Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: Vinsent   
Дата:   03-01-14 13:53

— Защо не носите апарата със себе си?
— Защото нямам апарат — гласеше откровеният и ясен отговор.
— А ако имахте, щяхте ли да правите снимки с него? — попита старшията.
— Ако имах, ама нали нямам? — простодушие отговори Швейк и спокойно понесе въпросителния поглед на старшията, когото тъкмо в този момент отново заболя глава, така че не можа да измисли по-подходящ въпрос от следния:
— Трудно ли е да се снима гара?
— По-лесно от това няма — отговори Швейк. — Гарата не мърда, стои си на едно място. Също така човек няма нужда да ѝ казва: „Усмихнете се.“


[smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: realnoncho   
Дата:   03-01-14 13:55

Да бе, щото хора с ДСЛР-и са ходили преди атентатите да снимат. Това е толкова смешно и тъжно, че няма накъде повече, някакви институции застинали по времето на студената война...

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: ANONIMNIQ   
Дата:   03-01-14 14:03

Очаквайте скоро да се забрани заснемането на високи сгради, като превантивна мярка срещу тероризма, а в същото време все повече охранителни камери да дебнат на всяка крачка, и от големи екрани вместо билбордове, Големия брат да призовава гражданите да спазват правилата в името на общественото благоденствие. Честита нова 1984!

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: ivansky   
Дата:   03-01-14 15:09

дааа, то и в северна корея няма право да се снима на гарата. явно това е пътят към светлото бъдеще.

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: E.Yonkov   
Дата:   03-01-14 15:10


> “Който заменя свобода за
> сигурност, накрая губи и двете”

Тъкмо за тая приказка се сетих по повод на темата и се чудих кой я беше казал - все по-актуална става за съжалене.

Автор: asahi

Утре, ако не дай Боже стане някой сакатлък, ще има да се питате къде беше държавата, органите по сигурността, ченгетата, кондукторите и който там се сетите.

Никой не ти е забранил да снимаш - само редът за снимане е друг. Минаваш през началника, записват ти данните и ти разрешават да снимаш. После, ако стане нещо, може да те потърсят. Това се прави редовно след произшествия. Спомнете си атентата в Сарафово, Бостънския маратон - полицията поиска всички любителски кадри.


Понеже изглеждам малко съмнителен ли или не знам по каква причина, но "органите по сигурността" често ми проверяват личната карта без да съм дал някакъв повод. Аз винаги им задавам много актуалния за мен въпрос - кога ще започнете да проверявате личните карти на престъпниците - нали за това ви давам заплата всеки месец? Не се е случвало да ме арестуват все още - вероятно имат право да арестуват и за такива въпроси(?)
Един веднъж малко се притесни и ми обясни, че те имали норма да проверят еди си колко лични карти и да запишат имената на проверените в скъсаните си тефтерчета. Та ето за това работите уважаеми дами и господа - с данъците си плащате за да ви бъдат записвани имената в скъсано тефтерче, а не за да живеете по-сигурно. Ето там са държавата и органите по сигурността - и там ще бъдат докато продължаваме да се навеждаме, вместо да им търсим сметка какво точно правят.
А кадрите от атентатите в Сарафово и Бостън са послужили вероятно за да улеснят полицията в разследването?

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: rx   
Дата:   03-01-14 15:12

Лесно е да се досети човек защо се закачат с хора с големи фотоапарати, обикновено твърде очевадно и демонстративно, в средата на чакалнята, но ще ви оставя да размишлявате защо е така :) Единствения смислен коментар в темата е, че няма никаква полза за вас да се заяждате за глупости с полицай, освен ако не ви е твърде скучно и искате да си припомните как се пише с химикал върху лист хартия и как мирише белината, с която мият коридора на РПУ-то. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   03-01-14 15:50

Доколкото имам представа, освен хора, които разбират от всичсо, тук има и опитни юристи. Няма ли кой да отговори на въпросът:
Къде е казано какви са ограниченията в стратегическите обекти и дейности ?


Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: mishkyn   
Дата:   03-01-14 16:26

Не прилагайте двоен стандарт според това какво ви отърва и какво не!Закона е написан черно на бяло!На гари,спирки на метрото и прочие изброени по-горе обекти има охранителни камери,ако не ви е известно!!!Когато тези записи се преглеждат и забележат вашето присъствие,без това да е отразено в протокола,вие ли ще протестирате срещу наказанията,които ще последват за служителите и ако да,на какво основание???



Публикацията е редактирана (03-01-14 16:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: ANONIMNIQ   
Дата:   03-01-14 16:34

А къде точно в "закона" е посочено, че ако някой е снимал там, където държавата, охраната или някой си друг е решил, че не иска да снима... може да му отнема принудително нещо, което е негова собственост - като филма от фотоапарата му... и самите снимки, които също така са негова собственост? Къде в закона е записано "нарушителите" как трябва да се "накажат"? Пише ли, че трябва да се задържат, някакви глоби, нещо? Нещо за отнемане на имуществото им и унищожаване на работата им?

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: rx   
Дата:   03-01-14 16:41

Пише - полицията има право да изземе "лентата" ти като доказателствен материал. Има право да ти разпореди да изтриеш снимките. Има право и да те привика да даваш обяснения в РПУ. Ти на своя глава после имаш право да търсиш обезщетение от държавата за унищожените снимки, или пък да ти се върне "лентата". Общо взето, ако следваме буквално думичките в закона, имат право и да те поступат ако остроумничиш. Ти от своя страна имаш право и да загубиш делото срещу тях. Имаш право и след като се вижда присъствието ти в тази тема, отново да отидеш на гарата да снимаш, а те имат право да знаят, че след като си чел тази тема, си погледнал и закона и абсолютно съзнателно го нарушаваш, отивайки пак да снимаш там :) Общо взето един дълъг низ от права...

Изобщо става ми смешно като чета как хленчите като първокласници. На мен ми се изсипа цяла кола от онези дето ги дават по филмите в САЩ за това, че без да съзнавам съм хванал в кадър някаква военна сграда, че и щяха да бият преди да задават въпроси, вие тука хленчите за някаква кирлива гара [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: ANONIMNIQ   
Дата:   03-01-14 16:55

Аз не хленча, само задавам въпроси.. все пак тук нали става въпрос за "закони", та искам да си изяснят какво точно гласят те.
Еми да, те ако ми разпоредят да изтрия снимките, и аз имам правото, като се прибера да си ги възстановя с най-обикновена програмка. Но пък ако решат да ми вземат картата ... или апарата като доказателствен материал, имам право и да откажа да ги предам, нали? И те сигурно имат право да ме набият.
Аз на гари в моя град съм си снимал без проблем по пероните, ама забележки са ми правили по молове, както и на улицата една бабка ми се развика през прозореца на една къща, що съм бил снимал къщата й, имал ли съм разрешение, бил съм крадец и наркоман и т.н. ... та така. А да.... веднъж снимах една позната на един мост над ж.п. линии с изглед към пристанището, и от долу някаква охрана нещо ми се развика... явно на много места са решили, че не им е кеф да снимаш. Сигурност - кво да прайш.



Публикацията е редактирана (03-01-14 16:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: rx   
Дата:   03-01-14 17:04

Надявам се не приравняваш бабата и сотаджиите с полицаи :)

Можеш да откажеш да предадеш картата ако ти я поискат. Всъщност те за да ти я вземат трябва да съставят протокол за това. Ако откажеш, би трябвало да те арестуват и да ти я отнемат по-късно, в РПУ-то. Ако не правиш глупости надали някой ще те набие. :) В протокола трябва да опишат подробно защо, как, по каква причина ти се случва всичко това, за да можеш ти по-късно да обжалваш. Законите ги има в lex.bg, но нито ти, нито аз сме компетентни да ги тълкуваме - там също имат форум, можеш да питаш подробно каквото те тревожи. Има и полицейски форум, където можеш да питаш защо се прави това по гарите и най-вероятно ще получиш най-точния отговор - защото имат заповед да го правят така.

Като цяло българските полицаи, с изключение на някои пълни селяндури в малки населени места, се държат в последните години доста по-дружелюбно от преди, така, че единственото, което може да ви създаде проблем е именно това негативно отношение, репчене и пишкомерене. Със сигурност не е в твоя изгода да си мериш правата с полицай и няма да ти хареса той да ти покаже неговите :) Честно казано досега никога не ми се е случвало да имам проблем с полицай - просто подхождай с дежурно уважение, не се репчи, отговаряй ясно и точно на въпросите, които ти се задават, не навлизай в излишен патос, и не вярвам да имаш какъвто и да е проблем. Бъди абсолютно сигурен, че последното, което иска един полицай на гарата е да се шляе безцелно заради някоя малоумна заповед и да гледа кой се снима с гаджето по гарите... неудоволствието е взаимно :)

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: asahi   
Дата:   03-01-14 17:06

Anonimniq, от две твои думи се разбира, че не си запознат със доста от законите в България, не знаеш за правата и задълженията на гражданите, както и за правата и задълженията на правоохраняващите органи. Не че други ги знаят много, но проявявайки показно това си незнание будиш по-скоро съжаление, отколкото възхищение. И тъй като всички закони са публикувани в уеб-пространството започни да си отговаряш на въпросите един по един, вместо да предизвикваш отрицателни емоции срещу себе си по форумите.

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: rx   
Дата:   03-01-14 17:10

Аз бих улеснил малко нещата - за да разбереш какво имат да правят полицаите повече отколкото може да прави сульо, пульо и петърчо, правилното четиво е ЗМВР.

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: ANONIMNIQ   
Дата:   03-01-14 17:18

asahi, първо, тази тема не съм я започнал аз, второ - аз с правата съм си много добре запознат, но всички много добре знаем у нас кой какви права има и как единствено трябва да си спазваме "задълженията" без да задаваме много-много въпроси. Освен това има и едни такива работи, като "превишаване на права", "възползване от служебно положение" и т.н. и т.н.
Аз проблем с полицията до сега съм нямал... проверявали са ми няколко пъти лична карта, тарашили са ме 1-2 пъти, щото явно съм им изглеждал "подозрителен", но понеже такива са им "правата" и понеже аз не мога да възразя, че това дискриминационно отношение от тяхна страна накърнява достойнството ми на гражданин и човек... просто трябва да се подчиня. Та така... аз никой лично в този форум не съм нападнал с нищо - дори и словесно, Имам уважение към останалите потребители и очаквам такова и към мен. Никой не е роден знаещ... а когато тук се подхвърлят едни тези е нормално да могат да се задават и въпроси.



Публикацията е редактирана (03-01-14 17:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: rx   
Дата:   03-01-14 17:21

Зависи какво разбираш под претарашване, но ако са ти направили обиск без да е издаден протокол за това, е трябвало да подадеш жалба. Затова ти казвам - законите ги има в нета, прочети ги и ако се чувстваш с нарушени права в даден момент, ще знаеш как да реагираш - правилната реакция е жалба.

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: asahi   
Дата:   03-01-14 17:50

Няма колективна сигурност без ограничаване на индивидуалните права.

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: k7   
Дата:   03-01-14 18:48

Не съм чел всички постове, по горе но Централна гара се води с някакъв статут на нациналната сигурност. Така е и така ще бъде. Бакам в телевизия, снимам всеки ден и за такива места се иска разрешение. Така са и сградите на БНТ, БНР, всички гари и тн...

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: autosvet   
Дата:   03-01-14 18:49

Абе какво да ви кажа. Тук дето съм аз нямаш право с макетно ножче да си на улицата и ако полицая те спре и го намери най-малкото те чака готина глоба. Лошото е че влизаш и в регистрите. Ако снимаш на гарата идват и започват да питат, преглеждат снимки, трият, записват ти данните и така. Така, че нашите полицаи не правят нищо по-различно от другите по света. Проблема е, че го правят по-рядко от тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: Gruyu   
Дата:   03-01-14 18:54

...то пък една гара!

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: Стоев   
Дата:   03-01-14 23:10

Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: autosvet
Дата: 03-01-14 18:49

Абе какво да ви кажа. Тук дето съм аз нямаш право с макетно ножче да си на улицата и ако полицая те спре и го намери най-малкото те чака готина глоба.....
Не си ли в Алианц България???


Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: BonoVox   
Дата:   04-01-14 00:59

снимането със Sony NEX на "стратегически" обекти е фасулска работа- пробвано!!! [smilie3] ....е, мисля, че се подразбира да се държи по-дискретно и да се използва сгъваемия екран като помощник в кадрирането

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: Стоев   
Дата:   04-01-14 01:07

написа:

> снимането със Sony NEX на
> "стратегически" обекти е фасулска
> работа- пробвано!!! [smilie3] ....е, мисля,
> че се подразбира да се държи
> по-дискретно и да се използва
> сгъваемия екран като помощник в
> кадрирането

Жиесема с 10-20-30-40 мегапиксела отдавна е изобретен, както и топлата вода...
На "стратегически" обект за снимане - не са поискали - не са ти спретнали ядове...[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: Стоев   
Дата:   04-01-14 01:09

..вземи си и статив - "Профитата" плащат х2..[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Централна гара - снимането забранено!
Автор: FAQ   
Дата:   04-01-14 01:16

„Чукча не читатель, Чукча — писатель.”

Още в началото на темата бе посочено постановлението с „оня списък” , според който ЖП гарата е стратегически обект.
Посочва се също така, че се издава на основание чл. 41, ал. 1 от Правилника за прилагане на Закона за Държавна агенция “Национална сигурност”.

Той пък гласи следното :
Чл. 41. (1) (Доп. - ДВ, бр. 27 от 2013 г.) Стратегическите обекти и дейности, които са от значение за националната сигурност, се определят от Министерския съвет в единен списък по предложение на съответните министри или ръководители на ведомства след предварително съгласуване с председателя на агенцията. Тези обекти и дейности са част от критичната инфраструктура на страната.
(2) Защитата на стратегическите обекти и дейности от значение за националната сигурност по смисъла на чл. 4, ал. 3 ЗДАНС включва:
1. (доп. - ДВ, бр. 27 от 2013 г., доп. - ДВ, бр. 108 от 2013 г., в сила от 17.12.2013 г.) контрол на организацията на физическа защита (охрана) на обектите, включително с оглед противодействие на заплахи от терористичен характер, който обхваща мерките за сигурност на стратегическите зони и режима на достъп до стратегическите зони и зоните, свързани с изпълнението на стратегическите дейности;
2. информационна защита, осъществявана чрез административни, организационни, технически и криптографски мерки;
3. (нова - ДВ, бр. 27 от 2013 г.) оказване съдействие на ръководителите на стратегически обекти и на възлагащите стратегически дейности при идентифициране и оценка на потенциални заплахи, насочени срещу стратегически обекти и дейности от значение за националната сигурност.
(3) (Нова - ДВ, бр. 27 от 2013 г.) Ръководителите на стратегически обекти и възлагащите стратегически дейности отговарят за изпълнението на мерките за защитата им, включително за финансирането на тези мерки.

Следователно Началникът на гарата, трябва да издаде заповед, в която да определи :

1/ къде не може да се разхождат гражданите
2/ мерки за „информационна защита” – демек за защита на информацията.

И тука възниква въпросът : Коя информация подлежи на защита, и може ли общодостъпната информация – т.е. това което всички виждат, да бъде защитавано чрез забрана за неговото фотографиране?

Интересно е и друго – това, което важи за гарата, важи и за сградата на Народното събрание. Всъщност измененията от 2013 година в текста на чл. 41 бяха направени именно заради протестите пред Парламента, с цел да се узакони разширяването на зоната зад загражденията.

Началникът на гарата може да забрани снимането по пероните и чакалните точно толкова, колкото и Председателят на НС може да забрани снимането около парламента.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »