Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 какъв фото апарат да си купя
Автор: sitaplast   
Дата:   02-01-14 05:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: realnoncho   
Дата:   02-01-14 08:11

Това което искаш се прави с подходящо осветление, подходящ фон (палатка за продуктова фотография примерно), статив и макро обектив 60мм примерно.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: Houngan   
Дата:   02-01-14 09:48

Nikon D80 от базара + Tokina 35 mm f 2.8 от macro от базара [shtrak] + осветление и палатка - вместваш се в бюджета [shtrak]



Публикацията е редактирана (02-01-14 09:54)

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: sitaplast   
Дата:   02-01-14 10:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: Houngan   
Дата:   02-01-14 10:18

Nikon D5200 гледам е на примоция за 1200 лв с китак + въпросната токина, поне според мен, може и да има по-удачни комбинации [beer]

[smilie24] @simbon4o -> Човека обясни всичко не ме слушайте [smilie5]



Публикацията е редактирана (02-01-14 10:48)

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: estate   
Дата:   02-01-14 10:19

Защо се мъчите сам ами не наемете някой фотограф за тази работа а с купената техника да снимате за удоволствие през свободното време.Така всички ще са доволни ,защото повярвайте ако и хабер си нямате от това което искате да направите ще загубите и време и пари .Сега ако искате да се занимавате сериозно е друго нещо .Аз бих започнал с клипове по интеренет :))))
Успех и здраве през 2014 година.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: simbon4o   
Дата:   02-01-14 10:25

Д80 и токина 35 макро е възможно най-лошия начин да се изхарчат пари по този случай!
Причини:
1. Д80 е евтин, но матрицата е слаба и тялото има функции, които ще бъдат безкрайно излишни но ще натоварват цената.
2. токината не става за макро цели с тези си мм понеже ще бъде доста близо до обектите и ще се вижда камерата в отраженията или ще е проблемно за осветяване.

За 500лв(или малко отгоре) може да се намери Д5100 втора ръка. Това е марка подходяща за АФ и за 1000лв може да се купи нещо свястно с китак дори ново. Да кажем, че не се намери втора ръка с китак в гаранция - купуваш ги от магазина някъде около 900+ беше цената - влизаме в бюджета.
За 500лв може да се намери макро обектив за никона, нещо като тамрон 90 2.8 макро или сигма 70 2.8 поне. Може и някой ръчнофокусен никор 105 2.8 да излезе за малко по-малко... около 300.
Проблема ще е осветлението, за снимане на детайли е добре да се подготви фон и лампи т.е. ако няма достатъчно силни прожектори поне една светкавица да се купи дори две е по-добре. Тук ще трябват едни 300лв. Фона един бял винил може и без пари да се намери, светкавица йонгнуо 560 ръчна струва 120лв, ако се купят две е по-добре, за да може да се осветява като хората всякакъв детайл. Чадърче за 15-20лв най-обикновенно бяло, стативи все ще се измисли нещо с тиксо... айде сега и се вмества под 300лв. Ако се вземе тялото и китака втора ръка тези 300 могат да дойдат от там.

Защо 5100 - матрицата е много добра, съвременна... нищо общо с д80. Камерата е евтина, но с много възможности. Въртящия дисплей е много удобен за подобни цели... не се дупиш на визьора за всеки кадър.

Има и варианти с други системи, но основното което ще трябва е това - свястно тяло, китак(за общи цели не за конкретната задача), макро обектив около 100мм(не защото ще се снима толкова макро, колкото за оптичните качества и целта на занятието), осветление(което е най-важното за крайния резултат).

Всичко това дето го обясних може да варира в компонентите, може да се постигне и с още по-малко пари... въпрос на желание.

Най-добре да платите на някой, който разбира да ви спретне постановката с осветлението, да ви обясни кое как се ползва и защо и да си го правите сами след това, но както трябва :). Аз съм навит, 100% ще има и други такива... правил съм и преди такива консултации.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: borisu   
Дата:   02-01-14 11:25

Nikon AF-S DX Micro Nikkor 40mm f/2.8G нов за 500лв
Едно запазено кроп телце (3000,3100,5000,5100)втора ръка за до 500лв.
Палатки, фонове, осветление за останалите.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: Alsand   
Дата:   02-01-14 11:45

А защо задължително трябва да купува Никон???? Пишете сякаш други марки не съществуват.



Публикацията е редактирана (02-01-14 11:46)

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: prisonbreak   
Дата:   02-01-14 11:50

Ето това е твоята машина. Че остават кинти и 2 светки от базара. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: borisu   
Дата:   02-01-14 11:54

Щото снимам с никон и знам за кво иде реч. Другите бараки не ги знам и нищо не мога да кажа.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: Alsand   
Дата:   02-01-14 12:04

sitaplast:

Едно не мога да разбера. Защо всеки държи да прави сам това, което не умее и не знае. Толкова ли не може да си платите на професионалист, който да ви снима предметите, както трябва, вместо да давате 1500 лв. и да не направите нищо, което да се доближава до качеството на професионалното студио?
В нашата държава това е една от причините да няма работа във повечето сектори от икономиката - всеки гледа да си направи сам това, което не е квалифициран и компетентен да прави, само и само да не плати на този, който може и това му е работата. До професионалисти се прибягва само, когато става дума за лекари, адвокати и други подобни.

п/п
За протокола - нямам опит с предметна фотография и не си търся такива ангажименти.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: prisonbreak   
Дата:   02-01-14 12:06

Автор: Alsand [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   02-01-14 12:09


предмети (части за машини)с размери от 1х1х1 сантиметър до 50х50х50 сантиметра, трябват ми за електронни и хартиени каталози

Няма ДСЛР, произведен в последните 10 години, с който да не може да се свърши тази работа. Естествено с добре подбран обектив, осветление и т.н и най-важното знания и умение да се използва тази техника.

Няма апарат, независимо от цената, който сам да свърши работа.[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: borisu   
Дата:   02-01-14 12:10

Щото му е кеф вероятно. И щото не ше да пълни гушата на некой пишман фотограф, дето за тия пари ще му направи 1-2 сесии, вместо да си купи техника и да снима години. А за щастие предметната фотография не е неврохирургия и всеки може да действа.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: prisonbreak   
Дата:   02-01-14 12:12

И със "сапунка" за 300лв + правилно подредено осветление може да се снимат тия работи.
Иначе за ДСЛР-а ще трЕбва да се купува хубаво макро за 1х1х1 :)

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: Alsand   
Дата:   02-01-14 12:15

borisu: Аха, значи ако някой фотограф иска да му се плаща за свършената работа, той автоматично се превръща в "пишман фотограф", който иска да си пълни гушата. Явно знанията и опитът не струват нищо за теб. А в същото време не е "пишман фотограф", този, който се хваща да прави снимки за каталози, въпреки, че опитът му се изчерпва с "четене в този форум през последните 5 дни"

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: borisu   
Дата:   02-01-14 12:21

1. За каква свършена работа говориш не ми е ясно? Човека просто иска сам да си снима каталога.

