Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12     всички  напред  последна
 Re: Смяна 8М или Вилия?
Автор: Digitalgab   
Дата:   03-01-14 17:12

Аз затуй качих снимка на полския Старт да се насочиш натам, щото тоя Любител си е любителски отвсякъде.

Ако е за забавление мене днес ми паднаха тия две щракалки:


http://i18.photobucket.com/albums/b148/pilgrim18/CANONZOOMF.jpg



http://www.cameramanuals.org/canon_pdf/canon_sureshot_zoom_xl.pdf


и тая:


http://farm9.static.flickr.com/8176/8027751191_f10ab3c6d9.jpg



На абсолютно смешни цени, срам ме е да казвам, докъде стигнахме, качествени апарати да не ги броят за нищо вече!
 Re: Смяна 8М или Вилия?
Автор: quazimodo   
Дата:   03-01-14 17:19

Не вЕрвай на вицове[smile]! Единственото усъвършенстване е намаленото минимално разстояние за фокусиране - от 1.4м на зашеметяващите 1.3м[smilie5]. Пластмасата вътре лъска, което води до сивеещи негативи/примера с развалините по-горе/. Има начини за "тунинговане", като аз приложих най-лесния - намърлях го вътре с черна матова боя за модели, но не съм снимал след това. Може да се проведе и "майкроаджъстмънт" на фокуса - гласене на безкрайност с матово стъкло. След тези две "операции" уж заприличвал на нещо.



Публикацията е редактирана (03-01-14 17:21)
 Re: Смяна 8М или Вилия?
Автор: sohk   
Дата:   03-01-14 17:23

Аз наскоро се сдобих с това бижу за смешна сума и в момента го експлоатирам сериозно ...


http://www.fotoriesel.com.au/images/detailed/25/nikon35ti.jpg



както и един


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c2/Olympus_Trip_35.jpeg




Заредил съм се с 10 броя HP5+ и прелитам из улиците. Голям са кеф и двата. А относно темата за Любителя ... имам един Weltaflex , само че нещо има проблем със спусъка, но мисля да го дам за ремонт и да го тествам и него, но за сега Nikon-a ми прави голям кеф.



Публикацията е редактирана (03-01-14 17:25)
 Re: Смяна 8М или Вилия?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   03-01-14 17:43

Любител 166+ фокусира от 0.8 метра.
Това е модел от 2008 година.

Честито за фотоапаратчетата! Чудни са! Идеални!

Ще разрошим гаргата с нещо по-сериозно двуоко, само да видим с какво...
 Re: Смяна 8М или Вилия?
Автор: sohk   
Дата:   03-01-14 17:48

Yashica Mat 124G [shtrak]
 Re: Смяна 8М или Вилия?
Автор: ivansky   
Дата:   03-01-14 17:59

темата нещо започна да еволюира и май ще премине към: любител 2 или любител 166........ще се мине през яшика 124 и е ред на големия формат :)
 Re: Смяна 8М или Вилия?
Автор: quazimodo   
Дата:   03-01-14 18:05

Е как прескочи дядото - закъде без Ролайфлекс?
 Re: Смяна 8М или Вилия?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   03-01-14 18:48

Ролайфлексове има и недядовци, новички от завода, но не мога да оправдая за своето съботно щракане да похарча 6 хил евро. Има ги и нови в кутия в ибей за 3 хил евро, но също не смятам, че има смисъл. Втората употреба ги има по 1500 евро, почват от 1000, Ролейкордите хубавите (тоест Vb) са по около 1000 евро...

И тук някакъв Любител 166+ за някакви си 300 евро нов от магазин плаче и иска да излезе на разходка ...

Общо взето няма нужда от припадъци по скъпа техника.
Една Мамия С330 е хубава и солидна, но ще ми е тежка и ще ми прави живота черен. Любителят е 550 грама.
Яшика Мат 124 Г е 1.100 кг. Мамията е 1.5 кг.

Ивански, голям формат няма да последва, мисля да се огранича до камера обскура 6х9 см. Толкова.

Какво му трябва на човек!?
 Re: Смяна 8М или Вилия?
Автор: quazimodo   
Дата:   03-01-14 18:56

Ами-и-и, една "Москва-4"[smilie21]!
 Re: Смяна 8М или Вилия?
Автор: DonBasilio   
Дата:   03-01-14 19:57

Като се заговори за Любител
Темичката е хубава
Доработка на Любител 166

И крайния видим резултат Любител 166 TTL


http://www.penta-club.ru/forum/uploads/post-6872-1178126190.jpg



 Re: Смяна 8М или Вилия?
Автор: nyamago   
Дата:   03-01-14 20:13

^ Яяаа! Аз да не изхвърлям моя! [smile] Че няма да снимам отново на филм си знам, ама може да измисля и аз някоя доработка - например да напъхам телефон в шахтата [cool]

Много готина темичка!
[shtrak]
 Re: Смяна 8М или Вилия?
Автор: ivansky   
Дата:   03-01-14 22:34

каквато и призма да се надене на шахтата на любителя си е мазохизъм. най-точното фокусиране с любител е "на око" и то при условие, че не са презацепени зъбчетата на снимачния и визьорния обектив. много добре се гъделичкам с един велтафлекс, на който успях да му сменя огледалото, че се беше протрило от времето (често срещан проблем при велтафлексите). обектива има някакъв много специфичен рисунък, който ми допада. имам доста снимки копирани с него, но вече стои за витринка. това ми е последния средноформатен, не го ползвам, че ми идва скъпо да снимам лайка формат, а за среден вече не си и помислям.
 Re: Смяна 8М или Вилия?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   03-01-14 23:37

Извадих статива. И жилото.
Айде за нощни снимки из центъра на София?
Такава хубава мъгла има в момента... тцтцтц ... изтървах хубавата мъгла.
Нищо, следващата.
Ако някой ме иска за компания при нощното снимане, да се обади.
 Re: Смяна 8М или Вилия?
Автор: quazimodo   
Дата:   04-01-14 09:52

Статива и жилото са като слънцето и въздуха за Любителя не само при нощни снимки. Между другото, ако не си разбрал, вече и в синтезиса може да разгледаш 166+ на живо[smile].
 Re: Смяна 8М или Вилия?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   04-01-14 10:30

Редовно минавам през щандчето с Любителя : ) и то ми се усмихва!!!

За фотоапарат със слаба оптика... чудя се дали има смисъл особен от статив? Като снимам на 1/100 или 1/200 сек би трябвало да нямам проблем голям? Поне така си мисля...
 Re: Смяна 8М или Вилия?
Автор: uri64   
Дата:   04-01-14 11:02

Да не говорите за Lomo HP100 Lubitel 166+ , дето струва 500 и кусур лева в Синтезис-а??? Тази цена просто е идиотска, като всичките цени на на продуктите от http://www.lomography.com/. Тук в базара съветските Любител 166 се появяват на 10 пъти по-ниски цени.
 Re: Смяна 8М или Вилия?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   04-01-14 11:18

Искате ли да отида до Синтезиса и да ги помоля да ми го извадят от кашона, за да ви кажа къде са разликите и дали (според мен) си струва подобно нещо? Щото ако се взима за снимане, реално 500 лв са пари за една проста сапунерка. Ако после имате снимки, кой ще дойде да ви каже - ааа, тука си дал много пари за фотоапарат, цели 500 лв за една сапунерка.
Ако се взима за играчка, тогава това е една по-скъпа играчка. Ако е за витринка, също е странно.
 Re: Смяна 8М или Вилия?
Автор: uri64   
Дата:   04-01-14 11:26

Е, аз винаги съм бил на принципа - ако си мислиш, че нещо ти трябва (по каквато и да е причина) и можеш да си го позволиш - взимай сега, независимо, че после можеш да го вземеш на по-добра цена. Обаче 10х разлика ми се струва твърде голяма и не бих направил това, също от принципни съображения. Плюс това, си мисля следното - съветските Любители са правени преди десетки години и още плющят здраво. Пре-скъпият ломо любител ще издържи ли толкова време, да не говорим за 10х по толкова време? Оптиката на новия е ли 10Х по-добра?
 Re: Смяна 8М или Вилия?
Автор: sohk   
Дата:   04-01-14 11:45

А колко ли е струвал Любителя когато е бил нов :)

http://prodavalnik.com/ruski-fotoaparat-lyubitel-166v-i34355113

[smilie8]



Публикацията е редактирана (04-01-14 11:47)
 Re: Смяна 8М или Вилия?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   04-01-14 11:49

На новия му дават покритие на визьора 100%.
Старите Любители имат покритие 80%.
За любителите на целия кадър това е огромен плюс.

Друга разлика във визьорите е ъгъла, под който може да се гледа.
При новия Любител дават много по-широк ъгъл, а и изображението го дават недеформирано, щото стъклото е плоско, а и има клин, ако съм разбрал правилно. Този клин е за бърз и лесен фокс. Не е за подценяване. Ако обективът беше същия, нямаше да слагат клин. Дали си фокусирал или не си фокусирал съвсем - голям праз, все е мацаница. Може да бъркам, но не виждам смисъл, поне за себе си, на един фотоапарат да му слагат френелово стъкло, ако обективът не е "пипнат".

Но това е Ломография. Там нещата са малко алогични.

За новия обектив, за неговата просветка - ако при странична светлина обективът държи контраст и не увяхва като стария, ми всичко е наред.

Айде да пипна, че говоря на изуст.

Иначе, Юри, абсолютно си прав. Ако един любител нов е 580 лв, а на старо се върти по 20-30 лв за Любител 2 и 40-50 лв за Любител 166, няма смисъл. Въпросът е в удобството.

Ако смятаме да снимаме портрети в близък план. Единият любител фокусира от 1.3 м, другият - от 0.8 м.
Ако искаме да копираме цял кадър, без кроп. Единият визьор хваща 100%.

