Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Обектив за сватби
Автор: Mirch3v   
Дата:   01-01-14 22:11

Здравейте колеги. Имам питане относно закупуването на широк обектив за сватби и други тържества от този род. Това между което се колебая е Canon 17-55mm f2.8 second hand или нова Sigma 17-50mm f2.8 Ще се радвам да получа отговор от тези които са по-запознати с отразяването на подобни събития. Друго с което разполагам е 50mm f1.8 и тяло Canon 600D.

Поздрави!
 Re: Обектив за сватби
Автор: asahi   
Дата:   01-01-14 22:17

Хем ти трябва широк обектив, хем обсъждаш среднообхватни зумове.
Виж EFs 15-85
 Re: Обектив за сватби
Автор: Стоев   
Дата:   01-01-14 22:24

Като Асахи[smilie24]
Иначе можем да ти помогнем с идеи, ако сватбата е на открито....[smilie5]
 Re: Обектив за сватби
Автор: Mirch3v   
Дата:   01-01-14 22:25

15-85 не идва ли тъмен ?
 Re: Обектив за сватби
Автор: Стоев   
Дата:   01-01-14 22:26

Светкавица нямаш ли?
 Re: Обектив за сватби
Автор: wafen   
Дата:   01-01-14 22:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Обектив за сватби
Автор: gbdesign   
Дата:   01-01-14 22:27

Canon 600D не е много подходящ за сватби. 50mm f1.8 има някаква логика на крупка при заснемане на фотосесията, но като цяло твърдите обективи са неудачни, освен ако не ти се мъкне повече от 1 тяло или снимаш с втори фотограф. 17-50mm f2.8 си е ок. Понякога в тесните апартаменти ще ти идва леко дълъг в късият край, но не е болка за умиране. За това тяло, задължително и светкавица.
 Re: Обектив за сватби
Автор: Mirch3v   
Дата:   01-01-14 22:31

Да забравих да спомена, че имам и светкавица. Относно тялото понеже сега започвам да се занимавам с това нямам друг избор :) Разбирасе по-нататък ще инвестирам в нещо по-добро. Очаквам още мнения.
 Re: Обектив за сватби
Автор: Стоев   
Дата:   01-01-14 22:34

Ако е за мнения и съвети - виж младоженеца как пуца собствената си сватба... [smilie7]


https://photo-forum.net/static/forum/2014-01/qrcb4201.JPG


http://lh5.googleusercontent.com/-PKvz6EX8cQU/RNDUBinMABI/AAAAAAAAEvc/k9U8zZ2jhD8/w579-h864-no/DPP_0



https://photo-forum.net/static/forum/2014-01/ikbj1310.JPG


http://lh3.googleusercontent.com/-M1qsfknTkGk/RNDMmHDsABI/AAAAAAAAEvc/tdJh5D9_1Qo/w579-h864-no/DPP_0


 Re: Обектив за сватби
Автор: quazimodo   
Дата:   01-01-14 22:37

1)sigma 10-20 f3/5+ canon 17-55 f2/8+canon 85 f1/8 даст наибольшее разнообразие ракурсов
 Re: Обектив за сватби
Автор: Mirch3v   
Дата:   01-01-14 22:39

quazimodo Да знам, че това е добра комбинация, но към момента мога да инвестирам пари само в един обектив. За това ми трябва някой който да обхваща по-голяма част от цялото събитие + 50мм който имам.
 Re: Обектив за сватби
Автор: wafen   
Дата:   01-01-14 22:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Обектив за сватби
Автор: quazimodo   
Дата:   01-01-14 22:46

Тогава и аз казвам като колегата по-горе - новото си е ново! Обаче отиваш в магазина с разбиращ приятел и лаптоп пОдмишка. Снимате, гледате и само ако ти хареса резултата купуваш. Иначе искаш още една бройка. Ако ти откажат, сменяш магазина.
П.П. А от младоженеца на снимката може да заимстваш идеята за минисофтбокс за светкавицата[beer]!



Публикацията е редактирана (01-01-14 22:50)
 Re: Обектив за сватби
Автор: realnoncho   
Дата:   01-01-14 22:47

50мм да ти е най-дългото си е късо според мен...
 Re: Обектив за сватби
Автор: Mirch3v   
Дата:   01-01-14 22:50

Е няма да е лошо едно 70-200 но към момента няма как да стане това :) Инъче как е AF на сигмата бързо ли реагира, има ли запознати ?
 Re: Обектив за сватби
Автор: quazimodo   
Дата:   01-01-14 22:52

Прав си за дългото ама колегата няма "гръб"[smilie21].
 Re: Обектив за сватби
Автор: Блясък   
Дата:   01-01-14 22:53

Бюджетен (но в никакъв случай лош) вариант е Тамрон 17-50/ф2.8
 Re: Обектив за сватби
Автор: vgramatikov   
Дата:   01-01-14 22:54

Tokina 11-16 2.8 Sigma 18-35 1.8 Sigma 85 1.4 i sigma 50-150 2.8 za cropka e ok. [smilie18] [smilie18]
 Re: Обектив за сватби
Автор: wafen   
Дата:   01-01-14 22:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Обектив за сватби
Автор: quazimodo   
Дата:   01-01-14 22:58

Токина 11-16 диша пушилката на Сигма 10-20 - проверено преди седмица[smile].
 Re: Обектив за сватби
Автор: Стоев   
Дата:   01-01-14 23:04

Mirch3v написа:

> Е няма да е лошо едно 70-200 но към
> момента няма как да стане това :)

Да не се приема за спам в Темата - недей да закачаш на това апаратче големи обективи.....помисли и за монопод - не са скъпи.



https://photo-forum.net/static/forum/2014-01/cvyr2139.JPG

 Re: Обектив за сватби
Автор: Mirch3v   
Дата:   01-01-14 23:07

Стоев подобен обектив бих си взел след време ако инвестирам във второ ФФ тяло.
 Re: Обектив за сватби
Автор: quazimodo   
Дата:   01-01-14 23:11

Ако си се засилИл към сватбите, отдавна трябваше да си инвестирал в ПЪРВО тяло ФФ[cool].
 Re: Обектив за сватби
Автор: Стоев   
Дата:   01-01-14 23:13

Аз не съм профи, но мисля че ако ще снимаш сватби, кръщенета и събития - второто тяло е задължително, било то и сапунерка. Не може да изтървеш момента, само защото сменяш обектива.
 Re: Обектив за сватби
Автор: Стоев   
Дата:   01-01-14 23:15

ФФ е друга баница - питането беше за бюджетни неща, не за мечтани.
Пак подкрепям Асахи.
 Re: Обектив за сватби
Автор: Mirch3v   
Дата:   01-01-14 23:15

quazimodo така е за което малко съжалявам сега. Kогато го купувах нямах такива намерения но като започнах да снимам нещата се получаваха. Снимах 1 2 сватби на познати и така започнах да се информирам и обучавам в тази област. Всеки е започнал от някъде и не вярвам всички да са имали ФФ тяло в началото.
 Re: Обектив за сватби
Автор: asahi   
Дата:   01-01-14 23:22

Пуцай с китака - не е срамно.
 Re: Обектив за сватби
Автор: Стоев   
Дата:   01-01-14 23:22

Сложи и другото - колко сватби очакваш да снимаш за периода 2014-2017-та?
Колко очакваш да получиш като чист доход?
Струва ли си инвестицията в тяло-1-2 обектива, осветление, асистент....?
 Re: Обектив за сватби
Автор: gbdesign   
Дата:   01-01-14 23:23

ФФ не е панацея. Просто твоето тяло е малко нисък клас и ще ти трябва повечко светлина. От друга страна, хубавите обективи за тяло с круп фактор, са осезаемо по-евтини и имат по-малко кусури. Аз бих ти препоръчал Tamron AF 17-50mm f/2.8 SP LD DI II XR VC. След втората сватба, ще продадеш 50-ката, защото няма да ти се наложи да я ползваш.
 Re: Обектив за сватби
Автор: Mirch3v   
Дата:   01-01-14 23:30

Стоев разбирасе, че ако нямам достатъчно ангажименти няма да инвестирам. Покупка на второ тяло ще направя ако видя, че има файда от цялата работа. Но при положение, че на двете сватби на които бях снимките ми станаха по-добри от наетите фотографи се надявам да имам поле за изява ;)

gbdesign благодаря за съвета.
 Re: Обектив за сватби
Автор: imitev   
Дата:   01-01-14 23:45

Аз бих си взел канонския 17-55 2.8 на старо.

Винаги можеш да го продадеш с малка загуба, ако нещо не ти пасне...

Но тогава 50ката няма да я слагаш много много.
 Re: Обектив за сватби
Автор: bpavlov   
Дата:   02-01-14 04:09



Ако си решил сериозно да се занимаваш, методът е следния - продаваш всичко, що е кроп и започваш да взимаш под наем за всяко събитие ФФ тяло + 24-70 + светкавица. Като събереш за обектив, купуваш го и взимаш под наем само тялото и светкавицата. После събираш за тяло и т.н.
Другото е загуба на време, пари и голи самозалъгвания, че си в джаза.

А широко не знам как реши, че ти трябва. Аз все още нямам нищо под 28 мм и не съм усетил липса, никога
 Re: Обектив за сватби
Автор: prisonbreak   
Дата:   02-01-14 08:45

Нито имаш снимки в профила, нито някво инфо в повечко. Снимал ли си до сега сватба? Дори и на приятел да е. Ако да, тогава знаеш какво ти трябва.[beer]
 Re: Обектив за сватби
Автор: Alsand   
Дата:   02-01-14 10:21

Моето мнение, че към сватбената фотография трябва да се подхожда сериозно и в този ред на мисли, задължително е да снимаш на ФФ, ако ще и под наем. Аз когато снимам сватба, ползвам под наем Canon 5D Mark III и просто на клиентите им добавям 50 лв. към цената, което не е непосилно. За мен лично удобните обективи за целта са 17-40/4,L 24-105/4 L и 50/1,4. Разбира се добра опция би бил 24-70/2,8, но той е въпрос на повечко пари.
 Re: Обектив за сватби
Автор: prisonbreak   
Дата:   02-01-14 10:25

Повечко от сериозно. Защото снимки от този тип събития трябва да се "леко казано-перфектни".[shtrak]
 Re: Обектив за сватби
Автор: chukov   
Дата:   02-01-14 11:13

Mirch3v написа:

> Но при положение,
> че на двете сватби на които бях
> снимките ми станаха по-добри от
> наетите фотографи се надявам да
> имам поле за изява ;)
>

?
Я дай линк да видим.
Тая тема сме я дъвкали много пъти, но няма как да удариш равнис с наетия фотограф, защото снимаш при други условия и никой не изисква от теб резултати.

Я дай няколко снимки да хвърлим по едно око и ще ти кажа струва ли си да се охарчваш или не.

Това съвсем сериозно го казвам
 Re: Обектив за сватби
Автор: Alsand   
Дата:   02-01-14 11:25

chukov: И на мен ми стана интересно :)
 Re: Обектив за сватби
Автор: PhotoBo   
Дата:   02-01-14 11:34

Снощи гледах снимките от сватбата на братчедката в Кипър. Първо снимал много арен кубински фотограф, става въпрос за сесията преди самата церемония и църквата. Уникални и идейни кадри видях там, снимал човека с D300 и някакъв светлосилен нормален варио обектив (може би 17-55/2.8 или 17/18-50), но не разбрах кой точно. Жалко, че не мога да покажа снимки тук, бяха на нейния комп, но наистина бяха уникални!
Самото тържеството снимал обаче някакъв гърк. Цялата сватба, подчертавам цялата беше заснета с един Mark и 50mm обектив (предполагам Сигма 50/1.4), имаше кадри и на бленда 1.4, но може и канонския да е бил. Навсякъде снимал на авто исо, с приоритет на скороста, не падал под 1/160 [smile]
Имаше добри попадения от всичките над 1000 шота, не беше изпуснал нищо, а явно и дължината не го е притиснявала. Въпреки всичко снимките му не ми харесаха като цяло, нямаха никаква идея и замисъл, ракурс и прочие, но основно исках да кажа, че може и само с един твърд явно може да се мине, стига да е правилната дължина според ситуацията и най-вече в правилните ръце. [smilie24]
 Re: Обектив за сватби
Автор: kvakioh   
Дата:   02-01-14 11:36

Oт двата обектива аз съм за 17-55IS, по-бърз и по-точен. Иначе, Сигма 18-50 не е никак лош също.
 Re: Обектив за сватби
Автор: Mirch3v   
Дата:   02-01-14 11:42

По-късно през деня ще кача няколко снимки понеже сега нямам възможност. Благодаря за съветите и мненията на всички.
 Re: Обектив за сватби
Автор: Alsand   
Дата:   02-01-14 11:43

PhotoBo: Никога не бих снимал сватба с приоритетна скорост. Този грък не знам какво и защо го е правил така, но ако не контролираш дълбочината на рязкост и снимаш със светлосилен обектив, какво точно контролираш тогава????
 Re: Обектив за сватби
Автор: realnoncho   
Дата:   02-01-14 11:49

Ако ще снимаш сериозно сватби примерно 6Д + 24-105 и оставяш сегашния апарат за второ тяло с някой светлосилен обектив.

Но фулфрейм апарат съвсем не значи автоматично шедьоври [beer]
 Re: Обектив за сватби
Автор: PhotoBo   
Дата:   02-01-14 11:59

Alsand, така е да, но съвсем сериозно човека беше изпраскал цялата сватба с приоритет на скоростта. Даже подозирам, че AF-Area Mode му е бил на автоматичен режим или в 3D (ако Марк-а има 3D), защото една част от снимките имаха прецизен фокус не там където очаква човек (пример в задния фон, вместо по лицата на младоженците) [smilie23]
 Re: Обектив за сватби
Автор: enis   
Дата:   02-01-14 12:05

Мъка, Мъка... Пич ще ти отговоря със следната шеговита история и се замисляйте преди да проваляте сватбите на хората с техника за туризъм! Дори и да няма кой знае каква художествена реализация в един кадър, то нека поне е заснет качествено!

Неотдавна се сдобих с Canon 600D. За кратко време заснех сума снимки и ето вече се замислям, да не съвместя ли приятното с полезното. А именно да изкарам някой лев със снимки на сватби. Парите са нормални! Запознат съм с практиката на снимането - имам приличен опит със "Зенит". По моя преценка смятам какво е необходимо. Наличният обектив за сега е само стандартния, разбирам, че е нужен друг, но сега няма да се натоварвам. Възможно ли е само със стандартния? Нужна е външна светкавица, предполагам за ххх лв., препоръчайте каква най-добре да взема. Допълнителна карта за памет и акумулатор ще купя. Какво още е нужно? Статив с "кабел" - не знам, по мое мнение, не е задължително.
Отговор:
Неотдавна се сдобих със скалпел от санитарния магазин. За кратко време вече изрязах кожения диван, едва не отрязах гърлото на кучето си, и ето вече се замислям, да не съвместя ли приятното с полезното. А именно да поработя като кардиохирург. Парите са нормални! С практиката на хирургията съм запознат - имам приличен опит с консервен нож. По моя преценка смятам какво е необходимо. Скалпелът още не е заточен и е само един, разбирам, че е нужен и друг, но сега няма да се натоварвам. Възможно ли е само със един да се направи аортокоронарно шунтиране? Нужен е също хемостат, предполагам за ххх лв., препоръчайте какъв най-добре да взема.. Памук и тампони ще си купя сам. Какво друго е необходимо за операция? Троакар и форцепс за тъкани - не знам, по-моему, не е задължително да има! :D
 Re: Обектив за сватби
Автор: Alsand   
Дата:   02-01-14 12:08

PhotoBo: Ужас! Все си казвам, че трябва да спра да се учудвам, но не мога.
 Re: Обектив за сватби
Автор: PhotoBo   
Дата:   02-01-14 12:12

[smilie18] [smilie18] [smilie18]
Смях се от сърце!

И въпреки това, смятам, че не трябва да се убива ентусиазма на човек, а по-скоро да се насърчава и поощрява - все пак от фотографа не зависят човешки животи [smile]
 Re: Обектив за сватби
Автор: jigsaw   
Дата:   02-01-14 12:25

Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM е по-добрия обектив от Sigma 17-50mm f/2.8 EX DC OS HSM . Но разликата в качеството не оправдава разликата в цената. Канонския е два пъти по-скъп. Сигмата ще ти даде 95% от качеството на Канона. С други думи купувай смело Сигмата!
 Re: Обектив за сватби
Автор: Божидар58   
Дата:   02-01-14 12:32

Който е снимал сватба знае, че хората харесват различни неща. Може снимките да са ти перфектни, снимани с най-скъпия фотоапарат и обработени професионално, но може да е пропуснал някой пийнал участник в сватбата, роднина на младоженеца как играе на масата и чупи всичко по нея. Това може да се окаже, че е най-важното за младоженците. И когато прегледат снимките ще кажат, че нищо не си направил. Така, че нещата не са толкова прости. Според мен е по важно да се проведе един предварителен разговор на какви снимки държат младоженците и тогава да си сигурен, че ще бъдат доволни. Обикновените хора не се интересуват толкова от качеството и художествените стойности на снимките, колкото от необичайни събития съпроводили сватбата. Разбира се това зависи и от самите сватбари. много малко хора могат да различат хубава снимка направена по всички правила от техника примерно за 10 000лв и такава направена със сапунерка за 100лв. Кажете примерно на някой човек, който качва размазани снимки във Фейсбук и вижте какво ще ви отвърне....



Публикацията е редактирана (02-01-14 12:33)
 Re: Обектив за сватби
Автор: rolemodel   
Дата:   02-01-14 12:33

Много професорски мнения се завъдиха тук и то от хора, които не снимат сватби. Да снимаш сватба с 600д-то и там горе споменатите сигми, тамрони и тем подобни е доста несериозно( освен, ако не взимаш по 75лв. на сватба) [beer]
 Re: Обектив за сватби
Автор: rolemodel   
Дата:   02-01-14 12:35

Алоуууууу народе, знам че сте компетентни по всички въпроси, ама айде спрете се малко :)
 Re: Обектив за сватби
Автор: Mirch3v   
Дата:   02-01-14 12:42

rolemodel най-сериозния коментар от последните 5 6.
 Re: Обектив за сватби
Автор: Mirch3v   
Дата:   02-01-14 12:51

.



Публикацията е редактирана (08-01-15 23:53)
 Re: Обектив за сватби
Автор: emo99   
Дата:   02-01-14 13:14

Забрави за Сигмата. Моята 5 пъти беше в сервиза за настройване на фокуса. Така и не можаха да я оправят, въпреки че беше нов обектив.[smilie23]
 Re: Обектив за сватби
Автор: Alsand   
Дата:   02-01-14 13:52

Mirch3v: Прегледах ти сватбените снимки. Моят съвет е да снимаш много активно и сериозно. Добре да се запознаеш с основните правила и зависимости във фотографията и добре да познаваш апарата си. И най-главното гледай много сватбени снимки, ама наистина много. И то такива направени от майстори. Разглеждай чуждестранни и български сватбени сайтове, черпи идеи и усъвършенствай техниката си на снимане. А нужните ти обективи ще дойдат сами, като усетиш, какво точно ти трябва, за да получиш снимките, които искаш.
 Re: Обектив за сватби
Автор: Батко   
Дата:   02-01-14 13:57

Mirch3v, прегледах снимките : в тотална заблуда си за това какво можеш!

Виж какво е написал Alsand, преди мен. Поснимай поне 2 години и тогава пак мисли за сватби!

Изкарай фотографски курс за начинаещи!
 Re: Обектив за сватби
Автор: nyamago   
Дата:   02-01-14 14:00

"Обектив за сватби" ми прозвуча малко като "Очила за кирилица или за латиница" [smilie7]

Сватби НЕ снимам (снимал съм само една, преди много години и то като "шести резервен" фотограф). Но в този форум редовно се изказват далеч по-неадекватни мнения, защо и аз да не споделя някои мисли. Смея да ги намирам за рационални:

1. Верни са и съвсем крайните мнения:

- "Свадба може да се заснеме добре с всякакъв обектив при добро ЗАУ"

- "Свадбите са толкова сложни събития с разнородни участници, екстремални светлинни условия, всевъзможни помещения и открити пространства, и непредсказуеми действия, че са нужни пълен набор от обективи - с всички фокусни дължини и възможно най-голяма светлосила и най-бърз фокус"

Не мога да оборя нито едно от двете, вие можете ли? Всичко помежду тях е някакъв компромис, който не е идеален, но се залъгваме да наричаме "оптимум".
- - -

2. Личното ми мнение е, че при подразбираните бюджет и опит, оптималното решение е един "среден" зум. Нещо като най-качествената замяна на китака възможна за бюджета. Това ще позволи всякакво кадриране от цял ръст до близки портрети от разстоянията в практически всякакви помещения. При достатъчна светлосила ще намали до минимум и нуждата от свекавица, за добри резултати с която се иска допълнителен опит и умения. "Възможно най-добър за бюджета" включва светлосила И фокус!

В какво греша?
 Re: Обектив за сватби
Автор: BotsRevenge   
Дата:   02-01-14 14:05

Искам да коментирам съвета за ползването на фулфрейм апарат за сватба.

От четирима души екип, снимащи сватби, всичките сме с фулфрейм тела. Канони 5D mk III главно и Nikon D3 и D3s - много сериозни машини като никоните (предвид класа им) са истински зверове откъм бързина и точност на автофокуса, скорострелност и т.н.

Съгласен съм, че ако човек ще снима сам сватба с наличното осветление, най-лесна ще е работата му с фулфрейм апарат(и). Това може да е от критично значение за човек, който няма много опит в снимането на динамична ситуация.

Въпреки това лично се убеждавам, че когато човек има опит, може да се справи идентично и с техника, която не улеснява живота му до такава степен. Масово се набива в главите на хората, че без фулфрейм на сватба си за никъде и това им остава в съзнанието като неоспорима аксиома, която те от своя страна предават с огромна увереност на други начинаещи. Това го намирам за неправилно.

Аз си позволих да поема риска и да дам шанс на най-нефулфрейм системата, която има претенцията да върши работа - Olympus микро 4/3. От няколко месеца снимам с нея успоредно с Nikon D3s-а ми в условия, идентични като на сватба - лоши и непостоянни светлинни условия, много движение, неповтарящи се и важни моменти, на моменти бутаница сред напористи гости с телефони и т.н.

Всеки път, когато снимам с олимпуса, се убеждавам, че успявам да дам качество и добра визия, много близка до никона като главната разлика е малко по-голямата дълбочина на рязкост.

- Да, фулфреймът има предимство в най-големите тъмници
- Да, фулфреймът има по-нисък шум на екстремни иса
- Да, фулфреймът има малко по-бърз и уверен автофокус
- фулфреймът дава по-плитък фокус (с който масово се прекалява и е на всяка манджа - мерудия или по-скоро е на всяка мерудия - манджа. Давай да мажеме яко, пък я нещо вземе да изплува от блатото от дефокус и боке)

Но от практиката си до сега виждам, че когато човек знае какво прави, умее да реагира бързо, работи умело със светлина (и още повече си води осветител), дори с micro 4/3 може да се даде страхотно качество, което други хора с фулфрейми, но по-малко знания не могат да мечтаят да дадат - това го виждам лично.

Та ако някой с micro 4/3 система с нейния contrast detect автофокус дори и без допълнителното осветление може да се справи на високо ниво, то със съвременните APS-C кропки с по-бързия и уверен phase detect фокус няма причина някой да не може да свърши добра работа.

С две думи: Mirch3v, и с кропката ще можеш да снимаш качествено сватби, ако имаш опит. Ако нямаш (както в случая се коментира), да с фулфрейм ще ти е по-лесно, защото ще успява понякога да компенсира нуждата ти да фокусираш в последния момент или да изтискаш още малко светлина без да си инвестирал в много светли стъкла или осветление.

ПС

Между другото имаш фронт фокус на повечето кадри.



Публикацията е редактирана (02-01-14 14:11)
 Re: Обектив за сватби
Автор: stalker   
Дата:   02-01-14 14:23

Батко...

Човека не е казал какво може,каза че кадрите с му станали по-добри от наетите фотогрфи, което и на мен ми се е случвло, но само веднъж [smilie5]

Пича се интересува и ако е знае какво иска, какво прави и е достатъчно смокритичен и слуша смислени съвети - не е проблем да се занимва със снимане на сватби.

А в краѝна сметка времето ще покаже дали ще продължи с успех или ще спре заради липсата му.

Mirch3v желя ти успех, макар да не мога да ти дам правилен съвет.
На твое място бих си вел нова сигма да ти е мирна главата, макар аз да купувм и втора ръка обективи.Но пък ако ти се рискува вземай 17-55mm f/2.8 на канон - по-добрия обектив е !
 Re: Обектив за сватби
Автор: stalker   
Дата:   02-01-14 14:27

BotsRevenge - [smilie24] [smilie24] [smilie24]
 Re: Обектив за сватби
Автор: realnoncho   
Дата:   02-01-14 14:28

90% от сватбените фотографи не правят по-добри снимки, така че споко, ти поне ако имаш желание има накъде да се усъвършенстваш. Имай предвид, че жанра си е доста клиширан и наистина малко фотографи правят интересна и запомняща се сватбена фотография, а още по-малко клиенти разбират от добра фотография [beer]
 Re: Обектив за сватби
Автор: nyamago   
Дата:   02-01-14 14:29

+1 @BotsRevenge [smilie24]
 Re: Обектив за сватби
Автор: Alsand   
Дата:   02-01-14 14:37

BotsRevenge: Никой не иска да оспорва ЗАУ-то. Ако не знаеш как, ако нямаш поглед и идея, какъвто и апарат да хванеш, резултатът ще е един и същ - лош! Естествено, че един добър фотограф и с кропка ще направи по-добри и оригинални снимки от някой много знаещ и малко можещ фулфреймаджия. Това никой не оспорва. Защо обаче знаещият и можещият трябва да си налага сам технологичните ограничения с по-нисък клас техника? Моето мнение, че при всяка задача за която ти плащат и си приел да свършиш, трябва да дадеш най-доброто на което си способен.
 Re: Обектив за сватби
Автор: stalker   
Дата:   02-01-14 14:50

....................
Alsand :

Моето мнение, че при всяка задача за която ти плащат и си приел да свършиш, трябва да дадеш най-доброто на което си способен.
.....................

Именно, Alsand , но не и задължително с цената на фф !
 Re: Обектив за сватби
Автор: prisonbreak   
Дата:   02-01-14 14:53

" Защо обаче знаещият и
можещият трябва да си налага сам
технологичните ограничения с
по-нисък клас техника? Моето
мнение, че при всяка задача за
която ти плащат и си приел да
свършиш, трябва да дадеш
най-доброто на което си способен."


[smilie24]
 Re: Обектив за сватби
Автор: Батко   
Дата:   02-01-14 14:53

stalker, това което видях от линковете никак не ми хареса. Сватбата е сериозно предизвикателство, но най-вече много отговорно. Не може да идеш да снимаш сватба само защото си решил, че твоите снимки са по-добри от на друг, при положение, че никога не си снимал подобно нещо.

Mirch3v, трупай опит, снимай партита, рождени дни. Не се хвърляй веднага на сватбите. Според мен въобще не си достигнал това ниво, даже и близко не си. Липсват ти основни познания. Запиши курс. Не разваляй спомените на хората.
 Re: Обектив за сватби
Автор: BotsRevenge   
Дата:   02-01-14 14:54

Alsand, много добър въпрос задаваш и се радвам, че го повдигна, понеже забравих да обясня!

Причината аз да минавам към микро 4/3 и стъпка по стъпка да се оттърсвам от фулфрейма е голямото тегло. 15кг раница да се пренесе 10 метра от тук до там не е проблем. Проблемът идва, когато я вдигаш няколко пъти на ден всяка събота и неделя през активния сезон, мъкнеш целия ден 3 до 6кг техника на рамената си (в зависимост дали се накачиш само с единия фулфрейм с 24-70 ф2.8 или провиснеш и другия със 70-200 ф2.8) и добавиш 1-2 светкавици.

Цял сезон мъкнене и вдигане на това тегло оказва своето влияние в много методично натрупана умора, от която те заболява гърбът, ръцете ти умаляват по-бързо докато държиш апарата вдигнат дълго време и накрая губиш ентусиазъм да се впускаш да гониш интересни ракурси и да ловиш допълнителни интересни моменти въпреки, че си натрупал всичкия нужен материал вече. Така лишаваш клиентите си от по-уникални кадри, за които трябва малко повече енергия, понеже ти вече нямаш такава да дадеш.

Един пример: вчера снимам едно парти. Излиза една танцьорка на сцена 1 етаж по-високо от нивото на гостите. Аз съм с D3s и 70-200 ф2.8. Танцът продължи около 10 минути, през което време постоянно следя таньцьорката с вдигнат нагоре апарат. Ако снимаш с тази техника хора на твоята височина е по-лесно, но нагоре товарът върху ръцете е по-голям и в един момент псувах на ум, че нямам в момента толкова дълъг обектив за олимпуса, та да не ми тежи толкова.

Наблюдавам около себе си какви травми се получават при колегите ми, а и при мен се е случвало - болка в коляното, шипове във врата, сецвания, дискова херния, изкривяване на гръбнака и т.н. Всичко това идва от тежката техника и тя неизбежно си оказва влияние с времето.

Аз реших за себе си, че ще пазя своето здраве като намаля теглото 2-3-4 пъти (и вече усещам огромната разлика) като същевременно запазя колкото може повече от ефективността на техниката си. Освен това сега съм стимулиран да доразвия работния си процес и да дам още по-характерна визия и качество на работата си.

ПС

Подкрепям Батко - Мирчев, наистина ти трябва повече практика преди да поемеш ангажимента да си главен фотограф на сватба. Ако ще, ходи да снимаш като втори безплатно, за да натрупаш опит без да имаш отговорност (но и без да пречиш на главния фотораф). Ако искаш да снимаш сватби, можеш да се научиш и ще успееш. Но за сега не е добра идея да поемаш сам ангажимента.



Публикацията е редактирана (02-01-14 15:04)
 Re: Обектив за сватби
Автор: Alsand   
Дата:   02-01-14 15:00

BotsRevenge: Напълно съм съгласен с това, което казваш. На 5Д Мк3 само тялото му е 950 грама. Като добавиш обектив - 500 грама, светкавицата не съм я мерил, но и нея я държа там, независичмо дали точно в момента я ползвам или не, защото не мога да тичам и да я слагам и махам...и на осмия час вече ръцете ми тотално отмаляват. Но пък от друга страна и аз не снимам толкова често сватби, че да започна да имам физически проблеми от претоварването :)
 Re: Обектив за сватби
Автор: chukov   
Дата:   02-01-14 15:15

Недей бърза да даваш пари засега
Рано е още [smilie3]
 Re: Обектив за сватби
Автор: bpavlov   
Дата:   02-01-14 18:04


Стефчо, много е лесно да обясняваш, как е много харно да снимаш с детско фотоапаратче, когато имаш постоянно закачен Д3с на кръста... Отиди на една сватба само с Олито и тогава ще можеш да дадеш оценка достатъчно ли е ЗАУ-то.
Освен това, ти сам си казал, цитирам "и още повече си води осветител". Допълнителните фактори, които улесняват снимането с непрофесионална техника, никога не се случват, в 95% от случаите, ти си там, сам, изправен срещу всички възможни фотографски несгоди, които могат да ти се случат.
Именно заради това, добрият фулфрейм е единственото нещо, което може да те извади от лайната. Поради тази причина и ти извади едни допълнителни 5К за Д3с, при положение, че така или иначе вече имаше (и все още имаш) Д3.
 Re: Обектив за сватби
Автор: Mirch3v   
Дата:   02-01-14 18:33

stalker ти си единствения човек до сега който е разбрал какво имам предвид. На тази сватба както вече казах ползвах апарата и обектива за първи път и не съм се стремял да заемам най добрата локация за снимане за да не преча на главните фотографи. realnoncho напълно съм съгласен с тебе. Бил съм свидетел на доста по-зле направени снимки от моите. Батко добре, че снимах аз на тази сватба за да може хората да имат спомен :) Далеч съм от мисълта, че кадрите ми са шедьовър даже напротив...

Благодарско за мненията. Ако някой има още какво да каже да заповяда [smile] [shtrak]
 Re: Обектив за сватби
Автор: stalker   
Дата:   02-01-14 18:43

Нямаш грижи.

Джиткай си спокойно.Купи си обектив...

Ако "онова" нещо, за което споменаха няколко колеги го имаш и впоследствие изплува - ще радваш хората с хубави кадри и без ФФ тяло.

Бъдете здрави !
 Re: Обектив за сватби
Автор: Plamen11   
Дата:   02-01-14 18:45

Много хора са ти отговорили и то с доста полезни съвети.Ако не ги възприемеш като заяждане ще разбереш какво имат предвид.Може само да ти е от полза.Ако трябва да отговоря точно по темата, бих взел 17-55 2.8 и поне 35 2 за снимките в църквата.Ако има 28 1.8 на добра цена, още по-добре.
 Re: Обектив за сватби
Автор: BotsRevenge   
Дата:   02-01-14 19:02

Бояне, разбирам какво имаш предвид и има логика в думите ти.

Изписах сумати текст и взех, че го затрих, та сега ще се повторя накратко:

В последните няколко мероприятия, които снимам, главно ползвам micro 4/3 системата с приравнени 24-80мм ф2.8, а никонът виси на другото рамо почи неизползван със 70-200 ф2.8. В големите бутаници съм бил само с олимпуса и тогава никонът ми е бил неизползваем.

Вече минах етапа да се застраховам и на двата апарата да имам 24-70(80), за да може, ако стане страшно, да тичам при мама (никоня).

Искам да ти обърна внимание и на това, че преди години, когато на Запад главният фотограф е снимал със среден формат класическите портрети, снимането на цяла сватба с 35мм филм се е смятало за смешно и несериозно. Сега по същия начин стереотипът предполага, че всякаква техника под "фулфрейм" е несериозна за професионална работа. Историята се повтаря.

А към Mirch3v - поздравявам те за това, че си успял да зарадваш младоженците с твоите снимки. Това е много хубаво.
Съветът да посетиш курс (или просто да ходиш да тренираш) не касае толкова избора ти на позиция, а нещо по-просто - кадрирането.

Кадрите, които си показал, се предполага, че са сред най-доброто, което си успял да заснемеш - логично е да е така. Сред тези кадри най-силно се набива на очи криво кадриране и отрязани ръце и крака. Ще огранича критиката си до тук, защото е нечестно да се очаква да си изгладил всичко, което може да се сбърка от първия път.

Ако искаш наистина да си струва да се занимаваш със сватбена фотография, си заслужава да натрупаш повече практика, да даваш предсказуемо качествен резултат и да заслужаваш смислени пари. В противен случай сам ще се вкараш в капана на ниското заплащане, заради което ще пострада и желанието ти да даваш качество и разнообразие.



Публикацията е редактирана (02-01-14 19:03)
 Re: Обектив за сватби
Автор: Mirch3v   
Дата:   02-01-14 19:16

BotsRevenge принципно на теория съм запознат с кадриранието. Просто ми липсва практика. Също така за първи път снимах с твърд обектив и това също си изигра своята роля.
 Re: Обектив за сватби
Автор: gbdesign   
Дата:   02-01-14 19:37

Ако нещо може да изкара най-тъмната страна на част от форумците, то е сватбарска тема.

1. Сватбите далеч не са чак толкова важно събитие, че да се сравняват с животоспасяващи операции, а и рядко произведеният в тях продукт /брак/, просъществува особено дълго.

2. Цената за заснемане на една сватба не е константа, както и вкусът и изискванията на младоженците! Някои търсят качество, други цена, трети цена/качество.

3. Сватбата е събитие, в чиято "режисура" фотографа рядко има думата! Обикновено е принуден да снима, до като самата сватба се случва.

4. Не рядко, младоженците са такива "хубавци", че се налага с много зор да удържам фотоапарата в правилната посока, че сам се опитва да се обърне! Нелицеприятни младоженци, ако ще и с Хъбъл да ги снимате, на снимките, пак ще си изглеждат зле!

5. А какво правим, когато примерно младоженеца, в предварителният разговор Ви заяви: "Не обичам да се снимам, така че гледай много, много да не ме снимаш"???

6. Местата и времето, в които се случва сватбата, въобще не зависят от фотографа. Хората имат тесни апартаменти, често претрупани с какво ли не, което клиентите не желаят да видят на снимките си. Ритуална зала с монтирани "вани" на оператора, слънце влизащо косо през прозорците, странна архитектура и т.н. могат да вгорчат живота и на най-големите професионалисти. Църквите пък, като цяло са ужасни за снимане. Ако не е предвидено специално място и време за фотосесия и трябва да се справите с наличният интериор или екстериор, за няколко минутки, едва ли ще извадите уникални снимки... А за ресторантите и дума не искам да отварям...

7. 90% от клиентите си избират фотографа, който девойката в сватбената агенция им предложи. А тя предлага, този, който и е най-симпатичен. Този, който и носи кафе и с който си чати в Скайп.

Спирам се, че стана дълго за четене...
 Re: Обектив за сватби
Автор: ElBandido   
Дата:   02-01-14 19:46

gbdesign , много добре си го казал[shtrak]
 Re: Обектив за сватби
Автор: BotsRevenge   
Дата:   02-01-14 20:16

gbdesign, какво предлагаш да направим по точките, които си изброил?

Логичното послание, което си вадя от описаните от теб точки е - "така или иначе браковете често не издържат, някои младоженци са грозни, а условията не стават за нищо и всичко се опитва да пречи. Няма смисъл толкова да се вталяваме кой с какво снима и колко може."

Имаме ли друг избор, освен да продължаваме да се стараем да ставаме все по-добри, гъвкави и адаптивни?

На една сватба аз целя да изкефя себе си. Ако аз съм доволен и съм успял да приложа своя стил, знам че съм дал най-доброто от себе си в дадената ситуация. Това дава най-голям шанс и младоженците да останат доволни. Ако не са доволни, значи не са внимавали кого са избирали по портфолиото му или са от малцината клиенти, които имат гнила нагласа и искат да бъдат недоволни от нещо, за да има какво да коментират.

Така или иначе единственото решение в моите очи е да продължаваме да си вдигаме нивото.
 Re: Обектив за сватби
Автор: gbdesign   
Дата:   02-01-14 20:37

Идеята ми беше, да не убиват ентусиазма на момчето, ръсещите форумни "мъдрости". Едва ли някой, който търси перфектните снимки за сватбата си, ще го наеме. Повечето младоженци, търсят просто някой, който да им снима сватбата и нито имат кой знае какви претенции, нито очакват да получат шедьоври, нито са готови да платят за такива. Пък и големите фотографи, не снимат сватби...

P.S.
Добре че не е видео-операторски форум, че там положението е направо страшно!!! 2/3 от сватбите ги снимат с разни хендикам-чета ...и предоставят 4-6 часов "филм"...
 Re: Обектив за сватби
Автор: Krassy   
Дата:   02-01-14 20:53

Не съм чел темата...
Само заглавието.

Аз лично снимам с 50/1.8

Нито аз, нито снимките ми страдат от това [beer]
 Re: Обектив за сватби
Автор: Mirch3v   
Дата:   02-01-14 21:52

Krassy лично съм свидетел на сватба заснета на 97% с 50мм F/1.8 и това е моята сватба :) мога да кажа че снимките са доста добри за платената цена и габаритите на града в които жиевя. gbdesign радвам се че има хора като тебе които мислят трезво и разбират за какво точно говоря.
 Re: Обектив за сватби
Автор: stown   
Дата:   02-01-14 21:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Обектив за сватби
Автор: nsirakov   
Дата:   02-01-14 22:14

написа:

> Много професорски мнения се
> завъдиха тук и то от хора, които не
> снимат сватби. Да снимаш сватба с
> 600д-то и там горе споменатите
> сигми, тамрони и тем подобни е
> доста несериозно( освен, ако не
> взимаш по 75лв. на сватба) [beer]

Малии... аз като снимах с 350Д взимах по 350 лева... на далавера съм :)
 Re: Обектив за сватби
Автор: Alsand   
Дата:   02-01-14 22:19

Ники, и аз съм правил подобни глупости навремето, ама това не е причина да го препоръчваме, като практика. [smilie18]
 Re: Обектив за сватби
Автор: nsirakov   
Дата:   02-01-14 22:22