2. Ако сам се вкарваш в редиците на пишман фотографите това си е твой проблем.

3. Да, смятам че средно интелигентен и сръчен човек за 5 дни може да усвои "изумителните тайни" на предметната фотография.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: sitaplast   
Дата:   02-01-14 12:30

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   02-01-14 12:35


http://dynaphos.com/news/7xZzUbKyvOyiXLEUvoPISTx2wpIju9YA.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: sitaplast   
Дата:   02-01-14 12:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: borisu   
Дата:   02-01-14 13:01

В интерес на истината който и да е нов апарат с голям сензор и възможност за смяна на обектова ще ти свърши работа. Никон, канон, посоченото по-горе сони3000. По-важен ти е обектива. За големи детайли китака върши работа. За дребни си требе макро. И осветлението е важно.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: Alsand   
Дата:   02-01-14 13:55

sitaplast: Ако няма кой фотограф да дойде от Стара Загора, значи наистина няма нито криза, нито безработица.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: Alsand   
Дата:   02-01-14 13:58

borisu: Едно е да правиш снимки за обява в Продавалник или на някой базар, а съвсем друго е да правиш снимки за каталог, който ще се отпечатва и на хартия. Въпрос на приоритети. Ако искаш каталога да е направен културно и професионално, обърни се към професионалист. Ако не - прави си самоделката сам.
Не мисля, че и за 5 дни ще научиш всичко, което ти трябва. Не казвам, че фотографията е най-сложното нещо, ама имай повече уважение към занаята. То ако ставаше за 5 дни, всички щяхме да сме профита.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: prisonbreak   
Дата:   02-01-14 14:14

Автор: Alsand
Ми то 90% от форумните [shtrak] са ПРОта.
Посоченият пример, създава плосък обект.

Авторе на темата: В това в което се опитваш да нагазиш, е тъмна,трудна и осеяна с много препънки материя. Ако до сега си правил някви снимки, със сигурност резултата е бил "покъртителен".

Снимката на кърфица, е толкова трудно колкото да снимаш сирене и кашкавал в полиетиленова опаковка.

Следваща твоя тема ще бъде: Защо имам сянка/как да настроя баланса на бялото/тук що блести/ и т.н.
Успех.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: georgivelev   
Дата:   02-01-14 14:16

Едно не мога да разбера. Защо всеки държи да прави сам това, което не умее и не знае. Толкова ли не може да си платите на професионалист, който да ви снима предметите, както трябва, вместо да давате 1500 лв. и да не направите нищо, което да се доближава до качеството на професионалното студио?

Ми ще ти обясня. Явно са малка фирма и не виждат смисъл да плащат на фотограф. То пък е адски голямата трудност да се снима предметна фотография, щом дори и аз се справих с бижутата на сестра си, смятай. Обратното на твоето мнение имам, добре е, че не сме като в америка и не трябва за дребен проблем да викаме някой супер изтъкнат специалист.

Особеност на фотографията е, че с много малка инвестиция на време и усилия може да се постигне много добър резултат. Не казвам отличен, а само много добър. Виж, ако искаш да свириш на пиано, ще ти трябват години упражнения, да плащаш на учители за частни уроци и т н. Затова толкова пишманчета стават фотографи, а на пиано никой не иска да свири, хем първоначалната инвестиция е много по-малка.

Колкото до До професионалисти се прибягва само, когато става дума за лекари, адвокати и други подобни, забравил си да споменеш програмистите. Също като пианистите, и при на с първоначалната инвестиция е ниска, но се иска време, за да се ошлайфаш. След това гребеш мъни с фадромата. Влизаш във фирмата и за "добър ден" ти кихват 100лв.

При фотографията е друго. Там първоначалната инвестиция е голяма, и там всеки, който се е докопал до големия фотоапарат вече е голям специалист, който се чуди защо онези си купуват малки фотоапарати, а не го викат него да им заснеме продуктовата фотография.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: Alsand   
Дата:   02-01-14 14:24

Автор: prisonbreak [smilie24] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: imitev   
Дата:   02-01-14 14:37

Какво има да му мисли - купува апарат с китак за 1300 лева. Марката е без значение. И без това ще снима на затворени бленди. 12-14-16-18-20 мпикс - няма значение. Всичко става.

Купува статив, дистанционно, сива карта и палатка за още 150 лева.

Купува още 2 халогенни вани със стойки от практикер или някой друг магазин.

Купува луминисцентни лампи за тях с индекс 950\954.

Започва да снима.

Научава се да си обработва снимките на компютъра, защото в агенцията с каталога искат пари за обработка на кадрите...


Ако резултатите след 3-4 опита го задоволяват - черпи бира и продължава нататък.

Ако не го задоволяват - засилва всичко в базара и пак черпи бира за това, че си е научил урока по трудния начин...

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: prisonbreak   
Дата:   02-01-14 14:49

Автор: imitev [beer]
Само статива ми е 200лв.
С ефтиния статив ще има блур по кадрите.
Тва пък с халогенните вани е голяма тъпня. Така го правят гаражните дришляци от УСА в Ютубата.О каква картинка ще получиш с 2 източника на светлина - никва.(Плоска)
Поне не обърквайте човека с тия бъзикчийски постове. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: jerryes   
Дата:   02-01-14 15:10

Да ви се не види и философите, направо ме хваща яд като ви чета разсъжденията! Човека е задал въпрос и ако не можеш да помогнете, защо не подминете темата просто?! После ревете, че форума деградира. Във чуждите форуми (англоговорящите)някой като попита нещо, всеки се опитва да помогне, поощряват хората, дори и много опитни и професионални фотографи дават съвети на любителите без да се страхуват, че ще им вземат "хляба". Знам, че е досадно да се правят постоянно сравнения с други форуми, но разликата в поведението е очевадна просто. Тук допълнително комплексирате и вдъхвате неувереност на по-неоптните. Замислете се бе хора, малко повече солидарност и респект към другите. Това че вие сте постигнали напредък и професионализъм в дадена област, не ви прави нещо повече от някой друг който не е, за да гледате така от високо и надменно.
Извинявам се на автора за спама.



Публикацията е редактирана (02-01-14 15:36)

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: bobotnik   
Дата:   02-01-14 15:27

jerryes [cool] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: prisonbreak   
Дата:   02-01-14 15:30

Автор: georgivelev
Ако е възможно, може ли да видя кадри на бижутата. Благодаря! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: sitaplast   
Дата:   02-01-14 16:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: estate   
Дата:   02-01-14 16:35

Не може да няма поне един фотограф в Нова Загора който да удари едно рамо.Ако продуктите са от различен материал и материя ще имате доста работа.Друг важен момент е пост обработката ,иска се много време и кьорене в монитора.
Незнам питащия на какъв пост в във фирмата но в един момент ще му дойде тегаво да изпълнява две длъжности(имам личен опит).Трябваше да снимам 5 луксозни апартамента за каталог и ми трябваха 2 дни само за снимките и още 2 да ги обработя през това време не можех да върша задълженията за които ми плащаха.Трябваше ми една седмица за да влеза в ритъм а снимките не бяха кой знае колко добри.След време ми донесоха каталог правен от професионалист и ме попитаха какво трябва да купим за да станат като неговите снимки.След като им направих сметката решиха да наемат фотограф за дфугия каталог.Човек без необходимата рутина ще направи посредствени резултати,може и да му харесат но може ида му призлее когато види конкурентите му които са наели професионалист.



Публикацията е редактирана (02-01-14 16:37)

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: realnoncho   
Дата:   02-01-14 16:36

Хората по-нагоре ти казаха, че 35мм е къс за целта, а ти питаш за 24мм който не е и макро. Ами не - не става.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: Alsand   
Дата:   02-01-14 16:37

sitaplast: След това: "освен това и да му плащам за работата.", вече всичко е ясно. Щом като мислиш, че този труд не струва нищо, за което да платиш - успех тогава. Купи си една книжка и са самообучи и със здраве.



Публикацията е редактирана (02-01-14 16:39)

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: Alsand   
Дата:   02-01-14 16:42

@estate: Освен, че много "бизнесмени" у нас трудно ще проумеят това, което обясняваш тук, отношението към цената на чуждия труд и опит е много показателна. Ама то трябвало и да им се плаща....лоши хора са щом искат пари.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: rx   
Дата:   02-01-14 16:46

Извинявайте, ама човека е написал, че ще снима някакви джаджи. Ако толкова ви е страх, че пълен аматьор ще ви вземе хляба с това, че иска сам да си снима джаджите, толкова ви е и на вас нивото, че му скачате всички вкупом... Особено последните няколко поста сравняващи снимането на луксозен имот с това на някой кирлив кондензатор на бял фон. Границата на превземките е премината...

Туй, което иска да снима човека по това, което е написал, го може кажи-речи всеки турбосапунер с някакви елементарни познания на снимащия. Изкарахте я тая продуктова фотография бетер ядрена физика.



Публикацията е редактирана (02-01-14 16:48)

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: estate   
Дата:   02-01-14 16:51

Айде всяка жаба да си знае гьола......[smilie23] [smilie23]
Въпроса е принципен и съм дал съвет от личен опит ,не съм нито фотограф нито бизнесмен.Това е една гледна точка ,тази на питащия може и да друга а може и да се съгласи с мен.



Публикацията е редактирана (02-01-14 16:58)

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: rx   
Дата:   02-01-14 16:54

Необятният гьол на продуктовата фотография - същинский океан!

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: Alsand   
Дата:   02-01-14 16:58

@rx: "Човека" е ей тази фирма тук: http://www.sitaplast.com/magazin/


Просто човека иска ако може да не плаща на фотограф да му заснема нещата за каталозите. Сигурен съм, че на този човек няма да му е никак приятно, ако клиентите му се отнасят към неговия труд, така както той се отнася към чуждия (в случая на някой фотограф). В тази връзка мисля, че най-удачни са тези думи на на Буров, с което мисля, че темата напълно се изчерпа вече:

"Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество — винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава."

Атанас Буров



Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: rx   
Дата:   02-01-14 17:05

Т.е. разбираме, че теб те е яд вътрешно, че човека е преценил, че има желание да постигне резултата си сам, т.е. вместо да плаща на някой справедливо за това, което получава, да плати на себе си, за да се научи сам да си върши работата чрез печалбата от бизнеса си? Мой човек - българина ще се оправи когато престане да е дребна, злобна душица, която постоянно гледа в паницата на другарчето.

Сипи си една ракийца и салатка и пожелай на човека успех като не може да ти се откъсне от душата да му дадеш конкретен съвет. И си пусни някоя комедийка, да не сънуваш ужасния кошмар, в който човека осъзнава, че му се отдава продуктовата фотография, става добър в това и почва да си предлага услугите за пари. А не дай си боже наистина да е станал добър - ужасен кошмар, нали? [smilie8]



Публикацията е редактирана (02-01-14 17:10)

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: imitev   
Дата:   02-01-14 17:09

Не е забранено да си снима нещата сам!

Голема философия да снимаш някакви глупости за каталог...

На магазините каталозите с хранителни продукти все със стативи от по 2-300 лв. са снимани... Ама не се оплаквате ако промоциите са добри и с грешвн бял баланс..

И моите изисквания към снимките са по-високи, но на масата клиенти са ниски.

За всеки влак си има пътници...

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: Alsand   
Дата:   02-01-14 17:21

@rx : Явно трудно зацепваш. Тук говорим за манталитет и начин на работа.

Аз не съм заинтересуван ни най-малко от подобна оферта, защото:
1. Не се препитавам основно с фотография
2. Не се занимавам с предметна фотография
3. Живея достатъчно далече от Нова Загора
4. В Стара Загора има достатъчно хора, които могат да свършат работата.

А относно манталитета на някои представители на "българският бизнес" (ако мога така да обобщя), съвсем наскоро се сблъсках с недоумението на една голяма фирма - производител, която има годишен оборот в размер на няколко десетки милиона лева, защо трябва да плаща повече от 20 лв. цена за снимка за фирмен календар, при положение, че "дори щели да ми напишат името, като автор на снимката."

И докато ние се смеем на западняците, че викат майстор, за да им смени крушката, те ще имат високи доходи и работеща икономика, а ние ще сме на дъното на ЕС по доход и БВП на глава от населението, именно защото сме големи специалисти по всичко и всеки гледа да вземе хляба на другия.


Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: estate   
Дата:   02-01-14 17:28

Няма лошо сам да си ги снима.Въпроса е на каква цена .Спестил е за фотограф обаче пък не е останало време да търси потенциални клиенти или да праща оферти защото се е занимавал със снимки и обработката им.Това ми беше идеята в неговия случай може и да не е така.
Но спиред мен 1500 лева са малко за начало.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: rx   
Дата:   02-01-14 17:28

@Alsand

Като живял доста години "на запад" мога да те уверя, че говориш глупости. Във всеки бизнес в света се гледа два параметъра - разход и приход. Тези два параметъра са единственото, което отличава печелившия бизнес от мижавия и от банкрута. Ако човека е преценил, че аматьорска снимка ще му върши работа - това си е негова работа и негово решение. Ако е преценил, че си струва да плаща на фотограф и, че инвестицията ще му донесе нещо - така ще направи. Може да прецени и да си наеме фотограф на постоянна работа. Всичко - според нуждата. Ти обаче не си човека който да му даде наклон - нито си му в бизнеса, нито си му пред паницата, че да му я гледаш!

Това горното важи за който и да е бизнес в целия свят. Не виждам защо толкова злобно приемаш факта, че човека Х е преценил, че има менталните възможности да си свърши работата сам. Кофти е, но факт - не винаги хората имат нужда от фотографи! Когато имат - сами ги търсят.

Ние само можем да спечелим ако не се справи със задачата - от една страна ще се появи нова, неупотребявана техника в базара, вероятно на сравнително добра цена. От друга страна човека ще е разбрал, ако наистина има нужда от професионалните услуги на фотограф.

Като споменах професионализъм, дали пък точно в Стара Загора има толкова изявени и талантливи фотографи, които да му предложат нещо толкова уникално, че човека да се захласне и да иска да плати...?


Изобщо цялото това хленчене е толкова абсурдно и жалко, че издава всъщност нивото на фотографията в България [smilie2] И подчертавам - толкова ЖАЛКО, колкото все едно Еконт и Спиди да почнат да хленчат, че фирмите предпочитали да си купуват собствени служебни коли за разнос вместо да ползват "професионални куриери"! Не знам усещате ли се колко жалка картинка изграждате в очите на човека като лице на фотографската гилдия...



Публикацията е редактирана (02-01-14 17:34)

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: Божидар58   
Дата:   02-01-14 18:04

Преди време снимах гоблени, които човекът искаше да продава в Германия. Снимах ги с НИКОН Д200 и Д300 и набор от 5 обектива. Снимките ми се сториха прекрасни до момента, в който жена ми ги сравни със самите гоблени и след доста взиране стигна до извода, че някои нюанси на цветовете не са идентични. След подробен преглед и аз стигнах до този извод. Последва няколко дневно ровене в теорията и практиката на белия баланс. Различните методи и настройки, сиви карти, тристепенни карти, цветни карти и т.н.т. След упорита теоретична и практична подготовка накрая постигнах желания резултат. Така че човек като се захване с нещо и е упорит и не се откаже при първия неуспех, с времето ще се наслади на своя труд. Та покрай ровенето за правилна настройка на белия баланс видях, че човек сам трябва да стигне до решение, а не да взима наготово написано по форумите, защото в много случай то не върши работа....



Публикацията е редактирана (02-01-14 18:05)

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: Alsand   
Дата:   02-01-14 18:07

@rx,

Извинявай, ама говориш, колкото да си правиш вятър на устата. Ако си мениджър собственик или нещо такова и цената на твоят труд на час струеа по-малко от цената, която ще ти вземе фотограф, за да ти заснеме продуктите за каталозите, които ще издаваш, или си най-най-мизерно платения мениджър или фирмата ти вече е умряла, но ти още не го знаеш.

Съпоставката със "Спийди" или "Еконт" е също нелепа. Всичко е въпрос на сметка и зависи от естеството на бизнеса ти. Зависи, какво транспортираш, до къде, колко редовно и т.н. и т.н. Ако си преценил, че ще ти е по-евтино да плащаш заплата на шофьор, за бензин, разходи за колата, хотел и дневни на шофьора, естествено, че няма да ползваш куриерски услуги.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: MauMyHa   
Дата:   02-01-14 18:11

Аз предлагам следното, ще ти отдам цялата си техника под наем за цял месец: Палатка, 3 светкавици, 60мм обектив, Д300, китов обектив, пръстени за обръщане, триножник и още някоя друга хитринка.[smilie5]
Отделно за да не губиш време, ще ти инсталирам фотошоп, лайтрум, кепчър и още няколко полезни програмки с които ще те науча как да си обработваш файловете.
И всичко това за месец, срещу сумата която искаш да похарчиш само за техника, която няма да ти стигне за целите които си си поставил. Получаваш Бонус инструкции и обучение.
НАВИТ ЛИ СИ[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: rx   
Дата:   02-01-14 18:15

@Alsand

И аз така си мислех когато нямах никаква представа какво е това да имаш собствен бизнес. [smilie8] А сравнението с куриерите описва точно ситуацията, в която е човека, да не говорим, че изрично го е упоменал. Така, че по-добре замълчи :)

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: sitaplast   
Дата:   02-01-14 19:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: Alsand   
Дата:   02-01-14 19:21

sitaplast: Явно нивото на предлагащите отговаря на нивото на търсещите, или по-скоро, след като си мислиш, че годишно ще плащаш по 150 лв. за снимки, бая ще има да се молиш, някой да ти снима каталозите. Ще си търсиш собствена техника, не заради "такива като мене", а защото си един Алеков герой, който си мисли, че всичко му е ясно. Тя иначе фотографията не е сложна работа. Всъщност проста работа е, но не е за прости хора.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: Seifi   
Дата:   02-01-14 19:29

След Никонските съвети , някой ден ще видите как Сони/Минолта или Пентакс от 2005/2006 със тамтрон 90мм или Сигма 105мм 2.8 правят по добри снимки от китовия на никона и ще се питате защо?

Кое да е старо тяло на Сони ( или друга марка за 1х1х1)със тамтрон 90мм или Сигма 105мм 2.8
бюджетно Сони със минолта 35-105 първа версия .

Ако е пентакс могат да се вземат и ръчнофокусни обективи както и със Сони Некс.

тамтрон 90мм или Сигма 105мм 2.8 600 лв max
минолта 35-105 120-150лв

Sony a230 +18-55 3.5-5.6 Sam 400.00 лв.

400.00 лв. + 600 лв =1000

може и по ефтино даже



Публикацията е редактирана (02-01-14 19:34)

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: Alsand   
Дата:   02-01-14 19:36

@ sitaplast: Като си толкова отворен, пусни същото запитване в английски или американски фотографски форум. Обясни им, че имаш фирма, ама искаш да си направиш ти снимките за каталозите, които ще печаташ, ама си нямаш хал хабер от фотография и досега си снимал с телефон. Интересно ми е, какви съвети ще получиш.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: sitaplast   
Дата:   02-01-14 19:44

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: MauMyHa   
Дата:   02-01-14 19:50

sitaplast
тя техниката че е, скъпа скъпа е!
друг е проблема, умението да нагласиш обекта и след това да добиеш завършен продукт-Снимка за печат
обработка и така на татък[smile]
необходимо е техническо време докато усвоиш матеряла[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: Alsand   
Дата:   02-01-14 19:56

sitaplast: Ти наистина си нямаш понятие от тези неща. Една снимка от един и същи автор в зависимост от предназначението може да излезе 1 лв.(ако са няколко стотин сватбени снимки), 25 лв. ако е за вестник или някоя електронна медия, 50 лв. ако е за брошура, печат за нещо в списание и др., 100 лв., ако е за календар, а може и много повече. Не знам, как точно "ценообразуваш", но си много далече от нещата. Студийните сесии не ги коментирам, защото там много зависи от фотографа, студиото, времето, което ще се отдели и за заснемането и обработката. Какъв точно ще е ретуша. Толкова много са факторите, че просто няма смисъл да се изброяват. А ти си седнал да мериш, че щом, като са ти снимали детето за 60 лв. за 20 снимки, значи всяка една снимка струва 3 лв. Още одеве казах, че у нас всеки иска да се занимава с това, което не му е работа.


Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: jerryes   
Дата:   02-01-14 20:07

Само погледнете тази тема!
http://www.photography-forum.org/showthread.php/106850-Complete-Beginner-Nikon-d3200
Ако тук някой попита подобен въпрос, знаете какво ще му се случи!
Малко по-толерантно и човешки трябва да се подхожда, нали за това са тези форуми - да се помага, не да доказваме кой е по-голям бабаит![shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: diver   
Дата:   02-01-14 20:11

Много веселяшка тема![shtrak]



Публикацията е редактирана (03-01-14 00:57)

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: jerryes   
Дата:   02-01-14 20:25

Асланд,виж сега, никой не казва че не си прав, дори напротив! Ти обаче тръгна направо да овикваш човека, незнам как реши, че искал да спести пари едва ли не от фотографа и как се скръндзи за някакви си 1500лв., а той нищо подобно не е казвал, съвсем нормално попита нормален технически въпрос! Всеки има право да опита! Не можеш да го лишиш от това право и да го изкараш виновен и грешен, че не е отишъл да потърси услугите на професионалист. Той ако види че не може да се справи сам ще стигне до това заключение. Не може да се явиш в ролята на съдник и да казваш ти си такъв и такъв и да правиш генерални изводи за човек, само защото е задал някакъв въпрос. Не искам да влизам в полемики и спорове или да се правя на някакъв защитник, просто някой път ми идва в повече, как да кажа -грубостта във някои форуми! Мир!

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: estate   
Дата:   02-01-14 20:32





Публикацията е редактирана (02-01-14 20:48)

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: sitaplast   
Дата:   02-01-14 20:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: harp   
Дата:   02-01-14 21:08

Приятелю, не се ядосвай, някои хора просто не могат да те разберат. Те изхождат от презумпцията, че всеки фирмаджия в България е като президент на задокеанска корпорация - с пясъчен часовник на бюрото и време разчетено до секунда. Всяка секунда българският бизнесмен печели купища пари и е по-изгодно за него да наема експерти, които да вършат вместо него всичко, а той само да мениджира.
За съжаление реалността е друга. Бизнесът се поскапа в последните години и митичният президент се чуди как да скърпи положението. Ако живееш в Кула или Долно Нанагорнище, едва ли само изработването на снимката от специалист ще ти е разход - ще трябва да отидеш на майната си с всички свързани с това разходи за транспорт, времезагуба и т.н. Там ще те посрещне човек, който ще ти говори за ценообразуване при 20 000 бройки и ще те изгледа като че ли си за психиатрия като му кажеш, че трябва да ти щракне катинара или гащите, които си произвел. Не е зле да се направи разлика между изработката на флаер за многозвезден хотел например, или оповестяване, че фирмата монтира улуци и ремонтира покриви.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: Seifi   
Дата:   02-01-14 22:33

Кои снимки преобладават 1х1х1 или 50х50х50, ефекта може да се получи с добър светлосилен обектив или с фотошоп, както казах трябва ви макро обектив тялото няма да е от голямо значение.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: stown   
Дата:   02-01-14 22:36

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: tweeg   
Дата:   03-01-14 00:07

Вие като гледате каталога на МЕТРО на какво обръщате внимание, цената или нещо друго?
А ако каталога е на Виктория сикретс, пука ли ви за цената?

Ако човека е решил, че сам може да докара нужното качество за аудиторията, за която е каталога, при определени финансови и времеви параметри, какъв е проблема?

Ето ви една случка отпреди десетина години.
Казват ми: след 3 дена летиш. Гледам паспортът изтекъл. Веднага тичам в първото фото - на Пиротска май Арт Фото беше (в съборетините между Ботев и Опълченска). 5 минути нагласяне на позицията на главата, 5 минути нагласяне на осветлението. И всичко това за какво - за да може полицая да разпознае мен в небръснатият от снимката в паспорта.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: stown   
Дата:   03-01-14 00:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: rx   
Дата:   03-01-14 02:40

За да съм сигурен, че не говоря наизуст, засякох с хронометър...


https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1388708927_IMG_9290.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1388708954_IMG_9299.jpg



Време за подготовка от голо бюро и апарат в раницата до първа снимка - 15 минути.

Апарат - Канон 450Д
Обектив - Канон 18-55 ИС - китовия на 550Д + макро ринг за втората снимка
Осветление - два броя настолни 100 ватови лампи, отражатели от кухненско алуминиево фолио, вградената светкавица на фотоапарата, увита в лист хартия за получаване на "светлинна тръба".
"Палатка" - 3 броя листи за принтер А4, придържани от две кутийки Ред Бул и шише с одеколон
Модификатор за цвета на първата снимка - оражнев гланцов лист.
Статив от Кауфланд за 18 лева и 99 стотинки

Теглейки чертата, горните снимки могат да се вместят в ~600лв включително настолните лампи и крушките за тях.

П.П. Бленда 9 за първата снимка, 11 за втората, експозиции съответно 1 и 4 секунди, ИСО 200

П.П.2 Сигурен съм, че същите снимки могат да се постигнат още по-минималистично, даже и със сапунерка.



Публикацията е редактирана (03-01-14 02:44)

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: sitaplast   
Дата:   03-01-14 07:37

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: imitev   
Дата:   03-01-14 08:04


Не може да се каже по този начин.

С всички ще ти е трудно в началото...

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: Alsand   
Дата:   03-01-14 09:28

@imitev: Не разбрахте ли, човекът иска апаратът сам да снима. Той явно е от хората, които си мислят, че добрият фотограф се различава от начинаещия само по по-добрата камера.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: ipolit   
Дата:   03-01-14 09:52

Най-евтиния никон с китак 18-55 за 750-800 ми се струва перфектно решение. С тоя китак се снима от 7-8 см, тъй че ще можеш да снимаш дреболиите. Ако не си доволен, имаш още 800 лв и може да си вземеш макрообектив.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: nevermess   
Дата:   03-01-14 11:12

rx Евала една смислена демонстрация [smilie24] . sitaplast ако те удовлетворява резултата на rx бягай в магазина и почвай да снимаш.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: sitaplast   
Дата:   03-01-14 13:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: realnoncho   
Дата:   03-01-14 13:11

Никой с такова отношение не е видял нещо хубаво във форума sitaplast [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: imitev   
Дата:   03-01-14 13:33


То досега като беше с другото отношение - да не е видял нещо хубаво [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: Alsand   
Дата:   03-01-14 14:33

sitaplast: Омръзна ми да се занимавам с теб. Явно от дума не разбираш. Вие "чорбаждиите" май сте свикнали всички да ви правят "евалла", ама тук не е така. Щом не схващаш, че най-полезните съвети, които си получил тук, са критичните, купувай там "интуитивна" техника за 1500 лв. и снимай на воля.

П/П
Все се сещам за българина, дето трябвало да избира или 100 тояги на голо или да изближе 100 кг. сол или да си плати, за да го пуснат...

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: rx   
Дата:   03-01-14 14:53

Alsand ти какъв съвет даде бе брадър? Единствените "съвети", които си дал нямат нищо общо с темата, а са породени просто от дребнодушие и балканска злоба.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: Alsand   
Дата:   03-01-14 14:58

rx: Посъветвах го да си потърси фотограф от района, който да му направи снимките, като хората. Така правят нормалните хора. Аз лично не бих се захванал с продуктова фотография, защото нямам никаква практика в тази област, а там има немалко, какво да се учи над първоначалното обучение за начинаещи, ама пълен лаик да дава 1500 лв. за апарат и обектив, мислейки си, че сам ще си направи нещата е крайно нелепо.
"дребнодушието" и "балканската злоба" го отнеси, към тези, които на маймуни ще се направят, но няма да платят за свършена работа.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: rx   
Дата:   03-01-14 15:02

Това е единственото от 20 коментара, което може да се отнесе като "съвет", но отново няма нищо общо с въпроса на човека - той не те пита дали да ползва фотограф или не - той е казал, че няма да ползва. Това е все едно ти да питаш дали да купиш роза или лале на жена си за рождения ден и някой да ти отговори, че трябва да я е... по-често, а не да купуваш цветя. Панимаеш?

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: imitev   
Дата:   03-01-14 15:14


Алсанд - погледни някой път каталог на някакви изделия - там не се търси художествена стойност, а някаква информативност, т.е. снимката да има нещо общо с изделието. Даже често са и черно бели вътре. Зъбни колела, зегерки и какво ли още не... Кой ти гледа бликове, сенки, отражения. Важното е да е на що-годе равен фон...

Аз ако съм на неговото място със сапунерката ще ги отупам или с телефона. Те повечето са макс. 5х5 см по каталозите. Чудо голямо.

Ти ако имаш да снимаш 1000 детайла няма ли да си купиш апарат?

Много ясно, че снимките за корицата и разделите би трябвало да ги снима професионалист, ама то божа работа, а и в стока има с тоновете.

Както казва един приятел - ако можеш -> помогни, ако не -> не пречи...

А ако не се справи - винаги може да се обърне към фотограф. Така и търговците на техника ще са доволни, клиентът ще знае какво може и какво не, а и фотографите ще спечелят човек, който да оцени техния труд.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: Alsand   
Дата:   03-01-14 15:21

imitev: Не мога да се съглася с теб. Никой не говори за художествена стойност. Има си чалъм за всякакви продукти. По един начин се снимат машини и детайли, по друг бутилки, по трети чинии с храна за менюта и т.н. и т.н. Многократно по-бързо и качествено ще е, ако работата ти я свърши професионалист. Предполагам, че като разделиш продуктите по размери и типове, като всяка група да се снима по един начин, нагласяш си техниката, осветлението (които добре познаваш), снимаш, сменяш джаджата, снимаш, сменяш и така, докато този тип заснемане свърши. После настройваш нещата за следващата серия и я започваш нея. Обработката после също ще е много по-бърза и качествена, ако я прави човек, който знае за какво става дума. Просто няма сравнение с това да тръгнеш на тъмно сам по метода на пробата и грешката.


Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: rx   
Дата:   03-01-14 15:28

Човека е написал, че му се налага ей така от нищото, примерно в средата на деня, да снима нещо допълнително. Как си представяш ангажирането на фотограф по този начин? Примерно звъня ти на тебе - Алсанд, след 15 минути да си в офиса! Имаш да правиш 2 снимки! Предполагам ако беше милионер, би си наел фотограф на постоянна работа :)

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: Alsand   
Дата:   03-01-14 15:32

@rx : Чисто и просто така не се правят каталози. Подготвяш си всичко предварително, обмисляш, какво точно искаш да се снима и когато си готов, тогава ангажираш фотограф. Заплащането на чуждото време има силен самодисциплиниращ ефект, който е много полезен.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: realnoncho   
Дата:   03-01-14 15:39

Е това всеки си преценява, понякога нещата са специфични откъм време и е по-добре човека да си ги снима като придобие някакви умения.

П.П. Дразни ме като натъртваш няколко пъти на това как Българинът това, Българинът онова - такива обобщения звучат високопарно и в случая не помагат на никой.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: sitaplast   
Дата:   03-01-14 15:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: rx   
Дата:   03-01-14 15:46

@Alsand преди време така реших да заплащам чуждото време на един графичен дизайнер да ми сглобява разни брошурки. Първите 2-3 пъти си даваше зор и креативност, оттам нататък почна само да цоца и да работи на ишлеме - още повече набарах откъде краде готови дизайни и ги "оползотворява".
Реших да прочета 2-3 книжки по темата, да се поскарам с жената 2-3 вечери, че вместо да съм при нея, се пуля в монитора, но сега смея да твърдя - това, за което му плащах, си го правя сам. Е, наричай ме българин, балканец, какъвто щеш - щом мога да си го направя сам - защо да не плащам професионалния труд на себе си вместо на някой друг? :) Има и една друга приказка - на вълка врата му е дебел, защото сам си върши работата.
Колкото до пинизите и спецификите на продуктовата фотография, вместо да бъде яден човека тук, че не си е наел фотограф, можеше да бъде поощрен за амбицията да се научи сам и да му бъде даден акъл какво и как :) Затова сме форум, за да си помагаме, а не да се дракаме на балканци и европейци.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: imitev   
Дата:   03-01-14 15:48


Алсанд - усещаш ли как му казваш на човека какво точно да прави и как точно да го прави, без да се замисляш че може и да не си прав (понеже гледаш само от едната страна на барикадата).

Я си признай - не се ли чувстваш сега и ти лееекинко Българин от наШТе [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: rx   
Дата:   03-01-14 15:52

sitaplast

става тази системка. нали бюджета ти беше до 1000 :) Може да минеш и с по-евтино тяло и обектив принципно. Не забравяй, че ти трябва и статив, евентуално някаква светкавица, купена или направена палатка или фон... Разбира се горе ти дадох пример как може да се направи "без нищо", но ако ще снимаш много детайли, е добре да направиш система, с която лесно ще можеш да повтаряш резултатите - да си предвидиш една наредена маса, където само да слагаш детайлите и да щракаш, без да мислиш сега ще се получи ли или няма да се получи :)

Аз лично бих те посъветвал да ползваш макро рингове отколкото макро лещи - докато ринговете единствено ще повлияят леко на качеството и ще наложат доста по-голяма експозиция, не съм видял досега макро лещи, които да не омазват брутално качеството на изображението.



Публикацията е редактирана (03-01-14 15:54)

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: realnoncho   
Дата:   03-01-14 15:54

sitaplast,

Аз бих си харесал някой конкретен обектив първо, примерно в базара има Canon EF 50mm f/2.5 Macro, който е много добър обектив за целта за 330лв и от там нататък гледаш за някое тяло и така.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: Alsand   
Дата:   03-01-14 15:58

rx: Категорично не съм съгласен с теб и не бих поощрявал подобен подход в работата. Именно защото у нас сме все специалисти по всичко и непрекъснато се прецакваме един друг, крадем си хляба и сме готови да се излагаме, но не и да платим, именно по тази причина сме най-мизерната държава в ЕС, в която все "няма работа". Именно по тази причина повечето неща се правят зле, защото трудът и квалификацията не се ценят.
Иначе винаги сме готови да се подиграваме на западняците, че не можели да си сменят една крушка сами. Ама после ние ходим на гурбет там, а не те - тук.



Публикацията е редактирана (03-01-14 16:10)

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: rx   
Дата:   03-01-14 16:11

И аз не съм съгласен с теб :) Според мен българина затова успява навсякъде, където забегне и мога да те уверя, че нашите хора в нормална среда късат задниците на лигльовците в Европа дето били много тесни специалисти. Защото неволята учи и тук учейки се да правиш от нищо нещо и да успяваш ВЪПРЕКИ условията, мозъка се учи да мисли - да решава проблеми. Затова учениците ни късат нормативите при олимпиадите, затова европейците в момента надават зверски вой, защото има защо да ги е страх - българин с лекота ще им вземе и работата, и жената, и хляба. Затова като отидеш в болница в Лондон, хирурга ти ще се казва Махмуд, родом от Индия, а не лигльото зубър Джони от Сентръл Ландън. Та по тази тема може много да се говори, но определено не с негативизъм :)

Връщайки се на фотографията, какво означава квалифициран фотограф? Такъв с диплома? Или признат? Колко признат? Колко наши фотографи пуцат фотки на кориците на NG, AP? Колко наши снимки са вземали Пулицър? И дали трябва фотографа снимащ китайски ограничител за налягане в каталог на фирма от Стара Загора да е правил 10 изложби, за да допринесе за бизнеса му? :)

Идеално разбирам логиката ти, но тя не се връзва с българската среда. Автора на темата не е виновен, че системата го заставя да си върши сам работата, за да е на + бизнеса му. Пак ще повторя - ако си се опитвал да правиш бизнес в България, нямаше да говориш така :) Особено след като човека показа снимки, за които е платил - онези размазаните. Надявам се поне да му е набил шамарите на такъв "фотограф", па и квалифициран :)

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: Alsand   
Дата:   03-01-14 16:15

rx: Аз пък съвсем не съм съгласен с това клише, че "българинът успява навсякъде". Само в Чикаго, ако не се лъжа има около 100 000 българи. Да не говорим, колко са в Испания. В Брюксел също съм чувал всеки ден поне по веднъж българска реч по улиците. Ама чак така тотално и повсеместно да успяваме....нещо не ми се вярва. Факт е, че у нас живеем в кочина. Дори нормални тротари по улиците нямаме. Това е защото всичко си правим сами ли?

Да се върнем към фотогафията обаче. Според мен лично, далее по-адекватно и полезно щеше този "бизнесмен" да пусне една тема: "Търся добър продуктов фотограф от района на Нова Загора, Стара Загора, Сливен и т.н. Бас държа, че би получил доста полезни препоръки и линкове.



Публикацията е редактирана (03-01-14 16:18)

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: rx   
Дата:   03-01-14 16:21

У нас живеем в кочина по едни други причини, които са факт от 600 години насам(мда - турското + соц робството), така, че ще трябва да оставиш още няколко поколения да измрат, за да се погребе соц манталитета. Тази тема обаче е за маса, а не за фото форум :) Ако искаш да поразмишляваш по темата, ще ти пусна муха - помисли защо българската домакиня, поне до преди 20 години е била маниачка на тема подреждането на витрината, китениците по канапетата, хола, спалнята, кухнята - всичко да блести. Обаче никога не би изчистила градинката пред входа. Защото гостите идват вкъщи, в хола, а не в градинката ;) И такива работи... при гърците пък е точно обратното - двора блести, едни фигурки, едни палмички, тревата окосена... а вътре коптор. В крайна сметка обаче и ти си част от тази народопсихология и ако си прочетеш писанията от страни, ти личи, че си "наш човек", тей, че [beer]



Публикацията е редактирана (03-01-14 16:22)

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: Alsand   
Дата:   03-01-14 16:28

Наистина не е за тук, а за маса. От доста години си блъскам главата защо у нас е така и мисля, че стигнах до някакви логични изводи. Доста четене си трябва :)

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: imitev   
Дата:   03-01-14 16:57


За размазаните снимки не е виновен фотографа, а този който ги е качвал на сайта. Проблемът е ниска резолюция и висока компресия.

Тези снимки (за сайта) стават в всяка турбо сапунерка за 200 лв. на светлината на прозореца.

Ся остана да си признаем колко от нас биха дали на някой да свърши нещо, което и сами могат да направят когато имат свободно време за това [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Аз например каквото мога си го правя сам. Даже и неща които не мога - пробвам, научавам се и си ги правя пак сам. Особено ако парите които ми искат са двойно повече от колкото бих изкарал работейки основната си работа.

Пример - за монтаж на гипскартон искаха навремето 12 кинта на квадрат. Аз имах около 250 квадрата в апартамента. 3000 каймета. Сложих го с приятел за 2 седмици и платих още 250 лв. за шпакловане, че не долюбвам мокри процеси. После сложихме в приятеля за седмица още 100 квадрата за да върна услугата... Т.е. спестил съм по грубо 916 лв. на седмица.... Или 22 лв. на час. Колко от вас работят за 22 лв. на час за да ги дадат на "някакви строители"

Дали и аз съм от тия Българи гореуказаните??? Пинтия и цървул??? [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: rx   
Дата:   03-01-14 17:08

imitev, лишил си се от удоволствието да гледаш опулен и безмълвен когато видиш какво е сътворил квалифицирания майстор??? не мога да повярвам! [smilie18] [smilie18] [smilie18] Аз минах през 3ма за изправяне и изглаждане на една стена с измазка, включително и един с някакъв лазер дето уж не знам си как мерел колко е права стената, и после, след като шкафовете отново "висяха", събрах бойна дружина приятели и измазахме сами стената...

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: Alsand   
Дата:   03-01-14 17:13

rx: По тази причина у нас трябва да се работи с препоръки. Аз пък ангажирах препоръчан майстор за "обръщане" на прозорците след смяна на дограмата и шпакловки и мога да кажа, че човекът си свърши много съвестно и перфектно работата.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: rx   
Дата:   03-01-14 17:25

[smilie24] и в допълнение избягвай препоръки тип "имам един мой човек", защото това, че неговия човек е негов, не винаги означава, че е твой [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: sitaplast   
Дата:   03-01-14 20:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: old_firehand   
Дата:   03-01-14 20:45

Alsand,осра темата на човека....на 4те страници имаш най много мнения които не са свързани със заглавието на темата. Администраторите или спят или си на маса с тях [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: imitev   
Дата:   03-01-14 23:37

Евтините рингови светки не струват.

Вземи си статив.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: Стоев   
Дата:   03-01-14 23:47

Стативът не заменя светкавица както и обратното... [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: sitaplast   
Дата:   04-01-14 00:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: 798099   
Дата:   04-01-14 15:42

Като цяло... нищо ново. Някой пита, някой отговаря, повечето - не, а маса народ му обяснява колко е тъп.

Аз съм от хората, които снимат за лично удоволствие и нямат никакви претенции да поучават другите, както и да си предлагат услугите.

Искам, обаче, да споделя личен опит. Преди две години, фирмата, в която работя, реализира значителен проект по индустриална автоматизация за една от големите магазинни вериги. Колегата, който водеше проекта реши, че е добре за панаира в Пловдив да направим рекламна диплянка и настоя да наемем професионален фотограф за да направи фотосесия на съоръженията. Речено-сторено!
Аз се възползвах от случая и се пласирах като помощник - хем да науча нещо, хем наистина да помогна на човека. Взе ни по 5 лв. на снимка, което не ми се мидя много до момента, в който установих, че неговите "обработени" фотографии не се различават по нищо от моите необработени такива. С една разлика - въпреки, че имаше човек, който да му казва какво да снима, все пак, професионалистът беше търсил позиция и ъгъл по негово усмотрение, което в част от случаите не даваше нужната информация. Видът, разположението и местонахождението на обектите изискваше определено широк обектив, а човекът снимаше с 18-105...

Това е достатъчно основателна причина, някой да не иска друг да му снима изделията. Но... след като поразгледах сайта на питащия, не мисля, че неговият случай е такъв. Част от снимките там са откровено не на фокус, друга част не дават представа за какво точно иде реч, а трети просто не стават за нищо.

Към питащия: ако Вие сте правили снимките в сайта, предлагам да не си харчите парите за фототехника в момента. По-добре поканете някой от колегите, които тук Ви дадоха смислени и добронамерени отговори (все пак, има и такива). Нека те да направят фотосесията, а Вие се опитайте с тяхната техника да повторите същото. Като сравните резултатите и ако сте доволен от личните си постижения, тогава купувайте каквото Ви е на сърце.

Редакция: не бях видял, че снимките, които не са на фокус са правени от "професионалист". Моля за извинение!



Публикацията е редактирана (04-01-14 15:54)

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: rx   
Дата:   04-01-14 15:48

Не забравяй, че с прожектори ще ти трябва доста голяма експозиция. За да не размазваш кадрите, дори със статив, или си вземи кабелен спусък, или сложи апарата на 2 секунден таймер, за да не размазваш снимката докато натискаш бутона. Погледни и за заключване на огледалото.



Публикацията е редактирана (04-01-14 15:50)

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: imitev   
Дата:   04-01-14 16:04

Започнахме да се повтаряме [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: sitaplast   
Дата:   04-01-14 16:29

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: imitev   
Дата:   04-01-14 16:43


Честито и покажи после снимки на продуктите да видим как си се справил!

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: sitaplast   
Дата:   04-01-14 17:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: какъв фото апарат да си купя
Автор: 798099   
Дата:   04-01-14 19:06

Ами, честито! Ако решиш, пусни и снимки.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »