.......)

Така де фирмата с най-големи облачни услуги в света с 500 милиарда оборот намери начин да плаща 50-100$ годишен хостинг на статичен уеб сайт още известно време....БРАВО!!!

То ако им ударят клиентите един хубав бойкот на фото стоките, ще намерят пари и да развиват ДПревю много по-добре от сега ....

питах ChatGPT да ми припомни интересна подобна история от миналото:


През ранните 1900-и години, компанията Post произвежда зърнени храни и има голям успех с новия продукт Grape-Nuts. През 1901 г. обаче, основателят на компанията C.W. Post заболява и не може да продължи да управлява бизнеса. Неговият син поема ръководството и решава да намали разходите като спира всички рекламни кампании за Grape-Nuts.

На първо време, това решение не се отразява много на продажбите. Но с времето липсата на реклама започва да има отрицателен ефект. Конкурентите като Kellogg's започват да рекламират своите продукти много активно, а Grape-Nuts започва да губи пазарен дял.

През 1906 г., здравето на C.W. Post се подобрява и той се завръща като президент на компанията. Той бързо осъзнава грешката, която е направена като спре рекламата, и започва нова маркетингова кампания за Grape-Nuts. Кампанията е успешна, а продажбите на зърнения хранителен продукт започват да нарастват отново.

Историята на Post и Grape-Nuts се е превърнала в класически пример за важността на рекламата и маркетинга за поддържане и растеж на бизнеса.



Публикацията е редактирана (08-04-23 11:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: ZENON   
Дата:   08-04-23 20:13

Аз от амазон ежедневно не пазарувам, но декларирах в коментарите на дпревю, че ще бойкотирам амазон абсолютно.
Не само аз съм с тази идея, до колкото успях да видя.
Естествено, няма как 1к човека или 5к или 10к човека да ги бутнат, но силно се надявам в наличието на малко разум, където е нужно и когато е нужно.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: asahi   
Дата:   08-04-23 23:14

Сега вече сте им взели страха.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: ZENON   
Дата:   09-04-23 00:59

A...
asahi...
Blast from the past

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: hotsnail   
Дата:   12-05-23 02:38

Imaging Resource bites the dust

2 фото сайта по-малко за първите 6 месеца на 2023 а ги гледахме от къде 1998....таман на около 25 години.

както пее бай Фреди

ПП Дали това е края на безплатните сайтове подържани с реклами?



Публикацията е редактирана (12-05-23 02:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: Yog   
Дата:   12-05-23 02:44

Imaging Resource беше единственият (който аз знам), дето мереше скоростта на четене на сензорите. Измерване, което показва колко използваем е безшумния "затвор" на безогледалките.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: hotsnail   
Дата:   12-05-23 02:48

това се мери много лесно! Снимаш на изкуствено осветление със скорост на която се виждат вълните. Мериш в шопа колко дълги са вълните в пиксели и смяташ.

Ако няма подобна скорост, значи не те и интересува колко е бързо - ще върши работа.



Публикацията е редактирана (12-05-23 02:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: Yog   
Дата:   12-05-23 05:03

Страхотно! Купувам си камерата, меря с лампата и изброявам пикселите! Ако искам да разбера за две камери, купувам ги и двете! Елементарно...

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: asahi   
Дата:   12-05-23 07:35

По-страхотно е. Купуваш, мериш и продаваш информацията.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: stef7   
Дата:   12-05-23 09:50

@Yog - Ако говориш за т.нар. Rolling Shutter или електронен затвор, на Cined.com имат тестове на някои безогледални камери, защото това е основен и важен параметър за видео. Но само на някои и измерванията са при снимане на видео. По принцип те трябва да съвпадат при фото и видео. Но това не винаги е така. Nikon Z9, Z8 за фотография времето за четене на сенсора е заначително по-малко отколкото - 3.7ms отколкото това при видео - 14.5ms. Мисля все пак че Никона е по-скоро изключение от правилото. Добър ориентир за нисък Rolling Shutter е камера която в спецификациите и за видео и дават 120fps на 4К. Примерно Sony A7S III, Canon R5. Но за фотография където си има механичен затвор този електронен не е чак толкова важен.


Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: Yog   
Дата:   12-05-23 14:17

Да, това е параметър, който е важен за ползването на електронния затвор. Аз точно затова се интересувам от него. За мен, едно от най-големите предимства на безогледалките е безшумното снимане и винаги проверявам, ако има къде, каква е скоростта на четене. DPReview също го включваха в статиите си напоследък. Ама и тях ги затварят...

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: hotsnail   
Дата:   12-05-23 17:10

Stef7 не съвпада баш меренето за видео и снимки.

1. Видеото е 16:9. А снимките са целия сензор 3:2

2. Видеото често се заснема от 10, 12 бита прочетени от сензор и скоростта на четене е по-висока. Сензорите могат да се четат на различни дълбочини 16, 14, 12, 10, 8 бита например. Между 14 и 12 бита при Сони камерите от 3-то поколение разликата в скоростта е около 2 пъти. (В най-високия клас видеото и снимките са 16 бита)

Така че видео замерванията са често твърде оптимистични и неприложими за фотография.

При фотография има мегдан за компромиси - 12 бита роу, апс-ц кроп и т.н. Ама за пълно качество 14 бита от 3:2 ....

Отделно е, че за фотография значение има скоростта до около 1/500. А за видео всичко над 1/200 го водят, че няма ролинг шътър.

ПП за любителско щракане без светкавици и без спорт май около 1/100 или 10мс е границата на приемливото. 1/60 ако е четенето не е приятно и прави проблеми т.е. разкривени лица при снимане на събития например. А доста камери има със 1/160 или 1/125 затвори и хората са ок с тях



Публикацията е редактирана (12-05-23 17:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: stef7   
Дата:   12-05-23 22:09

Не съвпада но с някои малки изключения е доста близко до истината.

Сони сенсорите вадят 12 и 14 бита. На 10 и 8 бита във видеото ги свалят кодеците и процесора. От сенсора потока след A/D конвертора е 12 бита или 14 бита за фото и само 12 бита във видео. Може да разгледаш спецификациите на Сони сенсорите за 35мм Leica формат, примерно

ето тук

Да виждаш някъде 10 или 8 бита споменати ?

Единсвената разлика между фото и видео може да дойде от форматите 3:2 за фото срещу 16:9 за видео но това са има няма 20%. Т.е. ако за видео Rolling Shutter ти се вижда добре приблизително същото ще е и за фото. И ако искаш да си точен може да умножиш измерената стойност за видео по 1.2 за да получиш точната за фото.

14bit. Айде сега ако искаш да използваш безшумен затвор, 12 бита не са проблем. Не искам даже да коментирам и споря има ли смисъл от 14 бита при положение че всички гледаме снимките на 8 битови и в редки случаи на 10 битови монитори.

Rolling shutter винаги има, досега не са пускали фото/хибридна камера с глобален затвор. При какви стойности става приемлив вече всеки решава според задачите и финансовите си възможности. По това което гледам и чета Sigma FP която е с около 20ms rolling shutter и без затвор става само за статични обекти. Rolling Shutter не дразни във видеото и малко хора му обръщат внимание защото 24те кадъра в секунда по принцип замазват здраво всяко движение. Но стои много зле във фотографиите в които има движение, хеле пък бързо движение направо не може да снима като хората. Хората дето ползват Sigma FP и за фотография са много малко, даже не знам дали ги има. От друга страна досега не съм чул някой да се оплаква от Nikon Z9 където rolling shutter е 3ms във фото и цели 10ms във видео. Но това поне засега е по-скоро изключение и специален случай, там според мен играе специален хардуер и софтуер, но може и просто сенсора да си е много бърз. Т.е. практически всичко друго освен Z8 и Z9 ако държиш да снимаш само на електронен затвор ще е компромис. Но всеки си решава сам. Аз само споделям инфо.



Публикацията е редактирана (12-05-23 22:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: hotsnail   
Дата:   13-05-23 02:43

Въобще не разбрах какво и защо го написа.

Тия два никона ползват технология ,която Сони и Канон продават от 4 години поне в тоя клас, ... нищо уникално няма. На z8 може би е добра цената. Супер честито. Дано и другите свалят цените...и друго няма.

Другото дето си написал....дори не ми се коментира, че ще е дълго и ще се обидиш.



Публикацията е редактирана (13-05-23 03:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: hotsnail   
Дата:   21-06-23 00:10

DPREVIEW с нов чорбаджия

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: lamerko   
Дата:   21-06-23 11:31

Логото и каретата на Амазон са изчезнали - одобрявам [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: vgramatikov   
Дата:   21-06-23 13:02

Щом най-големия уеб не може да се издържа сам на фона на вълната от ютубъри, може сами да си правите изводите.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: Джъмбо   
Дата:   21-06-23 17:44

преди да ги купи амазон дпревю си се издържаха от реклами, след като ги купиха си станаха като отдел за допълнителен маркетинг... всичко рекламирано бе на амазон...
откак бай безос почна се увлича по млади каки... явно кинтата намаля и... [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: asahi   
Дата:   21-06-23 18:21

Каката е на 54. Добре поддържана, но не млада.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: hotsnail   
Дата:   21-06-23 22:48

Съгласен съм с Джъмбо. Ако сайта беше самостоятелен а не част от безумно голяма корпорация, която търси безумна норма на печалби, може спокойно да си плаща заплатите, без да гарантира 15% възвращаемост от акциите …..

Ако сайта бе независим, щеше да си дири начини да се издържа. Дали с клипчета в тубата. Дали с реклами. Дали с платени ревюта……а като чат от амазон вероятно е бил маркетинг разход без собствени приходи. При първото по-голямо друсване, някой мениджър по-тъп от кестен решава да съкрати маркетинг разходите……(не мениджърите не са нобелови лауреати. Те са просто колелцата, който прехвърлят момента на движение от акционерите и борда към задвижващите колела……)

На доста твърдо мнение съм, че фирми като амазон, Майкрософт, Гугъл, Епъл, Самсунг и т.н. са по-скоро вредни като минат от един размер нагоре. Няма как да не се изкушат да смачкат разни дребни фирми просто защото могат да ги смачкат заради позициите си на други пазари.



Публикацията е редактирана (21-06-23 22:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: CDman   
Дата:   22-06-23 07:51

Учуден съм как сайт, който претендира за "капацитет" във фотографията може да публикува такава снимка:[smilie11]

https://www.dpreview.com/files/p/articles/8298318614/Team_Photo_June_23.jpeg



Аз виждам две грешки - осветление в кадър и човекът на преден план с "отрязани крака", а съм любител.[smilie8]
Ама иначе сме голЕма раОта, фотоапарати тестваме, оценки даваме, де сте виЙ, де сме ниЙ. М, да.[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: asahi   
Дата:   22-06-23 07:55

Тази снимка не поражда в мен такива чувства. Чувството е, че скоро някой от тях ще отпадне от колектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Затварят DPREVIEW.COM
Автор: Джъмбо   
Дата:   22-06-23 16:14

проблем с ламБа в кадър не виждам, дори е нова естетика в момента... а иначе е лошо кадрирана да... но пък може и да е отсечка...

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »