Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Използване на снимка без мое съгласие...
Автор: nikiivanov   
Дата:   30-12-13 22:27

Здравейте,
Добре, че е една моя приятелка, иначе даже нямаше да видя снимката. Ясно ми е как стоят нещата, когато печатно издание ползва твоя снимка, но не и когато става въпрос за нещо такова. Става въпрос за първата снимка. Даже най-нагло са ми изтрили името от снимката. Какво мога да направя?

http://woman.hotnews.bg/n/najmnogo-izneveri-se-razkrivat-po-koleda.29338.html


Ето и оригинала: тук

 Re: Използване на снимка без мое съгласие...
Автор: Rand   
Дата:   30-12-13 22:41

Съдиш сайта, публикувал твоя снимка без да си позволил. Надявам се да се включат колеги с повече от познания от мен и да ти помогнат.
 Re: Използване на снимка без мое съгласие...
Автор: falcon   
Дата:   30-12-13 22:45

Отиваш на нотариус да ти направи нотариално заверено копие от съдържанието на страницата и после завеждаш дело. Дехтеров на орлов мост одено време ги правеше бърдо тези заверки.
А може и да вземеш двама по -яки у ако има контакти да кажеш нещо че носиш като куриер и после бой..е...не ..и така[cool]
 Re: Използване на снимка без мое съгласие...
Автор: nikiivanov   
Дата:   30-12-13 22:57

Ще съм благодарен на всеки включил се, особено ако е вървял вече по тези стъпки [smilie24]
 Re: Използване на снимка без мое съгласие...
Автор: imitev   
Дата:   30-12-13 23:04

Обади им се да я свалят, като я сменят с друга произволна на друг автор от нета...

И на готините кадри - по-яки водни знаци!
 Re: Използване на снимка без мое съгласие...
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   30-12-13 23:18

просто - повече водни знаци и по малки размери,
 Re: Използване на снимка без мое съгласие...
Автор: nikiivanov   
Дата:   30-12-13 23:22

Знам, че водните знаци са точно за това, но пък колкото са по-големи, толкова по-загрозяват снимката. Предполагам, че ако им се обадя ще я свалят, но това ще е до следващият пък. Не знам дали си заслужава да се занимавам с нотариус ... [smilie11]
 Re: Използване на снимка без мое съгласие...
Автор: nyamago   
Дата:   30-12-13 23:25

Те не са пропуснали да си защитят правата:

> "Copyright Woman.bg © 2012 - 2013 Sportal Media Group All Rights Reserved."

Това е гобално за страницата (и по подразбиране - за целия сайт). Технически излиза, че имат претенции за права И върху твоята снимка. Нагло, макар че едва ли са го мислили. И подсъдно.

Вземи незабавно копия от страницата и ги завери нотариално! После ще решиш дали да ги съдиш или само да ги сплашиш веднага да я махнат (те ще си откраднат от друг, няма страшно :)
 Re: Използване на снимка без мое съгласие...
Автор: falcon   
Дата:   30-12-13 23:28

Стига аванта, всички са наясно какво правят по тези сайтове, а авторите само се чудят как да преглътнат.
 Re: Използване на снимка без мое съгласие...
Автор: bleki1   
Дата:   30-12-13 23:34

А, това са Спорталци. Зная поне 10 случая на крадени снимки или видео. След нотариуса отиваш директно при тях и им казваш да ти платят. Ако ти се занимава и можеш да им издържиш-съдиш. Добър адвокат може да ги натисне. По принцип те не искат да се стига до съд и гледат да уредят нещата предварително. Най-важното е-вдигни шум. Не само тук. Аман от наглост. Успех!
 Re: Използване на снимка без мое съгласие...
Автор: nyamago   
Дата:   30-12-13 23:40

Как го правят хората - ето ти пет шаблона - образци за писма , които варират от любезна молба да се махне снимката, през настояване да сложат (отново) името ти, до искане за плащане на конкретна парична компенсация.

Ще са полезни и за други автори. Ако се преведат (и с малка помощ от юрист - адаптират за БГ условия), може да се качат от админите към някоя колекция от полезни материали за ползване от колегията.



Публикацията е редактирана (30-12-13 23:42)
 Re: Използване на снимка без мое съгласие...
Автор: nikiivanov   
Дата:   30-12-13 23:47

Много ви благодаря. След Нова Година ще отида до нотариус и ще видя какво може да се направи. Каквото и да стане със сигурност ще споделя през какво съм минал :)



Публикацията е редактирана (30-12-13 23:48)
 Re: Използване на снимка без мое съгласие...
Автор: myphotos   
Дата:   30-12-13 23:51

И при мен имаше такъв случай само, че в новинарски сайт. Снимката ми беше надписана с моето име изтрито и си написали името на сайта. Писах им и нищо... почукаха си на ...



Публикацията е редактирана (30-12-13 23:52)
 Re: Използване на снимка без мое съгласие...
Автор: stown   
Дата:   31-12-13 00:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Използване на снимка без мое съгласие...
Автор: ilia_dm   
Дата:   31-12-13 00:16

Потърси правата си,без да правиш компромиси.
 Re: Използване на снимка без мое съгласие...
Автор: Aleksandr   
Дата:   31-12-13 01:08

Днес с огорчение установих, че на общинския календар от 6 снимки - 4 са мои, като две от тях от личния ми архив, вероятно взети от ФБ. Не стига, че не попитаха дали да ги ползват, ами дори и не ми подариха поне един календар, не че хубав, но отношението ме натъжава!
Сегашното общинско ръководство не са ми приятели, нищо не са ми дали и не съм им длъжен!

 Re: Използване на снимка без мое съгласие...
Автор: stown   
Дата:   31-12-13 01:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Използване на снимка без мое съгласие...
Автор: nyamago   
Дата:   31-12-13 01:25

@Aleksandr : За печатен календар трябват пълен размер файлове, ти на ФБ даваш ли да се свалят такива? (Не ползвам ФБ и не знам какви опции има, но би било редно да дават на потребителя контрол кое се вижда, кое се сваля и желателно - в какъв размер и от кого).

При всички случаи тази община ти е нарушила правата и понеже е печатно издание (не могат да махнат снимките както от сайт) - гони ги да ти платят нещо. Виж линка, който пуснах по-горе с образци писма за такъв иск.



Публикацията е редактирана (31-12-13 01:26)
 Re: Използване на снимка без мое съгласие...
Автор: metodiev_martin   
Дата:   31-12-13 02:17

Всички разпалено подканват - "съди ги, съди ги, съди ги", но в същото време нещата не стоят толкова просто.

Първо трябва да се изготви "нотариална покана" за заплащане на определено обезщетение, което трябва да определените, че Ви удоволетворява. Нотариалната покана ще занесете да се връчи от Нотариус на адреса на редакцията (това струва около 60лв). Написването на нотариалната покана от адвокат струва 50лв. Това са разходите по първата фаза от процедурата.
Ако се съгласят да платят исканото обезщетение и стигнете до извънсъдебно споразумение ще минете само с тези разходи и бумащини.
Ако откажат и се отиде в съда, ще трябва да си наемете адвокат и става дълга и широка.
В случая не мисля, че искът може да надвишава 150-250лв (справка стари казуси - потърсете в google)
Най-лошият вариант е, въпросната електронна медия (медийна група) да разполага с добри адвокати и накрая да загубите делото и да трябва да плащате излишни пари за покриване на разходите по него.
Това е причината, поради която се отказах да съдя лайняният Пеевски УИКЕНД
Въпреки умопомрачителният тираж на вестника, адвокатът ми каза, че разумната сума за иск е около 500лв. За евентуалните 500лв и "моралното удовлетворение" реших че не си струват нервите и усилията. (въпреки, че ставаше въпрос за открадната снимка с манипулиран под нея текст, всичко това разпечатано в 324 000 тираж от лайняна жълта помия).
Проблемът в случая е комплексен и вероятността чрез завеждане на съдебни искове, някой да се стресне и да спре да краде снимки е изключително малка.
По темата с морала, жълтите вестници и откраднатите снимки, много може да си пише, но в сегашната действителност по съществено би било да пълним каца без дъно.
Ако все пак твърдо си решил да защитаваш правата си, мога да ти предложа адвокат, който се занимава с подобни казуси.
 Re: Използване на снимка без мое съгласие...
Автор: rx   
Дата:   31-12-13 02:56

Редно е щом си тръгнал да отказваш хората да си търсят правата, да укажеш и колко би бил разхода и евентуално загубените пари за добър адвокат след дело, а ако адвоката е добър, не виждам как може да се загуби подобно дело? Според мен е грешка свързването ПРЕДВАРИТЕЛНО с редакцията, т.к. докато кротко те отебават в емейла си, може вече да се консултират с адвокати и да са подготвени за следващи действия и това ти свързване с тях да използват като някакъв извратен аргумент.

Мисля, че трябва да потърсиш в лекс.бг или още по-добре да се пита там, за да отговорят компетентните хора по въпроса.

Имал съм казус, в който няколко адвоката директно са ми казвали, че няма никакъв смисъл да си търся правата, но това са били основно неща от лично естество - обиди и клевети, които особено в интернет са трудно доказуеми, защото закона задава въпроса как ще докажеш, че Иван Петров е седял на компютъра и написал нещо в интернет, а не някой друг. Но в конкретния случай, би трябвало да е лесно доказуемо, че автора на темата притежава RAW-а на снимката, с което медията не може да се похвали, и, че този RAW е излязъл от неговия фотоапарат.
 Re: Използване на снимка без мое съгласие...
Автор: Petiofi   
Дата:   31-12-13 07:08

Изпрати им банкова сметка да ти преведат лев и не се занимавай с глупости. Ще ти забършат снимката и иди после доказвай, че нямаш сестра.
Блъфирай и ги стресни с последващи действия.
 Re: Използване на снимка без мое съгласие...
Автор: nikiivanov   
Дата:   31-12-13 08:12

Дали е проблем това, че снимката която имам е в jpeg формат?
 Re: Използване на снимка без мое съгласие...
Автор: falcon   
Дата:   31-12-13 08:47

Не е проблем. Авторите доказват правата си с оригинала-снимката в пълен размер.Серия от съседни кадри е още едно допълнително доказателство.

За иска, абе за какви пари се говори, парите се определят от пазара и целите, за които автора би дал снимката си.
Така, че ограничения в парите няма, въпросът е, че съдилищата у нас още не са свикнали да отсъждат адекватни суми, което не ти пречи да заведеш иска и за хиляди, а съдът най-вероятно ще ги ореже, в случай че отсъди в твоя полза.
 Re: Използване на снимка без мое съгласие...
Автор: bleki1   
Дата:   31-12-13 09:50

Хора, стига с това "не ми се занимава". Ето затова сме на това дередже във всички сфери. Досега винаги са ми плащали без да стигам до съд. И тях ги е страх-бъдете спокойни. И за Топлофикация така ми говореха-не се занимавай, не ги съди, тия са големи, а сега всички приятели се редят на опашка пред адвоката ми.
Да, ще дадеш 50 лв. за нотариус, за адвокат няма да даваш, защото спортал не искат да стигат до съд.
Търсете си правата!!!!
 Re: Използване на снимка без мое съгласие...
Автор: nikiivanov   
Дата:   31-12-13 09:57

Благодаря Ви за отделеното време. Знам че сега всеки мисли за посрещането на Нова Година, а не за болежките на другите [smilie24] [smilie24] [smilie24] [cool] [cool] [cool]

 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.