Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 "Ужасната" матрица - петъчна тема
Автор: aldygreen   
Дата:   10-01-14 00:15

Тези дни във Форума се натъкнах на едно старо твърдение:

“...матрицата на 500Д е от най-ужасните, произведени от канон...”

Стана ми интересно. Ужасна, ужасна, колко трябва да е ужасна, че досега не е успяла да ме ужаси?
Тръгнах да търся помощ от експертите... [smilie10]

 Re:
Автор: aldygreen   
Дата:   10-01-14 00:17

Две камери, произведени в една и съща година – Canon EOS 7D и Canon EOS 500D.

Сравняваме само резултатите от измерванията на параметрите на матриците и нищо друго.


http://imageshack.us/a/img163/2766/elkl.jpg




http://imageshack.us/a/img132/1953/n703.jpg




http://imageshack.us/a/img547/6550/wrum.jpg




http://imageshack.us/a/img585/1653/qdls.jpg




http://imageshack.us/a/img196/9332/fjme.jpg




http://imageshack.us/a/img4/913/rw9m.jpg



Според dpreview.com:


http://imageshack.us/a/img17/8827/w136.jpg




http://imageshack.us/a/img401/9127/furu.jpg




http://imageshack.us/a/img594/8613/fuvv.jpg


Наистина се притесних... [smilie18]

[beer] [shtrak]



Публикацията е редактирана (10-01-14 00:23)
 Re:
Автор: stown   
Дата:   10-01-14 00:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: "Ужасната" матрица - петъчна тема
Автор: simbon4o   
Дата:   10-01-14 01:09

Toва ще да съм бил аз [smilie5] и стоя зад това твърдение. 40Д се справяше съвсем прилично, а 50Д не беше никакъв ъпгрейд на него. Не случайно канон спряха тази 15мп матрица и минаха на 18мп. Просто нещо не са я направили като хората според мен. Шума и беше в повече и вместо да е зърно като на 18мп-вата си ставаше на парцали на не много високи иса...
Не е случайно, че ДХО са дали използваемо исо до 660... за времето по което се продаваше си беше доста зле.
 Re: "Ужасната" матрица - петъчна тема
Автор: aldygreen   
Дата:   10-01-14 01:22

@simbon4o,
Ами за 50D се вижда, че е по-зле от 500D от материалите на dpreview. Двете матрици не са идентични. А лично мене последното, което ме притеснява, е матричката.

 Re: "Ужасната" матрица - петъчна тема
Автор: simbon4o   
Дата:   10-01-14 01:29

Не знам какво се вижда, но лично съм обработвал файлове и от 500д и от 50д - еднакви са и не са добре [smilie5] дори на 400исо губи детайл тая матрица, за възможности да се извади нещо от сенки... не ми се говори. Отделно, винаги съм харесвал канонския джепег - е от 50д и 500д джепега си е боза.
 Re: "Ужасната" матрица - петъчна тема
Автор: aldygreen   
Дата:   10-01-14 01:38

Абе боза, боза, ама jpg от 500D е малко по-добър от този на 7D, според dpreview. Аз не съм правил сравнение.
 Re:
Автор: stown   
Дата:   10-01-14 01:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: "Ужасната" матрица - петъчна тема
Автор: QuattroFX   
Дата:   10-01-14 10:21

Точно заради това си взех 1100D, мн. по-евтин е от всички, а разлика в качеството ще е минимална. :)
 Re: "Ужасната" матрица - петъчна тема
Автор: PhotoBo   
Дата:   10-01-14 11:00

Петъчно: Дали? [smilie5]
Или иначе казано излиза, че производитите са балъци или ни имат за такива [smilie3]
 Re: "Ужасната" матрица - петъчна тема
Автор: HepBeH_XaMcTep   
Дата:   10-01-14 11:10

Не е важна само матрицата, а и какво прави след това тялото, в което е навряна!

Снимал съм (в RAW) с 3 разични тела(2хСони, 1хНикон) с една матрица. И при 3-те тела имаше видима разлика в крайния резултат.
 Re: "Ужасната" матрица - петъчна тема
Автор: aldygreen   
Дата:   10-01-14 11:46

Ето отново картинките на шума, на ISO 3200 за 60D, 7D и 500D.


http://imageshack.us/a/img594/8613/fuvv.jpg


Характерът на шума на 7D и 500D е твърде сходен, на по-едри парцали. Някой да се е оплакал от 7D?
Всъщност матрицата е последното нещо, което пречи на "фотографа", не е ли така?
[shtrak]

 Re: "Ужасната" матрица - петъчна тема
Автор: kvakioh   
Дата:   10-01-14 12:28

Яко циклене за тия матрици...Напомня ми за някой, който хвали едни други, пък дори не снима с такива апарати.[smilie9]
Иначе, да, имаше и има си някакви претенции и притеснения за 500Д и 50Д. Според мен може да отпаднат, ако се слагат по-добри стъкла. А и вече леко са поостарели двете тела. Е, все пак 50Д се продава още на втора ръка за същите като 650Д, но това явно е до интерес.
 Re: "Ужасната" матрица - петъчна тема
Автор: chrisnoch   
Дата:   10-01-14 12:50

kvakioh,
Не се излагай, уж си начетен!
"Според мен може да отпаднат, ако се слагат по-добри стъкла."
- "Стъклата" по никакъв начин не влияят на шума. "По-добри" какво означава? Може би си имал предвид "по-светлосилни" обективи, които ще позволят по-ниско ISO (= по-малко шум) при равни други условия?
 Re: "Ужасната" матрица - петъчна тема
Автор: kvakioh   
Дата:   10-01-14 13:33

Meрси за допълнението. Може както искаш да си ги мислиш. Да речем, с диаметър на филтъра 77 и нагоре мм като обективи.
Иначе, да, светли обективи, и по-ниско ИСО.
 Re: "Ужасната" матрица - петъчна тема
Автор: mitku   
Дата:   10-01-14 14:12

Така става когато хората четат форуми и форумни лафове. Нелучайно има една поговорка, че на вълка му е дебел врата, защото си върши работата сам (което иначе самО по себе си НЕ е вярно, защото успешните вълци си вършат работа в глутници, а вълците-единаци хич не са между "успешните", но нейсе). Та в този смисъл - човек за да е поне близо до истината, НЕ трябва изобщо да пита, а още по-малко да се води по подобни форумни псевдосъвети. Отива си сам по сайтовете с ревютата, гледа си сам снимките и данните (НЕ чете изводите, които са подвластни на същите форумни пристрастия [smilie3] ); отива в някой нагъзин; снима си сам; гледа си снимките и си прави собствени изводи. По форумите освен да объркат някой - друго няма какво да стане. [smilie7]
 Re: "Ужасната" матрица - петъчна тема
Автор: satyno   
Дата:   10-01-14 14:33

Включвам се и аз петъчно..
Нямам опит с канонски апарат след 40Д, ама на него спокойно му бримча 1250 ИС0. По-новите със сигурност не шумят повече. Цаката му е да се опира ( дори преекспонира ) хистограмата. Една мацка разправя в creativelive как снима с марковете си - "прекспонира" в апарата с половин стоп, после връща половин стоп в конвертора. И ако не се щтрака някоя муделка и ѝ се показва след всяка снимка колко е готина, то има и UniWhite Balance, който е експониране вдясно на стероиди . ( Лесно се намира информация за него и става за всички канони, тук също е обсъждан)

 Re: "Ужасната" матрица - петъчна тема
Автор: 798099   
Дата:   10-01-14 15:13

Като ще е петък, петък да е! [cool]

Аз пък изобщо нямам опит с Канон. [smilie18] [smilie18] [smilie18] Но преди две години, на Коледния банкет на фирмата, един от сервитьорите в ресторанта ни снима именно с Канон 500 Д. Не знам колко му е бил брака нито какво и колко е "пипал", но всички снимки, които ни даде на CD бяха от много добри до отлични.

Е, вярно, че обективът беше 24-70/2,8 L USM.[shtrak]

 Re: "Ужасната" матрица - петъчна тема
Автор: gkazakov   
Дата:   10-01-14 15:56

Снимах с 50D две години - матрицата си е много прилична, до ISO 1000 с малко обработка и 1600 с повечко съм вадил принтове, 2000 е таванът за web. Тук не говорим за перфекционизъм, а за добре изглеждащи кадри с едно наум в сенките и полутоновете.

Винаги съм смятал, че по-добре е да имаш шумна снимка на уловен точен момент, отколкото да нямаш снимка на уловен точен момент [shtrak]
 Re: "Ужасната" матрица - петъчна тема
Автор: satyno   
Дата:   10-01-14 16:02

Аха, тук на много ора им шуми в главата ( то и аз съм сред тях де ) [beer]

 Re: "Ужасната" матрица - петъчна тема
Автор: wafen   
Дата:   10-01-14 16:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re:
Автор: rx   
Дата:   10-01-14 16:45

Аз ще спомена, но след като добия по-добра представа за него - от няколко дни ми е в ръцете :) Като начало, първата ми работа беше да го сравня със старите - 40д и 550д, та мога да кажа спокойно на хората, които гледат DPREVIEW, че тия примери с картинките и графиките подвеждат зверски ;)

От много години съм се доверявал неведнъж на dpreview, но в последните няколко, ми правят впечатление разни неща, които ме навеждат на мисълта, че "обективните им ревюта" лееееееко се накланят в зависимост от маркетинговата политика на компаниите.



Публикацията е редактирана (10-01-14 16:47)
 Re: "Ужасната" матрица - петъчна тема
Автор: stefangeorgiev   
Дата:   10-01-14 16:48

Просто петъчно се включвам и аз с малко RAW материал .Понеже под ръка имам Canon 50D,70D и Canon PowerShot SX50HS.
Canon-50D-RAW

Canon-70D-RAW

CanonPowershotSX50HS-RAW

 Re: "Ужасната" матрица - петъчна тема
Автор: Nedelcho1   
Дата:   10-01-14 17:27

От така направеното сравнение се вижда, че матрицата на 70D дава по - равномерен шум и на високо исо няма бели точки, както във файла на 50D. Държи и повече на обработка.
За детайл и острота не може да се сравняват, тъй като е фокусирано на различно място, а и файловете на 70D-то са размазани леко.
 Re: "Ужасната" матрица - петъчна тема
Автор: rx   
Дата:   10-01-14 18:12

Не мога да кажа дали шума е по-малко или повече защото не знам как да го "измеря", но определено два идентични кадъра от 40д, 550д и 70д, обработени екстремно дават разлики - при 70д шума е по "мек" и не се набива на очи, докато при другите два се вижда все едно се е счупила антената на телевизора :) Не мисля обаче, че от новите 3-цифрени, двуцифрени и 7д има фрапираща разлика в изходното изображение. Общо взето - 500, 550, 50, 60, 70, 7 - с който и да е можеш да постигнеш що годе същото качество - разликите са основно в производителност, фокус и др.
Единствено когато сложиш 5д3 или 1д, тогава разликите се виждат от пръв поглед. Затова именно канон направиха уникалната простотия да орежат 60д от маркетингови съображения, но хубаво, че се сетиха да наваксат в 70.
 Re: "Ужасната" матрица - петъчна тема
Автор: aldygreen   
Дата:   10-01-14 20:47

Ето едно сравнение на Canon EOS 700D и 500D, според dpreview.
С триъгълничета са отбелязани стойностите на 700D.


http://imageshack.com/a/img801/2846/5p6v.jpg



Вижда се (в маркираната зона), че по отношение на картинка 700D не би ми дал нищо в повече.
От всичките по-нови канонски камери само Canon EOS 70D си струва замяната. Поне така изглежда от моята камбанария. [smilie7]

 Re: "Ужасната" матрица - петъчна тема
Автор: tycoon   
Дата:   10-01-14 20:57

Като видя картинката с короната и царската псоба... т.е. тестовете, където сравняват шума винаги се питам само едно. Защо, когато анализираният апарат е Никон и се сравнява с Канон шума при Канона е по-малко, а когато апарата е Канон и се сравнява с НИКОН шумът при Никона е по-малко....

www.dpreview.com за тез хубавци ми е думата :)
 Re: "Ужасната" матрица - петъчна тема
Автор: tycoon   
Дата:   10-01-14 20:59

Като видя картинката с короната и царската псоба... т.е. тестовете, където сравняват шума винаги се питам само едно. Защо, когато анализираният апарат е Никон и се сравнява с Канон шума при Канона е по-малко, а когато апарата е Канон и се сравнява с НИКОН шумът при Никона е по-малко....

www.dpreview.com за тез хубавци ми е думата :)

 Re: "Ужасната" матрица - петъчна тема
Автор: rx   
Дата:   11-01-14 01:53

Може да са двойни агенти [smitten] Напоследък избягвам dpreview когато ми трябва обективно ревю на техника.
 Re: "Ужасната" матрица - петъчна тема
Автор: Pif   
Дата:   11-01-14 09:02

Едно "правилно" ревю и хоп няколко десетки или стотин хиляди продажби. Ако от примерно 100 000 продажби канон даде по $2 или $5 на д-превю и хоп - правилната статия е публикувана.
То и с колите е така. Сравнявате параметри и между мерцедес, пежо, фиат и дачия почти няма разлика. Ами те баламите са тъпи да си купуват мерцедес. Що не си купя дачия? По евтина, по мощен двигател, повече екстри... всичко е по-по-най. Те другите са балами да си купуват мерцедес.
Същото е и апаратите на канон. Има си едноцифрена серия, двуцифрена, трицифрена и четирицифрена. Тя и дачията била с хубав двигател (матрица). То и рекстъна е с двигател на мерцедес. Ама има разлика.
Целта на компаниите е да продават. Ако сложат същите матрици, същите екстри в евтиния трицифрен канон кой идиот ще даде 5-10 пъти повече пари за едноцифрен? Всичко се прави с умисъл. Много ясно, че професионалистите и хората които разбират от апарати няма да четат ревюта и им е все тая колко плюят високия клас по разните рекламни сайтчета. Те така или иначе ще си купят апарат който им върши работа. Разбирай едноцифрен. От там на сетне се гони ниския сегмент и е нормално да се изкара трицифренния боклук по-добър от едноцифренния за да има повече продажби.
А после балъците нека се карат по форумите и да се убеждават сами себе си как са се изтарикатили и са си купили евтино един много хубав фотоапарат дето по сайтовете го дават по хубав от 7д 5д 1д и т.н.
 Re: "Ужасната" матрица - петъчна тема
Автор: aldygreen   
Дата:   11-01-14 11:18

написа:

Те другите са балами да
> си купуват мерцедес.
> Същото е и апаратите на канон. Има
> си едноцифрена серия, двуцифрена,
> трицифрена и четирицифрена. Тя и
> дачията била с хубав двигател
> (матрица). То и рекстъна е с
> двигател на мерцедес. Ама има
> разлика.

> А после балъците нека се карат по
> форумите и да се убеждават сами
> себе си как са се изтарикатили и са
> си купили евтино един много хубав
> фотоапарат дето по сайтовете го
> дават по хубав от 7д 5д 1д и т.н.

Нещо не си разбрал темата. И остави колите и двигателите с вътрешно горене за друг форум. Постът ти е по-скоро за клуба, но той вече не съществува.
Моля, без СПАМ.

Темата е за МАТРИЦИ НА КАНОНСКИ ТЕЛА.

Все пак когато dpreview сравнява отделни модели от една марка, няма как да бъде обвиняван в некоректност.
Ревютата на DxO като цяло потвърждават изводите на dpreview за канонските матрици.
[shtrak]

 Re: "Ужасната" матрица - петъчна тема
Автор: aldygreen   
Дата:   11-01-14 11:46

rx написа:

> Не мисля обаче, че от новите
> 3-цифрени, двуцифрени и 7д има
> фрапираща разлика в изходното
> изображение. Общо взето - 500, 550, 50, 60,
> 70, 7 - с който и да е можеш да
> постигнеш що годе същото качество
> - разликите са основно в
> производителност, фокус и др.

> Единствено когато сложиш 5д3 или 1д,
> тогава разликите се виждат от пръв
> поглед.

Ами това е истината. Ако действително имаш нужда от високо качество, минаваш на камера с матрица от друг клас. А Кен Рокуел те праща на голямоформатна филмова камера.[smilie5]

 

 Авторът е затворил собствената си тема.