Някакви ей такива работи. Колко ще издържи, това е божа работа. Може утре собственикът му да го блъсне валяк и да се размаже на паважа.
 Re: Смяна 8М или Вилия?
Автор: quazimodo   
Дата:   04-01-14 12:42

Ей тъй е било едно време[cool]:


https://photo-forum.net/static/site_pics/152/1388831904_img144.jpg


my.point.of.view, да не си решил да купуваш 166+[smilie10]???



Публикацията е редактирана (04-01-14 12:45)
 Re: Смяна 8М или Вилия?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   04-01-14 13:10

Аз само си разсъждавам на глас. Нищо не съм решил.

Колко е струвал нов едно време Любителят ... е подвеждащо.
Не съм икономист, но ще се опитам да опиша защо смятам така. Работих по един патент за СMOS сензор и ми стана ясно как се формират цени.

По времето на комунизма е имало десет модела фотоапарати, които са били произвеждани в Съветския съюз. Произвеждат се в милиони екземпляри, понеже се произвеждат в продължение на десетки години. Така може да си осигури ниска себестойност. Разработката се изплаща на база 2 милиона екземпляра, не на база 100 хил (примерно).

Вие знаете, че да се произведе един нов автомобил струва 1000 евро. Обаче ни го продават за 10хиляди. Така е сметнато - на базата на бройки, които ще бъдат продадени. Тая разработка трябва да се изплати, все пак.
Ако един модел се произвежда 20 години вместо 5 години, картинката се променя драстично (не само от продадените бройки, ами и заради времето - първо са използвали нови, модерни и скъпи технологии, с времето тези технологии стават по-достъпни и евтини и се отразяват още повече на достъпността на автомобила).

Самото изобилие от стоки означава само едно - високи цени.
Та затова не можем да сравняваме цената на един Любител в онези години, когато имаше недостиг на стоки за бита (като разнообразие) с днешната ситуация, когато имаме стотици и хиляди модели фотоапарати.

Та така. Комунизъм с ниски цени, какъвто имаше в България, е възможен само за сметка на разнообразието от стоки. Никой не може да си позволи разнообразие, щом цената трябва да бъде ниска. Произвежда се един артикул и се произвежда "ненормално дълго" за западните стандарти. И така не ги бърка и инфлацията много, щото могат да си позволят след 10 години на пазара да намалят цената (или да не вдигат цената, заради инфлацията).

Естествено, ако повдигнем въпроса за reverse engineering, то повечето съветски неща са правени по този тертип. Разработката не е никак евтина. Любителят е копие на Voigtlander Brillant от 30-е години.
 Re: Смяна 8М или Вилия?
Автор: ivansky   
Дата:   04-01-14 14:21

Не прави резки движения. Да дадеш 500 кинта за любител, макар и чисто нов не е лесна работа. За по-малко пари може да вземеш мамия ц серия или яшика, която се води една от най-сполучливите реплики на ролейфлекс. И аз изпадам понякога в арт умопомрачения и когато съм имал силите да се въздържа, след не много време съм виждал каква глупост съм щял да върша. Понякога ТО е по-силно от мен и....абе, поне ще си един от малкото (ако не единствения) хора в България, който ще снима с любител за 500 лева.
 Re: Смяна 8М или Вилия?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   04-01-14 14:43

Ваньо,
аз не съм тръгнал да го купувам.
Знаеш ме много добре с какво снимам.
Дори знаеш, че не успявам да оползотворя 10% на снимачната техника, която имам.

Сега продължих да си мисля за комунизма и стоките, понеже тука с едни приятели дискутираме - и шапка свалям за това как е замислена системата - малко стоки като разнообразие, но и в недостиг. Щото ако няма недостиг и всеки си купи от малкото стоки, които има, може да се появи недоволство, че няма какво да се купува.
А така - дефицит. Чудо. Хем ти продават супер морално остарели стоки (ей го Любителя, изкопиран от Фойхлендер от 30-е, а са го произвеждали до 1993 година!?, после чак Ломографите са се включили), хем си щастлив, когато можеш да се доредиш до възможността да имаш някоя от тях. И вече не те вълнува, че е морално остаряла.

И после тръгват легендите за това колко евтино е било едно време... но на каква цена? Някой от вас би ли се трогнал на евтин Никон ДФ, ако струва 600 лв, но е ... филмов и е модел на 30 години, а и го няма по магазините?
Няма как да го сравняваме с истинския Никон ДФ, който струва 6000 лв, наблъскан е с последна дума на техниката, струва 6000 лв и може да бъде купен от всеки по всяко време (стига да борави с най-същественото за тази система - с капитал).
 Re: Смяна 8М или Вилия?
Автор: ivansky   
Дата:   04-01-14 14:51

ми то целия комунизум се е крепил на "създаване на дефицит" и после си купуваш това, което изобщо може да се намери или "с връзки" нещо по-добро. а за морално остарялата техника....ами аз и днес си купувам апарати на старо, на които хората са се радвали преди 30 години, а аз им се радвам сега.
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.