за всеки влак си има пътници...
 Re: Обектив за сватби
Автор: Стоев   
Дата:   02-01-14 22:48

[smilie7]

 Re: Обектив за сватби
Автор: Alsand   
Дата:   02-01-14 22:53

Ники, да...има пътници за всеки влак, ама добре, че моите преди са били добронамерени и не са били агресивни...или просто си им харесаха снимките, а аз съм станал по-критичен с времето :))))
 Re: Обектив за сватби
Автор: boni   
Дата:   02-01-14 23:39

Съвсем спокойно и качествено мога да заснема една сватба със следната техника :
Nikon D700 ,Fuji S5pro, обективи Nikkor 50/1.4G, 135/2 и един малък 24-50/3.3-4.5 или 24/2.8Д ако ми потрябва по-широк.
И някаква светкавица SB никонска, може и 6-ца или 7-ца.
50-ката и 135-цата са на двете тела и могат да се връткат при нужда от едното на другото. 24-ката и светкавицата са в джобовете на елека.
Не е тежка комбинация и върши чудесна работа във всякакви ситуации. Дупките между фокусните разстояния се покриват с движение. То пък от друга страна прави снимките по-живи, защото сменяте гледната точка, за разлика от вариото с което мързеливо стоите на едно място и въртите гривната:)
(не казвам ,че снимам само с това, ползвам и Сони А900 + 135/1.8 цайс, въпреки че ми натежава, но мога и само с горното:)
Колкото до автора на темата с Канона.
Задръж този 600Д, вземи от базара едно класическо 5Д (вече има запазени под 700лв). Вземи един 100/2 USM и на двете тела сложи твоя 50/1.8 и 100-цата. Сложи в джоба един 24/2.8 и една канонска светкавица и действай смело. 5Д-то + 100/2 + 24/2.8 ще ти струват 1500лв общо.
След това се пробвай на сватба на приятели. С 600Д-то и 100/2 можеш да правиш много портрети на гостите без те да разберат. В същото време с 5Д-то и 50/1.8 снимай по-близки планове, както и в църквата. Използвай го и за общи снимки навън, като внимаваш с блендата ако са повече хора, за да няма нефокусирани в групата.
Там , където ти е тясно, ползвай 5Д-то и 24-ката. За сесията и за портрети на младоженците сложи 100/2 на 5Д-то и снимай само с него, като може да слагаш и 24-ката в доста случаи.
В ресторанта, снимай предимно с 5Д-то и 50-цата, като смело вдигаш исото до 1600 (на РОУ) и светкавицата в тавана. Когато няма отговорни неща като ритуали, сложи 100-цата и снимай в ресторанта гостите - портрети, ситуации и т.н. За близки планове и на тясно - 24-ката.
600Д няма да го ползваш по време на сесията, в църквата и в ресторанта. Смело снимай с него обаче навън при отворени пространства, когато трябва да варираш с различни дължини на обективи.

И последно:) Ако ти се инвестира в малко повече знания и опит - тая година пак ще пусна този курс:
http://bonibonev.com/kurs


Не е без пари, но ако имаш желание и ако си упорит, ще си ги избиеш(или поне част от тях) още по време на курса:)
От миналата година, повечето хора вече работят комерсиално:)



Публикацията е редактирана (02-01-14 23:44)
 Re: Обектив за сватби
Автор: victory13   
Дата:   03-01-14 00:51

Общо взето с трици маймуни не става...
Сватбата не било важно събитие, така че може и по-яваш да я карате. По-голяма глупост не бях чел тук [smilie23].
Изобщо, във всяка една работа човек трябва да се влага тотално, ако смята да я превръща в средство за препитание. Липсата на техника трябва да се компенсира за времето докато се набави с много знания, умения и желание... Като това време пък трябва да е минимум. Драмите на Бууст с теглото и паметта /дисковата!/ може би само миглена нагелова не ги е чувала още... Но ги смятам неадекватни като оправдание...
Това са целите: фф тяло колкото се може по-скоро, а сега 30/1.4 и 85/1.8 и тяло под наем...
Ще си позволя да препоръчам и тази книга, като може би най-пълната от гледна точка на споделен практически опит и примери. Струва си всяка стотинка!
 Re: Обектив за сватби
Автор: stown   
Дата:   03-01-14 01:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Обектив за сватби
Автор: boni   
Дата:   03-01-14 10:19

boni: Аз сватби не съм снимал,ама това дето го пишеш - голямо търчане напред-назад се получава.

Виж,това че като сменяш гледната точка с крачното варио се получава по-голяма разнообразност във визията на кадрите е много верно.

Демек дилемата е следната - дали по-леките твърдаци с повече тичане на крачетата,или по-тежките вариота и по-статично снимане.


Аз съм снимал много сватби и извън България и говоря от личен опит. Колкото до дилемата, то Дейвид Алан Харви го е казал - ограниченията на твърдия обектив те карат да вложиш повече от себе си, а това си личи на снимките.



Бони,не може ли фулфрейм от по-леките Д-600,или ЕОС-6 Д + 24-105/4 ИС,или 24-120/4 ВР и светкавица.


Може, но човека търси бюджетен вариант, а старото 5Д се продаа без пари.

Или даже кропка + Сигма 17-70/2,8-4 и светкавица?


Ко? Не! :):):) Не обичам светкавици, държа на на натуралното осветление. А кропки със сигми = на непостоянни резултати и брак.

Другия ми въпрос е: със прекалено отворени бленди не се ли поучава излишно плитък ДОФ за такива сватбени мероприятия на които повечето хора,разглеждащи снимките държат повече сватбари да са на фокус?


Ако знаеш как да работиш и в какви ситуации каква бленда да използваш, няма проблем.



Публикацията е редактирана (03-01-14 10:22)
 Re: Обектив за сватби
Автор: Alsand   
Дата:   03-01-14 10:37

Дейвид Алан Харви го е казал - ограниченията на твърдия обектив те карат да вложиш повече от себе си, а това си личи на снимките.

Напълно съм съгласен с това. Оказа се, че най-хубавите сватбени снимки, които съм правил са именно с твърд обектив - 50/1,4.
 Re: Обектив за сватби
Автор: chukov   
Дата:   03-01-14 11:09

stown написа:

> boni: Аз сватби не съм снимал,ама .......


Спираш до тук.
От тук нататък няма смисъл да обобщаваш.
 Re: Обектив за сватби
Автор: burningice   
Дата:   03-01-14 11:33

Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM + CanonEF 70-200mm f/2.8L IS II USM + EF 100mm f/2.8L Macro IS USM, тези 3те са достаъъчни.
 Re: Обектив за сватби
Автор: boni   
Дата:   03-01-14 11:43

Тези трите са достатъчни да ти изкривят гръбначния стълб:) 24-70/2.8 нито е светлосилен със светлосилните, нито е портретен с портретните, но за сметка на това е скъп. 70-200/2.8 е тежък и голям, става за сесия, но за друго те ограничава с размера и теглото си. 100/2.8 макро не знам за какво ти е за сватби, за да вадиш може би по-добре порите на булката и шаферките:) Има си портретни - 100/2 или ако имаш повече пари 85/1.2, 135/2L
 Re: Обектив за сватби
Автор: Alsand   
Дата:   03-01-14 11:44

@burningice: Хубави, но скъпички обективи. Мисля, че може вместо EF 100mm f/2.8L Macro IS USM, спокойно може да се вземе нещо от сорта на EF 50/1,4., а вместо 24-70/2,8, един от сорта на 24-105. Да, по-тъмен е, но пък картинката му също е добра. И при този набор от обективи, няма да е зле на врата да виси едно второ тяло. Аз лично заради по-голямата бързина и ако имам една светкавица, на едното тяло, без светкавицата ще сложа 50/1,4, а на другото - 24-105/4 . Смяната на обективи в църквата или в гражданското е особено тегаво и изнервящо.
 Re: Обектив за сватби
Автор: burningice   
Дата:   03-01-14 11:58

С 24-70 на 70 можеш да снимаш портрети - колективните, стотицата се използва единствено в ритуалната зала :)
@Alsand с педесетката не могат да се снимат пръстените.



Публикацията е редактирана (03-01-14 12:00)
 Re: Обектив за сватби
Автор: boni   
Дата:   03-01-14 12:00

Ами не виждам защо ми е нужен 24-70 ако имам две тела и 24/2.8, 50/1.4 и 100/2(135/2)
 Re: Обектив за сватби
Автор: Alsand   
Дата:   03-01-14 12:10

@burningice: Добре де, груповите портрети, какъв е проблемът да се снимат не с 24-70/2,8 , а на 24-105/4? При груповият портрет не гоним чак такова боке все пак, а хората най-вече ще се гледат, как са излезли. А и в същото време е добре на фокус да са всички хора, особено, ако са подредени в няколко редици.

Всъщност, каквото и да си философстваме тук, главната цел трябва да е една - БУЛКАТА ДА СЕ ХАРЕСА. Не се ли хареса тя, значи сме се провалили.
 Re: Обектив за сватби
Автор: victory13   
Дата:   03-01-14 12:16

Глупости... Основната задача на професионалния фотограф е да култивира и усъвършенства масовия вкус... Ако се остави вкусът да го води, край с професионализма...
 Re: Обектив за сватби
Автор: satyno   
Дата:   03-01-14 12:20

boni, как звучи варианта със Sigma 18-35/1.8, 50/1.8, 85/1.8 и две хубави APS-C тела?

 Re: Обектив за сватби
Автор: boni   
Дата:   03-01-14 12:30

Ами няма проблем, става:) Само имай предвид, че за Канон кропка, Сигма 18-35/1.8 ще ти даде същата визия като 29-56/2.8 за ФФ ,
50/1.8 като 80/2.8...
Шумът също е над 1 стоп по-добър при ФФ, така че при всички положения печелиш над 1 стоп с ФФ.
 Re: Обектив за сватби
Автор: satyno   
Дата:   03-01-14 12:36

За визията и шумът е ясно, но пък финансовата инвестиция ми се вижда доста по-малка...

 Re: Обектив за сватби
Автор: boni   
Дата:   03-01-14 12:48

В момента има запазени 5Д-та под 1000лв, перфектен избор за човек, който иска да се развива в тая област.
Ако сега започвах и имах 2000лв без да се замисля бих купил следното:
5Дмк1 + 24/.28 (или 28/2.8), 100/2USM, 50/1.8 и една светкавица.
Сега ако взема такъв комплект спокойно ще снимам и никой няма да види особена разлика със снимките в портфолиото ми.
Между другото преди около 5 години снимах една сватба в Пловдив с Фуджи С5про (кропка) и 3 обектива - Никон 50/1.8, Сигма 30/1.4 и Никор 18-200.
Та тая сватба ми е донесла поне 10 други[smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Обектив за сватби
Автор: boni   
Дата:   03-01-14 12:56

Ето малко снимки от онази сватба с Фуджито 30/1.4 и 50/1.8:

https://photo-forum.net/static/forum/2014-01/runb0199.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/110/n_1219406410_boriana.jpg



https://photo-forum.net/static/forum/2014-01/cyrz1405.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/178/n_1324979968_DSCF0831.jpg



https://photo-forum.net/static/forum/2014-01/itit0894.JPG


http://bonibonev.com/uploadfiles/albums/PDPD4f14a3ab9d52f/13946.jpg



https://photo-forum.net/static/forum/2014-01/jmcp2812.JPG


http://bonibonev.com/uploadfiles/albums/PDPD4f14a3ab9d52f/13947.jpg



https://photo-forum.net/static/forum/2014-01/dldd5459.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/110/n_1219680846_album.jpg



https://photo-forum.net/static/forum/2014-01/wvgd9172.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/178/n_1219414820_DSCF0971-2.jpg

 Re: Обектив за сватби
Автор: burningice   
Дата:   03-01-14 13:43

@Alsand, на 24-105 не случайно му казват сватбарския обектив и макар и китов е доста добър, но според мен, е тъмен за църквата например.
 Re: Обектив за сватби
Автор: boni   
Дата:   03-01-14 13:48

За църквата твърдите светлосилни са най-добре.
 Re: Обектив за сватби
Автор: Alsand   
Дата:   03-01-14 13:59

@burningice: Въпреки, че го продават и в комплект с фулфрейм тела, не бих определил един L обектив, като "китов". Не и в смисъла, който ние влагаме тук. По-скоро "китови" за фулфрейм са Canon EF 24-85/3,5-5,6 или Canon EF 28-135/3,5-5,6;
За църквата аз лично използвах предимно 50/1,4 и останах много доволен от него.
 Re: Обектив за сватби
Автор: nsirakov   
Дата:   03-01-14 14:22

ф4 не е кой знае колко тъмно... а съчетан с хубаво тяло като 5дмк3 или 6д... спокойно можеш да снимаш на исо 3200-6400 дори с 24-105 :) а стабилизацията също не е без значение
 Re: Обектив за сватби
Автор: GAvramov   
Дата:   03-01-14 15:24

24-105 става основно за партита с приятели и туризъм.
 Re: Обектив за сватби
Автор: Alsand   
Дата:   03-01-14 15:35

GAvramov: Хайде пак някой се изцепи. Значи ако не е обектив за 5 бона, става само за домашни купони и екскурзии.
 Re: Обектив за сватби
Автор: burningice   
Дата:   03-01-14 15:42

Ники и според мен Ф4 не е много тъмен, но 2.8 е по-добре. И не всеки може да снима репортаж (защото сватбата е арт+репортаж), като Бони с твърди обективи, за това предложих зумовите, сс които работата е по-лека.
 Re: Обектив за сватби
Автор: GAvramov   
Дата:   03-01-14 15:43

Alsand: Има обективи и за по 200лв, които са по-добри за сватби от 24-105 - 50 1.8 II.
 Re: Обектив за сватби
Автор: Alsand   
Дата:   03-01-14 15:47

GAvramov: Според мен 24-105 е за едно, а 50/1,8 II е за друго нещо в сватбите. Не е удобно цялата сватба да я изкараш на 50 мм.
 Re: Обектив за сватби
Автор: GAvramov   
Дата:   03-01-14 15:54

24-105 е добър на светло и ако имаш красив фон.
50 1.8 беше само пример за бюджетен и подходящ обектив.
За останалото като обективи и тяло - 5Д, подробно е писал boni.
 Re: Обектив за сватби
Автор: Alsand   
Дата:   03-01-14 16:01

GAvramov: С това съм съгласен. А колкото до тялото, по-добре е да се напънеш малко за един 6Д от базара за 2400 - 2500 лв., отколкото за стар 5Д или 5Д Марк2 за 2000 лв., защото ще получиш по-добро, качество при високото ИСО, което е особено необходимо в църквите и по-екстремни ситуации с осветлението. Това, което е написал Бони иначе си е много точно.
 Re: Обектив за сватби
Автор: stown   
Дата:   03-01-14 17:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Обектив за сватби
Автор: stown   
Дата:   03-01-14 17:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Обектив за сватби
Автор: boni   
Дата:   03-01-14 17:47

Да, използвам светкавици, но ако наистина се налага:)
 Re: Обектив за сватби
Автор: burningice   
Дата:   03-01-14 18:02

Използването на светкавиците почти винаги се налага (в слънчево време като запълваща, в облачно- за контра и/или повече контраст, с изключение в църквата (заради повреждането на иконите)).
 Re: Обектив за сватби
Автор: boni   
Дата:   03-01-14 18:05

Аз пък смятам, че почти никога не се налага ако знаеш как да позваш естествената свтелина.
И не ползвам.
 Re: Обектив за сватби
Автор: chukov   
Дата:   03-01-14 19:08

stown написа:

> boni: Аз сватби не съм снимал,ама
> това дето го пишеш - голямо търчане
> напред-назад се получава.


Това имам предвид
Слушай като ти говорят хора, които са пробвали и видяли толкова много неща. Щом е казал, че е така, значи знае защо

Питай колкото е необходимо, така трябва да бъде.
Не съм грандоман - даже напротив [beer]
 Re: Обектив за сватби
Автор: gbdesign   
Дата:   03-01-14 19:47

Лятото се заинатих и снимах една цяла сватба с Nikkor 50/1.8D... много тичане, в много случаи идваше дълъг с много, тук там трябваше да крупя. В крайна сметка, продадох обектива и не мисля че ще ми липсва...
 Re: Обектив за сватби
Автор: bpavlov   
Дата:   03-01-14 20:05


Тичането със зуум и с твърд обектив е точно едно и също, повярвайте.
 Re: Обектив за сватби
Автор: burningice   
Дата:   03-01-14 20:12

Разбира се, че може и без светкавици, но много се раздува щата на статистите (които да държат отражателите ;)
 Re: Обектив за сватби
Автор: boni   
Дата:   03-01-14 20:53

И без отражатели и статисти. Снимал съм стотици сватби. В портфолиото ми има хиляди снимки, както и цели сватби.
http://bonibonev.com/page2/page2.htm

Твоят опит в сватбената фотография какъв е?



Публикацията е редактирана (03-01-14 20:54)
 Re: Обектив за сватби
Автор: burningice   
Дата:   03-01-14 21:12

Знам, много ми харесват снимките ти, просто изказвах моя гледна точка. Снимал съм 0 сватби, не случайно съм 'млад автор' в 'представяне' ;). Но не предполагах, че и тази тема ще се превърне като останалите теми, във мерене на пълния член. До тук съм, приятно мерене от мен!



Публикацията е редактирана (04-01-14 19:59)
 Re: Обектив за сватби
Автор: Стоев   
Дата:   03-01-14 22:35

Автор: boni
Дата: 03-01-14 20:53

... Снимал съм стотици сватби....
Да не се приема за спам в Темата - колко стотици?[smilie7]
 Re: Обектив за сватби
Автор: boni   
Дата:   03-01-14 22:40

[beer] Ех тоя Стоев:) Ок малко над 2 стотици:)
 Re: Обектив за сватби
Автор: Стоев   
Дата:   03-01-14 22:49

Бони, обичам точността [smilie24] [beer]
Аз имам отснимани към стотина пъти по-малко, не се броят "сватбарските снимки" дето са по-добри от тези на официалният фотограф.. [beer] [smilie18] [smilie18]

 Re: Обектив за сватби
Автор: belone   
Дата:   04-01-14 21:35

Как ви се вижда комбинация от ФФ тяло + 24-120/4 + 50/1,8 + светка?[smile]

 Re: Обектив за сватби
Автор: rolemodel   
Дата:   04-01-14 22:49

Ако бях прочел всичките коментари тук, преди да започна със сватбите, определено щях да се откажа от тях(сватбите) хахахаха [beer] [beer] [beer]
 Re: Обектив за сватби
Автор: ElBandido   
Дата:   04-01-14 22:58

а как ви се струва 7д и тамрон 17/50 на 2.8[smilie11]
 Re: Обектив за сватби
Автор: enis   
Дата:   05-01-14 10:58

Значиииии мисля аз да направя следното! Продавам си нещата, голяма грешка да вложа толкова пари в техника! Купувам си два стари апарата (Canon 450D и 550D); на единия навивам 18-55 (може и не стабилизиран), а на другия навивам 50/1.8 II, че на 1.8 вади страхотна картинка несравнима с нищо друго. Само внимавайте ако му падне челната леща и го сглобявате в движение да не влезе много прахоляк, че ще си помислят, че е някакъв мастърски ефект.
Единия отива на врата да фотографирам, а другия си го окачвам на една каска на главата и да снима видео. Едно магаренце мога да добавя в цялата работа, че да мъкне дисагите, хем гостите да се снимат с него. Само внимавайте да не е мъжко, че после много лошо изглежда на кадрите като пусне шланга до земята! (Майтапа настрана, но това съм го виждал с едно пони заснето по настояване на свекъра след една бутилка домашна ракия)
Кадрите задължително джипег и направо се дават на клиентите, няма нужда от никакви корекции. Може евентуално всички кадри през някакъв жълто-оранжево-небесно розов филтър, винетиране яко по краищата ако не се е появило от китайския сенник, който не е точно за тези обективи...
Много важно нещо според мене е да им се дадат всички кадри на хорицата милите! Няма значение, че фокуса на всички кадри липсва, експонацията, белия баланс... абе важно е да са АртЪ... Това го прочетох някъде в темата, че било по-важно не всички кадри да са ясни, хубави, заснети със скъпа техника, а да са артЪ, без значение, че така може някой важен момент да не е на фокус или в този момент да съм гонил магарето из гостите да си сменя батерията и да съм пропуснал как младоженеца бърка под роклята на булката :)
 Re: Обектив за сватби
Автор: belone   
Дата:   05-01-14 19:58

При снимане на сватби RAW или JPEG е препоръчинелно?[smilie11]

 Re: Обектив за сватби
Автор: J0R0   
Дата:   05-01-14 20:24

При снимане на сватби RAW или JPEG е препоръчинелно

Което ти е приоритетно - бързина или качество.
Ако гониш качество - роу.
Ако държиш на бързина и серийни снимки - джипег.
Че в роу, особено при камерите с повече мегапиксели, след десетина кадъра в серия, шутъра ти блокира и докато процесора напише информацията върху картата, губиш следващите моменти.
 Re: Обектив за сватби
Автор: BotsRevenge   
Дата:   05-01-14 20:31

enis, смешно и трагично е, че има хора, които снимат и дават такъв резултат, който описваш.
 Re: Обектив за сватби
Автор: Стоев   
Дата:   05-01-14 21:27

Автор: J0R0
Дата: 05-01-14 20:24

При снимане на сватби RAW или JPEG е препоръчинелно

Което ти е приоритетно - бързина или качество.
Ако гониш качество - роу.
Ако държиш на бързина и серийни снимки - джипег...
Жоро, кое на сватбите се снима в серия, като примерно кацаща птица? [smilie7] [smilie7]
 Re: Обектив за сватби
Автор: Стоев   
Дата:   05-01-14 21:27

..чак пък и буфера да задръстиш.....
 Re: Обектив за сватби
Автор: J0R0   
Дата:   05-01-14 21:40

Стоев, ей такива неща примерно е по-добре в серия:


https://photo-forum.net/static/forum/2014-01/nyju6912.JPG







https://photo-forum.net/static/forum/2014-01/ceyd2812.JPG


 Re: Обектив за сватби
Автор: Стоев   
Дата:   05-01-14 21:59

Утрепа ме направо.... [beer] [smilie18]
Ние май се оженихме кротко и пенсионерски, без изцепки, под погледа на обективите на десетина Профита, дето дори не всички извадиха артилерията за снимане...[smilie5]
 Re: Обектив за сватби
Автор: GAvramov   
Дата:   05-01-14 23:02

То хубаво че е в серия и моментите са уловени, но качеството също има значение. Може би светлината е била оскъдна, но поне баланса на бялото да е близък. И двата кадъра са леко килнати надясно :)
 Re: Обектив за сватби
Автор: chukov   
Дата:   06-01-14 09:58

Въпросът с баланса на бялото е спорен.
Аз не съм съгласен, че в кадрите трябва непременно да има перфектен баланс на бялото

Ако стоиш в църква на приглушена жълта светлина, то това, което виждаш с очите си, е сцена с жълт оттенък на цветовете. Защо трябва да да правя баланс на бялото? За да изстудя насила кадъра ли?

Ами аз искам атмосферата да е такава, каквато я виждам, каквато е в действителност.

Не смятам, че балансът на бялото е задължителна процедура във фотографията
 Re: Обектив за сватби
Автор: 798099   
Дата:   06-01-14 11:39

Снимал съм само една сватба, преди има-няма... 30-тина години. С "КИЕВ-4" и някаква руска светкавица, която се зареждаше в контакта. Снимах не защото съм имал самочувствието, че мога, а по молба на младоженците, които бяха от провинцията, "подписваха" в София и цената, която им поиска щатният фотограф към райсъвета им идваше в повече.

Това, което, обаче, съм запомнил от моята сватба беше, че фотографът, който ни снимаше, режисираше процедурата по "подписването", както и снимките преди и след това. Без да се притеснява, забавяше и дори спираше служителката в райсъвета, която, естествено, бързаше да си "изпее" стандартната реч, та да има повече време за почивка. Иначе, нямаше да има снимки нито на подписите, нито на пръстените...

Годината беше 1979... но не мисля, че нещата са се променили кой знае колко.

 

 Авторът е затворил собствената си тема.